Tuur wint maar net Grasshoppers wil zaterdag stunten Sport Nieuwe schaatscoaches eind maart bekend Van 't Oever moet weg Real Madrid ontslaat trainer Benito Floro Vriesekoop en Hooman verzoenen zich DINSDAG 8 MAART 1994 Verbod op futuristisch schaatspak larvik De Noorse schaatsbond wil dat de Internationale Schaats Unie (ISU) paal en perk gaat stellen aan de toeters en bellen die aan de schaatspalcken dreigen te worden vastgeplakt. Bij de Noorse allroundkampioenschappen in Larvik reed Atle Varvik zaterdag de 3000 meter in een pak met rugvin en been spoilers. Volgens de ontwerpers van de universiteit in Trond- heim levert het pak van Varvik per ronde één seconde tijdwinst op. De Noorse schaatsbond vindt dat het skinpak slechts een 'lichaamseigen vorm' mag hebben. De Noorse bondscoach Hans-Trygve Kristiansen wil Varvik op voorhand verbieden om met het füturistisch schaatspak te rijden bij de World-Cupfinale in Heerenveen. Hooggerechtshof wijst beroep Tyson af washington Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren in Washington een beroep van de oud-wereldkampioen boksen Mike Tyson afgewezen. Tyson werd in 1992 veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens verkrachting van de toen 18-jarige schoonheidskoningin Desiree Washington. Het vergrijp had in juli 1991 in een hotelkamer in Indianapolis plaats. Alan Dersho- witz, de advocaat van Tyson, had beroep tegen de straf aangete kend omdat de grondwettelijke rechten van zijn cliënt zouden zijn geschonden. Het hoogste Amerikaanse rechtscollege maak te de beslissing dat het beroep was afgewezen bekend zonder motivering of commentaar. De verwachting is dat Tyson in fe bruari van het volgend jaar de gevangenis in de omgeving van Indianapolis mag verlaten omdat hij dan ongeveer de helft van zijn straf heeft uitgezeten. Kerrigan te vermoeid voor WK boston Nancy Kerrigan zal niet deelnemen aan het Wereld kampioenschap kunstrijden, dat eind maart in Japan wordt ge houden. De winnares van het Olympisch zilver is vermoeid. Ker rigan staat haar plaats af aan de 14-jarige Michelle Kwan. „Nan cy denkt dat de tijd rijp is voor een nieuwe generatie kunstrijd sters in de Verenigde Staten", aldus trainer Evy Scotvold. Kerri gan is volgens Scotvold niet zozeer lichamelijk als wel geestelijk uitgeput. De tweede plaats in de Amerikaanse vrouwenploeg is vooralsnog gereserveerd voor Tonya Harding. De Amerikaanse schaatsbond zal pas een week voor het WK het eigen onderzoek naar de rol van Harding in de aanslag op Kerrigan afsluiten. MVV trekt doelman aan Maastricht MW heeft doelman Rein van Duijnhoven (26) aan getrokken. De speler tekende een contract van twee jaar bij de Maastrichtse eredivisieclub. Van Duijnhoven maakt het lopende seizoen af bij zijn huidige werkgever Helmond Sport. Met in gangvan 1 juli staat hij op de loonlijst van MW. Beide clubs be reikten gisteren een akkoord over de transfer. Demonstratie vinzwemmen in Leiden leiden Vier vinzwemmers uit de nationale selectie zondagmiddag hun kunsten in Leiden, tijdens een demonstratie van half twee tot half drie in het Vijf-Meibad. Geïnteresseerden kunnen daarna een zogeheten monovin aan hun voeten doen, een snorkel en zwembrilletje opzetten elï de sport zelf uitprobe ren. De Nederlandse Onderwatersport Bond noemt vinzwem men de snelste zwemsport. De hoge snelheden zijn mogelijk dankzij het grote oppervlak van de monovin. Vinzwemmers bootsen de verticale staartbeweging van dolfijnen zo goed mo gelijk na. Sinds kort is er in Leiden ook een Vinzwemteam. Deze groep, Delfini, organiseert het evenement. Spelers Napoli vragen faillissement aan napels Een aantal spelers van het eerste team van Napoli heeft de Italiaanse voetbalbond verzocht de club in gebreke te stellen omdat zij drie maanden geen salaris hebben ontvangen. De met bijna honderd miljoen gulden schuld kampende Zuiditaliaanse club heeft na het verzoek van de spelers drie weken de tijd aan zijn verplichtingen te voldoen. Gebeurt dat niet, dan kunnen de spelers een vrije transfer krijgen. De Italiaanse bond keerde afge lopen week Napoli reeds twaalf miljoen gulden uit. Dat was het deel van de televisierechten waarop de club de komende twee jaar recht heeft. Napoli kreeg ook toestemming spelers te verko pen voordat het lopende seizoen is beëindigd. Kelly rijdt mogelijk weer Tour Orleans De Ierse wielrenner Sean Kelly tekende vorige week een contract bij een kleine Franse ploeg. Het 18de en, naar ver luidt, laatste profseizoen van de 37-jarige veteraan was begon nen. Het werd een valse start voor Kelly, die te horen kreeg dat deelname aan de Tour de France de belangrijkste opdracht voor hem en zijn ploeggenoten is. „Eigenlijk was ik helemaal niet meer van plan aan de Tour te beginnen. De etappes zijn te lang", sprak de sprinter die ooit furore maakte in de Ronde. Kel ly maakte pas in november bekend nog een jaar aan zijn carrière vast te plakken. De grote sponsors hadden toen hun formaties al rond. Met Mare Madiot als een van zijn ploeggenoten maakt Kelly echter een goede kans een van de zes wild-cards voor de Tour te krijgen. villem spierdijk. c rob onderwater, c De vaderlandse schaatstoppers dienen nog minimaal drie we ken geduld te hebben, alvorens zij te weten komen wie hen ko mend seizoen van technische aanwijzingen zullen voorzien. Pas na 21 maart, wanneer hij de wensen van de kernploegleden heeft aangehoord, opent Jan Kleine, voorzitter van de Bege- leidings Commissie Kernploe gen (BCK), de onderhandelin gen met mogelijke kandidaten. In de wandelgangen circule ren de namen van oud-bonds- coach Tjaart Kloosterboer, Sijtje van der Lende (gewestelijk trainster van Annamarie Tho mas en Tonny de Jong), Ingrid Paul (oud-kernploegrijdster en tegenwoordig coach van de Ca nadezen), Maruch Stanek (coach van olympisch kampioe ne Emese Hunyady) en de Duit se succestrainer Achim Franke (olympisch goud met Mey, Zin- ke en Pechstein). Tjaart Kloos terboer lijkt de voornaamste kandidaat om tijdens de zomer maanden de conditietraining voor de vaderlandse schaatseli- te te gaan verzorgen. Kleine er kent de Heerenveense Cios-do- cent te hebben gepolst. Afgelopen weekeinde vonden de drie huidige bondscoaches, Krook (heren), Gemser (dames) en De Vegt (sprint), hun ont slagbrief in de bus. „Een nor male procedure", aldus BCK-lid Jan Charisius. „Bij de bond wer ken we altijd met eenjarige con tracten. Al streven we er altijd naar een coach minimaal vier jaar bij een ploeg te houden. Daardoor verliep die contract verlenging in het verleden vaak stilzwijgend. Omdat we nu een olympische periode afsluiten volgen we de officiële route, dus krijgen de coaches een ontslag brief." Gemser liet al in een vroeg stadium weten niet voor eerf volgende olympiade in aanmer king te willen komen. De Vegt en Krook hielden de deur naar een tweede ambtstermijn op een kier. al hebben beiden zich, evenals Gemser, met hun kritiek op het topsport-onvriendelijke bondsbeleid niet populair ge maakt. Volgens Jan Kleine zijn Krook en De Vegt geenszins uit beeld voor een nieuwe Oranje betrekking. Naar verluidt heeft Krook ook een aanbieding vanuit Japan op zak. Ook Egbert van 't Oever ver dwijnt bij de KNSB, de schaatsbond. Na 44 jaar trou we dienst heeft de bond beslo ten het contract met de 66-ja- rige Lissenaar niet te verlen gen. „In de nieuwe structuur", aldus Van 't Oever, „was geen plaats voor mij volgens het be stuur." Van 't Oever begeleid de in Calgary 1988 Yvonne van Gennip naar drie gouden me dailles. De laatste tien jaar was hij daarnaast verantwoordelijk voor de planning en organisa tie van de topsportsectie. De bollenkweker werd schriftelijk op de hoogte ge bracht van zijn onvrijwillige vertrek. „Het was een koud en kil briefje. Dat viel me rauw op de maag. Na 44 jaar had ik een prettiger afscheid verwacht." Van 't Oever fungeerde tijdens de Winterspelen van Albertvil- le 1992 en Lillehammer als chef d'équipe van de schaats- ploeg. Van 't Oever denkt dat zijn taken onder de bestuursleden worden verdeeld. „Dat bete kent dus dat de professionali sering van de begeleidings groep wordt stopgezet." In de Amerikaanse spoedcursus 'Hoe word ik wereld kampioen' is Regilio Tuur met een mager zesje geslaagd voor het eerste tentamen. De 26-jarige zwaarvederge- wicht verkeek zich gisteravond in Sportpaleis Ahoy' bijna op Boris Sinitsin, een even onbekende als taaie vuist vechter uit Moskou. rotterdam Na tien stevige ronden met wis selende kansen wezen de drie juryleden Tuur unaniem als winnaar aan. Maar het applaus was voor de dappere Sinitsin, die de onzekere favoriet zowaar twee keer aan het wankelen had gebracht. Een zacht Russisch ei, waarvoor hij in eerste instantie in Rotterdam was uitgemaakt, bleek hij beslist niet. Een onbe sliste uitslag was wellicht meer op zijn plaats geweest. De 21-jarige Rus sloeg een kruisje voor het begin van het gevecht en kreeg een bemoedi gend schouderklopje van de omroeper. Gezien zijn staat van dienst kon hij een beetje morele en spirituele steun best gebrui ken. De jeugdige Moskoviet be gon in Rotterdam aan zijn der tiende partij als beroepsbokser. De afgetrainde Tuur verscheen voor zijn 39e profduel in de ring. Het verschil in ervaring, kracht en kwaliteit bleef niette min onduidelijk. Tuur wist zich aanvankelijk tegen de felle Rus geen houding te geven. In een poging het pu bliek nog een beetje waar voor het geld te geven, startte de Rot terdammer voorzichtig. Hij wil de het ogenschijnlijk simpele karwei kennelijk niet al te snel klaren. Geforceerd en ver krampt stapte Tuur door de ring. Tijdens een potje vrij wor stelen in de tweede ronde ging de thuisbokser zelfs naar de grond. De acht tellen rust die hij van arbiter Adriaanse kreeg, had hij echter allerminst nodig. jilio Tuur puft uit. De Rotterdamse bokser had het gisteravond erg moeilijk tegen de Rus Sinitsin. Tuur gebruikte na zijn valse start veel tijd om naar een hoger tempo te schakelen. Hij was zichzelf niet in de ring en irri teerde zich zichtbaar aan zijn eigen fouten. Ook in de hoek van Tuur waren de nodige ver wijten te horen. „Stop met die rotzooi", riep zijn trainer Rocha. „Put hem uit, jaag niet alleen op een knock out", schreeuwde zijn nerveuze manager Hoff man. „Je positie, let op je posi tie", mompelde zijn verzorger. Het publiek in Ahoy' keek verbaasd toe bij het geknoei van Tuur. Met demonstratief hand geklap werd geprobeerd de in woner van New York tot meer daden aan te zetten. Maar Sinit sin gaf zijn tegenstander geen gelegenheid dichtbij te komen. De Rus bleef loeren op een counter en kwam in de tiende ronde nog heel gevaarlijk door. Hangend in de touwen kon de aangeslagen Tuur herstellen van een harde linkse hoek. Met gebogen hoofd hoorde hij kort daarna de positieve uitslag van de jury aan. De publieke belangstelling voor het eerste gala rond Tuur bleek groter dan verwacht. Aan vankelijk wilde mede-organisa tor Peter Bonthuis slechts de arena openstellen voor toe schouwers. De voorverkoop verliep echter dermate positief dat vorige week werd besloten ook goedkope tickets voor de eerste ring uit te zetten. Uitein delijk was Ahov' met ruim twee duizend boksliefhebbers goed gevuld. Bonthuis had ongeveer 1.650 toeschouwers nodig om de begroting van 225.000 gul den sluitend te krijgen. Hij kon derhalve na afloop voor zijn baas een bescheiden winst bij schrijven. haaksbergen gerrit-jan v i Grasshoppers hebben in de eerste wedstrijd van de halve finale in de strijd om de landstitel niet voor een verrassing kunnen zorgen. To nego was in eigen huis te sterk voor de Katwijksen: 65-45. Za terdag volgt het tweede duel in de basketbalplay-offs. Opnieuw verlies betekent uitschakeling. Stunt Grasshoppers zaterdag wel, dan volgt er aanstaande maandag een beslissingsduel in Haaksbergen. Het verlies kwam niet onver wacht. De regerend landskam pioen is in de competitie 28 wedstrijden lang ongeslagen ge bleven en wil dat graag zo hou den. Tonego is dat ook eigenlijk aan haar stand verplicht. De ploeg bulkt met vijf vaste inter nationals en drie Amerikaansen van het talent en de routine en is op papier onverslaanbaar. Zo bleek ook gisteravond. Grasshoppers kon het een helft bijhouden - 28-22 bij rust - maar moest na de thee diep buigen voor de thuisploeg. Mede ook door het feit dat Anja Kuyt tien minuten voor tijd geblesseerd naar de kant moest. De blonde aanvoerster met de nimmer aflatende inzet onder schepte een bal en liep een kwetsuur aan haar schouder op toen ze vervolgens hardhandig met de speelvloer in aanraking kwam. Toen even later de kers verse all-stars Marie-Jose Allers en Petra Weeda met vijf fouten het speelveld moesten verlaten, speelden de Katwijksen hele maal een verloren wedstrijd. „Toch" meende manager Yvonne van Beelen, „speelden we goed. Als we dit niveau kun nen vasthouden, winnen we za terdag het tweede duel", daar mee de onverslaanbaarheid van Tonego in twijfel trekkend. „Nu raakten we de tweede helft in een dip en konden er niet uitko men. Maar als we het publiek achter ons hebben dan lukt dat wel." Wat dat betreft kan Grasshop pers moed putten uit de tweede play-offwedstrijd van vorig jaar. Met name de fanatieke suppor- tersschare schreeuwde de ploeg van L^ce Strong toen naar een bijna-zege. Grasshoppers leed toen een nipte nederlaag, om dat Crystal Coleman - die giste ren overigens halfgeblesseerd aan het duel begon - acht se conden voor tijd de winnende bal produceerde. Maar ook in andere thuis wedstrijden maakt Grasshop pers het de landskampioen al tijd lastig. Reden ook waarom de Tukkers altijd met knikkende knieë n de reis naar het westen maken. Zeker ook nu de druk volledig op de Twentse schou ders ligt. Tonego móet, vanwege het vele geld dat er in is ge pompt, landskampioen worden. Grasshoppers is allang tevreden met de behaalde vierde plek in de competitie. Scores Grasshoppers: Schuit 14, Allers 10. Bridge-medaille Wil Simons Op het NK-brigde voor gemengde paren heeft de Leiderdorpse Wil Simons met haar partner Jouko Renquist beslag gelegd op de bronzen medaille. Het duo Maas/Vriend uit Amstelveen eindigde als eerste. De wedstrijden speelden zich afgelopen weekeinde af in het denksportcentrum De Remise in Utrecht. SCOREBORD PRIJSVRAGEN - 53 58 63 - 70 - 72 73 UEFA roept Torino op matje De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft bestuursleden van de Italiaanse club Torino opgeroepen 18 maart voor de tuchtcommissie van de bond te verschijnen. Aanlei ding is het feit dat de club twee jaar geleden bij een Eu ropese bekerwedstrijd de diensten van prostituées heeft aangeboden aan de ar biter en grensrechters bij een wedstrijd tegen AEK Athéne. De hoorzitting wordt ge houden in Zurich na afloop van de loting voor de halve finales van de Europese be kertoernooien. De UEFA opende in januari een voor^ onderzoek in de zaak. „De regels van de gastvrijheid en de diensten die een club aan de arbiter en grensrechters moet bieden, zijn duidelijk overtreden", aldus de UEFA in een gisteren uitgegeven verklaring. De Italiaanse renner Fabio Baldato (rechts) gaat als eerste over de finish in de tweede etappe v Nice. Baldato is ook leider van het algemeen klassement. (onder voorbehoud) BASKETBAL Irijd: Tonego - Grashoppers madrid. ruud de wit Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman zijn bereid om geza menlijk voor het Nederlands team te spelen. Beide tafelten nissters gaan zelfs zo ver dat ze bereid zijn met elkaar te dubbe len tijdens de komende Europe se kampioenschappen in Bir mingham en zullen dat oud-bondscoach Jan Vlieg hun coach is. Het is echter de vraag of de NTTB ervoor voelt hen op te stellen in de landen ploeg voor de EK, nadat de bond het duo vorige week uit de formatie had gezet. De bereidheid van Vriesekoop en Hooman bleek na een lijm poging van Henk van Dilst. be stuurslid van de Europese Tafel tennis Unie (ETTU). Van Dilst kreeg beide speelsters gisteren rond de tafel. „Tot mijn verras sing bleek van enige vijand schap totaal geen sprake", aldus Van Dilst. „Hun verstandhou ding is zelfs goed. al is er in het verleden natuurlijk wel eens wat voorgevallen. Op dit moment is er geen wrijving. En ze beseffen dat ze elkaar nodig hebben." Nu moet Van Dilst de bond nog zover krijgen dat die het in eens zo harmonieuze duo in ge nade aanneemt. „Dat is de moeilijkste stap", aldus Van Dilst. „Ik heb begrepen dat het allemaal niet zo makkelijk ligt. Maar we zullen dat gesprek zo snel mogelijk arrangeren." npa-verslaggever Real Madrid heeft gisteravond zijn trainer Benito Floro aan de kant gezet. Horo, die nog een contract had tot het einde van het seizoen en anderhalf jaar geleden Leo Beenhakker bij Re- al Madrid verdrong, wordt tijde lijk opgevolgd door Vicente del Bosque. Deze ex-speler van Re- al, die negen jaar geleden voor het laatst in het eerste uitkwam, trainde tot nu toe het tweede elftal van de 'Koninklijke'. Het ontslag van Floro werd al enige tijd verwacht, vooral na dat Real bij Barcelona begin dit jaar een smadelijke 5-0 neder laag had geleden. Twee nederla gen binnen vier dagen deden de trainer uiteindelijk de das om. Eerst verloor Real donderdag met 0-1 thuis van Paris Saint Germain in de strijd om de Europacup voor bekerwinnaars en zondag kwam daar het on verwachte verlies tegen Lleida overheen. De 2-1 competitiene derlaag bij het bescheiden Llei da gaf de doorslag voor het vol tallige bestuur, dat unaniem tot de vervanging van Floro be sloot. Floro werd anderhalf jaar ge leden door Real-voorzitter Ramon Mendoza met veel tam tam binnengehaald. Tot dan toe had de 42-jarige Floro de aan dacht getrokken door met het onbetekende Albacete aanspre kende resultaten te behalen. Hoewel de deskundigheid van Floro door de Spaanse sport pers algemeen werd geprezen, slaagde de weinig spraakzame trainer er niet in om Real weer eens kampioen te maken. Het afgelopen seizoen verloor Real onder Floro, net als een jaar eerder onder Beenhakker, het landskampioenschap aan Bar celona door een nederlaag op de laatste competitiedag bij Te- nerife. Na het eerste vertrek van Beenhakker in 1989 ging het snel bergafwaarts met de hoofd stedelijke club. Onder de Brit John B. Toshack werd weliswaar nog eenmaal de landstitel ver overd, maar daarna was het Barcelona dat de toon aangaf. Dat leidde tot een aantal opval lende trainerswisselingen bin nen korte tijd. Kerst moest Tos- hack voortijdig vertrekken, ver volgens Di Stefano. Camacho, de Joegoslaaf Antic, opnieuw Beenhakker en nu dus Floro. Real Madrid lijkt voor dit sei zoen uitgeschakeld voor het Spaanse landskampioenschap. Voor de Europacup voor beker winnaars staat de club voor de moeilijke opgave de 0-1 neder laag tegen St. Germain weg te werken en voor de Spaanse be ker is Real al uitgeschakeld. Als mogelijke opvolgers van Del Bosque na dit seizoen cir culeren in de Spaanse sportpers reeds een aantal namen. Een daarvan is die van Guus Hid- dink, die eerder dit seizoen bij Valencia aan de kaffl werd ge- zet. Ook Camacho (nu Espanol) en Valdano (Tenerife) hebben goede papieren. BOKSEN Zwaarveder (10*3) Tuur (Ned) punten (3-0) van Sinitsin (Rus) Lichtwelter ((6*3): Prins (Ned) v (6x3): Dill (Rus) 0-1, Kasparov (Rus) Kamsky (VSt) 1 0. Karpov(Rus) S|irov (Let) 1/2 1/2 Stand: 1 Karpov 8 punten. 2. Kasparov 7. 3. Sjirov, Kramnik 5 1/2, 5 Kamsky. Topa lov 7 Anand 4 1/2, 8 Bareiev, laut.er. Gelfand 4, 11 lvants|oek, lllescas 3. 13. TENNIS 2 Stich (Dui) 3094. 3. CdborR (VSt) 2248. 9 Martin (VSt) 2231. 10 Gustafsson (Zwe) 2141, 21. Haarhuis (Ned) 1208.22 Krajicek (Ned) 1202 Vrouwen: 1 Graf (Dui) 429.48, 2 San chez Vicano (Spa) 264.79. 3 Martinez (Spa) 201,97, 4 Navratilova (VSl) 193,85, 5 Sabatim (Arg) 149,12, 3? Schuit* (Ned) 43,35. 40. Oremans 36.81, 41 Rottier 36,70. 66 Boogcrt 24.65. 71 Muns 21,76, 14 1 Vis 10,89. 146 Bolle graf 10,19 WIELRENNEN Abdoesiaparov (Oez), 4 Jalabert (Fra ran Todorov ^apeUe (Fra SCHAKEN Bare)ev (Rus) - Gelfand (WRu)O-l. Illescas (Spa) Lautier (Fra) 10, Topalnv (Bul) Beliavski (Oek) 10, Ivantsioek (Oek) Anand (India) 1-0, Polgar (Hon) - Kramnik "(ildam, 100. Ni|boer, 101. De 7. Talon 0 13, 8 Diet/ (Dui). 9 Bouw mans 0.14, 10 Duclos Lassalle (Fra). 30 Induram 0 16. 36. Zulle, 50 Dekker, 60 Rommger, 75 Van Orsouw. 79. Nijdam, 81 Nijbocr, 103. De V SPORT OP TV 0EUR0: IJshockey, f* 18.45-19.10 RTL Sport 19.30-20.00 EURO Eurospor bh t -•! 20.00-22.00 EURO: Eurotcnr 20 15-22.10 Did 1 Sport Ext 22.15-22.30 Ned 3: Sportjouri 22 35-23 00 BRT 1 Sport 1 00-01 30 EURO: Eur 12 00-13.00 EURO Eurogoals: Eurcpesevoelbal competitie-. 21.30-22.05 BRT 2: Sport. 22 00 22 15 RTL 5 Sportnieuws 22.00-00.00 EURO Boksen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19