Alphen moeizaam naar nieuw college Leden moesten zelf hout of briketten meenemen Rijn Veenstreek Vervroegd jubileum Zwembad De Tweesprong ook deze zomer geopend 'De Kinderbrug' eist verkeersmaatregelen DINSDAG 8 MAART 1994 roelofarendsveen De onderhandelingen over de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders in Alphen aan den Rijn komen maar niet van de grond. Knelpunten zijn nog steeds het kennismakingsweekend en de manier waarop dat college tot stand moet komen. De meningen, zo bleek gisteren, lopen hierover uiteen. handelen beginnen. De zestien politici van de acht partijen die de Alphense raad telt kwamen daar echter weer niet aan toe. De opzet van Maring, die als eerste man van de grootste par tij het liefst als formateur aan de slag wil, was duidelijk. Partijen waarvan het ondenkbaar is dat ze toetreden tot het college, houden de onderhandelingen alleen maar op. Zijn oproep te vertrekken was dan ook in het bijzonder gericht aan de Initia tiefgroep Democratisch Alphen (IDA) en de SP. De poging de club te verklei nen had echter geen succes. Toen de voorzitter na veel sput teren toestond dat alle partijen werd gevraagd of ze serieus be zig zijn een college te vormen, zei iedereen natuurlijk 'ja'. De geesten waren nog niet rijp voor een eerste schifting. Misschien later deze week. En dan het kennismakings weekend. Na de discussie van vorige week, moest er nu een Of de partijen die alleen voor spek en bonen bij de onderhan delingen aanwezig zijn hun hand op willen steken en ver volgens de zaal willen verlaten. WD-lijsttrekker M. Maring maakte er geen geheim van weinig heil te zien in de weg waarlangs het Alphense college nu tot stand moet komen. Met zijn allen onderhandelen over een collegeprogramma en pas daarna kijken wie er op grond van dat programma in het colle ge willen stappen. Al na ander halve bijeenkomst probeerde de WD'er de vooraf afgesproken procedure op te blazen. Onaf hankelijk voorzitter N. Geleijnse moest alle zeilen bijzetten om een al te vroeg einde van zijn praatgroep te voorkomen. Toch lijken de onderhande lingen in de huidige opzet geen lang leven beschoren. Na een eerste bijeenkomst gisteren het echte onder- Inbraak in Hazerswoude hazerswoude-dorp» Uit een woning aan de Rubenslaan in Ha- zerswoude-Dorp zijn een televisietoestel, videorecorder, video banden en cd's gestolen. De daders hebben een deur van het pand opengebroken. De inbraak is in de nacht van zondag op maandag gepleegd. Diefstal van personenauto roelofarendsveen Van een parkeerplaats van garage i leemskerk aan de Alkemadelaan in Roelofarendsveen is een Toyota-perso- nenauto gestolen. De dieven braken een hek bij de garage open. De auto is weggehaald in de nacht van maandag op dinsdag. Personenauto opengebroken roelofarendsveen Uit een geparkeerde personenauto aan de Watertoren in Roelofarendsveen is een autoradio gestolen. Het raam van de auto is opengebroken. Diefstal van sporttas met kleding oude wetering Vanaf een parkeerplaats aan de Plantage aan het Braassemermeer in Oude Wetering is gisteren een sporttas ge stolen. In de tas zat zeilkleding. Computer uit school gestolen alphen aan den run Uit het Go College a computer e de Diamantstraat bijbehorende Alphen zijn dit weekeinde computer gestolen. Om binnen te komen braken de daders raam van de schodl open. Het gebouw is beveiligd met een alarminstallatie maar die was vermoedelijk niet goed afgesteld of door de daders onklaar gemaakt. Inbraken in Alphense woningen alphen aan den run» In twee woningen aan de Grashof in Alphen is ingebroken. De eerste inbraak werd in de nacht van zondag op maandag gepleegd. Gestolen werden 27 videobanden, 200 diskettes, Duitse marken, Oostenrijke schillingen en ook 80 gul den aan Nederlands geld. De deur aan de achterzijde werd opengebroken. Vannacht was het weer raak in dezelfde straat. Dit keer werd een tas met inhoud meegenomen. In de tas zat ook de sleutel van de auto. Ook het voertuig werd door de da ders meegenomen. Om binnen te komen werd een keukenraam opengebroken. Vrouw ontmoet inbreker alphen aan den run» Een bewoonster van een huis aan de Hercu lesstraat in Alphen heeft gistermiddag een inbreker ontmoet. De vrouw hoorde geluid uit de slaapkamer. Toen zij poolshoogte ging nemen zag zij een man in de kamer. De man was het pand via een raam aan de galerijkant van het huis binnengekomen. De dader maakte zich via dezelfde weg razendsnel uit de voeten nadat hij was ontdekt. Uit het huis is mets ontvreemd. Geen nieuwe uitrit Middelland Er komt geen ontsluiting van de wijk Middelland 2 naai de Ring dijk in Ter Aar. Tot dit advies kwam de commissie openbare werken gisteravond. Het college van B en W had plannen om een deel van het verkeer via een nieuwe uitrit vanuit de wijk naar de Ringdijk af te voeren. Daarmee zöu de verkeersbelasting van het Bos- veen door paaltjes en een bloembak kunnen verminde ren. Het Bosveen zou dan van |een trottoir voorzien worden, maar dan wel een smallere doorgang krijgen. De bewoners hadden zelf ook al laten weten dat een uitrit naar de Ringdijk niet gewenst was omdat het Speelveen daar mee verkleind zou worden en de veiligheid van de kinderen in gevaar zou komen. De commis sieleden P. van Rijn (CDA), K. Heijers (WD) en H. Egberts (Gemeente Belang) vonden dat de bewoners in de afgelopen tijd al gewend waren om de wijk via de Lijsterbeslaan en het Broekveen te verlaten. Ze von den het daarom niet verant woord om voor een nieuwe op lossing zoveel geld uit te trek ken. Wel wilden ze bekijken of er in het Bosveen toch een trottoir aangelegd zou kunnen worden om de veiligheid van de voet gangers verder te waarborgen. De wethouder beloofde om daar studie van te maken. hazerswoude-dorp. Dat het koor nu al de jubileum uitvoering geeft is het gevolg van het vertrek van dirigent Ger Hovius. Onder zijn leiding wordt op 29 april in de her vormde kerk in Hazerswoude- Dorp Die Schöpfung van I. Haydn uitgevoerd. Ger Hovius beslissing worden genomen. En dat was nog een hele klus. J. Boogerd (IDA) was nog het eni ge raadslid met principiële be zwaren tegen een kennisma kingsweekend buiten Alphen. Volgens hem moeten de raads leden in een tijd van bezuini gingen het goede voorbeeld ge ven en spaarzaamheid betrach ten. A. de Groot-Slagter (Groen- Links) had praktische bezwaren. Zij moest een deel van het ge plande weekend per se thuis zijn. Het zekere wegblijven van twee leden trok echter naast de leden van GroenLinks en IDA ook de RPF/GPV en de SP over de streep. Dat was bij elkaar acht stemmen voor Alphen. WD, CDA, D66 en PvdA bleven de voorkeur geven een verblijf in het Utrechtse Doorn, overi gens met een bijdrage van 80 gulden per persoon voor de overnachting. Dat was dus ook acht stemmen voor Doorn. Ge leijnse wist daar slechts op een zeer gewrongen manier een be slissing uit te persen. De partij en die voor Doorn zijn, hebben veel meer mensen in de ge meenteraad dan de partijen die in Alphen willen blijven, zo re deneerde de voorzitter. Dus er besloten naar Doorn te gc Hadden de politici toch nog besluit genomen. VRIJE TIJD Incontinentie Alphense ouderen die last heb ben van incontinentie, kunnen vanaf medio maart 'bekkenbodem- en blaastrai- ning' volgen bij de stichting Thuiszorg Groot Rijnland aan de Wilhelminalaan. Opgave en informatie via telefoonnummer 01720-25934. Bingo-marathon Het bingo-team van buurtcen trum Elckerlyc wil op zaterdag 12 maart een bingo-marathon houden. Voor 45 gulden per persoon kan van 14.00 tot 20.00 uur worden gespeeld. Inschrij ving moet van te voren gebeu ren via telefoonnummer 01720- 31815. Bazar Huize Liduina in Warmond houdt op zaterdag 12 maart de jaarlijkse bazaar. Om 10.00 uur gaan de deuren open en om cir ca 16.00 uur is de trekking van de hoofdprijs, uitgereikt door de burgemeester. Kindertheater Kindertheater Splinter in War mond speelt op zaterdag 12 maart 'Pas op voor de oppas', voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar. De voorstelling begint om 15.00 uur en kost vijf gul den. joost panhuysen i Alkemade zul len ook de komende zomer het 50-meterbad van sportcomplex De Tweesprong kunnen bezoe ken. Alle fracties keerden zich gisteravond tegen het door B en W gesteunde verzoek van Sport fondsen Alkemade BV om de exploitatie van het buitenbad onmiddellijk te mogen beëindi gen. De gemeente Alkemade moet echter voor 1995 een be slissing nemen over het verbe teren van de wateromloop in het matig bezochte zwembad. Wethouder Beelen (WD/Wel- familiebad en het peuterbadje. Deze twee buitenbaden zullen worden gesloten als de toeloop zijn) raamde de kosten van deze door de wet voorgeschreven maatregel gisteravond op acht ton. Sluiting lijkt op langere ter mijn onvermijdelijk, temeer daar Sportfondsen Alkemade BV kampt met een begrotings tekort. „Laten we het buitenbad dit jaar nog openhouden, tot het moment waarop we de beslis sing over deze investering niet meer kunnen uitstellen", stelde M. van Ruiten (CDA) vot raadslid noemde het voorstel paar slechte om het 50-meterbad zo snel mogelijk te sluiten 'een beetje vreemd' en sprak van een 'ge ring financieel voordeel'. „Er is geen sprake van een exploitatie tekort op de buitenbaden", al dus Van Ruiten. G. van der Geest (GroenLinks) onderschreef het betoog van zijn collega. Tevens hekelde hij de onzekere toekomst van het verwachtingen kcijfers dienen gebaseerd te zijn eden blijft. op Voorverkoop PW A-bad nog onvoldoende elde Der Ge Burgerlid A. van Velzen op perde het compromisvoorstel om het 50-meterbad de komen de zomer drie weken langer open te stellen. In die periode zouden dan de goten van het binnenbad kunnen worden op geknapt. Lempers: „De kans be staat dat het net die drie weken heel slecht weer zal zijn." kerker .viller gezi sabor voor het Koudekerkse Prins Wil - lem-Alexanderbad. Voor de stichting PWA-bad, die het bad met vrijwilligers wil exploiteren, is dat onvoldoende om het bad op 1 mei te heropenen. Toch houden de vrijwilligers de moed er in. „Het is niet zo dat het be stuur de toekomst met zorgen tegen Ma, de komende tijd nog flink aan trekken", aldus secretaris A. Kimpel van de stichting PWA- bad. Om straks 5 iet bad open De Oud Adeselaan is onoverzichtelijk oor leerlingen van De Kinderbrug. meent de school B e tider subsidie kunnen hou- tichting mini maal 500 gezinsabonnementen slijten. Er moeten dan ook nog heel wat inwoners van Koude kerk en Hazerswoude-Rijndijk over de streep worden getrok ken. Ook heeft de stichting nog een groot aantal vrijwilligers no- dig. De stichting vroeg de inwo ners van de dorpen twee weken geleden om te melden of zij voor komend seizoen een abon nement willen nemen. Kimpel verwacht dat die oproep niet door iedereen is opgepikt, i Jaarom /.tl eind deze maand gewoon de voorverkoop van abonnementen beginnen. Het definitieve besluit om het zwembad al dan niet te openen, wordt pas genomen wanneer er voldoende abonnementen zijn verkocht. Kimpel ontleent zijn optimis me aan de reacties die hij her en der krijgt. „Iedereen is heel positief, al zou je dat aan de verkoop van de abonnementen niet meteen zeggen." Nog een lichtpuntje is het grote aantal mensen dat zich aanmeldt als donateur. Kinderen lezen voor in Alphen Moeten er eerst ongelukken gebeuren bas cho- rupwetering marieta kroft De onderwijzers van De Kinder brug in Rijpwetering maken zich zorgen over de onoverzich telijke verkeerssituatie aan de Oud Adeselaan. B en W van Alkemade weigeren echter voorstellen van Veilig Verkeer Nederland (WN) over te ne men. Schooldirecteur A. van der Poel is teleurgesteld. „Moet er eerst een ongeluk gebeuren voordat de gemeente maatrege len neemt", vraagt hij zich ver twijfeld af. De WN heeft op verzoek van de school de situatie bekeken geconcludeerd dat het er onoverzichtelijk is. De bomenrijen en geparkeerde vrachtauto's belemmeren het zicht. De WN stelt voor om het zicht te verbeteren door de eer ste boom in de rij te kappen. Volgens B en W - die zich heb ben laten adviseren door de ge meentelijke verkeerswerkgroep - haalt het kappen van een boom niets uit. Om beter zicht te krijgen moeten er minimaal vijf worden weggehaald. Vol gens de verkeerswerkgroep is dat overbodig. Ook voor een an dere voorstel van de WN - de bebouwde kom al bij de school te laten beginnen en ook de wegversmalling naar deze plek te verplaatsen Een reden elt de ge- m geen verbete ringen aan te brengen, is ook dat ondanks de onoverzichtelij ke situatie er nimmer aanrijdin gen zijn geweest; ook niet op zondagen, als veel sporters met de auto naar het Hertogspark komen. Het Hertogspark ligt naast de school. Van der Poel vindt dat een 'slap argument'. „Moet het hier dan net zo gaan als op de Alkemadelaan waar pas een verkeerslicht kwam, na dat er een kind werd aangere den?" Het enige waar B en W wel voor voelen is het aanbrengen haaietanden zodat degenen vanaf het Hertogspark ko- :n, duidelijk kunnen zien dat voorrang moeten geven: st aan fietsers op het fietspad vervolgens aan het autover- wordt bo- im een lijstje parkerende kee De onderwijzers vendien gevraagd c bij te houden van vrachtwagens tijde vang- en uitgaanstijden van de school. Als blijkt dat veel vracht wagens juist parkeren wanneer de scholen beginnen of uitgaan, kan er wellicht een verbod op die tijdstippen worden inge steld. Acht leerlingen len uit Alphen en omgeving doen morgenmiddag in het Parktheater mee aan de regio nale voorronde van de Nationa le Voorleesdag. De voorronde is de eerste hobbel op weg naar de landelijke eindstrijd, die op 26 mei in Utrecht wordt gehouden. De leerlingen mogen ieder tien minuten voorlezen en worden daarbij beoordeeld door een deskundige jury, waarin onder anderen de kinderboeken schrijfster Marieke Roggeveen zitting heeft. De middag in het Parktheater is alleen toegankelijk voor sup porters van de jeugdige deelne mers. Er zijn daarom geen kaartjes te koop. De winnaar van de regionale voorronde gaat door naar de provinciale ronde, die op 9 april in Zoetermeer wordt gehouden. Na die provin ciale ronde ligt de weg open naar de landelijke eindstrijd. Hazerswouds koor Zang en Vriendschap bestaat 75 jaar is twintig jaar aan het koor ver bonden geweest. Het is nog niet bekend wie hem opvolgt. Daar na blijft het wat de jubileumac tiviteiten betreft stil tot oktober. Op 14 oktober is er een receptie en een dag later staat de feest avond voor de leden op het pro gramma. Tien cent per avond bedroeg de contributie voor de leden van de in 1919 opgerichte christelij ke zangvereniging Zang en Vriendschap in Hazerswoude- Dorp. Bovendien moesten ze in de koude wintermaanden ook nog eens hout of briketten mee nemen om de Salvatori-zaal te kunnen verwarmen. Zelfs moesten ze een kaars meene men, want het koor zong in die tijd nog bij kaarslicht. De piano werd geleend van de kerk. Een kopje chocolademelk met koek kostte vijf cent. Die feiten heeft koorlid Arend Bos opgedoken bij het nalezen van de notulen van de op 23 ok tober 1919 opgerichte vereni ging, die overijverige secretaris sen zwierig en soms vol spelfou ten aan het papier hebben toe vertrouwd. „Op verzoek van het bestuur ben ik in die oude boe ken gaan snuffelen om ter gele genheid van het jubileum het verleden van onze vereniging op papier te zetten. En ik heb me geen moment verveeld. Het is aardige lectuur", vindt de in middels 73-jarige Bos, die zelf al 25 jaar deel uitmaakt van het dit jaar driekwart eeuw bestaande zangkoor. In 1923 gaat de vereniging - de alten en sopranen met lange rokken en gespschoenen en de mannen in overhemd met boordeknopen, slobkousen en een zogenoemde flaphoed - op concours naar Katwijk. Daar be haalde Zang en Vriendschap een derde prijs - de eerste in het bestaan - en alle leden kre gen een grote gerookte makreel cadeau van de organisatie. In de goed aangevuld", merkt Bos op. De Tweede Wereldoorlog be tekende het voorlopig einde van ■reniging. elden er lid van de door de en geroepen worden en in afwach- leden Het Hazerswoudse koor repeteert ijverig voor de uitvoering ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum. pauze van de repetities werd gemiezemaust. „Dat kaartspel liep tot ergernis van sommige mensen wel eens wat uit. Soms dreigde de dirigent er mee te stoppen als ze niet snel kwa men. Zo fanatiek ging dat er kennelijk aan toe." Marsmuziek Bos laat ook de dirigenten uit gebreid de revue passeren. Sommige van hen hielden het maar kort uit. Zoals speêlgoed- winkelier Couprie, die tevens een fanfare onder zijn hoede had. Binnen korte tijd zong het koor ook marsmuziek. „Dat deed het niet echt goed in een kerk", herinnert Bos zich. „De man kon dan ook vertrekken." Opvallend heerschap was ook dirigent Zane uit Bergambacht. „Die heeft veertien jaar voor het koor gestaan en kwam op de fiets naar Hazerswoude. Geen enkele repetitie heeft hij overge slagen. Als je dat leest krijg je veel waardering voor die man. Zane zorgde er ook voor dat het niveau omhoog ging en er wer den veel prijzen gewonnen." Ook diens opvolger lansen FOTO BEN DE B maakte indruk. Die dronk alvo rens hij aan het werk ging eerst twee borreltjes bij Timmer mans. „Dan was hij in zijn ele ment. Die man heeft het koor echt leren zingen. Als hij de kans kreeg schreef hij in voor een concours om zijn koor te la ten zingen. Op die manier doe je veel ervaring op. De prijzen- kast werd in die tijd dan ook Kultuurkar besloten werd om, in ting van betere tijden, er mee te stoppen. Na de bevrijding wer den de activiteiten weer hervat, in de periode 1950 en I960 kreeg het koor het moeilijk. De komst van dirigent Henk Akse gaf weer nieuwe moed. Het aantal leden steeg. „Die Akse was een enorme driftkop. Als het niet naar zijn zin ging, dan was dat duidelijjk te horen. Maar hij had wel kennis van za ken." Dat was ook het geval bij dirigent fon Scheepers. „Onder zijn leiding zijn we uitgegroeid naar een koor rnet zo'n tachtig leden. Dat werd verder uitge bouwd door Peter Bontje. Een enorm talent. Tijdens zijn pe riode hebben we een nieuwe prijzenkas fen. Op e we niet minder dar zen weg. Want erw niet alleen het grote koor, ook hadden we een kinder- en meisjeskoor. Jammer genoeg bestaan die koren niet meer, want het waren wel kweekvij vers van toekomstige leden. Dat is nu al merkbaar, liet koor ver grijst langzaam maar zeker. Ook het ledental is teruggezakt tot zo'n vijftig. Mogelijk als gevolg dat er wat zwaardere werken werden uitgekzoen door onze dirigent. Gelukkig geven zich nog steeds jongeren op. Wat dat betreft hoeven we voor de toe komst niet bang te zijn." haalden ven prij- die tijd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15