Werf in actie tegen lastercampagne Uitlatingen burgemeester vallen verkeerd bij Leefbaar Oegstgeest OASE moet voor metselaars zorgen Eendenkooi zorgenkindje Zoeterwoude Regio New York Times belicht nieuwbouwwijk Ecolonia Verwarming raadhuis Leiderdorp kan lager Bruggenbouw eindelijk begonnen DINSDAG 8 MAART 1994 De Alphense milieuvriendelijke woonwijk Ecolonia heeft giste ren de New York Times gehaald. In een reportage gaat de Ameri kaanse krant in op het ontstaan van de wijk. Volgens de schrijf ster is Nederland de koploper in de wereldwijde trend om meer milieuvriendelijk te bouwen. De krant sprak met eigenaren en architecten. Ecolonia bestaat uit negen deelprojecten waarbij elke keer aandacht is voor een ander milieu-aspect. Zo zijn sommige huizen extra stofvrij of geïso leerd. Waterbesparing is doel stelling nummer een. Daarnaast) hebben de eigenaren zonnepa nelen op de daken. De koop prijs ligt ongeveer tien procenti hoger. Volgens de New York Times zijn alle geïndustrialiseerde lan den geïnteresseerd in milieu vriendelijke bouwstijlen. Voor het kleine Nederland is de noodzaak groter vanwege be volkingsdichtheid en milieupro blemen. leiderdorp roy klopper De energierekening van het Lei- derdorpse gemeentehuis kan met een kleine investering zeker met twintig tot dertig procent omlaag. Toch doet de gemeente het vergeleken met andere in stellingen in Nederland hele maal niet slecht met de energie huishouding. Tot die voorlopige conclusie komt de Stichting Onafhankelij ke Milieu Ingenieurs (SOMI) na een rondgang door het gemeen tehuis aan de Statendaalder. Deze instantie heeft op uitnodi ging van B en W eens kritisch gekeken naar manieren om energie te besparen. Woordvoerder H. Deinum van de stichting schat dat door een andere afstelling van de verwarmingsketels en de radia toren zo'n twintig tot veertig procent minder energie hoeft te worden verbruikt. Die nieuwe afstelling vergt volgens hem een kleine investering die binnen een jaar is terugverdiend. De SOMI bezocht het ge meentehuis vorige week op uit nodiging van dè voormalige in terim-burgemeester J. de Bruin. De ingenieurs van de landelijk werkende stichting geven ge vraagd en ongevraagd gratis energiebesparingsadviezen aan uiteenlopende instellingen, zoals gemeenten en scholen. Deinum: „Vaak kan er zo'n zes-I tig, soms zeventig procent wor den bezuinigd, dus springt Lei derdorp er niet slecht uit." Deinum wil nog niet al te diep ingaan op de aard van de adviezen die hij in Leiderdorp heeft verstrekt. „Ik heb de ge meente beloofd het geheel op schrift te stellen. Dat moet nog gebeuren, en ik zou het betreu ren als ze uit de krant moet ver nemen wat de bevindingen zijn." Het contact tussen SOMI en de gemeente werd gelegd door de gepensioneerde Leiderdorp- se ingenieur Van den Broek, die lid is van de stichting. Na een kennismakingsgesprek nodigde toenmalig burgemeester J. de Bruin de stichting uit het Lei- derdorpse gemeentehuis eens kritisch door te lichten. Dat ge beurde uiteindelijk vorige week woensdag. Het is nog onbekend wat uit eindelijk gebeurt met de advie zen, zo meldt een voorlichtster van de gemeente. „We wachten de rapportage van de SOMI af en leggen die voor aan de ter zake kundige ambtenaren. Als zij er iets in zien, volgt mogelijk een voorstel aan het college. Maar zo ver zijn we nog lang VRIJE TIJD Rugscholing Bij voldoende belangstelling or ganiseert de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Alphen aan den Rijn een cursus rugscho ling. Doel is verstandig te leren omgaan met de rug ter voorko ming van rugklachten. De cur sus wordt gegeven in verpleeg huis Oudshoorn op de dinsdag avonden 15, 22 en 29 maart. Aanmelden: 01720-25934/95071 Modeshow De Stichting Welzijn Ouderen houdt op dinsdag 15 maart een modeshow, gepresenteerd door de firma Meijssen. De mode show vindt plaats in activitei- Westerhove, Anna Burenlaan 147 in Alphen den Rijn. Aanvang: 10.30 oegstgeestIn Oegstgeest moesten ze zich gistermorgen even in de ogen wrijven. Wat bijna niemand nog voor mogelijk had gehouden, ge beurde: met de bouw van de 'Brug der Zuchten' over de Haarlemmertrekvaart werd begonnen. Omrijden is binnenkort verleden tijd. De brug, die de nieuwbouwwijk Haaswijk met recreatiegebied de Klinckenbergerplas moet verbinden, liet door allerlei problemen ongeveer drie jaar op zich wachten. De controverse over de fiets- en voetgangersbrug begon eind 1991 toen een Katwijkse bruggenbouwer na veel vijven en zessen de opdracht voor het maken van de brug niet kreeg, omdat hij tropisch hardhout wilde gebruiken. Door de hardhout-discussie, de bodemvervui ling die in de nabijgelegen Morsebel werd aangetroffen en aanpassingen uit oogpunt van veiligheid ging veel tijd verloren. Inwoners van Oegstgeest noemden de brug daarom gekscherend 'Brug der Zuchten'. foto loekzuyderduin De lijsttrekker van Leefbaar Oegstgeest. Jan de Soeten, heeft zich gestoord aan de uitlatingen van burgemeester Sj. Scheen- stra in het Algemeen Dagblad van 4 maart. In het artikel geeft de CDA-burgemeester blijk van zijn boosheid en teleurstelling over de verkiezingsuitslag in zijn gemeente. Met name de opmerking dat 'Oegstgeest veel al wordt bevolkt door mono mane mensen die hebben door geleerd' kan volgens de lijsttrek ker van Leefbaar Oegstgeest niet door de beugel. Monomaan is volgens de Van Dale: 'Lijdend aan een soort van waanzin die zich in één enkele abnormale neiging of één enkel waanidee openbaart'. „Je kunt de Oegst- geestenaar toch niet over een kam scheren", aJdus De Soeten. In het artikel is een geëmotio neerde Scheenstra aan het woord, die zich het lot van het CDA (de partij tuimelde in Oegstgeest van vijf naar twee zetels) erg aantrekt. „Deze straf hebben we niet verdiend. Zó slecht kunnen we het de afgelo pen vier jaar niet hebben ge daan", zegt hij in het interview. De stemmers op Leefbaar Oegstgeest worden in het artikel getypeerd als mensen met 'ei gen belangetjes die Oegstgeest willen houden zoals het nu is'. Jan de Soeten van Leefbaar Oegstgeest vindt dat de burge meester zijn woorden zorgvul diger had moeten kiezen. „Ik zou het anders hebben gedaan. In een dergelijke functie had ik gezegd: ik heb met belangstel ling kennis genomen van de uit slagen, en ik hoop op een con structieve samenwerking." De lijsttrekker benadrukt dat hij uit gaat van de goede bedoelingen van de burgemeester. „In het vuur van de strijd zeggen som migen meer dan ze bedoelen." Burgemeester Scheenstra zelf is zich ook wild geschrokken, toen hij zijn uitspraken zwart- op-wit in de krant zag staan. In een brief, die onder meer aan de pers en aan Leefbaar Oegst geest is gestuurd, schrijft hij dat hij niemand heeft willen beledi gen. „Ik betreur het ten zeerste dat bij de Oegstgeester kiezers de indruk zou kunnen ontstaan dat ik de stemmen die onze in woners op Leefbaar Oegstgeest hebben uitgebracht niet serieus zou nemen." Op het moment dat hij het interview gaf, had Scheenstra volgens zijn brief, 'het onaangename gevoel dat onze raad en ons college na vier jaar maximale inzet deze uitslag niet zou hebben verdiend'. Maar enkele dagen later komt de burgemeester al tot inkeer, blijkt uit de brief. „Als demo craat beschouw ik nu de verkie zingsuitslag als het resultaat van een goed functionerende lokale democratie die in onze ge meente grote belangstelling ge niet. Als burgemeester en als in woner ben ik verheugd over de grote betrokkenheid die de Oegstgeestenaar bij het reilen en zeilen van dit dorp ten toon spreidt." Of Leefbaar Oegstgeest de kwestie nu verder zal laten rus ten, weet De Soeten nog niet. Daarover gaat zich met zijn fractie beraden. De lijsttrekker is overigens wel benieuwd naar de reacties van de andere frac ties op zowel de uitlatingen van Scheenstra, als op de brief, die alleen naar de lijsttrekkers van CDA en Leefbaar Oegstgeest is gestuurd. Leiderdorps bedrijf spant kort geding aan tegen buurman Dieven bezoeken cadeauwinkel leiderdorp De cadeaushop van het AC-restaurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp is gisteren bezocht door die ven. Vermist worden modelauto's, kinderbestek, cadeaubonnen ter waarde van 400 gulden, kaarsen en stenen dieren. De diefstal is tussen 16.00 en 16.125 uur door een man en een vrouw ge- pleegd. Postzegelveiling in Alkeburcht Ruilvereniging Alkemade houdt op vrijdag 11 maart haar maande lijkse postzegelruil- en contactavond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Tevens is er een kleine veiling. De zaal is open van zeven tot tien uur. Het eerste uur is speciaal voor de jeugd. Volwassenen betalen een gulden entree. De jeugd betaalt de helft. Leden hebben gratis toegang. De gemeente Alkemade hoeft bij de opknapbeurt van de twee kleedkamers van handbalvere niging OASE uit Oud Ade slechts de materiaalkosten te betalen: maximaal 2413 gulden. Voor het betegelen van de ce- mentvloeren dient OASE zelf zorg te dragen, zo oordeelden gisteravond de leden van de commissie welzijn. De handbalvereniging vroeg de gemeente de betegeling vol ledig te bekostigen, wat zou neerkomen op een bedrag van 5500 gulden. Het argument dat de vele vrouwelijke leden niet kunnen metselen, kon B en W noch commissie vermurwen. Laten de vrienden en de echtge noten h^t dan maar doen, zo luidde het advies van de poli tiek. Burgerlid M. Hagenaars wilde aanvankelijk de wens van de handbalvereniging honoreren. Ze kwam daar echter op terug toen de overige commissieleden haar verzekerden dat de ge meente Alkemade al jarenlang alle sportverenigingen het op- knapwerk zelf laat betalen. „Ge lijke monniken, gelijke kap pen", stelde wethouder L. Bee- len (WD). Hagenaars sprak de hoop uit dat B en W de dames van OASE zullen verblijden met een videocursus tegels leggen. De directie van de jachtwerf Koning Keyzer aan de Lei- derdorpse Doeswerf is de lastercampagne van buurman A. van Hecke spuugzat. Ze heeft een kort geding aange spannen om de gedaagde ervan te weerhouden nog lan ger pamfletten te verspreiden waarin een link wordt ge legd tussen het werk in de loods en een slechte gezond heid van omwonenden. Van Hecke klaagt erover dat in de loods van de aan de Does ge legen werf verf wordt gespoten. Volgens de werfeigenaren is daarvan geen sprake. „We schil deren alles met de hand. Ons ontbreekt ook de ruimte om te spuiten omdat we altijd aan twee schuiten tegelijk werken en de ruimte daarmee vrijwel volta." Tot groot ongenoegen van de werfeigenaren verschenen on langs lasterlijke pamfletten aan bomen in de buurt. Soortgelijke papieren hingen ook op borden in Van Heckes tuin. schuin te- genovei de werf. 'Al 20 jaar doen ze het zo. Kanker maakt al 20 jaar slachtoffers' was één van de opschriften, en 'De ene zijn brood, voor vele anderen een onaangename dood'. Van Hecke wil bevestigen noch ontkennen dat hij het brein is achter de pamfletten. „De zaak is onder de rechter, dus ik kan er niets over zeg- gen." Van Hecke wil wel kwijt waarom hij ervan is overtuigd dat in de loods wordt gespoten. „Ik heb meermalen spuitneve- len in de lucht geconstateerd. Mijn kinderen en ik hoestten er bloed van op. De nevelen wor den afgevoerd door een ventila- Van Hecke zegt over foto's en films te beschikken waarop de overtredingen zijn vastgelegd. Desondanks deden politie en gemeente in eerste instantie niets, zo meldt hij. „Pas nadat iemand die bordjes met teksten over kanker had geplaatst, is een team geformeerd dat de zaak onderzoekt. Of ik die bord jes heb geplaatst? Ik zeg niks, al leen dat ik wel opkom voor de gezondheid van mijn kinde- Volgens Keijzer van de jacht werf kan geen sprake zijn van spuitnevelen. „De ventilator dient voor het afzuigen van las- stof, en is bovendien al een tijd je buiten bedrijf." De directie van de werf zegt dat Van Hecke alleen staat in zijn klachten, „Van andere bu ren krijgen we nooit klachten. Dat blijkt ook, want niemand steunt die man in zijn actie." Van Hecke heeft daar wel een verklaring voor. Hij suggereert dat de werfeigenaren omwo nenden intimideren. „En verder In de scheepswerf Koning Keyzer wordt volgens buurman Van Hecke met verf gespoten. Volgens de werfdirectie kan dit niet niet eens vanwege ruimtegebrek in de loods. foto henk bouwman zijn veel buren afhankelijk van Koning en Keyzer, omdat ze over het bedrijfsterrein heen moeten om hun woning te kun nen bereiken." Inmiddels zijn de pamfletten verwijderd. Het kort geding aanstaande vrijdag gaat even wel gewoon door. „We willen in de toekomst verschoond blijven van dergelijke acties. Je krijgt er toch een beroerde sfeer door", aldus de werfdirectie. Bij het kort geding wordt ook een rectificatie gevraagd van een ingezonden brief van Van Hecke in het Leiderdorps Week blad. Enige weken geleden voer hij hierin uit tegen de werf. De gedaagde is geenszins van plan een rectificatie te plaatsen. „Ten eerste wilde ik de brief gewoon ter kennisgeving aanbieden aan die krant, en was-ie helemaal niet bedoeld als ingezonden stuk. Verder is alles dat er in staat waar. dus dat ga ik niet in trekken", aldus Van Hecke. Bestuur multifunctioneel centrum wil meer geld van gemeente De Xoeterwoudse Eendenkooi begint het zorgenkindje van de gemeente te wor den. Al jaren is de omzet van dit multi functioneel centrum kleiner dan het be drag dat het bestuur jaarlijks reserveert voor onderhoud en investeringen. Met alweer een negatief explotatieresultaat in het vooruitzicht, luidt voorzitter A. van der Heijden de noodklok. „Dit jaar moet de gemeente al bijspijkeren", beweert Van der Heijden. Vandaag buigen raadsleden zich in de commissie welzijn en burgerij over de fi nanciële positie van De Eendenkooi, De Klaverhal en Het Muziekcentrum. Van de drie stichtingen ziet De Eendenkooi de toekomst het meest somber in. Voor dit jaar staan enkele forse investeringen op het programma. „Zo moeten we de riolering vernieuwen en sommige ver warmingsbuizen vervangen. Dat hakt er lekker in, want er gaat elke keer wat af en er komt eigenlijk niets bij", schetst Van der Heijden. Vorig jaar verwachtte het bestuur al dat de stichting de reservepot steeds va ker moet aanspreken om niet in de rode cijfers te belanden. In die situatie is geen verbetering gekomen. Grote boosdoener zijn de vergoedingen die het Rijk aan de gemeente geeft voor elk uur gymnastiek onderwijs. De gemeente sluist dit geld direct door naar De Eendenkooi. Door bezuinigingen daalde de onder- wijsvergoedingen in vijftien jaar van 160.000 naar 19.000 gulden in 1992. „Aan dat afkalven moet een einde ko men", vindt Van der Heijden. Zo ging De Eendenkooi in 1992 uit van 25.000 gul den aan onderwijsvergoedingen. Ach teraf bleek 6.000 gulden minder op de rekening te zijn gestort. „Zo'n gat kun je niet dichten. Dat geld ben je gewoon kwijt", aldus Van der Heijden. „Je weet van te voren nooit waarop je kunt reke nen." Daarom stelt De Eendenkooi voor dat de gemeente voorlopig jaarlijks een vast bedrag van 25.000 gulden beschik baar stelt. Op het voorstel is nog niet ge reageerd. De Klaverhal heeft een aanmerkelijk positiever verhaal. .Als de resultaten niet verbeteren, houden we het niet lang meer vol voorspelde voorzitter J. van Prooijen vorig jaar nog. Inmiddels zijn de cijfers over 1993 bekend. Met een ex ploitatietekort van zo'n 10.000 gulden, is Van Prooijen heel tevreden. „Dat is geen bedrag om van wakker te liggen." De Klaverhal is naarstig op zoek naar nieuwe huurders voor zowel de grote sporthal als de twee overige ruimten. Hoewel Van Prooijen vorig jaar nog na drukkelijk alle mogelijkheden openhield, heeft De Klaverhal nu een duidelijke keuze gemaakt. „We slaan niet het pad in van de bruiloften en partijen. Dat geeft alleen maar problemen met de ho reca", aldus de voorzitter. De Klaverhal blijft zich richten op de sportsector. Volgens Van Prooijen zijn er genoeg mogelijkheden als jongerenvere niging Utopia op 1 mei een nieuw on derkomen heeft. „We denken aan fitness en aerobic. Er zijn al contacten met sportscholen." In de andere zaal is ruim te voor bijvoorbeeld biljart en snooker. Daarnaast wil de stichting de grote sporthal vaker verhuren voor markten en tentoonstellingen. „Nee, we zijn echt op de goede weg. Als we nieuwe huurders krijgen, hoeven we ook de komende ja ren niet bij de gemeente aan te klop pen", verwacht Van Prooijen. Over Het Muziekcentrum kan de raadscommissie vanavond helemaal kort zijn. Deze stichting heeft nog nooit voor geld bij de gemeente aangeklopt. „We draaien altijd quitte. Er is geen reden om aan te nemen dat het slechter zal gaan. Als we te kort komen, lossen we dat in eerste instantie op met huurverhogin gen", aldus secretaris W. van Bohemen. De Eendenkooi in Zoeterwoude. Volgens het bestuur gaat het met dit functioneel centrum de verkeerde kant op. Meer steun van de gemeente is noodzakelijk. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14