Leidenaars benadelen fiscus voor miljoenen Leiden Regio Vroegere uitbater Zinger hoort twee jaar cel eisen Toch glazen wanden voor Gravensteen Dictee-koorts daalt CHTERGROND Sneltram door regio Leiden DINSDAG 8 MAART 1994 n haag/noordwuk Tegen de laatste exploitant van het vervallen hotel Zinger in Noordwijk is voor de Haag se rechtbank een gevangenis straf van 24 maanden geëist. Officier van justitie J. de Waardt achtte bewezen dat de 51-jarige Rotterdammer zich heeft schuldig gemaakt aan flessentrekkerij, oplich ting van de bedrijfsvereniging en belastingfraude. De Rotterdammer startte begin 1991 een ingrijpende verbouwing van het hotel aan de Zeereep en opende het en kele maanden later onder de naam 'Hotel Restaurant Grand Café Paulus'. De man wordt er van beschuldigd in die tijd bij een groot aantal zaken in Noordwijk en omge ving artikelen te hebben ge kocht zonder te betalen. Op deze wijze werd het hotel van neonreclame, boeketten, menukaarten, bouwmateria len, terrasschermen, hout, ijzerwaren en meubilair voor- Advocate M. Kaptein becij ferde het totaal aan open staande rekeningen op 200.000 gulden. Van flessen trekkerij was volgens de advo cate geen sprake. Haar cliënt zou wel degelijk van plan zijn geweest alle rekeningen te be talen, maar door de slechte zomer van 1991 vielen de in komsten van het hotel tegen. ,,Het is de vraag of iemand, die door omstandigheden zijn schulden niet kan betalen, flessentrekkerij pleegt", zei de raadsvrouw. Een rekening van 3000 gulden voor appelgebak zou bovendien volgens haar niet betaald hoeven te wor den omdat dit 'te nat' werd afgeleverd. Het openbaar ministerie en de verdediging verschilden eveneens van mening over het belastinggedrag van de man. Volgens de officier heeft de Rotterdammer door het dubbel boeken van rekenin gen ten onrechte een bedrag van 500.000 gulden geïnd. Ad vocate Kaptein voerde daarte gen aan dat haar cliënt zich niet heeft gerealiseerd dat de belasting door een fout 180.000 gulden te veel omzet- Omdat geen van de ten las te gelegde feiten bewezen zouden zijn, pleitte de advo cate voor vrijspraak. De recht bank doet over twee weken uitspraak. Zware straffen geëist voor illegale textielhandel haarlem/leiden De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft tegen een 51-jarige Leidenaar vier jaar gevangenisstraf geëist en een boete van 100.000 gulden. Zij 29-jarige zoon, die in Duitsland woont, hoorde 2.5 jaar celstraf ei sen en een boete van 75.000 gulden. die de contacten met China ver zorgde, hoorde eenzelfde straf eisen als tegen de 29-jarige Lei denaar. De advocaten van de verdachten vonden dat het openbaar ministerie de zaak overtrok. Van een criminele or ganisatie zou geen sprake zijn. In alle gevallen werd in eerste instantie vrijspraak gevraagd. Mocht het daarvan niet komen, dan zou bijvoorbeeld dienstver lening moeten volgen. De vier werden in december vorig jaar opgepakt na een on derzoek van de FIOD. De ver dachten zijn volgens justitie be trokken bij een reeks bedrijven, die veelal nergens stonden inge schreven en ook nooit belasting betaalden. „Door de fake-BV's zie je het bos niet meer", aldus officier Van Luijn. Het tweetal wordt er, samen met twee anderen, van verdacht lid te zijn van een criminele or ganisatie. Ze zouden, onder meer vanuit Lisserbroek, de fis cus voor miljoenen guldens hebben benadeeld. De verdach ten importeerden illegaal T- shirts uit China. „Ik begrijp dat u dacht met normale handel bezig te zijn, maar dat kun je toch bijna niet denken?", stelde rechter Van der Pijl-van Andel. „De instel ling is niet geweest om echt cri mineel zaken te doen", zei de Leidenaar. De rechter: „Dat mag zo zijn, maar het is wel ge beurd en over een lange perio de." Een 30-jarige r t Almere, In totaal zouden tussen 1990 en 1993 zo'n 60 containers met T-shirts uit China zijn inge voerd. Om dit te kunnen doen, moesten allerlei regels worden ontdoken. Op grond van het Multivezelakkoord is de import van T-shirts uit China aan be perkingen gebonden. Zo mogen er dit jaar in de EG in totaal 43 miljoen stuks worden inge voerd. Er geldt al jaren een quo tumregeling. Om die te ontduiken werden de orders geplaatst door een Zwitserse onderneming, die vol gens justitie in het geheel niet bestond. Als de containers in aankwamen, werd via vervalste papieren gedaan alsof de T- shirts werden uitgevoerd, maar in werkelijkheid ging het textiel rechtstreeks de Nederlandse markt op. Waar anderen vijf gulden per stuk rekenden, was de handels- prijs in dit geval 2,50 gulden. „De Nederlandse economie is op deze manier aangetast", al dus officier Van Luijn. „Het is heel vervalsende concurrentie, die waarschijnlijk tot banenver lies heeft geleid." De FIOD heeft uitgerekend dat de schatkist alleen aan in voerrechten en BTW voor bijna 3,4 miljoen gulden is bena deeld. Ontdoken vennoot schapsbelasting en loonbelas ting moet daar nog bij worden opgeteld. Van Luijn eiste de hoogste straf, vier jaar cel en twee ton boete, tegen een 45-jarige man uit Heemstede. Hij zou het fi nanciële brein zijn geweest, wat de man overigens ontkende. De officier betrok bij haar eis dat deze verdachte al eerder we gens textielfraude is veroor deeld. De rechtbank doet op 21 maart uitspraak. De zaak is daarna nog niet afgelopen. De officier liet weten nog twee ver dachten te zullen dagvaarden. Daarbij is ook de man die voor vervalste douanedocumenten zorgde. VRIJE TIJD De galerij van het Gravensteen krijgt toch glazen inzetramen. FOTO HENK BOUWMAN M HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De galerij van het Gravensteen, de histori sche gevangenis aan het Gerecht in Leiden, mag toch worden dichtgemaakt met glazen wanden. Dat heeft de Raad van State in tweede instantie beslist. De zaak was aan gespannen door de Vereniging Oud Leiden. De gemeente en de Rijksgebouwendienst gaven vorig jaar toestemming de galerij op de begane grond dicht te maken, zodat de ruimte gebruikt kan worden voor onder meer recepties. De Vereniging Oud Leiden protesteerde tegen dit plan omdat het dichtmaken van de galerij niet past in de historische omgeving. De Raad van State ging aanvankelijk op dat protest in en schorste de bouwvergunning. Tegen deze schorsing ging de Rijksgebou wendienst op zijn beurt in beroep. Vorige week werd tijdens een hoorzitting bij de Raad van State aangevoerd dat de galerij ook in het verleden afgesloten is geweest. Bovendien is het dak boven de galerij nu lek. Als de ruimte voor recepties wordt ge bruikt zal ook het dak worden opgeknapt, zodat volgens de Rijksgebouwendienst al leen maar sprake zal zijn van verbetering van het pand. De Raad van State heeft die argumenten nu zwaarder laten wegen en de eerder uitgesproken schorsing opgeheven. Bridge De Sector Sport en Recreatie or ganiseert in samenwerking met Frits Holleman, professioneel bridgespeler, een cursus bridge voor beginners en gevorderden. De eerste les wordt gegeven op dinsdag 15 maart in het Bowlin grestaurant 'Menken' aan de Vondellaan. De kosten van de cursus bedragen 75 gulden. In formatie en opgave: 071- 315601, Aad van der Luit (van 9- 10 uur). Geen gratis compost voor Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT CONNV SMITS Inwoners van Noordwijkerhout krijgen geen gratis zakken com post voor in de tuin. Ook zal in de plantsoenen geen GFT-com- post worden gedumpt om zo van de afeet van het afvalmate- riaal te bespoedigen. Een voor stel van de Zuidhollandse milieufederatie om compost van GFT-afval als bodemverbe teraar te gebruiken; wordt door burgemeester en wethouders niet overgenomen. De gemeente vindt dat het gebruik van compost strijdig is met het beleid van verschraling dat tot nu toe wordt gevoerd. Bij het groenonderhoud worden zo min mogelijk bestrijdingsmid delen gebruikt. Wanneer de grond bemest zou worden, zou dat juist betekenen dat het on kruid sneller gaat groeien. Een biologische onkruidbestrijding zou dan niet langer kunnen worden gehandhaafd. Het (gratis) uitreiken van compost aan burgers stuit vol gens de gemeente op proble men omdat de medewerkers van de gemeentewerf daar niet op niet zijn ingesteld. „De ge meente is immers geen ver kooppunt voor tuin artikelen. Bovendien is de daarvoor nodi ge tijd qua personeel niet be schikbaar." Lentemarkt De winkeliers van de Beatrix- straat, buurthuis 't Spoortje en de Spoorbumbers organiseren op zaterdag 19 maart een len temarkt. De dag wordt afgeslo ten met een feest in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Voor de koopjesmarkt zijn nog kramen beschikbaar. Belang stellenden kunnen voor infor matie bellen naar Ruud Arnoldi, tel. 071-220866 leiden Een serene rust heerste gisteravond in het klaslokaal van de Lucas van Leydenschool waar de eerste voorronde voor het Leids Dictee werd gehou den. Nu en dan ging de deur open en schuifelde een nieuwe deelnemer naar voren om de opgave op te halen. Vragen werden fluisterend gesteld en antwoorden zo mogelijk nog zachter gegeven. De deelne mers staarden naar het papier en braken zich het hoofd. De dictee-koorts, veroorzaakt door uitzendingen van het Groot Nederlands Dictee op de televisie, lijkt wat gezakt. Het aantal deelnemers bleef giste ren nog rond de 70 steken. Vo rig jaar deden liefst 500 Leide naars mee aan het serieuze taal spel, waarmee een Dikke van Dale is te winnen. Op 25 maart, bij de finale, wordt er echt gedicteerd. Gis teravond was het in de school aan de Vliet slechts een kwestie van het corrigeren van merk waardige zinnen als: „Wanneer je een kabouter met brillantine in zijn haar brillant accordeon ziet spelen denk je dat je hallu cineert." Vanavond, morgen en over morgen kunnen deelnemers zich nog melden bij de Lucas van Leydenschool. Op 16 maart is bekend wie de finale hebben gehaald. Staatssecretaris J. Wallage leest in die finale de opgaven voor, zijn Leidse partij genoot wethouder T. van Rij neemt zitting in de jury. FOTO LOEK ZUYDERDUIN door: Wim Koevoet Vlag halfstok bij PvdA NAGERECHT Mishandeling De zitting van de politierechter in Den Haag stond gisteren in het teken van mishandelingen. Met name vrouwen hadden er binnen een relatie stevig van langs gekregen. Terwijl de man nen terechtstonden zaten de slachtoffers in de zaal, om smartegeld te eisen. De emoties liepen soms behoorlijk op, als het verleden weer werd opgera keld. Een Leidse studente antropolo gie was door haar vriend, een 22-jarige Leidenaar, behoorlijk toegetakeld. De man, een ont werper van CD-hoesjes, was uit woede letterlijk over haar heen gelopen. Dat gebeurde bij de laatste confrontatie in de flat in de Merenwijk. De studente kwam nog wat spullen ophalen, waarop de Leidenaar haar te lijf ging. Ze was aan de haren beet gepakt en tegen de muur gesla- gen, op de grond geslagen en geschopt, min of meer vertrapt en met haar eigen schoenen op het hoofd geslagen. Met diverse verwondingen had ze zich on der doktersbehandeling moeten stellen. De Leidenaar bagatelliseerde de gebeurtenissen. „Ze kwam langs, maar wilde niet meer ver trekken. Ik heb anderhalf uur op haar ingepraat, maar ze wilde blijven. Toen kreeg ik er genoeg van en heb ik haar de flat uitge gooid. Ze verzette zich hevig en daarbij zijn er wat klappen ge vallen. Meer is er niet gebeurd", stelde de hoesontwerper. Volgens zijn ex-vriendin had de Leidenaar zich wel vaker aan haar vergrepen. Diverse malen had ze klappen gekregen en ook had hij wel eens geprobeerd haar te wurgen. Uiteindelijk had ze de relatie verbroken, met een kloppartij als eindresultaat. Naast de lichamelijke verwon dingen had de studente geeste lijk ook een behoorlijke deuk opgelopen. Ze had nog steeds last van trauma's, sliep slecht en had zich onder psychiatrische behandeling moeten stellen. Ook was ze gestopt met haar studie, omdat ze niet meer in Leiden wilde rondlopen. Haar raadsvrouwe eiste 1500 gulden smartegeld, het maximale be drag bij de politierechter, we gens 'gederfde levensvreugde'. Volgens de officier van justitie toonden de geconstateerde ver wondingen duidelijk aan dat het wel degelijk om zware mis handeling ging. Zij eiste beta ling van de 1500 gulden smarte geld en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Die eis werd ook het vonnis. De Leide naar stelde wel enige spijt te hebben. „Het is jammer dat het zo gelopen is. Ik heb van haar gehouden", verklaarde hij. In de gelegenheid om te betalen was hij nauwelijks, omdat zijn eigen bedrijf slecht loopt en hij 28.000 gulden schuld heeft. Luchtdruk Niet veel beter was het een Sas- senheimse vergaan, die acht maanden had samengewoond met een automonteur uit Noordwijkerhout. Gedurende de acht maanden van hun rela tie had ze veel klappen en stompen moeten incasseren. In haar gezicht, tegen haar boven benen en armen. Ook had haar vriend getracht haar te wurgen en had hij een luchtdrukkogel door haar arm geschoten. De problemen onstonden toen de automonteur door een rug blessurearbeidsongeschikt raakte. Dat leverde een gespan nen situatie op. De Noordwij- kerhouter zat thuis, zijn vrien din werkte. Hij haalde vaak an dere meisjes in huis, waardoor zijn vriendin jaloers werd. Daar door werd de automonteur dan weer agressief. In zijn woede- -aanvallen reageerde hij zich aanvankelijk af op deuren, maar vervolgens op zijn vriendin. Uit eindelijk had hij haar een keer bewusteloos geslagen, waarna hij haar zelf naar de dokter had gebracht, met de mededeling dat ze van de trap was gevallen. Daarna was het afgelopen met de relatie. De Noordwijkerhouter stelde dat het allemaal zwaar overdre ven was. „Het lijkt nu alsof ik een hele ruwe bolster zonder blanke pit ben, maar dat is dus niet zo. De agressie kwam voor een belangrijk deel van haar kant. Ik heb haar zelden gesla gen, wel een keer geduwd waar door ze ongelukkig kwam te vallen. Op haar geschoten heb ik nooit." Ook in dit geval bleef het slacht offer met vooral veel geestelijke schade zitten. Zij lijdt aan post traumatische depressies en heeft nachtmerries. Uiteindelijk rolde er weer de ge bruikelijke straf uit: betaling van 1500 gulden smartegeld en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Maar ook in dit geval levert de betaling problemen op, omdat de verdachte nog steeds werkeloos is. Maar de nieuwbakken afdelingsvoorzitter Tan Toan Hok had tijdens de ledenvergadering, eind vorige week, verse rozen laten aanrukken zodat zijn partijgenoten zich wat konden opdirken. Hok wilde klaarblijkelijk direct het waarschijnlijke behoud van wethoudersposten vieren. Dat veel partijgenoten hadden geweigerd PvdA-affiches achter hun ruiten te hangen uit angst voor glasschade, dat er voor het contact in de wijken blijkt te zijn overlegd met buurtbewoners die zelf zijn vervreemd van hun woonomgeving, dat grote groepen PvdA'crs de roos hebben ingeruild voor tomaat (SP) of hakenkruis (CD), het kwam allemaal wel even aan de orde maar het grootste deel van de spreektijd werd besteed aan de vraag hoe de PvdA zo snel mogelijk met zo veel mogelijk wethouders in het nieuwe college van burgemeester en wethouders kan komen. De positie van lijsttrekker Tjeerd van Rij, zonder meer een bekwaam bestuurder maar als stemmentrekker bepaald geen hoogvlieger, stond geen tel ter discussie. Van Rij waste met algehele instemming zijn Weer drie zetels armer, niet langer meer de grootste partij van de stad en een nauwelijks meer te dichten kloof met de sociaal- en economisch zwakkeren in de sociale vernieuwingswijken. Er is alle reden voor de Leidse PvdA om de vlag halfstok te hangen. handen in onschuld. Niet de Leidse PvdA is afgestraft, maar de landelijke. En voor extremisme was al ver voor de verkiezingen een vruchtbare voedingsbodem gelegd. De SP profiteerde daarvan met een van een onwerkelijk simplisme vergeven campagne, de CD door de onvrede gewoon te laten gisten, analyseerde hij. Beide partijen kunnen de noodkreten uit de sociale vernieuwingswijken echter niet beantwoorden. Daarvoor is een echte bestuurspartij nodig, de PvdA. Nog geen vijf meter bij Van Rij vandaan zat I lennie Koek te luisteren. Zij had de afgelopen vier jaar sociale vernieuwing in haarwelhoudersportefeuille. De bewoners kennen haar zo langzamerhand wel, want ze heeft enkele Raad Daad- winkels geopend. Maar de vreemdelingenhaat heeft onder de sociaal vernieuwende Koek wortel kunnen schieten als nooit tevoren./ii heeft het bruine gevaar in noordelijk Leiden danig onderschat. Haar netwerken in deze wijken waren vergeven van de mooi-weer- praters. Het was niet de eerste keer dat Koek op de verkeerde golflengte afstemde, want haar plan voor een speciale school voor de jongste allochtone kinderen (het leidse Ei) ging door dezelfde oorzaak in rook op. Was het niet de PvdA die D66 vier jaar geleden buiten het college hield omdat de democraten niet zouden zijn geworteld in leiden? Maar ook Koek wil van geen persoonlijkeconsequenties weten. Met een glimlach van oor tot oor hoorde zij enige partijgenoten pleiten voor ten minste e'e'n vrouwelijke PvdA- wethouder in het college. Daarmee lijkt het lot bezegeld van de huidige INdA-wethouder financiën en welzijnszorg, Steven de Vreeze. Als er een heeft moeten puinruimen, was hij het wel want de financiële administratie van de gemeente was een warboel. Dat lijkt abstract en onbelangrijk maar een stad die geen inzicht heeft in haar eigen financiën gaat natuurlijk gewoon failliet. DUIN- EN BOLLENSTREEK Een uitgebreid tramnet in de leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is volgens NZILdistricts chef B. Leeuwenburgh geen hersenschim meer. Naar voorbeeld van de Duitse stad Karlsruhe wil de vervoersmaatschappij trams door de regio la ten rijden die zowel gebruik kunnen maken van een eigen net als het spoor van de NS. In de Duin en Bollenstreek wil de NZH naast het traject Iei- den/Noordwijk (via Katwijk), ook een lijn via de dorpen in de Bollenstreek naar Haarlem aanleg gen. „In Karlsruhe laat men zien dat het mogelijk is om nieuwe tramlijnen door de kernen in de regio te laten rijden. Op dienstlijnen waar vroeger dui zend reizigers per dag werden vervoerd zijn dat er nu twaalfduizend." Volgens Leeuwenburgh is het mogelijk om een dergelijk systeem ook in de Bol lenstreek te introduceren. De NZH vervoert dage lijks zo'n twaalfduizend reizigers tussen Leiden en Haarlem. Zo sprak Leeuwenburgh gisteravond tijdens een bijeenkomst van Katwijkse ondernemers over de mogelijkheid om de tram tot Voorhout het spoor van de NS te laten volgen. Daarna moet hetzelfde voertuig - reizigers hpeven niet over te stappen - een nog aan te leggen tramlijn volgen die via de Voorhoutse nieuwbouwwijken, Sassen- heim, I.isse en Hillegom naar Haarlem loopt. Ie denken valt dan ook nog aan een aftakking bij Lisse in de richting van Schiphol. leeuwenburgh denkt dat op die wijze ook grote bedrijven zoals Estec en Akzo goed bereikbaar kunnen worden. „Ik heb de directeur van Akzo wel eens bij me gehad om te praten over de be reikbaarheid van zijn bedrijf. Met een tramnet wordt het voor ons mogelijk om een halte bij Ak zo te maken." Naast de lijnen in de Duin- en Bollenstreek denkt de NZH ook na over de trajecten leiden station/I-eiden zuid west/Den Haag, leiden sta tion/leiden noord/leiderdorp/Zoeterwoude/Zoetermeer en I eiden/Alphen aan den Rijn (via NS-spoor). „Als ik pessimistisch ben denk ik dat het er in 2010 ligt. In een optimistische bui kunnen de trams binnen een aantal jaren rijden", aldus leeuwen burgh, die zegt dat de bestuurders in de regio po sitief zijn over de Karlsruhe-variant.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13