Nieuwe predikant voor ontmoeting met moslims Sf ib*. 'Veel priesters staan nog achter mij' Kerk Samenleving Verspiedersdag Doopsgezinde en Remonstrantse gemeente Leiden Van Swieten leidt tijdelijk het dekenaat Zoeterwoude Verzwakt koufront rf DINSDAG 8 MAART 1994 12 KORTWEG Zingend geloven De commissie 'Zingend Ge loven' organiseert op zondag 13 maart een meditatie zangdienst in de Vredcskcrk aan de Voorstraat 35 in Kat wijk. Voorganger is dominee G.F. Heeneman, organist Rob van Efferink begeleidt de samenzang. De liedkeuze is samengesteld uit bekende psalmen, gezangen en ande re geestelijke liederen. Mede werking wordt verleend door tenor Henk Post. De dienst begint om 17.00 uur en ie dereen is welkom. Voor kin deroppas wordt gezorgd. Moker In de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, wordt morgen middag aandacht besteed aan de Vastenactie van het dekenaat Leiden. Die actie staat dit jaar in het teken van een project voor straatkinde ren in Bolivia en het daklo- zencentrum in Leiden. De overdenking is van dominee L.C. Rietveld in Leiden. Hel programma is te ontvangen van 16.30 tot 17.00 uur op de l:M 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Het programma wordt op zondag 13 maart herhaald van 19.00 tot 19.30 Welkomstdienst De Baptistengemeente Al phen Noord houdt op zon dagavond 13 maart een wel komstdienst in de Agrarische School aan de Kal koven weg in Alphen aan den Rijn. Spre kers is A. Post uit Mijdrecht en de gospelgroep Fortress zorgt voor de muzikale on dersteuning. De dienst be gint om 18.30 uur. Philadelphia De afdeling Katwijk van Phi ladelphia - de landelijke pro testants-christelijke vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind - komt op 23 maart bijeen voor de jaarvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in één van de zalen van de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in de kustplaats. Op het programma staan onder meer de verkiezing van nieu we bestuursleden en het laatste nieuws over de pro testants-christelijke woon vormen. Na de pauze spreekt S. Poppe-Rienks over het on derwerp: 'Hoe leg ik de Bijbel uit aan mijn kind'. De verga dering begint om 20.00 uur. Songs of Praise De Groene- of Willibrordkerk vormt op zondag 13 maart weer het decor voor een zo genaamde 'Songs of Praise'- avond. Koor- en samenzang wisselen elkaar af in een pro gramma dat passend is voor de veertigdagentijd. Het koor 'Cappella pro Cantibus' en enige instrumentalisten ver lenen hun medewerking. Li turg is dominee j.J. Kooman en Theo Tobé is cantor-orga nist. De 'Songs of Praise' be gint om 1 D.oo uur en de toe gang is gratis. Zangeursiis Zangdocente Shermann van de Vrije Pedagogische Acade mie geeft in Leiden een cur sus VVerbeck-zang, geba seerd op de technieken van de antroposofe Werbeck- Svardström. Deze technieken maken het mogelijk om de stem te ontwikkelen, ook als men weinig of geen muzikale vorming heeft meegekregen. De cursus wordt op zes dins dagavonden gegeven in het gebouw van de Christenge meenschap aan de Veste- straat in Leiden. Voor meer informatie en aanmeldingen kan worden gebeld naar 071- 221654 (tussen 18.00 en 21.00 uur). HET WEER HANS VAN ES De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben op de generale synode van 7 maart drs. Cokkie van 't Leven (36) benoemd tot predikant in algemene dienst voor de ont moeting tussen christenen en moslims. Zij gaat kerken voorlichting geven over de islam. Verder zal ze plaatselij ke initiatieven op dit gebied ondersteunen en stimuleren. lunteren. In 1987 werd Van 't Leven door de hervormde Raad voor de Zending uitgezonden naar Gambia, in West-Afrika. Daar werkte zij tot 1993 voor Proc- mura, een project dat de ont moeting tussen christenen en het moslims in Afrika wil bevorde ren. Ook had zij als taak c internationale Afrikaanse vrou wenwerk van Procmura op te zetten. Het afgelopen jaar werkte Van 't Leven als stafmedewerkster missionaire toerusting bij het I lervormd Evangelisatorisch Beraad. Ze gaat nu werken op het Bureau Ontmoeting met Moslims, dat een onderdeel vormt van het Centrum voor Gemeenteopbouw van de Gere formeerde Kerken te Leusden. Ze volgt drs. J. Slomp op, die daar vanaf 1977 heeft gewerkt. Tevens heeft de gereformeer de synode drs. Nelleke Boonstra (40) benoemd tot predikant in algemene dienst voor de werk begeleiding van predikanten bij het depulaatschap Toerusting en Opleiding. Zij is sinds 1988 ziekenhuispredikant in het Me disch Centrum Leeuwarden. Daarvoor was zij vier jaar predi kant in de gereformeerde kerk te Glanerbrug. Zij volgt drs. H. Bavinck op. die per 1 oktober 1994 gebruik zal maken van de vervroegde uittredingsregeling. Tot adjunct-secretaris bij het deputaatschap Oecumene is El- za Kuyk uit Driebergen be noemd. Zij krijgt een benoe ming voor 30 procent ter onder steuning van secretaris dr. L. Koffeman van het deputaat schap, die in deeltijd is aange nomen als hoogleraar kerkrecht aan de Theologische Universi teit Kampen. Kuyk is tevens geestelijk verzorgster in jeugd dorp De Glind te Achterveld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de Generale Synode tot zendingspredikant in opdracht van de GZB t.b.v. het toerustingswerk te Nicaragua: H. Minderhout, kandi daat te Ede,- door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone Justitie): rnw. drs. A.H. Sneep-Lie- taert Peerbolte. predikant voor bui tengewone werkzaamheden, wonende te Hilversum (geestelijk verzorger van de revalidatieklmiek Overtoom te Am sterdam): te Ameide-Tienhoven (toez G. van Goch te Besoyen.- te Epe (buitengew. wijkgemeente De Goede Herderkerk): W. Tijmk te Zwol le; te Zaamslag: H.J. Reinders. kandi daat te Leerdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Ermelo: P. Groe- nenberg te Amersfoort-West. die be dankte voor Zeist; naar Vleuten-De Meern i.s.m. Maarssen-Breukelen: R.H. Knigge, kandidaat te Kampen, GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Capelle aan den IJssel West: J. Kareis te Oudemirdum; voor St. Annaland: G.M. de Leeuw te Bar- Bisschop Bomers van Haarlem aangeslagen maar niet gebroken Len bos rode rozen, twee bloemstukken, brieven en tele foontjes hebben bisschop H. Bomers ervan overtuigd dat 'er meer priesters en pastorale wer kers achter mij staan dan velen denken'. ,,lk heb een telefoontje van een priester gekregen: 'Bis schop, ik sta duidelijk achter u'. Dat weet ik van een heleboel priesters", zegt Bomers. Hij maakt enkele dagen na de bekendmaking van het rapport van de commissie-Van den Muijsenbergh een enigszins aangeslagen indruk. „De situa tie is voor mijzelf niet prettig, maar doet vooral de Kerk in haar geheel schade. Voor de Rooms-Katholieke Kerk is dit weer een treurig hoofdstuk. Dat verdriet mij zeer." De Vereniging van Pastoraal Werkenden, waarbij 170 van de 251 priesters zijn aangesloten, is ook na het rapport van mening dat Bomers moet opstappen. „Ik vind niet dat ik moet weg gaan. Als bisschop heb ik een taak ten opzichte van de Kerk. Ik vind niet dat ik die opdracht uit de weg moet gaan omdat de situatie voor mezelf minder ple zierig is. Dat vind ik geen goede houding." „Bovendien heeft de commis sie mij -niet geadviseerd op te stappen, hoewel ik ze dat niet had verboden." De commissie had alle vrijheid te adviseren wat ze wilde. Aftreden zou vol gens Bomers ook inhouden dat de schuld vooral bij hemzelf ligt. „Maar ik denk niet dat de commissie de schuld aan de één of aan de ander wil toe schrijven." „Ik heb me nu heel redelijk opgesteld", zegt Bomers. „De priesterraad heeft me gevraagd een commissie in te stellen. Dat heb ik gedaan. De adviezen daarvan moesten zwaarwegend zijn. Dat heb ik toegezegd. Ik Bisschop H. Bomers: „De situatie neem nu alle adviezen over. Men moet ook een keer tevre den zijn", verzucht de bisschop van Haarlem. Hij weet dat de priesters en pastorale werkers niet allemaal op dezelfde wijze zullen reage ren. „Maar ik hoop dat ook van die kant wordt gezegd: 'Zo kan het niet verder. Uit liefde voor de Kerk zullen we ons inspan nen voor een goede en harmo nieuze samenwerking'." Op zich is het 'helemaal niets bijzonders' dat een bisschop de uitvoering van bepaalde taken aan vicarissen toevertrouwt. Maar, zo voegt Bomers daaraan lijzelf niet prettig, maar doet vooral de Kerk in haar geheel schade.' toe, 'zij moeten in de geest van de bisschop handelen, mogen niet tegen zijn wil ingaan, moe ten zijn beleid uitvoeren en aan de bisschop rapporteren'. De opmerking van VPW- voorzitter M. Frederiks dat voor de bisschop alleen het toedie nen van het vormsel overblijft, wijst Bomers resoluut van de hand. „Ik blijf de bestuurder van het bisdom, ik blijf de voor zitter van het bisschoppelijk be stuur, de dekensvergadering, de priesterraad en de diocesane pastorale raad, ik blijf de benoe mingen doen. Verder blijf ik de verkondiger van het geloof. Een bisschop is de leraar van het ge loof in het bisdom." De ernstige problemen die de commissie in het bisdom Haar lem constateert - 'verdeeldheid, tegenstellingen, polarisatie' - zijn volgens Bomers grotendeels het gevolg van de meningsver schillen over de inhoud van het rooms-katholieke geloof. De kloof tussen bisschop Bo mers en de meeste pastores is nog lang niet gedicht. Nadat een delegatie hem vrijdagavond de verklaring van de gezamen lijke vergadering van dekens, priesters, diocesane pastorale raad en de staf van het Willi- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER brordhuis heeft overhandigd, zegt Bomers: „Ik weet het nog niet hoe ik hier op moet reage ren. Dat is erg moeilijk. Ik ga de verklaring eerst nog eens gron dig lezen." Volgens deken J. Broersen van Zaandam had de delegatie toe gelicht waarom de vergadering weinig vertrouwen in een ande re opstelling van de bisschop heeft. „Dat is niet omdat hij dat niet zou willen, hebben wij ge zegd. Maar omdat de bisschop niet anders kan zijn dan 'ie is." Daarin verschilden de bisschop en de delegatie niet van me ning. leiden Leidsch Dagblad, het Riagg, het Instituut voor In dustriële Biogenetische Research en de Stichting Welzijn Ouderen. Na afloop van de verspieder- stocht wisselen de deelnemers hun bevindingen uit in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 De aanleiding tot de oprichting van wat nu de Remonstrantse Broederschap heet, was in 1619 het optreden van de Leidse hoogleraar en predi kant Arminius op de Synode van Dordrecht. Sa men met een aantal geestverwante predikanten nam hij stelling tegen de heersende predestinatie leer van de toenmalige Reformatorische Kerk. In Leiden werken de Doopsgezinde en de Remon strantse Gemeente sinds 1970 nauw samen. Zo wordt ook het 375-jarig bestaan van de Remon stranten gezamenlijk gevierd. Het 375-jarig bestaan van de Remonstrantse Broederschap wordt door de Doopsgezinde en Remonstrantse Gemeente in Leiden aangegrepen voor de organisatie van een 'verspiedersdag'. Le den van deze geloofsgemeenschap gaan komende zaterdag op bezoek bij verschillende Leidse in stellingen en bedrijven om inzicht te krijgen in de vragen, keuzen en dilemma's waarvoor deze in stanties zich geplaatst zien. De verspiedersdag ontleent zijn na verhaal uit het bijbelboek Numeri, v\ verspieders naar het Beloofde Land het te verkennen. De 'verspiede t onder rin twaalf isden om an op 12 r het Studiehuis Leiden, het Het kleinste dekenaat van het bisdom Rotterdam - Zoeter woude - heeft een nieuwe de ken. Pastoor J.J.C. van Swieten is H.F. van Zoelen opgevolgd, die als deken van zowel Zoeter woude als Alkemade én als pas toor van twee parochies (de H. Johannes de Doper in Leimui- den en de H. Jacobus in Oude Wetering) te zwaar belast was. Van Swieten (59) is sinds kort pastoor van de parochie O.L. Vrouw Presentatie in Roelo- farendsveen, waar hij W.H. de Munck opvolgde. Hij heeft als voormalig deken van de Zuid hollandse Eilanden al de nodige ervaring met het leiden van een dekenaat opgedaan. De benoe ming tot deken van Zoeterwou de geldt voorlopig voor één jaar, zo heeft het bisdom meege deeld. De parochies hebben laten weten daarmee akkoord te gaan, maar hebben tevens ge pleit voor een definitieve be noeming, 'zo mogelijk te rege len binnen het dekenaat'. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Kiel (ad|); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: RD Paauw. tel. dag 9 30- 30 uur 071 -356215. of per post. ADVERTENTIES ABONNEMENTEN 071-128030 bijvooruitbet. (i per kwartaal ƒ85.55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19 30 uur. zat 10 00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 De maand maart gedraagt zich tot dusverre als een normale voorjaars maand. Grote uitschieters zijn er niet; af en toe lijkt het een beetje lente, maar erg overtuigend is dit tot nu toe niet. Voor een winterse staart hoeft ook niet gevreesd te worden. Er heeft zich boven Euro pa een circulatiepatroon ontwik keld. waarbij de winter stapje voor stapje verder naar het oosten en noorden wordt teruggedrongen. In dit opwarmingsproces zien we de vorstgrens vandaag al tot Midden- Finland en tot dichtbij Moskou ge vorderd. Drijvende kracht voor deze milde episode iseen goed ontwikkeld Azorenhoog, dat nu een uitloper over het Europese vasteland heeft gekregen. Oceaandepressies laten zich ook zien, maar ten opzichte van de achter ons liggende winter maanden, speelt het meest actieve weer zich noordelijker af. Ons land ligt een beetje in een twijfelzone tussen hoge en lagedruk. Enerzijds ondergaan we de depressie-in vloed, want de bewolking van de fronten is ruimschoots voorhanden. De werking van het oceanisch ho- gedrukgebied - vandaag met uitlo per tot boven Frankrijk - blijkt uit de geringe neerslag die de fronten bij ons afleveren. De temperaturen zijn al een tijdje boven normaal, vooral de afgelopen twee nachten waren erg zacht met minima rond 7 graden. Morgen verandert er in de huidige situatie nog niet erg veel. De hoog ste dagtemperaturen zijn te vinden in het zuiden van het land (12-14 graden), waar de zon er af en toe doorkomt. In de noordelijke en westelijke helft van het land is de luchtaanvoer wat vochtiger, door een langere aanvoerroute over zee. Het is daar een stuk koeler, maar ook dat is heel normaal in het vroe ge voorjaar. Vanaf donderdag trekt het hoge- drukgebied zich wat verder op de oceaan terug, maar blijft ontmoe- I digend optreden voor passerende fronten. In ons geval is dat een ver- j zwakt koufront, waarachter wat drogere en koelere lucht over het land uitstroomt. Dat betekent later j in de week meer zon en vooral's nachts lagere temperaturen; plaat- j selijk dichtbij nul. Op een enkel re gengebiedje of een losse bui na blijft het meestentijds droog. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, In Schotland en Ierland eerst regen, later opklarin gen. afgewisseld door een enkele bui. In Oost-Enge- land wolkenvelden en tot morgenavond meest droog. Elders bewolkt en vrij langdurig regen. Maxi- Noordwest-Schotland tot 15 graden in Oost-Enge- land. Morgen iets lagere temperaturen. België en Luxemburg: Wolkenvelden droog. Vooral i gen c Middagtemperatuur van 11 graden aan zee tot 15 graden plaatselijk in Droog en flinke zonnige perioden, maar vooral vandaag in het noorden nog enke le wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 14 graden, morgen in de zuidelijke departementen maxima tot 20 graden. Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer. 22 graden, vandaag in het westen plaat selijk nog 25 graden. Madeira: Droog en geleidelijk meer zon. Maxima oplopend naar 20 graden. Spanje: Zonnig, aan de Costa's in het zuiden ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 Canarische Eilanden: Wolkenvelden en waarschijnlijk droog, vooral aan de zuidstranden ook geregeld zon. Maxima aan de zuidstranden onge veer 23 graden. Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en vooral ten zuiden van Casablanca nog kans op een regen- of onweersbui Middagtem peratuur ongeveer 20 graden, ten noor den van Casablanca maxima to 24 gra- Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur aan het strand vandaag on geveer 18 graden, morgen iets warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog hier en daar wat bewol king, verder zonnig. Droog. Middagtem peratuur oplopend naar 20 graden, aan de voet van de Pyreneeën morgen door föhn plaatselijk tot 25 graden. Middag temperatuur in de Pyreneeën en Alpen op 2000 meter hoogte oplopend naar +7 tot +10 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur rond 19 ftaliël Droog en overwegend zonnig weer. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra den In de Italiaanse Alpen en Dolomie ten middagtemperatuur op 2000 meter hoogte oplopend naar +7 tot +10 gra- Corsica en Sardinië: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. In het ge bied van de Egeïsche Zee geleidelijk meer bewolking, vooral morgen enkele Turkije en Cyprus: Eerst zonnig, later vooral aan de Turkse kans op een bui. Maxima van 13 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Morgen aan de Turkse westkust lagere temperaturen. Duitsland: In het noorden meest bewolkt en perio den met regen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. In het midden e Neerslagkans Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 9 MAART 1994 Zon op 07.07 Zon onder 18.29j Maan op 05.32 Maan onder 15.501 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.12 13.38 Laagwater 09.16 21.55 Weerrapporten 07 maart 19 uur: w3 10 6 5.0 Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Klagenfurt zwaar t Kopenhagen regen 'egen, Maxi- den vandaag nog kans op i der droog en geleidelijk meer ma oplopend naar 15 graden Zwitserland: Overwegend zonnig, maar vandaag voor namelijk aan de noordzijde van de Alpen ook nog enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur op 2000 meter op lopend naar +7 tot +10 graden. Oostenrijk: Overwegend zonnig, maar vandaag aan de noordflank van de Alpen ook wolken velden Droog. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte oplopend naar +5 tot +8 graden. Buenos A"es c Casablaxa i Johannesburg c 35 26 0.0 27 19 0.0 17 11 0.0 'MA ;b

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12