Herexamen Fides Pacta Crescendo: nog twee punten Vita-mien moet nog even wachten op nieuw streepje Sport Titel TOP zorgt voor waar feest Stompwijk '92 levert prestatie van formaat MAANDAG 7 MAART 1994 ROB ONDERWATER, f TOP mag zich weer de hoogst spelende vereniging van de Leidse regio noemen. De Sas- senheimse ploeg won met 12-5 van ZKC'31 en behaalde daar mee de titel in de eerste klasse F en promotie naar de overgangs klasse. Ook de tegenstander verdwijnt uit de eerste klasse maar dan als degradant. Kampioenswedstrijden leve ren zelden spectaculair spel op, zeker als liet krachtsverschil tussen de betrokken clubs erg groot is. Dat werd zaterdag avond in de sfeervolle Wasbeek, compleet met huisorkest en bonte supportersschare langs de lijnen, nog eens bewezen. De verdediging van TOP had nauwelijks iets te duchten van ZKC'31. dat in de eerste helft maar één keer tot scoren kwam. De aanval kon aan de andere kant echter ook niet overtuigen. „ZKC kwam hier alleen maar om doelpunten te verhinderen, daardoor krijg je geen leuke wedstrijd. Wij hadden gewoon veel moeite met hun verdedi ging. Als je de ballen er gewoon inschiet, is er niets aan de hand, maar dat gebeurde niet", ver klaarde coach Theo Korporaal het improduktieve spel. Pemix droomt slechts een week van kampioenschap TOP is na een jaar afwezigheid terug in de overgangsklasse. De jongste pupillen mochten hun grote voorbeelden in de bloemen zetten. Chantal van Duijn (2), Stella lik invallen voor Tiggelman en I angelaan. die vervolgens alvast maar de polonaise in gang zet ten. Terwijl de supporters hun feestje begonnen, wisten de spelers de score nog tot 12-5 op te vijzelen. „Wij zijn met vierentwintig punten uit dertien wedstrijden kampioen geworden. Dat kun nen weinig clubs op landelijk niveau ons nazeggen. Onze grootste kracht was dat we een Tiggelman, Gerco l.angelaan Steven Baart, Benjamin van Tol en Anne van der Zaag zorgden na eenendertig minuten voor 7- 1, reden voor het huisorkest om de zilvervloot te laten binnenva ren. Zo duidelijk was het dat het vlaggeschip van TOP op koers was naar zijn twaalfde zege op brede selectie hebben, met vijf dames en vijf heren. Daardoor kon ik per wedstrijd mijn spe lers kiezen en zo nodig al heel snel wisselen", aldus Korporaal. De Hagenaar, die bezig is aan zijn laatste seizoen in Sassen- heim, is optimistisch over de toekomst. ,,TOP heeft genoeg kwaliteit om zich in de over gangsklasse te handhaven. Je moet dan wel aan de midden moot denken en niet hoger." LEIDEN» MICHEL V KORFBALMEDEWERKER De meeste korfbalclubs uit de Leidse regio kunnen komend weekeinde vrijuit hun laatste zaalwedstrijd spelen, omdat zij niets meer te winnen of te verliezen hebben. Fiks en Tempo moeten nog twee punten pakken van Rheko en DTV om degradatie uit de eerste klasse te vermijden. Crescendo kan bij een zege bij De Kieviten kampioen wor den van de derde klasse J. Slechts een week lang heeft Pernix mo gen dromen van een kampioenschap. De formatie van Cor Gravekamp werd door De Vinken met een 18-15 nederlaag ruw wak ker geschud. Zij begon nog wel goed (2-4, 4- 5, 5-6) om dan echter op achterstand te be landen (9-7 rust). Bij 12-10 leek nog alles mogelijk, maar het volgende kwartier ver liep rampzalig. De Vinken schoot in één ruk door naar 17-10 en het enige wat Pemix daar tegen in kon brengen was een (derde) gemiste strafworp. In de slotfase gaven Lian Tieleman (2), Carla Kuipers, Helene Zuur mond en invaller Marco van der Lucht de eindcijfers een iets dragelijker aanzien. Gehavend Fiks speelde bij Tweemaal Zes met een ge havend dames-kwartet, wantTanja Huizing was niet geheel fit en Gwenny de Best en Annemieke van der Gugten ontbraken door blessures. Hun vervangers Chantal Bouw man en Carola van Tol deden goed hun best, maar zij komen natuurlijk nog wel routine tekort. Kwalijker was dat de acht uit Oegstgeest geen bezieling uitstraalden. Aan het einde van de eerste helft moest de ver dediging drie goals op rij incasseren, zodat het bij rust 11 -8 werd. Theo Vreeken en Matthijs de Visser, met zes en vier doelpun ten veruit de produktiefste aanvallers, ver kleinden de marge nog wel enige malen tot één, maar ook zij konden geen gelijkmaker meer maken: 18-14. De Danaïden kon bij RODA evenmin in de sterkste opstelling uitkomen door de ab sentie van de geblesseerde Marion Peters, Ingrid Slingerland en Paul Hüsken. Trainer Ruud Schreuder liet routinier Hennie van der Top en de onervaren Nienke Veenstra en Arjan Brand de opengevallen plaatsen invullen. Later vielen ook junioren Karin Noort en Martijn van Nierop in. Het team verband was door deze mutaties uiteraard ver te zoeken. De thuisploeg was met de gradatie voor ogen veel fanatieker en nam na 0-2 het heft stevig in handen (6-2) om via 10-4 (rust) met 22-15 afgetekend te win- Schotvaardigheid Qua veldspel deed Tempo niet zoveel onder bij BEP, alleen de schotvaardigheid was be duidend minder: 7-13. Coach Nico Oskam had weer teruggegrepen op de oude. ver trouwde opstelling. Joke Boot, Marjan Wielinga. Ronald Drieduite en Ruud de long hielden hun club tot in het begin van de tweede helft (3-4 rust) in het spoor van de aanstaande kampioen (4-5). Het was echter al een veeg teken dat twee van deze treffers vanaf de stip gemaakt werden. De bezoekers liepen vervolgens uit naar 5-10 en hadden genoeg routine om deze marge vast te houden. BEP pakte zo de titel, terwijl de Alphenaren met RODA en KVR moeten duelleren om een plaats in de eerste klasse. De Algemene hield Phoenix vierentwintig minuten lang van doelpunten af en bouwde in deze fase zelf een ruime voorsprong op. Het achttal van Ed Molloy kwam na 2-2 door Alfred (5) en Amoud Lambooy (4) en Pern Venema via 3-8 (rust) op4-12. Dit had tot gevolg dat de aanval minder ging bewe gen en ook minder zuiver ging schieten. Phoenix toonde zich daarentegen ineens wel schotvaardig. Bij 10-12 schoten Remco Molloy en Miranda van der Lely gelukkig wel raak. zodat de zege niet meer in gevaar kwam: 12-15 eindstand. Kampioenschap Met het kampioenschap in zicht maakte Crescendo geen misstap tegen Apollo en won met 14-8. De verdediging onderschep te menigmaal de bal en gaf zodoende de aanval alle gelegenheid de vijandelijke mand onder vuur te nemen, llone Kooloos (4), Saskia Baak en Wijnand Alberts (3) had den daarbij het meeste succes. De laatstge noemde schutter scoorde zelfs een keer ter wijl hij met zijn rug naar de paal stond. I let achttal van Ruud Niesing viel echter na rust (10-5) veelal te gehaast aan, waardoor de voorsprong niet echt uitgebouwd kon wor den. Velocitas wist het de ongeslagen koplo per Oranje Nassau nog ruim veertig minu ten knap lastig te maken. Paul Robert Nug teren. Steven de Ronde (2), Selma van Hulst, Femmy van Nieuwkoop en Arjen Bakker zorgden voor 2-3, 4-6 en 7-7. maar daarna was de pijp leeg (11-7). De acht van Klaas Bosman, die voor een seizoen bijte kende, moesten uiteindelijk in een 13-8 ne derlaag berusten en de tegenstander ge lukwensen met het kampioenschap. HANDBALMEDEWERKER Stompwijk '92 is kampioen ge worden in de tweede divisie van de handbalcompetitie. Een prestatie van formaat van zowel de ploeg als van trainer-coach Wim van Leeuwen. Van I>eeu wen slaagde erin om een geheel te maken van een mengeling van jong talent en een ervaren kern. De wedstrijd tegen Groe ne Ster werd overigens door Van Leeuwen en zijn speelsters niet zonder bedenkingen tege moet gezien. In het verleden toonde Groene Ster namelijk vaker aan dat Stompwijk '92 problemen heeft met het trage en ogenschijnlijk ongevaarlijke spelletje van Groene Ster. De Stompwijksen hebben er dan vooral moeite mee geconcen treerd te blijven verdedigen. Ook nu leek het karwei zeer moeilijk te klaren. Temeer om dat het kampioenschap voor het grijpen leek. Groene Ster had een voorsprong bij de rust (6-5) en maakte in de tweede helft een 7-10 achterstand goed: 10-10 Op een moment dat Stomp wijk '92 met een speelster min der in het veld stond, onder schepte Lenie van der Bosch met getimed en gedurfd uit stappen de bal en zette haar ploeg op 10-11. En daarmee was de winst binnen. Dat het tegen een aangesla gen Groene Ster nog 10-12 werd was alleen voor de statistiek van betekenis. Voor Stompwijk '92 scoorden Sylvia Hoevers. Irma van der Bosch, Hanneke Mar tens, Lenie van der Bosch, Eu genie van Geylswijk en Yvonne Bennis ieder twee keer. De mannen van Saturnus vcr- loren in Utrecht van UHV i )S< 21-19, rust 10-9. Een veelbelovend begin (4-6) werd niet doorgezet. In plaats van de combinatie tegen de ver uitstappende verdediging van DSO te zoeken werd gekozen voor individuele doorbraken. Maai niet alleen in de aanval schoot Saturnus in deze wed strijd tekort. Ook defensief wei den fouten gemaakt. De cirkel waar DSO het juist van moet hebben kreeg te veel vrijheid van handelen en dat werd Sa turnus fataal. Peter Innemee werd met een persoonlijke dek king vastgezet en kwa tot c r hen lale i één treffer. Het tekent overigens de on macht van de Satumusaanval dat de ruimte die aan de DSO cirkel werd geboden niet werd uitgebuit. „Maar", aldus trai ner-coach Robin van Olphen, „er Is vooruitgang te bespeuren. moeten nog teren opdnuh ten goed uit te blijven voeren." Voor Saturnus scoorden las per Olierook (5), Winfred van Boheemen (4), Hans Blansjaar en Dirk Klok (3). Dan Olson (2). Peter Innemee en Andre van rsteklas van l or HEG i In de afdelings- wonnen de vrouwe holte met 18-12 v blijven zo in de race voor het kampioenschap met Westlan- dia, dat korte metten maakte met DSO: 24-1. UW '70 won van Animo (11-10) en MSV klopte Oase met 8-10. Bij de mannen pakte Rijnstreek in een zeer produktieve bui Hellas 3 in: 30-19. Gerard Rijn was met 9 treffers weer onbetwist de top- sorer bij Rijnstreek. Bollenstreek pakt Hellas in LEIDEN FRANK BONTE De handballers van Bollenstreek hebben ook oude rivaal Hellas in gepakt. De marge bleef weliswaar klnn 17-16, rusi II H mui Hd las moest bijna de hele wedstrijd tegen een achterstand aankijken. Dat had onmiskenbaar een nadelig effect op de Helleense acties, die vooral aanvallend gekenmerkt wcr den door een gebrek aan inventivi teit. De Hellas-aanval smoorde daardoor vaak in de sterke Bollen streek-defensie. Aanvankelijk leek het er niet op dat Bollenstreek de wedstrijd zou controleren. Hellas kwam tweemaal op voorsprong. I -2 en 3-4. Daarna nam Bollenstreek, ontspannen spelend en twee ver snellingen lager dan tegen V. en L, de teugels vast in handen. De de fensie van Bollenstreek met een weer sterke Natasja Radder als sluitpost was nauwelijks te doorbo ren, zelfs niet toen de Haagsen mei een vrouw meer speelden. Wat Hel las ook probeerde, Bollenstreek bleef voorgaan in de score. Halver wege de tweede helft leidde de ploeg van Makay met 14-9. Met een uiterste krachtsinspanning kwam Hellas nog dichterbij (17-15), maar de Bollenstreekdefensie bezweek alleen nog maar vanaf de zeven meter. 17-16. Voor Bollenstreek scoorden Nicoleta Boriceanu (7), Genie van Jaarsveld (6), Manja van der Klaauw (2), Simone lükeman en Betty Renfurm. In de 26 jaar van. haar bestaan heeft de Vita-mien 24 streepjes achter haar naam gekregen. Elk streepje staat voor een overwin ning voor de ranke oude dame die deze zaterdagmiddag voor de eerste keer aan een officiële wedstrijd meedoet met de eer stejaars vrouwen 8 van de Leid se studenten-roeivereniging As- opos De Vliet. „We roeien normale tijden, maar we weten nog niet hoe we in het veld liggen", zeggen de I^eidse studentes vlak voor de start van de Winterwedstrijden. Vijf kilometer moeten ze roeien op het Rijn-Schiekanaal, tussen Overschie en het Kruithuis, het onderkomen van de Delftse ver eniging Proteus-Eretes. Met z'n twintigen begonnen ze dit jaar bij Asopos De Vliet, tien vielen er vanzelf al af. twee studentes werden 'uitgeselec teerd'. Het is logisch dat niet ie dereen het vol houdt, begrijpen de overgebleven acht. Roeien vergt immers nogal wat inspan ning. doorzettingsvermogen en tijd. Zes keer in de week trainen de eerstejaars roeisters: ze heb ben wekelijks drie roeitrainin- gen, twee conditietrainingen en een roeibaktraining in het uni versitair sportcentrum. Omdat ze alle acht een verschillend rooster hebben, komt het gere geld voor dat ze 's ochtends om zeven uur al de riemen moeten pakken. Maar dat is geen probleem voor de eerstejaars-roeisters. Juist door dat vele trainen krij gen ze het roeien immers vrij snel onder de knie. Of zoals ze het zelf zeggen: ze hebben nu al een redelijk bootgevoel. En voor dat bootgevoel hebben ze veel over. Ze houden zich keurig aan de regels die gelden tijdens de periode van 'intraining', van 29 januari tot 3 juli. Dan drinken ze niet, dan roken ze niet en dan gaan ze elke dag om half twaalf naar bed. „Er staat* zo veel tegenover, veel mensen kunnen het zich niet voorstel len, maar het is echt een ontzet tende kick om met z'n achten in een boot te zitten", zeggen Su zanne Hendriksen (19) en Linda Bogaerts (ook 19). „Je ontmoet veel mensen en je kunt lekker fanatiek bezig zijn." Ronald Florijn, winnaar van een gouden medaille op de Olympische Spelen van Bar celona en dus verreweg Leidens bekendste roeier leeft al vanaf zijn dertiende jaar zo. En niet alleen tijdens de intraining. Hij rookt nooit, drinkt nooit en gaat het hele jaar om half twaalf naar bed. En dat vindt hij eigenlijk veel te laat. „Ik wil altijd eerder, maar dat lukt dan niet omdat ik nog te veel energie heb." Zo is zijn levensritme en dat kost hem totaal geen moeite. „Ik weet niet beter." Saai? Abso luut niet. „Als ik nu eens een keer een feestje heb, dan is dat echt leuk. Afwisseling." En of hij iets mist? Integendeel. ,,lk denk dat het eerder andersom is, dat je iets mist als je niet het le ventje leidt dat wij leiden: als een groep optreden, steeds maar weer die uitdaging heb ben, buitenlandse reisjes ma ken." En eens een keer minder goed roeien dan je gewend bent natuurlijk. Iets wat Florijn deze zaterdagochtend overkomt. In de twee zonder stuurman ein digt hij met Jaap Krijtenburg als tweede achter Henk Jan Zwolle en Kai Kompagner, die een nieuw baanrecord vestigden. Echt tegen valt het hem niet: „Ik ben namelijk ziek." Het begin van een griep, vermoedelijk. „In het begin ging het wel aardig. De Vliet maken de Vita-mien klaar voor de start. Echt succesvol is de eerste officiële wedstrijd van de oude da- foto bin de bruyn De acht beginnelingen van Asopos me en de jonge dames niet maar halverwege konden we niet versnellen." Langs het water is een smalle strook gras waar het krioelt van de roeiers. Er wordt geroepen om rugnummers, mensen lo pen te sjouwen met riemen, een team tilt een boot uit het water: „Boven de hoofden gelijk, nu!" En de Dames Beginners Acht Plus van Asopos De Vliet maken die oude Vita-mien klaar voor de start. Na 19 minuten en 47,6 seconden zijn ze bij de finish en weten ze hoe ze in het veld lig gen. Niet zo best: ze moeten vijf van de zeven andere ploegen voor laten gaan. Vita-mien moet nog even wachten op het vijfentwintigste streepje. Leidenaars nog een keer tegen Excelsior De uitnodigingen voor de kampioensreceptie lagen al in de bus, de bloemen stonden langs de lijn. Het feestje van Fides Pacta ging zaterdag evenwel niet door, want enig concurrent Excelsior bleef de Leidenaars in de zinderen de slotminuut met één punt verschil de baas: 14-15. Of er sprake is van uitstel of afstel blijkt pas over twee weken als het laatste competitieduel gespeeld is. KZ Leiden daarentegen kon degradatie niet voorkomen uit dezelfde tweede klasse F. Het eveneens in degradatienood verke rende ONDO(sGr) trok met 8-13 aan het langste eind. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Wellicht krijgt het duel tussen de koplopers Fides Pacta en Ex celsior nog een herhaling. Dit duel kan overigens pas plaats vinden na 20 maart, als Fides Pacta dan tenminste het laatste duel in en tegen Rotterdam winnend afsluit en ook Excel sior volgende week tegen Olym- piek geen punt verliest. Zover vooruit kijken wil Fides-coach Steven Tims nog niet. Evenmin was de trainer uit Zoetermeer onder de indruk van de neder laag van zaterdag. „Alles gaat niet altijd zoals je wilt. Het zat er de hele wedstrijd in dat het een gelijkspel zou worden of een overwinning voor een van beide ploegen met één punt verschil." Gelukkige winnaar werd dus Excelsior dat luttele seconden voor tijd de winnende vijftiende treffer produceerde. Vier minu ten daarvoor leek Fides Pacta nog af te stevenen op de beslis sende zege toen Conchita Prins 13-11 maakte. De doorgaans onopvallend spelende Leidse deed daama opnieuw van zich spreken, maar ook ditmaal bleek haar treffer (14-13) niet voldoende voor de zege. Opvallend manifesteerde zich in die slotfase eveneens arbiter Keereweer, die zijn uiterste best deed zijn onpartijdigheid te be wijzen. Excelsior kreeg een strafworp 'cadeau' (13-13) en een 'snij'-treffer (14-15) werd akkoord bevonden. „Een Leide- naar heb ik begrepen", deed Tims diens optreden droogjes af. Van groter invloed achtte hij de terugval in het slot van de eerste helft toen zijn ploeg een 6-3 voorsprong, bijeengescho- ten door Henk van der Waals, Jan Willem Meijer (beiden 2) en Frank Peter de Haas, nodeloos verspeelde. Het sober maar ef- De spelers van Fides Pacta staren wezenloos voor zich uit na de 14-15 nederlaag tegen Excelsior. Zij hebben desondanks nog uitzicht op het kam pioenschap in hun klasse. foto henk bouwman fectief 3-1 spelende Fides, met Patricia Gottmer en Annelies Verwoerdt als steunpilaren on der de korven, nam na rust (6-6) pas bij 12-10 opnieuw een voor sprong van twee punten. Met Sander de Haas voor Dimitri IJzerman trachtte Tims ditmaal behoudender spel te brengen, maar deze ingreep werkte even min. Ondanks luidruchtige on dersteuning vanaf de volle tri bunes zag Fides Pacta Excelsior langszij komen en tenslotte pas- KZ Leiden De afloop van KZ Leiden - ON- DO(sGr) stond al in een veel vroeger stadium vast. Na een sterke opening (4-1) kon het Leidse achttal nog tot de rust (5- 6) enigszins blijven volgen. Maar het was niet de afwezig heid van Sabine Marquenie en Aldo Spadon (blessures) die de fusieclub in de tweede helft de das omdeed, vond coach Her man Godefroy. „Het belang van deze wedstrijd was duidelijk. Dan mag ik tenminste verwach ten dat iedereen tot de bodem gaat", zei de hevig teleurgstelde Hagenaar na afloop. Hij roemde de grote inbreng van Dirk Jan de Kreek, die als 'veteraan' een tomeloze inzet aan de dag legde en aan de ba sis stond van de voorsprong in de beginfase. „De rest mag zich schamen", aldus Godefroy. Het verschil liep in de tweede helft allengs op. Na 7-10 zette Godefroy Els van Lunteren en Jacoo van Weele in voor Linda Weerheim en Martin Verhorik, maar zijn noodgreep mocht niet baten. De treffer van San dra Langezaal was slechts van belang voor de statistieken: 8- 13. Daarmee was de degradatie naar de derde klasse een feit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21