Opvolging Fiat Uno geen Punt(o) VAN DER PLAS Citroen en Puch prominent aanwezig op Vehikel '94 Offic. Fiat Dealer voor Leiden e.o. Kia breidt aanbod uit Weg en wiel BMW 7-serie niet groter maar wel ruimer Toekomstfiets Batavus BMW VAN DER PLAS AMBACHTSWEG 14, KATWIJK, TEL.: 01718-26161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG trecht Ook een bijzondere verschij ning op de tentoonstelling is de Nederlandse Spyker die in 1907 meereed in de spectaculaire ral ly Peking-Parijs en daarna enige tijd spoorloos verdween. In 1954 werd de eerste Puch bromfiets in ons land geïmpor teerd. Ter ere van dit jublieum is op Vehikel de grootste Puch- stand aller tijden ingericht, waar alle types zijn te bewonderen. De beurs Vehikel '94 is morgen, zaterdag en zondag geopend van 10 tot 17 uur. De entree be draagt 15 gulden, 65-plussers betalen 12,50 en kinderen on der de 12 jaar mogen voor een tientje naar binnen. Komend weekeinde wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de klassie ker-show Vehikel '94 gehou den. Auto's, motoren en andere tweewielers op leeftijd zijn er volop te vinden alsmede onder delen en automobilia, die uitge stald worden op niet minder dan 1.100 kramen en stands. Een speciale plek op Vehikel neemt dit jaar het Franse merk Citroën in. Op 1.200 m2 laten in totaal tien Citroën-clubs een vrijwel complete modellenlijn zien, van Traction tot Eend (on der meer het beroemde 2CV- prototype van 1939) en van 'de Snoek' DS tot CX. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxel en Best. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Europoort - Gorinchem (A 15) Ter hoogte van de Botlektunnel, avond en nacht. Nijmegen richting Gorinchem (A 15) Ter hoogte van Meteren, overdag. Tussen Meteren en knooppunt Deil. Zijlsingel 36, 2315 KD Leiden Tel. 071-22 36 35 DE MITSUBISHI-DEALER VAN DB REGIO-LEIDEN J^E^I®o306rEL8EORIJF OUDSHOORN BV SH0WR00M-VERK00P-WERKPLAATS- MAGAZUN-AOMINISTRATIE: TELEFOON 071-410141' TELEFAX 071-416571 TOUWBAAN 5 (HOEK RIETSCHANS) LEIDERDORP Skoda Estate tot 1 mei goedkoper voorschoten De Nederlandse Skoda-dealers vieren het feit dat hun merk een eeuw bestaat met een tij delijke aantrekkelijke aanbie ding. Tot en met april is de Skoda Estate (de Favorit sta tionwagon) 1.000 gulden goed koper in de L-uitvoering en de LS-versie zelfs 2.000 gulden. Beide stationwagens zijn uitge rust met een 1.3 liter Ecotro- nic-motor. De L-versie kost tot 1 mei 18.995 en de luxere LS komt op 19.495. Wie echter nog meer wil kan kiezen voor de Estate LS Manhattan met onder meer lederen bekleding, een radio-cassettespeler, licht metalen velgen en dakdragers. In deze luxueuze uitvoering kost de Skoda Estate tijdelijk 22.490. De aanbiedingen zijn beperkt leverbaar, meldt im porteur Pon Mobiel. vianen npa Via een gestaag groeiend dea- lernet wil het vorig jaar in ons land gelanceerde Zuidkoreaan- se merk Kia dit jaar ruim 2.000 auto's op de Nederlandse markt verkopen. De autoproducent, gevestigd in Asan Bay en Seoul, wil de export met name naar Europa met ruim 25% verhogen tot 200.000 eenheden. Het gam ma omvat mini's, middenklas sers, vierwielaandrijvers, bussen en bestelwagens. Voorlopig komt van dit aanbod alleen de middenklasser Sephia naar Nederland. Wel wordt nu het aantal verkrijgbare uitvoe ringen uitgebreid. Naast de ver sie SLX die tot nu toe rond de 500 kopers trok, komt er een Sephia Sedan NLX met onder meer standaard stuurbekrachti ging. Over enige maanden komt ook de 5-deurs hatchback als SLX en GTX op de markt. Van het sinds 1944 bestaande en vanaf '74 personenauto's producerende merk komt in ok tober pas een echte nieuweling op onze markt. Dat is de Kia Sportage 4WD, een compacte terreinauto in de stijl van de Nissans Patrol en Terrano. Deze permanent vierwielaangedre- ven auto is te leveren met een 2.2 liter 65 pk dieselmotor en een 2.0 liter benzinemotor van 90 pk of 125 pk. 2,DONDERDAG 3 MAART 1994 In de lente brengt de Duitse autobouwer BMW een kleinere variant in de succesvolle 3-serie op de markt: de Compact. Deze debuteert in Gl maart op de Autosalon van Genève. Maar ook aan de bovenkant van het BMW-programma staat de ontwikkeling niet stil want tegen de zomer verschijnt een nieuwe 7-serie ten tone le. Deze royale reiswagen werd in 1986 geïn troduceerd als een modern gelijnde, tijdloze li mousine, die nu, acht jaar en 310.000 exem plaren later, nog altijd niet achterhaald aan doet. Daarom zijn de hoofdlijnen van de 7-se rie intact gebleven en aangevuld met moderne stijlelementen van de kleinere series 5 en 3. De nieuwe 7-serie is wat buitenafmetingen betreft vrijwel niet veranderd, maar volgens BMW aan de binnenkant flink ruimer gewor den. In juni komen de eerste nieuwe modellen, de 8-cilinders 730i (218 pk) en 740i (286 pk). De 12-cilinder 750i volgt op een later tijdstip. Over prijzen is nog niets bekend. Overigens wordt er ook aan de 5-serie inmiddels druk ge sleuteld. De opvolger hiervan wordt volgend jaar na de zomer verwacht. foto»bmw In Japan debuteerden de nieu we Mitsubishi Colt en Lancer eind 1991 tegelijk. Bij ons gaf men er de voorkeur aan beide modellen niet tegelijk uit te brengen. De Lancer werd even vastgehouden, om eerst het debuut van de Galant te vie ren. Maar nu is hij er dan toch. Daarmee kan Mitsubishi weer een stukje markt terugverove- ren, want het vorige Lancer- model werd nauwelijks meer verkocht. Er was nog één ver sie leverbaar, naast de inmid dels wel vernieuwde Lancer Wagon stationwagen. In feite was de Lancer altijd de sedanversie van de Colt, die nu uitsluitend leverbaar is met drie deuren, hetgeen zeker een deel van de klanten zal heb ben afgeschrikt. Behalve dat de Lancer met zijn aparte kofferbak 32 cm langer is dan een Colt heeft hij ook een 6 cm langere wielbasis. De kofferbak biedt met 375 li ter inhoud bepaald geen re- cordwaarde, maar door de goede toegankelijkheid en mooi regelmatige vorm kan er toch heel wat in. Er is boven- De Italiaanse fabrikant Fiat heeft altijd goed gescoord met zijn kleine auto's. Legendarisch is de Topoli- no, later uitgegroeid tot de Fiat 500. Maar ook de 600, de 850 en de 127 zijn be kende verschijningen. Laatstgenoemde 'Auto van het Jaar 1971' zorgde zelfs voor de grote doorbraak van het merk Fiat in ons land. Tegenwoordig ken nen we de Panda en de even succesvolle 'nieuwe 500' Cinquecento. Een stapje hoger deed de Uno (in 1984 Auto van het Jaar) goede zaken en nu is het de beurt aan zijn opvolger, de Fiat Punto. plaatste serie achterlichten. En in de knallende kleur exploit geel blijft de Punto helemaal bij niemand onopgemerkt. De belangrijkste pluspunten van de Fiat Punto zijn, naast de aantrekkelijke buitenkant, de inwendige ruimte en de gede gen en verzorgde afwerking. Er zit net zoveel binnenruimte in als bij een redelijk forse mid denklasser. Helemaal achterin bevindt zich nog een redelijke bagageruimte van 275 liter, die van binnenuit en van buitenaf is te openen. De krachtbron in de door ons beproefde 75 ELX-versie (rond de 30 mille) meet 1.242 cc in houd en levert 75 pk, genoeg om een klein gezin comfortabel en vlot te vervoeren. Deze Fire- motor blinkt niet uit in sprint snelheid maar toont zich vooral bij hogere snelheden heel mee gaand, als hij een beetje op toe ren wordt gehouden. En dat kan heel goed want het geluid dat uit het vooronder opklinkt is minimaal en het brandstofver bruik blijft binnen de perken. De Punto stuurt lekker licht, dankzij de stuurbekrachtiging, maar ook zonder die voorzie ning gaat het alleszins gemak kelijk. De wegligging is voor beeldig en de vering precies goed, niet te zacht en ook niet te hard. De 75 ELX is smaakvol ingericht en ruim voorzien van comfort- verhogende voorzieningen. Centrale deurvergrendeling met afstandbediening, in hoogte verstelbaar stuur en bestuur dersstoel, elektrische ramen en in hoogte verstelbare gordels voor. Ook een airbag behoort tot de standaarduitrusting. Het uitzicht is door het grote glasoppervlak naar alle kanten zeer goed, zodat de auto prima op lengte is in te schatten. Dat maakt de Punto in de praktijk heel handelbaar. Het enige jam- mere is dat de bovenkant van het dashboard nogal reflecteert in de voorruit. Maar men kan niet alles hebben. De kleine gezinswagen voor de jaren negentig, de Fiat Punto, zal weinig moeite hebben het succes van de Uno te evenaren. foto peter lodewijks De Lancer sedan ziet er netjes uit, maar in vergelijking met de ver wante Colt is de lijn veel minder gedurfd en herkenbaar, foto hnc dien enige uitbreiding moge lijk: de leuning van de achter bank is omklapbaar. Het interieur van de Lancer is wel identiek aan dat van de Colt. Modern gelijnd, maar een beetje saai. Alleen de goedkoopste dieselversie EL is nogal nadrukkelijk uitgekleed. Technisch is het met de Lan cer dik in orde. De basis-ben zinemotor is een 16-kleps 1.6 liter met 113 pk. De rustige tweeliter diesel heeft met 68 pk niet zoveel vermogen maar wel veel trekkracht. Als sport - variant is er de 16-kleps 1.8 met 140 pk. De prijslijst loopt van 34 mille voor de Lancer 1.6 GLi tot aan vrijwel 50 mille voor een 1.8 GTi met alles erop en eraan. Daarmee kost het goedkoop ste model iets minder dan de oude Lancer 1.6 GLi. Vergele ken met de concurrentie draagt de Lancer middelmati ge prijzen. Dat past bij zijn ka rakter: een brave, efficiënte maar weinig opvallende auto, waarvan alleen de sterke mo toren eruit springen. De nieuwe Fiat Punto is een mooi voorbeeld van hoe de klei ne gezinswagen zich in de jaren negentig ontwikkelt. De kleine auto wordt niet langer, maar wel breder, hoger en vooral rui mer. De wielen gaan meer naar de hoeken en de motorkap krimpt, het wordt een soort 'mi- ni-spacewagon'. De hoekige Uno doet opeens achterhaald aan als je de Punto ernaast zet. Fiat verwacht veel van de Punto, vooral omdat men erg veelaan dacht heeft besteed aan de kwaliteit. De roestgarantie van binnenuit reikt nu al tot acht jaar, dus Fiat is wat dat be treft erg zeker van zijn zaak. Men verwacht dit jaar meer dan 9.000 Punto's te verkopen. Was de Uno, die overigens nog enige tijd naast de Punto in pro- duktie blijft, de auto voor het kleine gezin, de Punto heeft veel meer doelgroepen en is 'het antwoord'op de meeste wensen/ van de consument, aldus Fiat. De nieuwe hatchback is dan ook in uiteenlopende, op alle doelgroepen afgestemde vari anten te koop. De serie begint bij 22.750 gulden voor de overi gens zeer complete 3-deurs 55 S met een 1.1 liter motor. Verder zijn er leverbaar een 1.2 (vanaf 23.400) en een 1.6 liter motor (vanaf 30.900), alsmede een 1.7 turbodiesel (vanaf 28.950). Het voorlopige topmodel is de Punto GT met een 1.4 turbomo tor, die voor 39.950 op de lijst staat. In september volgt een cabrio, die met een 1.2 of een 1.6 motor kan worden geleverd. Er is ook een Punto Selecta be schikbaar, uitgerust met de ECVT-versnellingsbak, beter be kend als de Van Doorne trans missie (vroeger 'het pientere pookje') uit Tilburg. Deze won derbaarlijke traploze versnel lingsbak met een stalen 'duw- band' vindt intussen bij veel au tomerken aftrek. Voorts is er voor mensen die van sportief rijden houden maar een be perkt budget hebben, een Punto met een zesversnellings bak (op de achterklep 6 Speed getiteld) te koop, waarmee Fiat mikt op een kleine doelgroep jonge automobilisten, die veel schakelen op prijs stellen. De 6 Speed kost 25 mille. De Punto ziet er goed uit, maar dat kan ook haast niet anders want de Italiaanse meester Giorgetto Giugiaro heeft hem getekend. Het is een opvallende nieuwe verschijning op straat vooral ook door de hoogge- BLIK IN HET VERLEDEN de lengte van het onderbeen, de lichaamslengte, de grijpafstand van de armen, de kruishoogte en het gewicht. Daarna worden de maten aangepast aan de wensen van de fietser, zoals een sportieve houding of een ge makkelijke opstap. De pasfiets bestaat uit een com puter in combinatie met een fietsdummy, die nog het meest lijkt op een hometrainer. Op ba sis van de individuele li chaamsmaten en het gewicht van de fietser adviseert de com puter de optimale afmetingen en afstellingen voor de nieuwe fiets met behulp van een teke ning. Met de juist afgestelde fietsdummy kan een eindje worden gereden om te zien of de maten juist zijn. Het is de bedoeling dat in de toekomst elke fietshandelaar over een dergelijke pasfiets be schikt. De ideeën die sir Alec Issigonis toepaste Tn 'zijn' Mini waren eenvoudig maar doeltreffend. De wie len op de hoeken van de carrosserie, voorwielaan drijving (en dus een cardanasloze vlakke vloer) en een dwarsgeplaatste motor zorgden voor een maxi male binnenruimte in verhouding met de buiten maten. Ook de Austin Allegro, die in 1973 werd voorgesteld, was gebaseerd op dit principe. De eer ste modellen (zie foto) hadden een merkwaardig, bijna vierkant stuurwiel, dat niet erg in de smaak viel en dus spoedig werd vervangen. De Allegro FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De Nederlandse Fiet- senfabriek Batavus heeft zich op de fiets van de toekomst gewor pen. Op de afgelopen FietsftAI was een prototype te zien met de naam Maximum Double Orange. Het ontwerp lijkt op een snor fiets, maar het is een makkelijk berijdbare stadsfiets die ge schikt is voor dames en heren. De fiets is voor een deel uitge rust met moderne, bestaande vindingen en heeft ook splinter nieuwe onderdelen die nog niet in produktie zijn. Zo is de eenzijdige wielophan ging afkomstig van ligfietsen bouwer Flevobike. De aandrij ving zit in een gesloten ketting- kast met bij de achternaaf een slot. De fiets is uitgerust met vering aan voor- en achterwiel en schijfremmen. Het ontwerp is van Technische Universiteit Delft en Gijs-ontwerpers. Pasfiets succes De nieuwe pasfiets, eveneens van de TU-Delft, is een succes. Tijdens de afgelopen FietsRAI hebben talloze mensen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om zich een fiets met de juiste maten aan te meten. Er hoefde geen fiets gekocht te worden, wel mocht het publiek de gege vens mee naar huis nemen. In opdracht van de Nederlandse fietsindustrie en het ministerie van verkeer en waterstaat ont wikkelde de faculteit industrieel ontwerpen van de TU een nieuw meetinstrument om uit te vinden welke maten een fiets moet hebben. Dit was nodig, omdat onderzoek heeft uitge- De Maximum Double Orange zit vol nieuwe snufjes. foto batavus wezen dat zeker een miljoen fietsers rondrijden met pijn aan zitvlak of nek en last kunnen hebben van gevoelloosheid in handen, vingers, voeten en te nen. De vuistregels die tot nu toe worden toegepast bij aankoop en afstelling van een nieuwe of gebruikte fiets zijn veel te grof en houden geen rekening met individuele verschillen van mensen. Het nieuwe meetin strument bepaalt de zit eerst op basis van de afstand van de zit- botjes, de lengte van de romp, r.FÖX 854L.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25