Opheffing geheim deert Leidse zaaddonoren niet Het hurkperspectief van Zuid Holland TV Toekomst watersportbedrijven niet in heel Jacobswoude zorgwekkend Leiden Regio 5 Snelle rijders betrapt Hond in de pot Katwijkse zwendelaar op de hielen gezeten Slang in Alphense woning CHTERGROND lONDERDAG 3 MAART 1994 Ie enige die tijdens de eerste jtzending van Zuid Holland TV cht indruk maakte, is ene me ieer Van Ballegooijen. Met zijn anplaksnor en zijn studentiko- E brilletje deed hij gisteravond e goede oude tijden van de pi- atentelevisie herleven. Eerst als iieuwslezer, naderhand als leelnemer aan het verkiezings- psprek. Op prettige wijze ver- toorde hij het overbekende ge- watel tijdens het verkiezings- •90 psprek. 'Zet de sjampoepel zetelïiaar vast koud, schat', zo belde 39 lij naar huis. „We hebben twee 15 'temmen. Die van jou en die 10 an mij." 5 Misschien zijn het kinderziek- 3 en, maar de eerste uitzending 1 an Zuid Holland TV maakte - liet erg enthousiast. In het uur 0 tussen zes en zeven kregen we de heer Schelto Patijn te zien. De Commissaris van de Konin gin wandelde langs het strand als een dichter zonder versre gels bij zich. En daarna mocht de heer Waterman als een schoolfrik uitleggen wat men al lemaal met de 'wigvormige landaanwinst' tussen Hoek van Holland en Scheveningen van plan is. „De grote uitdaging", zo zei hij, „is om hier iets te ont wikkelen dat zowel goed is voor het milieu als voor de econo mie. Die twee zaken moeten niet met elkaar polariseren." Hoogst interessant. Maar niet bepaald een ouverture die lang in het geheugen blijft haken. zetels! ii Autoradio gestolen zoeterwoude-dorpUit een aan de Kieviet in Zoeterwoude-Dorp geparkeerde personenauto is gisteravond de autoradio gestolen. Het linkerportier werd opengebroken. Schuur leeggeroofd in Alphen alphen aan den run» Uit een schuur van een woning aan de Aar kade in Alphen is in de nacht van dinsdag op woensdag een - hoeveelheid elektrisch gereedschap gestolen. Ook werden een leren jas en een damesfiest meegenomen. De daders hebben ook nog gepoogd om een deur van de woning open te breken, maar dat mislukte. Radiatoren uit huizen gestolen in nieuwkoop» Uit in aanbouw zijnde huizen in de Blaasbalg in de 7 wijk Buytenwech in Nieuwkoop zijn zeven radiatoren gestolen, li i De apparaten, die door een installatiebureau uit Roelofarends- 3 i veen waren geleverd, werden door de daders van de muur ge- i schroefd. Zij zijn de woningen binnengekomen na het openbre- I ken van het cylinderslot van de voordeur. 2Dokterstas terecht 0 voorhout De dokterstas met verschillende medicijnen, die maandagnacht werd gestolen uit een auto op de Nachtegalen- laan in Voorhout, is gevonden in een tuin in de directe omge ving. De diefstal maakte deel uit van een serie van 17 auto-in braken die de politie nog in onderzoek heeft. :etels! Ontucht in zwembad 37 g sassenheim Een 66-jarige Voorhouter is gisteren in zwembad De 8 Wasbeek in Sassenheim aangehouden nadat hij probeerde on- 7 tuchtige handelingen te plegen met een 15-jarige jongen. De po- 6 I litie verdenkt de man er ook van vorige wéék in hetzelfde zwem- 4 bad een 12-jarige jongen te hebben lastig gevallen. 3 J Reeks van brandstichtingen i katwuk De politie in Katwijk is naarstig op zoek naar een 'zieke Q geest' die er de afgelopen tijd behagen in schijnt te scheppen j her en der in de gemeente brand te stichten. Gisteravond waren er weer vier gevallen van brandstichting: in een uur tijd brand er brand uit in een leeg huis aan de Baron van Wassenaarlaan, in een schuurtje bij bejaardencentrum Driehoek aan de Groen van Prinstererweg, en tweemaal in een berging van flatwoningen soelofarendsveen/woubrugge* Bij een snelheidscontrole op de (Ukemadelaan in Roelofarends- veen zijn gisteren 33 bestuur ders betrapt die hun gaspedaal wat al te fors hadden ingetrapt. Van hen gingen er 27 op de foto en zes werden aangehouden en ter plaatse bekeurd. De controle werd uitgevoerd tussen 09.40 en 10.45 uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 kilometer per uur. De maximumsnelheid bedraagt 50 kilometer. Vervolgens werd door de poli tie gecontroleerd op de Lange- weg in de Veen. Tussen 11.15 Een beetje gênant werkte de tv-omroepster, die voor de gele genheid een bloesje met pan- termotieven had aangetrokken. Toch een beetje of Ome Ko op zijn zolderkamer een nichtje van hem had gevraagd zich tot Zuid-Holland te richten. Het boerenverstand is kenne lijk een van de ingrediënten waarmee men bij Zuid Holland TV programma's wil maken. Dat bleek in het tweede onder werp, waarin een man met baard mocht uitleggen waar de vogels op de Noordzee allemaal aan stierven. Hij sneed een vo gel voor de camera open en wees met het mesje aan waar de darmen al of niet verbrand wa ren door de chemicaliën. Ria Bremer, maar dan voor onze gevederde vrienden. „Gisteren liep hier een jan-van-gent. Hij keek me aan met zo'n blik van: 'Help me nou, help me nou.' Een uur later was-ie dood." „Het is moord", zo sprak de baard, „vogelmoord. Maar ach, denken: wat is nou Zuid Holland TV houdt ken nelijk erg van het hurkperspec tief. Bij een itempje waarin een paar mensen met iets vaag be zig waren, kregen we alleen maar benen in beeld. Een artis tieke notie uit de jaren zeventig, geheimzinnigdoenerij. Van niets iets trachten te maken. Make-up voor een saai gezicht. De uitzending tussen elf en twaalf uur 's avonds was redelijk informatief en interessant. Vooral de Leidse oud-wethou der Cees Waal gaf blijk van een uitstekend analytisch vermo gen. En passant wees hij een dame terecht die een nare op merking maakte over al die waardeloze splinterpartijtjes. „Soms", zo zei hij ongeveer, „beginnen de goede dingen erg klein." Het geluid was in het begin erg slecht, maar dat werd beter naarmate de uitzending vorder de en Haasbroek de deelnemers \Toeg om harder te praten. Na tuurlijk weer een onderzoek en een opiniepeiler erbij. Haas broek vroeg aan Waal waarom hij het burgemeesterschap in Deventer eraan had gegeven. Waals antwoord kwam erop neer dat hij het allemaal niet meer zo'n uitdaging vond, dat burgemeesterschap, en dat hij liever werkte voor zo'n prachti ge Hogeschool in Rotterdam. Hij pleitte voor meer bekende gezichten in de colleges van B W, gezichten die de mensen in de stad aanspraken. De burgemeester van Zoeter- meer mocht in de slag met ie mand van de Stadspartij, ie mand die de deuren was langs Anders dan veel andere spermabanken, heeft het Leidse Medisch Centrum voor Geboortebeperking nog geen ge brek aan zaaddonors. Waar elders veel donors bang zijn voor een opheffing van hun anonimiteit, hebben ze er hier geen bezwaar tegen wanneer kinderen in de toe komst hun naam kunnen opvragen en op de stoep kun nen staan. gezin betrokken", aldus Beek huizen. Of de wachtlijsten voor kunstmatige inseminatie langer zullen worden door het aanne men van de wet, is de vraag. De wachttijd blijft op dit moment nog gelijk. „Twee maanden", al dus de arts. Anders is het bij het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Vorig jaar dien den zich daar dertig nieuwe zaaddonors aan, voornamelijk studenten. Slechts vier bleken Het wetsvoorstel dat dat regelt, wordt binnenkort behandeld door de Tweede Kamer. „We horen van andere centra dat het aanbod terugloopt, maar heb ben er zelf geen last van. We zien althans geen duidelijk ef fect", zegt arts Willem Beekhui zen van het Leidse centrum. „Mensen worden op deze manier ook beslist geen vader. Ze worden niet bij een dergelijk als donor te willen optreden, nadat zij waren gewezen op het wetsvoorstel dat de anonimiteit wil opheffen. „Op dit moment vinden zij het vrijgeven van hun naam en gegevens geen pro bleem, maar ze zijn bang dat ze daar over achttien jaar heel an ders over denken", zegt een woordvoerder. Het AMC voelt zich door de terugloop genoodzaakt de leve rantie van sperma aan andere centra, waaronder Groningen en Alkmaar, te staken. De wachttijd is in het AMC opgelo pen van zes tot acht maanden. Het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM) heeft wegens het teruglopende aanbod zelfs besloten lesbische en alleen staande vrouwen uit te sluiten van de KI-behandeling. Tegen over het COC, belangenbeharti- uur en 12.30 uur werden 24 be stuurders gefotografeerd of aan gehouden. Hier bedroeg de hoogst gemeten snelheid 88 ki lometer per uur. In de middag stond de con trolepost op de Kerkweg in Woubrugge. Tussen 13.40 uur en 15.00 uur gingen 31 bestuur ders op de bon of werden ge snapt met de camera. De hoog ste snelheid was 76 kilometer per uur. Daarnaast gingen nog twee bestuurders op de bon die niet van de voorsorteerstrook gebruik maakten en werd een chauffeur beboet omdat de la ding van zijn vrachtauto uitstak. leiden Dat honden tot de meest enthousias te bezoekers van slagerijen kunnen worden gerekend mag bekend worden verondersteld. De trouwe viervoeters zouden maar wat graag een kwartiertje zonder toezicht in dit luilekkerland van biefstukken, gehakt en sch nitzels willen rondstruinen. Vandaar dat ze met harde hand uit de vleeswinkels worden geweerd. Deze bouvier werd kennelijk ook direct de deur gewezen, waarna het dier besloot om maar een kijkje te nemen in de afvalzak van de slagerij, in de hoop daar nog een vlezig restantje in te vinden. Niet geschoten is altijd mis, maar deze hond zou natuurlijk ook de hond in de pot kunnen vinden. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN gegaan, die de politiek naar de mensen toebracht en niet bleef zitten afwachten. Nauwelijks in- Van Ballegooijen mocht de avond besluiten. Tijdens het ge sprek had hij er al eerder blijk van gegeven dat hij zich dood zat te vervelen. Maar toen-ie dan éénmaal het woord kreeg, kwam er leven in de brouwerij. 'Een beetje blijven lachen, hoor', zei hij tegen de vertegen woordiger van de Stadspartij en 'Ha, die borregemeester!' tegen de burgemeester van Zoeter- dar een blauw badpak met witte noppen door het beeld wiegde om een briefje aan te reiken, gaf hij TV-personality Haasbroek tot slot een ferme klap op de schouder. Er kwam een klein stofwolkje uit. Of zagen we dat verkeerd? Dure lampen gestolen Bij een kwekerij aan de Voor- houterweg in Rijnsburg zijn gisternacht zeven assimila- tielampen gestolen van vier honderd gulden per stuk. Deze zeer sterke lampen worden gebruikt om de ge wassen dag en nacht van vol doende licht te voorzien om ze sneller te laten groeien. De ervaring van de politie leert dat dergelijke lampen na diefstal vaak opduiken in illegale hennepkwekerijen die van tijd tot tijd worden opgerold. ger van homo's en lesbiennes, verklaarde het ziekenhuis dat zij kiest voor vrouwen met een medisch probleem. Vrouwen met een vrouwelijke partner kunnen andere wegen vinden om hun niet-medisch probleem op te lossen, vindt het AZM. Beekhuizen van de Leidse spermabank denkt daar anders over. „Om nou weer lesbische of alleenstaande vrouwen uit te sluiten... Ze kunnen daar toch ook besluiten om de wachtlijs ten langer te laten worden?" Het wetsvoorstel, dat een eind maakt aan anonimiteit, be vat overigens een overgangsre geling. Mannen die hun anoni miteit willen waarborgen, kun nen binnen een jaar na de in werkingtreding van de wet een verklaring tekenen. Negen miljoen gulden nog niet terecht 4 haag/katwuk De Katwijker die in de jaren tachtig de fiscus voor kapita len oplichtte, eiste gisteren voor de Haagse kort-geding- rechter A. van Delden dat zijn voorgenomen gijzeling door de Leidse belastingdienst niet doorgaat. Volgens de man heeft hij alles gedaan wat in zijn vermogen lag om aan te tonen dat het door zwendel verkregen bedrag van 18 mil joen gulden niet meer in zijn bezit is. De belastingdienst wil de Katwijker laten gijzelen om dat die ervan overtuigd is dat hij nog steeds een groot deel van het gefraudeerde geld 'er gens' heeft. Advocaat I. Hoe- demaeker van de Leidse be lastingsdienst noemde de Katwijker een schoolvoor beeld van een geval waarin gijzeling als uiterste dwang middel gebruikt mag worden. „Het is de enige manier waar op het geld terugkeert naar diegene van wie het is: de Staat der Nederlanden", aldus de raadsvrouw. De Katwijker maakte de fis cus tussen 1982 en 1989 door het 'terugvorderen' van nooit afgedragen BTW een bedrag van 18 miljoen gulden afhan dig. Dat gebeurde betrekkelijk eenvoudig: met behulp van valse facturen van een gefin geerde handel in koper- en aardewerk. Dit geld, dat voor het grootste deel naar Zwit serland is doorgesluisd, wil de Leidse belastingdienst terug hebben, maar de man - die zijn gevangenisstraf voor de zwendel inmiddels heeft uit gezeten - zegt financieel aan het einde van zijn latijn te zijn. Op het ogenblik zou hij door zijn kinderen onderhou den worden en zelfs de huur niet meer kunnen betalen. De belastingdienst eist echter van de Katwijker dat hij zwart op wit aantoont dat hij niets meer bezit. Om de vragen van de belas tingsdienst te beantwoorden is de advocaat van de Katwij ker, G. van der Plas, naar Zwisterland gereisd om de administratie van de notaris van de Katwijker op te halen. Deze informatie is op de be lastingdienst twee weken lang door drie mensen bestudeerd. Daaruit is echter nog steeds niet duidelijk geworden wat er echt met het geld is ge beurd. Met name zijn er be denkingen ten aanzien van de verdwenen negen miljoen, die door de Zwisterse notaris zijn belegd. De belasting heeft sterk het gevoel dat met grote bedragen een beetje 'gegoo cheld' is tussen dezelfde men sen, waarbij het de bedoeling is geweest het geld onzicht baar naker Anderzijds wil de Katwijker dat de fiscus duidelijk aan geeft welke informatie zij wil hebben. Anders kan hij niet op zoek gaan naar de ontbre kende stukken. „Zelfs iemand die 18 miljoen aan de ontvan ger heeft ontfutseld, is niet gehouden aan het onmogelij ke", aldus Van der Plas. Kort-gedingrechter Van Delden maakt volgende week vrijdag bekend of de belas tingdienst Katwijker mag gij zelen. Een medewerker van de Al phense dierenbescherming heeft gisteravond rond acht uur uit een woning aan de Haag winde een ringslang gevangen. Het ongeveer 50 centimeter lan ge dier lag rustig te slapen in een vensterbank van de woning. De vondst van het dier veroor zaakte enige paniek in de wo ning. Volgens Rob van de Werke van de dierenbescherming vol komen ten onrechte, want het beest is ongevaarlijk. De slang is gisteravond uitgezet in het Ze- gerslootgebied. „Daar komen nogal wat ringslangen voor. Die zijn een jaar of wat geleden uit gezet door een Alphenaar die een kofferbak vol met ringslan gen illegaal uit Italië had mee gebracht"', aldus Van der Wer ke. Het komt meer voor dat ringslangen worden gesigna leerd in de buurt van de huizen die grenzen aan het Zegersloot- gehied. 17 amsterdam Het percentage slachtoffers van geweld onder de Eerste Hulppa tiënten van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam is de afgelopen tien jaar (bijna verdubbeld: van 2,8 pro cent in 1982 tot 5,2 procent in 1992. Van de 27.000 personen Meer slachtoffers geweld bij AMC die jaarlijks op de EHBO-afde- ling van het AMC worden be handeld, zijn er ruim 1300 ge- weldslachtoffer. Dat blijkt uit onderzoek van H. Kosec van het Criminolo gisch Instituut Bonger van de Universiteit van Amsterdam. Was in 1982 was 1 procent be schoten en 9,2 procent gesto ken, in 1992 bedroegen deze percentages respectievelijk 2,7 en 13,2. De meeste slachtoffers zijn geschopt en geslagen. Zes tig procent van de geweld- slachtoffers op de EHBO-afde- ling is man. Iets meer dan de helft van de slachtoffers zegt door een bekende te zijn ver wond. Volgens de onderzoeker hoeft dit alles niet te betekenen dat de hoofdstad ook gewelddadi ger is geworden. 'Ik heb er nog nooit zo goed voorgestaan runsaterwoude» Als je maar op tijd investeert, -ben je een hoop andere bedrij ven voor. Daardoor kan een ntieslag worden ge- Dat zegt directeur C. vein Grieken van Jachthaven Meerzicht in een reactie op de uitkomsten van een econo- misch onderzoek in Jacobswou- de. Volgens van Grieken heeft .zijn bedrijf er nog nooit zo goed voorgestaan. Hij herkent zich zelf dan ook niet in een conclu- - sie van het onderzoek dat de toekomst van de watersportbe drijven zorgwekkend is. Een van de redenen voor dat slechte perspectief is, aldus de onder zoekers, dat de ondernemers aan allerlei milieu-eisen moeten voldoen en daarom grote inves teringen moeten plegen. Niet alle bedrijven kunnen dat op brengen. De jachthaveneigenaar ge looft ook niet dat watersporters de Zuidhollandse wateren steeds meer gaan mijden. „Het IJsselmeer wordt juist steeds minder populair. Dat komt ten goede aan de plassen hier. Het is hier veel gezelliger. Je ziet nog eens een molentje draaien en een koe in de wei lopen." Van Grieken erkent dat er in de regio een tekort is aan pun ten waar benzine en diesel kun nen worden getankt. Hij over weegt zelf ook te stoppen met de verkoop van benzine. „Om diesel te kunnen verkopen, moet ik de gemeente een hef fing betalen van 200 gulden. Voor een benzineverkooppunt moet ik wel 6868 gulden beta len. Dat vind ik te veel. Ik heb de gemeente gezegd dat ik toch al de enige ben die benzine ver koopt. Straks moeten al die wa tersporters jerrycans aan boord nemen. Dat is pas gevaarlijk." Hij hoopt dat de gemeente, die zijn verzoek nog in beraad heeft, de heffing verlaagt. Van Grieken heeft ook een oplossing voor het in de toe komst dreigend tekort aan be drijventerreinen. Ook dat pro bleem was namelijk geconsta teerd door het onderzoeksbu reau. Tegenover zijn bedrijf, aan de andere kant van de Heren weg, heeft hij 20.000 vierkante meter grond liggen. Daar mo gen van Van Grieken wel bedrij ven komen. Hij had die grond met het oog op een daar te bou wen fitnesscentrum. De Raad van State heeft daar echter een stokje voor gestoken. Het onderzoek is uitgevoerd door de LNA-groep in opdracht van de gemeente Jacobswoude, de Ondernemersvereniging Ja cobswoude en de Kamer van Koophandel. In mei komt de LNA-groep met voorstellen om het tij te keren. door: Aad Rietveld Softshop: vooral te veel reclame voor zichzelf Het aantal koffieshops in Leiden moet terug van 30 naar 15, besloot de gemeente. En dat gaat lukken, zegt een optimistische burgemeester C. Goekoop bij herhaling. Shops die aan jongeren onder de 18 jaar drugs verkopen, waar in harddrugs wordt gedeald, gestolen goederen geheeld worden, wapens voorhanden zijn of waarvan de eigenaar een crimineel verleden heeft kunnen volgens de gemeentelijke plannen op sluiting rekenen. En in een straal van 200 meter rond scholen mogen ook geen softdrugs worden verkocht. Arnhem voerde in de zomer van 1991 nagenoeg hetzelfde beleid in. Ook daar wilde de gemeente het aantal verkooppunten van softdrugs drastisch omlaag brengen. Alle vijftig koffieshops werden aangeschreven met de mededeling, dat zij strenger zouden worden aangepakt. De politie deed hier en daar een inval, maar kwam tot de ontdekking dat de softshops- zoals ze in Arnhem worden genoemd - slechts één bepaling overtraden: ze maakten te veel reclame voor zichzelf en het gebruik van hun genotsmiddelen. Criminele antecedenten - het misdadig verleden van de eigenaren - werd vervolgens het argument waarmee Arnhem de shops een sluitingsbevel oplegde. Maar die poging strandde al bij de gemeentelijke commissie voor de bezwaarschriften. De advocaten van de softshop-eigenaren hadden een makkie. Mensen met criminele antecedenten hebben hun straf al gehad, Amsterdam heeft ze, Arnhem heeft ze, Leiden heeft ze ook: koffieshops te kust ei te keur. Het Zuidlimburgse Venlo héd ze. Daar zette de gemeente met succes het mes in het aantal horecagelegenheden waar softdrugs worden verkocht. Drie jaren geleden waren er 39, nu nog maar 7 Toch volgt leiden het Arnhemse beleid, waarmee in drie jaar tijd geen enkele koffieshop kon worden gesloten. die mag je niet nóg eens ophangen, zeiden zij. „De gemeente vond het hebben van criminele antecedenten voldoende voor sluiting", zegt gemeentelijk jurist Munster uit Arnhem. „Wij gaan er van uit. dat mensen die al met justitie in aanraking zijn geweest sneller weer het criminele pad op gaan." Maar die redenering hield volgens de commissie voor de bezwaarschriften geen steek. En zo stond Arnhem met lege handen. Arnhem heeft het beleid inmiddels op de helling gezet. Venlo is nu het grote voorbeeld. Daar is de gemeente er wel in geslaagd het aantal koffieshops drastisch terug te brengen: van 39 naar 7 in drie jaar. Venlo heeft, net als Arnhem, last van grote stromen Duitse drugtoeristen. Verstoring van de openbare orde, vond de gemeente. „Die mensen zorgden voor veel overlast", zegt Jos Finken van de dienst juridische zaken. „Ze parkeerden maar overal hun auto en je had erhij die er niet zo goed tegen konden en zo gauw ze buiten kwamen op straat stonden over te geven." Op grond van adviezen van het ministerie van binnenlandse zaken - het leidse IN'dA- raadslid Auke de Vries speelde daarin een rol - kwam Venlo met een 'overlastverordening horeca'. Elke koffieshop moest een vergunning aanvragen. In die vergunning staat, dat in de shop niet meer dan een kilogram softdrugs aanwezig mag zijn en dat er per klant niet meer dan dertig gram mag worden verkocht. Elke overtreding van die regels heet 'groothandel' en is goed voor een sluiting van drie maanden. „En na die sluiting", vertelt Finken, „krijgen ze wel een nieuwe vergunning, maar alleen voor gewone horeca. Sluitingen zijn hier aan de orde van de dag geweest. Wij hehben strafrechtelijk beleid omgezet in gemeentelijk beleid. Het blijft controleren geblazen, want anders is het hek zo weer van de dam. Maar het werkt wel." De cijfers spreken voor het model-Venlo en tegen het model-Arnhem. Toch houdt leiden vast aan het laatste. En jurist Evert Bunt vindt het nog te vroeg om nu al te zeggen dat het Leidse softdrugsbeleid niets zal uithalen. „We zijn er nog niet eens mee begonnen." Maar De Vries vreest het ergste. Hij stelde een half jaar geleden een variant van de Venlose aanpak voor loeiden voor. „Maar de gemeente gaat met zijn hakken in het zand staan. En ik weet echt niet

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23