Walvisbaai van groot belang voor Namibië Russen voelen zich minder op hun gemak in Kazachstan Buitenland Nationalistische gevoelens bedreigen herbouw 'Liceu' 'De krokodilletranen van Montserrat Cabellé" DINSDAG 1 MAART 1994 Einde aan 84 jaar Zuidafrikaans bew ind voor enclave Zuid-Afrika heeft om middernacht afscheid genomen van zijn laatste restje koloniaal verleden door de enclave Walvisbaai na 84 jaar overheersing over te dragen aan Namibië. De Zuidafrikaanse vlag is aan de vooravond van de vierde verjaardag van de onafhankelijkheid van het voormalige Zuid-West-Afrika vervangen door het Na- mibische dundoek. walvisbaai afpdaarentegen ontbrak, evenals Nelson Mandela. Beiden heb ben het te druk met campagne voeren voor de Zuidafrikaanse verkiezingen. Als vervangers stuurden ze respectievelijk mi nister van justitie Kobie Co Bij de plechtigheid was de Na mibische president Sam Nujo- ma, die zelf in Walvisbaai op groeide. aanwezig zijn. evenals zijn Zimbabwaanse en Tanza- niaanse collega's Robert Muga be en Ali Mwinyi. De Zuidafri kaanse president F.W. de Klerk de het ANC. Tabo Mbeki. Pretoria nam de vijftig vier kante kilometer grote enclave van Walvisbaai met twaalf bij behorende eilandjes in bezit in 1910. Het argument was dat het gebied deel uitmaakte van de koloniale nalatenschap van de Britten, die deze enige diepzee haven aan de 1.130 kilometer lange Namibische kust hadden geannexeerd, toen de rest van Namibië in 1884 een Duitse ko lonie werd. Bij de vorming van de Unie van Zuid-Afrika werd Walvisbaai bij Zuid-Afrika ge voegd. Na de Duitse nederlaag in de Tweede Wereldoorlog breidde Zuid-Afrika zijn macht over heel Namibië uit. Toen dit gebied in maart 1990 onafhankelijk werd weigerde de regering-De Klerk aanvankelijk Walvisbaai terug te geven. Het ANC maakte zich echter sterk voor de teruggave en tijdens het meer-partijen- overleg over de toekomst van Zuid-Afrika besloot de regering zich. tot woede van ultra rechts in Zuid-Afrika, bij die eis neer te leggen. Bij de overdracht is Namibië ook in het bezit gesteld van de militaire- en luchtmachtbases die Zuid-Afrika in de enclave bezit. Het haven- en elektrici teitsbedrijf hebben echter van Windhoek compensatie ge vraagd. De enclave gaat waar- De overdracht van Walvisbaai is in Namibië met groot enthousiasme gevierd. President Nujoma kreeg een bijzonder warm welkom. foto spa schijnlijk een grote toekomst te- van te maken, teneinde de vis- de enclave als doorvoerhaven gemoet: Namibië heeft aange- serij te stimuleren. Er zijn olie- fungeren voor de Namibische kondigd er een vrijhandelszone reserves geconstateerd. Ook zal export. „Nu zijn er misschien nog geen problemen, maar die zullen er beslist komen. De Kazachen deugen niet. Ik ga weg", zegt een Russische ingenieur in de straten van de fraaie Kazach- staanse hoofdstad Alma Ata, terwijl hij met een snelle bewe ging zijn vinger langs zijn hals haalt. Maar volgens veel Kaza chen en buitenlandse diploma ten is de angst van de Russen ongegrond. In dit verband wordt steevast gewezen op het feit dat de Ka- zachstaanse regering ettelijke Russische ministers telt. Ook de vele tientallen buitenlandse be drijven die bij de nieuwe Ka- zachstaanse regering wedijve ren om een deel van de poten tieel reusachtige minerale rijk dom van het land, geloven niet dat Kazachstan ten prooi dreigt te vallen aan een etnisch con flict. Het aantal etnische botsingen sinds 1986 is op de vingers van een hand te tellen. Op een van de goed bevoorrade markten van Alma Ata betreuren hande lende boerinnen het feit dat veel Russen willen vertrekken. „We willen dat ze blijven", zegt een vrouw. „We hebben een Kazachs motto dat luidt: als ie mand een steen naar je gooit, geef hem dan voedsel terug." De ongerustheid van etnische Russen wordt mede gevoed door het lot van de Russen die hals over kop de benen moes ten nemen uit de Baltische sta ten. de Kaukasus en het nabije Tadzjikistan. Tragisch genoeg zou hun angst wel eens een zichzelf vervullende profetie kunnen worden. Door het hoge Kazachse ge boortecijfer, de immigratie van Kazachen en de emigratie van etnische Duitsers, Grieken en Russen zullen de Kazachen spoedig de absolute meerder heid vormen van de meer dan honderd verschillende volkeren in het land. Volgens de Russi sche ambassade vertrekken jaarlijks 300.000 Russen (de Ka- zachstaanse regering houdt het op 70.000 per jaar). Momenteel vormen de Kazachen 42 pro cent van de 17 miljoen koppen tellende bevolking, tegenover de Russen 38 procent. Als gevolg van jarenlange Russische en Sovjet-overheersing is de bevoklking van de meeste voormalige Sovjet-republieken z zijn willen de oorspronkelijke inwoners weer een leidende rol spelen. De Russen voelen zich daardoor bedreigd. De kwestie begint zelfs de ban den met Moskou te vertroebe len. De Russische minister Ko- zyrev (buitenlandse zaken) heeft de Kazachstaanse leiders onlangs tijdens een bezoek aan Alma Ata het bloed onder de nagels vandaan gehaald toen hij sprak over de noodzaak om de belangen van etnische Russen 'zelfs in bevriende landen' te beschermen. De Kazachstaanse president Nazarbajev haalde op zijn beurt uit door te zeggen dat dergelijke opmerkingen hem deden denken aan Hitiers aan bod om de Duitsers in Sudeten- land te beschermen. Zo kras had Nazarbajev zich nog nooit uitgelaten. De popu laire en internationaal geres- KAZACHSTAN Hoofdstad: Alma Ata Aantal inwoners: 17 miljoen Oppervlakte: 2.717.300 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 6,3 (Nederland 368) Talen: Kazachs, Russisch pecteerde ex-communistische leider spant zich juist bijzonder in om de samenwerking tussen de staten van de voormalige Sovjetunie te bevorderen, mede vanuit de wetenschap dat een open conflict zijn eigen land van de kaart zou kunnen vegen. Maar Rusland is steeds moeilij ker tevreden te stellen. Het do mineert de Kazachstaanse han del. Een geschil over betalingen leidde tijdens de afgelopen herfst tot ernstige olietekorten. Diplomaten zeggen dat Moskou het Alma Ata eveneens moeilijk maakt bij de besprekingen over de kernwapens die zich op Ka- zachstaans grondgebied bevin den. En Rusland weigert voor alsnog een beslissing te nemen over de sleutel tot de economi sche toekomst van Kazachstan, een oliepijplijn die gedeeltelijk over Russisch grondgebied moet lopen. Eind vorig jaar stelde Rusland steeds hardere eisen om de mo netaire eenheid rond de roebel in stand te houden. Zo moest Kazachstan ruim 1 miljard dol lar ophoesten. Omdat Alma Ata dit niet kon, zag de regering zich gedwongen om op 15 no vember een eigen munteenheid te introduceren. Internationale financiële instituten hadden al langer aangedrongen op een monetaire scheiding van Rus land. Hoewel de nieuwe munt zich nog moet stabiliseren, geloven de vele buitenlandse financiële adviseurs in Kazachstan dat het terughoudende fiscale beleid van de regering een monetaire chaos zal voorkomen. ..Wij ge loven dat Kazachstan krediet waardig wordt", aldus een voor aanstaand westers financieel analist in Almaty. Kazachstan heeft meer dan genoeg brood om zichzelf te voeden, mim vol doende steenkool om zijn ener giecentrales te stoken en een rooskleurige toekomst met waardevolle metalen en een even grote olie- en gasvoorraad als de Arabische Golfstaten. Op de bankbiljetten van de nieuwe munteenheid, de tende, staan portretten van historisch belangrijke Kazachen. De enige die in een tsaristisch uniform staat afgebeeld, is een afstam meling van Genghis Khan. „De Kazachen proberen een mono- etnische cultuur op te bouwen. Veel Russen zullen vertrekken. Misschien niet direct voor zich zelf, maar vooral voor hun kin deren", voorspelt een corres pondent van een plaatselijke Russische krant. In etnisch Russische gebieden langs de grens worden momen teel honderdduizenden handte keningen verzameld voor een dubbel staatsburgerschap en zelfs een confederatie met 'Moeder Rusland'. Maar een clausule in de nieuwe grondwet van Kazachstan geeft alleen in het buitenland woonachtige Ka zachen het recht op dubbel staatsburgerschap. Etnische Russen beklagen zich verder over de degradatie van het Rus sisch naar een „taal voor inter etnische communicatie". Door de Sovjet-onderdrukking spreekt nog niet de helft van de etnische Kazachen de officiële landstaal, het Kazachs. De regering erkent dat er een beleid van 'Kazachisatie' be staat. maar dat dient alleen voor de opbouw van een nieuwe na tie. niet om de Russen hun rechten te ontnemen. „Hoewel de Russen ons hebben wegge duwd. richten we onze blik nog steeds op Rusland", aldus de presidentiële woordvoerder Sci- fcazy Mataev. „Ik ben ervan overtuigd dat een goede ver standhouding met Rusland no dig is om de vrede te bewaren. Als de Russen massaal vertrek ken, komen onze fabrieken tot stilstand. Wc moeten ervoor zorgen dat de Russen hier een beter leven hebben dan in Rus land." vertaling: margreet heslinga Pu Jie, broer laatste keizer China, dood Pu Jie de jongere broer van The Isist Emperor, de laatste keizer van China, is gisteren op 87-jarige leef tijd aan kanker overleden. Een Chinese regerings functionaris deelde mee dat Pu lie is overleden aan prostaatkanker en andere ziekten. Pu Jie bracht samen met zijn broer Pu Yi zijn kinder jaren door achter de muren van Pckings "Verboden Stad'. iai Yi in 1911 tijdens een revolutie op zevenjarige leeftijd als keizer afgezet Daarmee kwam een einde aan de Qing-dynastie. De twee broers leidden ook daama een beschermd en relatief rijk leven binnen de muren van het voormalige keizerlijke paleis. De Itali aanse cineast Bernard Bei tolucci doet hier verslag van in zijn onderscheiden film The Last Emperor. De Japanse bezetters plaatsten Pu Yi in 1934 op de troon van Mantsjoerije. een marionettenstaat in noordoosi-China. Pu lie kreeg een opleiding in Ja pan en werd zijn broers hoogste adviseur. De Ja panners arrangeerden een huwelijk tussen Pu Jie en een nicht van de Japanse keizer Hirohito. Zij veran derden vervolgens de regels voor opvolging, zodat Pu lie de kinderloze Pu Yi zou kunnen opvolgen. Het Sovjet-leger nam bei de broers gevangen toen Ja pan zich in 1945 moest overgeven. Een jaar na de machtsgreep van de Chine se communisten in 1949 werden zij aan China over gedragen. Pu Jie bracht tien jaar door in een heropvoe dingskamp en kwam in I960 vrij. De toenmalige premier Tsjoe En-lai gaf Pu Jie toe stemming historisch onder zoek te doen naar de ge schiedenis \an de Man chu's. die China van 1641 tot 1911 rrgcrulcn. Pu lit een kleine, brildragende man. ontmoette af en toe verslaggevers die met hem over zijn aristocratische verleden spraken, en ver klaarde zich daarbij consis tent tevreden met zijn nieu we leven. In een interview in 1981 zei hij dat hij vroeger 'een druppel smerig water' was. „Nu ben ik opgegaan in de oceaan van een miljard mensen. Vroeger bekom merde ik mij alleen om mij zelf en de restoratie van de Qing-dynastic. Thans is het mijn doel mijn volk zoveel mogelijk te dienen." Pu Yi overleed in 1967 aan kanker. I*u Jie's Japanse bruid stierf in I9H7. Pu In- was lid van de permanente commissie van het Chinese Volkscongres. mm Pu Jie. foto plulip barcelona ruud de wit correspondent De toekomst van het'Gran Teatre del Liceu van Barcelona blijft in Spanje en vooral in Catalonië het gesprek van de dag, ook enkele weken na de fa tale brand. Beschuldigende vin gers wijzen naar de theater-di rectie. die het met de brandbe veiliging niet zo nauw zou heb ben genomen. Ook is er een strijd ontbrand onder de 400 ei genaars van de operatempel of het Liceu als privé-theater moet terugkeren, of dat de eigen domsrechten moeten worden overgedaan aan de lokale, re gionale of nationale overheden. Binnen de lokale en regionale politiek en onder architecten is er ook ernstige onenigheid ont staan over de toekomst van het 147 jaar oude operagebouw. Be stuurders van andere Spaanse regio's hebben bovendien vraagtekens gezet bij de aan kondiging van cultuurminister Alborch, dat de centrale over heid zal bijdragen aan de her bouw het het Liceu. Pujol heeft onlangs bij de rege ring in Madrid aangedrongen op grotere autonomie voor Ca talonië en op het recht om 15 procent van de inkomstenbelas ting van de Catalanen binnen de regio te houden. „Laat hem opera herbouwen van die 15 procent", verklaren veel niet- Catalanen. De regeringsleider van Castilla y Leon vroeg zich openlijk af waarom de regering spreekt over hulp voor Barcelo na terwijl de kathedraal van Burgos en het Romeinse aqua duct in Segovia worden ver waarloosd. Verder zijn er tegenstellingen aan het licht gekomen onder de omwonenden van het verwoes te Liceu. Al enige jaren circule ren er vergevorderde plannen om de omliggende panden op te kopen teneinde het operage- - bouw uit te kunnen breiden. Weliswaar heeft de president van Catalonië. Jordi Pujol, laten weten dat de onteigeningen nu juist met spoed moeten worden uitgevoerd om de herbouw van de operatempel mogelijk te ma ken, maar lang niet alle belang hebbenden zijn het daar mee eens. Duidelijk is inmiddels wel, dat het Liceu niet binnen twee jaar uit zijn as zal verrijzen. De ge schiedenis zal wat dat betreft dus geen herhaling laten zien, want toen het Liceu op 9 april 1861 voor de eerste keer geheel afbrandde, gingen de deuren al een jaar later weer open. Zelfs met de sloop van de muren, die bij de recentelijke brand over eind zijn gebleven, is nog geen begin gemaakt. Een onder zoeksrechter heeft dat verboden vanwege het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Verder staat de eigendoms kwestie vooralsnog een spoedi ge herbouw van het theater in de weg. Het Liceu werd 147 jaar geleden gesticht door 400 Cata laanse kapitaalkrachtige fami lies en instellingen en die zijn nog steeds in het bezit van de grondrechten, de gebouwen en de verzekeringspolissen. Deze families hadden daarvoor recht op een eigen loge of op vaste zitplaatsen op de bovenste bal kons en konden gebruik maken van de vergaderruimten en het restaurant van het theater. Weliswaar werden de opera- 'De akoestiek is nog precies hetzelfde' meent Montserrat Cabellé n uitgebrande Liceu. voorstellingen in het Liceu al enige jaren door de overheid zwaar gesubsidieerd, maar het was toch het enige privé-theater van naam in heel Spanje. Direct na de brand lieten veel eige naars weten geen zin te hebben diep in eigen zak te tasten om het Liceu een nieuwe kans te geven. Deze eigenaren zijn voorstander van een vrijwillige overdracht van hun rechten en plichten aan de overheden. Maar een aantal van hen reali seert zich ondertussen dat zij daarmee tevens afstand doen van hun exclusieve zitplaats. Of ze uiteindelijk veel keus heb ben, vaJt nog te bezien. De her bouw van het Liceu in zijn oorspronkelijke staat of als mo dem operagebouw wordt mi nimaal geschat op 7.000 mil joen peseta, bijna 90 miljoen gulden, terwijl het gebouw ver zekerd was voor slechts een derde van dit bedrag. barcelona phil davison the independent De discussies over de herbouw van het vermaarde operage bouw van Barcelona hebben ook een tragi komische zijde. Die wordt in zijn geheel 'ver zorgd' door de operasterren zelf. De twee diva's Montserrat Cabellé en Victoria de los An gelos strijden sinds de brand om het hardst om in de schijn werpers van de pers te komen. Ze willen niet met elkaar spre ken en mijden elkaar als de pest, terwijl fotografen achter ze aan strompellen door de ru ïnes. Caballé debuteerde veer tig jaar geleden in het Liceu, maar had er na een ruzie met de artistiek directeur in geen jaren gezongen. Met een boeket bloemen in haar handen geklemd en be geleid door een cellist, gaf (Ca ballé een schitterende vertol king van het Catalaanse Cant dek Cfcells (Lied van de Vo gels). De aanwezigen waren het er over eens dat het pu bliek de zaal ervoor zou heb ben afgebroken, als die er nog had gestaan. Ondanks hel ont breken van een dak. 'heeft het nog steeds de akoestiek van Liceu', aldus Caballé. Beneden verklaarde Caballe's grote rivaal, Victoria de los An gelos, behaaglijk in een boni jas en met een hoed op. dat ze geroerd is door de aanblik van de ruïnes, maar niet door de aanwezigheid van Caballe. ..i )at lufcfnin me niei D moet erom lachen. Dit hier", zegt ze, terwijl ze naar de ruï nes wrijst. „brengt me tot tra nen. Zo gauw iemand sterft, komen de aasgieren erop af. Nu zien we de aasgieren al bo ven de mines van het I Jceu cirkelen." Niet iedereen dacht hetzelfde over de nieuw ontdekte gevoe lens van Caballé voor het U- ceu. ..Kijk naar abtflé,mei haar krokodilletranen. terwrijl ze in Andorra woont vanwege de belastingen. En zij heeft het lef ons te vragen te dokken voor een nieuw theater", zo ci teerde het dagblad EI Mundo een voorbijganger.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7