Israël laat 800 Palestijnen vrij nWrn Buitenland Buthelezi bepaalt bezoek Lubbers Verdriet om slachtoffer bomaanslag Bosnische Serviërs halen zeven tanks uit VN-depot Qatar en Bahrein ruziën door voor Internationaal Gerechtshof Roemeense nationalisten verliezen fors in Moldova Van der Stoel wil actie van Veiligheidsraad tegen Irak Kapers Algerijns toestel geven zich over in Spanje DINSDAG 1 MAART 1994 Eind vorig jaar 1.185 mil jard Chinezen peking De Chinese bevolking is vorig jaar met 13,5 miljoen mensen gegroeid naar een totaal van 1,185 miljard. Dat maakte het Chinese bureau voor de statistiek gisteren bekend. China heeft laten weten niet te kunnen voldoen aan het doel de bevol king aan het einde van de eeuw onder de 1,2 miljard te houden. Eendagsstaking in Roemenië Boekarest Ongeveer twee miljoen Roemeense werknemers hebben gisteren deelgenomen aan een eendagsstaking om te protesteren tegen de lage lonen en de weigering van de regering economische hervormingen door te voeren. Volgens vakbonds leider Ciorbea deden werknemers in de petrochemische- en olie-industrie, bakkers en mensen die in de voedselindustrie werkten mee aan de staking. In de gezondheidssector en onder leraren werd uit solidariteit meegestaakt. Rusland wil Partnerschap voor Vrede moskou Rusland zal zich aansluiten bij het Partnerschap voor de Vrede van de NAVO en binnenkort het vereiste document hiervoor tekenen. Dat zei de Russische plaatsvervangende mi nister Tsjoerkin (buitenlandse zaken) gisteren na gesprekken met een NAVO-delegatie. Rusland moet echter nog beslissen 'hoe en wanneer' het document zal worden getekend. Lorena Bobbitt op vrije voeten manassas Lorena Bobbitt is gisteren ontslagen uit een psychia trisch ziekenhuis. De Amerikaanse vrouw was aangeklaagd we gens het afsnijden van de penis van haar echtgenoot. Ze werd ontoerekeningsvatbaar verklaard. De vrijlating uit het ziekenhuis gebeurde op voorwaarde dat Bobbitt psychotherapie ondergaat. Monetaire unie met klein-Joegoslavië Belgrado De Bosnische Serviërs hebben gisteren bekendge maakt dat ze het monetaire systeem van het onder Servische controle staande klein-Joegoslavië overnemen. Dit betekent een eerste stap richting een unie tussen een toekomstig Bosnisch- Servië en klein-Joegoslavië. Dochter Castro wil VN inlichten genéve De dochter van Fidel Castro, Alina Fernandez-Revuelta, wil de Mensenrechtencommissie van de VN toespreken om de toestand van de mensenrechten op Cuba uiteen te zetten. Fer nandez ontvluchtte Cuba eind vorig jaar met haar 16-jarige dochter en vroeg asiel aan in de VS. Fernandez stond in Cuba praktisch onder huisarrest. Haar moeder had in de jaren vijftig in alle openheid een verhouding met Castro, maar deze heeft Alina nooit als zijn dochter erkend. PLO wijst concessies Robin van de hand 'Znid-Afrika blijft een eenheidsstaat Israël heeft vandaag 500 Palestijnse gevangenen vrijgela ten en zal aan het eind van de week nog eens 300 gedeti neerden vrijlaten. De vrijlating is bedoeld om de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) terug te krijgen aan de onderhandelingstafel. De PLO trok zich gisteren terug uit het vredesoverleg naar aanleiding van het bloedbad in Hebron. wapenen en de omvang van de Palestijnse politiemacht voor deze gebieden uit te breiden van 8.000 naar 10.000 man. Ra bin verwierp echter de door de PLO gestelde eis dat de joodse nederzettingen in de bezette ge bieden worden ontmanteld. Hij zei dat Israël niet bereid is com promissen te sluiten die zijn veiligheid betreffen. Minstens vijf ministers in het Israëlische kabinet zijn voor stander van een verwijdering van de Israëlische kolonisten uit het centrum van Hebron. Mi nister Baram (toerisme), een partijgenoot van Rabin, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Baram noemde de maatregelen die de regering zondag heeft die Israël wil doen, zijn in de ogen van de PLO niet toereikend om de Pa lestijnen in de bezette gebieden voldoende te beschermen. Het voornaamste bezwaar geldt het aanbod van premier Rabin om akkoord te gaan met de komst van ongewapende internationa le waarnemers naar de bezette gebieden. De PLO staat erop dat gewa pende vredestroepen naar de bezette gebieden komen om de Palestijnen te beschermen. Israël heeft de PLO ook aan geboden de kolonisten in de Gazastrook en bij lericho op de Westelijke Jordaanoever te ont- aangekondigd onvoldoende. „Er zijn aanzienlijk fermere stappen nodig om te voorko men dat de situatie verder ver slechtert zei hij. De Israëlische oppositie steunt de instelling van een staatscommissie van onderzoek naar de gebeurtenissen in He- bron, maar ze wil dat ook het geweld van Palestijnen tegen Is raëli's onderdeel uitmaken van het onderzoek. Oppositieleiders klaagden er gisteren over dat aanhangers van linkse en liberale partijen de massamoord 'uitbuiten voor het belasteren van het nationale kamp in het algemeen en de ko lonisten in het bijzonder'. Terwijl de Israëlische regering nog geen besluit heeft genomen over de manier waarop de na bestaanden van de slachtoffers van het bloedbad van Hebron financieel zullen worden gehol pen, heeft koning Fahd van Saudi-Arabië al actie aangekon digd. Hij zei dat iedere de familie een bedrag 53.000 dollar zal ontvangen. johannesburg Zulu-leider Buthelezi blijft het bezoek van de Nederlandse be windslieden aan Zuid-Afrika be palen. Allereerst doordat ANC- leider Mandela vandaag voor het eerst in maanden de Inka- tha-leider weer zal ontmoeten om hem over te halen alsnog mee te doen aan de verkiezin gen in april. Mandela verklaarde gisteren na zijn gesprek met premier Lub bers en de ministers Kooijmans (buitenlandse zaken) en Kok (fi nanciën) dat hij Buthelezi 'des noods op zijn knieën zal sme ken toch aan de verkiezingen deel te nemen'. De ANC-leider voegde daar wel aan toe dat Zuid-Afrika een eenheidsstaat moet blijven. Dus zonder een apart thuisland voor de blanken of de Zulu's. De Nederlandse delegatie krijgt keer op keer de vraag voorgeschoteld waarom er geen gesprek met Buthelezi op de agenda staat. Het antwoord van premier Lub bers is steeds hetzelfde: „Wij zijn bereid met Buthelezi te pra ten als hij ons wil ontmoeten. Een bezoek aan hem staat niet op de agenda omdat zijn thuis basis IJlundi te ver uit de route ligt." Kooijmans en Kok spraken MOSKOU-DEN HAAG De Bosnische Serviërs maken het steeds bonter. Zondag re den zij zeker zes tanks uit de voor zware wapens verboden zone van twintig kilometer om Sarajevo. Zij hadden het wa pentuig verborgen voordat het NAVO-ultimatum op 21 februa ri afliep. Gisteren echter reden zij ze ven tanks regelrecht uit een VN- depot waar zware wapens on der toezicht van blauwhelmen zijn gesteld. „De tankkolonne werd ten noorden van Sarajevo door een patrouille onderschept en teruggebracht naar het de pot", zei een VN-woordvoerder. Woordvoerder Aikman van de VN-vredesmacht Unprofor in ex-Joegoslavië sprak van een duidelijke schending' van de akkoorden met de VIST en de NAVO. In Moskou en in de hoofdste den in het Westen is gisteren met instemming gereageerd op het neerschieten door de NAVO van vier militaire toestellen van de Bosnisch-Servische lucht macht. Minister Ter Beek noemde het optreden 'logisch en onvermijdelijk'. Rusland sprak van een gerechtvaardigde luchtactie boven Bosnië maar zei niet te weten of de neerge haalde toestellen van de Bosni sche Serviërs zijn geweest. Het thuisfront van de Neder landse militairen die naar het gebied van het voormalige Joe goslavië zijn uitgezonden, maakt zich intussen bezorgd over de gevolgen van het neer schieten van de vier vliegtuigen. Bert Vink van het Thuisfrontco- mité zegt zich niet te kunnen voorstellen dat Serviërs dit neerschieten zomaar over hun kant zullen laten gaan. „Ik denk dat er iets uit zal voortvloeien." Beiroet Familieleden rouweo bij de kist met het stoffelijk overschot noordelijke christelijke voorstad van Beiroet Bij de aanslag kwamen zondag twaalf Strikt gescheiden en onder het oog van de camera's vari hun nationale televisiestations be traden de delegaties van Qatar en Bahrein gisteren het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. De twee Golfstaten ruziën al bijna vijftig jaar over een reeks eilandjes, riffen en zand banken in de Perzische Golf. De omstreden gebieden bevatten olie en zijn bijzonder visrijk. Ten overstaan van de zeven tien internationale rechters be schuldigde Qatar Bahrein ervan zijn militaire aanwezigheid op de betwiste Hamar-eilanden uit te breiden. De olierijke eilan dengroep ligt vlak voor de kust van Qatar. De strijd tussen beide Golfsta ten stamt al uit de Britse kolo niale tijd. Volgens Groot-Brit- tannië hoorden de Hamar-ei landen bij Bahrein. Bij hun ver trek in de jaren veertig trokken de Britten een grens die in het midden liep van de dertig kilo meter die het schiereiland Qatar en het Golfeiland Bahrein van elkaar scheiden. Op een aantal plekken week de vroegere kolo niale overheerser van de rechte lijn af. Door deze kronkels ble ven de Hawar-eilanden. vlak voor de kust van Qatar, in Bahreinse handen. Qatar heeft deze besluiten nooit erkend. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het Internatio nale Gerechtshof dat een oor deel wordt gevraagd over een conflict tussen twee Golfstaten. De vijftien rechters onder lei ding van de Algerijne Moham med Bedjaoui. hebben twee ex tra rechters aangesteld die zich speciaal met het conflict bezig houden. Maar of het hof de zaak daadwerkelijk op zich zal nemen, is nog niet besloten Dat besluit valt over een enkele maanden, als het hof heeft on derzocht of het bevoegd is een oordeel te vellen. Noord-Korea wil met Seoul praten Noord-Korea gaat in op de uitnodiging van Zuid-Korea om donderdag te overleggen over de uitwisseling van ge zanten. Park Yong-su, hoofd van de Noordkoreaanse dele gatie in de besprekingen met Zuid-Korea, heeft dat van daag laten weten. De bijeenkomst is het eer ste officiële contact tussen de twee Korea's in vier maan den. Het overleg zal vooral gaan over de uitwisseling van speciale gezanten die een oplossing moeten vinden voor het conflict over de in spectie van de Noordko- nucleaire installaties. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Nationalisten in Moldova, die ijveren voor snelle vereniging van de voormalige Sovjet-repu bliek met buurland Roemenië, hebben een zware verkie zingsnederlaag geleden. Vol gens voorlopige uitslagen zijn partijen die Moldova onafhan kelijk en binnen het GOS willen houden, de grote winnaars van de zondag gehouden verkiezin gen Petru Loetsjinski, parlements voorzitter en een van de leiders van de winnende Agrarisch De mocratische Partij (ADP), ga- cüpiómaatvsuit Rabuka moet etnisch verdeeld Fiji verenigen Als antwoord op de uitwijzing van een Russische diplomaat door de VS heeft Rusland giste ren een Amerikaanse 'spion' opdracht gegeven de koffers te pakken. Het gaat om James Morris, volgens Rusland de lei der van de CIA-afdeling bij de Amerikaanse ambassade. Woordvoerders van de Russi sche buitenlandse inlichtingen dienst hekelden gisteren de uit wijzing van de Russische 'spion' Lysjenko. Hij werd vorig jaar in Washington gestationeerd en heeft dus niets te maken met de vorige week ontmaskerde CIA- topman Aldrich Ames. Lysjenko wilde juist de samenwerking tussen CIA en voormalige KGB bevorderen. President Jeltsin heeft giste ren het hoofd van de Russische contra-spionagedienst. Nikolaj Goloesjko, ontslagen. Een reden voor het ontslag is niet gegeven. SUVA KALINGA SENEVIRATNE De gisteren beëdigde premier van Fiji, Sitivini Rabuka, staat voor de moeilijke taak de et nisch verdeelde archipel in de Stille Zuidzee te verenigen. Het is nu zal zeker dat hij op zware tegenstand zal stuiten van de hardliners in zijn eigen partij. Rabuka won vorige week op overtuigende wijze de algeme ne verkiezingen, ondanks voorspellingen dat zijn partij een gevoelig verlies zou lijden. Politieke waarnemers hadden er op gerekend dat geen van de partijen een parlementaire meerderheid zou krijgen. Maar de Fijische Verenigingspartij (FAP) ontstaan uit weglopers van Rabuka's Fijische Politieke Partij (SVT) noch de Natio nale Federatiepartij (NFP) wis ten Rabuka serieus te bedrei gen. Tegen alle voorspellingen in kwam de SVT zelfs versterkt uit de strijd. Rabuka won 31 van de 37 zetels die voor de au tochtonen in het 70 zetels tel lende parlement zijn gereser veerd. Ondanks het verlies van zeven zetels dat de partij leed door het ontstaan van de FAP won de SVT er in de verkiezin gen een zetel bij. In 1987 pleegde Rabuka, als hoofd van het leger, een coup tegen de door Indiërs overheer ste regering. Hij kreeg steun van de Polynesische inheemse be volkingdie vond dat de Indiërs bezig waren hun land over te nemen. De eilandbewoners van Indiase afkomst vormen nu iets meer dan de helft van de totale bevolking van Fiji. De Indiërs werden eerder deze eeuw door de Britten naar de Fiji-eilanden gehaald om op de suikerriet plantages te werken. Rabuka zei tijdens de verkie zingscampagne dal hij zich zal gaan toeleggen op de integratie Sitivini Rabuka. foto epa van de Indiase gemeenschap in Fiji. Hoewel Rabuka zijn radi caal-inheemse standpunt heeft afgezwakt, herbergt zijn partij nog zoveel radicalen dal de In diërs weinig reden hebben om zich gerust te voelen. De meeste Indiërs stemden op de NFP, die zes zetels opeiste van de Fijische Partij van de Ar beid (FLP). De leider van de NFP, Sai Ram Reddy, verklaarde dat het belangrijkste agenda punt van zijn partij de herzie ning van de uit 1990 daterende Grondwet zal zijn. In deze Grondwet worden de inheemse bewoners bevoordeeld boven de Indiërs. In de Grondwet staat namelijk dat niet-inheemse in woners geen president of pre mier kunnen worden. Ook be paalt de Grondwet dat voor de inheemse bevolking acht zetels meer zijn gereserveerd dan voor de Indiërs. Rabuka's aartsrivaal. FAP-leider Sosevata Kamikamica, verloor maar net van de kandidaat van de SVT, maar vijf andere FAP- kandidaten wonnen wel een ze tel. Politieke waarnemers had den verwacht dat Kamikamica een sleutelrol zou hebben ge- ANC-leider Mandela en premier Lubbers tijdens een persconferentie op het ANC-hoofdkantoor in Johannesburg. foto anp gisteren met vertegenwoordi gers van mensenrechtenorgani saties over de gevolgen die de opstelling van extreem-rechts bij de verkiezingen kan hebben. Zij maken zien grote zorgen over het mogelijke geweld, zo verklaarde Kooijmans na afloop. Er zijn veel wapens in omloop en de politie is nog steeds niet voldoende ingesteld op de nieu we politieke situatie. Nederland is al enige tijd betrokken bij de ontwikkeling van een nieuw op leidingsprogramma voor de Zuidafrikaanse politie. Dat hel nieuwe Zuid-Afiriltfl ook hard investeerders nodig heeft, bleek gisteren tijdens een lunch met net Zuidafrikaanse bedrijfsleven. De economische groei is beduidend toegenomen sinds de opheffing van de sanc ties en er zijn mogelijkheden genoeg. liet Nederlands bedrijfsleven lijkt voorlopig de verkiezingen van april even af te wachten. van de Iraakse leiders, met na me Saddam Hussein, wegens oorlogsmisdaden. Documenten die de Koerden in Irak hebben buitgemaakt, tonen aan dat Hussein direct verantwoordelijk is voor talloze doden. „Geen en kele beslissing van belang wordt aldus GENEVE-NEW YORK Oud-minister Max van der Stoel, nu speciale VN-rappor- teur voor Irak. il dat de Veuig heidsraad opnieuw actie onder neemt om de mensenrechten in Irak te beschermen. De raad moet Bagdad 'herinneren' aan haar resolutie 688 uit 1991 die dwangmaatregelen mogelijk maakt om gruweldaden een halt toe te roepen. Van der Stoel zei dit gisteren bij de Verenigde Naties in het Zwitserse Genève. Toen de 69- jarige oud-minister begon met de presentatie van zijn derde rapport verliet de Iraakse dele gatie demonstratief de zaal. In een persconferentie drong Van der Stoel aan op berechting i bewijzen te hel ge- zonder hem ger Vandat Stoel VN-onderzoekers hebben gis- leren gezegd gee hebben gevonden bruik van chemische wapens door het Iraakse leger tegen de shi'itische vluchtelingen in het zuiden van het land De specia Ie VN-commissie ziet toe op de vernietiging van de Iraakse che mische, nucleaire en biolo gische wapens. onderweg op een binnenlandse vlucht van Oran naar de ooste lijke stad Anneba. Op bevel van de kapers werd koers gezet naar Spanje, waar het toestel zonder toestemming van de autoritei ten landde in Alicante. Het vliegtuig werd onmiddellijk om singeld I )e kapers lieten 's mid dags al de eerste twaalf passa giers gaan. Na bemiddeling van de Algerijnse consul lieten ze al le Inzittenden vrij. CORRESPONDENT De kaping van een Algerijns passagiersvliegtuig met 130 in zittenden is gisteravond vreed zaam beëindigd. De drie kapers gaven zich op het vliegveld van het Spaanse Alicante over. De kapers zijn Algerijnse politie agenten die in Spanje politiek asiel wilden vragen. De Boeing 727 van Air Myyuc WS8 glttClCII randeert dat een meerderheid van het nieuwe parlement zich zal inzetten voor een vreed zaam, onafhankelijk Moldova en snelle economische hervor mingen. De parlementsverkiezingen waren nodig nadat president Snegur zich onomwonden te gen een unie met Roemenië uit sprak en de nationalistische minderheid woedend uit het parlement stapte. Tussen de twee wereldoorlogen hoorde het overgrote deel van Moldova bij Roemenië, maar het werd als onderdeel van het Hitler-Stalin- pact door de Sovjetunie gean nexeerd. ARLEX KEUKENPAPIER pak 6 rollen speeld als geen van de partijen een meerderheid had weten te krijgen. Misschien, zo redeneer de men, had Kamikamica met steun van de NFP wel premier kunnen worden. Volgens Tubani Bapa, die ver bonden is aan de Unwcrsotyof the South Pacific is de teloor gang van de FAP vooral te wij ten aan haar multiraciaal pro gramma. Want zowel de in heemsebevolking als de Indiërs hebben raciaal gestemd. Ook president Kamiscs Mara is zich bewust van diepe klo ven die door de inheemse ge meenschap lopen. Tijdens de beëdigingsplechtigheid van Ra buka riep hij de nieuwe premier op de eenheid te bewaren in het multi-etnische land. „Het is tijd voor verzoening en tijd om de wonden te helen. We moeten voorkomen dat politieke ziens wijzen en politieke banden vriendschappen en familierela ties in de weg staan." K0M0 HUISVUILZAKKEN rol 20 stuks van 295 SABATASS0 PIZZA GIGANT1CA diepvries, pak 750 gram van 699 GEHAKT HALF OM HALF 500 gram 640 349 0Evan 1199 Voot de Wcttsttyindo I W W U'T.Tl Aart^fcgo^vmz-wdeg I^HentWHI'H 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5