Parma koestert wonderkind Sport Olympia's Ronde terug naar zijn oude formule Simpele zege Donar Venables verrassend Vakbond onderhandelt voor spelers van ADO Den Haag WK interesseert Amerikaan niets Schenk brengt sporters terug Benne hoopt voor WK op tijd fit te zijn - DINSDAG 1 MAART 1994 Vitesse geeft het voorbeeld jeddah Het nationale voetbalelftal van Saudi-Arabië is tegen een subtopper uit de Nederlandse eredivisie te kort gekomen. Vitesse, zondag naar Jeddah afgereisd, won gisteravond het oe fenduel tegen de WK-tegenstander van Oranje met 4-3. De rust stand was 2-2. Ongeveer 4000 toeschouwers - de wedstrijd werd rechtstreeks op de televisie uitgezonden -beloonden" de pres tatie van de WK-gangers met een oorverdovend fluitconcert. Afgelaste duels naar woensdag 27 april zeist» De wedstrijden voor de eredivisie, die het afgelopen week einde werden afgelast, zijn opnieuw vastgesteld voor woensdag 27 april. Het betreft de duels Roda JC - Ajax, Cambuur - Willem II, VVV - Heerenveen, Feyenoord - FC Groningen, NAC - Volen- dam, RKC - Vitesse en PSV - Sparta. De zes afgelaste wedstrijden van de eerste divisie staan nu op dinsdag 22 maart op het pro gramma. De bekerwedstrijd Ajax - NEC is verschoven van woensdag 9 maart naar zondag 20 maart. Hierdoor kan de com petitiewedstrijd VW - Ajax op vrijdag 11 maart gehandhaafd blijven. NEC - Eindhoven (eerste divisie) is van 20 maart naar dinsdag 22 maart verplaatst. Voor de wedstrijd Ajax - FC Twente (van 20 maart) wordt nog een oplossing gezocht. Marion Borst in wielerselectie leiden Marion Borst (Leiderdorp) en Aart Vierhouten (Purmer- end) van de Leidse wielervereniging Swift/Casba zijn opgeno men in de nationale selectie van de KNWU. Marion Borst kwam vorig jaar nog uit voor Jong Oranje en Aart Vierhouten blonk en kele keren uit toen hij door bondscoach Piet Hoekstra meegeno men werd naar de Ronde van Luik en de Tour de '1 Avenier. Voor dat Vierhouten zich moet melden bij de bondscoach start de Noordhollander op 12 maart in de Ronde van Zuid-Holland. As- trid van Tol uit Nieuwveen is ook voor 1994 opgenomen in de Hartolploeg uit Ter Aar. Het team dat in stichtingsvorm de weg op gaat presenteert zich zaterdag 5 maart in Ter Aar. Haarhuis naar 21e plaats op ATP-lijst den haag Paul Haarhuis heeft een nieuw persoonlijk record be reikt op de wereldranglijst tennis. De 28-jarige Rotterdammer bezet dank zij het bereiken van de halve finales van het ABN AMRO toernooi in zijn woonplaats nu de 21e positie. Hij steeg vier plekken en ging Richard Krajicek juist voorbij. Haarhuis heeft met een totaal van 1208 punten zes punten meer dan de Hagenaar, die na zijn knieblessure op Papendal hard aan zijn rentree werkt. Krajicek is van plan eind maart in Estoril de draad op te pakken. Op nummer twintig, de Amerikaan Was hington, staat Haarhuis slechts vijf punten achter. Van de Nederlanders bevindt zich bij de top honderd verder al leen Jacco Eltingh. Hij is 66e. Jan Siemerink, die deze week een wild card kreeg voor het toernooi in Kopenhagen, bleef 104e. Milkrace verdwijnt van kalender londen De Milkrace verdwijnt van de wielerkalender. De 36 jaar oude Ronde van Groot-Brittannië, open voor profs en ama teurs, was voorzien tussen 29 mei en 11 juni. Na het afhaken va de Britse melkcoöperatie zochten de organisatoren vergeefs naar nieuwe hoofdsponsors. Zij verklaarden na de afgelasting voor dit seizoen wel optimistisch te zijn over de toekomst. Asprilla even grillig als het weer amsterdam Olympia's Internationale Ronde van Nederland is terug naar zijn oude formule. Start en finish van de 43e uitgave van de grootste nationale wielerwedstrijd zijn, volgens een oude traditie, weer in Amsterdam, de ritten in Bel gië zijn geschrapt en de dag in de Limburgse heuvels is te ruggekeerd op het program- De ronde begint vrijdag 20 mei en eindigt zondag 29 mei. De Limburgse heuvels, waar het klassement in het verle den altijd werd gemaakt, vor men de enige stap buiten het vlakke land. Over de Belgische ritten zegt voorzitter Henk Wester- veld van de organiserende stichting dat deze vorig jaar nauwelijks invloed hebben gehad op het klassement. „Bovendien is de stap over de grens kostbaar. Daarom zien we er vanaf." Door de komst van enkele nieuwe sponsors is de begro ting van 1994 beter gedekt dan die van vorig jaar. Deson danks is de organisatie niet ingegaan op het verzoek van de KNWU, de kosten van de nationale selectie op zich te nemen. Het keurkorps van Hoekstra ontbreekt derhalve. Tot nu toe hebben zich veertien Nederlandse- en zes buitenlandse ploegen inge schreven. Het etappeschema ziet er als volgt uit: 20 mei: Amsterdam - Amsterdam, voorafgegaan door een individuele tijdrit, 21 mei. Amsterdam - Tilburg, plus ploegentijdrit, 22 mei: Tilburg - lei: Schijndel - Val- e Geul, 24 mei: Val kenburg - Reuver. 25 mei: Reuver - Varssevcld. 26 mei: Varsseveld - Put ten, 27 mei: Harmeien - Ossend- recht. plus individuele tijdrit, In de eerste klasse volleybal was de derby tussen de mannen van SKC en Donar (met vier ex-SKC-spelers in de gelederen) een gemakkelijke prooi voor de Merenwijkers. De trainingen van Bas Bloem bij Donar lijken zijn vruchten af te werpen. De gasten, die dit seizoen geplaagd worden door blessures, speel den bij vlagen zeer goed. SKC kon niet profiteren van de mo menten van ongeconcentreerd heid bij Donar (0-3). NOVO 2 stuntte met een 3-1 overwin ning op het hoog geplaatste Ka- linko. Gemini/K. 2 zal na het 3-1 verlies in Voorburg tegen Inter Amicos 2 moeten vechten tegen degradatie. RW 2 wist niet te verrassen tegen Thor 2 (3-0). Vrouwen LUSV wist in Boskoop tegen Agon de goede reeks a Na e 1994 i ge makkelijk gewonnen eerste set (2-15) gingen de tweede en der de set nipt naar de thuisploeg. Met name het blok bij de Ixridse studentes liep matig. In de vier de set wist LUSV nog wel een tie-break te forceren. In de vijf de set stuitten ze echter op de twijfelachtige arbitrage en de sterke verdediging van tegen stander Agon (3-2). RW boekte in Bergambacht zonder coach Sieme Boom te gen Thor een nuttige 0-3 winst. Een kwart eeuw geleden verkeerde heel Nederland in de ban van Ajax-Benfica, het duel van Johan Cruijff versus Eusebio. De wedstrijd in Parijs betekende de doorbraak van het grote Ajax op internationaal niveau. Donderdag moet die toen verworven status weer worden waarge maakt. Dit keer tegen een nieuwkomer op het hoogste toneel: Parma. Net als Benfica toen in de persoon van Eusebio, beschikt de titelverdediger over een wereldster, die de liefhebbers blijft boeien: Faustino Asprilla. Sinds twee jaar koestert de fraaie provinciestad het won derkind, dat toevallig werd ont dekt op een jeugd-toemooi in Zuid-Amerika. Een vriend van voorzitter Pedraneschi zag As prilla uitblinken en tipte meteen de clubleiding. Het bleek liefde op het eerste ge zicht. De donkere aanvaller werd meteen ingelijfd, omdat hij een maand later op de Olympische Spelen van Bar celona te veel aandacht van de concurrentie zou trekken. De transfer gold als een ge schenk van eigenaar Tanzi aan de club na de verrassende victo rie in de bekerfinale tegen Ju- ventus. Sindsdien bepaalt de Colombiaan de koers van de jongste topclub van de Serie A. Wanneer hij uit vorm is, draait de ploeg een stuk minder. Zijn kracht, maar ook zijn zwakte, is de wispelturigheid van zijn da den. Tegenstanders, die er zeker van lijken hem aan de ketting te hebben gelegd, worden meestal toch op een beslissend i verrast. Asprilla lijkt op een top voetbalier uit vergeten tijden, die zich niets aantrekt van tacti sche concepten. Zijn demarrages doen denken aan Garrincha. de dribbelaar van het gouden Brazilië, zijn kopstoten aan die van Kocsis, zijn directe vrije trappen zijn vergelijkbaar met die van Zico en Platini, maar zijn grootste kwaliteit is dat hij uit alle stan den durft te schieten met een snelheid waarop zelfs Ronald Koeman jaloers kan zijn. Met een paar van zijn daden kan hij het gezicht van een wedstrijd totaal veranderen. In Madrid schakelde hij op die manier At- letico Madrid uit in een fase dat zijn ploeggenoten wankelden. Zelfs AC Milan heeft hij al twee keer in het afgelopen jaar ver slagen. Afwezig Maar ook zijn ploeggenoten we ten vaak niet waaraan zij toe zijn. Asprilla kan ook de een voudigste kansen missen en af wezig over het veld wandelen. Dat zal in Amsterdam waar schijnlijk niet gebeuren, want de Colombiaan is gebrand om op internationaal niveau een grote indruk te maken. Vorig jaar loodste hij Parma bijna in zijn eentje naar de Europa Cup finale, maar hij ontbrak in de eindstrijd als gevolg een nooit echt opgehelderd incident in Colombia waarbij de vedette een scheenbeen brak. Dit keer wil hij de finale niet mislopen. „Ik was zeer teleurgesteld om dat ik op tijd fit was, maar de trainer geen risico's met me wil de nemen". Bijna dreigde hij op te stappen omdat hij zich verra den voelde. „Maar Parma is zo'n goede club en de stad is zo mooi. dat ik me de volgende ochtend al had bedacht. Er komt heus nog wel een nieuwe kans om een Europa Cup-voet bal te spelen." Sindsdien maakte 'Tino' zich in eigen land onsterfelijk door met uitzonderlijke wedstrijden Argentinië op weg naar het WK af te troeven. In Buenos Aires had Asprilla met drie fraaie tref fers een groot aandeel in de 5-0- zege. „Die wedstrijd is de mooi ste in mijn loopbaan. We speel den ontspannen, terwijl de Ar gentijnen het voor ons in hun broek deden." Sindsdien geldt de Colombiaan als één van de aanstaande sterren voor het WK. Bondscoach Francisco Ma- turana is er zeker van dat hij daar zal slagen. „Hij is nog one venwichtig. maar hij is natuur lijk nog jong. Ik denk dat hij op het WK zal schitteren, tenmin ste dat zou mooi zijn. Rincon en Asprilla zijn de spelers die Co lombia op een hoger podium kunnen brengen". Waarde Parma-trainer Nevio Scala koestert zijn talent, maar zal zijn ploeg niet afhankelijk van hem maken. „Faustino kan in zijn eentje de problemen van mijn ploeg oplossen. Toch zal ik mijn ploeg niet afhankelijk van hem maken, want hij is zich soms niet bewust van zijn waar de voor de ploeg. Hij moet zijn kwaliteiten in dienst van de ploeg stellen, daar vecht ik al twee jaar voor. Hij gedraagt zich nu al veel intelligenter dan toen hij hier kwam. Hij doseert zijn momenten beter. Wanneer zijn conditie niet optimaal is. wordt hij een normale speler. Alleen in topvorm is hij in staat om zijn buitengewone kwaliteiten te de- monsteren. Daarom waak ik over hem, opdat hij zich niet opblaast", aldus de coach, die als speler in 1968 de Europa Cup II won met AC Milan. „Ik ben moe", geeft de vedet te toe. „Ik heb al drie jaar geen echte vakantie gehad. Ik verlang nu best naar rust. Na dit seizoen ga ik met mijn vader op vakan tie. voordat ik aan het WK be gin". Maar eerst Ajax. want nu Parma vorige week zowel voor de landstitel als voor de Itali- Faustino Asprilla: wispelturig, maar briljant. aanse beker is uitgeschakeld, blijft er voor de Supercup-hou der weinig anders over dan de Europa Cup voor bekerwin naars. Als Parma daarin slaagt is archiiffoto» anp zij de eerste club. die de kleine Europa (Tip prolongeert. Daar bij heeft de Italiaanse nieuwko mer nog nooit een uitwedstrijd in Europa verloren. LONDENÏerry Venables maakte gisteren de Englese ploeg voor het vriendschappelijke duel tegen De nemarken bekend. De trainer had direct een ver rassing in petto. Hij haalde Peter Beardsley terug. Beardsley speelde drie jaar geleden voor de laatste keer in de nationale ploeg. De voormalige speler van Liverpool en Everton is sinds zijn overgang naar Newcastle opgebloeid. De aanvaller heeft 49 „caps" achter zijn naam staan. Venables, de op volger van de na de mislukte WK-kwalificatie ver trokken Taylor, overweegt ook de oudgediende Waddie terug te laten keren. Wegens een blessure is deze momenteel echter niet beschikbaar. foto epa Den Haag wel op het punt twee spelers in te lij ven. Het gaat om Fred Kruys en Dwight Blackson. Kruys speelde tot voor kort in de competitie van Australië, Blackson was eerder professional bij Feyenoord. /,e zullen worden gecontracteerd voor de rest van het seizoen. De spelersvakbond WCS gaat voor de voetballers van ADO Den Haag met het bestuur van de club onderhandelen over achterstallige betalingen. Aanvoerder Van der Laan nam dit besluit gisteren namens de selectie na overleg met WCS-voorzit- ter Van Seggelen. Volgens de spelers is ADO Den Haag op drie fronten te kort geschoten. Er is een achterstand in de afdracht aan het pensioenfonds van de W(^S, er moeten nog premies van bekerwedstrijden worden uitbetaald en enkele amateurs hebben hun onkostenvergoeding nog niet volledig ont vangen. De selectie van de club uit de eerste divisie be raadt zich vooralsnog niet over acties. „We blijven hopen dat het goed komt", zei Van der Laan. „Met de tussenkomst van de WCS zorgen we voor extra druk. Bovendien is de vakbond meer gespecialiseerd in dit soort zaken. Wij kunnen ons beter op het voetballen concentreren." Ondanks de financiële problemen staat ADO Rob Baan Het bestuur van FC Twente heeft een elegante oplossing bedacht om Rob Baan als trainer-coach aan de kant te schuiven. De huidige technisch manager mag volgend seizoen de functie van technisch directeur vervullen. Hij zal niet worden belast met de training en coaching van het eerste dftaL Baan noemt het een goed voorstel dat de En- schedese club hem heeft gedaan. „Maar ik wil al les eerst eens goed overdenken voor ik ja of nee zeg". Pas als Baan het bestuur duidelijk heeft ge maakt of hij zich kan vinden in de nieuwe functie zal de positie van de trainer-coach worden inge vuld. new york dpa/sid/afp NOVO liet in Bleiswijk weinig heel van de kampioensaspira ties van Netwerk. De dames van coach Koos van Beelen liepen de eerste set na een 9-2 achter stand constant achter de feiten aan. Toch ging de eerste set naar de Zeekanters. Ook in de tweede set keek NOVO tegen een achterstand aan. Door een hard werkende verdediging en een goede blokkering ging de set met 16-17 naar NOVO. In de derde set leidden de midden- aanvalsters Annemarie van der Horst en Simone Bizo Noord- wijk naar de winst, die werd ge vierd als een kampioenschap (0-3). WW startte uitstekend in Den Haas tegen SV( Oikos 2 ondanks de afwezigheid van en kele basisspeelsters. De eerste set was met 3-15 snel voor de bezoekers. De tweede en derde set waren voor de Haagse da mes. WW liet het kopje han gen. Pas bij een 10-5 achter stand in de vierde set staken de Wassenaarse dames de koppen weer bij elkaar en goede aanval lende impulsen bracht de setwinst. Na een snelle voor sprong in de vijfde set kwam de winst niet meer in gevaar (2-3). Koploper Leython 2 profi teerde van het verlies van con current Netwerk. De Leider- dorpse reserves, die vorige week afscheid namen van coach Rene van Gooi, wonnen met 0-3 zelf in Schoonhoven van DOS. Dat de Amerikanen niet warmlopen voor voetbal is algemeen bekend. De desinteresse gaat zelfs zover dat vier maanden voor het begin van het wereldkampioenschap voetbal slechts één op de vijf weet dat het evenement in het land plaats vindt. Dat is gebleken uit een onderzoek van Harris Poll onder 1.252 personen. Dat wees verder uit dat maar een vierde van de Amerikaanse bevol king de strijd om de Wereld Cup associeert met voetbal. Bovendien wist slechts achttien procent dat het wereldkampioenschap wordt gehouden. Tijdens een vergelijkbaar onderzoek in oktober was dit 21 respectievelijk elf procent. Iets meer dan de helft van de ondervraagden is niet van plan het toernooi via {Ie televisie te vol gen. Een ruime meerderheid (63 procent) ver klaarde geen wedstrijden te zullen bezoeken. Vijf tien procent wil dat juist erg graag. In oktober was dit nog maar vijf procent. Voorzitter Rothenberg van het organisatiecomi té van de titelstrijd is niet teleurgesteld over de te genvallende uitkomsten van het onderzoek. „Het is weinig realistisch méér te verwachten in een land dat geen profcompetitie heeft. Toch zijn we ervan overtuigd dat alle 52 wedstrijden op het WK met in totaal 3,6 miljoen toeschouwers uitver kocht zullen zijn. Het gebrek aan Amerikaanse in teresse wordt ruimschoots gecompenseerd door de massale belangstelling van supporters uit Eu ropa." schiphol - De Nederlandse deelnemers aan de Olympische winterspelen zijn gistermiddag door drie Fokker Friendships naar huis teruggebracht. In studio Endemol in Aalsmeer werden ze kort na de landing op Soeterberg door Wouter Huijbregtsen. voorzitter van NOC'NSF, formeel overgedragen aan de betreffende sportbonden. Chef de Mission Ard Schenk hield onder het motto 'geen goud wel goed' een korte terugblik. foto anp De vertrouwde poses van Edwin Benne: met het hoofd voorovergebogen stappend door het volleybalveld en met het been gestrekt op een bankje. De Castricumse vol leybalinternational heeft zijn portie blessureleed aan de knieëen eigenlijk al voldoende gehad. De interne bezichtigin gen van die kwetsbare knie, arthroscopie genaamd, heeft afgelopen vrijdag opnieuw en kele gaatjes aan weerszijden van het gewricht achtergela ten. Chirurg Heijboer keek en zag dat het niet goed zat. Kraakbeenletsel zal hem op nieuw enkele maanden aan de kant houden. Fysiotherapeut Morgen staat Benne alweer bij de fysiotherapeut op de stoep. Een beetje buigen en strekken, het vocht verdrijven. De revali datie kan niet vroeg genoeg beginnen. „Maar het is nu wel zaak dat de knie eerst hele maal geneest", stelt Benne voorop. „Het zou nu stom zijn om te vroeg weer te gaan be lasten. Ik neem geen risico's Benne vergelijkt zijn blessu re met de problemen die de voetballers Gullit en Van Bas ten al eerder voor hun kiezen kregen. Kapot kraakbeen valt namelijk niet te opereren, maar moet rustig herstellen om de dempende werking weer terug te krijgen. „Er mag dan ook geen haast bij zijn' weet Benne. „Ach. het is minder erg dan de vorige keer" stelt Benne doodleuk. Wel kan hij wellicht fluiten naar de poule wedstrij den van World league. „Mogelijk dat ik richting fina les in juli kan aanpikken", hoopt hij. Maar Benne beseft ook dat er uiteindelijk slechts twaalf fitte spelers richting WK in Griekenland zullen afreizen. „Het ligt dus helemaal aan het herstel of ik daar bij zal zijn." SCOREBORD BASKETBAL TENNIS dam GobaS! 74 Den Bosch 14-18 dam Zuid-Weert 2 84 57. Dunckers-WSC 64-59. Donar 2 Early Bird 68-74. Prisma College-Le.den 44 39 Voorburg 23-42 Virtus 21 18 PSV/Almonte 22-38 Blue Herons 21 18 Dunckers 21-34 Wyba 21-18 Amstelveen 22 26 BS Leiden 21 12 WIELRENNEN Ronde van Taiwan Negende etappe 1 Schmidt fDui) 135 km m 3 40 33.2 Hart (NZe). 3 Lehmann (Dm). 10 De Boer (Ned). 45 Hiemstra 4 13. 76 De louw 9 37.93 froeimg 19.11 (Aus) 1 13,20 De Boer 1 7 52. 52 Froel.ng 31 46.56 De touw 39 40. 64 Hiemstra SPORTPRIJSVRAGEN Basketiers heeft zich te eerste divisie b ïinnenland 22-22 Rotter jcky 10 van maandag 2 p-DAS 46 18.9 i Den Helder 72-81 indes 91-73, Onze 69-60, Donar-Tonego 78 Cijfcnpel Vaste pr-izen Zei v|' goed 3 wmru due goed 216 w PSV/Almonte 23 38 Den H 22 34 Amstelveen 23 22 21 32 VethUnl. 22 16 24 32 Tonego Grasshoppers 44-34 lege roningen 1 61 64. 28 56 Gr hoppers 2 A 32 28 42 Groningen 28 28 Indeling play-offs i. Den Helder-lisse 26-18 BCA '60 Hoofddorp 23-26 BCl SPORT OP TV 18 39 18 4 7 Ned 2 Sporty** 18.45 19 10RTL» Sport 19 30-20 00 EURO Surospor 19 30 20 00 BRT 1 Sport 20 00-22 00 EURO Eurotenn 21 30 22 00 BRT 2 Sport 21 40-22 10Nad2 Die2 om sch sportprogramma 02.10-03.15 BBC 1 WOENSDAG 11 00-13 00 EURO C enfraastyieskién 13 00 14 OOEURO E

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23