Weer gifzakjes aan kust Negerin in een vuurtoren als lokker VERBIJSTEREND Randstad Van der Valk legt werk aan Scheveningse Pier stil Met je hoofd en handen Nutricia wil voeding met medicijnen maken Amsterdamse illegalen kunnen naar de stembus 'Grote opkomst kan extreem rechts uit de raad houden' VERKIEZINGEN 18 DINSDAG 1 MAART 1994are19 De restaurantketen Van der Valk heeft de renovatie van de Pier in Scheveningen stilgelegd. Het is niet duidelijk wanneer het werk weer zal worden hervat. „Wij hebben geen zin om mooie dingen te doen in Scheveningen, terwijl op een steenworp afstand in het Scheveningse Huis van bewaring zeven familieleden worden vastgehouden. Dat is wrang", al dus familie-woordvoerder R. van der Valk. „Dit is ons zo erg in het verkeerde keelgat geschoten dat de één miljoen gulden die we al in de Pier hebben ge stoken ons niets meer kan schelen. Op dit moment zijn we meer familie dan za kenlieden". Van der Valk kan niet zeggen wanneer het werk weer wordt hervat. ..In elk geval niet zolang mijn familie vast zit". In een reactie zegt gemeentelijk projectleider J. Siccens het „uiterst ver velend" te vinden als het herstel van de Pier voorlopig geen doorgang vindt. Hij verwacht echter geen lang uitstel. „Ik denk dat ze zich alleen even willen bera den". Siccens wijst erop dat het project op dit moment al achterloopt op het tijdschema: aanvankelijk zou het nieuwe restaurant op de Pier dit voorjaar open gaan. Door de vele najaarsstormen en het koude weer is dat al verschoven naar het begin van de zomer. Ook de brand die enkele weken geleden op een gedeel te van de Pier woedde heeft vetraging veroorzaakt. Het Van der Valkconcern kocht de noodlijdende Pier in 1991 van de gemeente Den Haag en Nationale Nederlanden. De bedoeling is dat de at tractie op den duur geheel wordt gereno veerd. Er komt een hoteltoren op te staan en het wandelhoofd krijgt een tweede geheel overdekt wandeldek. De eerste fase van de renovatie de bouw van een nieuw restaurant op het grootste Pier-eiland was in volle gang. Van der Valk exploiteert tijdelijk een restaurant aan de voet van de uitkijktoren. Amsterdam Het technologiemuseum NINT in Amsterdam biedt de bezoekers in de voorjaarsvakantie de kans om met hun hoofd en hun han den bezig te zijn. Toten met 13 maart kunnen zowel kinderen als volwassenen aan de slag met allerlei soorten puzzels. foto dijkstra bv Met melk van nakomelingen stier Herman Exploitanten in Noordwijk en Katwijk niet bang voor ongelukken Opnieuw zijn langs de Nederlandse kust zakjes met land bouwgif aangespoeld. Rijkswaterstaat heeft er een stuk of vijftig gevonden bij Bergen en Egmond. Her en der langs de kust hebben exploitanten van strandtenten hun be zorgdheid inmiddels uitgesproken. Zij vrezen ernstige ongelukken wanneer badgasten, met name spelende kin deren, verborgen zakjes met het dodelijke gif beschadi gen. Die angst bestaat in Katwijk en Noordwijk overigens niet. dekt. Er is goed schoongemaakt. En bovendien is een maandje geleden, met de storm, flink wat strand afgeslagen. Nee, bang voor ongelukken met onder het zand verborgen gifzakjes ben ik niet." Bij de Katwijkse VW hebben zich al wel toeristen telefionisch gemeld metd e vraag of „de kust e zullen nog niet In deze badplaatsen heeft men de indruk dat het schoonmaken van het strand grondig is ge beurd. Eigenaar T. Lange van strandpaviljoen Willy Zuid in Katwijk: „Ik loop elke ochtend met mijn hond over het strand en ik heb nog geen zakje ont- veilig is". „Maar of wegblijven, kunnen v\ inschatten", zegt een woord voerder. „Bij ons zijn nog geen annuleringen binnengekomen maar we hebben wel gehoord dat bij de Katwijkse families, die etages of kamers verhuren, een handjevol afzeggingen is bin nengekomen." F. Inthom van Strandpavil joen de Koele Costa in Noord wijk vermoedt dat ghet allemaal wel zal meevallen. „Als het puntje bij paaltje komt, denk ik dat er weinig nadelige gevolgen zullen zijn", zegt ze. „Misschien is met het tegen de zomer alle maal wel vergeten." Rijkswaterstaat bekijkt mo menteel of het noodzakelijk is schoonmaakacties uit te sterdam een oproep om te stemmen hadden gekregen. Ze dienden daarvoor alleen ouder dan achttien te zijn en een ver melding te hebben in het bevol kingsregister van de hoofdstad. Onder hen kunnen inderdaad mensen zitten die geen geldige verblijfstitel hebben, erkende het ministerie. De nieuwe Ge meentewet maakt een einde aan deze scheefgroei, maar Am sterdam heeft nog twee jaar recht op een overgangsregeling. binnenland se zaken kan niet voorkomen dat illegalen morgen meedoen aan de verkiezingen voor de Amsterdamse stadsdeelraden. Dat heeft het departement gis teren geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wie- benga (WD). Vorige week werd bekend dat illegale buitenlanders in Am- Man bedolven in bouwput rotterdam anp Bij graafwerkzaamheden aan de Rotterdamse Heuvellaan is gis termiddag een bouwvakker ern stig gewond geraakt. De man stond in een vier meter diepe bouwput, toen die instortte. Hij werd onder het zand bedolven. Een collega sprong direct in de put en groef het hoofd van de man vrij. Politie en brand weer redden het slachtoffer uit zijn benarde positie. Hij is met spoed naar het Dijkzigtzieken- huis overgebracht. voeren volgens nieuwe metho des. Gedacht wordt aan zoeken met zeefmachines. Van twintig gisteren gevonden zakjes staat vast dat het om het landbouwgif Apron Plus gaat; van de overige dertig is dat vrijwel zeker. Sinds eind januari waren op de Noordhollandse stranden nau welijks baaltjes gif gevonden. Rijkswaterstaat heeft geen idee hoeveel ondergewoelde zakjes mogelijk op de stranden zijn achtergebleven na de grote schoonmaakoperatie van enke le weken geleden. Volgens woordvoerder J. Huisman moet het optimisme over het vrijwel gifvrij zijn van de stranden „misschien toch iets worden bijgesteld". SCHUTTER OPGEPAKT. In een badplaats aan de Spaanse zuid oostkust is vorige week een 24- jarige man aangehouden, die betrokken zou zijn geweest bij de schietpartij die op 2 januari in Amsterdam het leven kostte aan een douanier. De fatale schietpartij had plaats op het voormalig Wilhelmina-Gast- huisterrein. Gene Pharming en Nutricia gaan samen voeding maken voor AIDS-patiënten, patiënten die aan kanker lijden en te vroeg geboren baby's, die bloedvergiftiging hebben. Rond de eeuwwisseling moet dat ge stalte krijgen. Gene Pharming, het biotech nologiebedrijf in Leiden, en het voedingsconcern Nutricia in Zoetermeer, maken hiervoor gebruik van melk, die genetisch veranderde koeien geven. Zij zijn nakomelingen van de stier Herman, die speciaal voor dit doel is gefokt. Gene Pharming en Nutricia richten daartoe een nieuwe onderneming op. De patiënten voor wie beide ondernemers de voeding ont wikkelen hebben, als gevolg van chemotherapie, darmproble men. Gene Pharming en Nutri cia wijzen overigens de sugges tie van de hand dat er 'gewone' babyvoeding in de winkel komt waaraan extra lactoferrine, dat ontstekingen remt, is toege voegd „Het gaat puur om medi sche toepassingen, door specia listen in ziekenhuizen", aldus woordvoerders van beide be drijven. De erfelijke eigenschappen van de stier Herman zijn via ge netische manipulatie zo veran derd dat uit de melk van zijn nakomelingen lactoferrine en lydsozym in zuivere vorm zijn te winnen. Lactoferrine komt van nature al voor in moeder melk en is belangrijk bij de ont wikkeling van het afweersys teem van baby's. Bij de toetsing door een ethische commissie (die naar verwachting pas eind van dit jaar verplicht wordt) gaf Gene Pharming aan met name te experimenteren om lactofer rine te winnen om de weerbaar heid van koeien tegen uieront steking te verbeteren en voor de behandeling van darmontste kingen en bloedvergiftiging bij Tegenstander De ethische commissie gaf uit eindelijk met vijf tegen drie stemmen steun aan het verder fokken met Herman. De Die renbescherming is daar altijd fel tegenstander van geweest. Ger>e Pharming en Nutricia zijn er van overtuigd dat de gezamen lijke plannen passen binnen het protocol dat is voorgelegd aan de ethische commissie. Inmiddels zijn de eerste na komelingen van stier Herman geboren. Naar verwachting zul len die in de loop van volgend jaar melk geven. Dan pas is ook duidelijk of de genetische ver andering van Herman effectief is geweest. In dat geval volgen nog minstens drie jaar van on derzoek voor er produkten op de markt komen. Voor woord voeder J. Franssen van Nutricia reden om vaag te zijn over de aard van de produkten. „Het is klinisch onderzoek en er valt nog niets te zeggen over de re sultaten." Ook wil hij nog niets zeggen over de vorm van sa menwerking met Gene Phar ming. „Daar zijn de plannen nog te prematuur voor." Met de samenwerking zijn volgens de woordvoerder van Gene Phar ming 'ettelijke miljoenen gul dens' gemoeid. Voorzitter van de ethische toetsingscommissie is de Utrechtse hoogleraar E. Schro ten. Hij zegt nog geen oordeel te hebben over de nieuwe onder zoeksplannen. „Maar als ik hardop denk... past het gebruik in bijvoorbeeld medicinale ba byvoeding wel binnen het pro tocol." Vertrouwen De ethicus Schroten merkt op dat Nutricia en Gene Pharming kennelijk veel vertrouwen in het al verrichte onderzoek hebben dat ze nu deze volgende stap willen zetten. Hij voegt daaraan toe dat onder de huidige wetge ving Nutricia en Gene Phar ming gewoon hun gang kunnen gaan. De regelgeving die er nu is op het gebied van ethiek is al leen bindend als er overheidsin stellingen bij het onderzoek be trokken zijn. Schroten verwacht dat pas na het aantreden van het nieuwe kabinet er gedetail leerde regelgeving komt voor onderzoek met genetisch gema nipuleerde dieren. Maij twijfelt over NS-staanplaatsenplan Minister Maij (verkeer) heeft gereserveerd gereageerd op het plan van de NS om op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland te gaan wer ken met spitstreinen vol staanplaatsen. Volgens de minister is het plan niet in overeenstemming met het voornemen van de NS in 1996 iedereen een zitplaats te bieden in de trein. Dit antwoordt ze op vragen van GroenLinks. De minister ziet echter geen mogelijkheid om plannen te blokkeren van de zelfstan dig geworden NS. Bovendien zouden de staan-treinen ook een voordeel hebben. Ze gaan vaker rijden dan de treinen nu, meldt de minister. Aan de bestaande kwartierdienst Rotterdam-Maassluis en een halfuurdienst Rotterdam-Hoek van Holland wordt dan een kwartierdienst Rotterdam-Vlaardingen aan toegevoegd. „Als je niet stemt, gaat je stem automatisch naar de grootste partij." Met die waarschu wing halen kiezers elkaar over om toch maar hun stem uit te brengen. Maar zo simpel is het dus niet, zegt politicoloog van de Rijksuniversiteit Lei den, dr. R. Hillebrand. „Wel is het zo dat in gemeenten met 19 raadszetels of meer, de restzetels vaker bij de grote partijen terecht komen: zij worden door een bepaalde verdeelsleutel relatief bevoor deeld." Dat geldt ook voor Leiden, aldus Hillebrand. Hier zou de PvdA eerder een rest zetel krijgen dan Groen Links bijvoorbeeld. In kleine gemeenten met maximaal 18 zetels geldt een andere verdeelsleutel, aldus Hillebrand. „De partij met het grootste overschot aan stem men na de verdeling van de zetels, krijgt een restzetel. Dat betekent dat grote en kleine partijen in principe evenveel kans maken op een restzetel." Welke invloed heeft de op komst nu op de verkiezings uitslag morgen? De voorspel lingen wijzen op een drama tisch lage opkomst die voor het eerst onder de 50 procent zou duiken. „Voor wat betreft de verdeling van die restzet els, is het een ingewikkeld verhaal", zegt Hillebrand. „Maar in principe is het zo dat de 'kiesdeler', het totaal aantal stemmen gedeeld door het aantal beschikbare zetels, bepaalt hoeveel stemmen een partij nodig heeft om één ze tel te halen." „Als veel mensen thuisblijven morgen blanco stemmen en foute stemmen worden ook niet meegeteld maakt dat in principe niks uit voor de verdeling van de wél uitge brachte stemmen. Wel is het zo dat als veel mensen mor gen gaan stemmen en hun stem niét op de kleine ex treem rechtse partijen uit- brengen, die partijen minder snel in de raad kunnen ko men. Er is namelijk een 'kies drempel': partijen moeten minimaal 75 procent van de kiesdeler het minimum aantal stemmen voor een ze tel halen om in de raad te komen. Partijen die dat aantal niet halen, krijgen geen zetel. Als meer mensen gaan stem men, heeft extreem rechts ook meer stemmen nodig vooreen zetel." Hillebrand hoort de laatste tijd geluiden die in die rich ting wijzen. „Ik hoor veel mensen zeggen dat zij toch naar de stembus gaan en hun stem uitbrengen op de 'minst slechte partij'. Zij doen dat omdat ze zich zorgen maken over extreem-rechts. Thuis blijven of blanco stemmen helpt niet om extreem-rechts uit de raad te houden. Daar is een geldige stem op een an dere partij voor nodig." leiden caroline v Dit is de vijfde en laatste af levering in de serie Leidse wetenschappers over de ver kiezingen. Eerdere afleverin gen verschenen op 10,15,17 en 25 februari. Zuid-Holland-TV op verkiezingsdag van start rotterdam anp De nieuwe regionale tv-zender Zuid-Holland-TV moet anders worden dan alle andere zendge machtigden. „Liever B-nieuws dat de meesten laten liggen dan het A-nieuws dat iedereen heeft", zegt hoofdredacteur Ni co Haasbroek. Morgen, de dag van de ge meenteraadsverkiezingen be gint een drie maanden durend experiment met de grootste re gionale tv-zender van Neder land. Het gaat om een samen werkingsverband tussen de ra diozenders Radio Rijnmond en Radio West. Het potentiële kij kerspubliek bestaat uit drie mil joen mensen. Volgens Haasbroek werkt de zender vanuit drie principes: geen nieuwsstation, originaliteit en geen censuur. Alles moet volgens hem gedaan en gezegd worden op ZHTV. „Ik wil niet, als Hilversum, alleen maar sco ren. Als ik m'n principes moet opgeven ten gunste van de kij ker, dan stop ik. Zo'n man als Paul de Leeuw kan toch ook van alles doen zonder dat de VARA Nico Haasbroek ingrijpt. Snijden in program ma's komt bij mij niet voor." „Als na drie maanden blijkt dat niemand er in is geïnteres seerd, dan moeten we gewoon stoppen". archieffoto npa Nico Haasbroek staat bekend als radioman, maar heeft voor VARA en VPRO ook veel tv-werk verricht. Voor hem staat vast dat er plaats is voor regionale televisie, ook tussen aanbod van publieke, ciële en buitenlandse zenders. „Mensen hebben behoefte aan informatie uit de regio. Dat merken we toch ook bij Radio Rijnmond. Het neemt alleen maar toe. Maar je moet van zo'n regionale zender geen ko pie maken van het normale tv- aanbod dat hoofdzakelijk be staat uit heel veel van hetzelfde. ZHTV begint vanuit het nulpunt met onderwerpen die niet op de landelijke tv zijn te zien." Het publiek houdt van zap pen, bindt zich niet zo lang meer aan één zender. De hoofd redacteur: „In de openingsuit zending van morgen hebben we onder meer tango's op de Maasvlakte en een negerin in een vuurtoren. Als je zoiets langs ziet komen, dan wil je toch wel even blijven kijken". Achter ZHTV zit geen grote redactie of produktiemaat- schappij. Vrijwel alle program ma's worden gemaakt door pro ducenten van buiten. Volgens Haasbroek kan iedere commer ciële producent met een leuk en origineel idee bij ZHTV aankloppen. Spelletjesprogram ma's zijn ook welkom. „Maar dan geen triviant, maar bijvoor beeld wel een spelprogramma tussen verschillende Zuidhol landse steden." ZHTV is voorlopig alleen op woensdagavond in de lucht. In april en mei komen daar de dinsdag- en donderdagavond bij. Haasbroek verwacht dat het aantal uitzenddagen nog zal groeien. Het geld voor de zen der moet komen uit reclame opbrengsten en van sponsors. Per jaar is tien miljoen gulden nodig om de programma's te kunnen verzorgen. Program ma's die gaan over media, sport, de geschiedenis van Zuid-Holland en evenementen. Het nieuwsprogramma bestaat uit een selectie van het nieuws van Radio Rijnmond en Radio West, voorzien van foto's. Haas broek hoopt dat de politiek op den duur inziet dat het nodig is regionale tv-zenders Financieel te steunen. „We moeten zien te voorkomen dat de commerciële omroepen de regionale markt opgaan. Die hebben alleen 'Herenmode' de Bijenkorf Hill NMIHF PulloveMn 62% linnen 38% kotoen. M t/m XXL. In naturel. Kaki, bruin, groen, aqua, indigo, donkerblauw, rood of zwart Van 89.- Voor 5#."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19