Angst voor verlies banen bij Borsumij Rijnwoude spaart vijf ton uit 'Goederen lagen onder bedden, zo vol was het' Toekomst watersportbedrijven zorgwekkend PvdA Alkemade tegen baggerstort Braassem Rijn- en Veenstreek Dure campagne taboe bij CDA Alkemade DINSDAG 1 MAART 1994 17 Bromfietser gewond hij aanrijding n 18-jarige inwoner van Nieuwkoop is gistermor gen gewond geraakt bij een aanrijding op de Simon van Capel- weg in zijn woonplaats. De Nieuwkoper, die op een bromfiets reed, werd geschept door een personenauto die uit een uitrit kwam. De auto werd bestuurd door een 23-jarige man uit Noor den. De bromfietser werd met beenletsel en een hersenschud ding opgenomen in het Hofpoortziekenhuis in Woerden. Twee mannen bij inbraak betrapt ter aar De politie heeft gistermiddag in de Morreesstraat in Ter Aar een 15-jarige Teraarder en een 17-jarige Alphenaar op heter daad betrapt bij een inbraak. De politie was getipt dat de twee bezig waren in te breken in de woning. Het tweetal werd in een schuur bij de woning aangehouden. De Alphenaar werd in de loop van de avond weer vrijgelaten en zijn 15-jarige compaan wordt vandaag nogmaals aan de tand gevoeld in verband met mogelijk andere feiten. Bekeuring voor vuilverbranden Een boer aan de Hogedijk in Aarlanderveen heeft gisteravond voor enige paniek gezorgd. Rond negen uur kwam bij de politie een melding binnen dat er in Aarlanderveen een boerderij in brand stond. Met groot materiaal rukte de brandweer uit. Ter plaatse bleek dat de boer bezig was met het verbranden van afval. Hij kreeg daarvoor een procesverbaal. Alarmpistool in beslag genomen nieuwkoop» De politie heeft gisteravond rond elf uur in een wo ning in Nieuwkoop een alarmpistool in beslag genomen. Vol gens de voorlichter van het district Rijn- en Aarlanden had de politie aanwijzingen dat er in de betreffende woning een wapen zou zijn verborgen. De bewoner van het pand was niet thuis en wordt mogelijk in de loop van de dag aangehouden voor ver hoor. Alkemade wil duidelijkheid over mogelijk vertrek Pollyflame B en W van Alkemade vragen de directie van Borsumij Wehry NV om opheldering over een mogelijk vertrek van het Veense bedrijf Pollyflame International naar Frank rijk. „Twee jaar geleden hebben wij dat bedrijf nog toe stemming gegeven voor uitbreiding. Er is een grote nieu we hal bijgekomen. Je zou verwachten dat dat toch enig perspectief biedt", zegt burgemeester A. Meerburg be zorgd. bedrijf Borsumij Wehry NV in Den Haag. Het college dringt bij de directie erop aan om 'een zodanige invulling aan de vrij komende ruimte te geven dat er voldoende vervangende werk gelegenheid beschikbaar komt.' ..De noodzaak van voldoende plaatselijke werkgelegenheid is van groot belang voor de gezon de economische ontwikkeling van onze gemeente", aldus B en alkemade marieta kroft In een brief verwoordt het colle ge zijn zorgen over de mogelijke verplaatsing van Pollyflame naar Frankrijk en de reeds offi cieel aangekondigde verhuizing van Borsumij Textiles naar het Duitse Emmerich. „Het bete kent namelijk dat een groot aantal werknemers van uw be drijf hetzij vrijwillig, hetzij on vrijwillig moet uitzien naar een nieuwe baan", schrijven B en W aan de directie van het moeder- Daarvan zouden zo'n dertig tot vijftig mensen gedwongen ont slag krijgen. Zo'n 50 tot 85 werknemers mogen meeverhui zen. Als Pollyflame vertrekt, be tekent dat volgens de FNV- Dienstenbond nog eens het ver lies van een baan voor 80 tot 90 werknemers. Dit bedrijf heeft 180 mensen in dienst. Aanleiding voor de brief is het gesprek dat burgemeester A. Meerburg onlangs had met L Wijnen van de FNV-diensten- bond. Overigens ontkende di recteur C. Nlijs van Borsumij vorige week nog met nadruk dat ook Pollyflame uit Roelo- farendsveen zou vertrekken. De FNV heeft echter sterke aanwij zingen dat het bedrijf, dat han delt in relatiegeschenken, in de loop van volgend jaar gaat ver huizen. Belastingtruc met gemeentehuis rijnwoude ruud sep Ie bouwt een gemeentehuis, je verkoopt het aan een stichting die je zelf even opricht en ver volgens ga je het gebouw van die stichting huren. Het klinkt allemaal wat omslachtig en on zinnig, maar het levert de ge- Rijnwoude wel mooi ?en half miljoen op. Door de hoeft de gemeente geen BTW te betalen over het ge meentehuis. Het gemeentehuis kost daar door in eerste instantie 1,4 mil joen minder dan zonder trucen doos. Daar staat echter tegen over dat Rijnwoude straks wel BTW moet gaan betalen over de huur van het gemeentehuis. Dat kost in tien jaar tijd ongeveer negen ton. Na die tijd kan de gemeente het gebouw zonder BTW weer terugkopen. Het net to voordeel komt daarmee op ruim een half miljoen. De belastingdienst is er niet blij mee, maar kan er niets aan doen. meldt hoofd financiën C. Schippers. Hij is nog altijd in onderhandeling met de fiscus over de precieze constructie, maar „op hoofdlijnen zijn ze akkoord". Het meubilair valt buiten de belastingtruc, het voorplein kan er na lang onder handelen wel van profiteren. nog aantal zaken waarbij we van mening ver schillen over de vraag of het wel of niet onder de constructie valt", aldus Schippers. De uit breiding van het gemeentehuis komt vooral dankzij de belas tingtruc nu uit op 'slechts' 10,4 miljoen gulden. De gemeente raad heeft eerder 11 miljoen be schikbaar gesteld voor het ge meentehuis. Daarvan blijft nu dus zes ton over. NK dansen in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN De Nederlandse Kampioen schappen Latijns-Ameri kaanse dansen en Showdans Ballroom zijn vrijdag 11 maart in Avifauna in Alphen aan den Rijn. Naast de wed strijden zijn er ook diverse dansshows. Ook het publiek krijgt volop gelegenheid om te dansen. Voor dit festijn kunnen belangstellenden kaarten kopen bij de Alphen- se Dansschool Ruud Vermey: 01720-72509. 'Veel cola-cognacjes veroorzaken ook hoofdpijn De PvdA van Alkemade vindt dat de bag gerstort in de Braassem onmiddellijk moet worden gestopt. „Er is nog te wei nig bekend over de gevolgen van de bag gerstort op de omgeving", betoogde fractievoorzitter F. Hoogenboom gister avond tijdens de raadsvergadering. „Klasse vier (zwaar verontreinigde bag ger, red.) mag niet worden gestort. Wie garandeert ons dat dat echt niet gebeurt? Ze nemen monsters om te corltroleren. Als ze een monster nemen van een mengsel van klasse vier en twee (licht verontreinigd, red.) wordt het klasse drie en dan mogen ze het storten. Veel cola cognacjes veroorzaken ook hoofdpijn." Na twee jaar wordt er sinds enkele we ken weer bagger gestort in de Braassem. De provincie heeft onlangs een informa tiefolder over de baggerstort huis-aan- huis in Alkemade en Jacobswoude be zorgd. De twee gemeentebesturen kre gen een brief van de gedeputeerde J. van der Vlist. Daarin legt hij uit hoe de stort in elkaar zit en welke afspraken er zijn gemaakt. Hoogenboom vindt dat het college als reactie op de brief, fel moet protesteren tegen de stort. De PvdA kreeg bijval van G. van der Geest (GroenLinks). Hij had vooral kri tiek op de wijze waarop de vergunningen worden verleend en toezicht wordt ge houden. ,,De vergunningen zijn aange vraagd door het Baggerdepot Zuid-Hol land. Daarin participeren het hoog heemraadschap en de provincie. De pro vincie geeft een afvalstoffenwetvergun ning af aan het Baggerdepot en dus zich zelf. Wie controleert de naleving ervan? Dezelfde provincie. Het Hoogheemraad schap geeft een wvo-vergunning af aan het Baggerdepot en dus aan zichzelf. Wie controleert die vergunning? Het hoog heemraadschap." Hij noemde de infor matiefolder 'volksverlakkerij'. De argelo ze burger krijgt een heel verkeerd beeld, aldus Van der Geest. A. van den Bogaard (WD) tilt niet zo zwaar aan de stort. „De brede discussie die heeft plaatsgehad, heeft tot goed na denken geleid. Daardoor zijn er voldoen de voorzorgsmaatregelen genomen." CDA-ractievoorzitter N. Bakker vindt niet dat Alkemade moet regeren over Ja cobswoude. De put waarin de bagger wordt gestort ligt immers op het grond gebied van de buurgemeente. Volgens burgemeester A. Meerburg kan de gemeente niets doen om de bag gerstort te stoppen. „Alle wettelijke pro cedures zijn doorlopen. Allerlei deskun digen hebben zich erover gebogen Wie zijn wij dan om te zeggen je mag dit niet en dit kan niet." Hij adviseerde de PvdA- factie om zelf partijgenoot Van der Vlist maar eens aan z'n jasje te trekken. Vader Cees en zoon Pierre den Haan. De tweede en derde generatie van het dit jaar een eeuw bestaande Lan geraarse bedrijf. foto ben de bruya P. den Haan viert honderdjarig bestaan meubelhandeI langeraar kees v Het verschil is erg groot. Zo'n honderd jaar gele den verkocht oprichter Piet den Haan soms voor maar twee centen spelden per dag. Het resultaat van een lange dag met een kruiwagen met garen, band en eieren de boer op gaan. Niet alleen in Langeraar, maar in de wijde omgeving van het plassendorp. „Daar sta je pas bij stil. nu ie pro beert wat meer over de geschiedenis van het be drijf te weten te komen merkt zoon Cees den Haan van het nu sterk gegroeide bedrijf op. waar 27 mensen hun brood verdienen en een behoor lijk omzet wordt geboekt. „Wanneer mijn vader precies is begonnen met zijn nering is niet duidelijk. Uit papieren is geble ken dat het 1894 is geweest, maar we weten niet de exacte datum", aldus zijn 57-jarige zoon die binnenkort de leiding van het bedrijf overdraagt aan zijn zoon Pierre. „Dat is dan pas de derde ge neratie", merkt vader Den Haan op. Al vrij snel na het begin verruilde Piel den Haan een kruid en ierszoon de kruiwagen voor een hondekar en later voor een fiets. ..Mijn vader was de eerste met een transportfiets in langeraar", al dus Den Haan. „Hij heeft in die tijd heel wat afge sjouwd en heel wat afgefietst. Kilometers van huis, tot in Leiden en omgeving aan toe. Om maar wat te kunnen In de wijde omgeving was hij bekend als Piet Pak, omdat hij altijd een pak met goederen op zijn fiets had. Want hij wilde zoveel mogelijk meenemen." Mondeling beklonken In de jaren twintig werd de eerste winkel ge opend. In een pand aan de Langeraarseweg. „Ge bouwd door de aannemer voor 4800 gulden. Zon der enige rekening of overeenkomst. Dat werd mondeling beklonken en uitgevoerd. Met de ge hele familie in het pand. De handelsvoorraad tex tiel lag onder de bedden, zo krap was het", aldus Den Haan. later volgde een groter pand. In de ja ren zestig kwam de groei van het langeraar.se be- drijf „Waren we soms op zondag open Eerstin een grote tent en later in een hal De mensen kwamen van heinde en verre naar Langeraar. De politie stond het verkeer te regelen, zo druk was het in het dorp. Zelfs de benzinepomphouder deed goede zaken", kijkt Cees den Haan terug. Vader Piet den Haan heeft die groei maar kort meegemaakt. Hij overleed in augustus 1963. Een opmerkelijke stap was de koop van het rond de eeuwwisseling gebouwde St. Antoniusge- sticht. Dat bejaardencentrum voldeed niet meer aan de eisen van de moderne tijd en stond te koop. De koop werd in 1968 gesloten en het 'ge sticht' werd ingericht als meubeltoonzaal. In sep tember 1979 werd een speciaalzaak voor slaapka mers geopend en zes jaar later werd de oude huishoudschool gekocht. In de voormalige school worden moderne meubels verkocht en is de ta pijthal ingericht. Ondanks de stevige concurrentie van de meu belboulevards in de directe omgeving is Den Haan tevreden over de ontwikkeling van het be drijf ook in deze moeilijke tijden. „We zijn lid van een grote inkoopcombinatie. Daardoor kun je be ter concurreren. Daarnaast doet onze aanpak het goed, noem het maar de dorpse vriendelijkheid. Dat horen we vaak van mensen die bij ons langs komen. Dan besef je dat je niet verkeerd bezig ben." Veehouders moeten mestsilo's binnen drie maanden afdekken Twee Aarlandcrveense boeren krijgen nog drie maanden de tijd om hun mestsilo's af te dek ken. Lukt het niet binnen de ge stelde termijn, dan dreigt de ge- meente Alphen aan oen Rijn met een dwangsom van dui zend gulden per week. De veehouders J. Koot aan de Oostkanaalweg en C. Kempe naar aan de Achtermiddenweg hadden eigenlijk vorig jaar hun gierput al af moeten dekken. Maar doordat het najaar erg nat was. lukte het niet om alle mest in het najaar uit te rijden. Bo vendien gingen de koeien al erg vroeg op stal. waardoor de nam. Doordat de silo niet leeg kwam. was het onmogelijk om een dak te bouwen op de put. De boeren hebben nu uitstel gpkregen tot 1 juni. Maar als het nu weer niet lukt, komt het de veehouders duur te staan. ALKEMADE MARIETA KROFT Tijdens de verkiezingscampag nes wordt er gesmeten met geld. meent het CDA van Alke made. Neem nu de WD. allerlei glinsterend foldermateriaal is de afgelopen weken huis-aan-huis bezorgd. Die folders komen weer bij het oud-papier terecht, waardoor het weer geld kost om het af te voeren. En de PvdA: die partij trekt de aandacht door de gemeente vol te plakken met met stickers en posters, of het nu op een verkiezingsbord is of niet i >ai gaal de party waai vad geld kosten om ze te verwijde ren, voorspelt het CDA. Groen- Links gebruikte het geld om erwtensoep aan de burgers uit te delen. Een leuk idee, aldus de christen-democraten, maar het kost geld. Nee. neem dan het voorbeeld aan het CDA. „Het CDA heeft dit keer een bescheiden, maar wel milieuvriendelijke campag ne gevoerd", beweerde fractie voorzitter N. Bakker gisteravond na afloop van de raadsvergade ring. Ze hadden nog 600 gulden De wand tussen de raadzaal en de aangrenzende zaal ging open. Tevoorschijn kwam een hele nieuwe grenen picknickta fel. „Gekocht van het geld dat we over hadden", wees een trotse Bakker naar de tafel. „Die moet worden geplaatst langs de oevers van de Wijde Aa. Twee jaar geleden is aan een groep jongelui beloofd dat er aan hun wensen aandacht zou worden geschonken. Nu. bij deze ne men we het voortouw", spotte hij. Het zit hem dwars dat het geld wat eigenlijk voor klein schalige recreatievoorzieningen in de hele gemeente was be stemd, naar éen molen is ge gaan. „Wie volgt?", grijnsde Bakker ten slotte in de richting van de minder spaarzame frac ties. Het bleef stil. Overigens heeft het CDA niet alleen een zuinige maar ook een omstreden campagne gevoerd, zo bleek vrijdag op de markt in Oude Wetering. De zaken bij de plantenmarktkraam gingen op vallend slecht. Niet vreemd, want zowel het CDA als de WI) deelden vlakbij gratis plantjes uit. De marktmeester kwam echter tussenbeide en verbood de actie vanwege de oneerlijke concurrentie. Moordende concurrentie van buiten Jacobswoude JACOBSWOUDE MARIETA KROFT De toekomst van de watersport bedrijven in Jacobswoude is zorgwekkend. Het wordt steeds moeilijker om de wate'rtoerist op de Zuidhollandse wateren te houden. De concurrentie van buiten de gemeente is moor dend. Die conclusie trekt het onder zoeksbureau, de LNA-groep na een economisch onderzoek in Jacobswoude. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Kamer van Koophandel, de gemeente en de Onderne mersvereniging Jacobswoude. Volgens onderzoeker S. van Keulen plaatst het milieubeleid bedrijven, dus ook watersport - I bedrijven, voor tal van proble- I men. I^ang niet iedereen kan het geld opbrengen om aan de ei- sen te voldoen. Een probleem is ook dat de j toeristen wegblijven. Er is een tekort aan punten waar schepen diesel kunnen tanken. Boven dien is de opvang van huisvuil van passanten en ligplaatshou ders niet goed geregeld. Ook het tekort aan passantenaanleg plaatsen in alle vier de kernen van Jacobswoude zijn de oor zaak van het wegblijven van de watertoeristen. Het afmeerver- bod in Woubrugge heeft dat probleem er alleen maar erger op gemaakt. Overigens staat niet alleen het watertoerisme in Jacobswoude onder druk. De toekomst van de middenstand is evenmin roos kleurig. Als gevolg van het Groe- ne-Hartbeleid trekken steeds meer jonge mensen uit de ge meente weg en neemt het aan tal ouderen snel toe. De vergrij zing en de ontgroening, het zijn de eerste voortekenen voor een achteruitgang van de welvaart in de gemeente, aldus de onder zoekers. De winkeliers krijgen als gevolg van de bevolkingsaf name, steeds minder klanten. I Het wordt daardoor steeds Donkere wolken pakken samen boven de watersportbedrijven van Jacobswoude, zoals hier in Rijnsaterwoude. moeilijker om te kunnen blijven concurreren met Leiderdorp en Alphen en zo verliezen ze nog meer klanten. Om het tij te ke ren. menen de onderzoekers dat het Groene-Hartbeleid los moet worden gelaten en dat de woningbouw in één kern moet worden geconcentreerd. Als de te bouwen woningen over alle vier de dorpen zouden worden verdeeld, maakt het nog geen verschil voor de plaatselijke middenstand. Een ander gesignaleerd pro bleem is het tekort aan bedrijfs terreinen in Jacobswoude. Dat blijkt uit een enquete die de on derzoekers onder 220 van de in totaal 500 bedrijven in Ja cobswoude heeft gehouden. Slecht 105 bedrijven reageerden op de enquête. Daarvan bleken er 20 met serieuze uitbreidings- of verplaatsingsplannen rond te lopen. Het nog in te vullen be drijventerrein van 4,5 hectare aan de Oosterweg in Leimuiden kan nog tot 2000 soelaas bie den. „Daarna gaat het een pro bleem vormen, voorspelt Van Keulen. „Nu is dat al een pro- APCHIEFFOTO BEN DE BRUYN bleem in Woubrugge, want daar is helemaal geen bedrijfster rein." Het onderzoeksbureau werkt momenteel nog aan het opstel len van beleidsadviezen Naar verwachting worden de advie zen in mei bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17