Ik heb altijd goeie maatjes met de klanten willen zijn t t Dansen in een wolk van tule Leiden Regio Deze zomer nog gratis parkeren aan Wantveld I I Opa hoort half jaar eisen na ontucht met z'n kleindochter DINSDAG 1 MAART 1994 NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Dagjesmensen die komende zomer het strand in Noordwijk bezoeken kunnen het parkeer- geld in hun zak houden. Het Wantveld, Noordwijks grootste parkeerterrein voor de strand- gasten, blijft nog minimaal een seizoen gratis. Niet eerder dan in september willen burge meester en wethouders van de badplaats de gemeenteraad een (nieuw) voorstel doen voor het invoeren van een betaald parkeren-systeem. ,,De gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling zal met fris elan zijn energie steken in de beoordeling van de door het college met hernieuwde geest drift ontvouwde voorstellen op het terrein van betaald parke ren". schrijven B en W in een mededeling aan de commissie toerisme en financiën. Mooie woorden die eigenlijk willen zeggen: we komen er nu niet uit. laten we het komende na jaar nog een keer proberen. Het wordt in september dan de zoveelste keer dat Noord- wijk een poging onderneemt betaald-parkeren op grote schaal in te voeren. Al meer dan vijf jaar geleden werd be sloten hier toe over te gaan. omdat 'ook de dagtoerist dien de mee te betalen aan het pro- dukt Noordwijk'. Het leidde drie jaar terug tot het beruchte parkeerdebacle met de nooit werkende slagbomen, dat Noordwijk zes ton kostte. Be gin dit jaar werden nieuwe ideeën besproken - onder meer verpachten van het Wantveld aan een particulier - maar over deze voorstellen bleken raad en college niet op één lijn te kunnen komen. In de nieuwe voorstellen die in september worden bespro ken. wordt met alle elementen die met de invoering van be taald-parkeren samenhangen rekening gehouden, zo belo ven B en W. De kosten en de opbrengsten uiteraard, maar ook het te verwachten vlucht gedrag van de automobilisten en de verschillende soorten maatregelen die daartegen zijn Toon van Es een kwart eeuw discotheekportier NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De laatste jaren kwam het regel matig voor dat er meisjes en jongens binnenkwamen die zei den: 'Toon, je moet de groeten hebben van m'n vader en moe der'. „Ja echt, die ouders ken den mij uit de tijd dat ze zelf gingen stappen. Mooi toch. Complete generaties heb ik zien langskomen. D'r zullen niet al te veel collega's van me zijn, die dat kunnen vertellen." Toon van Es - 47, Hagenaar, 26 jaar getrouwd en kroegbaas In zijn woonplaats - was 24 jaar lang portier in Noordwijk. Tot en met zondagavond. Toen be leefde discotheek Club 71 aan de Oude Zeeweg haar laatste grote houseparty en was het daarna ook voor Toon over en uit. Op de plek van de disco ver schijnen straks appartementen. i,lk had graag de 25 jaar volge- maakt, dat wel. Maar om me nog eens in een nieuwe 'winkel' té gaan waarmaken, daar heb ik geen trek meer in. Het boek is dicht. En het was een mooi boek." Een portier die liever een lol letje trapt dan het achterwerk van een lastige gast. Zo om schrijft Van Es zich zelf. „Ik heb er altijd naar gestreefd goeie maatjes te zijn met de klanten en dat is me meestal wel gelukt. Op sommige momenten was het bij mij in de hal zo gezellig, dat het er drukker was dan bin nen. Maar als er stront aan de knikker was, stond ik natuurlijk wel mijn mannetje. Daar ben je tenslotte voor, om de orde in de winkel te handhaven." Van Es begon ooit het por- tierswerk in discotheek Club 70 in Leiden, bij de stationsfiat. „De portier daar was met een mes gestoken door een klant. Ze vroegen me of ik voor hem wil de invallen. De bedoeling was voor een paar weken, maar het zijn dus uiteindelijk 24 jaren ge worden." Die eerste weken van Van Es waren voor hem meteen de moeilijkste, herinnert hij zich. „Toen ik kwam, was het daar nogal onrustig. Dat blijkt ook wel uit hoe het mijn voor ganger was vergaan. In die 'eer ste dagen heb ik er wel een stuk of veertien knock-out moeten laten gaan, voordat ik een beetje rust in de tent had. Daar na ging het goed." Van Club 70 verhuisde Van Es al snel naar Noordwijk waar hij in de zaken van wijlen Van Hese - „de beste baas die je je kan voorstellen, zet dat maar in de krant" - bij de deur kwam te staan. Eerst in De Mira-Mar on der het Palacehotel. Toen dat afbrandde bij Casino en sinds een jaar of vijftien in Club 71 Gasten weigeren heeft Toon van Es de laatste jaren nauwe lijks gedaan. „Je selecteert te genwoordig op karakter en niet op uiterlijk. Of ze moeten er ex treem vies uitzien, maar dat is een ander verhaal. Het komt er dus op neer dat iedereen de eerste keer naar binnen mag. Maar als er rotzooi wordt ge trapt, dan is het natuurlijk over en komen ze er een volgende keer niet meer in." Vroeger lagen die criteria wel anders. Van Es: „Ik heb de stropdassentijd meegemaakt, dan kwam je er zonder zo'n dassie om je nek echt niet in. Later was alleen een net over hemd verplicht. Verder heb ik meegemaakt dat de baas geen jongens met lange haren in z'n zaak wilde. Gelukkig is dat nu allemaal wel anders. Iemand met lange haren kan een hele Toon van Es bij de deur van Club 71„Het liefst hield ik het gezellig, i stond ik natuurlijk wel mijn mannetje." beste gozer zijn en een kortge knipte een kwijl, ja toch." In zijn lange carrière als por tier heeft Van Es de nodige rob bertjes met klanten uitgevoch ten. maar, zo verzekert hij, niet al te vaak. „Laat het de laatste tijd misschien één keer in de twee jaar knokken geweest zijn. Dat valt toch wel mee, hè? Dat is nou juist een kwestie van steeds vriendelijk blijven als portier. Als je een agressieve portier bent, dan kan dat lang goed gaan, maar volgens mij kom .je op een gegeven moment de verkeerde tegen." Bang is Van Es nooit geweest, zegt-ie. „Ook niet als er tien te genover me stonden, nee. Weet je wat het is? Op zulke momen ten moet je gebruik maken je mensenkennis. Een groep van een man of tien heeft altijd een paar leiders, gasten met de grootste bekken die de boel op fokken. De rest stelt niks voor. Wat je dus doet, is de grootste belhamel eruit pikken en die leg je neer. Vervolgens pak je dc tweede met een grote bek en die leg je ernaast. Klaar. Of ik ze altijd wel kon neerleggen? Jawel, als ik er een raak. dan gaat-ie zitten." Verdiend heeft Van Es trou wens best in zijn tijd als portier. „Maar vraag me niet hoeveel, want dat zeg ik niet. Ik sta op de loonlijst hier en kreeg verder wel eens een fooitje van de mensen als ze naar buiten gin gen. Vroeger meer dan tegen woordig, trouwens. Toen werk ten ze op hun vijftiende, nu hebben ze allemaal een studie beursje. Of ik boos werd als ze niets gaven? Nee. nooit. Ten eerste heeft dat geen zin want als er duizend mensen binnen waren, waren er misschien vijf tig die niks gaven. Bovendien, mijn ervaring was dat als ik ook de achtste keer vriendelijk bleef tegen een klant die zonder fooi wegging, dan kwam de negende keer dat muntje toch wel." Nu zijn portiersloopbaan ten einde is, gaat Van Es zich hele maal richten op zijn kroeg 'Rio Deux' aan de Rijklof van Goens- straat in Den Haag. Boven de bar komt binnenlwrt de deur van Club 71 te hangen. Een ge schenk van Van Es' laatste baas, Jan-Frank Rubingh. Want die heeft dat ding toch niet meer nodig. En Toon van Es, die be waart er dierbare herinneringen LEIDEN DORITH UGTVOET In wolken van tule een tango dansen. Alle variaties, inclusief de fraaie knik met het hoofd, beheersen. Applaus van het pu bliek. omdat je samen zo mak kelijk over de dansvloer zwiert. Maar dat is schijn. Dansen is sport, op de hogere niveaus topsport zelfs. Niet voor niets is het stijldansen begin dit jaar er kend door de Nederlandse Sport Federatie. Anja Luik en Leo van der Mee. die vorige maand de Noordwijkse Krauthammer In ternational prijs wonnen, trai nen drie keer per week en vol gen daarnaast geregeld privé- lessen. Een dure hobby, zo blijkt, want een uur privé-les kost al snel 75 gulden en voor dansschoenen tel je zo 200 gul den neer. Een beetje dansjurk kost inclusief losse sleep, pail letten en andere versierselen al gauw 2.500 gulden. En hoewel ze toch al geen pondje mag aankomen, kan Luik slechts één t deze 'creatie' toe. Ze wil per slot van rekening ver mijden dat de jury en concur renten haar na verloop van tijd "kunnen uittekenen in die ene jurk. Het paar heeft er alle opoffe ringen in tijd en geld voor over, want Luik en Van der Mee noe men zich 'bezeten van dansen'. Tot nu toe lonen de inspannin gen zich ook. In 1992 en 1993 werden ze Nederlands kam pioen ballroom-dansen in de hoogste amateurklasse. Ball room is ook hun specialisatie. „We hebben wel eens gepro beerd om de latijns-amerikaan- se dansen erbij te doen maar dat is niet gelukt. I let kwa op i dat ehaar tijd tussen ballroom en latijns- amerikaanse dansen moesten verdelen. Het ballroom leed daaronder, dus we zijn er snel mee opgehouden", vertelt Luik. een ex-Noordwijkse. die sinds kort in Leiden woont. F rustrerend De sfeer, het samen iets berei ken, de strijd en de spanning. I let zijn allemaal elementen die de danssport voor het duo aan trekkelijk maken. Alleen het feit dat dansen een jurysport is, vin den ze soms frustrerend. „Je kan de beste zijn en toch niet winnen, want smaken verschil len. Ook bij juryleden. De een houdt van snelheid, de ander ziet graag een lang paar dansen of juist weer een kleiner stel", zeggen Van der Mee en Luik. Het stel danst nu drie-en- een-half jaar met elkaar en vormt ook buiten de dansvloer een paar. „Dat is niet noodza kelijk. maar wel gemakkelijk. Je krijgt niet te maken met jaloezie van een niet-dansende partner. Je ziet dat dansparen daar nogal eens op stuklopen", zegt Van der Mee. ..Als de ander steeds i de i ekeii s best frustrerend. Je kan de beste zijn e den wedstrijden moet dansen, is dat natuurlijk niet zo leuk voor de niet-dansende partner", geeft Luik toe. Luik en Van der Mee zijn erg blij met de Krauthammer Inter national prijs die hen in staat stelt om in juni een trainings stage te lopen bij de wereldbe roemde danser Steven Hilliard. „Engeland is het mekka van de dansport", is het oordeel van Luik en Van der Mee. ..Tevoren hadden we ons al voorgenomen om. als we zouden winnen, het geld zouden gebruiken voor een dansstage in Engeland. Maar de reis is nu geheel verzorgd", al dus een tevreden Van der Mee. „Ik stond echt even te 'shaken' toen ik hoorde wat de prijs in hield", zegt zijn lachende vrien din. Doel De cursus zal hen een stapje verder brengen naar het ge wenste doel: een carrière als professionals. Van der Mee hoopt nog dit jaar een opleiding af te ronden waardoor hij een eigen danssschool kan begin nrn. les m.iK p-i. n .i.iti wil strijdparen en kan jureren bij wedstrijden. „Ik hoop ooit in elk geval voor een deel - van het dansen te kunnen leven. De prijs is een stapje in de goede richting." VRIJE TIJD Ouderengvm In het verzorgingstehuis Zijloe ver wordt elke woensdag van 10.30-11.30 uur gymles voor ou deren gegeven. Er zijn nog plaatsen over voor nieuwe deel- Opgave via telefoon- r233208. Afrika Out in Africa' is de titel van de lezing die de Afrika-stichting de Boabab en de COC-Leiden op donderdag 3 maart houden. Onderwerp is de sociale positie van homoseksuelen en traves tieten in Kano in Noord-Nige- ria. De engelstalige lezing be gint om 19.30 uur in het COC- gebouw aan de Lange Gracht. Klaverjassen In de kantine van voetbalver eniging LFC aan de Boshuizer- kade wordt vrijdag 4 maart een sjoel- en klaverjasavond gehou den. Aanvang 20 uur. Rockgroep De Rotterdamse rockformatie De Doppelgangers treedt zater dag 5 maart op in jongerencen trum Stathuys. De band won in 1993 de Grote i'rijs van Neder land. Iedereen is vanaf 21 uur welkom aan de Brcestraat. En tree 7,50. Postzegels De postzegelsvereniging Phila- telica houdt op zaterdag 5 maart een postzcgelbeurs in de kantine van het Dr. Visser 't Hooftlyceum aan de Kager straat, de beurs duurt van 10- 16.30 uur. Salsa In café Goeie Mie (Nieuwe Beestenmarkt) treedt zaterdag 5 maart de salsaband Enos op. Aanvang 2130 uur. Vrijwilligers De meidenopvanggroep stich ting De Mare zoekt vrijwilligers om meisjes op te vangen die problemen hebben, zoals be dreiging. mishandeling of in cest. Informatie via telefoon 071-419394. NAGERECHT EEN GOEDE RAAD: STEM WD. Wol deze gemeente nodig heeft. Meineed Een discotheekhouder uit Heemstede wist gisteren niet wat hem overkwam bij de Leid- se politierechter. Hij legde on der ede een verklaring af in het voordeel van een verdachte, werd vervolgens beschuldigd van meineed en naar hét poli tiebureau weggevoerd. Dat was nog nooit eerder gebeurd bij het Leidse kantongerecht. De discotheekhouder was ko men getuigen voor een plaats genoot. een fors gebouwde bok ser/judoka die een tijd geleden een voetganger op de parallel- boulevard in Noordwijk zou hebben mishandeld. De voet ganger stak de weg over. de Heemstedenaar moest hard voor hem remmen en vervol gens onstond een kort handge meen. Daarbij zou het slachtof fer een klap op de kaak hebben gekregen, De politie constateer de overigens geen zware ver- Wonding; slechts een lichte zwelling op het gezicht. De judoka moest opboksen tegen diverse belastende getui genverklaringen. Drie mensen hadden geconstateerd dat de verdachte na de noodstop uit zijn auto was gesprongen en na een korte woordenwisseling had uitgehaald. Volgens de Heemstedenaar was er weinig aan de hand ge weest. „Ik reed daar met nor male snelheid. Die voetganger stak plotseling schuin de weg over. naast het zebrapad. Ik stopte, omdat ik dacht dat hij iets wilde vragen. Dc man opende echter mijn portier en begon me uit te schelden. Toen heb ik hem een duw gegeven. Geslagen heb ik niet." De verklaring van de verdach te werd bevestigd door de even eens zwaar gebouwde disco theekhouder, een kennis van de Heemstedenaar. Deze reed ach ter zijn plaatsgenoot, moest derhalve ook stoppen en con stateerde dat er geduwd werd. „Ik heb niet waargenomen dat er iemand geslagen werd." Officier van justitie J. van Ek, die bekend staat om zijn stren ge manier van optreden, geloof de niets van dat verhaal. „Mijn heer staat hier gewoon te liegen. Hij komt hier als getuige ineens uit de lucht vallen en verklaart dan iets dat haaks staat op de overige verklaringen. Ik heb dat vaker meegemaakt, dat een kennis van een verdachte nog even een verhaal komt ophan gen om te helpen. Wij nemen meineed zeer hoog op. We moeten wel, ander blijft er van het rechtssysteem niets over", aldus Van Ek. Het proces-ver baal werd ter plekke opgemaakt en de getuige kon direct met de politie, altijd aanwezig om orde te houden in de rechtszaal, ver trekken. De advocate van de verdachte was waarschijnlijk zeer verrast door het wegvallen van haar kroongetuige, maar ze liet daar niets van merken. „Ik acht mis handeling niet bewezen. Ter plaatse is namelijk een vlucht heuvel aanwezig en enkele ver- keerszuilen, die het zicht op de weg belemmeren. Mijn cliënt heeft de voetganger daardoor niet goed kunnen zien en moest plotseling remmen. Wat er daarna gebeurd is, is door te genstrijdigheden in de verkla ringen niet duidelijk, maar ik hou het er op dat er geduwd is. Als mijn cliënt zou slaan zou dat, gezien zijn kracht en vecht sportervaring. veel grotere ge volgen gehad moeten hebben", stelde ze. Kantonrechter Van Leeuwen hield het toch maar op mishan deling, maar beperkte de boete omdat er nauwelijks sprake was van letsel: 350 gulden. Over de mogelijke meineed had hij ook wel zo zijn gedachten. „Die man is waarschijnlijk niet eens in Noordwijk geweest op de be wuste dag. Maar dat gaan we dus uitzoeken." Discriminatie Een vechtpartij met aanzienlijk grotere gevolgen had zich een tijd terug afgespeeld in Leiden. Een jeugdige Leidse was slaags geraakt met een Marokkaanse, naar aanleiding van een racisti sche scheldpartij. De Marok kaanse zou aan haar haren van de fiets zijn getrokken en tegen de grond zijn geslagen. En toen had zich een typisch vrouwelij ke vechtpartij afgespeeld: met veel bijten en krabben, waarbij beide partijen de nodige ver wondingen hadden opgelopen. Volgens de Marokkaanse fietste ze met haar moeder langs een groepje jongeren, dat enkele zeer beledigende opmer kingen maakte. Toen ze rea geerde resulteerde dat in een kloppartij, waarbij haar onder meer de haren het uit het hoofd werden getrokken. „Er werd inderdaad wel het een en ander geroepen, maar toen ze afstapte zei ik direct dat het maar een grapje was. De Marokkaanse zette echter haar bril af. legde haar tas neer en gaf me een duw. En toen zijn de za ken uit de hand gelopen", aldus de Leidse. Kantonrechter Van leeuwen achtte het onwaarschijnlijk dat de Marokkaanse het gevecht zou zijn begonnen, omdat ze tegenover een overmacht stond. Volgens de advocate van de Leidse was er van discriminatie in het geval van haar cliënte in elk geval geen sprake, omdat deze een Marokkaanse vriend heeft. Voor Van Ek maakte het alle maal niet zoveel uit. „Er is ge slagen. daar gaat het mij om. Discriminatie is niet ten laste gelegd. Die vechtpartij had ver meden kunnen worden en daarom eis ik 400 gulden boe te." Van leeuwen zag toch wel wat schuld aan twee kanten en hield het uiteindelijk op 250 gulden boete. LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De ene helft van de familie gelooft de 74-jarige grootvader. De andere helft kiest voor de Klein dochter die zegt misbruikt te zijn. Gisteren zaten ze in groten getale bij de Leidse politierechter waar de 74-jarige llillegommer alle aantijgingen van officier van justitie, mr. I. van Ek, ontkende. De aanklager zelf bleek zelfs niet te geloven dat de verdachte ontkende: „Volgens mij ontkent meneer eigenlijk niet echt, maar heeft hij gewoon een andere lezing van het geheel, iets wat ik wel meer zie in dit soort zaken". De aanklager eiste zes maanden cel wegens ontucht. „Dat is dc hoogste straf die ik hier bij de politierechter, mag vragen. Ik wil daarmee een signaal geven naar an dere opa's die dit soort dingen doen", aldus Van Ek. Hij tipte zelfs een andere manier voor groot vaders die aan hun gerief willen komen; „Ik denk daarbij aan commerciële sex." Volgens het nu 21-jarige slachtoffer begon opa haar op 10-jarige leeftijd te benaderen als hij op paste. Hij zou dc slaapkamer binnen zijn gegaan en bij haar in bed zijn gekropen. Om haar daarna te betasten. Dat betasten zou in de jaren erna door ziin doorgegaan. „Op verjaardagen probeer de hij bij het zoenen zijn tong in mijn mond te stoppen. Ik kreeg ook altijd extra geld van hem. Dat mocht ik tegen niemand zeggen. In de keu ken greep hij mij van achter bij mijn borstenzo las politierechter, mr. R. van I .eeuwen, gisteren een bloemlezing uit de verklaringen van het slachtoffer voor. De verdachte zegt dat hij moge lijk weieens 'per ongeluk' de borsten van zijn kleinkind heeft aangeraakt. „Maar dat was bij het troosten, /.e kwam vaak bij mij, ook in de tijd dat ze problemen met haar ouders had." De llille gommer kon geen enkele verklaring voor het feit geven waarom het slachtoffer een in zijn ogen valse aangifte had gedaan. De kleindochter deed de aangifte toen zij enige tijd geleden een aantal maanden in therapie ging. Verdachtes raadsman, mr. L Heukels, die erva ring had opgedaan in de volgens hem 'grootste zedenaffaire van Nederland', de Rhenense ver krachtingen. had daarvan geleerd dat slachtoffers niet altijd geloofd moeten worden. „Daar bleken meisjes gruwelijke details over verkrachtingen te hebben verteld, terwijl later bleek dat ze nog maagd waren." De raadsman bepleitte vrijspraak, maar vroeg de rechter ook terugverwijzing naar de rechter-commissaris voor nader onderzoek. „Het slachtoffer heeft ook al een keer over een aanranding door een ander gesproken en heeft een borstverklciningsoperatie ondergaan, moge lijk heeft ze daar trauma's van. Dat had bij het vooronderzoek niet buiten beschouwing gelaten mogen worden." Rechter Van Leeuwen zal over twee weken schriftelijk uitspraak doen. Als hij tot een veroor deling komt zal de raadsman in beroep gaan bij het gerechtshof in Den Haag, kondigde mr. Heu kels gisteren na de zitting al aan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15