Geheim beraad Wereldraad over oorlog ex-Joegoslavië Kerk Samenleving Verkiezingskoorts bevangt dominees Bisschoppen Simonis en Wiertz op werkbezoek bij Nedcar in Born DINSDAG 1 MAART 1994 979 REDACTIE DICK V HET WEER HANS VAN ES KORTWEG Evangelisatiedicnst I )c hervormde gemeente van Rijnsburg organiseert op zondag 6 maart een evangc- lisaticdienst in de plaatselijke Grote Kerk. De dienst begint om 17.00 uur en wordt geleid door kerkelijk werker E.J. Bergman. I let thema voor de dienst is 'Zingend door het leven'. Op deze /.ondingszon dag worden oude en nieuwe liederen gezongen en er kan worden geluisterd naar een koor van de Indonesische Christen Gemeenschap en de Perki groep. Het orgel wordt bespeeld door Dick Durieux. Women's Aglow De Women's Aglow-groep in Alphen aan den Rijn heeft morgenavond Anita Ver- waayen uit Prinsenbeek als spreekster uitgenodigd. Zij leidt samen met haar man een geloofsgemeenschap. Women's Aglow komt bijeen in het gebouw van het Leger des I lei Is aan de Zonneweg 3 in Alphen aan den Rijn. De zaal is open vanaf 19.30 uur. liet programma begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 Vakant ie bi j hele I u h Het jeugdwerk van de Chris telijke Gereformeerde Kerk en de Samen op Weg-ge- meente in Leiden organiseert in deze voorjaarsvakantie week weer een Vakantiebij- belclub. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen op donder dag 3 maart en vrijdag 4 maart van 10.00 tot 11.45 uur terecht in de Bevrijdingskerk aan de Van der Helmlaan in Zuid-West. Lr wordt gezon gen, geluisterd naar een ver naai en geknutseld. De toe gang is gratis. Wereldgebedsdag In het Dienstencentrum aan de Smidstraat 16 in Rijns burg wordt op vrijdagavond 4 maart aandacht besteed aan Wereldgebedsdag. De li turgie is samengesteld door palestijnse christenvrouwen uit Jeruzalem. Het thema is: 'Ga, zie en wandel' en de op brengst van de collecte wordt besteed aan vredeswerk in het Midden-Oosten. De bij eenkomst duurt van 20.00 tot 21.00 uur. ledereen is wel kom. Moker De radio-uitzending van Mo ker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek, slaat morgenmid dag in het teken van 'Kind en Geloof. Er wordt over dit on derwerp gesproken met In- grid Wei ten berg. De over denking is van dominee L.C. Rietveld uit Leiden. Het pro gramma van Moker is te be luisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uit zending wordt komende zondag (6 maart) herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Medische ethiek De Evangelische Hogeschool De Wereldraad van Kerken heeft het afgelopen weekein de in Montreux een strikt besloten beraad gehouden over de oorlog in het vroegere Joegoslavië. „Geen commen taar", zei de woordvoerder van de Wereldraad, de Engel se methodistenpredikant John Newbury. Twee van de drie deelnemers uit Nederland, prof. dr. Th.C. van Boven en dr. E. Korthals Altes, toonden zich zelfs verbaasd dat de media op de hoogte waren van hun aanwezigheid. wel kwijt. Staflid Elisabeth Salter van de Wereldraad had de deel nemers van tevoren per brief op het hart gedrukt niets tegen de pers te zeggen. ..Ik kan er niks meer over zeg gen dan dat de vergadering heeft plaatsgevonden", aldus Huibert van Beek. Hij is binnen de Wereldraad één van de staf- HAAG» „Secretaris-generaal Konrad Raiser heeft mensen uitgeno digd van wie hij weet dat ze hem van advies kunnen dienen over de vraag hoe de Wereld raad kan bijdragen aan een vreedzame oplossing van het conflict", wilde Newbury nog leden die zich met de oorlog be zighoudt. „Er is met de deelne mers afgesproken dat de bijeen komst strikt besloten zou zijn." Volgens Pax Christi-secretaris Jan ter Laak, de derde Neder lander die was uitgenodigd, kon de bijeenkomst alleen maar worden gehouden als van een aantal mensen niet bekend zou worden dat ze aanwezig was. „We moesten de vertrouwelijk heid in het belang van enkele diplomaten respecteren", aldus John B. Taylor. Hij is bij de Kon- ferentie van Europese Kerken (KEK) verantwoordelijk voor het Joegoslavië-beleid. De Wereldraad is de laatste tijd, onder meer door de Evan gelische Kerk in Duitsland en vanuit Nederland, bekritiseerd wegens het beleid ten aanzien van de oorlog in Bosnië-Her- zegowina. De oecumenische beweging maakt de indruk te buigen voor de druk van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk, die het Servisch nationalisme altijd fel verdedigt. „Die kerk oefent wel druk op ons uit, maar geen on redelijke druk", zo zei Salter in januari tegen het ANP. Binnenkort houdt de Wereld raad in het Hongaarse Pees een bijeenkomst over de eenzijdige wijze waarop de media over de oorlog in het vroegere Joegosla vië berichten, een standpunt dat door de Servisch-Orthodoxe Kerk wordt gedeeld. BEROEPINGSWERK Utrecht; naar Ternaard (SoW): 0 Schreurs te Piershil. Bedankt voor Woudenberg: P.H. van Harten te Ridderkerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vlaardmgen (SoW Holy- Zuid): mw. drs. G.R. van Gorcum en drs. F.A.A. Baarslag, beiden te Fer- werd (part-time), die dit beroep heb ben aangenomen. Aangenomen het beroep door de classis Amsterdam tot studentenpas- drs. A.G. Honig te Amster- 114.7854 PG Aalden. tel. 05917-1274; J Swager. kandidaat te Zevenhoven. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Kampen: H.J.J. Feenstra te Ber*ei en Rodenrijs. Beroepbaarstelling: E C. Ouwejan, De i 10. 904 KD Hoogeveen.tel 05202-24371 CHR GEREF KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Krahngen: J Veenendaal te Katwijk aan Zee; te Putten: B. de Graaf te Nunspeet 'Geen partij propaganda maar een onderwijzing van de gemeente van Christus' KATWUK DICK V Partijpropaganda wil dominee P.J. Stam op de kansel niet ma ken. Maar het verkiezingsaffiche aan het raam van zijn studeer kamer op de Katwijkse Boule vard toont overduidelijk zijn politieke sympathie r gaat. De kerkgangers ook waar Stam het als hij hen aanspoort t men op 'daadkrachtige en be ginselvaste christenen die met twee benen in deze tijd en we reld staan'. De dominee staat pal voor de plaatselijke RPF, net als zijn collega-predikant W.J.J. Glashouwer. Vier andere hervormde predi kanten mengen zich in de kust plaats in de verkiezingsstrijd door openlijk hun steun aan de SGP/GPV te betuigen. Net als de christelijk gereformeerde predikant en de predikant van de Vrije Christelijke Gerefor meerde Gemeente. De scheids lijnen tussen kerk en staat lijken in deze verkiezingsperiode in Katwijk volledig weg te vallen. Dominee Stam mag met zijn reformatorische geluid onder zijn 'mede-evangeliedienaars' dan een minderheidsstandpunt innemen, de geestdrift waarmee hij het verkondigt vergoedt veel. Hij schrikt niet terug voor een gezamenlijke spreekbeurt met RPI -lijsttrekker -J.H. ten Hove en gebruikt met name het vrij wel huis-aan-huis verspreide kerkblad 'Om de Oude Kerk' als platform om zijn opvattingen te verspreiden. Stam ziel het dan ook als zijn taak om 'de ge meente van Christus te onder wat het Woord van over de taak van de king de plaatselijke overheid best wijzen op misstanden als het nog steeds laten staan van de gokautomaten in de horeca, het te voorzichtige (soft)drugsbeleid en het toe staan van condoomautomaten langs de openbare weg. Als Stam er dan op wijst dat in het Katwijkse gemeentebestuur geen plaats is voor 'slappe com promisfiguren die als enig be ginsel hebben dat iedereen z'n zin moet krijgen', kan iedereen die 'm past de schoen aantrek ken. Stemadvies De andere hervormde predi kanten laten zich in meer alge mene zin uit over de noodzaak een stem uit te brengen op 'mensen die de Heere van harte dienen en liefhebben'. De woor den zijn van dominee J. Blom. Wie wil weten waar hij op doelt, moet de pagina-grote adverten tie van de SGP opslaan. Naast de foto's van de eerste tien kan didaten van lijst 2 staat het 'co mité van aanbeveling', met daarin behalve Blom ook de collega-predikanten J. Beider, W.Chr. Hovius, J. Vroeginde- weij, K. van der Belt (Vrije Christelijke Gereformeerde Ge meente) en J. Veenendaal (Christelijke Gereformeerde Ge meente). Onder het kopje 'Drei gend verval' is van de hand van dominee Hovius een uitgebreid stemadvies opgenomen. De derde, maar in grootte nog steeds de eerste, christelijke partij in Katwijk - het CDA - staat aan de zijlijn. De predi kanten met een voorkeur voor de christendemocraten houden zich in deze publiciteitsslag stil. In een recente plaatselijke opi niepeiling staan de 'slappe compromisfiguren' dan ook op verlies. nganiseert Amersfoort een aantal korte over medische ethiek en al ternatieve geneeswijzen. De cursussen zijn speciaal be doeld voor werkers iti de ge zondheidszorg en iedereen die op een andere manier met deze onderwerpen in aanraking komt. Er wordt onder meer ingegaan op ac tuele ontwikkelingen waar mee werknemers én patiën ten te maken krijgen. De bij eenkomst zijn steeds op de zaterdag van 10.00 tot 14.30 uur en duren twee tot vier dagen. De prijs bedraagt 55 gulden per dag. Meer infor matie en inschrijfformulieren kunnen worden aangevraagd bij de Evangelische Hoge school, postbus 957, 3800 i\Z Amersfoort (033-621731). ANP Kardinaal wil 'wel eens zien hoe een auto wordt gemaakt' zijn even tijd te kunnen vrijma ken voor een bezoek aan een fa briek. „Daar heb ik helaas te weinig tijd voor. Ik zou het va ker moeten doen." Hij koos Nedcar uit om de fa bricage van een althans gedeel telijk Nederlands produkt van nabij te kunnen volgen. „Bovendien wilde ik wel eens zien hoe een auto gemaakt wordt." Hij toonde meteen gro te belangstelling voor het n we type. waarover hij zich voerig liet informeren. Kardinaal Simonis, de aartsbis schop van Utrecht, en bisschop Wiertz van Roermond hebben gisteren een werkbezoek ge bracht aan het automobielbe drijf Nedcar in Bom. Wiertz zei met een tweeledig doel te zijn gekomen. „Ik wil contacten met de werkvloer onderhouden en uiting geven aan mijn bezorgd heid over de economische re cessie en de gevolgen daarvan voor een bedrijf als Nedcar." Wiertz had aalmoezenier Frans Vroemen van sociale wer ken in de Westelijke Mijnstreek uitgenodigd om zich over de sociale aspecten van het be staan van de ongeveer 4200 me dewerkers van Nedcar te laten voorlichten. Speciale aandacht had Wiertz voor de positie van de honderden buitenlanders. Voor Wiertz was dit zijn eerste bedrijfsbezoek sinds zijn aan treden als bisschop van Roer mond. Kardinaal Simonis zei blij te Kerken bezorgd over China AMERSFOORT Secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland heeft zijn bezorgd heid geuit over recente wetten over de religies in China. In een brief aan ambassadeur Wang Qingyu in Den Haag vraagt hij om nadere informa- Enkele weken geleden vaar digde de regering in Peking twee wetten uit waarbij alle buitenlandse zendingsactivi teiten en de huisgemeenten werden verboden. Ook bin nenkerkelijke activiteiten wer den aan banden gelegd. Van der Zee schrijft aan de ambassadeur dat hij tijdens zijn bezoek aan China in 1993 onder de indruk kwam van wat hij hoorde over het herstel van de godsdienstvrijheid in China. „Kranten berichten nu van beperkingen voor de acti viteiten van kerken. Deze be richten zijn een reden tot be zorgdheid van allen die hopen dat er in China een wettig er kende plaats voor de gods dienst is", aldus Van der Zee. Meteorologische lente Vandaag begint de meteorologi sche lente, maar van een beetje voorjaarsweer is voorlopig geen sprake. De winter heeft zijn do mein de afgelopen 24 uur zelfs weer wat uitgebreid. Dagenlang is er strijd gevoerd op een front van Schotland naar het zuiden van De nemarken met nogal wat sneeuw val Bij ons is na weken van betrek kelijke droogte weer neerslag van betekenis gevallen; op sommige plekken boven de westelijke kust streek kwam 10 tot 15 m i 111 meter omlaag. De depressie, die ons land inde zachte lucht hield, lost van daag op en de koudere lucht pro beert zelfs het noordoosten van ons land binnen te komen. Een plotse linge terugkeer van de winter wordt echter voorkomen, want een ople vende westcirculatie op de oceaan geeft op het juiste moment tegen gas. Toch wil de winter nog wel eens wat laten zien in de eerste dagen van de lentemaand. Op 2 maart 1987 begon de kou na een arcti sche januari opnieuw. Op die dag trok een felle depressie dwars over het land. Dat resulteerde in onze regio tot zware regenval, maar in de noordoosthoek van het land werd de neerslag van 25 millimeter bij temperaturen onder nul afgezet als een centimetersdikke ijskorst. Gevolg was een enorme schade aan bomen en hoogspanningskabels in Groningen en Drente. Er volgde een koudeperiode, die tot 21 maart duurde met iedere nacht lichte tot matige vorst. Korter, maar feller was de koude golf van maart 1971. Achter een sneeuwstoring, die in onze regio 10 tot 15 centimeter achterliet, volgde een handvol extreem koude dagen met maxima onder nul en 's nachts matige tot strenge vorst. In Wageningen werd op de 7e een ab soluut maartrecord gevestigd met - 18.7 graden. De komende dagen worden onder een aantrekkende zuidwesten- tot westenwind verschillende neer- slaggebieden op ons afgestuurd. Het weer krijgt een wat guur karak ter. De lucht is van oorsprong po lair en het verwarmende effect van het oceaanwater is in deze tijd van het jaar gering. De zeewatertempe ratuur bereikt nu het jaarlijks diep tepunt met vlak voor onze kust slechts 4 graden. Een luchttempe ratuur van 6 a 7 graden is cp woensdag en donderdag het maxi maal haalbare. Tegen het einde van de week komt weer een partij subtropische lucht vanuit het Azo- rengebied naderbij. Het wordt dan misschien wat zachter, maar het blijft wel nat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland? Schotland. Wales en Ierland. Veranderlijk weer met naast bewolking en buiige regen ook nu en dan zon. In de Schotse Hooglanden is morgen weer kans op winterse neerslag. De mid- dagtemperaturen variëren van 7 tot 11 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel be wolking. Vandaag op de meeste plaatsen droog, morgen vanuit het westen regen. Middagtemperatu- langs de kust tijdelijk zon. Morgen is het ov bewolkt en valt er ei tijd regen of motregen, in de hoogste Vandaag eerst nog enkele buien, vooral in het oosten. Later ook opklaringen. Morgen overwegend zonnig en droog. Middagtemperaturen vandaag aan de Costa's van 13 graden bij Barcelona tot 18 graden bij Malaga. Morgen iets war- Canarische Eilanden: Wolkenvelden, op de zuidstranden pe rioden met zon. Droog. Maxima onge veer 20 graden. Marokko: WestkustHalf tot zwaar bewolkt en en kele buien. Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maximumtem peratuur vandaag ongeveer 16 graden. WOENSDAG 2 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.23 Zon onder 18.17 Maan op 22.20 Maan onder07.30 Waterstanden Katwijk Hoogwater 05.59 18.20 Laag water 01.30 14.06 t zuiden enkele gra- Wolkenvelden, ook af en toe zon. Droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 20 graden Zuid-Frankrijk: Dinsdag nog enkele buien. Morgen pe rioden met zon en droog Middagtempe ratuur ongeveer 13 graden In de Franse Alpen boven 1600 meter nu en dan sneeuw. Morgen overwegend droog en perioden met zon De temperatuur op 2000 meter ligt rond het vriespunt. In de Pyreneeën vandaag eerst nog sneeuw boven 1400 meter en later enkele op klaringen. Morgen perioden met zon en droog. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Vandaag nog een enkele bui. Morgen meer zon en droog. Middagtemperatuur vandaag 15 graden., morgen iets war- In het noorden veel wolkenvelden en vooral vandaag nog kans op buiige re gen; plaatselijk ook mist. In het zuiden droog en naast enkele wolkenvelden ook perioden met zon. Maxima in het noor den rond 9 graden, in het midden en zuiden rond 17 graden. Op Malta komt het kwik dicht bij de 20 graden. In de Italiaanse Alpen valt vandaag boven de 1600 meter wat sneeuw. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Maxima geleidelijk oplopend tot circa 20 graden Turkije en Cyprus: Kusten Zonnig. Temperaturen 's mid dags van 17 graden rond de Dardanellen tot 22 graden op Cyprus. Weerrapporten 28 ft Aberdeen Berlijn Boedapest Dublin Genèv? 113 22 16 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14