Bonders: massaal 'nee' tegen nieuwe kerkorde Raad van Kerken werkt aan 'geloofsbrief Kerk Samenleving Pastoor met pensioen Simonis benoemd in Vaticaanse congregatie Herfstachtige sfeer MAANDAG 28 FEBRUAR11994 REDACTIE DICK VAN DER PI HET WEER BUITENLAND KORT Mexico (1) De Mexicaanse bisschoppen conferentie heeft kritiek op het 'gebrek aan politieke ge loofwaardigheid' in baarland en de 'apathie van het volk' ten aanzien van politieke be trokkenheid. Ben document van deze strekking is vorige week door twintig Mexicaan se bisschoppen ondertekend, /.ij willen een 'democratische cultuur stimuleren'. Met hun uitspraken hebben de bis schoppen Mexicaanse politi ci tegen zich in het harnas gejaagd. Die menen dat de roomskatholieke bisschop pen 'niet de autoriteit heb ben om lessen in democratie te geven aan politieke lei ders' omdat ze tot een 'auto ritair instituut' behoren. Door een dergelijke verkla ring uit te geven 'bemoeien ze zich met terreinen die buiten hun competentie lig gen'. Mexico (2) Als ile Rooms-Katholieke Kerk dit soort politieke ver klaringen uit gaat geven, zal ze zich spoedig net als vroe ger gaan mengen in het na tionale beleid, vermoeden de politieke leiders. Conflicten tussen de RK Kerk en de poli tieke partijen leidden tijdens de Mexicaanse Revolutie be gin deze eeuw tot het verbre ken van de diplomatieke be trekkingen tussen de staat en het Vaticaan. De betrekkin gen zijn in 1992 hersteld. De bisschoppen spelen een ac tieve rol in de vredesbespre kingen in de zuidelijke staat Chiapas, waar op 1 januari een opstand uitbrak, geleid door het Zapatista Nationale Bevrijdingsleger. Bisschop Samuel Ruiz treedt op als be middelaar in de besprekin gen tussen de regering en de guerrillaleiders, die worden gehouden in de kathedraal van San Cristobal de las Casas, de hoofdstad van Chi apas. Cassidy De voorzitter van de pause lijke Raad voor de Eenheid der Christenen, kardinaal Edward Cassidy, is verrast over het grote aantal angli caanse bisschoppen en priesters dal wil overstappen naar de Rooms-Katholieke Kerk wegens de recente toe lating van vrouwen tot het priesterambt. In de katholie ke krant II Tempo zei Cassidy afgelopen zaterdag dat hij aanvankelijk begrepen had dat 150 tot 200 priesters en drie bisschoppen de overstap wilden maken. De Britse pers maakte vrijdag echter mel ding van zeven bisschoppen en circa 700 priesters, die de Anglicaanse voor de RK Kerk willen verruilen. De kardi naal bevestigde de bereid heid van zijn kerk om de 'be keerlingen' op te nemen vol gens de richtlijnen die de ka tholieke bisschoppen in En geland de afgelopen maan den hebben geformuleerd. Hebron Het Overlegorgaan van loden en Christenen (OJEC) in Ne derland heeft met afschuw De Gereformeerde Bond, de rechterflank binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk, roept hervormde gemeenten op massaal 'nee' te zeggen tegen de ontwerp-kerkorde voor de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk in Ne derland. De kerkorde is 'een ondeugdelijke basis' voor de nieuwe kerk. huizen anpmoeten worden vastgesteld. De Gereformeerde Bond. al tijd al een tegenstander van het kerkelijk verenigingsproces, wijst de kerkorde als 'confessio neel onverantwoord' van de hand. De binding aan de belij denisgeschriften is te mager, de reformatorische visie op het ambt wordt losgelaten en het toezicht in de kerk wordt danig verzwakt, om slechts enkele kri- De Bond schrijft dit in een brochure met het oog op de raadpleging over de kerkorde, die-volgende week in gemeen ten en classes (regionale verga deringen) begint. De ontwerp- kerkorde is eind 1993 door de gezamenlijke synodevergade ring goedgekeurd en zal in de loop van volgend jaar definitief tiekpunten te n De vereniging van de Neder landse Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerken in Neder land en de Evangelisch-Luther- se Kerk op grond van een derge lijke kerkorde zal 'heilloos' blij ken te zijn, aldus de Bond. De kerkorde doet de 'historische continuïteit' van de Hervormde Kerk geweld aan en heeft vol gens de Bond onvoldoende draagvlak in de gemeenten. Achter het jongste protest van de Gereformeerde Bond schuilt de overtuiging 'dat de Neder landse Hervormde Kerk moet blijven voortbestaan. Bij verdere voortgang naar een verenigde kerk ontstaat bij velen gewe tensnood', aldus de brochure. Eind 1992 is die nood door ruim 1600 ambsdragers uit de Bond verwoord: „Afscheiding van de Hervormde Kerk is principieel onmogelijk, maar meegaan naar een verenigde kerk even- Enkele maanden geleden dreigden negentien Bondspre- dikanten wel met afscheiding. In een open brief spraken zij van een 'ongeestelijke gang van zaken': de meerderheid neemt beslissingen vanuit de gedachte dat de minderheid onder gewe tensdwang het meerderheids besluit toch wel zal (moeten) volgen'. zevenhoven/nieuwveen De parochie H. Jo hannes Geboorte in Zevenhoven nam gister morgen afscheid van pastoor J. van Goozen. De geestelijke gaat vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met emeri taat. Hij werd uitgeluid met een feestelijke eucharistieviering en aansluitend een receptie in het plaatselijke Dorpshuis. Van Goozen heeft de parochie tien jaar geleid. Hij werd in 1984 binnengehaald als de opvolger van de traditionele pastoor R. van Essen. Voor de pa rochianen was dat even wennen. Van Goozen liep niet in een zwart kostuum met priester boord, maar het liefst in spijkerbroek en trui. En hij durfde tegen heilige huisjes aan te schoppen. Zijn progressieve houding vertaal de zich onder meer in het lidmaatschap van het bestuur van de Acht Mei Beweging. Van Goozen gaat voorlopig wonen in Amsterdam, maar blijft beschikbaar als 'inval-priester' voor weekenddiensten en vakanties. De Zevenhovense parochie zal met ingang van 1 mei geleid gaan worden door L.P. Peet- ers, de huidige deken van het dekenaat Al phen aan den Rijn. Hij krijgt ook de parochie van het naburige Nieuwveen, waar hij gaat wonen in de pastorie, onder zijn hoede. Be halve deken van Alphen is Peeters momen teel nog pastor in huize Ursula in Nieuwveen, een instelling voor verstandelijken lichame lijk gehandicapten. Deze functie, die ook door een pastoraal werker vervuld kan worden, legt hij binnenkort neer. De 54-jarige Peeters is volgens het Zevenhovense parochie-be stuur 'nog vrij jong, geniet een goede ge zondheid en is vol vertrouwen in de toe komst'. „Kortom, als beste getest, overtreft hij de rest!foto hielco kuipers BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Steggerda-Vmkega-De Hoeve: mw. J.J. Ploeger-Grotegoed te Amsterdam (part-time) Bedankt: voor Hendrik-ldo-Ambacht (wijkgemeente Elim) en voor Harder wijk (toez.): H. Markus te Noordeloos. tot de evangeliebedienir llijderveen, Fregatstraat 115. 3534 RC Utrecht. B.J G Reits- ma. Wilhelmmalaan 15. 3701 BD Zeist (beroepbaar per 1 september 1994) Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar G J. Bouwmeester. Karwi|gaarde 6. 3436 HW Nieuwe- gein; A J Bregman, Nolensstraat 9. 3601 XD Maarssen; mw H B Graaf land, Kattensingel 72a, 2801 CD Gouda; F A.J Heikoop, Appelgaarde 151. 3992 JE Houten; P L R. van der Spoel. Zandpad 24.3631 NL N.eu- wersluis: W.G. de Wit. Pastoorsakker 8. 3425 EV Sneirewaard GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Woerdense Verlaat i.c.m. Zevenhoven: J Swager, kandi daat te Zevenhoven die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Ommoord-Zeven kamp (SoW): drs. H. van Eerden te Noordeloos (part-time); naarWmsum (Fr.) (part-time); mw. T. Hibma te Krabbendam. Koopman-Goumans leidt Landelijk Pastoraal Overleg M. Koopman-Goumans. burge meester van het Limburgse Ambt Montfort, is door de bis schoppenconferentie benoemd tot voorzitter van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). Zij volgt dr. J. van Laarhoven op. die leiding gaf aan de vierde reeks van zittingen van het LPO. Zij wordt ook lid van de bis schoppelijke beleidsadviescom missie, het belangrijkste advies orgaan van de bisschoppencon ferentie. Koopman-Goumans (50) is lid van het CDA-partijbestuur. Verder is zij onder meer voorzit ter van het Limburgse Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs en van de Katholieke Landelijke Vereniging voor Maatschappelijk Aktiverings- werk. vaticaanstad cic Kardinaal Simonis is benoemd tot lid van de Vaticaanse con gregatie voor de instituten van het gewijde leven en de socië teiten van het apostolische le ven (de orden en congregaties). Dit heeft het Vaticaan bekend gemaakt. Simonis, aartsbis schop van Utrecht en voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie. is al lid van de Pauselijke raad voor de bevor dering van de christelijke een heid. 'Kerk van de toekomst moet een menselijke kerk zijn kennis gei' slag op de moskee in Hebron afgelopen vrijdag. „De grot waar Abraham, de vader van Ismaël en Izaak begraven is, dreigt daardoor een plaats van verdriet en haat te wor den". schrijft het OjEC aan de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO en aan de Ne derlandse Moslimraad. „Als vertegenwoordiger van de joodse en christelijke ge meenschap in Nederland be treuren de leden van het OJEC deze daad van terreur, waarvan biddende gelovigen het slachtoffer werden", al dus voorzitter dr. H. Vreekamp en secretaris II.M. Gelderblom-Lankhout. De stuurgroep menisch decei Solidair met aan de opstelling van een ge loofsbrief van alle lidkerken van dfe U.i.ui vara Kerken in Neder land over een menselijke kerk. Dat schrijft de Raad in de brochure 'Solidair: halverwege' over de plannen voor de tweede helft van het decennium. Dat werd in 1988 ingesteld door de Wereldraad van Kerken. In Ne derland ging het een jaar later Met zo'n brief committeren de kerken zichzelf en elkaar aan 'kerk van de toekomst die kerk zal zijn, een echt menselijke kerk', aldus de brochure. De stuurgroep wil de komende ja ren ook verdere bezinning be vorderen op de rol van het gezin in kerk en maatschappij. Zij heeft de indruk dat het gezin in de maatschappij een minder belangrijke rol is gaan spelen, maar dat de kerken zich op die ontwikkeling nog nauwelijks hebben ingesteld. De stuurgroep, onder voorzit terschap van prof. D.C. Mulder van de Raad van Kerken in Ne derland en mevrouw drs. A.A. in 't Veld van de Remonstrantse Broederschap, zag en ziet het als haar eerste taak om de be stuurlijke organen van de ker ken op hun verantwoordelijk heid te wijzen voor de opheffing van de machtsongelijkheid tus sen mannen en vrouwen bin nen de kerk. In de eerste plaats heeft de stuurgroep een intentieverkla ring opgesteld, die op 21 febru ari 1990 door de Raad van Ker ken is aanvaard. Daarin sprak de stuurgroep uit ernaar te zul len streven dat in de komende tien jaar aanmerkelijke vooruit gang geboekt zou worden bin nen de kerken in het handelen en denken over vragen rond de plaats en functies van vrouwen in kerk en samenleving. Uit een bezoekronde langs de besturen van de lidkerken van de Raad van Kerken, die op 11 november 1992 met de Raad werd besproken, bleek onder meer dat geen enkele kerk sys tematisch werkt aan het vergro ten van de deelname van vrou wen aan het werk in de kerk. In de gesprekken met de bestuurs organen stuitte de stuurgroep op nogal wat weerstanden te gen feministische theologie, die in vele studiegroepen van vrou wen aan de basis al is ingebur gerd. Vrouwvriendelijk taalge bruik was voor de besturen van de kerken nog nauwelijks een thema. Ook bezinning van mannen op hun zelfbeeld en hun positie binnen de kerken bleek over het algemeen nieuw. In een volgende bezoekronde hoopt de stuurgroep samen met de leidinggevenden in de ker ken na te gaan welke vooruit- gang er (en aanzien van de doelstellingen van het decenni um in de tussenliggende perio de is geboekt. Zij heeft contac ten met de Evangelisch-Luther- se Kerk, de Basisbeweging, de Remonstrantse Broederschap, de Nederlandse Hervormde Kerk. de Rooms-Katholieke Kerk. de Ggereformeerde Ker ken in Nederland, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Oud-Katholieke Kerk. de Neder landse Protestantenbond en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. den op de Noordzee. De vroege lente bij ons liep zondag een deuk je op toen het in de middag ging regenen bij binnenkomende koele re lucht. De verantwoordelijke de pressie vult nu snel op en de neer slagkansen worden tijdelijk kleiner Stijgende druk boven Scandinavië duwt de koude lucht uit Denemar» ken met oostenwinden iets terug.^ De dooi kwam afgelopen zaterdag niet onverwachts, maar de sprong van winter naar lente was wel heel voortvarend. Allereerst was het al opmerkelijk dat de zachte lucht- massa zonder slag of stoot terrein wist te veroveren. IJzel en sneeuw bleven achterwege, er viel zelfs he lemaal geen neerslag. Toch was de overgang zeer groot. Toen zater dagochtend de zon ook nog mee ging doen. ging het kwik als een ra ket omhoog. Santpoort-Noord en Valkenburg (ZH) meldden 10.7 graden; verder naar het zuiden wer den de maxima steeds opzien barender met 19 graden in Parijs en een volop zomerse 26 graden aan de voet van Pyreneeën. Een wereld van verschil met de diep- vriestemperatuur van -25 graden, die zondagmorgen nog in de buurt van Lillehammer werd genoteerd. De grote tegenstellingen werden gemarkeerd door een krachtig neerslaggebied. Slechts op enkele honderden kilometers ten noorden van de Wadden kon de winterse lucht zich handhaven. Langs het front viel uitvoerig sneeuw tot mid- Hoewel de noordrand van Neder land even binnen bereik lucht komt, betekent dit geen te rugkeer van de winter. Integendeel, I op de oceaan komt de straalstroom] weer op oorlogssterkte. Een eerste, snelle storing komt op 1 woensdag naar de Noordzee met 1 bijbehorend regenpakket en toene-! mende zuidwestenwind. Een vol gende neerslagzone ligt donderdag t over ons land. De temperatuur Ie-J vert in; de binnenstromende polaw- re oceaanlucht laat geen hogere maxima toe dan een graad of 6. Door de toenemende Atlantische v aktiviteit begint de lentemaand maart in een wat herfstachtige sfeer waarbij het kwik op een vi normaal niveau blijft. Marokko: veel bewolking en ijd tot tijd flink wat regen. Naar het Zuid-Frankrijk: Vandaag veel bewolking en op de mees te plaatsen enige tijd regen. Morgen vanuit het westen geleidelijk meer zon. maar aan de Middellandse Zeekust blijft het bewolkt en bung Middagtempera- tuur vandaag rond 14 graden, morgen een beetje lager. In de Franse Alpen is het eerst bewolkt en valt er boven de 1600 meter sneeuw. Morgen klaart het in de loop van de dag in het noordelijk deel op. De temperatuur op 2000 meter daalt dan geleidelijk tot -4 graden. In de Pyreneeën eveneens eerst bewolking en boven de J600 meter nu en dan sneeuw, in de loop van morgen opklarin gen en een 2000-meter-temperatuur rond -4 graden. Italië: In het noorden vr.j veel bewolking en op beide dagen kans op buiige regen. Naar het zuiden toe perioden met zon. Maxi ma in het noorden rond 9 graden, nabij. Rome circa 16 en op Sicilië en Malta ongeveer 18 graden. In de Alpen e Maan op 22.05 Maan or Waterstanden Katwijk Hoogwater05.18 17.35 Laag water 00.46 13 26 Weerrapporten 27 februari 19 u zw81 15 13 e 1600 rt Griekenland en Kreta: Flink wat zon. Droog. Maxima op de Io nische Eilanden ongeveer 17 graden, op Kreta en R'odos iets hoger. Turkije en Cyprus: Kusten.- Droog en flinke perioden met zon. Temperaturen 's middags van 17 graden rond de Dardanellen tot 22 gra- luxemburg regen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8