Leiden Impuls voor Groenoord Demonstratie tegen racisme Dat wordt een boterhammetje minder' Camera's waken over veiligheid Overleg vertraagd tussen huurders en bestuur 'Sleutels' Spel eindigt in brand Vrouwendag nog steeds nodig MAANDAG 28 FEBRUAR11994 7 De Nederlandse Spoorwegen voorzien begin volgend jaar het nieuwe station van Leiden van camera's om de veiligheid te verhogen. De NS hebben dit besloten nu blijkt dat came ra-bewaking op de stations in de grote steden een succes is. De camera's die daar staan, re gistreerden honderden incidenten waarna de spoorwegpolitie veel overtreders kon aanhou den. Volgens een woordvoerder van de spoorwe gen moet nog worden uitgezocht met hoeveel camera's het Leidse station toekan en waar ze precies komen te hangen. „We kunnen daar over nu niets zeggen. De bouw is in volle gang waardoor er wat dat betreft nog onduidelijk heden zijn", aldus de woordvoerder. „We overwegen de camera's aan te sluiten op de bestaande toezichtruimte in Den Haag." Problemen met die werkwijze verwacht hij niet. „Vanuit die ruimte kan snel doorgege ven worden aan de spoorwegpolitie in Leiden wat via de camera's wordt waargenomen", zegt hij. „Het is geen enkel probleem." Het succes van camerabeveiliging blijkt vol gens de NS uit de cijfers. Zo hadden op het Centraal Station in Amsterdam in januari 426 incidenten plaats. In 70 gevallen kon de spoorwegpolitie de daders oppakken met be hulp van het beeldmateriaal van de camera's. In Den Haag gold in dezelfde maand een sco re van 53 op 123 incidenten. Ook het station van Haarlem wordt voor zien van camera's. Dit jaar nog worden er vijftig apparaten aangebracht. Daarnaast wil len de NS ook de stations van Eindhoven, Amersfoort, Zwolle, Arnhem en Nijmegen gaan beveiligen. Dief springt in Nieuwe Rijn leiden Een 20-jarige winkeldief is dit weekeinde licht onder koeld uit het water van de Nieuwe Rijn gevist, nadat hij een fles drank had gestolen. De dief nam de fles mee uit een supermarkt aan het Levendaal hetgeen een werknemer zag. Hij zette de ach tervolging in. De winkeldief rende de Nieuwebrugsteeg in maar deze loopt achter de Hogewoerd dood op het water van de Nieuwe Rijn. De man probeerde via het ijs te ontkomen maar dat was inmiddels te dun geworden en hij zakte weg. De dief durfde het water niet uit te komen omdat het personeelslid hem razend van woede op de kant stond op te wachten. Nadat deze door de politie was bedaard, kon de man uit de gracht komen. Hij kreeg een warme douche op het bureau. Aangifte werd niet gedaan. Overlast door house-party leiden Een house-party in de 'kraakflat' aan het Stationsplein heeft afgelopen zondagmorgen tot een storm van klachten uit de omgeving geleid. Na de eerste telefoontjes ging de politie langs en sommeerde de ongeveer tweehonderd aanwezigen dat het rustiger moest. De volumeknop ging echter maar tijdelijk ;naar links. Buiten betrapten agenten een feestganger die hun wagen bekladde. Hij werd afgevoerd. Daama moest de politie opnieuw naar de zesde etage, omdat de muziek weer veel te hard stond. Met twintig man en enkele honden werd de om vangrijke geluidsapparatuur in beslag genomen. Een politie hond beet een van de aanwezigen in zijn schoen. Na de aftocht van de politie keerde de rust weer. Vechtende vrouwen leiden Twee vrouwen hebben zaterdagmiddag een stevig rob- I bertje staan vechten tussen het winkelend publiek in de Haar lemmerstraat. Het tweetal (26 en 32 jaar en afkomstig uit Lei- den) was bekende van elkaar. Toen ze elkaar tegenkwamen vochten ze een oude ruzie uit. Er werd geschopt, geslagen en aan de haren getrokken. De jongste van de twee raakte in de hit te van de strijd een gouden ketting kwijt. Zij heeft aangifte van mishandeling gedaan. Ernstige verwondingen liep geen van bei den op. leiden Een spel van twee jongetjes van zes jaar kostte een 35-jarige bloemhandelaar aan de Lodewijk van Deijsselstraat vrijdag zijn aanhangwagen. De jongetjes - een van hen was het zoontje van de eigenaar- staken met een aansteker de wagen in brand. Geschrokken van de gevolgen verstopten zij daarna het ver boden speelgoed. De aanhanger brandde geheel uit. foto hielco kuipers Bibliotheek-tuin 9 In Voorschoten kan binnenkort in de opge knapte tuin van de open bare bibliotheek woden gelezen. Vele Leidenaars op de been LEIPEN AAP RIETVELD Onder een spandoek en voor een stoet van enkele honderden demonstranten trokken drie wethouders van de PvdA en één van GroenLinks zaterdagmid dag naar het Kooipark. Ergens in het midden van de optocht werd meerstemmig gezongen, op de wijs van He ll be coming round the mountains: „Als je Leiden te vol vindt rot dan op." Enige honderden deelnemers trok de Leidse manifestatie te gen racisme en discriminatie. Mensen kwamen de deur uit of hingen uit het raam om de stoet, voorafgegaan door een geluidswagen, te zien. Even voordat de demonstranten bij het Kooipark arriveerden liep een jochie even mee. Op de hoek van de straat draaide hij zich om en rende terug naar huis. „Als je Leiden niet vol vindt rot dan op", zong hij. En hij sprong zijn lachende vader in de armen. Een paar oudere bewoners van de Kooi stonden hoofd schuddend te kijken naar het grasveld vol demonstranten. „Kijk nou! De PvdA'ers en de CPN'ers lopen voorop. Maar ze hebben het zelf veroorzaakt. Ze douwen er hier maar alles in. 't Is een puinhoop bij ons. Aan de speeltuin wordt wel iets gedaan. Maar dat onze poort blank staat als het regent, dat moeten we maar nemen." Éen van de sprekers in het park, de Groninger publicist Ka- rel ten Haaf. vond ook dat de 'huidige politici' verantwoorde lijk zijn voor toenemend racis me en de opkomst van ex treem-rechtse partijen. Maar hij bedoelde dat anders dan de kri tische toeschouwers van de de monstratie. Ten Haaf wees op de uitspraken van kamerlid F. Bolkestein (WD). En op het be leid van staatssecretaris A. Kosto (PvdA), die besloten heeft dat asielzoekers niet meer in beroep kunnen gaan tegen een afwijzing van hun aanvraag. „Daarmee zijn al twee soorten burgers gemaakt: degenen die wel en degenen die niet tegen een beslissing in beroep kunnen gaan." Volgens Ten Haaf. die een boek schreef over CD en CP'86, neemt het zelfvertrouwen bij extreem-rechtse partijen toe. „Er heerst een economische cri sis en die grijpt steeds dieper in. Racisme is geen taboe meer. Als er een hakenkruis op een muur wordt geschilderd, zeggen we: ach, een kwajongensstreek. Een paar jaar geleden was het nog ondenkbaar, dat daar zo mak kelijk over werd gedaan." Ten Haaf pleitte voor een beleid, dat vooraJ gericht is op de mensen in een zwakke maatschappelijke positie. „De afbraak van de so ciale vernieuwing moet stop pen." En als er één groep mensen een zwakke positie heeft, dan zijn dat wel de buitenlanders, zei Wout van den Berg van de Industriebond FNV. Hij werkte Woningbouwvereniging De .Sleutels redt het wellicht niet om een door het Rijk verplichte reorganisatie voor 1 augustus door te voeren. Het overleg hierover is vertraagd, omdat de huurders nader overleg willen voeren met hun achterban. De overeenkomst tussen bestuur en huurders, die eind vorige week aan de leden is gepresen teerd, is teruggetrokken. De ge plande informatie-avonden zijn afgelast. Directeur A.P. Lepelaar zegt dat zijn medewerkers wat 'te snel' zijn geweest met het ver spreiden van berichten over een overeenkomst tussen huurders en bestuur. „Het blijkt dat niet alle geledingen binnen het Breed Beraad tot dezelfde con clusie zijn gekomen. Met name de huurders hebben meer tijd nodig. Daardoor is de zaak op geschort." Leden in de Slaaghwijk en Zuid-West, die zijn uitgenodigd voor in formatie-bijeenkomsten op 1 en 2 maart, krijgen rporgen bericht over de gewijzigde plan nen. Lepelaar verwacht dat de overige zes geplande informa tie-bijeenkomsten in wijken ook niet doorgaan. „Er is een dusda nige vertraging dat we het mi nisterie een briefje zullen schrij ven dat we 1 augustus wellicht niet halen." Op 1 augustus wordt het Besluit Beheer Sociale Huursector van kracht. Daarin is geregeld hoe corporaties moeten groeien naar zelfstandi ge bedrijven. Een meerderheid in het Breed Beraad, de adviescommissie die overlegt over de reorganisatie, wil De Sleutels veranderen in een stichting. In zo'n organisa tie zouden belangen van huur ders en verhuurder het duide lijkst gescheiden kunnen wor den. Een minderheid binnen de adviescommissie wil de huidige verenigingsstructuur handha ven. Verbetering van de organi satie kan volgens hen bereikt worden door een uitbreiding van bevoegdheden van de di rectie en het samenvoegen van algemeen en dagelijks bestuur. Dit voorstel maakt deel uit van een rapport dat het Breed Beraad in januari heeft voorge legd aan het bestuur van De Sleutels. Het rapport, waarin ook een nieuwe klachtenrege ling wordt voorgesteld, zou on derwerp van gesprek zijn in de acht geplande wijkbijeenkom sten. Het Breed Beraad is een ad viescommissie die is ingesteld na een reeks van conflicten tus sen huurders en bestuur van De Sleutels. Van de huurders was vanoch tend niemand bereikbaar voor commentaar. We bekijken de maatschappij nog altijd door een mannenbril. vindt Jetty lestra. Zij is coördi natrice van de festiviteiten in Leiden rond Internationale Vrouwendag op 8 maart. Het Leidse Volkshuis zal die dag bol staan van de activiteiten. Een aantal vrouwen geeft workshops, wethouder Koek reikt een emancipatieprijs ter waarde van 5000 gulden uit en er komen dans- en zanggroe pen. Ruim 80 jaar na de eerste vie ring van vTouwendag is zo'n evenement nog altijd nodig. Met de inrichting van de maat schappij wordt nog maar bar weinig rekening met vrouwen gehouden, meent lestra. „Neem nou het openbaar vervoer. De spitslijnen zijn afgestemd op mensen die full-time werken. Tweederde van de bevolking werkt echter niet of part-time en een groot deel van deze groep bestaat uit vrouwen. Die hebben weinig aan zo'n lijn." In de werksfeer heeft de vrouw het over het algemeen moeilijker dan de man. „De vrouw moet zich aanpassen. Kinderopvang is bijvoorbeeld nog steeds niet goed geregeld en de vrouw moet vaak maar zien hoe ze het oplost", weet le stra. Helaas komt het ook nog steeds voor dat mannen en vrouwen voor hetzelfde werk verschillend betaald worden. Het is de bedoeling dat in de workshops de vrouwen eens onder elkaar hun licht kunnen laten schijnen over zaken als groepswonen, meer culturen jn een wijk en de ideale indeling van een nieuwbouwwijk. „We gaan praten over de nieuw- bouwplannen van de gemeente voor Roomburg en kijken in hoeverre er rekening is gehou den met de wensen van vrou wen. Om concreet iets te doen, maken we een rapport op van alle op- en aanmerkingen en dat sturen we naar de gemeen te", zegt lestra. De Centrale Bibliotheek in Ixiden heeft vanaf 3 maart een expositie van 7 leidse kunste naressen in het kader van Inter nationale Vrouwendag. De acti viteiten in het Leidse Volkshuis beginnen 8 maart om 14.00 uur. Voor meer informatie: 149180. LEZING - Terrace Morin houdt op woensdag 2 maart een lezing over de uitbuiting van de mensaap de gibbon. De gib bons die illegaal in onder meer Thailand worden gebruikt om toeristen te trekken, worden weer teruggebracht naar het oerwoud. Aan het project wer ken ook Nederlandse vrijwilli gers mee. De engelstalige lezing begint om 19.30 uur in het au ditorium van de faculteit antro pologie aan de Wassenaarse- weg. Ouderen vragen Brinkman uitleg AOW-plannen Geef oudere ouderen, die nooit hebben kunnen sparen en al leen van hun AOW-tje moeten leven, meer geld. „Dan gaan die mensen kaviaar kopen in plaats van een gewoon lapje rundvlees en dat is beter voor de econo mie." Landelijk CDA-lijsttrekker El- co Brinkman kon wel lachen om het pleidooi van zijn partij genoot uit Leiden-Noord: ome Joop Vervoom. Maar meer geld kon hij de AOW'ers in verzor gingstehuis De Rondedans niet beloven. Dan moet eerst de economie beter draaien, zei hij. Brinkman toerde zaterdag met de CDA-kandidaten Joop Walenkamp, Aart van Bochove en Paul Kluck door Leiden om zijn partijgenoten te steunen in hun campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen. Vooral voor de AOW-plannen van het CDA moest hij zich ge regeld verantwoorden. „Ik denk dat dertig procent van de men sen hier in de schulden zit", zei een bewoner van het verzor gingstehuis aan de Juliana- straat. „De prijzen, alles gaat de hoogte in en wij blijven staan. Dat klopt toch niet?" Brinkman kon niet anders dan erkennen, dat een AOVV- uitkering zonder aanvullend pensioen geen vetpot is. „Wij weten dat er mensen zijn die er niet van kunnen rondkomen", zei de CDA'er. „Voor die men sen gaan wij de premie van de ziektekostenverzekering veria gen. Dat wordt dan honderd gulden per maand, in plaats van 138 gulden. En dat is toch weer drie tientjes." De AOW. de overige uitkerin gen en de lonen zullen mis schien over een paar jaar wel weer omhoog kunnen, zei Brinkman. „Maar er komen nu CDA-lijsttrekker en Leidenaar Elco Brinkman op campagne in Leiden. Na een uurtje folders uitdelen op de markt ging hij op bezoek in buurthuis De Rondedans. Met in zijn kielzog de Leidse lijsttrekker Walenkamp. foto hielco kuipers elk uur elf werklozen bij. Er zijn gewoon te weinig mensen aan het werk om de uitkeringen te kunnen verhogen. Eerst moet het aantal werkenden om hoog." De braderie in De Rondedans ging tijdens het bezoek van Brinkman gewoon door, met al le geroezemoes van dien. De ouderen kregen er een compli mentje voor „Ik zie dat u pro beert om aan nuttige voorzie ningen mee te betalen." En na tuurlijk kochten alle CDA'ers een lot voor het rad van avon tuur. Helemaal tevreden waren de ouderen niet. Ook ome loop Vervoorn niet. Hij bleef hame ren op de prohlemen van AO W'ers die geen pensioen heb ben. „Verlaag je die mensen d'r uitkering, dan is dat gewoon een boterhammetje minder. Dan gaan ze op zoek naar een goedkoper huis. En da's nooit beter." Leiden-Noord moet zich vooral geen zorgen maken over de trage ontwikkeling van toekomstplannen voor het ter rein rond de Groenoordhallen. Na het aan de dijk zetten van de drie projectontwikkelaars zal de gemeente zelf plannen maken voor een economische impuls in het ge bied. ,,En als wij goeie plannen maken, komen de geld schieters vanzelf wel", zei wethouder J. Walenkamp (CDA) zaterdag tegen verontruste wijkbewoners. „Het is een ideale plek met een fantastisch perspectief." 'Honderden banen voor eeuwwisseling Die zouden de verhuur van kantoren aan het Stationsplein, die tussen 1995 en 1998 worden opgeleverd, kunnen vertragen. En de megabioscoop van MGM komt. volgens de laatste ge meentelijke plannen, bij het NS-station. „U moet niet bang zijn dat er nu niets komt", zei Walenkamp „Hen nieuw college moet daar afspraken over maken. En voor het einde van de eeuw is dat ge bied ontwikkeld. Er is veel be hoefte aan congresfaciliteiten. En voor een hotel en een be perkt aantal kantoren is er ook ruimte. Voor het einde van de eeuw scheppen wij daar een paar honderd banen." Het college besloot onlangs wel 10 miljoen gulden uit te trekken voor het uitvoeren van achterstallig onderhoud aan de Groenoordhallen en voor het bouwen van een aparte ruimte voor de veemarkt. Honderden Leidenaars demonstreerden dit weekeinde tegen racisme. foto hielco kuipers zelf bij de Verto in Leiderdorp. „Dat was zwaar werk en tachtig procent van de werknemers wa ren buitenlanders. Als er vaca tures waren kwam daar geen Nederlander op af. Allochtonen pikken ons werk niet af, ze doen het werk dat wij niet willen. Maar door de automatisering is dat werk er bijna niet meer. Kijk maar in Leiden, er is geen indu strie meer over. Van alle Neder landers is zes procent alloch toon. maar van alle werklozen is veertig procent allochtoon. „Als extreem-rechts aan de macht komt", zei Patricia Par don van het actiecomité Leiden is voor iedereen, „dan zijn de genen die op de CD hebben ge stemd straks zelf het slachtoffer. Want vandaag zijn het de bui tenlanders. morgen de gehandi capten, overmorgen de hulpbe hoevenden. dan de werklozen en de rest kunt u zelf wel invul len. Zeg niet dat u niet gewaar schuwd bent voor de desastreu ze gevolgen van extreem-rechts. De geschiedenis vertelt ons daarover genoeg. Mijn advies aan u is dit: zeg 'nee' tegen ex treemrechts." Walenkamp deed zijn uitspra ken in verzorgingstehuis De Rondedans, waar hij in het kiel zog van landelijk CDA-lijsttrek ker E. Brinkman meeliep in de verkiezingskaravaan. Wijkbewo ners spraken hun teleurstelling uit over het feit. dat het plan Groenoord Plaza van de Arn hemse projectontwikkelaar Bruil Sanders geen doorgang vindt. „Uitvoering van dat plan had niet alleen Groenoord, maar heel leiden omhoog kun nen halen", zei wijkvertegen- woordiger B. Pater. Leiden-Noord was bijzonder gecharmeerd van Groenoord Plaza. Bruil Sanders, die er een congrescentrum, een hotel, een megabioscoop en kantoren wil de bouwen, beloofde werklozen uit de buurt aan een baan te helpen. Maar van kantoren bij de Groenoordhallen wil de ge meente voorlopig niets weten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7