Serviërs dreigen VN met geweld tiÖÖRDQYP eltsins aartsvijanden weer op vrije voeten Buitenland Boniaanslag in Libanese kerk eist twaalf levens Demonstratie tegen extreem-rechts Sinn Fein weigert vredesaanbod Brand pornobios Londen mogelijk aangestoken Maffia achter moord Franse politicus MAANDAG 28 FEBRUAR11994 Agente France Pr««? ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP* Al KMtdfM DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter ke Walvisbaai over aan Namibië. De regering van dat land vierde de overdracht gisteren met voetbalwedstrijden en concerten. Namibië is vier jaar geleden na 74 jaar onafhankelijk van Zuid- Afrika geworden. In de baai zijn nog steeds enkele Zuidafrikaan- se legerbases gevestigd. Leden van sekte Koresh vrijgesproken san Antonio De jury in het Texaanse San Antonio heeft zater- Politie Taiwan bestelt Robocops taipeh» De politie van Taiwan heeft twee op afstand bedienbare politie-agenten besteld die zullen worden ingezet tegen zware criminelen. Ontwerper Jensen Lui, directeur van de politie school, zei zaterdag dat een Frans bedrijf de twee Robocops in juli klaar zal hebben. Ze kosten een half miljoen gulden. De sta len robots bewegen zich voort op rupsbanden en beschikken overeen machinegeweer, traangasgranaten en camera's. Lunch in de Kanaaltunnel londen Zo'n 800 prominente gasten hebben zaterdag in de Ka naaltunnel op uitnodiging van de maatschappij Eurotunnel de lunch genuttigd. Dat gebeurde om te onderstrepen dat het pro ject bijna is afgerond. Tot de gasten behoorden onder meer de Britse ex-premier Thatcher en de Franse ex-premier Mauroy. Walvisbaai aan Namibië overgedragen walvisbaai Zuid-Afrika draagt vandaag het strategisch belangrij- dag elf leden van de sekte van David Koresh vrijgesproken. Ze moesten terechtstaan op verdenking van medeplichtigheid aan moord en lidmaatschap van een misdadige organisatie. De jury oordeelde dat de verdachten hun recht van wettige verdediging uitoefenden toen de boerderij, waarin zij zich hadden ver schanst, op 28 februari vorig jaar door de politie werd bestormd. Het beleg leidde uiteindelijk tot een brand die aan 80 sekteleden het leven kostte. Rabuka wint verkiezingen Fiji suva» De sterke man van Fiji, Sitiveni Rabuka. blijft aan als pre mier na zijn overwinning in de parlementsverkiezingen afgelo pen week. Vandaag heeft hij in een korte ceremonie de eed afge legd. Rabuka's partij Soqosoqo ni Vakavulewa ni Taukea won bij de verkiezingen 31 van de 70 zetels. Geen overlevenden vliegramp Peru lima» In het oerwoud ten zuiden van de Peruaanse stad Tingo Maria is zaterdag het wrak gelokaliseerd van een verkeersvlieg tuig dat op een binnenlandse vlucht was verdwenen. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Expresso Aero heeft geen van de 31 inzittenden het ongeluk overleefd. Verkiezing Zjirinovski ongeldig londen Een Russische rechtbank heeft de verkiezing van de ex treme nationalist Vladimir Zjirinovski in het parlement ongeldig verklaard. Bij het tribunaal in het 114e kiesdistrict Sjtsjelkovo waar Zjirnovski op 12 december is gekozen werd aangevoerd dat de verkiezingscommissie had verzuimd de naam van een kandidaat die zich had teruggetrokken op het stembiljet door te halen. Zjirinovski heeft 10 dagei) de tijd om tegen de uitspraak in beroep te gaan. Recordtemperatuur in Rio :eft rio de janeiro» Het Braziliaanse Rio de Janeiro beleeft de heetste zomer van de eeuw. De gemiddelde temperatuur in Rio bedroeg deze maand 37,6 graden, de hoogste sinds honderd jaar. 's Nachts was het gemiddeld 34,4 graden. Op sommige dagen liep |^»het kwik op tot boven de 40 graden. 3 Ex-communisten op kop in Moldova 3°q chisinau Twee ex-communistische partijen zijn in een nek-aan- nek-race verwikkeld in de parlementsverkiezingen in de vroege- I re Sovjet-republiek Moldova. Dat meldt het persbureau Infotag -4 vandaag op grond van de eerste uitslagen van de verkiezingen, Idie gisteren zijn gehouden. De opkomst was 74 procent. Terechtstellingen in Egypte cairo» In de Egyptische hoofdstad Cairo zijn zaterdag drie ter dood veroordeelde mannen terechtgesteld. Een van hen had de schrijver Faraq Foda vermoord. De twee anderen waren veroor- j deeld wegens een ontvoering, zo meldde het Egyptische persbu reau Mena. Twaalfjarige aangeklaagd voor moord Cincinnati» Een 12-jarig Amerikaans meisje is het afgelopen weekeinde aangeklaagd wegens moord op haar neefje. Zij zou de moord hebben begaan toen zij drie jaar oud was. ,,Het is al leen een truc om haar in het systeem opgenomen te krijgen", zei een politiewoordvoerder over de aanklacht. „Wij rekenen er niet op dat zij de cel ingaat. Het gaat erom het meisje de hulp te ge ven die zij nodig heeft." VN gaan hulpkonvooien Bosnië forceren Politie doodt leider gewapend Algerijns verzet Verzetsstrijders gedood in Zuid-Lihanon algiers afp-ap opening van de Bratstvo-Jedin- stvobrug (de Broederschaps- en Eenheidsbrug) in Sarajevo te verhinderen. ,,We zullen pogin gen om de brug open te stellen desnoods met geweld verko- men", aldus de commandant. Het eerste konvooi dat onder de nieuwe VN-politiek reist, trekt vandaag door Centraal- Bosnië. Het vrijdag tussen mos lims en Kroaten overeengeko men staakt-het-vuren houdt er Generaal Manojlo Milovanovic, commandant van de Bosnische Serviërs, heeft de Verenigde Naties met ge weld gedreigd wanneer deze organisatie zonder toestem ming hulpkonvooien op weg stuurt of een brug in het centrum van Sarajevo openstelt. De VN hebben gisteren aangekondigd vanaf vandaag hulpkonvooien naar hun bestemmingen te laten vertrekken zonder toestemming van de strijdende partijen. De konvooien krijgen een ge wapend escorte. SARAJEVO-ZAGREB Rtr-AFP De woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelin gen (Unhcr) in Sarajevo. Kris Ja- nowski, zei dat de rivaliserende strijdgroepen enkel nog worden geïnformeerd over hulpkon vooien. De VN willen niet meer om toestemming vragen of on derhandelen. Milovanovic dreigde hierop de voor vandaag geplande her- Nieuwe strijd tussen Noord en Zuid-Jemen ADEN-SANA AFP-Rtr Bij een aanval van een Noordje- menitische legerbrigade op een zuidelijke legereenheid die in het noorden is gelegerd, zijn twaalf zuidelijke militairen om gekomen. Dat maakte het zui delijke ministerie van defensie in Aden gisteren bekendge maakt. Volgens het zuidelijke minis terie begon de strijd doordat de Eerste Pantserdivisie uit het noorden de aanval opende op een kamp van de Vijfde Infante riebrigade van de zuiderlingen in de buurt van Harf Sufyan, 50 kilometer ten noorden van de hoofdstad Sana. De noordelij ken zouden daarbij zijn ge steund door strijdkrachten van de machtige noordelijke Hashed-stammenfederatie van sjeik Abdallah al-Ahmar. De berichten van de nieuwe strijd geven opnieuw voedsel aan pessimistische geluiden in Sana dat de in 1990 bereikte fu sie tussen de beide Jemens nu ernstig in gevaar zou zijn. De noordelijke en zuidelijke leiders sloten een week geleden in de Jordaanse hoofdstad Amman een akkoord dat een einde had moeten maken aan hun conflic ten. Nog dezelfde dag echter braken in de zuidelijke provin cie Abyan gevechten uit. over het algemeen stand, maar de moslim-enclave Maglaj heeft zaterdag zwaar te lijden gehad van aanvallen van Servische en Kroatische strijdgroepen. Bij de strijd zouden tientallen doden zijn gevallen. De Bosnische Kroaten en moslims onderhandelen van daag verder over een mogelijke confederatie. Waarnemers ho pen dat de Bosnische Serviërs zich later bij deze confederatie zullen aansluiten. De eerste groep Nederlandse infanteristen van het luchtmo biele bataljon dat de belegerde moslim-enclaves Srebrenica en Zepa moet gaan beschermen, is zaterdagavond Bosnië ingetrok ken. Het konvooi waarin de in fanteristen reizen wordt van daag verwacht in Lukavac, het toekomstige bevoorradingscen trum van Dutchbat. Algerijnse veiligheidstroepen hebben zaterdag in de hoofd stad Algiers de 29-jarige Mou- rad Si Ahmed, die beter be kend staat als Djaafar el-Af- ghani (Djaafar de Afghaan), gedood. Ook negen van zijn volgelingen kwamen om. Mourad Si Ahmed was leider van de Gewapende Islami tische Groepen (GIA), die ver antwoordelijk worden geacht voor een groot aantal aansla gen. De GIA staat bekend als de radicaalste van de gewapen de islamitische verzetsgroepen in Algerije. De groep heeft elke verzoening of dialoog met de autoriteiten afgewezen en ook diegenen uit het eigen kamp bedreigd die daar wel voor voelen. De groep eiste in oktober de verantwoordelijkheid op voor de ontvoering van drie Franse diplomaten en dreigde na I december alle buitenlanders te zullen doden. Er zijn het laatste half jaar bij aanslagen 28 in Algerije verblijvende bui tenlanders gedood. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Tenminste twaalf mensen zijn gisteren omgekomen bij een bomaanslag in een kerk in Liba non. Er waren meer dan zestig gewonden. De bom. verstopt onder het altaar, explodeerde tijdens de ochtendmis in Juniye, een noordelijke christelijke voorstad van Beiroet. Op het moment van de explo sie stonden enkele honderden gelovigen in de rij voor de heili ge communie. Een van de ge wonden was frater Antoine Sfeir, de geestelijke die de mis opdroeg. Het dodental had aan zienlijk hoger kunnen zijn als de politie niet bijtijds vier andere bommen, die waren verstopt in het orgel, had ontdekt en on schadelijk gemaakt De bomexplosie is een tegen slag voor de Libanese regering, die hoopte dat er na de vernieti gende burgeroorlog een periode van rust was aangebroken. Het was voor het eerst sinds het uil- breken van de burgeroorlog, in 1975, dat een religieus instituut doelwit van een aanslag was. Minister Bishara Merhej (in- Antwerpen Enkele honderden mensen hebben het afgelopen weekeinde in Antwerpen gedemonstreerd tegen het rechtsextremisme. Aanleiding was een manifestatie van het Vlaams Blok en vertegenwoordigers van andere nationalistische groeperingen in de oude Handelsbeurs. De belang stelling voor de manifestatie viel overigens tegen. Terwijl de organisatoren op drieduizend bezoekers rekenden, wisten slechts vijfhonderd mensen de weg naar de Handelsbeurs te vinden. londen cees van zweeden correspondent Gerry Adams, de leider van Sinn Fein de poli tieke arm van het verboden Ierse Republikeinse Leger, IRA heeft opnieuw een verduidelijking geëist van het vredesaanbod dat de Britse en Ierse premiers in december deden. In een toespraak tot het congres van Sinn Fein weigerde Adams het afgelopen weekeinde het aanbod te aanvaar den. De premiers Major en Reynolds publiceerden eind vorig jaar een 'gezamenlijke verklaring' die een handreiking naar Sinn Fein bevatte. Indien de IRA haar wapens neerlegde, zo was de strek king, zou Sinn Fein welkom zijn aan de onder handelingstafel. Maar Adams zei zaterdag opnieuw dat de ver klaring te vaag was. Sinn Fein wil de garantie dat de onderhandelingen niet zullen leiden tot een terugkeer naar de 'onverdraagzame Orangistische overheersing', een verwijzing naar het tijdvak waarin de protestanten de scepter zwaaiden. Major heeft steeds geweigerd om de gevraagde 'opheldering' te verschaffen. Daarmee, zo is de redenering, zou hij in feite in onderhandeling tre den met Sinn Fein. En dat proces kan pas begin nen nadat de IRA een staakt-het-vuren heeft afge kondigd. londen cees van zweeden >kou hans geleunse irrespondent Boris Jeltsin sluit ilgens zijn officiële woord- rdcr Kostikov een conflict iet het nieuwe Russische par- iment niet uit. Zaterdag .want, dankzij een door de verleende amnes een aantal aartsvijanden an Jeltsin op vrije voeten, on- ler wie cx-parlementsvoorzit- fer Chasboelatov en oud-vice- S'sident Roetskoi. Volgens stikov is het parlement hier- ar medeplichtig geworden an 'wetteloosheid' en bezint •ritsin zich op tegenmaatrege- >n. ihasboelatov zei gisteren tegen et persbureau Interfax dat hij tnoeg heeft van de politiek. Hij Ku zich nu wijden aan het hrijven van een boek over de aanzinnige economische po- tiek' van Jeltsin. Roetskoi ech- [r zou zich volgens naaste me- fewerkers voorbereiden op eelnemingaan de presidents- fcrkiezingen in 1996. ftpetskoi, Chasboelatov en een [listal medestanders waren be- **Tn oktober na de beschieting B in het Witte Huis gearresteerd beschuldigd van 'grove orde verstoring'. Enkele van de ver- jchten, onder wie Viktor Anpi- ■v van de extreemlinkse bewe- ^ng 'Werkend Rusland', moes ten zich ook verantwoorden voor hun aandeel in de geweld dadige demonstraties op 1 mei vorig jaar, waarbij een politie man werd gedood en vele ge wonden vielen. Terwijl zaterdag achter de schermen nog druk beraad plaatsvond tussen presidentiële staf en parlement, meldden de familieleden van de gearresteer den zich al bij de Lefortovo-ge- vangenis in Moskou. Chasboe latov behoorde tot de eersten die hun cel mochten verlaten. Buiten werden zij door een groot aantal journalisten en een handjevol aanhangers opge wacht. Roetskoi glibberde in militair uniform over de bevro ren sneeuw en viel bijna. De Af ghanistan-veteraan droeg aJ zijn onderscheidingstekens en zette zijn militante verschijning kracht bij met een in de gevan genis gekweekte baard. Chasboelatov vertrok onmid dellijk. Roetskoi riep tot kalmte op en verzekerde dat hij 'het volk nooit in de steek zou laten'. Militanten als ex-parlementslid Ilja Konstantinov en Viktor An- pilov grepen onmiddellijk naar megafoons en brulden dat er snel actie tegen 'de verrader Jeltsin' moest komen. De Russische president, die zelf nog niets over het amnestiebe- sluit van het parlement had ge zegd, probeerde zaterdag op het allerlaatste moment nog de vrij- Acht doden en 20 gewonden bioscoop, genaamd Dream (jit}', werden pornografische homo films gedraaid. Toen de brandweer arriveer de, stond de eerste verdieping van het pand al in lichterlaaie. Een van de brandweerlieden omschreef de situatie als 'com pleet chaotisch'. Twintig men sen probeerden tegelijkertijd op een brandladder te komen ter wijl anderen in paniek naar be neden sprongen. Toen de brandweer het vuur na vier uur onder controle had, bleken zes mensen in de vlam men te zijn omgekomen. Hun stoffelijke resten bevonden zich op de tweede en derde verdie ping. Twee andere slachtoffers overleden later in ziekenhuizen. correspondent Bij een brand in een Ixmdense pornobioscoop zijn zaterdag avond acht mensen omgeko men. Ruim twintig anderen werden met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Drie van hen verkeren nog in levens gevaar. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken en heeft de jacht geopend op twee man nen die het drama lachend zou den hebben gadegeslagen. Een van hen zou eerder met een brandstoftank bij het gebouw zijn gezien. De politie sluit niet uit dat de brandstichting een anti-homo-aanslag was. In de formatie) zei dat de aanslag mogelijk is bedoeld om het aan gekondigde bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan Libanon in het voorjaar te verijde len. Radicale moslim-groepen hebben aangekondigd dat ze zich met hand en tand tegen het pauselijke bezoek zullen verzetten. Syrië en een aantal Libanese radiostations legden verband met het bloedbad in I lebron. Ze veronderstelden dat Israël de aanslag heeft uitgevoerd, om de aandacht af te leiden. Tot zover onze correspondent. Israëlische militairen en leden van het met Israël gelieerde Zuidlibanese Leger (SLA) heb ben gisteren in Zuid-Libanon vier guerrillastrijders gedood. Israël meldde dat een SIA-lid en twee Libanese burgers ge wond raakten bij beschietingen die volgden op een mislukte aanval van de guerrillastrijders op een SLA-post bij het dorp Arab Saleem. in de door Israël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Libanon. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanval. Noord-Korea akkoord niet inspecties SEOUL-NEW YORK DPA-Rtr ANP Inspecteurs van het Interna tionale Atoomagentschap (IAEA) kunnen vanaf morgen hun inspecties in Noord-Korea hervatten. Zij kunnen dan te recht op zeven nucleaire in stallaties, maar twee belangrij ke geheime installaties blijven vooralsnog voor hen verboden terrein. Noord-Korea ging met hervat ting van de inspectie akkoord, nadat het van Zuid-Korea en de Verenigde Staten de verzekering had gekregen dat zij dit jaar al zullen zien van hun gezamenlij ke militaire oefening Team Spi rit. Bovendien hebben de VS toegezegd dat zij op 21 maart hun gesprekken met Noord-Ko rea in het Zwitserse Cenève zul len voortzetten. Zuid-Korea heeft de afspra ken tussen de VS en Pyongyang met instemming begroet. Een regeringswoordvoerder in Seoul zei dat Zuid-Korea het afzeggen van de oefening met de VS mor gen bekend zal maken en dat de VS dit nieuws vervolgens zullen bevestigen. Het noorden be schouwt deze gezamenlijke oe fening als een mogelijke voor bereiding voor een atoomoorlog Op het schiereiland Het akkoord tussen Py ongyang en Washington is na dagen van moeizame onder handelingen in New York be reikt. Het IAEA had onlangs een tijdslimiet gesteld. Vóór van daag moesten de Noordkorea- nen met voorstellen komen, an ders zou de Veiligheidsraad worden ingeschakeld. Zuid-Korea heeft gisteren aangeboden de onderhandelin gen met Noord-Korea te hervat ten. Volgens Zuidkoreaanse re geringsfunctionarissen zal Noord-Korea het aanbod waar schijnlijk accepteren. Noord- Korea brak de dialoog met Zuid-Korea begin 1993 af uit protest tegen de gezamenlijke militaire oefeningen die de VS en Zuid-Korea elk jaar houden. De Zuidkoreaanse ondermi nister van eenwording, Song Young-dae, zei dat tijdens de onderhandelingen, als ze door gaan, zal worden gepraat wor den over de uitwisseling van speciale gezanten voor het op lossen van nucleaire kwesties. Oud-vice-president Roetskoi (met baard) zwaait naar zijn aanhangers. lating van zijn tegenstanders te voorkomen. Een van zijn naaste adviseurs onderhandelde met Doema-voorzitter Rybkin over voorlopig uitstel. Jeltsin zelf stuurde een brief aan procu reur-generaal Kazannikov met het verzoek uitvoering van het parlementsbesluit uit te stellen tot was opgehelderd of het aan alle wettelijke regels voldeed. Kazannikov nam echter onmid dellijk ontslag, terwijl medewer kers van zijn bureau naar de ge vangenis gingen om Chasboela tov en de zijnen de amnestiepa- pierentte laten teken. Kazannikov zei het met Jeltsin eens te zijn, maar kon de presi dentiële wens niet inwilligen. „Volgens de Grondwet heeft de Doema het recht amnestie te verlenen, ik kan daar niets te gen doen. De Doema schreef een schandelijke bladzijde in Ruslands parlementaire ge schiedenis, ik wil daar niet aan meewerken", aldus Kazannikov. Jeltsin benoemde gisteren een van zijn naaste medewerkers als opvolger. Vladimir Zjirinovski, een van de initiatiefnemers van de Doema- resolutie. was zaterdag even eens bij Lefortovo aanwezig. Hij sprak van een 'grote dag'. Zji rinovski gaf echter toe, dat Roetskoi bij de presidentsver kiezingen een concurrent van hem zou zijn. „Het gaat dan tussen hem en mij", aldus de extremistische nationalist. PARUS» HANSGERTSEN De 44-jarige Yano Piat was een van Frankrijks' meest controversiële vrouwelijke politici. Het pe tekind van Jean-Marie It? Pen, de leider van het neo-fascistische Front National, veroverde in 1986 een parlementszetel als kandidaat van zijn partij. Landelijk bekend werd ze in 1988 toen ze als enige kandidaat van die partij haar zetel wist te heroveren. De liefde tussen haar en de partij van haar peet oom was toen echter al danig bekoeld omdat ze steeds meer kritiek uitte op de partijlijn. In het najaar van 1988 werd ze uit de partij gezet. Tot woede van l.e Pen weigerde ze haar zetel op te geven. Na een tijdje als ongebonden parlements lid gefunctioneerd te hebben, stapte ze over naar de Parti Repuhlicain, een van de drie 'bloedgroe pen' van de liberale UDF. In maart vorig jaar werd ze als kandidaat van die partij herkozen. Het is verre van denkbeeldig dat de brutale moord op het parlementslid de aanleiding vormt voor een Franse variant van de Italiaanse operatie 'schone handen' tegen corruptie en de georgani seerde misdaad. Diverse politici uitten zich net afgelopen weekeinde in die zin. Hoewel de 'grote' georganiseerde misdaad achter de moord lijkt te zitten, is het evenmin uitgeslo ten dat de plaatselijke onderwereld erbij betrok ken is. Yann Piat wilde volgend jaar hel burge meesterschap van Hyères veroveren met een campagne gericht tegen de wijd verbreide cor ruptie in het kustplaatsje. Politieke motieven zijn evenmin geheel uitgesloten. 1 let Pront National heeft Yann Piat haar 'desertie' nooit vergeven. correspondent Politiek Frankrijk heeft het afgelopen weekein de geschokt gereageerd op de moord op Yann Plat. Het 44-jarige centrum-rechtse parle- menstlid werd vrijdagavond in haar woonplaats Hyères in het departement Var (Provence) het slachtoffer van een brutale moordaanslag die het werk lijkt van de Zuidfranse georganiseerde misdaad. Yann Piat was een zeer actief lid van de parle mentaire onderzoekscommissie die zich met de maffia en de georganiseerde misdaad bezig houdt. Volgens diverse politieke vrienden zou ze de afgelopen maanden daarom herhaaldelijk met de dood zijn bedreigd; dreigementen die ze zeer ernstig nam. Vrijdagavond rond acht uur, toen Yann Piat op wegwas naar haar woning in een buitenwijk van Hyères, werd haar auto ingehaald door een mo tor. Op het moment dat de chauffeur van het par lementslid vaart minderde voor een verkeers drempel schoot de bijrijder de chauffeur een ko gel in het been om hem tot stoppen te dwingen. Vervolgens vuurde hij zijn revolver leeg op het parlementslid dat door minstens twee kogels werd getroffen. Ze moet op slag dood zijn ge weest. I loewel het onderzoek nog maar amper op gang is gekomen, wijst veel in de richting van een klassieke maffia-moord, uitgevoerd door profes sionele huurmoordenaars.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5