fit- Supermarkt wil thuis bezorgen 'Voor vierhonderd piek afgeslacht' Binnenland Groen alternatief voor de taxi B' «I Bank legt beslag op AOW Dordtse CD'er 'IRT'ers Utrecht boden dealers vrouw geld aan' Wereldballonvaarders getest MAANDAG 28 FEBRUAR11994 3 «derlandi Penburr«u Bommelding Bijenkorf loos alarm Amsterdam Honderden winkelende mensen zijn zaterdag een kwartier voor sluitingstijd uit de Bijenkorf in Amsterdam ge loodst na een bommelding. De politie besloot te ontruimen, toen bewakingspersoneel van de Bijenkorf in het trappenhuis naar de parkeergarage een verdacht pakje vonden. Vlak daarna kwam er bij de politie een dreigtelefoontje binnen dat twee ex plosieven om tien over vijf zouden ontploffen. Het pakketje bleek slechts onschuldige rommel met draadjes te bevatten. Anti-racisme-optocht verloopt kalm Leeuwarden Zo'n tweeduizend mensen hebben zaterdagmid dag meegedaan aan een demonstratie in Leeuwarden tegen ra cisme. Aanleiding was een door de Centrumpartij'86 aangekon digde mars door de stad. Burgemeester Apotheker had die ech ter verboden. Er kwamen maar vijf CP'ers pamfletten uitdelen en botsingen bleven uit. De politie had tweehonderd mensen achter de hand maar hoefde niet op te treden. Hagenaar steekt eigen huis in brand den haag Bij een explosie en brand in een woning in Den Haag zijn zaterdag drie mensen gewond geraakt. Onder hen is de man die de brand heeft aangestoken. Hij liep flinke brandwonden op, aldus de politie. De man drong het huis op de derde verdieping aan de Van Diemenstraat binnen en besprenkelde het met ben zine. Toen hij de brandstof aanstak, deed zich een explosie voor, gevolgd door brand. De klap blies een groot deel van de achter gevel weg. Twee mensen die in de tuin stonden, werden door brokstukken gewond. Hoofdredacteur Friesch Dagblad weg Leeuwarden De kantonrechter heeft de Provinciale Persvereni ging Friesland toestemming gegeven Bob Nuys te ontslaan als hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. De rechter sprak zich niet uit over de vraag wie de schuldig is aan de slepende conflic ten in het bedrijf. Als gevolg van die conflicten werd Nuys eind vorig jaar op non-actief gezet, maar de hoofdredacteur dwong via een kort geding zijn terugkeer af. Volgens de kantonrechter zijn er echter te veel spanningen tussen Nuys en de krant en is er geen kans dat het ooit goed komt. Weer wolf ontsnapt in Amsterdam Amsterdam Voor de tweede keer in twee maanden tijd heeft een ontsnapte wolf gisteren de politie van Amsterdam een paar uur beziggehouden. Het dier ontsnapte uit het dierenopvangcen trum aan de Burgemeester Vening Meineszlaan. Onbekenden hadden een gat in het hek geknipt. De wolf is in de Koningsberg straat door een hondengeleider uit Zaanstad met een verdo vingsgeweer neergeschoten. Twee maanden geleden ontsnapte ook een wolf, maar die werd na een wilde achtervolging gepakt. Acht gewonden bij ongeval oosterhesselen Een personenbusje met een dansgroep uit Den Haag is zaterdagavond in Drenthe verongelukt op de N37 (Hoogeveen-Emmen). De acht inzittenden, allen vrouw, zijn ge wond overgebracht naar het Scheperziekenhuis in Emmen. Geen van hen is in levensgevaar. De bestuqrder verloor de macht over het stuur toen ze de berm raakte. De auto vloog een paar keer over de kop. Auto-ongeluk Gouda: zes gewonden Rotterdam Zes mensen zijn gisteren gewond geraakt bij een auto-ongeluk op de A20 (Hoek van Holland-Gouda) ter hoogte van het Schieplan in Rotterdam. De drie rijbanen naar Gouda raakten vijf kwartier geblokkeerd. Bij het ongeval waren drie au to's betrokken. De vermoedelijke oorzaak is een verkeerde in haalmanoeuvre, zegt de politie. Door het ongeval ontstonden op de A20 en op de A13 files van in totaal elf kilometer. Amsterdam Groen Links-lijsttrekker Ina Brouwer en haar dochter rijden samen in een fietstaxi in Amster dam. Groen Links hield daar zaterdag in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart, een op tocht met alternatief vervoer. foto anp ruud hoff Politie zet twintig man op moordt chauffeur iotterdam npa-/> ten speciaal rechercheteam van win tig man onderzoekt de noord op een 56-jarige taxi- hauffeur. Hij werd in de nacht an vrijdag op zaterdag dood angetroffen in zijn taxi in Rot- ierdam-Noord. Sectie heeft uit- lewezen dat hij door een schot n het hoofd om het leven is ge- tomen. 1 Een voorbijganger heeft in de iabijgelegen bosjes een inge- )akt vuurwapen gevonden. De lolitie onderzoekt of dit vuur wapen iets met de moord te naken heeft. Voorts wordt on- ferzocht welke cliënten de jhauffeur vlak voor zijn dood leeft vervoerd. Het slachtoffer ïond op het punt de taxi vaar wel te zeggen en over te stap- f len op een RTC-bus, waardoor lij geregelder werktijden zou trijgen. p Kombrink: Politie Turft niet Vtl>veral te komen )rg j mfe Rotterdamse politie durft I79lch op sommige plaatsen in -loeotterdam niet meer te verto- i héén. ,,We moeten de dingen ?ef®rdop durven zeggen," aldus in jombrink dit weekeinde tijdens anfen discussie over onveiligheid. In Hoogvliet bijvoorbeeld, wejaar ik pas geleden een werk- idefezoek heb gebracht, staan flats laar wordt gedobbeld, gedron- antfen en in drugs gehandeld. Jon- defelui daar beschikken over wa- ;sreëns en de politie durft er niets egégen te doen." Volgens Kom- aattink zijn er in Rotterdam leerdere plekken waar de poli- kktf de macht uit handen heeft So-tgeven. Bo Politiecommissaris Bakker 5e londe zich pijnlijk getroffen ei- hor Kombrinks opmerkingen, ngëaar moest toegeven dat Kom- ch rink deels gelijk heeft. „Er zijn I Rotterdam geen gebieden ds-Bar de politie helemaal niet >t déeer komt maar er zijn wel ier-raten waar politiepatrouilles •- fver geen bezoek brengen". In ïrgelijke gebieden zijn volgens ïkker grootschalige en harde )litie-acties nodig en in Rot- rdam gebeurt dat de laatste d dan ook. rotterdam peter louwerse De schrik zit er in bij de Rot terdamse taxichauffeurs na de moord op een 56-jarige colle ga. Sommigen hebben nauwe lijks geslapen, want het is ten slotte geen kleinigheid: een vakbroeder die in koelen bloede wordt vermoord. 'Onbegrijpelijk', vindt chauf feur John Borsten, „voor hoog stens vierhonderd gulden ga je toch niet iemand afslachten?" Een taxichauffeur is een ge makkelijk doelwit. Veertien dagen geleden kreeg een chauffeur een straal ammo niak in zijn ogen gespoten. Vo rig jaar werd een collega door een verslaafde geprikt met een naald. Hoe gevaarlijk is het be roep van taxichauffeur eigen lijk? John Borsten is geen doetje. Zijn imposante lichaam is 1.90 meter lang en weegt 110 kilo. Toch is ook Borsten niet langer opgewassen tegen de criminali teit tegen taxichauffeurs. „Ik stop met de nachtdiensten", zegt hij beslist. Borsten zwicht daarmee voor de dreiging van geweld. „Ik gooi de handdoek in de ring. ik heb geen zin om ook een kogel in mijn nek te krij gen". Die beslissing nam hij in sep tember vorig jaar, en hij is er nu blij mee. De Rotterdammer gaat werken voor het nieuwe bus- senvervoer van de RET en de Rotterdamse taxi-centale RTC. „Groepsvervoer, invaliden, be jaarden", legt hij uit, „geen nachtdiensten meer". Na de brute moord voelt de doorgaans zo opgewekte John Borsten zich 'vreeemd en leeg'. Zijn onfortuinlijke collega zou net als Borsten bij het nieuwe project gaan werken. „We maakten er wel eens een dolle tje over", zegt Borsten nu. „Zó Eerdere aanslagen op taxichuaffeurs. 12 augustus 1987: Beroving en zware mishandeling van Amster damse chauffeur op Schiphol. 26 september 1987: Chauffer in Oud-Zuilen (Utrecht) neergesto ken. Hij overleeft de aanslag. 28 september 1991: In Utrecht wordt een 20-jarige taxichauffeur met messteken omgebracht. 18 december 1991 Een 47-jarige taxichauffeur uit Antwerpen wordt met messteken vermoord in Bergen op Zoom. 29 juni 1992: Een 38-jarige chauffeur uit Rijswijk wordt in Den Haag door een klant vijf keer in de arm gestoken. 12 september 1992: Een 19-jarige chauffeur uit het Brabantse Liempde wordt in Boxtel doodgestoken. 2 juli 1993: Een 29-jarige chauffeur uit Arnhem wordt in Zevenaar bij zijn taxi doodgeschoten. 5 augustus 1993: Een 57-jarige Hilversumse chauffeur wordt in Loosdrecht dood bij zijn auto aangetroffen. van: George, dadelijk alleen nog ouwe wijven rijden. Geen junks meer". Borsten kende het slachtoffer goed. Een aardige man, gewoon een taxichauffeur zonder bla bla. Zestien jaar geleden werd hij ook als eens op zijn huid ge zeten door een gewapende overvaller, vertelt Borsten. „Hij kreeg een blaffer op zijn kop en is toen keihard gaan scheuren. Dat was zijn redding". Afgelopen vrijdag ging het fout. Uit piëteit met de overle dene. waren bijna alle Rotter damse taxi's zaterdag getooid met een rouwlint „Toen mijn vrouw in de winkel uitlegde waar dat lint voor was, hoefde ze niet te betalen. Vind ik toch sympathiek. Iedereen leeft mee." Het is een rustig nachtje voor John Borsten. Een ritje naar Dordrecht met twee mensen die de trein hebben gemist. Een paar treinreizigers die naar Rot terdam-West willen. Maar voor al veel late stappers die de auto laten staan na drankgebruik. „Een makkelijk publiek van avond". zegt John. Door zijn twintig jaar ervaring heeft hij een zesde zintuig ontwikkeld voor linke situaties. Hij neemt hij nooit drugrun ners mee. „Als je naar bijvoor beeld Capelle gaat en een klant begint halverwege de rit het adres te wijzigen, dan meld ik dat gelijk bij de centrale. En ver der", luidt Borstens ruime om schrijving, „ben ik op mijn hoe de als ik het niet vertrouw. Dat is geen kwestie van huidskleur, maar van mensenkennis". Met die opvatting zijn maar weinigen van Borstens collega's het eens. Chauffeur Ab heeft een pasklare oplossing voor het criminaliteitsprobleem: „Al die zwarten eruit," is zijn beknopte diagnose. In hun angst voor het ongrijpbare zoeken veel chauf feurs hun toevlucht tot ex treem-rechts. Voor Charles Gel- auff (73) is vooral Joop den Uyl de gebeten hond. „Den Uyl ging in '74 naar Su riname en daarna kwamen al die Surinamers hiernaartoe. Ik had een juwelierszaak, moest het bijltje erbij neergooien, om dat ik drie keer werd overvallen door die lui. Ik vind het erg dat je in dit land de waarheid niet meer mag zeggen. Mij maken ze niets wijs. En dat heeft niets te maken met rassenhaat, want dodrecht anp De Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft beslag laten leggen op de AOW-uitkering en de gemeenteraadsvergoeding van het Dordtse raadslid van de Centrumdemocta- ten, M. Koning. De bank zou zes ton van Koning te goed hebben. Het raadslid zelf zegt een vordering van bijna negen ton te hebben op de bank. Dat heeft de Haagse advocaat van het raadslid, mr. R.B. van Heijningen, zaterdag gezegd. Samen met zijn advocaat wil Kqning de beslaglegging ongedaan maken. Vrijdag diende hierover een kort geding voor de rechtbank in Dordrecht. De uitspraak is over veertien dagen. Koning en de bank hebben sinds 1986 een slepend conflict. Ko ning bezit tientallen panden in Dordrecht. Volgens de advocaat gaat het meningsver schil over boeteclausules bij hypotheken en is het een welles-nietes-spel geworden over wie van wie geld tegoed heeft. „Uit een accountantsrapport is duidelijk Nieuwe functies op minimumloonniveau De ongeveer 2.000 zelfstandige supermarkten willen met inpakhulpen bij de kassa en thuisbezorgers een groot aantal laaggeschoolde werklozen aan werk helpen. Tege lijkertijd willen ze echter voor een aantal lagere functies, zoals kantinehulp en vakkenvuller, het salaris op termijn verlagen tot rond het minimumloon. woerden sjaak smakman inpakhulpen en thuisbezorgers in di- nieuw te creëren in- stroomschaal' komen tussen Dat is de kern van het werkgele genheidsplan dat het Vakcen trum Levensmiddelen de bon den voorschotelt in de nieuwe CAO-voorstellen. Na de forse loonsverhogingen van de afge lopen jaren liggen de laagste CAO-lonen in de supermarkten op dit moment ruim 300 gulden boven het minimumloon. In de Stichting van de Arbeid kwa men werkgevers en vakbonden vorig jaar overeen om banen te scheppen door het invoeren van nieuwe eenvoudige taken tegen een salaris tussen het mi nimumloon en de laagste CAO- schalen. De supermarkten zijn daartoe bereid, maar willen dan tevens voor nieuwkomers in het al be slaande eenvoudige werk af van de laagste CAO-schaal. Nieuwe emballagemedewerkers en kan tinehulpen moeten net als de minimumloon en de laatste CAO-schaal. De Dienstenbond FNV is sceptisch over de voor stellen. Ook voor hogere functies wil len de supermarkten de hand op de knip houden. Bij de loonsverhoging van in totaal bijna tien procent in de afgelo pen drie jaar werd uitgegaan van een inflatie van zeven pro cent. Die is echter blijven steken op ruim vier procent, zodat de werknemers bijna twee keer zo veel koopkrachtverbetering kre gen dan waarop was gerekend. Met dat gegeven in het achter hoofd koerst het Vakcentrum af op de nullijn voor dit jaar. Bij de CAO-onderhandelin- gen. die volgende week begin nen. zal het deeltijdwerk een belangrijk onderdeel vormen. Voor deeltijdwerk op ongebrui- ik ben opgevoed door de jo den". Borsten haalt zijn wenkbrau wen op bij die verhalen. „We hebben zeer veel aanhangers van de CD en de CP'86. Ik ben blij dat ik die gedachten niet heb. Ik zeg altijd, jongens, dèar red je het niet mee, je moet als taxichauffeur geen politieke mening gaan lopen verkondi gen. Die Turkse jongens, die Su rinaamse jongens hebben ook een vader en moeder. Die wer ken ook voor de kost. Daarom word ik strontziek van die idee ën". De vraag die veel chauffeurs bezighoudt is: had deze moord voorkomen kunnen worden? President-commissaris Nico Reith van de RTC is duidelijk: „Nee. Dit soort dingen kun je niet voorkomen. We hebben wel een alarmsysteem, maar je krijgt in zo'n geval niet de kans om de knop in te drukken". lohn Borsten is het eens met de RTC-baas. Een taxichauffeur blijft nu eenmaal kwetsbaar, re deneert Borsten, ook al tref je nog zoveel voorzieningen. Een klant op de achterbank die de discussie volgt, heeft een sug gestie. „Scherm de chauffeur af met glas, net als in Amerika." Borsten voelt daar niets voor. „Dat werkt hier gewoon niet. Je zit nou gezellig te praten. Je kunt de klant toch niet als een kanariepietje achter glas opslui ten?" „Bovendien moet je als chauffeur toch vaak uit je auto komen. Als je ergens aanhelt, kunnen ze je ook nog wegbla zen." Borsten heeft zijn hoop ge vestigd op een directe lijn tus sen de meldkamers van de RTC en de politie. „Ik denk dat we daarbij gebaat zijn". Collega Joop de Bruin haalt Borsten snel uit de droom: „Dat wil de poli tie niet omdat het te duur is." UTRECHT. ANP Justitie onderzoekt of twee Utrechtse rechercheurs van het inmiddels opgeheven Interre gionaal Rechercheteam Noord- Holland/Utrecht (IRT) over de schreef zijn gegaan bij hun con tacten met criminelen. Aanlei ding tot dit onderzoek is infor matie die de criminele inlichtin gendienst (CID) van de Amster damse politie zou hebben ge kregen. Volgens de Utrechtse persof ficier Van der Molen heeft de CID 'zich iets laten vertellen' over mogelijke escapades van het tweetal. Het zou daarbij on der meer gaan om een op foto vastgelegde seksuele uitspatting met de ex-vrouw van een crimi neel. Ook zou het tweetal aan dezelfde vrouw een fors geldbe drag afkomstig van drughandel hebben aangeboden. De aantijgingen zijn volgens Van der Molen nog niet onder zocht. „Wc hebben de gegevens inmiddels opgevraagd en zullen het waarheidsgehalte van de mededelingen natrekken." Het OM heeft nog geen contact ge zocht met de twee betrokken rechercheurs, een brigadier en een hoofdagent. Beiden zijn ook nog gewoon in functie. „We gaan eerst eens kijken wat er van de beschuldigingen over blijft." De Utrechtse politie wei gert commentaar. Van der Molen zegt inmiddels haar buik vol te hebben van de ruzie tussen de korpsen van Amstrrd.mi en Utrecht ..Het moet een keer ophouden. Ik zie het nut er niet van in om elkaar over en weer te beschuldigen. Zeker als de kwestie weer on derdeel wordt van een straf zaak." vussingen anp Adelniund: Voorkeursbeleid allochtonen is broodnodig Weg kwalijk dat de Industrie bond FNV nooit werk heeft ge maakt van de centrale afspra ken met de werkgeversorgani saties over positieve actie. De Industriebond vond het zelfs ja renlang niet nodig om een me dewerker etnische minderhe den in dienst te nemen, aldus Adelmund. Volgens haar ging de Industriebond ervan uit dat de belangen van minderheden wel konden worden meegeno men in het algemene beleid. Over de recente publiciteit rond de Centrumdemocraten zei Adelmund, die voor de PvdA in de Tweede Kamer komt: „Ie dereen kan weten dat die partij maar één doel heeft: alle ellende afwentelen op één bepaalde groep. Dus iedereen die daarop stemt, weet wat hij doet. Het is een stem voor een etnisch zui ver Nederland. Dat is een stem voor oorlog. Kijk naar voormalig Joegoslavië, allemaal Janmaats aan de leiding daar." Bij het aannemen van personeel en promoties wordt, bewust of onbewust, geselecteerd op huidskleur. Om daaraan tegen wicht te bieden moet het voor keursbeleid voor allochtonen worden aangescherpt. Met die boodschap reageerde de schei dend vice-voorz.itter Adelmund van de FNV zaterdag in Vlissin- gen tijdens de manifestatie 'Kleurrijk, een Verrijking' op de woorden van voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV. Die stelde vorige week dat voor keursbeleid juist ter discussie. „Er is maar één effectieve ma nier om tegen discriminatie op de arbeidsmarkt in te gaan. Te gen-discriminatie, oftewel posi tieve actie. Dus arbeidsmarkt maatregelen en personeelsbe leid die een gelijk gewicht op de andere kant van de weegschaal leggen aldus Adelmund. Adelmund nam het Van der kelijke uren moeten wat de vak bonden betreft dezelfde toesla gen gelden als voor full time werknemers. De vakbonden voelen zich hierin gesteund door het oordeel van de Com missie Gelijke Behandeling van mannen en vrouwen bij de ar beid. Omdat in praktijk voel meer vrouwen in deeltijd wer ken dan mannen, wordt het niet betalen van de toeslagen be schouwd als indirecte discrimi natie. De werkgevers zijn daar toe in principe bereid, maar wil len dan wel nog meer dan voor heen kunnen afwijken van de gebruikelijke winkeltijden. James Telesuper, dat al een paar jaar tegen vergoeding boodschappen thuisbezorgt in de Randstad, zegt absoluut niet bang te zijn voor de plannen van de zelfstandige supermark ten. Het onder de vleugels van Albert Heijn opererende bedrijf heeft pas sinds kort geen wacht lijsten voor thuisbezorging meer. Een woordvoerder ver welkomt eventuele concurren tie. „Dat houdt iedereen scherp en daar heeft de consument al leen maar baat bij". NS: Zonder extra rijksgeld meer ontslagen utrecht anp Als de overheid na de reorgani satie bij de NS niet met vol doende geld over de brug komt om onrendabele lijnen in stand te houden, moeten de Neder landse Spoorwegen opnieuw drastisch snijden in materieel en personeel. De spoorwegen willen 200 miljoen gulden per jaar om onrendabele lijnen na 1998 in stand te houden, het ministerie van verkeer en wa terstaat wil niet verder gaan dan 60 miljoen per jaar. De spoorwegen maken op dit moment een ingrijpende reor ganisatie door, waarbij bijna 5.000 van de 28.000 banen ver dwijnen. NS hebben 350 mil joen gulden gereserveerd voor een sociaal plan. De woordvoer ster wilde zich niet uitlaten over het aantal banen dat op de tocht komt te staan als het mi nisterie voet bij stuk houdt. De bonden, die achter de NS staan, denken aan enkele duizenden. Minister Maij liet dit week eind weten dat NS het voorals nog zonder extra overheidsgeld moeten stellen. De spoorwegen hebben voorlopig drie jaar de tijd gekregen om de onrendabe le lijnen in kaart te brengen en ze rendabel te maken „Nog voordat maatregelen zijn getrof fen om de onrendabele lijnen op te krikken, gaan de bonden en de NS ervan uit dat deze toch niet lukken en willen ze er nu al geld bij." VVD wil meer politie den haag npa De VVD wil andere grote poli tieke partijen warmkrijgen voor haar idee om de Nederlandse politie in vijf jaar tijd met 10.000 mensen uit te breiden. Dat heeft WD-leider Bolkestein ge zegd op een partijmanifestatie in Bussum. geworden dat Koning gelijk heeft maar daarover loopt nog een bodemprocedure bij het gerechtshof in Den Haag", aldus Van Heijningen. Koning vindt dat hij slachtoffer is van plagerijen, uitgedeeld door 'de boe- venafdeling' van de bank. Hij zegt door het beslag 'geen boterham minder' te eten. Het raadslid is CD-lijsttrekker in Dordrecht en kandidaat Tweede-Kamerlid voor deze ui terst rechtse partij. amsterdamZevenhonderd mensen deden zaterdag in de RAI mee aan een test van de ideale ballonvaarder. De test is onderdeel van een selectieprocedure waaruit uiteindelijk een kandidaat komt die over een paar jaar met vlieginstructeur Henk Brink en F16-piloot Willem Hageman de eerste non-stop ballonvaart om de wereld maakt. foro anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3