9 Björkman: het gaat snel Samen Sterk na kampioenschap vol vertrouwen 'Gewichtheffen doe je ook met je koppie r* Sport 'IE ZEI DAT Borst niet te stuiten 5\AANDAG28 FEBRUAR11994 23 Degradatie dreigt voor McDonald's leiden» Het degradatiespook schijnt de Leidse eerste-divisionist McDonald's steeds meer in de greep te krijgen. De zaalvoetbal club leed tegen het Hoornse Hovocubo een verdiende nederlaag van 6-2. Nico Lakenberg en Sjaak de Boer tekenden de Leidse doelpunten aan. Op het wedstrijdformulier stond overigens een eindstand vermeld van 6-3. e Darters geven geen duimbreed toe iftATWUK» In de kop van de darts-eredivisie geven de teams elkaar Jgeen duimbreed toe. Koploper Downstairs had geen kind aan de ^Dolphins '88. In Katwijk werd het 9-0. Hetzelfde gold voor de jjtummer twee. De Snops was met 9-0 te sterk voor rode lan taarndrager 't Brandewijntje 2. Nummer drie op de lijst Bullshit liet het lelijk afweten. Tegen het Pretcafé ging het met 5-4 de j£>oot in. De stand aan kop is: 1. Downstairs 13-95,2. De Snops „13-92.3. Bullshit 13-81. JjKruithof vestigt nieuw record epASELGA Pi pine Hoe ouder, hoe verder Jan Roelof Kruithof Schaatst. De 57-jarige marathonrijder uit Havelte heeft gisteren ''Sn het Italiaanse Baselga di Pine zijn individuele wereldrecord Mover 24 uur verbeterd. De absolute koning van de Alternatieve ®Elfstedentocht reed op de kunstijsbaan in de Dolomieten in één '•etmaal 1639 ronden. Dat is 655,6 kilometer. Het oude record, dat ;rvorig jaar ook in Baselga di Pine werd gevestigd, stond op "651.570 km. Kruithof is 24 uur constant op het ijs geweest. Er "hoefde zelfs geen sanitaire stop te worden gemaakt want hij reed ,cUe monstertocht met een catheter in. Aan de 24-uursrace na- <Vien veertien schaatsers deel uit zes verschillende landen. De "Italiaan Bonato eindigde op de tweede plaats. Hij had liefst 311 'gronden achterstand op Kruithof. Puntenrecord bij korfbalwedstrijd ■jlpen haag Bij de zaalkorfbalwedstrijd voor de hoofdklasse Die ^aghe - Futura is zondag een puntenrecord gevestigd. Met de l^üitslag 29-25 voor Die Haghe werd het record van 53 punten, dat „f orig seizoen in de boeken kwam bij de wedstrijd Naas - Fortu- na, verbeterd. IVan den Hoogenband zwemt sneller udenDe Brabantse zwemmer Pieter van den Hoogenband heeft bij de Nederlandse jeugdkampioenschappen in Uden het r hationaal aspirantenrecord op de 400 meter vrije slag gebracht dop 3 minuten en 56,23 seconden. Het talent van PSV, dat nu al '"•tde aanvoerder van de generatie na Marcel Wouda mag worden 'benoemd, was ruim een seconde sneller dan Vincent Elgersma. '•Die kwam op 5 maart 1989 in Dordrecht tot 3.57,39. jacied Tarik Oulida in VI: t Een rat. Gewoon sneaky, weet Ik vind dat wel een mooie fenaming.Niet negatief. Nee oor, dat klinkt toch goed: een nisterdamse rat. :haatser Johan Olav Koss in e Volkskrant: 4/s ik in Nederland ben vraag me altijd af: waar moet je hier aar toe als je alleen wil zijn? Er 'af/i overal mensen, je kunt je \jrgens verbergen. ^SV-er Jan Wouters in Elsevier: aik heb in Duitsland het leven '\tdekt. Fijne dingen die ik in der land niet gewend was. l°ren tafelen, wijntje of biertje 'bij. Lekker kletsen. We voelden 3S er erg thuis. *Wis Westerhof, hoofd oplei- stngen PSV in VI: 1 jls je staat te kijken naar de éminiemen van Beringen- )mmelrealiseer je je best wel- !ns dat je een jaar eerder bij' 'sSnfica-Porto op de tribune zat ,ri7 in plaats van een ,njfster ren hotel tij- ins de Champions ej)ague zit ik nu met B-jeugd in een 1 ugdherberg vol sta- s^lbedden. Woctbalinterna- >nal Dick Nannin- i in VI: Jert Jacobs, dat was I 'n trainer naar ijn hart. Keihard ^1$ het erop aan- pam. En als het er __et op aankwam, in maar een stuk in je kloten itliipen, dat deed-ie ook. ag dih Wouters in Elsevier: d p zoekt de ogen van de andere \k\igens en je weet: ons kan niets beuren vandaag. Zal het 1-0 laarden of 4-0? Dat gevoel heb ik \leen bij Ajax gehad. Niet bij Hvern, niet bij het Nederlands ',-éal en ook niet bij PSV. Ajax is Ooie arrogantie. leg nhb Beenhakker over zijn ont- - gig in zijn column in Voetbal dernational: xdaar deze keer, in dit geval op g. 1 moment .was zelfs mijn to- ele voorraad bluf arrogantie, vtpsones, grote bek, gebakken rrcht en wat mijn principiële te genstanders nog meer kunnen denken, niet toereikend ge- euegom me in te houden. Ik heb iirhuild van het lachen. En dat i óider drank. Ik heb zo gela- veten dat ik op een bepaald mo- mzelfs met mijn lach-ham- l\)tngs volledig in de verzuring ueaakte. •ke Wij willen niet voor een dub beltje op de eerste rang zitten, maar alles bij elkaar opgeteld was de aanstelling van Cruijff in de miljoenen gaan lopen. Frits Barend en Henk van Dorp over de verslaggeving van Voetbal International over de mislukte deal tussen de KNVB en Johan Cruijff, in Nieuwe Revu: „Soms is het prettig als je slecht of helemaal niet bent geïnfor meerd. Je kunt dan schrijven wat je wilt en later zeggen dat het fictie was. In de affaire Cruijff-KNVB lijkt Voetbal Inter national niet gestoord te worden door enige kennis van zaken, laat staan door consistente bronnen en feiten. Herman Kuiphof over Johan Cruijff en Voetbal Internatio nal in zijn column in NRC Handelsblad: Arrogantieargwaan en hoog moed (ze kunnen toch niet zon der mij) hebben J.C. in de kuil doen vallen. Ik be spot hem er niet om. hij is vermoede lijk vooral de dupe van anderen gewor den. Verwerpelijk is nu. dat het sport weekblad dat hem zu aar gepousseerd heeft, de indruk wekt dat het zijn verlies niet kan ne men. Het blad blijft met met zogenaam de onthullingen ko men, waarin men zich tegenspreekt en nutteloos blijft roeren in een pan soep die al lang is opgediend. Johann Olav Koss in de Volks krant over het noorderlicht dat hij zag tijdens een helicopter- vlucht naar Ham an „Ik zat eerste rang, alsof ik in een glazen koepel zat, duizend meter boven de aarde Het was helemaal donker en langs de he mel schoten al die prachtige kleuren, als het mooiste vuur werk allertijden. Ik daclit: God moet wel een heel bijzonder ge voel hebben gekregen van deze Winterspelen. Carla Zijlstra in de Volkskrant na de mislukte race over 5000 meten „Er zal voor mij geen nieuwe olympische kans meer komen. Ik heb hier twee jaar van mijn le ven voor opgeofferd. En ab je dan het resultaat ziet. dan kun je alleen maar concluderen dat het dat niet waard is geweest. Ik ga dus ook niet op die manier door met mijn sport. Wat heeft dat voor zin?" Paul Haarhuis had het verlies tegen Stich tijdens het ABN AMRO-toernooi willen compenseren aan de zijde van maatje lacco Eltingh. Het Nederlandse koningskoppel, nummer een op de dubbelranglijst, bereikte door de zege (6-3 7-5) tegen de gelegenheidscombinatie Kafelniko- v/Oosting de finale. Maar daarin was een ander gelegen heidsduo. Jeremy Bates en Jonas Björkman, te sterk: 6-4 6-1. Osinga negende in Sao Paulo d.O PAULO «ANP n •fcrnette Osinga is bij het wereldbekertoernooi in het warme Sao Jfeulo (35 graden), waar ze in het verleden al eens zegevierde, als afegende geëindigd. De Voorburgse degenschermster bleef net bui- 1 :n de Finale (laatste acht) door een even ongelukkige als opmerke- '€jke nederlaag tegen de Spaanse Carmen Ruiz. De Copa do Brasil :öerd veroverd door de Italiaanse Elisa Chiesa die in de eindstrijd diet 15-9 van Rosa Castillejo (Spa) won. ?r Osinga werd op haar weg naar het erepodium door pech getrof- ain. In haar partij tegen Ruiz verspeelde ze een kleine voorsprong 'Qior eigen gretigheid, een oude kwaal die vorige maand bij ..haar °lernooi" in Zoetermeer ook al opspeelde. Bij 13-14 sloeg evenwel ?tët noodlot toe met een nieuwe wapenbreuk, de tweede al in het egtel. rotterdam anp/rtr/dpa De oude Engelsman en de jonge Zweed waren elkaar vorig week einde, tijdens het kwalificatie toernooi in Rotterdam, tegen het lijf gelopen. „Het leek mij prachtig met zo'n ervaren man te dubbelen", sprak de 21-jarige Björkman vol bewondering over zijn elf jaar oudere partner. Zondag, tijdens de finale, viel hem echter de meeste bewon dering ten deel. De Zweed, die vorig jaar in de Nederlandse competitie voor het Scheve- ningse Metselaars uitkwam, speelde als een jonge yup en blafte Haarhuis en Eltingh af. Björkman keek er zondag middag niet eens raar van op dat hij met de hoofdprijs in handen stond. ..Ik verbaas me nergens meer over. Vorig jaar rond deze tijd stond ik 800e op de wereldranglijst, nu in de buurt van de 80. Het gaat ver schrikkelijk snel. Een paar jaar geleden hing ik voor de buis als McEnroe speelde, nu heb ik hem verslagen. Dat geeft een vreemd gevoel." Hij was zenuwachtig voor de confrontatie met zijn jeugdidool en Boris Becker. Na de simpele 6-4 6-4 zege waren alle zenu wen verdwenen. „We dachten tegen Haarhuis en Eltingh, de wereldkampioenen, geen schijn van kans te hebben. Maar zij startten heel slecht." Agassi André Agassi heeft de afgelopen week in Scottsdale, waar hij na maanden interen op eigen ver mogen weer eens een winstpre mie opstreek van ongeveer 80.000 gulden, laten zien de tenniskunst nog niet te zijn ver leerd. In de eindstrijd demon streerde Agassi dat zondag nog een keer ten overvloede tegen de Braziliaan Luiz Mattar: 6-4 6- 3. De kleur- en smaakmaker van menig evenement koos de stad in de woestijn van Arizona als CHf F «WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV CHff ROB ONDERWATER 07l'-356463 plaats voor zijn comeback na een afwezigheid van vier en een halve maand. Zijn laatste optre den als tennisser dateerde van de Amerikaanse Daviscupwed- strijd tegen de Bahama's, waar in hij weer last kreeg van zijn rechterpols. In december werd hij geopereerd. De aanloop naar de finale in Scottsdale (tegen Mattar) ging Agassi al gemakkelijker af dan hij had durven dromen. De zege met 6-1 6-4 op de Duitser Kar- sten Braasch, waarmee hij zich voor de finale plaatste, was zijn vierde achtereenvolgende twee- setszege in een uur. De Wim- bledonkampioen van 1992 is als gevolg van zijn langdurige afwe zigheid op de ATP-Iijst gezakt naar de 32e positie. Hij was in Scottsdale als vijfde geplaatst en zette er door te winnen de mars naar de top-twintig in. In Indian Wells bereikte Steffi Graf de 106e finale op een totaal van 166 toernooi-starts en haar 82e zege. Met de 6-4 6-1 tegen de Kroatische Iva Majoli, waar mee ze zich voor de eindstrijd plaatste, en de aansluitende ze ge op Amanda Coetzer (6-0 6-4) bleef de 24-jarige Duitse ook in haar zeventiende enkelspel van 1994 zonder setverlies. Ook Manon Bollegraf vestigde in Indian Wells een record. Voor de vierde achtereenvolgende week verzekerde de Ermelose zich van een plaats in de dub- belfinale. De eerste twee keer samen met Navratilova, vorige week in Oklahoma met Adams en nu met Sukova. den haag/leiderdorp jeroen alkemade Ruud Borst uit Leiderdorp heeft zaterdag in Den Haag zijn 5de marathon om de KNSB-cup van dit seizoen gewonnen. De lange nuchtere Leiderdorper behaal de hiermee tevens de nationale titel bij de B-rijders. Afgelopen week nam Borst nog een weekje vrij van zijn werk om de hoogte op te zoe ken in het Italiaanse Colalbo. Daar werkte hij veel aan zijn snelheid op de kortere afstan den, omdat hij volgend week einde ook van de partij is op het open Nederlands kampioen schap afstanden. De overwinning van zater dagavond werd hem niet echt in de schoot geworpen. Het was een race met veel demarrages waarbij rijders als Rob Compas en Ruud Borst zeer duidelijk aanwezig waren. In de beginfa se slaagde een klein groepje rij ders erin om e'e'n ronde te pak ken op het toen nog compacte peloton. Daarna probeerde een wirwar van eenlingen om de haverklap ook e'e'n ronde te pakken. Borst deelde veel plaag stootjes uit en uiteindelijk ging de strijd om de ritoverwinning tussen een Idein groepje rijders die drie ronden voorsprong hadden op de resterende rij ders. Borst .was in dit groepje de enige rijder uit de top drie van het KNSB-Cup-klassement. Voor de Leiderdorper was het in de eindsprint dan ook een mak kie om de overwinning voor zich op te eisen. Zusje Marion Borst begon bij de dames marathon met de we tenschap dat zij op de 20ste plaats in het totaal Jdassement stond. Zodoende kon zij zonder enige druk rijden, zij had ge woonweg niets te verliezen. De Leiderdorpse begon erg voort varend en zette het peloton meerdere malen op enkele tien tallen meters. Elke keer waren het de toppers Grimbergen, Seinstra en Dickhout die haar tot de orde riepen. Dertien ron den voor de finish kwam zij me de door toedoen van een ande re deelneemster in de bocht ten val. hazerswoude bertho smit dammedewerker „Toen ik een paar maanden ge leden aan de pers liet weten dat het ons om het kampioenschap ging. werd er hier nog smalend gelachen, en kijk nu!." Samen Sterk-voorzitter Jan Fase kon vrijdagavond zijn geluk niet op. Met 12-4 schoven de Hazers- woudenaren KDV, de laatste hindernis, keurig aan de kant. Nadat ze de promotie in '86 nog op een haar misten, was de titel nu eindelijk een feit. Samen Sterk zal in september haar de buut maken in de landelijke tweede klasse. „Yes, yes!" De vreugdekreet van Martin Out om 23.30 uur was het startsein voor het kampioensfeest waar voor in de knusse speelzaal in de Dorpsstraat ook de nodige oud-leden, jeugdleden en zelfs dammers van 'concurrerende' verenigingen waren komen op draven. Dat teamgenoot Martin de Jong luttele seconden eerder, in stilte, reeds het beslissende achtste punt binnengehaald had was iedereen ontgaan. Maar Out had na zijn winstpar tij dan ook een eigen feestje te vieren. Als enige dammer van de Dambond Midden Holland won hij al zijn negen partijen. Met deze unieke 100% score weet hij zich vast verzekerd van een bijzondere plek in dé*anna len van Samen Sterk. KDV staakte daarop het verzet en een half uur later stond de eind stand 12-4 op de borden. De kampioenen gaven zich vervol gens over aan een geanimeerde terug- en vooruitblik. De zege tocht van het ongeslagen Sa men Sterk kende een beslissend hoogtepunt in de vierde ronde. In het hol van de leeuw werd ti- telfavoriet Zoetermeer met 7-9 te kijk gezet. Nieuweling Peter Slagter. ooit actief in de landelij ke hoofdklasse voor RDG: „Op papier leek Zoetermeer sterker. Achteraf was onze basis breder, breder dan iedereen dacht." Anderen roemden vooral de sfeer en vechtlust van de 'gezel ligheidsvereniging' waar de bar tot in de kleine uurtjes geopend is en iedereen altijd binnen kan lopen voor een vluggertje. Hoe wel 'presteren' volgens de Ha zersvvoudse dammers dus geen 'must' is, neemt speler/voorzit ter Jan Fase de promotie wel degelijk serieus. „Anders moet je gewoon lekker in de hoofd klasse blijven spelen. We willen een vaste positie in de tweede klasse veroveren. Straks moeten we een tiental op de been bren gen. Er moeten dus versterkin gen komen. Verder is deze speelzaal te klein. We zijn al op zoek naar een ander onderko men." Met het uitbreiden van het spelersarsenaal werd direct een start gemaakt. Waddinxve- ner Raymond van Es. jeugdta lent van Excelsior, gaf ter plekke zijn ja-woord. Zijn eveneens aanwezige clubgenoot Teun van der Krol lijkt ook niet vies van een kans om zijn talenten op landelijk niveau te toetsen. „Zo hebben we nog wel meer spelers op ons verlanglijstje staan", onthulde Hans Stolwijk. „Frans de Jonge (Katwijk). Ri chard Treur (HDC) en Arno van Wijk (Boskoop) bijvoorbeeld. Naast Gouda. Leiden en Rijns burg kunnen regionale talenten zich nu ook in Hazerswoude verder ontwikkelen." Van het huidige kampioensteam zijn overigens reeds zes spelers ooit landelijk actief geweest. „I3aar om geloof ik er ook wel in", sprak Peter Slagter. „De ver schillen zijn klein, we moeten ook in de tweede klasse hovenin mee kunnen draaien." In de slotronde verloor HDC verder met 12-4 van het Haagse Mariahoeve. Rijnsburg 2 staat met 8-4 achter tegen Katwijk. De 'hangpartijen' zijn echter niet meer van belang nu duide lijk is dat het Leidse LDG niet degradeert naar de regionale hoofdklasse. Het puntloze Zoe termeer 2 doet nu als enige een stapje terug. De Leidse Krachtsport Vereni ging De Spartaan lijkt in de laacht van haar leven te zijn. Tijdens de Nederlandse kam pioenschappen in Nijmegen was de vereniging erg succesvol. Voor het eerst sinds jaren was de club weer eens met een be hoorlijke ploeg afgereisd - een achttal - en coach Dirk van de Riet kwam met heel wat kam pioenen terug. Willem van de Berg, Dio Degenaars, Arjen de la Rie en Karim Mousacy behaal den een eerste plaats. De deelnemers werden in Nijmegen eerst zelf gewogen voordat ze de kilo's de lucht in mochten trekken en stoten. Van de Berg trok (in de categorie tot 99 kilo) 120 kilogram en stootte 150. Degenaars werd kampioen tot 90 kilo. Hij kwam tot een to taal van 300 (140 trekken. 160 stoten). De la Rie liet bij het trekken 110 noteren en bij het stoten 120, alles in de categorie tot 108 kilo. De vierde winnaar was Karim Mousacy. Hij kwam in de groep tot 80 kilogram tot 110 (trekken) en 125 (stoten. Teresa Ernster liet zich ook niet onbetuigd, ook al werd het een tweede plaats. Ze kwam in de categorie tot 56 kilo met een to taal van 150, trekkend 67,5 en stotend 82,5. Voor Yvonne van der Stoep was er ook zilver tot 64 kilo. De Voorschotense trok 70 en stootte 92,5. Henk de Tombe, pas 15 jaar, werd ook tweede met een totaal van 165 (72,5 en 92,5). Volgens Yvonne van der Stoep waait bij De Spartaan een nieu we wind en dat heeft geresul teerd in goede prestaties. „De sfeer is goed en we trainen er hard voor. De meesten wel een keer of vier, vijf per week. Het elan komt na een paar magere jaren weer terug." Werden de Leidse deelnemers in Nijmegen nog op doping ge controleerd? Van der Stoep: „Nee, vorig jaar wel, maar nu hebben we niemand gezien die kwam controleren. Dat zegt echter niets, want ze kunnen op de vreemdste momenten ko men. Als we deze week 's avonds trainen in de Groenesteeg in Leiden staan ze misschien ineens voor de deur. Out of competition-controls noemen ze dat." Van der Stoep zal ze met open armen ontv angen. „Wij hehben niets te verbergen. Ik til al vijf jaar en ben nooit met doping in aanraking geweest. De laatste tijd lees je berichten over sport scholen waar sprake zou zijn van gebruik van stimulerende middelen. Natuurlijk praten wij Een jonge toeschouwer bij het Nederlands Kampioenschap Gewichtheffen in Nijmegen waagt zich ook aan een van de halters. foto anp daar over, maar van die discus sie hebben we weinig meege kregen. Het zijn wellicht meer de mensen die mooi willen zijn met een gespierd lichaam die gebruiken." „Bij ons gaat het niet om het ui terlijk. maar om de sport. Mid deltjes hebben wij niet nodig. Trouwens: gewichtheffen is niet alleen een kwestie van sterk en gespierd zijn. Bij het trekken en stoten moet je vooral een hele goede concentratie hebben. Het is een mentale kwestie. Als je enorme stress hebt. kan je sterk zijn maar niets presteren. Dat komt voor. Je bovenkamer moet in orde zijn. Tussen de oren, ja. Gewichtheffen doe je ook met je koppie." I van De bank mocht afgelopen week minder toeschouwers begroe ten dan vorig jaar. Naar Ahoy' kwamen dit keer 'slechts' 85.255 bezoekers. Dat was in '93 nog 91.100. Maar de heer Ruud Hoek van De bank blikte gisteren niette min zeer tevreden terug op de 21ste editie van het evenement, dat in elk geval nog tot en met '97 wordt gesponsord door zijn werkgever. Hoek heeft bij de bank een functie die zich niet laat vatten in een paar lettergre pen. Hoek is adjunct-directeur directoraat concern communi catievan de ABN/Amro. Dat past natuurlijk nooit op één visitekaartje. Met zo'n functie weet je wat van pr en media-zaken, dat kan niet anders. Daarom kon Hoek gis teren ook haarfijn uitleggen waarom er minder mensen wa ren gekomen dit keer. „Uiteindelijk moesten we ook concurreren met de Olympi sche Winterspelen op tv. Maar dat wisten we van tevoren. Om die reden zou het toernooi me- d ia naai nooit zo worden uitver groot als we gewend waren. Koot en Bie hadden het niet mooier kunnen formuleren. Het Duitse voetbal wordt opnieuw van het gebruik van do pe beschuldigd. In het tweede deel van een voorpublikatie van het boek „Rode kaart voor de DFB" in het blad Focus, stelt auteur Edwin Klein, dat VfB Stuttgart in het seizoen 1991 1992 kampioen is geworden met behulp van anabole steroï- den. Opnieuw wordt oud-sprinter Manfred Ommer, voorzitter van de Tweede Bundesliga club FC Homburg, als kroongetuige ge citeerd. Ommer zegt: „Als in het voetbal dezelfde regels zouden gelden als in de atletiek dan zou VfB Stuttgart zijn titel moeten teruggeven en alle spelers voor vier jaar geschorst worden." Ommer zei verder: „Eigenlijk zou men nu de titel moeten toewijzen aan Borussia Dort mund. De spelers van Stuttgart slikken anabole steroïden en ge bruiken clenbutorol. Zij zitten onder de dope." Ook dopingjager professor Manfred Donike komt weer in opspraak. De Keulse weten schapper werd op 16 oktober 1989 door de clubarts van FC I lomburg, dokter Schlafer, op de hoogte gebracht van het feit dat een contractspeler van VfB Stuttgart van een uroloog het mannelijke hormoon testo- storon kreeg. Donike had op die mededeling geen actie onder nomen. Bovendien zou Donike bepaalde stoffen, die in zijn bock „Dopingcontroles" als ver boden worden aangemerkt, in het voetbal toelaatbaar achten. Het blad Focus, dat eerder be richt had over doping in het Duitse voetbal en daarbij meld de dat een speler betrapt was, heeft nu ook de naam van de betrokkene bekend gemaakt. Het gaat om Thomas Möller. toen nog uitkomend voor Ein- tracht Braunschweig, die op 26 september 1992 betrapt was op het gebruik van prolintan. De- positieve controle is bevestigd door de voorzitter van Braun schweig. Harald Tenzer. Volley halbondscoach Joop Alberda zag zaterdag hoe Piet Zoomers/D met een éclatante 3-0 zege op Autodrop/VCG een optie nam op de derde landsti tel en de competitiedeur eigen lijk al halverwege in het slot gooide. Die competitie is en blijft een heerlijke bron van in spiratie voor vernieuwers en be denkers. De afgelopen week to verden de twintig eredivisie clubs een compromis uit de ho ge hoed met anderhalve com petitie, periodekampioenen en als toetje een beker 'top four De topclubs willen het anders en ook de bondscoach twijfelt hardop of het wel verstandig is een dergelijk ingewikkeld sys teem op te zetten. „De vorm van de competitie moet herken baar en duidelijk zijn voor het publiek", luidt zijn eis. De opzet van de competitie hangt nauw samen met de be langen van de bondscoach. Al berda heeft in april, als zijn campagne richting WK begint, niets aan totaal uitgewoonde eredivisiespelers. Toch wil hij dat ze gedurende de competi tieperiode zoveel mogelijk on der druk presteren, „liet gaat om kwaliteit", aldus Alberda. „De omvang is minder belang rijk. Zoek in ieder geval meerde re hoogtepunten in één seizoen, Hoogtepunten op allerlei ni- veau's; eerst regionaal, dan lan delijk. in competitie, beker en in Europa Cup. De individuele spelers moeten zoveel mogelijk wedstrijden spelen waar het er echt om gaat. Wedstrijden, die ze moeten winnen, echte finales dus Het door de VTV ge noteerde competi tieplan zal eerst nog de commissie top van de NeVo Bo dienen te passeren en daarin heeft Alberda zitting. .Allereerst zal het systeem dan nu wordt gehanteerd geëvalueerd moeten worden. En op basis van de kri tische kanttekeningen bij het oude systeem kan iets nieuws opgezet worden. Anderhalve competitie spelen is pas leuk als je vier, vijf echte topclubs hebt. Is er één topploeg dan is de lol er snel af. Alberda weet als geen ander dat toppers als spelverde ler Peter Blangé en allerkunner Ron Zwerver vooralsnog onver vangbaar blijven in Oranje. Als je je gaat fixeren op het feit dat deze jongens geblesseerd kun nen raken, dan maak je het pro bleem alleen maar groter. Voor Alberda is het belangrijker de vervangers van de huidige lich ting klaar te stomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23