Sport iets is leuker dan marathonschaatser! Schenk pleit voor Noorse succesformule Michael Stich is klaar voor de laatste sprong Yep Kramer wacht disciplinaire straf BAANDAG 28 FEBRUAR11994 Zege Barcelona 1 Q Barcelona greep zijn I O laatste kans in de Spaanse competitie door lijstaanvoerder Deportivo met 3-0 te verslaan. Nelissen /j q Wilfried Nelissen I -/ won zaterdag de eerste wielerklassieker van het seizoen, de Omloop Het Volk Rijnsburgse wint KNSB-Cup op thuisbaan rï' )f ze Hamar niet verreweg ver- iest boven Den Haag? Welnee. Ololanda Grimbergen is blij dat e deze zaterdag het hoogste lodium mag beklimmen in de Jithof, die ze bijna liefkozend thuisbaan noemt. Er is de Afgelopen twee weken geen dag ewecst dat de Rijnsburgse met iloezie dacht aan de plek waar e olympische schaatsploeg erkeerde. Ook al steekt het rauwe Haagse schaatscentrum chrii af tegen het glanzende Vi- ingspiket in Noorwegen, waar ie tribunes vol zijn en de sup- iorters enthousiast. Grimbergen is tevreden met "V rat ze heeft. Ze is gewoon blij iet de derde plek die ze zater- 10 ag behaalde in de laatste wed- voor marathonschaats- lers om de KNSB-cup. Door at resultaat won ze de compe- tie. „Ik ben heus wel blij, maar et is natuurlijk geen verras- ng. En bovendien: morgen is et zondag en maandag ga ik eer gewoon aan het werk." Waarmee ze maar wil zeggen at sport voor haar een leuke ijkomstigheid is geworden, jen hobby. lolanda Grimbergen - in 1991 nog Nederlands kam pioene allround schaatsen - heeft leren relativeren. En dat is de zo'n beetje de belangrijkste overwinning die ze in de 26 ja ren van haar leven heeft ge boekt. „Neem Carla Zijlstra. An derhalf jaar heeft ze alles opzij gezet en getraind om op een dag te pieken. Dat lukte niet en haar wereld is ingestort", ver wijst Grimbergen naar het kern ploeglid dat in Hamar jammer lijk faalde op de drie en vijf kilo meter. „Van mij hoeft dat niet meer. Ik heb óók de andere kant gezien van die wereld van het presteren. Ik heb zo veel blessu res gehad, en daardoor slecht gereden. Ik weet wat het is als je er niet bij bent. Nu vind ik mijn werk en mijn sociale leven be langrijker, dat biedt veel meer zekerheid." En bovendien: marathon- schaatsen is gewoon leuk om te doen. De spanning is minder groot dan bij het langebaan schaatsen, met altijd maar weer die klok die nooit liegt. Als je je dag niet hebt, verschuil je je in het peloton. Er is immers altijd de volgende week weer een her kansing. Bij het langebaan schaatsen niet. Dan moet je je steeds maar weer plaatsen voor ïlessure Marbus valt mee - iden» De schrik zat er goed in bij Cees Marbus een kwartier r,e!voor tijd in de wedstrijd FC Twente-Go Ahead Eagles. Net her- iteld van een enkel- en kuitbeenblessure, opgelopen op 28 no- •ember in de Meer tegen Ajax, kwam de Noordwijker na een opduel verkeerd terecht. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit lat alles nog op zijn plaats zat. De ex-Noordwijker reageerde op vlucht: „Even dacht ik dat ik weer opnieuw kon beginnen met iet genezingsproces, dat viel gelukkig mee. In mijn been zit nog en plaatje van tien centimeter dat het gebroken kuitbeen on- lersteunt. Ik voelde daar toen ik neerkwam een pijnscheut, naar op de röntgenfoto zag het er allemaal nog prima uit. Mijn _n jnderbeen is nu alleen nog wat stijf. Vandaag laat ik me alleen verzorgen en morgen doe ik weer wat looptraining. Vanaf don- Ierdag train ik voluit met de groep. Aanstaande zondag thuis te- ;en Feyenoord verwacht ik gewoon mee te kunnen spelen." Ajax vrijwel compleet s d imsterdamMet een vrijwel complete selectie bereidt Ajax zich iet foor op het eerste duel met Parma in de kwartfinales van het iel Europese toernooi voor bekerwinnaars, donderdag in het uitver- N> cochte Olympisch stadion. "Rijkaard, Litmanen en de gebroeders st )e Boer zijn hersteld van blessures. Van de groep van negentien iat -pelers vormt alleen de Deen Petersen (griep) een twijfelgeval, vo ge "{Competitie duurt mogelijk langer eist» Het seizoen in het betaald voetbal duurt mogelijk een veek langer. Competitieleider Jan Huijbregts vreest dat de treefdatum voor het slot (8 mei) niet wordt gehaald, nu het af- n ^elopen weekeinde vrijwel alle wedstrijden werden afgelast. Vol- ;ens Huijbregts is er weinig ruimte om wedstrijden in te gelas- d( Vrgentijn Solari coach Saudi-Arabië uenos aires» De Argentijn Jorge Solari zal het nationale voetbal- lftal van Saudi-Arabie coachen tijdens de wereldkampioen- chappen van deze zomer in de Verenigde Staten, zo heeft de irgentijnse regering bekend gemaakt. Solari haalde vorig jaar )iego Maradona naar de club Newell's Old Boys. Beiden zijn in ecember bij Newell's opgestapt toen de resultaten tegenvielen n de club afdaalde naar de onderste regionen van de competi- it e. De Argentijn volgt als coach de vorige week plotseling ont- lagen Nederlander Leo Beenhakker op. itraathof valt in straat Lillehammer iden Jeroen Straathof, negende op de 1500 meter, heeft grote vijfels over zijn deelname aan het NK schaatsen, dat volgend weekeinde in de Uithof in Den Haag wordt gehouden. Een val in e straten van Lillehammer vorige week donderdag leverde de oeterwoudenaar een enkelblessure op. de belangrijke wedstrijden, en als dat niet lukt, dan is je sei zoen over. Daarbij is het volgens Grim bergen ook nog eens hartstikke gezellig. „Het is een leuke groep meiden. Ik wil niet zeggen dat we hartsvriendinnen zijn, maar we kunnen wel heel goed met elkaar opschieten. Het is wel duidelijk. Jolanda Grimbergen is marathon schaatsster geworden en nie mand doet haar wat. Weinig mensen op de tribune? Het maakt de prestatie er toch niet minder om. Weinig aandacht van de media? Och, al die aan dacht voor de kernploeg was toch ook niet op z'n plaats ge zien de bar slechte resultaten van de Nederlandse schaatsers in Noorwegen. En toch, en toch. In het begin van het seizoen, dat moet ze toegeven, speelde ze nog even met de gedachte het lange- baanrijden weer op te pakken. 'Stel je voor dat het goed gaat, misschien kan ik me dan wel plaatsen', dacht ze. Maar ze dacht het maar even. Want al snel wist ze het weer: dat ze niet genoeg tijd heeft en ook niet ge noeg tijd wil hebben om zo veel te trainen. Schaatser geeft klap aan Henk Angenent den haag ten te allen tijde hun handen thuishouden." Keijzer maakt melding van het incident bij de tuchtcom- missie van de KNSB. „Twee jaar geleden is Yep Kramer gedis kwalificeerd, toen was hij kam pioen. Hem diskwalificeren kan nu niet want hij is niet bij de eerste tien geëindigd. Hij zal wel een disciplinaire straf krijgen. En terecht. Want dit kan niet in de schaatswereld „Dit heb ik in de drie jaar dat ik meedoe nog nooit meege maakt", verklaarde Angenent, die na afloop van de wedstrijd door de klap nog steeds moeite had met praten en slikken. Maar het leven ging gewoon door: „Ik ga melken." Winnaar Frans de Ronde met zijn ploegleider Jan van Huisstede na afloop van de huldiging. FOTO ANP Nu doet ze dat vier keer in de week, en dat is wel genoeg met ook nog die ene marathon wed strijd in het weekeinde erbij. „Ik had mijn sociale leven weer aar dig opgebouwd, maar door het marathonschaatsen schiet het er toch weer bij in." De compe titie is over, de Cup is voor haar: „Volgende week de kroeg weer Volgende week, nee, ze moet haar stapavond nog even uit stellen. Zaterdag en zondag doet de Rijnsburgse namelijk tóch mee aan de NK Allround in Den Haag. Daar plaatste ze zich toevallig en bijna per ongeluk voor. Hoewel haar tijden dit sei zoen niet langzamer zijn dan de twee keer twee jaar dat ze lid was van de kernploeg, zal ze veel van de andere elf deel neemsters voor moeten laten gaan. Echt goed voorbereid heeft ze zich namelijk niet. Maar het is ook allemaal niet zo belangrijk. Als de NK in Gronin gen waren geweest, had ze niet eens meegedaan. Die reis zou ze er niet voor over hebben. „Het is dat het op mijn thuis baan is, daarom doe ik mee." Yep Kramer wordt waarschijn lijk disciplinair gestraft voor de klap die hij zaterdagmiddag uit deelde aan Alphenaar Henk An genent. Hoewel de Alphenaar Kramer vervolgens onderuit haalde, heeft het incident voor hem waarschijnlijk geen gevol gen. De ruzie was het gevolg van een ploegenspel dat de laatste ron den werd gespeeld. Angenent reed voor Frans de Ronde, die op dat moment vierde stond in het klassement. Kramer voor Peter de Vries, die de tweede plaats innam. Vijf ronden voor het einde ging Angenent voor De Vries rij den. Kramer haalde Angenent in, en liet De Vries weer voor gaan. Angenent ging de twee op zijn beurt weer voorbij, en kroop nogmaals voor De Vries. Tot woede van Kramer, die uit haalde. Kramer stond nagenoeg stil nadat hij de klap had uitge deeld en dat gaf Angenent gele genheid wraak te nemen. „Ik pakte hem bij zijn heup en trok hem achterover." Scheidsrechter Keijzer kan wel begrip opbrengen voor de actie van Angenent. „Natuurlijk is het niet goed wat hij heeft ge daan, maar Kramer slóeg en dat neem ik hem hoogst kwalijk. Duwen en trekken gebeurt wel meer, maar de schaatsers moe- En bovendien waren de in spanningen van Angenent niet voor niets geweest Zijn ploeg genoot De Ronde won de laatste wedstrijd en daarmee ook de KNSB-Cup. Mede dank zij Nieuwvener Richard van Kempen die tweede werd, net voor de Drent Arend Veenhof. Die voerde tot zaterdag het klassement aan en had aan een tweede plek genoeg om eindwinnaar te worden. Dat lukte dus niet, Hij eindigde als derde, tot teleurstelling van de 106 meegereisde supporters, die tijdens de wedstrijd probeerden nog wat sfeer te brengen op de Haagse ijsbaan. Ard Schenk vindt dat het roer om moet. Om over vier jaar niet nogmaals te hoeven zeggen dat de Ne derlandse afvaardiging 'lichtelijk teleurgesteld' het olympisch podium verlaat, achtte de chef de mission van de Nederlandse afvaar diging het gisteren tijd om op te roepen tot een her structurering van de vader landse sportwereld. Naar het voorbeeld van de Noorse succesformule, ge naamd 'Olympiatoppen', moet het Nederlands Olympisch Comité nog na drukkelijker toewerken naar een gouden oogst. hamar wybren de boer npa-verslaggever De publicaties rond Koss zetten Schenk de voorbije dagen aan het denken. „Ik heb lang ge dacht dat hij maar toneel speel de, dat al die twijfels en mentale problemen een spel waren. Maar ik krijg steeds meer de in druk, dat hij toch de waarheid heeft gesproken. Ondanks al die problemen heeft hij ergens de inspiratie gevonden om hier vreselijk te scoren. Hoe kan dat, vraag ik me dan af. Komt dat toch voort uit dat Noorse top- sportbeleid?" De lading goud die het thuis land op de hellingen en ijspistes in en rond Lillehammer incas seerde, komt voor de Noorse of ficials niet als een verrassing. „Onze progressie is de vrucht van een perfect beleid", zegt de Noorse chef de mission Bjorge Stensbol. Voor Schenk was dat aanleiding om te pleiten voor een gedeeltelijk vertaling van de Noorse succesformule naar de Nederlandse situatie. „We moe ten het niet kopiëren, maar met De 17de Olympische Winterspelen zijn verleden tijd. De Noren zorgden voor een spectaculaire sluitingsceremonie, bijgewoond door alles en ieder een die de afgelopen twee weken betrokken waren bij het gladjes verlopen wintersportfestijn. FOTO REUTER een aantal aspecten kunnen we best ons voordeel doen." Exact tien jaar geleden startte het Noors Olympisch Comité het project 'Olympiatoppen'. Stensbol weid door het NOC full-time in dienst genomen en kreeg als enige opdracht de Vi kingen in de vaart der sportna- ties op te stuwen. In Oslo ve- scheen daarom, nabij de sporthogeschool, een hypermo dern nationaal sportcentrum. In eendrachtige samenwerking zijn trainers en wetenschappers op 'Topp Idrett Centre' perma nent bezig met onderzoek naar nieuwe en betere trainingsme thoden. Teamgeest Maar niet alleen bundelde Stensbol alle kennis, ook creëer de hij een 'teamgeest' die vol gens de betrokkenen 'de sleutel tot het Noorse succes' vormt. Toppers uit verschillende tak ken van sport werken maande lijks gezamenlijke trainingen af, waarbij ervaringen en trainings methoden worden uitgewisseld. Koss liet zelfs weten, dat enkele oefeningen van de skihelden Aamodt en Kjus hem een ver rassende nieuwe impuls in zijn schaatstraining hadden be zorgd. Zo'n uitwisseling van kennis is in Nederland nog uiterst on gebruikelijk, weet Schenk. „Ab Krook helpt toevallig wel eens een wielrenner (Eddy Bouw- mans, red.), maar dat is een uit zondering. We zouden dat soort initiatieven juist moeten stimu leren." Het NOC kan volgens de chef de mission daarin een be langrijke rol spelen. „Onze or ganisatie kan die kennis kanali seren." Het NOC zou zich zelfs als een overkoepelende sportbond kunnen gaan manifesteren, meent Schenk. „Misschien moet het NOC de taak op zich nemen om technisch en be stuurlijk kader bijeen te bren gen, een compleet begelei dingsteam, dat voor de totale Nederlandse topsport beschik baar is." Een intensiever con tact tussen het NOC en de spor ter is volgens Schenk sowieso aan te bevelen. „Je moet er niet alleen zijn in dat ene olympi sche jaar, maar ook in die drie jaar daarvoor." Zaterdag, tijdens de afsluiten de skimiddag voor de Neder landse teamleden, verzekerde Schenk 'zijn' sporters dat zij het komende seizoen eenzelfde be geleiding kunnen verwachten als in de achterliggende maan den. „Dat betekent dat wc uit eindelijk bij een volgende Spe len beter kunnen schatten waar de verschillende mensen pres tatief staan." In de aanloop naar Lillehammar/Hamar waren in dat opzicht enkele misrekenin gen gemaakt. „Er zaten mis schien een paar mensen in de ploeg, van wie je je kunt afvra gen of die hier wel horen." Nederlandse versie Een Nederlandse versie van 'Olympiatoppen' zou moeten voorkomen dat figuranten in de toekomst ook nog tot de natio nale olympische equipe kunnen doordringen. De eerste filosofe rende gesprekken tussen Schenk, NOC-voorz.itter Wouter Huijbrcgtsen en de schaatstrai- ner Krook en Gemser leidden al tot het nodige enthousiasme. Schenk liet overigens onmiddel lijk weten geen kandidaat te zijn om de 'Nederlandse' Bjorge Stensbol te worden. „Dat gaat mijn pet te boven." De huidige afzonderlijke sportbonden zouden de vor- ming van een Hollands 'Olym piatoppen' simpel kunnen tor pederen. „Als een bond meent dat zij een juist beleid voert en niet wil meegaan in dit plan, dan houdt het op. We kunnen als NOC geen wezenlijke in vloed uitoefenen op de besluit vorming binnen een bond", al dus Scnenk. Vandaar dat hij voor de zekerheid nog maar eens de Noorse medaille-oogst van de afgelopen twee weken memoreerde. „Dan moet je constateren dat hun topsport plan zeer goed functioneert." im erdam rob van der zanden Michael Stich het een beetje (ar zijn zin had gehad de afge- pen week in Rotterdam. Toen t vraag kwam in de persruim- van Ahoy', spitste toernooi- bs Wim Buitendijk op de ach- grond zijn oren. „Het was n en al shit hier", dolde de Harige winnaar met een knip- g naar Buitendijk. Geintje, legde Stich meteen Brop uit aan de verslaggevers zoveel humor niet gewend h van de Duitser. „Natuurlijk (s het een geweldige week. Ik b weer het gevoel dat ik de rm van vorig jaar krijg. Zater- g (in de halve finale tegen til Haarhuis, 6-4, 6-3, red.) —?elde ik zelfs de beste wed- jd tot nu toe dit jaar." ^ee, alles was lekker gegaan de Maasstad, waar Stich nog Dit op de deelnemerslijst nd. Zelfs 'Frau Stich' - het fo tomodel Jessica Stockman dat won de ATP-finales en later ook kroop hij weer terug op zijn ou- is een voorbarige conclusie die tennis de sport dreigt te ver- Stich heeft een ding vo hem met yoga-oefeningen nog ongeveer in zijn eentje de de stekkie. Stich. zelfverzekerd Stich niet zegt te delen. „Ik krachten, zijn zij twee stilisten de nummer een. De ma klaarstoomt voor de wedstrij- Davis Cup voor Duitsland. Stich als altijd, wilde gisteren niet maak me er ook niet zo druk die het spel nog spelen op een F.lmshorn, met een tweed tomodel Jessica Stockman dat hem met yoga-oefeningen klaarstoomt voor de wedstrij den - had zich emorm geamu seerd in Rotterdam. En de te genwoordig overal mee naar toe reizende hond van het echtpaar - de schapedoes Tessa - had de hele week gekwispeld. Dat wilde Stich ook nog even kwijt. Stich glunderde van oor tot oor. Hij heeft zich met de titel Vein het ABN/Amro-wereldten- nistoemooi (hij versloeg giste ren in de finale Wayne Ferreira, 3-6, 6-4, 6-0) weer gemeld aan het front. Hij zat de eerste maanden van het nieuwe sei zoen even in een dalletje, maar staat er nu weer. Het jaar '93 eindigde zo succesvol dat er wel een terugslag moest komen. Hij won de ATP-finales en later ook nog ongeveer in zijn eentje de Davis Cup voor Duitsland. Stich sloot het jaar af met een tweede plaats op de wereldranglijst, achter Pete Sampras. Na de jaarwisseling had hij moeite om de draad weer op te pakken. Er volgden een paar smadelijke nederlagen in ATP- toernooien en op de Australian Open lag hij er ook al na een wedstrijd, tegen Malivai Was hington, uit. Het meest pijnlijk voor hem was nog wel de ne derlaag vorige week in de kwartfinale van Stuttgart tegen Boris Becker. Stich zakte op de ranglijst van 2 naar 4. Met de toernooizege in Rot terdam, die hem anderhalve ton opleverde (exclusief startgeld), kroop hij weer terug op zijn ou de stekkie. Stich, zelfverzekerd als altijd, wilde gisteren niet spreken van een terugval. „Zo zien anderen dat." Hij voelt zich weer goed. Goed genoeg voor de laatste sprong voorwaarts. Nog nooit was hij aanvoerder van de we reldranglijst. Hij zegt zich niet blind te staren,op de uitdraai van de computer die elke maandag wordt gepubliceerd, maar het brandt in Stich. Hij wil de beste zijn. Een Duits tennisblad liet on langs uitrekenen dat het op 18 april moet gebeuren. Dan heeft Sampras zo veel punten verlo ren en heeft Stich inmiddels zo veel wedstrijden gewonnen, dat de twee stuivertje wisselen. Het is een voorbarige conclusie die Stich niet zegt te delen. „Ik maak me er ook niet zo druk om. Wel weet ik dat Pete goed zal moeten spelen dit jaar om me voor te blijven. Vooral in de zomer heeft hij vorig jaar goede resulaten geboekt (Sampras won Wimbledon en de US Open, red.), dus hij moet veel punten verdedigen dit seizoen." Op de vraag of Stich liever de nummer een positie heeft dan een Grand-Slamtitel dit jaar, moet hij het antwoord even schuldig blijven. Na een korte aarzeling: „Als ik drie Grand Slams win, ben ik ook nummer een." Sampras en Stich vormen een klasse apart in het hedendaagse tennis. In de tijd dat het power- tennis de sport dreigt te ver krachten, zijn zij twee stilisten die het spel nog spelen op een bijna klassieke manier. Met veel gevoel en niet louter kracht. Zij bedienen zich niet van een dub- belhandige backhand, zoals vele collega's in de top. In feite zijn de Duitser en de Amerikaan vergelijkbare spe lers. Niki Pilic, de coach van Stich, ziet ook niet veel verschil len. „Michael heeft een iets be tere service misschien. Sampras heeft weer een betere volley. Verder is Sampras al zo ver dat hij geen energie meer steekt in ruzies en discussies met de um pire of een lijnrechter. Toch denk ik Michael erdoor komt, als het tot een finale komt tus sen deze twee." Stich heeft een ding de nummer een. De man uit Elm shorn, met een tweede op trekje in Salzburg, is all-round. Hij kan op elk denkbare onder grond uil de voeten. Veel top- spelers die het van hun service en volley moeten hebben, krij gen problemen op het trage gravel. Stich heeft meermalen bewezen dat dat voor hem geen enkel probleem vormt. Vorig jaar won hij als enige speler in de ATP-tour evenementen op alle bestaande ondergronden. „Maar ik wil niet zeggen dat ik de meest complete speler uit de top tien ben", zei de Wimble- don-kampioen van '91. De finale in Rotterdam voor een niet uitverkocht huis (er waren nog enkele honderden plaatsen onbezet) bood leuk tennis. De 22-jarige Zuidafri kaan Ferreira (in '92 nog num mer negen van de wereld en halve finalist bij de Australian Open) won de eerste set en wil de er een base-lineduel van ma ken. Dat kan op het telatief tra ge Green Set, een baansoort waar in Rotterdam voor het eerst op werd gespeeld en waar straks alle ATP-indoortoernooi- en in Europa gebaiik van zullen maken. Ferreira (op de wereld ranglijst nu 17) is bovendien een speler die het spelletje van achteruit erg goed beheerst, dat had hij een dag eerder in de halve finale tegen Goran Ivani sevic al bewezen. Halverwege de tweede set bleek Stich nog een schepje bo venop zijn toch al niet misselij ke niveau te kunnen doen. Toen was het meteen gebeurd, met Ferreira en met de wedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15