Philips houdt hand op de knip Binnenland Duizenden herdenken februaristaking Officier ook in beroep n incestaffaire Epe RABO-bank verhoogt ook hypotheekrente 'Beschuldiging Lakeman is smeerpijperij' Immigranten moeten straks taalles volgen HARD TEGEN CRIMINALITEIT. ZEKER NU! Weduwe sigarenman: Staat aansprakelijk Moeder An Liang liet dochter achter in moment van wanhoop )tATERDAG 26 FEBRUARI 1994 1 i Gokkast taboe in snackbar den haag Gokkasten in snackbars, sportkantines en buurthui- zen worden verboden, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Eerder deze week verzette minister Andriessen van economische zaken zich nog tegen een wettelijk verbod, maar het kabinet be sloot de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer over te nemen. Die wil de gokverslaving tegengaan door gokkasten in cafetaria's en kantines te verbieden. Het gaat daarbij om circa 12.000 van de 50.000 gokkasten die in Nederland staan. In cafés mogen maximaal twee gokkasten staan. Landbouwgif in dode zeekoeten Zeist De Gezondheidsdienst voor Dieren heeft sporen van het onlangs massaal aangespoelde landbouwgif Apron Plus aange troffen in dode zeekoeten. Het onderzoek is verricht op drie vo- s van de in totaal ruim 300 die eind vorige maand dood zijn aangetroffen in de kop van Noord-Holland. De helft van de vo gels was besmeurd met olie of lijm. Van de andere helft bleef de doodsoorzaak onduidelijk. Uit nader technisch speurwerk in Deventer is nu gebleken dat in dé lever van de onderzochte zee koeten een bestanddeel van het gif zat. Dat heeft waarschijnlijk de dood veroorzaakt. Rotterdam sluit looscontract Rijn Rotterdam De gemeente Rotterdam heeft met een Duitse pro ducent van koperwalsdraad afgesproken dat het de lozingen van coper in de Rijn met tachtig procent terugbrengt. Met het be drijf, Deutsche Giessdraht Gesellschaft uit Emmerich, is een :onvenant gesloten in het kader van het Project Onderzoek Rijn POR). Het Duitse koperbedrijf behoort tot een groep bedrijven die elk verantwoordelijk zijn voor meer dan een half procent van de verontreiniging van de Rijn. In het POR-project zijn al deze ozers in kaart gebracht en wordt getracht met de bedrijven con- renanten af te sluiten over lozingsreducties. iBeroep Westerterp over carpoolstrook >en haag Oud-minister van verkeer Westerterp geeft zijn juridi- ,che strijd tegen de carpoolstrook op de A-l tussen Bussum en Vmsterdam niet op. Hij heeft beroep aangetekend tegen het onnis van de kantonrechter in Hilversum, die hem op 9 februa- i veroordeelde tot honderd gulden boete wegens het rijden op le carpoolstrook in zijn eentje. Op de carpoolstrook mogen al- een personenwagens rijden met minimaal drie inzittenden. /Vesterterp is het daarmee niet eens. Dormerken kalveren niet verplicht >en haag Veehouders die om principiële redenen hun kalveren i liet willen voorzien van gele oormerken, worden daarvoor niet anger bestraft. Het Landbouwschap komt binnenkort met een egeling voor gewetensbezwaarde veehouders. Aan de regeling vorden strikte voorwaarden verbonden. Bedrijven die geen oor- nerken willen aanbrengen, mogen geen vee verhandelen naar mdere bedrijven. De oormerkloze dieren mogen alleen worden ifgevoerd naar een slachthuis. De regeling gaat ook gelden voor underen in natuurgebieden. die beschuldigingen ook voor. gerechtshof fN haag theo haerkens ■heel onverwacht is het Open- lar Ministerie in de Eper in- Istzaak in beroep gegaan te- |n de uitspraak van rechtbank Zutphen. De zes verdachten, p twee weken geleden werden jroordeeld tot straffen van jee tot vijf jaar, gingen onmid- illijk na de uitspraak in be- fcP' Officier van justitie Buttinger (eft toe dat het aanvankelijk let de bedoeling was in beroep gaan, te meer daar de veroor - (elden zelf hoger beroep aan renden tegen de hun opgeleg- straffen. In de loop van de fee afgelopen weken groeide jhter bij het Openbaar Minis- tie het ongenoegen over de ispraak van de rechtbank in |ze geruchtmakende zaak. „De vader en de moeder heb ben, minder straf gekregen dan we geëist hadden en daar zijn we niet tevreden over", aldus Buttinger. Tegen de vader was zeven jaar geëeist en tegen zijn vrouw vijf, ze kregen vijf en drie jaar. Voor hen en voor de ande re vier verdachten in de gruwe lijke zaak geldt dat ze op een aantal onderdelen van de ten lastelegging werden vrijgespro- Als alleen de veroordeelden beroep aantekenen, komen die beschuldigingen niet meer aan de orde, want 'een verdachte kan niet in beroep gaan tegen vrijspraak', aldus Buttinger. De officier van justitie wil dat alle beschuldigingen weer opnieuw worden behandeld en heeft daarom te elfder ure toch beslo ten beroep aan te tekenen. Amsterdam Naar schatting tweeduizend mensen hebben gisteren deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de Februaristaking bij het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam. Een stil défilé trok aan het monument voorbij ter herdenking van het verzet van honderdduizenden Amster dammers tegen de jodenvervolging. Op 25 en 26 februari 1941 is daartoe massaal gestaakt. De herdenking geldt niet langer alleen de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar is ook een uiting van pro test tegen hedendaagse uitbarstingen van racisme, anti-semitisme en vreemdelingenhaat. foto anp amsterdam np/ In navolging van FBTO heeft de RABO-bank Nederland de hy potheekrentes met een half pro cent verhoogd. De RABO is de grootste hypotheekverstrekker van Nederland. De verhoging van het centrale RABO-kantoor in Utrecht is overigens slechts een advies aan de aangesloten banken. In de praktijk hanteren de filialen vaak lagere renteta rieven dan de adviesprijs. Gisteren is een enorme run op gang gekomen van potentië le huizenkopers op leningen met de nog relatief lage rente. „De aanvragen komen werkelijk met bakken binnen", zegt de woordvoerder van een groot verzekeringsconcern. Het gaat daarbij vooral om starters op de huizenmarkt: mensen die voor het eerst een huis kopen. Verslaafden gooien ruiten Pauluskerk in (otterdam npa )e Pauluskerk in Rotter- lam stopt vanaf komende naandag met het 's avonds litdelen van broodjes, kof- Se en soep aan daklozen, n- Dominee Visser meldt dit in beten brief aan alle bezoekers h-'an de Pauluskerk en Per- r on Nul. Hij is het agressieve (edrag van de cliënten puugzat, schrijft hij. nd- Het was 's avonds zo'n v(jeetje gewoonte geworden n lat verslaafden die de hond n de pot vinden, stenen 3r-|oor de ruiten gooiden. injHet glas sneuvelt hier aan et-je lopende band," zegt me- lewerker Henk ten Brink an<an dc Pauluskerk, „en dat ;n-tost handenvol geld. De I- •erzekeringsmaatschappij- ■r- (n keren niets meer uit." kas In de brief aan de bezoe- iers van Perron Nul en de ir pauluskerk doet Visser een areiartstochtelijk verzoek om e stoppen met de vernielin- duien. „Provocaties aan ons id dres, vandalisme en ruiten voPgooien keren zich tegen e Ulliezelf," vindt Visser. Nederkoom ontkent geld ran DASA te hebben gekregen ANTOORUNITS ERKOOP/VERHUUR 02510-11727 heemstede BILL meyer „Smeerpijperij van een non-va- leur. Als Lakeman ook maar het geringste bewijs zou hebben om zijn beschuldiging hard te maken, zou hij toch naar Justi tie stappen! Dan zou iedereen er toch van kunnen smullen hoe Nederkoorn geboeid op de TV wordt afgevoerd. Maar hij heeft dus niets." Erik-Jan Nederkoom, de on langs afgetreden topman van Fokker, wilde gisteren na de uit spraak in het kort geding wel praten. Bij hem thuis. De af spraak is dat er uitsluitend over de beschuldigingen van SOBI- directeur Pieter Lakeman wordt gesproken. Hij wil niet ingaan op de redenen voor zijn vertrek bij Fokker. Evenmin wil hij zijn visie geven op de situatie bij Fokker nu. „Maar dat ik het er niet mee eéns ben, mag duidelijk zijn. Anders zat ik nu niet thuis. Ik wil echter niet, net als Frans Swarttouw, over mijn graf heen regeren. Dat nam ik hem toen kwalijk. En daarom maak ik die fout niet". De beschuldiging van Lake man dat Nederkoom 25 tot 30 miljoen mark van DASA zou hebben gekregen voor de ver koop van Fokker, zijn volgens Nederkoom volledig uit de lucht gegrepen. „Nergens op gestoeld, behalve op een ano nieme brief. Het verhaal van La keman betekende een verre gaande aantasting van mijn in tegriteit. Vooral toen de media er breeduit over berichtten." Nederkoom zegt niet te be grijpen dat 'een serieuze krant' zoiets kan doen in het licht van Nederkoom: 'Ze zeiden dat ik bij Daimler-Benz een dik betaalde baan zou krijgen. Maar ik sta mede door de opstelling van DASA nu op straat.united photos de boer olaf kraak de reputatie van Lakeman. „Ondanks het feit dat hij nooit één beschuldiging richting Fok ker heeft kunnen waarmaken, neemt de gehele Nederlandse pers deze man blijkbaar serieus. Wat hij zegt wordt lukraak ge publiceerd zonder dat er enig bewijs vQor is." Nederkoom doelt op eerdere beschuldigingen van Lakeman aan het adres van Frans Swart touw. toen die bij Fokker het roer in handen had. Die be schuldiging ging over de mis bruik van voorwetenschap inza ke opties op aandelen door de raad van bestuur van Fokker. Nederkoom: „De toenmalige voorzitter van de raad van com missarissen Langman zegde La keman toe de zaak tot de bo dem uit te zoeken. Er kwamen geen onregelmatigheden aan het licht. Hij had Lakeman ech ter uitgedaagd om zijn ongelijk op de aandeelhoudersvergade ring te bekennen Lakeman kwam niet opdagen." Dat hij tegen Haarlems Dag blad en de Volkskrant een kort geding aanspande en niet tegen Lakeman. verklaart Nederkoom als volgt: „In zijn artikel in OR- Informatie gaat Lakeman niet zover mij rechtstreeks te be schuldigen van het aannemen van 25 tot 30 miljoen mark. Zo slim is hij wel. Hij heeft dat arti kei waarschijnlijk eerst door zijn ajflfm^n nederlands prrsbi Nada mdaa Nn Ra Geen loonsverhoging en werken op zoterdag Het komende jaar is er bij Philips absoluut geen cent voor loonsverhoging, er moet ook worden gewerkt op za terdag als dat nodig is en de werknemers moeten loon of vakantiedagen inleveren bij ziekte. Met die uitgangspun ten gaat Philips volgende week de onderhandelingen in over een nieuwe CAO voor de 40.000 Nederlandse werk nemers. eindhoven anp Vorig jaar werd de lopende CAO al opengebroken. Dat leverde Philips in 1993 210 miljoen gul den op. waardoor 1.700 banen behouden bleven. De wijzigin gen hielden onder meer in dat de eindejaarsuitkering gedeelte lijk pas in de loop van 1994 en '95 wordt uitbetaald. Samen met de loonsverhoging van één procent per 1 januari houden de werknemers dit jaar gemid deld zeven procent netto meer over dan vorig jaar. aldus direc teur sociale zaken De Haas. „Daar kan absoluut niets meer bij. We zullen geen verdere loonstijgingen toelaten". Alleen wanneer de bonden bereid zijn afspraken te maken over een twee-jarig contract is de onder neming bereid de lonen in het tweede jaar iets te verhogen. Flexibeler gaan werken is noodzakelijk, omdat ook Philips steeds nadrukkelijker wordt ge confronteerd met seizoenpatro nen. zegt de directeur sociale zaken. Volgens hem is daarbij niet de inzet, dat er meteen voor iedereen een zesdaagse werkweek moet komen. „Wel moet het aanvaardbaar zijn, dat er op een aantal zaterdagen wordt gewerkt om pieken op te vangen zonder dat daar iets ex tra's tegenover staat", aldus De Haas. Op welke manier Philips de werknemers wil laten meedelen in het risico van ziekte, wil De Haas niet zeggen. Hij heeft een aantal varianten in gedachte, die hij wil voorleggen aan de bonden. „Wellicht moeten we een paar dingen in de praktijk uitproberen." Philips wil daarnaast met de bonden praten over het aan brengen van enkele inkomens schalen tussen het laagste CAO- loon en het minimumloon. Dat gat is naar de mening van de onderneming te groot. Philips is bereid het al jarenlang bestaan de werkgelegenheidsplan uit te breiden Dankzij dat plan kun nen jaarlijks ongeveer 400 werk lozen werkervaring op doen. Het merendeel daarvan vindt aansluitend een vaste baan. De Haas verwacht lastige on derhandelingen omdat de bon den allemaal een verhoging van de lonen in hun hoofd hebben. De voorstellen van de bonden gaan allemaal uit van een loonsverbetering, uiteenlopend van twee maal 0,75 procent bij een twee-jarige CAO tot 2,5 pro cent bij een contract van één jaar. De Industriebond FNV' is bereid van die looneis af te zien. op voorwaarde dat Philips ga randeert dat het aantal werkne mers niet verder afneemt. De Haas wees dit voorstel gisteren al meteen resoluut van tafel. „Die garantie zullen we nooit geven. Dat is voor ons een prin cipieel punt." Werkloze hoeft ontslagvergoeding niet op te eten den haag-haarlem npa-arthur maandag Werknemers die een rechtszaak over hun ontslag verliezen, hou den voorlopig recht op een WW-uitkering. Een per 1 maart dreigende wetswijziging is uit gesteld. Daarmee is staatssse- cretaris Wallage van sociale za ken gisteren gezwicht voor de FNV. die met een kort geding over deze wijziging had ge dreigd. Wanneer de rechter instemt met het ontslag, kent hij als re gel de verliezende werknemer wel een vergoeding toe van één tot zes maanden salaris, als re gel afhankelijk van de tijd die de man of vrouw bij het bedrijf heeft gewerkt. Daarnaast gaat het ontslag vaak veel sneller in dan de officiële opzegtermijn. Wallage wilde deze groep werklozen geen recht op WW meer geven gedurende die nor male opzegtermijn, met als ge volg dat de ontslagen werkne mer een deel van de vergoeding zou moeten 'opeten'. De drei gende maatregel leidde de afge lopen tijd tot een hausse aan ontslagzaken bij de rechtban ken. Bovendien was er grote on duidelijkheid over de periode tussen het einde van de ar beidsovereenkomst en het be gin van de WW-uitkering. Het leek erop dat werknemers dan zelf zouden moeten opdraaien voor sociale premies en ziekte verzekering. Wallage wil nu eerst dit probleem oplossen voor hij de aanscherping van de wet alsnog invoert. den haag anp Immigranten kunnen vanaf 1996 worden verplicht tot het volgen van een cursus Neder lands en kennis van de Neder landse samenleving. In dat jaar moeten alle nieuwkomers zo'n programma kunnen volgen. In eerste instantie op vrijwillige basis, maar 'waar nodig ver plicht'. stelt minister D'Ancona van WVC in een nota die ze naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet trekt voor het op zetten van de cursussen nog dit jaar 32 miljoen gulden extra uit. oplopend tot 36 miljoen in de volgende jaren. Nu is dat nog vijf miljoen per jaar. Het is de bedoeling dat er in 1996 een 'dekkend net' Onderzoek heeft overigens uitgewezen dat immigranten graag een cursus willen volgen, maar nu vaak stuiten op lange wachtlijsten. Als er straks vol doende aanbod is aan cursus sen zal eerst worden afgewacht of immigranten zich daadwer kelijk vrijwillig aanmelden. Ge beurt dat niet, dan komt de ver plichting om de hoek kijken. „Op de maatschappelijke ge volgen van immigratie moeten we ons realistisch instellen. Dat is in het belang van de immi granten zelf, maar ook van de samenleving als geheel. Het doel moet zijn om immigranten zo toe te rusten dat ze in staat zijn om zelfstandig aan de sa menleving deel te nemen", al dus D'Ancona. advocaten laten lezen. Maar toen Haarlems Dagblad de brief publiceerde, moest ik een streep trekken. Want de meeste mensen denken: waar rook is, is vuur. Die indruk moet ik weg nemen. Ik ben op zoek naar een nieuwe baan." Nederkoom zegt bijna zeker te weten waar de anonieme brief vandaan komt. „De brief is duidelijk uit rancune geschre ven. Ik kan echter niet vertellen wie ik verdenk, want ik heb geen bewijzen. Lakeman daar entegen schiet met hagel en hoopt dat een van de kogeltjes doel treft. Zo'n jakhals kruipt pas uit zijn hol als ik in een kwetsbare positie verkeer." Het verhaal over smeergeld dook al eerder op tijdens de on derhandelingen met DASA. „ja dat weet ik", zegt Nederkoorq, „toen werd er ook geschreven dat ik bij Daimler-Benz een dik betaalde baan zou krijgen. Maar ik sta mede door de opstelling van DASA nu op straat." Nederkoom bezweert nog maals nooit een cent voor de deal met DASA gekregen te heb ben. Ook geen opties op aande len of een nieuw contract. „Nee, helemaal niets. En ik heb inder daad een bankrekening in Zwit serland, die rood staat omdat ik net mijn gas-, water en lichtre- kening heb betaald. Ik bezit na melijk al twintig jaar een flatje waar ik de hypotheek nog van moet betalen." „Oh ja, 't enige wat ik ooit heb gekregen was een pen, die ik gebruikte voor de onderteke ning van de contracten met DA SA. En die heb ik later op de avond nog weggegeven." amsterdam. anp De weduwe van de op 6 novem ber 1993 vermoorde Amster damse sigarenwinkelier Hart man stelt de Staat verantwoor delijk voor de 'beoordelingsfou ten' die volgens haar hebben geleid tot de dood van haar man. Bovendien dringt zij bij de minister van justitie aan op te rughoudendheid bij het verle nen van verlof aan mensen die voor geweldsdelicten zijn ver oordeeld. De 17-jarige dader verbleef in het orthopedagogisch centrum De Marke in Rekken. Hij keerde in oktober niet terug van een weekeindevcrlof wegens bijzon dere familie-omstandigheden. Op 6 november overviel hij de sigarenwinkel. Hartman pro beerde de overvaller zijn winkel uit te werken, maar werd dood geschoten. De jongen zat in Rekken een jeugd- I BS uit om dat hij twee jaar geleden even eens tijdens een verlof een 50 jarige vrouw had doodgestoken in haar Amsterdamse woning. Volgens advocaat Staehlc is de weduwe 'verbaasd als ont butst' over deze gang tfan za ken. Ze wil op zo kort mogelijke termijn zo gedetailleerd moge lijk opheldering over de vraag waarom de jongen verlof kreeg. Met het antwoord in de hand wil ze vervolgens de Staat ver antwoordelijk stellen voor de fa tale gevolgen. rotterdam peter louwerse Het was een noodsprong, een wanhoopsdaad van een moeder die geen uitweg meer zag voor de opvang van haar geestelijk gehandicapte dochtertje An Li ang. Dèt en niets anders was het motief van de 30-jarige ille gaal in Nederland verblijvende Chinese die haar dochtertje op maandagmorgen 13 december achterliet op de speelgoedafde ling van Vroom 8t Dreesmann in Rotterdam. „Die vrouw zocht hulp voor haar kind", zegt woordvoerder Van der Heijden van de Rotter damse Kinderbescherming, „maar omdat ze illegaal was kon zij die niet vinden". De po litie stond anderhalve maand lang voor een raadsel over de herkomst van An Liang. Het briefje met de tekst My name is An Liang wan het enige aankno pingspunt. Oproepen in dagbla den in het TV-programma Op sporing Verzocht leverden niets op. Ook een advertentie in een C hinese krant had geen effect. Het politie onderzoek zat op een dood spoor totdat de politie vorige week aan de slag kon met een aantal bruikbare ano nieme tips. „Daar zat een heel concrete bij," zegt woordvoer der Geelof van de Rotterdamse politie, „en die bleek te klop pen". De moeder kon uiteindelijk in Den Haag worden aangehou den. De verhoren verlopen moeizaam omdat de vrouw da nig in de war is door de gebeur tenissen. „Eerst zei ze dat ze op zoek was naar haar kind", zegt Van der Heijden. „Ze is met veel versies gekomen waardoor later weer een streep is gezet. Moge lijk krijgt ze ook problemen met de Chinese wereld als ze de waarheid vertelt". An Liang, die sinds enige we ken in een Haagse observa tiekliniek zit, heeft haar moeder nog niet gezien. Haar begelei ders durven die confrontatie niet aan. „We hebben hier te maken met een meisje dat gees telijk gehandicapt is, ze is dus achter in haar spraak. Dat maakt het allemaal erg com plex. want het is de vraag wat er gebeurt als An Liang haar moe der weer ziet". Of de moeder en An Uang in Nederland kunnen blijven, is nog onduidelijk. „Daarover moet de rechter beslissen", zegt politiewoordvoerderGeelof.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3