H Wagenaar houdt vast aan zijn gelijk in Epe-zaak I ZATERDAG 26 FEBRUAR11994 Öfy'v' Zi/n werk is omstreden, zijn onderzoek naar getuigenverklaringen in de Eper incestaffaire heeft een storm van kritiek ontketend, zijn optreden in het openbaar vóór de uitspraak in de geruch tmakende zaak werd scherp veroordeeld. Prof. dr. W. Wagenaar zelf is zowel ontevreden over 'de fraude van de politie' en het feit dat zijn deskundigenrapport niet openbaar is als tevreden over de uitspraak van de rechter dat de 'gruwelijke babymoorden onbewezen zijn. „De rechter heeft daarvan zelfs gezegd dat ze onmogelijk kunnen zijn gebeurd, dat daar geen sprake van is. Dat vind ik een zeer weloverwogen oordeel. En wie weet het nou beter dan de rechter?" dr. W. Wage- „Ik heb zelden <rachtig geor- deerd vonnis van rechtbank gezien." FOTO ARCHIEF LOEK 7.UYDERDUIN CAROLINE VAN OVERBEEKE ANNET VAN AARSEN ij vindt dat hij gelijk heeft ge kregen. Jolanda's gruwelverha len over rituele babymoorden en 'gruwelijke satanische praktijken' zijn door de rechter terzijde geschoven omdat de bewijzen ontbreken. Sterker nog, in het von nis staat letterlijk dat Jolanda's zwanger schappen in de periode van de babymoorden onmogelijk' zijn. En dat had de Leidse hoog leraar functieleer prof. dr. W. Wagenaar ook in zijn deskundigenrapport betoogd. „Ik heb staan juithen toen ik het vonnis hoorde; al die gruwelijke dingen zijn dus niet gebeurd. Die uitspraak loopt inderdaad prachtig paral lel met mijn rapport.-' Maar tevreden is Wagenaar allerminst. In zijn ogen deugde het werk van de politie niet, de rechtbank deed haar werk niet goed en zijn verhaal, zijn deskundigenrapport, heeft in de media te weinig aandacht gekregen. Terwijl "Jolanda gedurende vele maanden via de Telegraaf de geesten van onze mede burgers vergiftigd heeft met haar onbewijs bare en deels onwaar gebleken gruwelverha len", zo schrijft hij in de Volkskrant 'Onwaardig' De hoogleraar is geïrriteerd als hem gevraagd wordt waarom hij zo zeker weet dat Jolanda over de babymoorden niet de waarheid heeft gesproken. Hij valt tegenover ons al snel uit over het feit dat we zijn deskundigenrapport niet hebben bestudeerd. Een rapport dat overigens ook niet door middel van een be roep op de Wet Openbaarheid van Bestuur is op te vragen, omdat de rechtszaak nog loopt. De advocaten van de veroordeelden hebben hoger beroep aangetekend. „De ene krant wauwelt de andere na. De media moeten zich op de feiten baseren: het vonnis en mijn rapport." Het vonnis is in middels eveneens onder het appèl van de rechter geplaatst. Zijn uitval is misschien niet eens zo heel erg verwonderlijk. Wagenaars optreden tij dens het proces is immers bepaald niet door iedereen met instemming begroet. Zo geeft de persrechter van de rechtbank in Zutphen Wagenaar flink van katoen. „Zijn uitspraken in de openbaarheid, hangende het proces, zijn uiterst ongelukkig en ondoordacht. Een Leidse hoogleraar onwaardig", aldus mr. A. van Oosten. Anderen, onder meer psychologen en ad vocaten, vinden dat Wagenaar niet zo stellig kan zijn over Jolanda's babymoord-verhalen; wat niet bewezen is, hoeft immers niet on waar te zijn. Wagenaar verwijst steeds naar het vonnis van de rechtbank. „Ik heb zelden zo n krachtig geformuleerd vonnis van de rechter gezien. De rechtbank van Zutphen heeft zich de laatste maanden vooral geërgerd aan Wage naars optreden in het openbaar: de Leidse hoogleraar gaf vóór, tijdens en né het proces veelvuldig ongezouten kritiek op het werk van de rechtbank en de politie. De politiever horen vergeleek hij in een televisie-interview met KGB-methoden. Over het Eper dossier zegt hij nu: „De drieduizend pagina's tellen de dossiers ontving ik stukje bij beetje. Als ik zei dat het dossier incompleet was, kreeg ik weer een nieuw dik pakket op mijn bureau. Dat dossier is een puinhoop. De politie heeft bovendien fraude gepleegd met Jolanda's dagboeken en heeft de aangeefsters verleid tot het doen van valse verklaringen. De ver dachten, mensen met een laag IQ, zijn tij dens de verhoren zó onder druk gezet, dat zij met onwaarheden op de proppen kwamen De rechter heeft in het dikke vonnis echter weinig woorden over voor het lijvige rapport dat Wagenaar en zijn collega dr. H. Soppe aandroegen. Een belangrijke conclusie van de twee getuige-deskundigen - dat de ver dachten tijdens de verhoren te veel onder druk zouden zijn gezet waardoor hun beken tenissen niet betrouwbaar zijn - werd in elk geval door de rechtbank verworpen. „Uit het onderzoek ter terechtzitting is de juistheid van deze stelling niet aannemelijk geworden. Dit geldt des te meer nu is gebleken dat be kennende verklaringen al in de beginfase van het onderzoek - kort na het begin van de voorlopige deteptie - zijn afgelegd, in welke verklaringen gedurende het verloop van het onderzoek is volhard", meldt het vonnis. Bezwaar Wagenaar is toch blij met dat vonnis. Gruwe lijke babymoorden en duivelse rituelen heb ben niet plaatsgevonden, daarvan is hij over tuigd. Met dat gegeven in het achterhoofd vindt de hoogleraar dat het vonnis op een verkeerde manier in de publiciteit is geko men. „Overal stond 'zware straffen' in de koppen, maar nergens 'vrijgesproken van kindermoord'. Deze zaak is zo geruchtma kend vanwege alle gruwelijke verhalen over die vermeende kindermoorden, de satani sche rituelen, het met kettingzagen in mootjes hakken van pasgeborenen en die stukjes terugstoppen in Jolanda... Gelukkig is dat allemaal niet waar, is dat niet gebeurd. Wat er dan blijft staan zware mishandelin gen, illegale abortussen dat is vreselijk, maar dat gebeurt veel vaker. Dat is al die aandacht niet waard. U heeft er geen idee van hoeveel van dergelijke zaken ik in één jaar onder ogen krijg. En die zaken komen niet in de krant. Ik vind dat de media zorg vuldiger met die gruwelverhalen hadden moeten omspringen, geen verhalen hadden moeten publiceren waarvan ze niet wisten of ze klopten." Op de vraag of de getraumatiseerde Jolan da zich niet kan hebben vergist in de data waarop de kindermoorden zouden hebben plaatsgevonden, zegt hij: „Er is vastgesteld dat Jolanda niet zwanger is geweest in de pe rioden waarin volgens haar de kindermoor den hebben plaatsgevonden. Er zijn verder niet zoveel perioden waarin ze levende kin deren heeft kunnen baren die vervolgens zijn verdwenen. We moeten niet vergeten dat ze ook drie kinderen heeft gebaard die er nog steeds zijn. Als Jolanda op de data die ze noemt volgens de medici niet zwanger is ge weest, dan blijft er weinig lijd over waarin ze deze levensvatbare kinderen, die vervolgens zouden zijn verdwenen, heeft kunnen baren. Kindermoord? Het zou mogelijk zijn als een gigantisch complot is gesmeed door gynae cologen. Die zouden dan indertijd valse ge gevens aan het papier hebben toevertrouwd. Nee, ik vind dat we allemaal de uitspraak van de rechter moeten aanvaarden." Of hij dan niet wfl geloven dat dergelijke dingen kunnen gebeuren? „Er is niets zo gru welijk dat ik het niet geloof. Ik wil alles gelo ven maar dan moet het verhaal wél kloppen, fysiek mogelijk zijn." Hij wijst beschuldigend naar de pers. „Door zulke verhalen in om loop te brengen kan je iemand op een idee brengen." Speciale teams Wagenaar heeft afgelopen donderdag een pleidooi dat hij al lang voerde, gehonoreerd gezien: Justitie werkt aan het opzetten van speciale politieteams voor incestzaken. „Die specialisatie", zei minister Hirsch Ballin tij dens een debat in de Tweede Kamer, „moet ervoor zorgen dat de verhoren van getuigen in dergelijke zaken zorgvuldiger gebeuren. Wagenaar benadrukte al geruime tijd dat het instellen van dergelijk teams goed zou zijn. Het is - zo wees Wagenaar op een van de problemen - voor een niet-gespecialiseerde politie-functionaris heel moeilijk om zich maandenlang in een dergelijke ingrijpende zaak te verdiepen. „Bovendien raken plaatselijke politie agenten bij dit soort zaken makkelijk emotio neel betrokken en dat is verkeerd", aldus Wa genaar. „Een gespecialiseerd team kan ook beter uit de voeten omdat dat zich heeft kun nen verdiepen in bijvoorbeeld de literatuur die er is verschenen. Nu moet telkens het wiel worden uitgevonden." Het risico dat onderzoekers zelf van seksu eel misbruik worden beschuldigd, kan met het instellen van een gespecialiseerd team volgens Wagenaar ook worden verkleind. Jo landa beschuldigde tijdens het onderzoek vier Eper agenten van seksueel misbruik. In de literatuur is het volgens hem een niet on bekend verschijnsel dat onderzoekers valse lijk worden aangeklaagd wanneer aange toond wordt dat 'de zaak volstrekt is gefanta seerd'. „Let op, ik zeg niet dat dat in de zaak Jolanda ook is gebeurd", zegt Wagenaar. „Maar door een ander politieteam in de arm te nemen, kun je dergelijke beschuldigingen voorkomen." Kritiek De Eper politie heeft meent Wagenaar niet alleen fouten gemaakt. „Het is nog veel erger: bewijsmateriaal is op verzoek van de politie gefabriceerd. Zoals Jolanda's dagboe ken die. zoals ze zelf heeft toegegeven, ach teraf zijn geschreven. De data zijn op verzoek van de politie aangepast zodat het verhaal beter zou kloppen. Uit die dagboeken heeft de politie bovendien hele stukken weggela ten." Wagenaar laat een bladzijde uit zijn rapport zien waaruit blijkt dat er twee versies zijn van Jolanda's dagboek. „Ze heeft zelf toegegeven dat haar echte dagboek niet is in geleverd. Dat weigert ze ook. De andere twee dagboeken zijn later geschreven en zijn dus geen echte dagboeken. Als bewijsmateriaal zijn ze onbruikbaar. En het is nog erger: ze heeft ze voor echt laten doorgaan terwijl ze niet echt zijn!" Ook bij de verhoren van de verdachten ging veel mis, zegt de hoogleraar. „Je kunt zware criminelen wel onder druk zetten, maar bij mensen met een laag IQ - zoals hier het geval is - moet je dat niet doen. Het zijn kwetsbare mensen en die moet je als politie toch een beetje beschermen. Maar de onder vragers hebben het hele assortiment trucs toegepast: beweren dat ze de beste vriend zijn van de verdachten, dat ze het goed met hen voorhebben, dat een bekentenis zal op luchten... Door de enorme druk heeft de poli tie onwaarheden te horen gekregen. De ver halen werden steeds doller." Hoewel Wagenaar in zijn eigen Volkskrant- verhaal betoogt dat Jolanda op een aantal punten 'aantoonbaar onwaarheid' heeft ge sproken en verklaringen op een aantal pun ten 'zelfs totaal onmogelijk zijn', wil hij haar nu ook niet voor leugenaarster uitmaken. „Ik heb nooit gezegd dat Jolanda niet betrouw baar is. Als iemand op één punt liegt, wil dat niet zeggen dat al haar verhalen niet klop pen Maar het betekent wel dat je alles moet verifiëren. Ik heb geconstateerd dat je van al die verhalen over babymoorden en rituele bijeenkomsten er geen één kunt vertrou- Het optreden van Jolanda in de Telegraaf 'Ik heb staan juichen toen ik het vonnis hoorde' vóór de uitspraak vindt Wagenaar hoogst on gelukkig, maar zelf was hij ook niet wars van publiciteit. De officier van justitie en de pers rechter van de rechtbank in Zutphen veroor deelden Wagenaars optreden op radio, TV en in de kranten in scherpe bewoordingen. „Een getuige-deskundige die zich zo ongenuan ceerd uitlaat, diskwalificeert zichzelf', aldus persrechter mr. A. van Oosten. „Een hoogle raar die als getuige-deskundige optreedt moet op TV niet over zo'n zaak filosoferen en zeker niet op zo'n luchthartige en denigre rende manier. Deskundigen die worden aan gezocht om verklaringen te onderzoeken, moeten uiterst terughoudend zijn met com mentaar buiten de rechtszaal. Ik hen fors te leurgesteld over het optreden van Wage naar." Van Oosten doelt op een TV-interview waarin Wagenaar aangaf dat 'de Nederlandse rechtsstaat op weg is een bananenrepubliek te worden'. „Wagenaar zei dat. omdat hij vindt dat de rechtbank veel te weinig tijd had gekregen om toegevoegde stukken in het dossier te bestuderenaldus Van Oosten. Hij is het niet eens met die uitleg van Wagenaar. „Zo'n opmerking stemt bepaald niet vrolijk. Ik vind zijn uitlatingen ongenuanceerd en gevaarlijk. Het is een aantijging jegens de he le rechterlijke macht. Ik ben heel teleurge steld dat de Leidse hoogleraar zulke ongenu anceerde meningen ventileert." De persrechter twijfelt niet aan de deskun digheid van Wagenaar. maar volgens hem zijn „Wagenaars uitlatingen hangende het proces in tegenstrijd met zijn triomfantelijke en zelfingenomen houding na de uitspraak". „Wagenaar toonde zich uiterst tevreden in het openbaar. Hij had gelijk gekregen vond hij, want een deel van Jolanda's beschuldi gingen waren door de rechter terzijde ge schoven. Dat lag in de lijn van zijn rapporta ge, zei hij. Maar die houding verdraagt zich niet met zijn eerder opmerkingen over de Nederlandse staat als 'bananenrepubliek'. Wagenaar wil eerst niet ingaan op deze kri tiek. Geïrriteerd zegt hij: „Wat de persrechter zegt, interesseert me geen laars. Hij mag zeg gen wat hij wil, en ik mag zeggen wat ik wil. Wat me zo ergert is dat de persrechter in feite zegt dat ik niet mag zeggen wat ik wil!" In een lezing - afgelopen week over de Eper- zaak voor leidse psychologie-studenten, komt hij op die kritiek terug, „in zulke extre me gevallen, bij dergelijke onmogelijkheden (de babymoorden, red.) ben ik bereid om vóórdat de rechter uitspraak doet te zeggen: 'Dat is niet waar'. Bovendien: „Het openbaar ministerie heeft zulke misleidende bewerin gen gedaan, dat ik de publiciteit heb gezocht om te vertellen waar het nu werkelijk over ginfi-"' Wagenaar heeft tijdens zijn onderzoek, dat enkele maanden duurde, nooit met de aan geefsters, de verdachten of getuigen gespro ken. Zijn opdracht was om alles wat op pa pier staat, te vergelijken en op betrouwbaar heid te beoordelen Aan Jolanda wil de hoog leraar in eerste instantie weinig woorden be steden. „Ik heb haar nooit gesproken, ik ken haar niet, ik zou haar op straat niet eens her kennen". zegt hij. Even later: „Ik vind Jolanda een rationele persoonlijkheid die weet wat ze doet. Ik denk dat haar afweging om deze ver halen te vertellen er een was van: ik doe het zó dan gebeurt er tenminste wat'. Ie vertelt dan meer dingen dan er feitelijk zijn gebeurd in de hóóp dat je tenminste gehoord wordt: dat er iets gebeurt." Wagenaar zegt medelijden met Jolanda te hebben. „Ik vind het zielig voor lolanda. Ze komt, op verzoek van de politie nota bene, tot dingen die nu aanwijsbaar niet waar zijn. Dat betekent dat de rest van haar verhaal ook discutabel kan worden. Ie kunt dus makkelijk opnieuw slachtoffer worden van je eigen ver haal. Dat is bovendien nadelig voor andere toekomstigeslachtoffers." 'Moeiliik' Zijn alle ogen in Nederland op lolanda ge richt, niemand heeft volgens Wagenaar aan dacht voor wat hij noemt - „een andere ca tegorie slachtoffers" van de hele affaire. „Ik heb het over de mensen die ze beschuldigt van deelname aan de rituelen, lolanda be schrijft deze mensen ook in haar boek. op een manier waardoor ze herkenbaar zijn. Ren aantal van deze mensen heeft inmiddels con tact met me opgenomen. Wat daar aan psy chische nood is... Deze mensen kunnen zich nauwelijks verweren: in Epe wordt hen het leven onmogelijk gemaakt. Ik heb het niet over de verdachten die nu zitten, ik heb het over mensen - tientallen - die gewoon rond lopen en die voor zover we het weten hele maal niets gedaan hebben." „Zij hebben mij gebeld omdat ze vonden dat ïk tenminste nog voor hen opkwam. Maar ik kan niks anders doen dan zeggen: 'Inderdaad, u hebt die dingen niet gedaan. Dat staat vast.' Ik raad die mensen ook af een rechtszaak te beginnen tegen lolanda. Dat heeft geen zin. liet is in deze zaken heel moeilijk om juridisch je gelijk te halen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37