3 Gezocht: Extroverte renner met vermogen 'Dit lijf wil beukenstoempen en trekken -L If WiELERSEIZOEN '94 De afstappers TERDAG 26 FEBRUARI 1994 De wetenschap bemoeit zich steeds meer met de koers arts zonder hulp van buitenaf is in het mo derne wielrennen al jaren geleden afgeslo ten. Jan Hoogsteen is ook de laatste om te beweren dat hij met iets nieuws bezig is. Het is hoogstens de complexiteit en intensi viteit van zijn onderzoek, in samenhang met testen van psychologische aard zoals die verricht worden in Paterswolde, die de aanpak voor Nederlandse begrippen toch vooruitstrevend maken. ..Maar elke zichzelf respecterende ploeg doet ongeveer hetzelf de". aldus Hoogsteen. „Jan Raas bijvoor beeld. zit met WordPerfect in Amersfoort bij professor Mosterd." Peter Post hoort ook niet op van het onder zoek van Hoogsteen. Maar een psychologi sche test voor jonge renners vindt hij veel te ver gaan. „Daar zie ik niks in. Je moet ze toch op de weg zien. in de koers. Renners op jonge leeftijd kunnen nog zóveel veran deren. die kun je nog zóveel koersinzicht bijbrengen. Intelligentietesten zeggen niks Dat medisch onderzoek is natuurlijk wat anders. Dat is heel serieus, al denkt Nelis- sen er misschien anders over nu. Vind ik lo gisch. Maar als ik hem was zou ik toch goed luisteren. Er zijn voorbeelden van renners die dat niet deden en die nu niet meer le ven. Ik heb het er. op weg naar hier nog met onze ploegarts over gehad. Hij ziet het ook Samen met Post was dokter Leinders naar Zuid-Frankrijk afgereisd om te kijken hoe het er met de fysieke conditie van de Histor-renners voor stond. Post over Lien- ders: „Hij is verbonden aan het ziekenhuis in Gent. Zo doen we het al jaren. Niets aan het handje. De jongens hebben een maand of wat gerust, we zijn ze een tijdje kwijt ge weest en Leinders is nu naar hier gekomen om te kijken hoe ze reageren op inspan ning. Straks in het hotel neemt-ie bij ieder een bloed af en pakt het vliegtuig naar Bel gië om de monsters te onderzoeken." En zo wensen met name de grote formaties weinig of niets meer aan het toeval over te latenLVakbondsman Gerrit Vixseboxse van de vereniging van beroepswielrenncrs (WBW) vindt het 'gedoe' allemaal veel te vergaan („straks gaat een laboratorium be palen wie er een goede wielrenner kan wor den. dat is toch onzin?"), maar de ploeglei ders zien de onderzoeken als een hele steun en geruststelling. Priem: „lk heb een rots vast vertrouwen in Hoogsteen en zijn team en richt me daar volledig op, juist in het ge val Nelissen." „Het is jammer voor Danny", vindt ploeg genoot Servais Knaven, van wie Hoogsteen zegt dat hij 'volgens de testen' een kanjer wordt. „Maar direct ook voor ons een ge ruststellingdat het werkt. Je weet nu dat je zelf volledig gezond bent. Al zegt gisteren niet alles over vandaag. Dat heeft het geval Nelissen ook wel bewezen. Eerdere inspan- ningstesten waren wel goed. heb ik begre pen. Het kan dus ineens omslaan." De wielerwereld zal nog even moeten wen nen aan het idee, maar het is niet anders. Bij de prognose over een geslaagde carrière als professional is het aantal weggetrapte watts per kilogram lichaamsgewicht straks net zo belangrijk als de uitslagenlijst bij de amateurs. En meegenomen is het dan nog als de aspirant nco-prof over een aardig IQ en de juiste karaktereigenschappen be schikt om het nomadenleven in de be roepswielrennerij aan te kunnen. Al zullen de testresultaten in laboratoria en schoollo kalen nog in de praktijk moeten worden waargemaakt. Priem: „Precies, en daarom zal ik mijn oordeel altijd pas vellen als ik die jongen heb zien rijden, niet eerder." NPA-VERSLAGGEVER Johan Museeuw, een Flandrien van de oude stempel ie hier. Kijkt u zelf. Wacht tot ik z'n rpg ïotleg. Ik heb tien jaar bij Post gezeten, illar gehad, Van der Velde. Dan is dit wat ders. Dit is een bonk. Dit lijf wil beuken, lempen en trekken. Over kasseien, 280 bmeter lang als het moet. Een lijf voor de inde van Vlaanderen, voor de Hel van het lorden, vooreen wereldkampioenschap, n Flandrien van de oude stempel." tk Nachtergale zet er graag zijn handen Johan Museeuw kan tegen een stootje, inddoek over de lenden, cake in de hand, >nt de renner zich in glorie en kwets- /veek;arheid. Zonder kleren is iedereen gelijk, lar een masseur denkt daar anders over. Ijk hier toch. Dit is een brok gezondheid. >ten -ie verkouden is, hoest en snuift-ie twee uit degen en dan is het over. Antibiotica? Die Sft Johan niet nodig." ee deuren terug op de galerij, deelt die- t fde Johan kamer 214 van het Campanil- hotel in Vitrolles met Wilfried Peeters. de plank boven het bed van Museeuw 1 foto van diens zoontje Gianni naast vi- tine-preparaten als Losferron en Mui taxi en naast een homeopatisch middel de bloeiende handel van dr. Vogel. Op dappelen en biefstuk alleen win je geen jr en rij je kennelijk ook geen voorberei- gskoers als de Ronde van de Middel- dse Zee. Werken doet het allemaal wel - die tablet ten, die massages en die spiermassa. Een dag later zou Johan Museeuw breed la chend als derde arriveren in Pierrefeu, waar de aankomst bergop en dus lastig is. „En pieken doe ik hier natuurlijk nog lang niet." De plaatsen een en twee gingen naar de ploeggenoten Cassani en Baldato. de plaat sen vier en vijf waren ook voor GB-MG ren ners. Over het doorbreken van de hegemo nie van de Italiaans-Belgische formatie hoeft de concurrentie zich ook dit jaar wei nig illusies te maken. Chioccioli, Cipollini en laskula vertrokken, maar Jarmann, Cassani, Sorensen. Sciandri en Richard kwamen. Op papier maakt dat van GB-MG dit seizoen een in de klassie kers opnieuw haast onverslaanbaar geheel. Vorig seizoen won de ploeg ook al de we reldbeker en was Johan Museeuw de be langrijkste puntenverzamelaar. De Belg reed zich naar de internationale top door zowel de Ronde van Vlaanderen als Parijs- Tours te winnen. Het gevolg: Museeuw tweede in de wereldbekerstand individueel, achter de ongenaakbare Maurizio Fon- driest. en met een zesde plaats runner up op de hitlijsten van de UCI. „Hoger kun je moeilijk komen als je geen klassementsren ner ben." Want lohan is geen jongen voor het geel, maar voor het groen. In meerdere opzich ten. Hij is de meest 'groene' jongen uit het peloton, steunt acties van milieu-organisa ties als Greenpeace, zonder daar zelf ophef over te willen maken. Als hij in de koers niet op de weg let. dan toch op de berm. En wat hij dan ziet. waar hij ook is, dat stemt lohan Museeuw niet bepaald optimistisch. „Ik wil dat mijn Gianni straks ook nog van de natuur kan genieten. Maar het ziet er niet best uit Kijkt u maar om u heen. dan ziet u het zelf. U heeft toch ook ogen in uw hoofd? Ik hoef u toch niet te vertellen hoe ernstig de situatie is? Bij mij in Gistel (vlak bij Oostende, red) zijn ze alles aan het vol bouwen. Ik blijf die plaats trouw, woon vlak bij mijn ouders en mijn schoonouders. Ik heb die mensen nodig, zoals ik ook Belgen rond om me heen nodig heb in de koers en in het hotel. Anders zou ik dit niet lang vol houden. Maar je kunt eigenlijk betef emi greren. In Gistel staat een fabriek die ma chines omsmelt. Meestal zit heel het dorp in de stank, alleen als de wind gunstig staat, ruik je het niet. Dat kan toch niet ge zond zijn. Maar ge kunt niks doen. Tegen het kapitaal is niets te doen." Een oud Vlaams spreekwoord zegt: 'Als je geld verdient, ga je zaaien naar de zak'. Enig kapitaal is ook lohan Museeuw zelf niet vreemd. Zijn jaarinkomen wordt nu. na de successen van de laatste jaren, toch ook op meer dan een miljoen gulden ge schat. Niet verwonderlijk voor een renner van dat kaliber. Hij brak in '90 opvallend door met winst in twee Tour-etappes, won een jaar later het Kampioenschap van Zu rich en. toen ook al, Parijs-Tours. Dat sei zoen werd hij tweede in de Ronde van Vlaanderen, een klassieker die hij dus twee edities later wel zou winnen door Frans Maassen in de sprint te verslaan. Vlaanderen stond die dag op zijn kop en in Gistel was het feest. Bij zijn ouders en bij zijn supporters die die vierde april 1993 nog langs het parkoers hadden gestaan met leuzen als 'Johan Museeuw is geen knecht', om hun ongenoegen over de verstandhou ding binnen de GB-MG ploeg te uiten. Want de Vlaamse fans van Museeuw von den dat hun lohan, nota bene in de Belgi sche kampioenstrui, veel te groot was om de sprint aan te trekken voor een Italiaan die Cipollini of zoiets heette. In de aanloop naar de aprilklassiekers had Museeuw dat. naar de smaak van zijn fans, al veel te vaak gedaan. Nu nog bestrijdt Museeuw de opvatting van zijn fans. „Ze hadden ongelijk. Ik had er geen moeite mee. Cipollini is een betere finisher dan ik in een massasprint. Met hem erbij had je in dat soort situaties een kans van negen op tien om te winnen. Ik ben geen specifieke spurter, dat heb ik ze wel honderd keer uitgelegd. Ik ben wel rap, maar niet zo rap als Cipollini en niet zo rap als nu Baldato, die vorig jaar toch drie rit ten in de Giro won en nog jong is. Cipollini is vertrokken, dus zal ik me nu in de sprint inzetten voor Baldato. Mijn kansen liggen in langere, zwaardere koersen. In wereld bekerwedstrijden, klassiekers, een WK. Pa rijs Roubaix of de Ronde van Vlaanderen. Of Milaan-San Remo als je, normaal ge sproken, de echte sprinters toch niet meer van voren ziet en als de groepen bij de aan komst klein zijn." Zo snoerde hij de mond van zijn fans en zo is ook zijn vaaer Eddy anders over de be roepsovertuiging van lohan gaan denken. Het verhaal uil dat Eddy Museeuw vroeger een zeer goede amateur was. Na het jaar dat hii 25 wegwedstrijden had gewonnen, werd hij beroepsrenner. Drie jaar lang kwam hij uit voor de ploeg van Frans Ver beek. maar toen de sponsor de uitbetalin gen in dat laatste jaar achterwege liet, was Museeuw senior, gedesillusioneerd en wel, genoodzaakt ander werk te bedenken om vrouw en kinderen te kunnen voeden. Een verbitterde en door het wielrennen ge frustreerde Eddy Museeuw zou een al snel florerende garagehandel beginnen en zwoor dat hij ervoor zou zorgen dat zijn kinderen niet hetzelfde zou gebeuren als hem was overkomen. Johan werd dan ook ronduit verboden te gaan fietsen en ont popte zich in eerste instantie dan maar als een begaafde voetballer. Maar net voordat AS Oostende hem bij KVG Gistel zou weg plukken, zette Museeuw junior z'n eigen zin door en koos hij voor de fiets. „Ik scoorde 25 en 35 doelpunten per sei zoen. maar had al eerder aangekondigd op mijn vijftiende met voetballen te stoppen Niemand die dat geloofde, maar ik heb woord gehouden en ben gaan crossen om dat mijn vader per se niet wilde hebben dat ik op de weg ging rijden." Maar ook daar was lohan dus uiteindelijk niet vanaf te houden. Niemand in Gistel die daar nu nog om treurt. Ook Eddy Mu seeuw niet. COVERT VAN VEEN NPA-VERSLAGGEVER OEN H Het wielerpeloton gaat dit jaar verder konder Ieren. Stephen Roche is al offi cieel gestopt, en het ziet er naar uit dat •Sean Kelly en Martin Earley nog slechts kullen worden aangetroffen op een ATB- Jiets. Roche zette afgelopen herfst een fctreep onder zijn 13 jaar durende profa- kontuur. Slechts 59 overwinningen, maar —tiaar was wel de triple' van 1987 bij: Gi ro. Tour en wereldtitel. Een drieluik, dat kelfs Indurain nog niet lukte (alleen Merckx in '74). Ook oud-Tourwinnaar Laurent Fignon |s bij zijn besluit gebleven een punt ach ter zijn fiets te plaatsen. Voor de Parijze- naar nog geen nieuw toekomstbeeld: hij tou iets in de p.r.-sfeer gaan doen voor pjn laatste sponsor, Gatorade. maar die ,c Is van het wielertoneel verdwenen. En k terdere greep uit de groep van min of tneer gereputeerde renners, die na 1993 net de profwielersport ophielden. n Nederland: Ad Wijnands - gestopt en jegonnen met een tuincentrum; Jacques Hanegraaf - gestopt door een hert. mo gelijk een functie in een nieuwe prof- bloeg; Mare Siemons - gestopt door een 1 eethronische cyste aan het zitvlak; Mat- hieu Hermans - geen emplooi meer; Mi- ihel Zanoli - mentaal ongeschikt voor let profvak; Patrick Stroukcn - afge- chrikt door de dopinglamp; Gert Jakobs voor het derde achtereenvolgende jaar lopend op een 'last minute' wonder. In het buitenland gestopt: Thomas Vegmüller. de Zwitserse solist; Jean- üaude Leclerq, wordt assistent van de Du its/Zwitserse bondscoach Lindner; ,ncj^ric Maechler (Milaan-Sanremo '87); Jexi Grewal, de excentrieke olympisch jampioen van '84, nooit goed genezen rne an een auto-ongeluk uit '92; Davis 'hinney, de eerste Amerikaanse ritwin- laar ('86) in de Tour. En ook: Jan Goessens, de Belg, die ver- fegenwoordiger in rijwielonderdelen is eworden; Mare Dierickx, na jaren nechten bij Adrie van der Poel, nu as- istent-ploegleider bij Trident; Dirk de son?0'' tocvaIswinnaar van Parijs-Rou- aix in 1988; Noël Segers, en knecht bij aas. Verder: Laurent Biondi, Falk Boden, |efano Allocchio. Roland Le Clerc als- iede Fabio Roscioli. de ritwinnaar in k Tour'93 in Marseille, die heeft erva- R.;n, dat zelfs zo'n dagsucces geen ga- ^ntie geeft voor een nieuw contract. Ijn eerste zege in zijn carrière is wel- ;ht meteen zijn laatste geweest. Nie- t blalan<^ w" 'iem hebben. Hing Patrick Lefevere, succesvolle ploeg leider van GB/MG, weet niet wat hij hoort. „Wat zegt u? Psychologische test? U moet een grap maken. Intelli gentie bij een renner zegt me niks. Ik heb eens een soort professor bij mij in de ploeg gehad. U moet hem ken nen, een landgenoot van u, Maarten Ducrot. Zal wel een hoog IQ gehad hebben. Maar in de koers was het niet zo'n slimme. Verre van dat zelfs." Een dag later dolt Michael Boogerd uit de WordPerfect-ploeg van lan RaasTVM'er Martin van Steen. Beiden moeten hun weg tussen de professionals nog zoeken. Maar de eerste ervaringen, daar in de zon en in de mistral langs de Middellandse Zee, zijn positief. Het is trouwens een fraai groepje jonge Nederlandse profs dat zich in Marig- nane verzamelt. Boogerd van Raas zoekt steun bij Knaven, Voskamp, Van Steen en Hoffman van Priem. Als Van Steen voor de start vertelt van zijn bezoek aan het psychologisch bureau Van der Zee in Paterswolde, is enige hilariteit onafwendbaar. De andere TVM'ers kennen het verhaal, maar Boogerd weet niet wat hij hoort. Aanvankelijk ongelovig staart hij Martin van Steen aan. die enigszins be schroomd over de dag in Paterswolde ver haalt. Ofschoon hij al in juni als professional door Priem werd ingelijfd, ontkwam Van Steen niet aan de psychologische test daar in het hoge noorden. „Ik ben er vijf uur zoet mee geweest, met figuurtjes afmaken en multi ple-choice vragen beantwoorden. Ik heb ze allemaal gemaakt: beroepskeuzetesten, per soonlijkheidstesten, rekentesten, taaltesten, creativiteitstesten... Na een week bellen ze je dan op en vertellen hoe je in elkaar zit. Ik was extrovert, standvastig, paste me makke lijk aan in een groep, durfde me wel te ui ten. maar zou niet gemakkelijk de leiding nemen. Die dingen kloppen wel." Een paar weken eerder, op de presentatie in Geertruidenberg. had TVM trots kond ge daan van een wetenschappelijk project in samenwerking met Cardiosport in Veldho ven en het psychologisch bureau Van der Gezond van lijf en leden. En het liefst ook tussen de oren. Martin van Steen (links) en Servais Knaven behoren tot de nieuwe TVM-lichting die van ploegleider Cees Priem niet alleen fysiek, maar ook geestelijk sterk in de schoenen dient te staan. foto cor vos nieuw fenomeen was geboren en de leider van het project, de 38-jarige Jan Hoogsteen, voorzitter van de Stichting Cardiosport, had plotsklaps veel uit te leggen. De belangstel ling voor het werk in Veldhoven nam nog toe toen TVM na uitgebreide testresultaten renner Danny Nelissen op grond van hart ritme-stoornissen voortaan ongeschikt ver klaarde voor topsport. Hoogsteen zegt het niet met zoveel woorden en wenst niet in te gaan op individuele gevallen en resultaten, maar beschouwt het geval-Nelissen, hoe wreed voor de renner zelf ook, als een suc cesje. Een teken dat de medische begelei ding preventief kan werken. Noodzakelijk in dit vak omdat achteraf repareren er in de topsport vaak niet meer bij is, zoals het ver leden dat helaas maar al te vaak heeft be wezen. Hoogsteen: „Vier jaar geleden zijn we voorzichtig begonnen. We waren eerst aan PDM verbonden, nu dus aan TVM. Sinds we het doen zijn er geen excessen meer geweest met renners en ploegen waarmee we bezig zijn. Afkloppen dus maar". Al zijn. zoals zo vaak, de geleerden het er ook in dit geval niet over eens en leerde een 'second opinion' van Nelissen in Maastricht anders. Maar Hoogsteen vaart vooralsnog zijn eigen koers, verwijst naar een eerder geval Hans Daams en heeft het met be trekking tot Nelissen over 'een renner waar wij van hebben ge zegd: het is beter dat hij niet meer fietst.' Dat Hoogsteen cs niet over een nacht ijs gaan. mag duidelijk zijn. De Roosendaler Paul Konings uit de ploeg van Koga Miyata, weet erover mee te praten. Hij is voorbe stemd om aan het einde van het seizoen door Koersen aan Priem te worden overge dragen. Als de testresultaten tenminste kloppen. Over zijn ervaringen in het 'laboratoriufn' van Veldhoven: „Een uitgebreid onderzoek was dat. Eerst krijg je een korte inspan ningstest. dan zie je op de videocamera je hartspier, je hartkleppen en je hartkamers. Vervolgens sturen ze geluidsgolven door je heen en meten ze de hoeveelheid bloed die je hart kan pompen, met hoeveel kracht dat gebeurt en kijken ze hoe je hartkleppen openen en sluiten. Daarna volgt een onder zoek naar je vetpercentage en moet je een lange vragenlijst over training en voeding invullen." „Uiteindelijk krijg je een fietstest en wordt het aantal watts per kilogram lichaamsge wicht gemeten. Wanneer ga je verzuren. Ie moet die meter boven de negentig omwen telingen houden anders sluit-ie al. Ze kun nen in die test ook zien of je geschikt bent als sprinter door je zo lang mogelijk zo hard mogelijk te laten trappen." Het onderzoek dat Konings schetst is overi gens de laatste jaren gebruikelijk in wieier- kringen. De tijd van de soigneur en ploeg Johan Museeuw komt niet alleen voort uit het Vlaamse land, hij is er als renner ook op gebouwd in Vlaanderen te rijden. 'Een lijf voor de Ronde van Vlaanderen, voor de Hel van het Noorden, vooreen wereldkampioenschap'. foto cor vos Zee. Niet dat de fysieke en psychische tes ten in Brabant en Drente allesbepalend wa ren bij Priem's keuze voor een nieuwe lich ting beroepsrenners. „Maar", aldus de ploegleider, „het zijn extra zekerheden en hulpmiddelen waar wij zeker gebruik van gaan maken. De bestaande jonge renners zijn al door de molen gehaald en met een nieuwe groep zeventien- en achttienjarigen gaan we ten project van driejaar beginnen Zo kunnen we straks in tachtig procent van de gevallen precies bepalen wat voor vlees we in de kuip hebben." De wielerwereld toonde zich niet zozeer verbaasd over de uitgebreide inspannings- testen in Veldhoven, of over de samenwer king van Priem met de amateurs van Koga Miyata, maar wel over de nevenaspecten. Renners periodiek en onder inspanning controleren op het functioneren van hart en longen, het bepalen van spierweefsel: oud nieuws. Dat soort zaken wordt elders ook al gedaan. Maar verrassender was de medede ling dat het project ook karakter- en intelli gentietesten bevatte. 'Omdat het geen zin heeft een renner te contracteren die licha melijk tot veel in staat is, maar bij wie het tussen de oren niet

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31