EIDEN Snoeimes in Sleutelhof Meldpunt noteert meer klachten over racisme Leiden kan meeste zwervers geen slaapplaats bieden Een op de drie huishoudens weert reclamedrukwerk 'Houtzaagmolen De Herder is uniek' 1- I-- B JUL TERDAG 26 FEBRUAR11994 P LHEF HENNY VAN ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Horeca 4 C Horecabazen leven mee met I 3 de ooit succesvolle onderne mer Jan Lange. Die kreeg onlangs bezoek van de fiscale recherche. Met grote gevolgen. Veiligheid A ~f Buurtvereniging Buitenlust in I Oegstgeest wil een project beginnen om de wijk veiliger te ma ken. Bewoners moeten samen op treden tegen criminaliteit. JIDEN DERKGRAVER Het is droevig gesteld met de •pvang van Leidse thuislozen. Jaarlijks worden honderd zwer vers doorverwezen naar op vangplaatsen in Den Haag. Maar ook in de hofstad is het tekort aan bedden groot en ■loeten velen worden doorge stuurd naar Rotterdam of jjtrecht. Minister d'Ancona is tan de problematiek op de boogte maar wil er niets aan loen. In Leiden kunnen thuislozen crecht bij de Stichting De Bin nenvest aan de Rembrandt- Jaarlijks honderd thuislozen doorverwezen naar Den Haag straat. Alleen mensen die zich in een psychische crisis bevin den. komen in aanmerking voor één van de 21 bedden. Zwervers die geen hulp willen, maar slechts een bed, worden door verwezen naar particuliere pen sions. Dan moet de desbetref fende dakloze wel geld hebben om een kamer te huren. En hier zit het probleem. Velen van hun ontvangen geen uitkering, om- W. Bots. directeur van De Binnenvest, zegt er op dit mo ment niets aan te kunnen doen. ..We proberen wel zoveel moge lijk mensen op te vangen, maar hebben te weinig ruimte." Om meer thuislozen te kunnen hel pen, bouwt de stichting een dienstencentrum met subsidie van de gemeente. Daar zouden zwervers overdag terecht kun nen en zich er wassen en een kopje koffie drinken. Voor een slaapplaats moeten ze dan nog steeds uitwijken naar andere steden. Voorlopig tenminste. Bots wil namelijk, vanuit het centrum, hun uitkeringen rege len. Daarmee zouden ze dan wel een kamer kunnen huren van een particulier. Maar dit is nog toekomstmu ziek. Het dienstencentrum staat er nog niet. Voorlopig moet een zwerver nog steeds uitwijken naar de Kessler Stichting in Den Haag. de enige gratis overnach tingsplaats in de stad. Hij mag daar zeven nachten per maand doorbrengen. Daarna moet hij zoeken naar een andere verblijf plaats. En die zijn moeilijk te vinden, volgens voorlichter A. Akkerman. „Ze kunnen 's nachts in de bus bij het Cen traal Station terecht, maar kun nen daar niet slapen. En als het hier vol is moeten ze naar Utrecht of Rotterdam." Akkerman schat dat er zelfs 150 zwervers uit Leiden naar de Kessler Stichting komen. „Of ik die ook moet doorverwijzen. weet ik niet. Maar waarschijnlijk wel. Er komen hier zoveel dak lozen dat het niet meer bij te houden is." Ze krijgen allemaal een kaartje waarop de stichting registreert hoe vaak diegene die maand al heeft geslapen in een bed van de stichting. „Vooral aan het eind en aan het begin van een nieuwe maand is het hier vol. Velen blijven hier dan twee weken slapen. En brengen vervolgens lange tijd op straat door." Volgens minister d' Ancona (WVC) kan het doorverwijzen van thuislozen om vele redenen gebeuren, onder meer omdat de betrokken gemeente geen ruimte heeft voor de opvang. Toch wil ze geen maatregelen nemen om dit te verbeteren. „Het is niet nodig dat iedere ge meente aparte opvangplaatsen heeft, ze kunnen wel van el- kaars voorzieningen gebruik maken. Maar als in Leiden wordt gewerkt aan een opvang plaats, wil dat zeker zeggen dat de gemeente haar verantwoor delijkheid serieus neemt", ver klaart voorlichter J. Baneke. Plan voor winkelgalerij is te duur Het plan dat de Amsterdamse architect A. Cahen heeft {emaakt voor de Leidse winkelgalerij de Sleutelhof is te Juur. Aanpassingen van het stedebouwkundig ontwerp loor het gebied tussen Aalmarkt, Breestraat, Vrouwen- Iteeg en Mandenmakerssteeg zijn noodzakelijk. Dat zegt rerantwoordelijk CDA-wethouder J. Walenkamp. EIDEN WIM KOEVOET Ê)e wethouder weigert te zeggen loor hoeveel geld er uit Cahens »lan moet worden geschrapt, yel is het volgens Walenkamp leen bedrag waardoor 'ook tiaar iemand uit het veld is ge lagen.' De wethouder geeft toe dat let al geruime tijd stil is rond de ileutelhof. In het openbaar dur- Jen sommige raadsleden hun wijfels over het welslagen van let project niet te uiten. Maar li de wandelgangen wordt de kilte wel als een teken aan de Vand gezien. GroenLinks-wet- Klein rechts temt op CDA houder J. Laurier zegt zelfs te vrezen dat de gemeente Leiden straks wel de omstreden Boom- marktgarage rijker is maar het zonder Sleutelhof moet stellen. Ook de ingewikkelde eigen domsverhoudingen van de be nodigde grond, wordt als een struikelblok gezien. Walenkamp: „Of de Sleutel hof er komt? Absoluut. Voor mij is dat nooit een vraagpunt ge weest. Dat de projectontwikke laar van een heel hoog aantal eigenaren grond moet zien te bemachtigen, is ook niet waar. Vergeet niet dat de gemeente, als eigenaar van de Stadsge hoorzaal en het Leids Vrijetijds centrum. de dikste vinger in de pap heeft." De wethouder meldt dat de bij de Sleutelhof betrokken pro jectontwikkelaar MBO bij plan nen elders in het land tegen te korten tussen de 80 en 140 mil joen gulden aanloopt. „Zelfs dan gaat niet het plan van tafel maar worden de tekorten weg gewerkt. En dan te bedenken dat het Sleutelhoftekort vele malen kleiner is." Volgens Walenkamp bevat het plan van Cahen, dat in juni 1993 werd gepresenteerd - en waarvan sindsdien niets meer werd vernomen - 'allerlei ele menten waarop kan worden be zuinigd'. Hij noemt het gedeelte van het plan tussen de uitein den van de Mandenmakers- steeg. Cahen wil deze belangrij ke fietsroute in de binnenstad handhaven en het grote verloop van het straatje (de Aalmarkt ligt zo'n drie meter lager dan de Breestraat) benutten voor win kelruimte. De fietsers en de voetgangers rijden en lopen over de hoofden van winkelper soneel en het winkelend publiek heen. Walenkamp prijst de in ventiviteit van Cahen maar zegt erbij dat dit een 'prijzige con structie' is. Eerder werd al duidelijk dat ook de nieuwbouw van het Leids Vrijetijdscentrum een duur element is in het plan. Het huidige onderkomen van het popcultuurcentrum moet wij ken voor een arcade. De nieuw bouw moet in verband met ge luidhinder voor een deel onder de grond worden gepleegd. Bo vendien neemt het LVC als het in het gebied een nieuw onder komen krijgt, winkelruimte in beslag. Bij MBO was niemand bereik baar voor commentaar. Een woordvoerder van architect Ca hen meldt dat er nog geen op dracht was binnengekomen om het ontwerp aan te passen. rking tussen de iristelijke rechtse partijen in :iden bleek niet mogelijk. De 3P en RPF verschillen te veel in mening over bijvoorbeeld e positie van vrouwen in de artij. Beide partijen doen nu. mdat de Leidse afdelingen zo ein zijn, niet mee aan de ver ezingen van de gemeente- lad. Woordvoerder J. Boudewijn: Vier jaar geleden haalden wij ij de verkiezingen geen zetel, nze stemmen zijn toen naar roenLinks gegaan en daar adden we vrede mee. Maar dit ar is het gevaar groot dat het 1 verschot aan stemmen naar de D gaat. En dat willen wij niet. 'us doen we niet mee aan de irkiezingen. Wij hebben onze den geadviseerd hun stem uit brengen op Willem Bleijie, ummer 20 van het CDA." Een soortgelijke oproep doet RPF. „Liever twee CDA'ers leer dan één CD'er in de ge- leenteraad", zegt voorzitter C. 'stemaker. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het aantal klachten en meldin gen over discriminatie is in 1993 wederom gestegen. Het Meld punt Discriminatie Leiden no teerde een toename van 20 pro cent. In totaal 137 meldingen kwamen binnen, waarvan zo'n 80 tot 90 procent met racisme heeft te maken. De afgelopen jaren is het aan tal klachten over discriminatie gestaag gegroeid, zowel lande lijk als in Leiden. Sinds 1989 is in Leiden het aantal meldingen toegenomen met ruim 80 pro cent. In 1992 noteerde het Meldpunt in totaal 110 klach ten. in 1993 had een groot aantal klachten betrekking op 'buren ruzies' tussen allochtone en au tochtone Leidenaars. Enkele ja ren geleden kwam deze catego rie klachten veel minder voor. Woordvoerder van het Meld punt, Tik Ho Ong, concludeert hieruit dat de spanningen tussen allochtone en autochtone Leide naars in sommige wijken toe neemt. „We willen de klachten nog gaan uitplitsen op wijken, de cijfers daarvan kan ik nog niet geven." In hoeverre een grotere aan giftebereidheid een rol speelt in de 'toename van het aantal klachten, is Tik Ho Ong niet be- Huis zoeken? Fjck Makelaardij opent de juiste deuren voor u! M 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden kend. „Daar kunnen we niet achter komen. Het is ook aan nemelijk dat mensen, als ze va ker met discriminatie in aanra king komen, minder snel aan gifte doen." Het is niet duidelijk of alle meldingen inderdaad met dis criminatie of racisme hebben te maken. „Er zitten wel meldin gen tussen waarvan je niet ze ker weet of er inderdaad sprake is van discriminatie. We kunnen dat niet altijd controleren, en zoiets is ook heel moeilijk be wijsbaar. Zo hebben we eens een Turkse man gehad die aan gifte deed van een racistische aanslag. De politie beweerde dat de man slachtoffer was ge worden van een vuurwerkbom die toevallig tegen zijn raam ontplofte. Maar die man bleef er van overtuigd dat hij het slacht offer was van een aanslag. Het gebeurde dan ook net in de tijd dat er in Duitsland veel racisti sche aanslagen waren." De verbouwing van molen De Herder aan de Haarlemmerweg is ii Verzet tegen verbouwing fotoetmcokuiptrs LEIDEN HANS KOENEKOOP Molen 'De Herder' aan de Haarlemmer weg staat erbij zonder wieken en kap. maar in de ogen van De Hollandsche Mo len (de vereniging tot behoud van molens in Nederland) is De Herder een uniek exemplaar. De vereniging maakt dan ook groot bezwaar tegen het plan om van de molen een woonhuis te maken. Onlangs heeft de gemeente Leiden een vergunning gegeven aan makelaar Proper Beheer om te mogen verbouwen. Tegen het afgeven van de vergunning heeft De Hollandsche Molen beroep ingesteld bij dc Raad van Stale De Hollandsche Molen verzet zich hef tig tegen deze verbouwing. Het zal beteke nen dat het interieur uit de molen wordt verwijderd. „De molen is dan niet meer te gebruiken voor het werk waarvoor hij is gebouwd: houtzagen", schrijft directeur L Endedijk in zijn bezwaarchrift. Molen De Herder is namelijk een van de twaalf overgebleven houtzaagmolens in Nederland. De achtkantige bovenkruier met stelling is in 1753 te Amsterdam ge bouwd en in 1884 naar Leiden overge bracht. „De molen laat het laatste techni sche ontwikkelingsstadium zien van een kleine houtzagerij. 'De Herder' heeft zoge heten snelzaagramen die zowel met wind als door elektriciteit zijn aan te drijven." Vooral dit unieke interieur maakt de molen in de ogen van De Hollandsche Molen zo waardevol. „We zijn te meer ontstemd over dc plannen omdat in een eerder stadium de Rijksdienst voor Monu menten en de provincie Zuid-Holland ook al te kennen hebben gegeven dat ze de zaagmolen graag behouden zien", zegt Endedijk. Merenwijkers willen geen huur betalen voor zijtuin Een aantal bewoners van de Merenwijk wil geen huur beta len aan de gemeente Leiden voor het stukje tuin aan de zij kant van hun woningen. De reep grond is in 1984 tijdens een herbestrating toegezegd door medewerkers van de plantsoenendienst. „Dat is een mondelinge toezegging geweest waarvan niets op papier staat en niets in de archieven is terug te vindenzegt gemeente ambtenaar I. van der Toorn. Uit een onderzoek vorig jaar zomer bleek dat ongeveer 900 Merenwijkers grond van de ge meente illegaal bij hun tuin hebben getrokken. De bewo ners worden nu in de gelegen heid gesteld om de bewuste grond te kopen of te huren. Knelpunten zijn onder meer de Berkerode en de Peppelrode. De gemeente heeft geld beschik baar gesteld om de pleintjes daar op te knappen en wil daar om graag de zijstroken van hui zen bij het openbaar groen trek ken. De bewoners mogen de grond ook huren en zelf gewoon blijven onderhouden. „Ik ga echt geen huur betalen voor grond die ik al jaren onder houd. Rn wie garandeert mij dat als ik het niet huur dat de ge meente er dan voor zorgt dat het geen bende wordt", zegt een verontruste bewoonster. Wethouder ergert zich aan verkiezingsfolders Milieuwethouder Jan Laurier Tgert zich er aan dat vrijwel tlle politieke partijen in Lei- len uitgebreid gebruik ma ten van folders om hun loodschap over te brengen. Het is toch te gek 'dat alle )artijen twee maanden gele ien nog de mond vol hadden /an de actie 'Leiden Schone btad' en vervolgens afgelo pen zaterdag op de Haarlem merstraat worden door die zelfde partijen massaal fol- lertjes uitgedeeld. Na vijven ie je een hele berg op straat chterblijven. Nee, dat is niet feoed voor het milieu", aldus Laurier. '33| Ook het feit dat vertegen- ivoordigers van diverse par- Onfjijen grote delen van dc stad tia de brievenbus 'befolde- ren' heeft Laurier verbaasd. „Neem nou De Groenen, die 'ertelden dat ze bij mensen iet een 'nee/nee'-sticker op Ie brievenbus toch een fol- lertje in de bus hadden ge daan. want dat was juist hun SEUiuoelgroep", aldus Laurier die in de toekomst vooral het !n Uitdelen van folders op de Haarlemmerstraat aan ban- jlen wil gaan leggen. iet elke sticker komt op briever LEIDEN LOMAN LEEFMANS Op 15.000 Leidse brievenbussen zijn inmiddels de zogeheten of ficiële 'nee/nee - of 'nee/ja'- stickers geplakt. Verder hebben nog enkele honderden Leide naars een rode sticker van Milieudefensie of een witte van Loesje op hun deur. Dat bete kent dat binnen een jaar na de introductie van de stickers, een op de drie van de naar schatting 48.000 Leidse huishoudens re clamedrukwerk weert. De landelijke actie tegen de steeds groter wordende stroom aan reclamefolders en -krantjes begon in april 1993. Er kwamen twee soorten brievenbusstickers die via de gemeenten werden verspreid. De 'nee/ja'-plakker die alleen ongeadresseerde post moet tegenhouden en de 'nee/nee'-versie die ook de ad- vertentiekrantjes en huis-aan- huisbladen uit de bus houdt. Leiden kreeg bij het begin van de campagne 10.000 stickers toebedeeld maar die waren bin nen korte tijd op. Daarna volgde nog een lading van 5.000 die in middels via de balies van onder meer alle gemeentelijke gebou wen en instellingen ook werden verspreid. Een nieuwe vracht van 10.000 plakkers is inmiddels bij de gemeente binnengeko men. „Die zuilen niet direct op raken. Het is meer een voor- I Het aantal bedrijven dat via huis-aan-huis-folders reclame wil maken, neemt niet af. Verder wordt lang niet elke door de ge meente uitgedeelde 'nee/nee' of 'nee/ja' sticker ook daadwerke lijk opgeplakt. Dat is in het kort de reactie van twee van de grootste verspreiders van reclamedrukwerk en huis-aan-huis- bladen in de Leidse regio op het feit dat in Leiden inmiddels 15.000 plakkers zijn uitgedeeld, genoeg voor een op de drie brie venbussen. Zowel bij Buijzepers/Bestelnet uit Noordwijk als bij InterHol- land waarvan het hoofdkantoor in Alkmaar zit. merkt men nau welijks iets van de landelijke stickercampagne. „Het aanbod van firma's om hun folders rond te brengen, is nog stabiel. Wel is het zo dat vanwege de stickets minder folders hoeven te worden ge maakt aldus woordvoerder J. ten Haken van Bestelnet. Beide verspreiders zijn er van overtuigd dat niet elke uitgege ven sticker ook echt op de bus wordt geplakt. „Mensen halen er een op het stadhuis maar bedenken zich dan thuis opeens dat ze die folder van V&D toch eigenlijk wel leuk vinden om te heb ben. Landelijk gezien heeft nu bijna zes procent van de brieven bussen een sticker. In Leiden ligt dat percentage hoger, maar volgens onze berekeningen toch niet meer dan tien procent", al dus F. Kolderman van InterHolland. De brievenbussen van een van de flats aan de Morssingel. Daar zou zonder stickers voor honderden kilo's fol dermateriaal per jaar in zijn verdwenen. Nu slechts een bescheiden gewicht. foto holvast mark lamers raadje voor de komende een a leen uit milieuperspectief - al ven voor de komende tijd. Uit- twee jaar. Binnenkort worden die blaadjes die door iedereen eindelijk moet dan het besef bij namelijk de rode stickers van Milieudefensie en andere niet officiële stickers ongeldig", al dus M. Roso van de gemeente. „Het is een prima ontwikkeling" meent milieuwethouder Jan Laurier (GroenLinks). „Niet al zó bij het oud papier worden producenten ontstaan dat ze gezet - maar door de stickers beter op een andere manier re- kunnen mensen ook beter regu- clame kunnen maken", aldus Ieren wat ze zelf wel of in hun Laurier. bus willen hebben. Op de helft van alle brievenbussen een stic- Maclskrant ker. Dat lijkt me een mooi stre- Van de 15.000 stickers die in middels zijn opgeplakt, zijn er 5.000 van het type 'nee/nee' waarmee te kennen wordt gege ven ook geen huis-aan-huisbla- den te willen ontvangen. Een lastige bijkomstigheid voor de gemeente is dat daardoor mini maal tien procent van de inwo ners en bedrijven verstoken blijft van de gemeentelijke in formatie in de daarvoor bedoel de Stadskrant. Die wordt name lijk wekelijks ingevouwen in het I^eids Nieuwsblad. Dat euvel probeert de gemeente te ondervangen door op vijftien punten in Leiden, waaronder wederom de gebouwen van ge meentelijke instanties, een pak Stadskranten te deponeren die kunnen worden opgehaald. Kruiswerk dupe brandstichting LEIDEN EGLANTINE WEU MANS Het magazijn van het Groene Kruisgebouw aan dc Burggra- venlaan is volledig uitgebrand. ..We zijn heel wat spullen zoals krukken, bedden en rolstoelen kwijt. Hoeveel precies weten we niet want on/e administratie is ook verbrandaldus Breed- veld, hoofd facilitaire diensten. Vrijdagmorgen vroeg stak een inbreker de brand in het ge bouw aan. „We vermoeden om sporen uit te wissen", zegt Breedveld. De technische re cherche gaat nog precies uit zoeken wat er is gebeurd.* De inbreker heeft de rest van het gehouw flink overhoop ge haald. „Er zijn kasten openge- broken, koffers stukgelagen en in alle ruimtes ligt rommel", zucht Breedveld. Wat er precies gestolen is weet hij nog niet he lemaal. In ieder geval is er wat kasgeld meegenomen en zijn de computers verdwenen. Alle medewerkers zijn ge schokt door de ravage. „Er is hier helemaal niets te halen en de boel in brand steken is zo zinloos. Het kost ons minimaal een maand om de rommel op te ruimen", aldus een verontwaar digde Breedveld. De bovenverdieping van het gebouw is nog helemaal intact. De activiteiten van thuiszorg en ouderen- en kinderzorg en het consultatiebureau gaan daarom maandag weer gewoon verder in het pand aan de Burggraven - laan. Afspraken voor maandag gaan gewoon door. De uitleencentrale is ver plaatst naar de Berkenkade 7 te i-eiderdorp. De openingstijden zijn van maandag tot en inet vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. Zaterdag is het magazijn van 15.00 tot 17.00 uur geopend. Vandaag kunnen mensen voor het terugbrengen van spullen voor één dag terecht in de Vre- deskerk aan de Vollenhoven- straat. Voor meer informatie: 071-414216.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13