Shell blijft besparen op personeel Korter werken moet ontslag NS voorkomen INiks was normaal bij deze rampvlucht' Binnenland Milieukeurmerk voor autosloper Boeing betaalt nu snel slachtoffers Bijlmerramp fRIJDAG 25 FEBRUAR11994 NU'91 wil meer loon via achterdeur utrecht De verpleegkundigenbond NU'91 neemt voor dit jaar genoegen met de nullijn in de CAO en sluit zij zich aan bij de pakbonden AbvaKabo en CFO. NU'91 wil echter via een achter- Meur de lonen van verpleegkundigen aanmerkelijk verbeteren. De hoop is gevestigd op een onderzoek naar de functiewaarde ring in de zorginstellingen. Daaruit moet blijken dat verpleeg kundigen minder betaald krijgen dan hun toekomt. Het rapport Lrordt over een maand verwacht. Computerprof zorgt voor drama canada funtridgeEen in California wonende Nederlandse computerdeskundige heeft zijn vrouw gisteravond met een hak bijl aangevallen en daarna zichzelf in brand gestoken. Bij een ru- fcie pakte de man een bijl en sloeg toe. Zijn echtgenote kon de jjrie kinderen nog wekken en ontvluchtte het huis. Een 14-jarige Hochter probeerde terug het huis in te gaan om de lucifers weg Ie halen. Zij wist dat haar vader het huis in brand ging steken firn zelfmoord te plegen, maar kon niet meer naar binnen. Kort Haarna stond het huis in lichterlaaie. Brabantse bejaarden zeer tevreden >en bosch De ongeveer 15.000 bewoners van de bejaardente luizen in Noord-Brabant zijn tevreden ondanks de recente be- uinigingen. Uit gesprekken met de bewonerscommissies trekt Ie provinciale Inspectie voor de Ouderenzorg de conclusie dat Ie bewoners niet veel merken van die bezuinigingen en dat ze eker geen zorg tekort komen. Over het algemeen ervaren de be woners geen beperkingen om het leven in de bejaardenoorden ïaar eigen inzicht in te richten, aldus het jaarverslag. Diefstal uit politiekas Rotterdam Rotterdam Uit de kleine kas van de rivierpolitie Rotterdam- feijnmond is 4.000 gulden gestolen. Uit de kas worden onder -peer reisdeclaraties betaald. Het is niet de eerste keer dat de Rotterdamse politie met dit soort interne problemen wordt ge confronteerd. Vorige maand werd geld gestolen van een illegale buitenlander die vastzat op het hoofdbureau. In het district Wa terweg werd in januari een politiefunctionaris geschorst op ver- lenking van schending van het ambtsgeheim en het aannemen tan giften. Verder werden vorige maand twee agenten ontsla gen. Eén van hen had zijn kogelwerend vest verkocht aan een barkeeper, de ander werkte in een snackbar waarvan de eige naar handelde in harddrugs. Herkströter: We w illen geen geld laten liggen De afbraak van het personeelsbestand van de Koninklij ke/Shell Groep gaat gestadig verder. In de eerste helft van dit jaar zullen in Nederland, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk bij elkaar nog circa 3.000 ar beidsplaatsen sneuvelen. De ontslagen maken deel uit van een vorig jaar in gang gezet program om in de Euro pa met 12.000 mensen minder te gaan werken. Bij Shell werkten vorig jaar 116.000 mensen. is. „We zullen voortdurend kij- am sterdam anp-npa Shell-topman Herkströter maakte gisteren bekend dat het concern vorig jaar de winst met twee procent zag teruglopen tot precies 8,5 miljard gulden. De Amsterdamse beurs reageerde daarop met een fikse koersda ling. Herkströter zelf toonde zich echter tamelijk tevreden. Hij noemde de cijfers zelfs 'be moedigend' omdat de iets lage re winst vooral werd veroor zaakt door de valutaschomme lingen van het afgelopen jaar. ken of iets niet goedkoper kan. Ook bij de goed presterende on derdelen. We willen geen geld laten liggen. Al betekent dat niet automatisch minder personeel. Het kan ook in het proces of in de besluitvorming zitten". Het aantal personeelsleden blijft jaar op jaar dalen. In 1982 stonden er nog gemiddeld 165.000 personen op de loon lijst van de werkmaatschappijen van de Groep. Tien jaar later, in 1992. waren dat er nog maar 127.000. De saneringen van het Op de bedrijfsactviteiten zelf afgelopen jaar hebben er fors werd wel degelijk aanzienlijk meer verdiend dan een jaar eer der. Herkströter waarschuwde dat de huidige personeelsinkrim ping nog niet het laatste woord ingehakt: het gemiddelde aantal daalde in een klap naar 116.000. Gevraagd naar de verwachting voor 1994 zei Herkströter slechts: „Lager". Gouden gids' oor homo's isterdam anp et meer lang zoeken naar de -»mo vriendelijke verhuizer, darts of notaris: over drie anden komt de gouden gids >r homoseksuelen uit. De zo- ïoemde Regenbooggids is initiatief van De Gay Krant, gens hoofdredacteur Krol pt het storm' en zijn er al er dan vijfduizend aanmel- gen. 'olgens Krol is er onder ho- seksuele mannen en vrou- i behoefte aan bijvoorbeeld Lverhuizer die niet vreemd hun leefsituatie opkijkt, of arts waar problemen op een ■one manier kunnen worden proken. „Het gaat er niet om ze zelf homo zijn, maar wel er begrip is voor de omstan- heden." let plan is om het boekwerk één maal per jaar gratis te ipreiden onder de abonnees De Gay Krant, gedacht Irdt nog over losse verkoop. Spoorwegen positief over plan bond utrecht anp De Nederlandse Spoorwegen staan positief tegenover het plan van de Vervoersbond FNV om personeel tijdelijk en op vrijwillige basis twintig procent korter te laten werken tegen tien procent minder loon. Met dit plan moet de werkgelegen heid bij de spoorwegen voor een deel behouden blijven. Waar de FNV kans ziet om deeltijdwerk bij 15.000 NS'ers in te voeren, ziet NS-onderhande- laar Pothuizen slechts mogelijk heden bij de naar schatting 5.000 machinisten en conduc teurs. Verder stellen de NS de voorwaarde dat het plan geen extra kosten met zich mee brengt en volgens Pothuizen kost het FNV-plan wel degelijk geld. Dat betekent dat er gesne den moet worden in de voorzie ningen in het huidige sociaal plan. Het idee van de Vervoersbond FNV is geïnspireerd door de ontwikkelingen bij het noodlij dende Volkswagen in Duitsland. Daar leverde het personeel vo rig jaar geld in voor werkgele genheid. Iedereen is daar ver plicht vier dagen gaan werken, waardoor gedwongen ontslagen achterwege konden blijven. In het plan van de Vervoers bond FNV moeten voor iedere overcomplete werknemer vier collega's twintig procent min der werken. Het verlies aan in komen moet voor de helft ge compenseerd worden. De bond wil deze aanvulling vijf jaar la ten duren. Het is de bedoeling dat de overcompleet verklaarde werknemer in de tussentijd een volledige baan vindt binnen of buiten het bedrijf. Lukt dat niet, dan kunnen de deeltijdbanen permanent worden (waarbij dan ook de tien procent 'extra' moet worden ingeleverd, of de overcomplete werknemer wordt alsnogontslagen. Bij NS verdwijnen tot 1998 4.800 banen. Een groot deel van de problemen wordt opgevan gen door natuurlijk verloop en door een gunstige regeling voor oudere werknemers. „De kans bestaat dat er hier een non-pro bleem is. Maar dit kan een extra instrument zijn om de sociale problemen op te lossen", aldus Pothuizen. schundel Een medewerker van het autodemontagebedrijf Mettler zoekt een portier uit voor hergebruik. Mettler is het eerst autodemontagebedrijf dat binnenkort een certificaat krijgt uitgereikt als bewijs dat de sloop aan alle milieu-eisen voldoet. foto anp Moslimpeuter toch opnieuw begraven hardinxvelp-giessendam anp Burgemeester Van Wouwe van Hardinxveld-Giessendam heeft toestemming gegeven voor de herbegrafenis van een Marok kaanse peuter. De vader van het meisje, dat door een Neder lands pleeggezin werd verzorgd, heeft om een herbegrafenis vol gens islamitische voorschriften gevraagd. Het 2-jarige meisje werd op 14 februari op christe lijke wijze begraven. Na de ter aardebestelling gaf de vader te kennen toch de voorkeur aan een moslimbegrafenis te geven. Nadat de pleegouders ermee akkoord gingen, heeft de burge meester ermee ingestemd. Hij heeft wel als voorwaarde gesteld dat de natuurlijke moeder, die momenteel in België verblijft, schriftelijk toestemming geeft. Naar verwachting zal de herbe grafenis begin volgende week plaatshebben op een islami tische begraafplaats in Rotter dam. Bij een begrafenis naar isla mitisch voorschrift wordt de do de ritueel gewassen, vervolgens in schone doeken gewikkeld en zonder kist in het graf gelegd. Daarbij ligt het lichaam op de rechterzijde, met het gezicht ge richt naar Mekka. De koran geeft voor het be graven strikte voorschriften. Dit is voor de moslims belangrijk. Maar tegelijkertijd is het geen halszaak omdat de koran voor schrijft dat een kind als een on beschreven blad ter wereld komt en dus niet belast is met de erfzonde, zoals in sommige christelijke kringen. Daarom gaat ieder kind direct wanneer het sterft naar de hemel, zo ge loven de moslims. Justitie trekt lering uit 'Epe' DEN HAAG ANP Er komen speciale politie teams voor grote incestzaken. Die spe cialisatie moet ervoor zorgen dat de verhoren van getuigen in dergelijke zaken zorgvuldig ge beuren. zo heeft minister Hirsch Ballin van justitie gisteren ge zegd naar aanleiding van de Eper incestzaak. Professor Wagenaar. die de politie-agenten voor het behan delen van de Eper incestzaak heeft geïnstrueerd, pleitte eer der al eens voor een dergelijke opzet. Na de reorganisatie van de politie naar 25 regio-korpsen is de afdeling zedendelicten op veel plaatsen verdwenen. Vol gens Wagenaar is een dergelijke specialisme echter onmisbaar. porzitter Raad voor de Luchtvaart blij niet 'mooi en volledig rapport haag petra de koning communicatiestoornis tus- de verkeersleiding en de twacht van IJmuiden, beslis- ;en in de cockpit die mis- ien anders hadden gekund, tar de constructiefout in het .tel was de belangrijkste oor van de vliegramp in de ner," zegt voorzitter Bode van de Raad voor de Lucht- en vice-president van de tgsc rechtbank. „Die moto- hadden er nooit af mogen zijn werkkamer van de gse rechtbank vertelt Bode- over het onderzoek, dat gis- n werd gepresenteerd. Dat nog een hele klus, zegt hij, al had vooronderzoeker leswinkel zijn werk goed ge- Met de gegevens van leswinkel op tafel hebben dies zelf nog eens nageke- Een rechter zegt ook nooit: neer de officier, u heeft uw goed gedaan, nu hoef ik zelf niet meer te doen'. Het onze taak te onderzoeken et ongeluk voorkomen had nen worden." conclusies van de Raad en 'niet dramatisch' af van titkomsten van het vooron- :oek, zegt Bodewes. Maar er 'en toch ook vragen open. t kan ook niet anders. We ben niet alles kunnen terug- len". I pn constructiefout in de mo- I [phanging van de El Al- Sng was de belangrijkste arkaak van de ramp. Dat was Jktober ook al de conclusie Wolleswinkel. Het onder- >gt heeft geen duidelijkheid tacht over een technisch lingsverschil tussen Boeing ~^1 Al. Volgens El Al is de op ging bezweken doordat het ïstigingsoog kapot ging. _Jng houdt het erop dat de bevestigd in het oog, het als ie begaf. De pin valt onder jverplichte onderhoud van de luchtvaartmaatschappij, de controle van het bevestigings oog niet. Bodewes: „De pin die als eerste gebroken is, hebben we niet gevonden. De pin die we wel hebben gevonden, was niet als eerste gebroken. De vraag welk onderdeel als eerste kapot ging, hebben we niet vol ledig kunnen beantwoorden. „Maar voor de aanbevelingen die wij doen. is dat verder niet van belang." Naast de technische kant heeft de Raad onderzocht hoe de verschillende diensten op Schiphol hebben samenge werkt, hoe het contact verliep tussen de El Al-bemanning en de verkeersleiding, en wat er ge beurde in de cockpit van het toestel. Door een communica tiestoornis tussen de verkeers diensten werden berichten van onder meer de kustwacht in Umuiden niet doorgegeven. „De eerste meldingen waren nog vaag. De verkeersleiding antwoordde: 'daar weten we van»we zijn er mee bezig'. Mid den in dit telefoongesprek kwam een tweede, dat duidelij ker was. Het laatste was het dui delijkst. Maar ze zijn niet door gekomen bij de baas van de ver keersleiding op Schiphol. Dat kun je een communicatiestoor nis noemen." De verkeersleider die het toe stel in nood begeleidde, was geen assistent, zoals eerder werd verondersteld door des kundigen. maar zeer ervaren, aldus Bodewes. Uit de uitgetikte band van het radiocontact tus sen Schiphol en het El Al-toestel kwam naar voren dat de ver keersleider het standaardjargon van de luchtvaart niet goed be heerste. Volgens Bodewes zegt dat niets over de begeleiding die het vliegtuig kreeg vanaf Schip hol: „Die begeleiding was heel professioneel. In het rapport maken we wel een enkele op merking over het jargon. Maar het gebruik van deze standaard taal kan eigenlijk altijd beter." De Raad heeft de gesprekken in de cockpit, voor zover deze te horen waren via het radiocon tact met Schiphol, zelf nog eens afgeluisterd. Bodewes: „Ie hoort op die band geen paniek bij de bemanning. Ze praten geagi teerd. je hoort commando's. Absoluut professioneel. Ze heb ben voortdurend echt besluiten genomen." Bodewes:Je hoort geen paniek bij"de bemanning. Ze praten geagi teerd, je hoort commando's. Absoluut professioneel". foto anp je dat niet. Maar je weet nooit wat ze precies hebben ge dacht. De bemanning van het El Al- toestel wilde landen op baan 27. De verkeersleider gaf de route aan die het toestel dan moest volgen, met bochten naar rechts. Na de ramp zeiden ver keersleiding en deskundigen van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) dat bochten naar rechts werden aangeraden omdat de rechtermotoren eraf waren ge vallen. Pas later, nadat technici in Israël en de Verenigde Staten dit advies hadden bestreden, kwam vooronderzoeker Wol leswinkel hierop terug. Het ad vies had volgens hem waar schijnlijk toch moeten luiden: bochten naar links. Waarom die bocht naar rechts? Bodewes: „In het andere geval waren ze langer bezig ge weest. Als je snel terug wilt, doe De Raad wijst in het rapport nadrukkelijk geen schuldigen aan. De voorzitter wil dan ook niet praten over verkeerde be slissingen. „Niks was normaal bij die vlucht. Veel was kapot. Wat ze hadden kunnen doen, zijn nu allemaal veronderstel lingen. zegt Bodewes. Bodewes is tevreden over het rapport. Hij vindt het 'mooi en volledig', maar verwacht niet dat iedereen dat met hem eens zal zijn. Het ongeluk leeft in de verbeelding van mensen, zegt Bodewes. „Daardoor komen ze met veel vragen. Deze mensen kun je nooit tevreden stellen met een onderzoek." den haag theo haerkens De 550 slachtoffers van de Bijl merramp die een schadever goeding krijgen, ontvangen die binnen een maand van de Ame rikaanse vliegtuigfabrikant Boeing. Dat verwacht de Am sterdamse advocaat Van den Biezen, die 130 schadeclaims behandelde. Hij en andere ad vocaten menen dat het rapport van de Raad voor de Luchtvaart, waarin Boeing definitief verant woordelijk wordt gesteld voor de ramp. niets verandert aan de schikkingen die met de slacht offers zijn getroffen. De schadevergoedingen lo pen uiteen van tienduizend gul den tot vele tonnen. De onder handelingen met de vliegtuigfa briek zijn gevoerd in nauwe sa menwerking met Amerikaanse advocaten die volgens Van den Biezen „vooraan aan de onder handelingstafel zaten". Ongeveer 650 mensen dien den vergeefs een schadeclaim in. Zij krijgen van Boeing geen geld omdat zij tijdens het onge luk niet in de zogenoemde zone of danger waren, het gebied dat volledig werd verwoest toen het Israëlische vrachtvliegtuig neer stortte. Ook woonden ze daar niet. Deze mensen lijden vol gens de juristen immateriële schade doordat zij een shock hebben opgelopen. Maar het is moeilijk vast te stellen in hoe verre zij als slachtoffer moeten worden beschouwd. „Is iemand in Limburg die IV zat te kijken en ernstig geschokt is door wat hij zag, ook als slachtoffer be schouwen?", illustreert advo caat Moerkoert het probleem. Overigens hebben niet alleen personen schadeclaims inge diend. De Amsterdamse sociale dient, die in de eerste weken na de ramp voor opvang zorgde, heeft een claim ingediend van bijna zeven miljoen gulden. In dat bedrag zitten de „briefjes van honderd die we hebben uit gedeeld aan mensen die in hun blote kont op straat stonden en niets meer hadden". Daarnaast bestaat het bedrag onder meer uit salarissen van net personeel en overwerkkosten die samen hangen met de ramp. Het GAK in Amsterdam heeft claims ingediend voor zestig mensen die een WAO- of ziekte uitkering hebben ontvangen. Het totale bedrag dat daarmee is gemoeid, is niet duidelijk. Het is mogelijk dat mensen een tij delijke uitkering krijgen omdat zij, als gevolg van de ramp, een poos niet kunnen werken. Het is echter ook mogelijk dat ze nooit meer kunnen werken, al dus woordvoerder Bastiaanse, en dan moeten we veel meer uitkeren. „Misschien wordt het bedrag elk jaar opnieuw vastge steld. maar het kan ook in één keer worden afgekocht". Burgemeester moet stalen hek weghalen GROOTEBROEK NPA Burgemeester Haanstra van de Noordhollandsc gemeente Ste de Broec moet zo snel mogelijk een stalen hekwerk over de sloot achter zijn woning laten verwijderen, vindt het water schap West-Friesland. Haanstra heeft het hekwerk laten plaatsen omdat hij veel overlast ondervond van potte- kijkers die varend of schaat send op de sloot wel eens wil den zien hoe de burgemeester woont. Haanstra dacht dat het hek geen problemen zou ople veren omdat het watertje en kele meters verder toch dood loopt. Volgens het waterschap is het echter niemand toegestaan om zonder toestemming iets aan, op of boven het water te bouwen. „Zeker een burge meester moet zich aan die spelregels houden", aldus een zegsman van het waterschap.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5