'Ik ben laatste Rus' mi* .7 Rieken coacht op Mooit eerder zagen zij zo n hossende oranje massa tafeltennissers MSV Duisburg verbaast vriend en vijand Advocaat Cruijff speelt ANVB zwartepiet toe Sport Jü IJDAG 25 FEBRUARI 1994 .IEMSPIERDIIK 071-356464 PLV CHEF ROBONDERWATj .eidenaar leidde hoog bezoek aan Verenigde Staten É?EN« JANET VAN PUK d videobeelden die de Neder- ls Iidse delegatie liet zien. waren rein echte eye-opener voor de 5-iierikaanse politiefunctiona- /tfsen. Zo'n grote lallende, zin- s oiide en hossende oranje mas- (dhadden ze nog nooit gezien, peten wonder ook, ze zijn het is merikaanse sportpubliek ge dund. En dat gedraagt zich keu- 17 netjes: parkeert de auto op p groot terrein bij het stadion, okcht tot de wedstrijd begint en rdipt dan de tribune even hitjes op als later weer af. valln Amerika weten ze nauwe- .pijls wat voetbal is, en wat voor ogier erom heen hangt", zegt «inldenaar Thom de Graaf, lei- eejr van de Nederlandse ambte- n ofren die de afgelopen dagen blishington en Orlando be- da zochten ter voorbereiding op de WK voetbal, in juni in de Vere nigde Staten. De Graaf, raadslid voor D66 in Leiden en kandi daat voor de Tweede Kamer voor deze partij, leidde al eerder een dergelijke delegatie naar Zweden (voor de EK '92) en naar Italië (voor de WK '90). „In Zweden en Italië ging het veel gemakkelijker, daar weten ze waarover je praat", noemt hij als belangrijkste verschil. Maar in Amerika is er ook een andere verhouding tussen 'sa menleving' en 'politie'. Omdat het vooral in de grote steden ta melijk onveilig is, zijn agenten er op alles voorbereid. En dus kan iemand die een agent bij de arm pakt in de cel terechtko men. ..Onder supporters is het wel de gewoonte om vrouwelij ke agenten te kussen. Dat moe 'Hlarokko zoekt nog naar vorm (21{asablanca» In de oefencampagne voor het WK voetbal zoekt Z^jarokko onder de omstreden bondscoach Blinda nog naar vlejorm, ritme en de juiste opstelling. De Afrikaanse ploeg, één van ge«|e tegenstanders van het Nederlands elftal in de Verenigde Sta- fcn, maakte in de oefenwedstrijd tegen Finland opnieuw een patigp indruk. Het duel verliep zonder hoogtepunten en treffers: H). Marokko dwong in de kleurloze wedstrijd slechts één uitge beelde kans af. In de 55ste minuut kon uit riante positie niet lorden gescoord. Op het slecht bespeelbare veld in Casablanca B)óiet Finland evenmin veel zien. <\f/5j Scheidsrechters zijn streng op WK mfw y 7-betfc rrvnvo> York De scheidsrechters die mogen fluiten tijdens het WK ietbal worden volgepropt met strenge instructies. De FIFA eist ivoorwaardelijk dat excessen binnen de lijnen uitblijven. De {'telers moeten er dan ook rekening mee houden dat zelfs bij re- tief geringe vergrijpen onmiddellijk de gele of zelfs de rode aart wordt getrokken. Ook tijdrekken wordt stevig aangepakt, ïdbdolgens de voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de ^llbjFA, de Schot David Will, moet er alles aan worden gedaan voor Matf ogen van het ondeskundige Amerikaanse publiek voetbal zo Ada*)timaal mogelijk te presenteren. Die boodschap krijgen de der- 0 (pE scheidsrechters en 25 grensrechters die volgende maand in -j vlallas een speciale training ondergaan, nadrukkelijk mee. Na- pens Nederland gaan Mario van der Ende en Jan Dolstra r (Sirensrechter) daar naartoe. Het is nog niet zeker of dat tweetal (itatok daadwerkelijk actief zal zijn tijdens het WK voetbal. Na de 6 6 tssie in Dallas vallen acht scheidsrechters en cfrie grensrechters wJ Likti taaivoetballers verslaan Tjechen weer Sti nap laban Het Nederlands zaalvoetbalteam heeft ook de veede interland tegen Tjechië gewonnen. Na eerder in Praag De, pet 3-6 te hebben gezegevierd, werd gisteravond in Usti Nad aban met 4-6 gewonnen. De ploeg van coach Ron Groenewoud 1 i reeds voor rust een 1 -3-voorsprong door treffers van Hjal- Hoekema (Hoornse Veerhuijs/Hoorn), Edwin Grünholz Aitfèverbo/Dordrecht) en Ruud Rijsdijk (Bunga Melati/Tilburg). Pallia Tjechen trokken na rust de stand gelijk (3-3), maar Grünholz Coral Rijsdijk zorgden opnieuw voor een ruime marge: 3-5. Hoewel thuisploeg tien minuten voor tijd nog tegenscoorde, besliste 'n treffer van Henk Leatemia de wedstrijd definitief: 4-6. Het Dekjederlands team speelt vandaag in Boedapest tegen Hongarije, des, d™tominger valt werelduurrecord aan kinkjpss» De Zwitserse wielrenner Toni Rominger wil in mei van '|lev1t jaar een aanval doen op het werelduurrecord van Chris etappardman. De 32-jarige coureur heeft Colorado als plaats van R andeling gekozen. Rominger komt dit jaar uit in de Ronde van y^biankrijk en de Ronde van Spanje. De Ronde van Italië laat hij opp^hieten. Alex Zülle heeft zijn contract bij de Spaanse wieler- ^|oeg ONCE verlengd tot 1997. De 25-jarige Zwitser heeft voor te periode een salaris van ruim vier miljoen gulden bedongen. .03,1 ^fedrijf koopt Rapid Bukarest (karest De Roemeense voetbalclub Rapid Bukarest is in han- En gekomen van een particuliere ondernemer. Een dochterfir- a van een Zuidkoreaans elektronicabedrijf heeft 51 procent in de aandelen gekocht. Daarmee was een bedrag gemoeid In 375.000 gulden. Rapid is de eerste club in Roemenië die de ^^mmerciële kant opgaat. j](tentree Haldan voor eigen publiek Ietermeer Tafeltennisser Paul Haldan maakt dinsdag in Jrecht zijn rentree voor eigen publiek. De vijfvoudige nationale tmpioen treedt met het Nederlands team aan voor de tweede finèdstrijd tegen Oostenrijk in de degradatieronde van de Eu- Itapese liga. Haldan was als gevolg van een slepende knieblessu- en ruim een half jaar uit de roulatie. De uitwedstrijd tegen Oos- lub iirijk ging in december vorig jaar met 4-1 verloren. Voor Hal- Jag In was het zijn eerste optreden in Oranje na het WK in Zwe- Turln, half mei. De voormalige Roemeen verloor destijds beide 1 virtijen in het enkelspel. Naast Haldan, de nummer zeventien en gn de Europese ranglijst, zijn ook Danny Heister en Trinko i scfyen door de Chinese bondscoach weer opgeroepen, hal en I naak ten ze daar niet doen", aldus De Graaf. De regels van de Amerikaanse begrippen zijn streng: alcohol drinken op straat is verboden, wie jonger is dan 21 mag niet naar een pub of een bar. kam peren op een grasveld is uit den boze. Vooral in Washington zal de politie korte metten maken met supporters die de regels overtreden, in Orlando zal het er wat gemoedelijker aan toe gaan, verwacht De Graaf. Maar een feestje bouwen mag best, benadrukt de topambte naar van binnenlandse zaken. Als de supporters zich maar aan de regels houden. De KNVB zal een brochure verspreiden met tips. En dat gebeurt niet voor niets, waarschuwt hij. De Graaf vindt de verhalen over de onvei ligheid, met name in Washing ton, niet overdreven. Het deel van de stad waar de grote hotels staan en de regeringsgebouwen is redelijk veilig, aldus de Leide- naar. „Maar je moet niet zo maar een zijstraat ingaan, want dan kom je zo in een nare buurt terecht." Agenten vertelden de Nederlanders dat ze een pistool meenemen als ze 's avonds naar de bioscoop gaan. Dat de Nederlandse ambte naren naar de Verenigde Staten afreisden heeft onder meer te maken met de slechte naam die Nederlandse supporters heb ben. De ambtelijke delegatie heeft tijdens de bezoeken aan de FBI en de plaatselijke politie korpsen in YVashington en Or lando benadrukt dat het vooral de clubsupporters zijn geweest die Nederland die slechte naam bezorgden. Fans van het natio nale elftal gedragen zich ge woonlijk goed: „Dat kunnen we ook aantonen: in Zweden zijn maar heel weinig arrestaties verricht. We hebben gezegd dat er in beginstel geen gevaar is te duchten van zo'n hossende massa op straat." Mede dankzij de aanwezig heid van Nederlandse agenten, die bijvoorbeeld een slag tussen de Nederlanders en de Duitsers hebben kunnen voorkomen, al dus De Graaf. In Amerika zijn ook weer politiefunctionarissen uit Nederland aanwezig om de Amerikanen bij te staan en de supporters van het Nederlands elftal in de gaten te houden. „We hebben gezegd dat ze ons dankbaar moeten zijn dat wij het Engelse elftal hebben uitge schakeld. Dat zijn de ergsten aldus de Leidenaar. GRONINGEN BOUKE NIELSEN NPA-VERSLAGGEVER Theo Rieken, de bondsfunctio- naris Opleidingen, zal tijdens de Europese tafeltenniskampioen- schappen (25 maart/4 april) de \Touwenploeg coachen in de landenwedstrijden. Maar zeer waarschijnlijk krijgt hij in Bir mingham een sterk uitgedunde selectie onder handen, want het ziet er naar uit dat Bettine Vriesekoop en Miriam Hooman niet opgesteld worden. Het vrouwelijke topduo mag in het individuele toernooi wél opdra ven en gebruik maken van hun privécoaches Vlieg en Kante- been. Rieken neemt gedurende twee maanden de plaats in van Dusan Tigerman die de voorbe reiding op de EK nog voor zijn rekening neemt, maar nog tij dens de continentale titelstrijd met vervroegd pensioen gaat. Rieken wilde niet ingaan op de samenstelling van de selec ties. Binnen hei hoofdbestuur van de NTTB schijnen de ge moederen hoog opgelaaid te zijn, toen het hoofdstuk privé- coaching aan de orde kwam. Het gevolg was dat uiteindelijk zou zijn besloten om Vriese koop en Hooman alleen voor het individuele toernooi in te schrijven. Vriesekoop wist gisteravond in elk geval nog niet waar ze aan toe was. „Binnen de NTTB zijn alle opties mogelijk", stelde ze cryptisch. ..ik hooi hét aUéffiém wel aan en leg me neer bij wat er gebeurt." Kafelnikov meldt zich aan front McEnroe wil naar Wimbledon rotterdam »anp Rotterdam Michael Stich kan een volgende tegenstander zijn van Paul Haarhuis in het ABN/Amro-tennis- toernooi. Stich won gisteren in drie sets van de Tjech Vacek, Haarhuis versloeg in de tweede ronde met bijna speels gemak Ronald Agenor (6-1,6-4). De 28-jarige Brabander moet nu eerst tegen Alexander Volkov en als hij die partij wint eventueel tegen Stich. „Dat zijn nou gemak van Ronald Agenor (6-16-4). „Over een plaats in de finale denk ik nog niet na," aldus de winnaar die opvallend makkelijk doorstoomde naar de kwartfinale. „Kijk maar naar het schema. Ik moet eerst tegen Alexander Volkov en als ik die win eventueel tegen Mi chael Stich. Dan zijn nou niet bepaald jongens die me liggen. Volkov speelt zo'n raar spelletje, daar moet ik erg voor oppassen", waakte Haarhuis voor al te groot optimisme. In een half gevulde hal moest Haarhuis gistermiddag na de sensationele zege op Boris Becker (de avond er voor) vooral zorgen dat hij scherp bleef. „Ik heb geen tijd gehad om te genieten van de zege op Becker. Ik moest meteen weer met Agenor bezig zijn. Dat is ook maar beter zo." De 29-jarige tennisser uit Haiti, die in de eerste ronde Jan Siemerink uitschakelde, kwam er niet aan te pas tegen de opnieuw degelijk en zelfverzekerd spelende Haarhuis. foto »anp Het tennis heeft zo nu en dan eens een dondersteen no dig die lak heeft aan reputaties. Een nieuwkomer die zonder schroom de baan opstapt en de topspelers onder vuur neemt. Ze zijn schaars, maar dit jaar klopt er weer eentje nadrukkelijk aan de deur. Het is Yevgeny Kafelnik ov, een 20-jarige Rus die als het moet door het geluid gaat. rotterdam rob van der zanden Zijn naam is onuitsprekelijk, maar zo begon het met Goran Ivanisevic jaren geleden ook. Kafelnikov heeft geen service als een kanon, maar zijn slagen van achteruit zijn wel angstaanja gend Hij kan een enorme druk ontwikkelen vanaf de baseline en bezit een genadeloze fore hand en dubbelhandige back hand. Een beetje het type Agas si, al slaat de speler uit Moskou met veel meer topspin dan de Amerikaan. Gisteren stond hij in de twee de ronde van het ABN/Amro- wereldtennistoemooi tegenover Magnus Gustafsson, een andere baseliner met een superfore hand. De 27-jarige Zweed had een dag eerder gehakt gemaakt van John McEnroe, maar ging nu zelf in de molen. Het werd een slachting en de cijfers wa ren veelzeggend. Met 6-1, 6-3 droop de nummer tien van de wereld, die dit jaar al twee toer nooien won, af. Kafelnikov is de revelatie van het tennisjaar 1994, Paul Haar huis even buiten beschouwing gelaten. De blonde Rus begon in '92 als prof en vorig jaar steeg hij 200 plaatsen op de wereld ranglijst. Hij eindigde als 104de. In zijn eerste toernooi van dit jaar was het al prijs. Hij won in januari de finale van Adelaide en dat betekende zijn eerste ATP-titel. John McEnroe hoopt op een terugkeer op het heilige gras van YVimbledon, het befaam de Londense tennistoernooi dat hij driemaal won. De 35- jarige Amerikaan, die in Rot terdam in de eerste ronde verloor van de Zweed Mag nus Gustafsson, verklaarde dat hij de Engelse organisa toren een wild card gaat vra- gen. McEnroe, die in Rotterdam met gelegenheidspartner Bo ris Becker wel de tweede ron de van het dubbelspel haal de. zei dat hij tegenwoordig alleen nog voor z'n plezier tennist, maar dat met dezelf de strijdlust doet als altijd. Schijnwerpers Op de Australian Open zou hij voor het eerst echt in de schijn werpers staan. In de tweede ronde stuitte hij op Pete Sam pras en dat werd het meest spraakmakende duel uit het Grand Slam-toernooi. In een vijfsetter liet hij de nummer een van de wereld in de afgrond kij ken. Kafelnikov was nog maar twee slagen verwijderd van de overwinning, maar klaarde de klus niet. Sampras was niette min onder de indruk van de nieuwkomer: „Dit is de beste Rus die ik ooit heb gezien." Van het Russische tennis mag overigens de komende jaren niet te veel worden verwacht. De armoede in het land en het gebrek aan trainingsfaciliteiten heeft de kweekvijver droogge legd. Yevgeny Kafelnikov legde gisteren in Rotterdam uit dat de tennissport in zijn land bijna op instorten staat. „Er zal binnen nu en tien jaar niemand meer doorbreken", zei de Moskoviet. „Ik ben de laatste." Het is geen hoogmoed van de bescheiden Kafelnikov, die nog maar net komt kijken. „Ik be doel daarmee dat ik in mijn leeftijdsgroep en daaronder nie mand heb gezien. Het zal lang duren voordat er nog eens een Rus na mij doorbreekt." Dat is overigens ook maar een betrek kelijke conclusie, want als er een talentje uit de republiek straks blijkt te kunnen tennis sen wordt hij of zij meteen op gepikt door een Westers bureau. Of door de fabriek van Nick Bol- lettieri, die al meer tieners uit het voormalige Oostblok klaarstoomde. Lange weg Kafelnikov vindt dat hij nog een lange weg heeft te gaan. maar de top 20 acht de pupil van coach Anatoli Lepeshin haal baar. „Ik zal mijn netspel moe ten verbeteren. Iedereen vindt mijn baselinespel zo voortreffc lijk. ik zelf niet. Het is okay, maar niet goed." zei de 1.90 meter lange tennisser, die tus sen zijn trainingen door graag naar Spartak Moskou gaat kij ken. De opmars is in elk geval fi> nancieel aantrekkelijk. Hij ver diende dit jaar al zo'n 120.000 dollar. Dat is in Moskou, waar de roebel weinig waard is en de dollar duur op de zwarte markt, een vermogen. Het is meegeno men vindt de blonde krachtpat ser, die voorlopig op de kleintjes zal blijven letten. In Melbourne schreef een journalist nog dat hij er armoedig hijliep met een kapsel van tien roebel. In Rot terdam had hij al een wat mo dernere coup dan in Australië. Kafelnikov, die in Sochi aan de Zwarte Zee werd gehoren uit een volleyballende vader en een basketballende moeder, went snel in het wereldje. „Ik moet nog veel bewijzen. Dit jaar wil ik veel op gravel spelen, dat ligt me het best. Beter dan gras in elk geval. Maar Wimbledon lijkt me ook een mooie ervaring. In de eerste plaats wil ik straks op Roland Garros ver komen Vo rig jaar haalde hij in Parijs de tweede ronde. Hockey ploeg VS Duitse koploper heeft negatief doelsaldo tegen Alecto Het nationale vrouwenhockey team van de VS komt woensdag 2 maart op bezoek bij Alecto. De wedstrijd begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. Het duel tegen Alecto is de eerste van een reeks wedstrijden, die de VS in Nederland gaat spelen. j>han wil nog steeds juu'gens professor Van Mens, de D0*x>caat van Johan Cruijff, pa.;#t de KNVB Cruijff nooit als endoph van het Nederlands voet- aM,flftal gewild. „Ik heb duide- I aanwijzingen dat de KNVB —vinger zocht naar redenen Cruijff niet als bondscoach f de Verenigde Staten te la- gaan", zei Van Mens gister- ,Bea)pd in het RTL-programma 86 tnd Van Dorp. De KNVB wilde de onder- WKÜelingen niet tot een goed ooole brengen. Toen we mid- lfk HIin de besprekingen zaten, is van mijn medewerksters feld door de advocaat van de met de vraag wat wc J fsten doen als de besprekin- zouden stuklopen. Dat d ik heel vreemd. Ik geloof de bond de beslissing toen reeds genomen had." Van Mens reageerde hiermee op uitlatingen van Jos Staatsen, voorzitter van het sectiebestuur. Volgens Staatsen zijn Cruijff en zijn zaakwaarnemers nalatig ge weest in de besprekingen. „Hij zegt dat om het falen van de bond te verbloemen", aldus Van Mens. „Als ze echt graag hadden gewild dat Cruijff was meegegaan, dan hadden ze niet met z'n allen naar Las Vegas moeten gaan. Ik heb op het laatste moment nog het verzoek gedaan bij de heer Utermark (de advocaat van de KNVB) om via een open telefoonlijn met Johan te praten." Volgens Staatsen heeft Uter mark hem zwart op wit verze kerd dat dat voorstel hem nooit heeft bereikt. Van Mens zei dat er overeen stemming was bereikt over de kleding die Cruijff in Amerika zou dragen. Cruijff heeft een ei gen kledingmerk, de voetbal bond wordt gesponsord door Lotto. „Johan draagt zijn kleren nooit opvallend. Alfspraak was dat hij zijn eigen merk in de Vereigde Staten zou mogen dra gen." Hij ging niet in op de re clamecampagne die Cruijff Sportswear aan de aanwezig heid van Oranje in Amerika zou hebben willen koppelen en de afwijzende reactie daarop van Lotto. Het geld was volgens hem evenmin de reden geweest van de breuk. Nieuwe pogingen van uit Zeist om Cruijff te benade ren zijn volgens Van Mens niet bijvoorbaat zinloos. „Johan heeft altijd graag gewild en wil nog steeds." In Duitsland staat de voetbal wereld volledig op z'n kop. Na 22 wedstrijden is debutant MSV Duisburg met 27 punten de trotse lijstaanvoerder in de Bun- desliga. die door de drastische nivellering dit seizoen veel weg heeft van een tombola. Maar wat nog meer opzien baart: de ploeg van F.nschedeër Alfred Nijhuis heeft een negatief doel saldo, iets dat nog nooit eerder is vertoond. „Ik sta er zelf ook van te kij ken". krabt Alfred Nijhuis zich van ongeloof nog elke dag ach ter de oren. „Het komt door en kele dikke nederlagen aan het einde van het eerste deel van de competitie. Zo verloren we met 4-0 van Stuttgart en met 5-0 van Karlsruhe. De meeste overwin ningen boekten we bovendien met één doelpunt verschil. Dus daar komt het door. En tja, het is echt uniek." Ook de koppositie van MSV Duisburg kan als een unicum worden omschreven. De Ze bra's spelen in één van de klein ste stadions van de Bundesliga (Wedau). hanteren een beschei den begroting en hebben in Uwe Weidemann. Peter Közle. Pascal Notthoff, Michael Tarnat, Torsten Wohlert en Alfred Nij huis de bekendste spelers. Kortom, tegenover de zoge naamde topclubs steekt de Duisburgse boedel schril af. Homogeen Wat de verklaring is voor het plotselinge succes? „We hebben een homogeen elftal, dat het niet van mooi voetbal moet hebben, maar wel altijd knokt voor de volle winst", weet Nij huis. „Of we nu tegen VFB Leip zig spelen of tegen Bayern München, dat maakt ons weinig uit." Luidde de aanvankelijke doel stelling van de Kohlenpott-club 'handhaving', inmiddels is er het één en ander bijgesteld. „Hoewel we er zelf niet over praten, denken we onbewust al een beetje aan UEFA-cup-voet- bal. Maar laten we eerst maar doorgaan met winnen", wil Nij huis niet al te veel op de toe komst vooruit lopen. Een toekomst die nog niet he lemaal helder is voor de rijzige Enschedeër, omdat hij al een tijdje z'n basisplaats kwijt is. In de periode dat Nijhuis een lich te vormcrisis doormaakte, een geel-rode kaart ontving en met een teenblessure kampte, pos teerde trainer Ewald Lienen de jonge Joachim Hopp op zijn plaats. Hopp, een simpele ver dediger, viel in de smaak en maakt nog immer deel uit van de 'stamm-elf. Toch wanhoopt Nijhuis niet. „Ik weet dat ik beter ben. vooral aanvallend. Verdedigend ben ik even sterk en heb ik het voor deel dat ik beter kan koppen. Ik ben er dan ook van overtuigd dat mijn tijd weer komt." Alfred Nijhuis (links) in de muur bij MSV Duisburg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27