'We moeten wakker worden' Lamda spreekt jong publiek aan Zangeres Dinah Shore overleden Cultuur Kunst HECENAS Acteur weg: uitstel produktie GRIETJE en HANS Poëzieprijs op Leids Literatuur festival 'Phantom'-sterren tekenen jaar bij Potpourri De Haan in Wassenaarse galerie Middeleeuwse kunst uit Nederland in Dijon VRIJDAG 25 FEBRUAR11994 chef annemiek ruycrok, 071 -356472, piv -chef jan rijsoam, 071-356472 Jeugdkorps Concordia 20 jaar leiden Het Jeugdkorps van de christelijke muziekvereniging Concordia bestaat twintig jaar. Het zal van zich doen horen tij dens het concert op 12 maart in de Stadsgehoorzaal. Daar zullen de orkestleden onder meer nummers als 'Ob-la-di', 'Love and Marriage' en het Pizzalied ten gehore brengen. Maar voordat het zover is heeft het seniorenkorps van Concordia al werken van R. Strauss, P. Lavender, E. Coats en J. Fugik-Rundel ten gehore ge bracht. Informatie over het concert, dat om acht uur begint, bij het clubgebouw aan de Langegracht, telefoon 071-219404. Goekoop opent expositie Van der Nat den haag/leiden Burgemeester C. Goekoop van Leiden heeft gis teren in de Haagse Pulchri Studio een overzichtstentoonstelling van de Leidse schilder Willem Hendrik van der Nat (1864-1929) geopend. Deze 'vergeten' schilder krijgt ook aandacht in een door de samensteller van de expositie, Willem L. Baars, geschre ven monografie over Van der Nat: 'Een schilder van ras'. De ten toonstelling in Pulchri duurt tot 20 maart. De studio is gevestigd aan het Lange Voorhout 15 in Den Haag. Openingstijden: di t/m vr 11-17 uur, za en zo 13-17 uur. Nina Hagen trekt ten strijde tegen fannaceutische industrie Nina Hagen is een beroepsrebel. Zestien jaar geleden kwam ze in opstand tegen Oostduitse censuur en West- duitse vrouwenonderdrukking. Ze predikte de punk en doopte zich in dope. Toen kwam God in haar leven en speelde ze met man en kind voor levende kerststal. En bij alles wat ze deed loeide het Heilige Vuur van de Enige Echte Waarheid. Dinah Shore, die met haar pla ten en shows een van de popu lairste sterren werd in de oorlog en op de vroege Amerikaanse televisie, is gisteren overleden in haar woning in Beverley Hills. Zij werd 76 jaar. De op 1 maart 1917 in Ten nessee geboren Shore zong in de jaren dertig voor de Ameri kaanse radio en trad later op in J$ verscheidene films zoals Thank your lucky stars, Till the clouds toll by, Up in arms en Belle of the Yukon. Op de televisie kreeg ze natio nale bekendheid als woordvoer ster van de autofabrikant Che vrolet, waarna ze in de jaren vijftig haar eigen Dinah Shore Show kon maken. In de jaren zeventig maakte ze Dinahs Pla- los angeles dpa ce, waarmee ze vijf Emmy-prij- zen won en negen gouden pla ten voor haar zingen. Shore, die zich allereerst zag als zangeres en daarna als actri ce, zong samen met Frank Sina tra en nam platen op met band leider Xavier Cugat. Ze was tij dens de Tweede Wereldoorlog een van de populairste artiesten en trad onder grote bijval op voor Amerikaanse soldaten. De afgelopen jaren was ze vooral bekend om haar herhaal delijke optredens in talkshows en een langdurige relatie met Burt Reynolds. Dinah Shore was een ver woed golfster, en de bekende wedstrijd Dinah Shore Open werd naar haar genoemd. Shore was twee maal gehuwd en laat twee kinderen na uit haar eerste huwelijk. amsterdam dirk willem rosie Nu ligt 'Revolution Ballroom', haar achtste cd, in de winkel en de titel zegt het al: Hagen is geen spat veranderd. Of toch: de God van Rome heeft tegen woordig afgedaan, in plaats van met de Bijbel loopt Nina met een beduimeld boekje over Ba- baji in haar tas. Hagen goes In dia. Ze maakte vorig jaar een pelgrimstocht langs Indiase ashrams en ontdekte de wortels van alle religies. „Ik kwam terug uit India als een fanatieke gelovige, maar ei genlijk ben ik dat mijn hele le ven geweest. Omdat alles heilig is, omdat wij heilige lucht ade- Nina Hagen is terug aan het front en ze verkondigt haar boodschap met een goed gevoel voor gekte. Op de nieuwe cd trekt ze als vanouds ten strijde tegen drugs, nucleaire straling, IRA, RAF, Helmut Kohl en het hele paranoïde circus dat op te levisie aan haar voorbijtrekt. Maar de voornaamste slechterik van dit moment is toch wel de farmaceutische industrie. Lo gisch dat de homeopathie de rol speelt van 'good guy' in het the ater van Nina Hagens leven. We moeten ons heil vooral zoeken in de pit van de grapefruit. Aids schijnt er van over te gaan. Frau Hagen organiseert haar ballroom-revolutie vanuit een suite in het Amsterdamse Ame rican hotel. We bevinden ons niet ver van het kraakpand aan de Prinsengracht, waar Nina Hagen 15 jaar geleden onder dook in de hoofdstedelijke punkscene. Het was de tijd dat Nina optrad met Herman Brood en kennis kreeg aan gitarist Fer- di Karnemelk. Nina Hagen gelooft in de reïncarnatie van mens en God. „God is al 84.000 keer terugge komen. Als Boeddha, als Chris tus, als Rama. In alle religies treedt hij op als leraar. Babaji was ook zo'n verschijning. Hij zei over zichzelf: ik ben niets, ik ben niemand, ik ben slechts je spiegel zodat je ziet wie je bent. Hij zei: volg het geloof van je hart. Zelfs als je niet in God ge looft, probeer dan toch een goed mens te zijn, want dat is de basis van religie." Schietgebed Met die boodschap dook Nina Hagen de studio in; 'Revolution Ballroom' is het resultaat. Er klinken wel wat sitars en tabla's, het Indiase schietgebed 'Om namah shivaya' (Gods wil ge schiede) keert in bijna elk num mer terug en de slotsong is zelfs regelrecht ontleend aan de In diase kirtan, maar producer Phil Manzanera (ex-Roxy Music) en mede-componist Dave Stewart (ex-Eurythmics) hebben er hun steentje toe bijgedragen dat 'Re volution Ballroom' 'gewoon' een lekkere cd is geworden, vol songs die blijven hangen. Met niets meer dan entertainment wil Nina Hagen niets minder dan een revolutie ontketenen. Ze viert de terugkeer van de goeie ouwe protestsong. „Na India wilde ik mijn mond open trekken. Al die liefdesliedjes, ze zijn wel inspirerend, maar wat schiet je er mee op?" In mei gaat Nina Hagen met band op toemee, ze is onder meer in Paradiso te zien. „De mensen bezoeken mij dan in mijn 'Revolution Ballroom'. Mijn leven gaat over het beter maken van het leven. Alleen luisteren naar mijn muziek is niet genoeg. Ik heb een boek geschreven waarin alles staat. Tijdens concerten vertel ik de mensen over giftige en natuur lijke antibiotica, maar ook over het overleven in de wildernis. Want dat zullen we snel moeten leren." „Daar kwam ik achter in Los Angeles. Ik zat midden in de aardschok maar ik had heel veel geluk. Daar heb ik geleerd dat het noodzakelijk is om aan wa ter en voedsel te komen. Dat je vuur moet kunnen maken zon der aansteker. Dat je tussen de wilde dieren moet kunnen le ven. Ik geloof in de profetieën over het einde van de wereld. De indianen hebben er één over de gaten in de ozonlaag. Maar ik geloof er alleen in als een aansporing. We móeten wakker worden en ons gedrag verande- theater recensie wunand zeilstra The Winter's Tale' van William Shake speare door de Shakespeare Company ,n Lamda. Gezien: 24/2, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond Eén krachtproef doorstaat de voorstelling van Lamda, The London Academy of Music and Dramatic Art, glansrijk: de zaal vol scholieren luistert aandach tig. Kennelijk beschikt deze En gelstalige produktie van The Winter's Tale over voldoende aantrekkingskracht. Opmerkelijk is dat zeker, want vóór de pauze is het stuk in deze interpretatie behoorlijk taai. Een hele reeks verwikkelin gen komt op gang, wanneer bij koning Leontes volkomen on beredeneerd het idee postvat dat zijn vrouw een verhouding heeft met zijn goede vriend Polixenes. Leontes blaast hoog van de toren, en het spelniveau van de acteurs is navenant. De Shakespeariaanse verzen wor den op nogal bombastische toon uitgedragen. Door jaloezie gedreven woede en heilige ver ontwaardiging worden hier breed uitgemeten. 'Kijk ons eens mooi Shake- )g speare voordragen' lijkt aanvan kelijk de teneur van deze educa- :Sl tief keurig verantwoorde voor stelling. Een enkele keer komt e er wat actie in de enscenering, h wat helaas nogal eens slordig is uitgewerkt. Is dit het soort schooltoneel dat het toekomsti ge schouwburgpubliek voor theater enthousiast dient te ma- Het tweede deel is beter. De aanloop tot het happy end geeft jn blijkbaar meer aanleiding tot Kunst midden in het centrum. G-A-L—E-R-l-E Objektcn. grafiek, beelden, schilderijen Middelstegracht 89 Tel. 12 78 09 Lamda speelt 'The Winter's Tale': een keurige, maar taaie voorstelling. een wat lossere speelstijl. De zwaar aangezette emoties wij ken hier in elk geval voor luchti ger zaken. Bovendien gebeurt er het een en ander op het podi um, waardoor het stuk als schouwspel ook meer te bieden heeft. Binnen Lamda zijn er twee gezelschappen die op hun beurt weer in twee 'casts' zijn onder verdeeld. De groep van gister avond was waarschijnlijk nog niet optimaal ingespeeld, want met name in de changementen ging er wel eens wat mis. Ook al is het decor uiterst functioneel opgezet, de handeling wordt iets te vaak en te lang hiervoor onderbroken. Niettemin oogst ten de jonge spelers bij het overwegend jeugdige publiek ondanks de nodige minpunten ruimschoots waardering. Eerst aandachtig luisteren, dan een flink applaus: Lamda heeft het bij de doelgroep dus niet slecht gedaan. eindhoven anp Het Zuidelijk Toneel in Eindhoven heeft de produktie 'Een druppel dichtersbloed' van Eugene O'Neill voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een woordvoerder van het gezelschap heeft dit meegedeeld. De be oogde hoofdrolspeler Victor Löw heeft kort na de aanvang van de repetities besloten niet langer mee te werken. Het Zuidelijk Toneel wil niets zeggen over de reden waarom hij die beslissing heeft genomen. Het is niet gelukt om een vervanger te vinden. Het stuk werd geregisseerd door Ivo van Hove. Het zou medio volgende maand in première gaan en vervolgens tenminste veertig keer worden gespeeld in Nederland en België. Kleurrijkeen levendige familievoorstelling (v.a. 5 jaar) door Opera SKON naar het meesterwerk van operacomponist Engelbert Humperdinck 'Een belevenis' (De Volkskrant) donderdag 3 maart, 19.00 uur LEIDSE SCHOUWBURG tel.071-131943 Nina Hagen: „Mijn leven gaat over het beter maken van het leven.' Er komt een eenmalige Leidse poëzieprijs van 1.000 gulden. Deze wordt uitge reikt tijdens het dichterspo- dium in Sociëteit De Burcht op 20 maart. De organisatie van het Leids Literatuurfes tival heeft in het kader van het thema van de Boeken week (16-26 maart), 'Poëzie Centraal', besloten tot in stelling van deze prijs. Deelname aan de poëzie wedstrijd is mogelijk door twee gedichten te sturen naar de Openbare Biblio theek Leiden, Nieuwstraat 1. 31 2 KB I riilcn. mulei vermelding van Dichterspo- dium. De inzendingen moeten vóór 9 maart bin nen ziin. Een deskundige jury zal de gedichten beoor delen en de genomineerden uitnodigen voor het dich- terspodium. Behalve naar de Poëzie prijs kunnen deelnemers ook meedingen naar twee publieksprijzen van 250 en 100 gulden. Het dichterspodium op 20 maart wordt muzikaal omlijst door Het Zingend Hart. Dit koor onder leiding van Ellen Looyenstein brengt een literair program ma met onder meer teksten van Heine, Pessoa en Ja panse haiku's en waka's. Schubert te gast in Mozartweek Tijdens de achtste Mozartweek die dit jaar van 14 mei tot en met 22 mei in Zeist wordt ge houden, is Franz Schubert gast- componist. Met die keuze wordt voor het eerst afgeweken van de stelregel dat uitsluitend componisten aan de orde ko men die tijdens Mozarts leven actief waren. Schubert werd zes jaar na de dood van Mozart ge boren. Als er al een componist is die doorgegaan lijkt te zijn met het werk van Mozart, is dat Schu bert, zo verantwoordt de Stich ting Nederlandse Mozartweek Zeist de keuze. Dat is volgens hen te horen bij alle dertien concerten die tijdens de week worden gegeven. Elk program ma bevat werk van beide com ponisten. scheveningen Henk Poort. Joke de Kruijf en Peter de Smet hebben hun contracten voor 'The Phantom of the Opera' verlengd. Ook het merendeel van de overige spelers en muzikanten blijft in het tweede jaar aan deze thea- terproduktie, de duurste aller tijden in de Nederlandse ge schiedenis, verbonden. Alle spelers kregen vorig jaar een jaarcontract aangeboden. Afhankelijk van het succes zou worden bekeken of die con- Andrew Uoyd Webber die tracten verlengd zouden wor- overal op de wereld records den met een half jaar of een breekt, ging in augustus 1993 jaar. Dc Nederlandse versie in première in het totaal ver- van 'The Phantom of the Ope- nieuwde Circustheater in ra', een musical van de Brit Scheveningen. Tot nu toe zijn er ruim 550.000 toegangskaarten ver kocht. Bij vrijwel alle voorstel lingen is het Circustheater voor honderd procent bezet. Als er 600.000 toegangskaarten zijn verkocht wordt 'The Phantom' voor producent Joop van den Ende pas echt interessant. Vanaf dat moment gaat de voorstelling winst opleveren. De kaartverkoop is momenteel opengesteld tot en met augus tus dit jaar. beeldende kunst FOTO JOHN HAYNES Kindertekeningen als inspiratiebron. Een ruwe penseelvoering en een levendig kleur gebruik. Dat heeft het werk gemeen van schilders, zoals Appel en Corneille, uit de periode dat ze waren aangesloten bij de Co bra-groep, een internationale schilders- en schrijversbeweging die maar kort heeft be staan, van 1948 tot het einde van 1951. Voor Nederland betekende Cobra het be gin van een heel nieuwe periode in de kunst, waarvan de invloed in het werk van veel, misschien wel teveel jongere kunste naars te bespeuren is. Tot vervelens toe word je in de meeste galerieën geconfron teerd met Cobra-navolgers. Blijkbaar houdt de gemiddelde bezoeker ervan. Misschien is een reuzeformaat kin dertekening boven de bank, voor het door snee galeriepubliek wel hetzelfde als wat de gans nog niet zolang geleden was voor de kopers in de Blokkcrfïlialen. Men wil er blijkbaar bij horen. Om kwaliteit lijkt het minder te gaan. Wat dat betreft sluit ik mij aan bij D. Kraaijpoel, auteur van het nog steeds verfrissende boekje 'De nieuwe salon' dat in '89 is ver schenen; het lijkt of iedereen die niet zo goed kan tekenen zich maar in de halffigu ratie stort. Of dat laatste ook hel geval is met Jurjen de Haan zou ik niet durven beweren, nadat ik zijn werk een keer heb gezien in Galerie 27. Wel dat hij de al zo vaak vertoonde pot pourri van geabstraheerde armen, benen, hoofden en alledaagse voorwerpen als lam pen, voertuigen etc. op doek en papier heeft gezet. Alles op dc welbekende directe wijze van Cobra, of anderszins verwante abstract expressionistische stijl en uiteraard in vro lijke kleuren. Een kind kan de was doen en er is al veel van verkocht in Wassenaar, maar aan mij is het niet besteed. Manuscripten, vroege boek drukkunst, kazuifels en beeld houwkunst uit de collectie van het Rijksmuseum Catha- rijneconvent in Utrecht zijn tot 25 april te zien in het Franse Dijon. De tentoonstelling is eer der te zien geweest in het Ne derlands Instituut in Parijs, dat zich erop toelegt in Frankrijk bekendheid te geven aan de Ne derlandse cultuur en literatuur. De tentoonstelling in het Mu seum voor Schone Kunsten in Dijon is daarop een logisch ver volg. Deze stad is immers de hoofdstad van Bourgondië, en de hertogen van Bourgondië maakten vanaf 1433 de dienst uit in de Lage Landen. David en Filips van Bourgondië waren van 1456 tot 1496 en van 1517 tot 1524 bisschop van Utrecht in voorspoedige handelstijden. In die periode deed zich een enorme culturele opbloei voor. Het was het begin van de Re naissance in de Nederlanden. De in de kantlijn versierde manuscripten uit het eind van de 15e eeuw zijn van religieuze aard of getijdenboeken, en ge tuigen van de invloed van Geert Groote (1340-1384) van de Broeders des Gemenen Levens. Groote was een voorvader van de Reformatie die evenwel niet brak met Rome. Er is ook drukwerk te zien uit de 15e eeuw, met de hand ver sierd in als typisch Hollands aangemerkte stijl. Er is een Bij bel te zien uit de Sint-Bavokerk in Haarlem en een serie getij denboeken uit Utrecht en Haar lem. Van de kledij uit die periode zijn eigenlijk alleen de fluwelen kazuifels met goudborduursel overgebleven. De adel en de vooraanstaande burgers droe gen soortgelijke capes om hun maatschappelijk aanzien te on derstrepen. Van de meeste ka zuifels valt onmogelijk vast te stellen uit welk jaar ze dateren. Vast staat, dat het gilde van de Heilige Lucas het monopolie had van de vervaardiging en dat er strikte regels bestonden ten aanzien van kwaliteit en voor de concurrentie. Het Catharijneconvent in Utrecht bezit één van de be langrijkste collecties in de we reld. Een pronkstuk is een koor mantel van David van Bourgon dië in rood fluweel, goudgerand en met een granaatappelmotief. Als gevolg van de Beelden storm in 1566 is maar weinig bewaard gebleven van de beeld houwkunst van de tijd ervoor. Het merendeel was immers ge inspireerd op bijbelse beschrij vingen van het leven van Chris tus en dat van de heiligen, op wie de protestanten het gemunt hadden. Bovendien waren de afbeeldingen vaak gehouwen in muren of zuilen. Alleen kleine re, losse, veelal houten beelden of beeldgroepen zijn bewaard gebleven. Het merendeel etvan was ge verfd of verguld, maar daarvan zijn er nog minder overgeble ven: de verzamelaars uit latere tijden hadden duidelijk een voorkeur voor onbeschilderd hout. De kleuren zijn dan ook grotendeels verdwenen door de tand des tijds of opzettelijk ver wijderd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23