Wie biedt meer? WL Discussie over autoluwe binnenstad nog niet gesloten Schrijvende Lezers Leids Cabaretfestival is voor echte amateurs Klimmen de rode broeders nog wel op de zeepkist? V oorbehoedsmiddelen Welbespraakt politicus! Financiering met 0% rente of een gratis radio/- CD-speler t. w. v. f 1.100,- Bouwen in Lisse als wedstrijd Transvaal VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 Het Leids Cabaretfestival wordt georganiseerd door de Stichting Leids Cabaretfestival. Het Leids Cabaretfestival geeft amateurs de gelegenheid hun kunnen te vertonen op een landelijk podi- Dc gemeenteraad van Leiden heeft weliswaar besloten de door burgemeester en wethou ders voorgestelde maatregelen voor een autoluwe binnenstad vast te stellen, maar daarmee is het laatste woord over deze ma terie nog lang niet gesproken. Als er in de laatste maanden iets is gebleken dan is het dat er een gigantisch gat gaapt tussen be volking en gemeenteraad. Alle mooie woorden over 'de poli tiek dichter naar de mensen toe' ten spijt. Hoe is het anders mo gelijk dat het feit, dat meer dan 500 ondernemers zich tegen de plannen hebben gekeerd, ge woonweg wordt genegeerd? Hoe is het mogelijk dat terwijl de wijk Pancras-West zich vrij wel unaniem tegen de plannen verzet - daar volstrekt aan voor bij wordt gegaan? Waarom wordt aan de alternatieve aan pak, die door ondernemers en de wijk Pancras-West is voorge steld, met geen woord aandacht besteed, noch in de commissie vergadering en noch in de raad? Het beeld van de gemeenteraad Is er dan écht niemand meer in Leiderdorp die de vuist balt, enig protest laat horen of ten minste de vinger opsteekt over wat 'verkiezings-campagne' voor de gemeenteraad heet? Blijft het écht bij die ene inge houden en daarom zo krachtige brief van A.M. Roedoe-Steijger in het LD van 9 februari, waarin de zere plekken zo duidelijk worden blootgelegd? Er is im mers zo veel uit te leggen! 'De politiek moet beter luiste ren naar de burger', zegt de PvdA. Klimmen de rode broe ders op de zeepkist? Gaan CDA en WD de wijken in om te ver tellen waarom het 'in bet belang van Leiderdorp' was dat de wet houders bleven zitten? Belt D66 aan iedere deur om duidelijk te maken waarom de eigen wet houder 'de eer aan zichzelf hield' en aftrad, om nu als een 'madame sans gêne' terug te keren op dc kandidatenlijst? Het antwoord is driemaal 'nee'. Men hult zich in zwijgen, leunt achterover, om straks op het comfortabele pluche plaats te nemen. Men laat het bij flodde rige folders, kennelijk de verta ling van de D66-slogan Dit is het moment'. Een fractievoorzitter noemde de publiciteit van de laatste tijd over het plaatselijk bestuur 'bar en boos' en de brengers van het nieuws werden als 'minkukels" gekwalificeerd. Je mag je afvra gen wie de echte minkukels zijn. Het is dat niét stemmen erger is dan wél stemmen, anders zou je voor het eerste moeten kiezen. Op basis van de gevoerde 'cam pagne' moet je als kiezer de vin gers maar gekruist houden en het beste er van hopen. Het heeft allemaal echter te veel weg van 'kiezer, ik veracht u'. C.H.M. Mentink, Leiderdorp. in de ivoren toren is voor de zo veelste keer bevestigd. Het meest opvallende in nega tief opzicht was de rol, die de vertegenwoordigers van D66 hebben gespeeld. De bewoners en ondernemers, die tijdens de commissievergadering kwamen inspreken, werden consequent door hen in de beklaagdenbank gezet. Er werd niet naar hen ge luisterd, nee er werd voortdu rend getracht de insprekers in de hoek te drulcken. En dat ter wijl D66 met een groot luiste rend oor op de affiches reclame maakt voor de komende verkie zingen! Tijdens de raadsverga dering pleitte de D66 fraktie er voor de inspraak in feite maar helemaal naar de prullenbak te verwijzen. Ik sluit niet uit dat we na dc verkiezingen, met zeer waarschijnlijk D66 in het colle ge, nog eens zullen verzuchten: "Hadden we Walenkamp nog maar, die luisterde weliswaar slecht, maar in ieder geval nog een beetje." Al met al is het optreden van de raad bedroevend. Argumenten zijn niet weerlegd, de procedure was verre van zorgvuldig en correct, van een afweging van belangen was geen sprake, in zicht in de economische en fi nanciële gevolgen ontbreekt nog ten enen male. En toch wordt zo'n besluit er voor de verkiezingen nog even doorge drukt. Dat is bepaald geen aan moediging om voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen de gang naar de stembus te ken. Het zal mij dan ook nie verbazen als ditkeer voor he eerst in de geschiedenis het op komstpercentage van vijftig nie eens wordt gehaald! Maar, zoals ik hierboven al ge steld heb, de discussie over de autoluwe binnenstad is nog lang niet gesloten. Ieder van de projekten ter uitvoering van dit beleid komt voor beroepsproce dures in aanmerking en is, gelet op de onzorgvuldigheid van de gemeente, volstrekt niet kans loos. De raad zal dus nog wel van ons horen. Amateurs zijn mensen die iets doen waarmee ze niet beroeps matig bezig zijn. De een heeft een opleiding, de ander niet. De een oogt professioneel, de an der minder. De een heeft veel talent, de ander veel verpak king. Aan het Leids Cabaretfes tival heeft nog nooit iemand meegedaan die dat al beroeps matig deed op dat i waarmee afspraken waren ge maakt om dat na het festival te gaan doen. Voor degenen die de bespreking van de heer Zeilstra in het Leidsch Dagblad van maandag 21 februari over het 16e Leids Cabaretfestival konden volgen, zullen de diverse denkfouten nu wel duidelijk zijn. Volgens Zeil stra moet het cabaretfestival in Leiden per se een op commer ciële leest geschoeid festival zijn, dat dus door de professio nele maatstaven van de heer Zeilstra beoordeeld mag wor den, omdat men een dag later een prof is. Nee Wijnand, dat mag niet. Het heeft niets met elkaar te maken en het is pertinent verkeerd. Ook de sportredactie van zelfs het Leidsch Dagblad kent het verschil tussen hardfietsende amateurs en profs. En als je het volgend jaar, na twaalf jaar be spreken, het als enige recensent van Nederland nog niet door hebt, nou dan blijf je maar lek ker weg. Harry Kies, VARA Leids Cabaretfestival, Leiden. J. Meyers uit Leiden houdt er, blijkens zijn ingezonden brief over voorbehoedsmiddelen (LD 22-2-94), eigenaardige redene ringen op na. Wat te denken van het argument dat 'iels' goed is (ja, zelfs God's bedoeling is) omdat Hij de mens in staat heeft gesteld datgene te ontwik kelen. De mensheid heeft ook fascistische denkbeelden, atoomwapens, etc. ontworpen en ik neem aan dat J. Meyers hier ook niet gelukkig mee is. Wat minstens net zo vreemd is, is dat j. Meyers in feite stelt dat er door overbevolking velen in Afrika zullen sterven. Honger, armoede en AIDS zijn niet de equivalenten van overbevol king, zoals J. Meyers ons wil doen geloven, maar de gevolgen van een geseculariseerde en materialistisch ingestelde maat schappij. Zolang wij in het Wes ten geen echte discussie wen sen aan te gaan over het eerlijk en rechtvaardig verdelen van de beschikbare middelen op deze aarde, zal er geen (vreedzame) oplossing komen voor de pro blemen van de derde wereld. Het gebruik van condooms ter voorkoming van AIDS is het zelfde als het sturen van een VN-soldaat zonder bewapening naar een slagveld; het is symp toombestrijding. Een morele verandering (terug naar het mo nogame huwelijk) zal uiteinde lijk de enige structurele oplos sing kunnen bieden en dat is wat de paus ons voorhoudt. Uit het stukje van J. Meyers blijkt ook dat hij of zij niet goed op de hoogte is van de mening van de R.K. Kerk op het gebied van de gezinsplanning. Her haaldelijk heeft de paus bena drukt dat de gezinsgrootte de eigen verantwoordelijkheid van het echtpaar is. De paus stimu leert ook de natuurlijke geboor teregeling, een manier van ge zinsplanning waarbij man en vrouw samen verantwoordelijk zijn en waarmee, mits voldoen de bekend, dezelfde betrouw baarheid mee te behalen is als met de pil. Tot slot wil ik J. Meyers de po gingen om de pil te introduce ren in b.v. India in het geheu gen roepen. De mensen zien veel kinderen als eer zekering voor de oude dag. Het probleem van de derde wereld zit hem niet in de paus maar in de kloof tussen arm en rijk, maar dat was al eerder gezegd. drs. S. Stuurman-Boons, Leiderdorp. Bij de uiteenzetting over het le ven in onze mooie stad Leiden, van de voormalige wethouder Waal, graag een paar kantteke ningen. De Leidenaar staat graag stevig in zijn schoenen en als hij de stad in wil met het openbaar vervoer, dan tegen een redelijke prijs, anders dc auto mijnheer! U, als voormalig wethouder was voor het verder laten rijden van interlokale lij nen als stadslijnen. Geen enkele bus om de zes minuten door de Breestraat, maar 61 bussen per uur en af en toe in file. Weet u. mijnheer Waal, als een ondernemer subsidie gaat aan nemen, dan nemen dc politici de stoelen van de ondernemer in beslag, en dan is het eindre sultaat chaos! Daarom geen du re tram in uw gedachten, maar de busprijs omlaag. Tot slot een kort bezoek per au to aan de Kopermolen, en graag een korte blik op uw dure om vergereden verkeerspaaltje, voor de zoveelste maal. op de achterruit niet op de 4-deurs) Stuurbekrachtiging gespoten bumpers Zet u alles gerust op een rij als u een auto zoekt in de klasse van de Ford Escort. Van ons mag u. Wij weten het immers bijna zeker: Ford biedt u meer auto voor uw geld. Verregaande veiligheid. Luxe. comfort en de modernste motortechniek. Waardevolle extra's waar u mets voor betaalt. En Ford doet er vanaf nu tot 1 mei aanstaande nog een forse schep bovenop. U mag nu ook nog kiezen uit twee zeer prettige extra's. Ofwel twee jaar renteloze Ford Credit financiering op de helft van de aanschafprijs*. Ofwel gratis een perfecte radio/CD-speler. Die we uiteraard voor u inbouwen zonder dat u daar een cent voor betaalt. Waarde: f 1.100,- En geen haken of ogen: dit aanbod geldt FOYÓ IVCCt r elke nie en heeft r e Ford Escort. Hoogste tijd dus r het financieringsaanbod, voor e proefrit met vol volume op de speakers. Of als t=- de Ford Dealer over die 0^ rente Wat U beweegt Er is al een Ford Escort met standaard airbag vanaf f27.990, -. De realisatie van een bouwplan wordt door het gemeentebe stuur van Lisse, met name Dicl Stapel, gezien als een wedstrijd! Op voorhand worden de Berk houtlaan-bewoners tot verlie zers gebombardeerd terwijl dt procedure nog niet eens begon nen is. Hij vindt dat zij ee loren partij spelen. Dit geziei zijn opmerking in de laatsti vergadering van de com voor Ruimtelijke Ordening waar hij de uitspraak doet da de bewoners van de Berkhout laan zich als sportieve verliezer: moeten gedragen. Het is dus een strijd! En strijd is alles geoorloofd. Zo ooi de inspraak. Deze bestaat bi Ruimtelijke Ordening u aanhoren van belanghebben den, waarna men fris en vrolijl ten koste van het verdraaiei van feiten, het misleiden ondeskundige commissieledei (wat is een windverband?) eigen gang gaat en gedane toe zeggingen probeert door drukken. Dit alles ten laste de burgerij. In de vergaderini mag je een keer wat zeggen daarna mond houden. Zelfs worden je woorden verdraaid Belangrijke informatie wordt laat mogelijk verstrekt en bin nen 24 uur wordt de brief de Berkhoutlaan-bewoners aai de commissieleden doorge speeld naar derden. Leve de de mocratie! Klantvriendelijkheid... Onfat soenlijke behandelingen kun beter zeggen. De politiek, me name CDA-gemeenteraadsle den. dekt onvoorwaardelijk voorganger. Binnenkort zijn er gemeente raadsverkiezingen. Let op kiest! De Stichting Eikenhorst speet ook vals. Een alleszins redelij alternatief wordt door eei slecht constructief-advies bela chelijk gemaakt. Dus niks alter natief; arrogantie alom. Advies buro Goudstikker is zowel advi seur als onderzoeker van de ternatieven. Hoezo dubbelrol. Het harmoniemodel is op vot hand de nek omgedraaid. Oj deze manier word je als bewo ners steeds voor schut gezet. wordt gedwongen om geen kei compromis meer te a< vaarden en het spel tot in hoogste instantie mee te speler Dus rekken terwille van... F* onze stijl maar je wordt dwongen. Met elk bouwplan gaat dit Denk aan Heereweg 298 en Wagenstraat. En heeft u de bur ker aan de Nassaustraat al ge zien? Vernieling van het dorp gezicht. Lisse-Rond, waai leszins redelijke Lisserdijk-bt woners maar moeten gaan sen, volgens de plaatselijke nemer die mee-eet uit de g( meenteruif. Waar is de besche ming van de burger bij wijzigin van een bestemmingsplan? Va de politiek hoef je niets r verwachten; op het gemeenti huis wordt de dienst uitgf maakt! En bij de heer Aide (CDA) is er al helemaal geen ii spraak. Hij zegt: „Wij zijn de gi meente en wij bepalen komt". Hoezo wedstrijd? Op voorhar een onbegonnnen en verion strijd. Moet dat zo? J. Verhaa De bewoners van de Transva; d buurt blijken problemen te he 1 ben met de bereikbaarheid winkels die spullen voor de d v gelijkse levensbehoefte verk v< pen. Geen nood. Er wordt oplossing gewerkt. De helt Transvaalbuurt wordt afgebrn ken. Op die plek komen nam c lijk kantoren. De bewoners zi 1 len elders moeten gaan wone De huren zullen een stuk hog s zijn dan wat er nu wordt b k taald, maar men heeft mees^t recht op huursubsidie. Er zal hoogbouw gerealiseeje gaan worden, o.a. iangs spoor Amsterdam-Den Ha t (tot 60 meter hoog). Dat is d s hoger dan de toren va Stadhuis. Ook langs Utrechtse spoor is hoogboi ke mogelijk evenals aan de Pit manlaan. Willem de Zwijgf ae laan. Churchilllaan en zon bl langs de Rijn tussen Stevens! en Morskwartier, langs de Vli het Rijn-Schiekanaal en de Zij Wat zegt u? Of ik gek geword ben? Nee hoor, ik herbaal alle maar wat punten uit het Vo< ontwerp-structuurplan Leidt Het ligt ter inzage op het stat bouwhuis, en het geeft de tt komstvisie van een aantal hot geleerde heren en van wetho der Tjeerd van Rij (PvdA r stijl) aan. h tli

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22