Olifanten waarschuwen over grote afstand Provinciale subsidie voor Bosgroep Holland Over leven Lissenaar begint nieuwe milieuclub "Onderzoek toename bossen in de duinen VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 chef gert visser. 071 -35643< Leid.se universiteit doet onderzoek in Kameroen -saC: Dlifantenkuddes die op grote afstand van elkaar zijn, Waarschuwen elkaar als er gevaar dreigt. Dat is in Ka- Ineroen vastgesteld door onderzoekers van het Leidse tentrum voor Milieukunde. Het gedrag kon worden vast gelegd door olifanten met satellietzenders uit te rusten, plog nooit eerder is op deze manier en zo duidelijk bewe- een dat olifanten, als super-sociale wezens, ook hun niet- direct-bedreigde soortgenoten waarschuwen als gevaar worden? Eenvan hênThefman Breigt. De olifanten doen dit door met hun maag een laag, niet voor mensen hoorbaar, geluid te produce ren. Leiden monica wesseling H- Bauer, student biologie aan Be Leidse universiteit, doet sa- (nen met onder anderen de Ka- pieroense onderzoeker Tcham- ba, onderzoek naar de trek van blifanten. Tchamba promoveert jinder supervisie van hoogleraar Helias Udo de Haes naar wie jen olifant vernoemd is. In het nationale park Waza in het noorden van Kameroen le ven ongeveer 1200 olifanten. Een deel daarvan trekt in de droge tijd verder naar het noor den, een deel in de regentijd naar het zuiden en een aantal olifanten blijft het hele jaar door in het park. Tijdens de trek ver nielen de dieren oogsten en het is er de Kameroense overheid veel aan gelegen erachter te ko men waarom, wanneer en hoe leiden perk graver 3'! De Bollenstreek moet een ei- Noordwijk zijn wel dergelijke verenigingen, maar die be ar kommeren zich niet om het gebied rondom Lisse, Sas- 3j senheim en Noordwijker- hout. Dat vindt de Lissese initiatiefnemer Wil Tamis. Tamis. „Zelf kijk ik graag ar naar vogels, schelpen en li bellen. Eigenlijk kijk ik naar .1' alles wat de natuur te bieden 30 heeft." En volgens hem zijn er veel meer mensen zoals 4j hij in de Bollenstreek. „Veel van hen zijn lid van de clubs in Leiden en Haarlem. Maar ai die verenigingen zijn zó lo- eeWkaal, dat ze zich niet bezig- houden met de Bollen- streek." Hij zet zich nu in voor een vereniging die als thuishonk Lisse krijgt. Het is echter nog de vraag of er vol- 0 j doende animo is. Tamis denkt van wel. De roe vereniging zal, volgens hem, lelf een groot succes worden. a|| „We zijn nu nog maar met at.1 zijn tienen, maar volgens mij 3,ne: moet dat aantal snel toene- ;re men." De toekomstige voor- 001 zifter heeft de concurrerende verenigingen uit de regio be- naderd. „Die steunen ons vis project. De mensen uit Lisse zijn voor die verenigingen namelijk niet zo produktief. Dat komt vooral omdat die clubs net iets te ver van hun d woonplaats, zijn. Dat ver hoogt de drempel om mee te doen aan het tellen van vlin ders, het inventarisen van de flora of het ringen van vo gels." De vereniging, die eigenlijk dus nog niet bestaat, organi seert nu al activiteiten. Hele maal niet vreemd, vindt Wil. „We moeten ons zelf promo ten, want niemand heeft nog van ons gehoord. We komen op avonden van de andere verenigingen wel mensen te gen, en die weten het wel. Maar de mensen die in Lisse wonen en nog geen lid zijn van een milieuvereniging, weten ons nog niet te vin den." Door het wandelen in bollenvelden en kijken naar vogels wil hij dit veranderen. Maar dc vereniging gaat méér doen. Zo wil Tamis ge meenten op het hart drukken dat het slecht is gesteld met natuur en milieu in de Bol lenstreek. „We gaan ons in dringend op gemeentenbe- sturen richten, zodat die milieuvriendelijker worden. Het milieu behoort ook tot de hun verantwoordelijk heid. Zelfs het wel en wee van vlinders." Bestuurders willen nogal eens sceptisch staan ten op zichte van natuurliefhebbers. Tamis zit daar niet mee: "Als je wordt uitgelachen, dan heb je gewoon pech. Maar het hoofddoel van onze club blijft het bestuderen van die ren. We zijn een kopie van de andere verenigingen, alleen in een ander gebied." Lezing over bedreigde gibbons pspen monica wesseling aantal gibbons loopt we- nog steeds terug. De 30elangrijkste redenen hiervoor P'fljn het verdwijnen van het tro pische regenwoud, het woonge bied van de gibbons, en de ille- ',erble handel in mensapen. Zo linnen toeristen op de stran- 27bn van Thailand op de foto ïaiet baby-gibbons. De jonge ■Meren worden ook op andere g lanieren misbruikt. iOnder leiding van T. Morin naajordt op het eiland Phuket in ^Jiailand geprobeerd de gib- ikaPns een beter leven te geven. 45ibbons worden in beslag ge- als ze illegaal worden verhandeld en na een periode van heropvoeding weer in het wild uitgezet. Op uitnodiging van Pro Pri mates, de vakbond voor apen en de Leidse vakgroep Antropo logie houdt Morin op woensdag 2 maart een lezing over het pro ject in Thailand. Nederlandse toeristen kunnen tijdens een ac tieve vakantie meewerken aan de instandhouding van deze apesoort. Morin zal ook over deze vorm van eco-toerisme vertellen. De lezing (voertaal Engels) wordt gehouden in het auditorium van het Pieter de la Courtgebouw aan de Wasse- naarseweg in Leiden en begint om 19.30 uur. pluimvee en schapen slachtoffer y<MAAR 524ft Provinciaal Waterleidingbe van Noord-Holland (PWN) 30. Verzoekt of er speciale maat- c P^gelen nodig zijn om het aantal 'n 'iel Noordhollands I6 «ingebied te beperken. In an- ïrhalf jaar tijd zijn circa 500 6<^tiks (sier)pluimvee en schapen Castricum en Schoorl ai.Jor vossen gedood. Dat aantal 5L^t beduidend boven het ge- jpjjddelde in de 25 jaar dat de 9 3|s al in het duingebied voor- j'fjmi. o. («Directeur Natuurbeheer van !t PWN, F. van der Vegte, zei de olifanten trekken. De Leidse universiteit is doende daar achter te komen. Vorig jaar al zijn drie olifanten met satelliet- en radio-zenders uitgerust. De signalen hiervan zijn in Nederland te ontvangen zodat hier alle bewegingen van de olifanten gevolgd kunnen netje Helias, heeft ook een ra diozender. Bauer heeft de afge lopen maanden geregeld 'achter Helias aangehold'. „Helias trekt elk jaar met zijn familie, zo'n 40 dieren groot, naar het noorden. Een maand geleden vertrok hij uit het Waza-park. Na een dikke 60 ki lometer is de familie opeens omgedraaid en terug naar Waza gegaan. Later bleek dat er iets verderop jacht werd gemaakt op een andere familie olifanten. De bedreigde familie heeft Heli as' familie gewaarschuwd. Dat is nog nooit eerder zo hard aan getoond". Overigens is de jacht op dertig olifanten per jaar toe gestaan. Kameroen verdient hier geld mee. Een van de drie 'zender-oli fanten' is verleden jaar ten prooi gevallen aan stropers. Bauer is in januari van dit jaar daarom opnieuw naar Ka meroen afgereisd en heeft een vrouwtjes-olifant een zender omgedaan. Het vrouwtje, net als haar voorgangster tot Marie- Louise gedoopt, behoort waar schijnlijk tot de familie die in de natte tijd naar het zuiden trekt. „En dus hebben we nu van alle families een met zender uitge rust. Helias gaat elk jaar naar het noorden, Marie Louise naar het zuiden, en Badjoda blijft in het park. Marie-Louise is, zoals Bauer het uitdrukt, 'een gigantische Olifant Marie-Louise heeft op 8 januari een satellietzender om de hals gekregen. Geen eenvoudige klus, bij het duizenden kilo's wegende dier. vrouw'. Het heeft dan ook de nodige moeite gekost haar de satelliet- en radiozender band om te doen. De olifant is ver doofd en in 48 minuten tijd is ze helemaal opgemeten en heeft haar band met zender omgekregen. De dieren blijven niet hun hele leven met de band lopen. Na verloop van tijd roest deze door. Kennis over de trekroute is van groot belang. „Dan kunnen we corridors door de landbouw gebieden aanleggen. De olifan ten gebruiken dan deze vijf tot FOTO HANS BAUER tien kiloener brede paden en zo voorkom je massale vernieling van gierstoogsten." Op dit mo ment lopen bevolking en olifan ten elkaar nogal 'in de weg'. Door de groeiende mensen- en olifantenpopulatie is het op sommige punten te vol. Boseigenaren slaan handen ineen wassenaar monica wesseling Het bos meer 'stem' geven en het beheer ervan efficiënter ma ken. Dat zijn voor de leden van de Bosgroep Holland de belang rijkste redenen om de handen ineen te slaan. De boseigenaren in Zuid- en Noord-Holland heb ben zich verenigd in een groep die na een paar maanden al 20 leden telt met in totaal 4000 hectares bos. Het bosbezit in de westelijke provincies is volgens voorzitter J. van Son van de Bosgroep sterk versnipperd. De versnip pering leidt ertoe dat de boseig- naren afzonderlijk geen duide lijke stem hebben bij het opko men voor hun belangen. „Te gen de komst van een weg of verlaging van de grondwater stand vecht je in je eentje niet zo krachtig ais met velen", zegt Van Son. De versnippering en dus klei ne oppervlakten leidt ook tot re latief hoge onderhoudsprijzen. Hoewel hij absoluut niet wil ho ren van een minimalisering van het onderhoud - dat hoor je mij niet zeggen - is Van Son er wel van overtuigd dat bepaalde on derhoudswerkzaamheden na gelaten worden omdat het te veel kost. „Voor een paar boom pjes die een zaagbeurt nodig hebben, laat je geen machine komen." Voorbeelden te over van de kostenopdrijving als ge volg van de kleine schaal. Een oplegger die vijf eiken wegsleept is net zo duur als eentje die wel volledig geladen is en er dus meer meeneemt. In de Bosgroep Holland heb ben 18 particulieren en de ge meenten Wassenaar en Den Haag zitting. De groep is op haar beurt weer lid van de over koepelende Nederlandse Ver eniging van Boseigenaren en de Bosunie. Beide organisaties be hartigen op landelijk niveau de belangen van boseigenaren en - beheerders. „Zij moeten ervoor Vechten voor de toekomst van het echte bos, als een ingewikkeld natuurlijk systeem vol insekten en kruiden. zorgen dat de subsidiering op peil blijft, dat er tegen de milieuvervuiling wordt gevoch ten en dat de stem van het bos gehoord wordt." Coördinator Daarnaast is er door de Bos groep zelf een coördinator aan gesteld. Deze man heeft vooral een praktische taak. Als er twee boseigenaren zijn die beiden een oplegger nodig hebben, brengt hij ze met elkaar in con tact. Als de prijs van populie renhout hoog is, waarschuwt hij de eigenaar van een kaprijp po- pulierenbos. Ook ligt het op zijn weg om gezamenlijke inkoop te regelen. De Bosgroep, begonnen als Zuidhollandse groep maar met de komst van enkele Aerden- houtse leden uitgebreid tot Noord-Holland, heeft van de provincie Zuid-Holland voor dit en komend jaar een subsidie van 20.000 gulden gekregen. Met het geld wordt de deeltijd coördinator betaald. Na die twee jaar moeten de boseigena ren zelf geld opbrengen. Bijna elke maand zijn gelui den te horen over de deplorabe le staat waarin het bos verkeert. Van Son hierover: „Kijk, het bos FOTO ARCHIEF als een verzameling bomen met wat vogeltjes erin, blijft wel be staan. Voor de toekomst van het echte bos, als een ingewikkeld natuurlijk systeem vol insekten en kruiden, dan ben ik wat min der gerust. Het bos wordt be dreigd door de milieuvervuiling, de verdroging en de komst van steeds meer huizen en wegen. Daar moeten we tegen vech ten." GEBIOLOGEERD A! sinds enkele maanden is in huize Zeeman een wetenschap pelijk onderzoek gaande. Opzet en methodiek laten te wensen over, maar er komt geen cent overheidsgeld aan te pas. en dan hoef je niet al te streng te zijn. Centrale vraag in het on derzoek. dat elke ochtend een kwartiertje vergt, is de volgende: houdt de segrijnslak een winter slaap, en zo ja. is hij daar uit te houden door hem eenmaal daags gedurende plusminus tien minuten aan licht- en hitte prikkels bloot te stellen? Waarom een segrijnslak, vraagt u zich af. Het antwoord is: het proefdier diende zichzelf aan door de douche als overwinte ringsplek te kiezen. Van familie leden, zoals de wijngaardslak, is bekend dat ze zich bij het nade ren van de winter een centime ter of dertig diep ingraven, zich terugtrekken in hun huisje en de ingang met speeksel dicht- metselen: wegens winterslaap gesloten. Maar deze segrijnslak zocht het hogerop, koos voor de tegels in de douche en Iaat zich aldus tijdens de ochtendlijke wasbeurt observeren. Conclusie 1: de slak is niet in winterslaap. Hij. of zij, beweegt. Soms. Dat is te zien aan een zwart spoortje uitwerpselen. Conclusie 2: de slak is niet gek. Als stukjes tegels om hem heen netjes worden schoongemaakt kruipt hij naar het overgebleven vuile stukje, want daar vind je Zeemanse viezigheid en daar lust hij wel pap van. Dat schoonmaken moet uiteraard heel voorzichtig gebeuren. Zon der schoonmaakmiddelen dus. Een slak is te vergelijken met een open wondje, hij heeft geen huid. geen hoornlaagje om hem tegen de boze buitenwereld te beschermen/en dus is elke aan raking met agressieve stoffen direct pijnlijk, zoniet dodelijk. De uitdrukking 'zout in de won de wrijven' is rechtstreeks op slakken van toepassing. En dan is dit nog een huisjesslak - het leven van de naaktslak moet he lemaal een hel zijn. Conclusie 3: de slak kan prima tegen heet water. Onze se grijnslak wordt uiteraard niet opzettelijk met heet water be stookt, we hebben tenslotte maar één proefdier en daar zijn we zuinig op, maar tijdens het douchen wil er wel eens iets in zijn richtingspatten, en hij geeft geen krimp. Ook lichte aanra kingen doen hem niks. Althans, ze leveren geen zichtbare reac tie op. Het streven om water- en gasverbruik terug te dringen verhindert langdurige observa tie. Nu het voorjaar naakt is uiter aard een interessant vervolgon derzoek gepland. Normaliter komen dieren rond deze tijd uit hun winterslaap. Wat gebeurt er met onze segrijnslak nu wij hem de hele winter wakker hebben gehouden? Segrijn (Fr.) chagrin. Hij zal wel chagrijnig zijn. Maar kunnen we hem als nog tot een winterslaap verlok ken door vanaf nu de douche donker en koud te houden? Dat is de vraag. In huize Zeeman wordt dus de komende maan den niet gedoucht: men moet offers brengen voor de weten schap. Buren en kennissen zijn op de hoogte, nu bent u ook ge waarschuwd. co loerakker en piet zeeman deze week dat de oorzaak van de toegenomen schade door vossen nog onduidelijk is. Eige naren van doodgebeten dieren willen dat de jacht op de vos wordt toegestaan omdat er sprake zou zijn van een plaag. Maar volgens Van der Vegte zijn er niet ineens meer vossen ge komen. Het probleem ligt vol gens hem eerder in de trek van vossen naar de poldergebieden achter de duinen. In de Duin en Bollenstreek le ven ook veel klachten over de toename van het aantal vossen maar bestaan nog geen plannen de overlast aan te pakken. Niet naar zijn zin L leiden Onze fotograaf Loek Zuyderduin kiekte in zijn tuin deze spreeuw, die het absoluut niet naar zin heeft. Zijn opgezette verenpak moet hem wat meer warmte verschaffen. Voedsel vinden bij een pak sneeuw vormt voor vogels echter het grootste probleem. Provincie looft landschapsprijs uit PEN HAAG MONICA WESSEUNG Particulieren of instellingen die zich op de een of andere manier hebben ingezet voor de in standhouding of verfraaiing van het Zuidhollandse landschap, kunnen deelnemen aan de prijsvraag voor de Landschaps prijs Zuid-Holland. De provin cie looft ook dit jaar weer de prijs uit. De deelnemers kunnen zichzelf opgeven, maar kunnen dit ook door anderen laten doen. Voor de landschapssprijs ko men ideeën of werkelijke pro jecten in aanmerking die het ui terlijk of het gebruik van het landschap hebben verbeterd of verbeteren. 'landschap' is hier bij een breed begrip: niet alleen de grote vlakten buiten de stad, ook de kleine groenstrookjes in de stad en recreatiegebieden zijn 'landschap'. De eerste prijs is 5000 gulden plus een aandenken, de tweede en derde prijs elk 1000 gulden en een landschapspenning. De jury staat onder leiding van I. Borgman, oud-gedeputeerde en oud-lid van de Eerste Kamer. Nadere informatie over de land schapsprijs is verkrijgbaar bij dc provincie Zuid-Holland. Zuidhollands Landschap bijeen leiden monica wesseling 'De staat van de natuur in Zuid- Holland'. Dat is het thema van dc jaarbijeenkomst van het Zuidhollands I-andschap op za terdag 18 juni. De jaarvergade ring wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat in Leiden. Het Landschap bestaat dit jaar 60 jaar en daar om wordt onder anderen de eerste voorzitter van het land schap, N. Roorda, voor het voet licht gehaald. Hij zal vertellen over het landschap in vroeger tijden. De achteruitgang en de per spectieven van het Zuidhol lands landschap worden belicht door I. Clausman. Hoofd afde ling terreinen, K. Bevington, presenteert het Actieplan terrei nen van het Zuidhollands land schap. Centraal in dat actieplan staat natuurontwikkeling. 's Middags staat een excursie op het programma. Er kan ge kozen worden tussen onder meer een bezoek aan de dui nen. aan Meijendel, aan dc Hortus of bijvoorbeeld het land goed Oud-Poelgeest. Opgave voor de jaarbijeenkomst en de excursies is mogelijk bij het Zuidhollands Landschap.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21