mi Sneeuw is zachter dan regen' We werkten ons de touwtandjes' 'Het publiek ziet me niet' 'Het enige dat ik zag waren schoenen boven m'n ogen' Weldoener schenkt brommer Het Gesprek van de Dag fclJDAG 25 FEBRUAR11994 CHEF GERT VISSER. 071 356439 Sneeuw heeft zelfs de magerste autootjes in de Acaciastraat een mollig aanzien gegeven. In voortuintjes staan fietsen met gebreide spaken. 'Crunch- crunch' doet het sneeuwtapijt onder de moonboots van jong en oud. In de Tulpenstraat even verderop staat een man met ge zonde rode wangen sneeuw te ruimen. Mevrouw A. Vermande, die uit Twente komt, trekt haar doch tertje Laurie voort op een sleetje. „Voor kinderen is die sneeuw natuurlijk heel leuk", zegt ze. „Maar de oude mensen zullen het er niet makkelijk mee hebben. Die kunnen veel moei lijker naar buiten nu. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik nog geen sneeuw heb geruimd. Ik vind die witte wereld wel leuk." Meneer van Dalen, die met zijn groene kaplaarzen, voorzichtig door de sneeuw aan komt lo pen, heeft net zijn straatje ge veegd. En dat van zijn buren. „Dat doe ik altijd", zegt hij. „Maar bij jonge mensen zie je het steeds minder. Ik denk dat het soms toch een beetje ge makzucht is. Ik ben niet zo dol op de winter, nee. Geef mij de zomer maar. Ja, dat skieën op de televisie vind ik wel leuk. Als die kou maar veilig in dat kastje blijft." Een dame in de Herenstraat vindt het wel jammer dat de sneeuw wordt geruimd. „Waar ik vandaan kom, valt er nooit sneeuw. Ik vind sneeuw dan ook prachtig. Sneeuw is veel zachter dan regen en je wordt er niet zo nat van. Het is net suiker die uit de hemel komt. Op de grote wegen, waar de gemeen tewagens hebben gestrooid, vind ik het wel een vieze prut worden. Maar ik begrijp wel dat dat moet. Toch mag die sneeuw van mij best even een uurtje blijven liggen. Die sneeuw ligt mij niet in de weg." Meneer Van Valderen uit de Buys Ballotstraat heeft zijn straatje al schoongeveegd. „Vroeger", zo zegt hij, „zag je hier nog wel eens een strooiwa gen van de gemeente door de straat komen. Maar nu zie je niks meer. Als je als oudere valt of uitglijdt en een heup breekt, ben je goed de sigaar. En wie is er dan aansprakelijk? Als de sneeuw nog vers is, veeg je de boel met een bezem zo weg. Geen enkele moeite. Maar toch gebeurt het vaak niet. Dat komt omdat er bijna niemand meer thuis is. Man en vrouw werken vaak allebei. Ik wilde vanmor gen met de auto weggaan, maar dat heb ik toch maar niet ge daan. Je glijdt zo tegen een an dere auto aan nu de midden weg zo glad is. Vroeger werden er wel werklozen ingezet om sneeuw te ruimen. Maar dat is er nu niet meer bij. Ik begrijp niet dat er niet een ploeg vrij willigers is te vinden om dit soort dingen te doen. De bur gers zelf doen het niet. Daar worden ze moe van. Je ziet overal mensen hardlopen. Trimmen noemen ze dat. Nou, als wij vroeger thuiskwamen, had je echt niet meer de puf om te gaan trimmen. Dan was je blij dat je kon gaan zitten. Dus zo moe zijn de mensen dan toch kennelijk ook weer niet. Wat zegt u? Dat de sneeuw leuk is voor de kinderen, dat ze dan op een sleetje kunnen gaan zit ten? Ja. dat is wel waar. Maar er zijn bijna geen ouders meer thuis die hen kunnen voorttrek ken." CEES VAN HOORE Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Jeugd wordt steeds langer „Mijn oom heeft er altijd last van in het buiten land als hij wil gaan slapen. Het bed is vaak te klein voor hem, hij is dan ook bijna twee meter. Als kleine heb je daar geen last van", is de reac tie van Michiel over zijn lengte. Hij is zeventien jaar en 1.70 meter. Volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een stuk kleiner dan het gemiddelde. „Tijdens gymnastieklessen, denk ik wel eens: groot zijn heeft zijn voordelen. Met basketbal is het alleen maar voordelig als je groot bent. Maar nadelen kan ik ook wel noemen. Kijk maar naar mijn oom. Als je geen geschikt bed kan vinden, heb je wel een probleempje". vindt Michiel. Dinsdag publiceerde het CBS cijfers waaruit blijkt dat de Nederlandse jeugd nog steeds in de groei is. De gemiddelde lengte van een 20-jarige jongen is in 1992 1,833 meter. Rond de eeuw wisseling was dit nog 169 centimeter. Meisjes meten in 1992 gemiddeld 1.704 meter. In 1955 was het gemiddelde 163 centimeter. Terug naar Michiel. Een simpel rekensommetje leert dat hij dertien centimeter korter is dan het gemiddelde. „Niet echt erg, maar af en toe wel vervelend." De MAVO'er speelt in een popband je en wordt, volgens eigen zeggen, niet gezien door het publiek. Lachend zegt hij: „Ik zit dan ook achter een drumstel, maar iemand van twee meter valt daar wel op. Daarnaast kan ik bijna niets uit hel bovenste keukenkastje pakken. Dat moet mijn langere vader of broer dan voor me doen. Erg gênant is dat." En wat doet Michiel wanneer hij een leuk meisje ontmoet die twee koppen groter is Om te zoe nen moet hij op zijn tenen staan, of het meisje zal door de knieën moeten. „Ik ga dan wel op een treetje hoger staan, dat is geen probleem. Want uiteindelijk gaat het om het innerlijk en niet om het uiterlijk. Toch Vermeende overvaller kwam slechts solliciteren Vervolg van voorpagina Even leek het dus op Miami Vice in Leiden. Een flink aantal agenten in kogelvrije vesten had zich voor het gebouw van Re search voor Beleid aan de Schipholweg verschanst. In het kantoor zou zich een gewapen de overvaller bevinden, meende de politie. Die had het dus even bij het verkeerde eind. Hussein Cetin was net uit Den Haag gekomen, waar hij zijn zusje naar school had gebracht. Tussen Den Haag en zijn huis had hij nog een sollicitatie-ge sprek bij Research voor Beleid op het programma staan. „Ik had mijn auto op de juiste plek geparkeerd, maar ik liep net de verkeerde kant uit", zegt Hus sein. „Ik denk dat ik ook een beetje haastig liep en ik keek bovendien een beetje om mij heen. Net op het moment dat een politie agent op een motor voorbijreed, stapte ik het kan toor binnen." Cetin. net terug in I>eiden na een tijdje 'time sharing' op een Canarisch eiland, had vervol gens zijn sollicitatiegesprek met een medewerkster van Research voor Beleid. „We zaten nu en dan een beetje uit het raam te kijken, het was een enorme drukte buiten. Ik schonk er niet veel aandacht aan maar zij wees er een paar keer op. Aan het eind van het gesprek wist ze dat de politie mij zocht, de direc teur had haar even naar buiten geroepen. En hij heeft nog een tijdje tegenover me gezeten, gaf me zelfs een vuurtje terwijl je daar niet mag roken." Duivel Hussein kreeg pas in de gaten dat de 'hele politie-macht" op zoek was naar hem, toen hij de deur uit wilde lopen. „Ik had echt geen flauw idee. Tot ik naar buiten stapte. Een politie agent draaide zich om, en keek me aan alsof hij een duivel zag. Hij riep dat ik moest gaan lig gen. Vervolgens werd ik op de grond gegooid. Je weet niet wat je overkomt. Lig je daar ineens op je buik. een hoop gedoe om je heen. Het enige wat ik zag was een paar schoenen vlak voor mijn ogen." Hij besloot zich maar rustig te houden. „Ik dacht, laat ze maar gaan. Ze vroegen 'hoe heet je'. En ik zei 'Hussein'. En zij 'heet je geen Achmed?' Ze reageerden heel nerveus. Eentje riep 'trek zijn jas over zijn hoofd'. Pas in de auto heb ik echt wat gezegd, 'neem me niet kwalijk, ik wil me niet met jullie werk bemoeien. Maar volgens mij hebben jullie de verkeerde'." Dat bleek uiteindelijk ook het geval. Nadat Hussein volgens eigen schatting anderhalf uur in de cel had gezeten, kreeg hij te horen dat alles berustte op een misverstand. Of de 22-jarige de baan waarop hij had gesollici teerd. uiteindelijk krijgt, weet hij niet. „Ze zouden me nog be richt geven." Zijn naam is in elk geval gezuiverd. Hussein Cetin: 'Die politieman keek naar me alsof hij een duivel zag.' foto hielco kuipfrs Het is dat haar fysieke gesteld heid dat niet toelaat, maar an ders was Madeleine Doorn bij het horen van het goede nieuws een gat in de lucht gesprongen. Want zomaar even via de tele foon te horen krijgen dat je een snorfiets cadeau krijgt, zoiets overkomt je natuurlijk niet elke dag. Al helemaal niet als de gift afkomstig blijkt te zijn van een volkomen wildvreemde. Het overviel Madeleine op dusdani ge wijze, dat ze er nauwelijks woorden voor had. Haar ver trouwen in de mensheid is in ëén klap hersteld. Dat vertrouwen had een paar fikse deuken opgelopen toen het brommertje van de 36-jari- ge Leidse eind vorige maand werd gestolen. Nog geen tien minuten was ze bij haar vrien din in de Milanenhorst binnen geweest. Maar weg was-ie. haar dierbare Tomos. Daar hielp geen slot aan. Een gevoelig verlies want Made leine Doorn is volledig afhanke lijk van haar vervoermiddel. Ze lijdt namelijk aan de ziekte Multiple Sclerose (MS) en is daardoor slecht ter been. Maar geld voor een nieuwe, dat had ze niet. Een trieste zaak. En zo zag ook een lezer in Sassenheim dat. Hij nam een dag na publicatie van het artikel onder de kop 'lafhar tige diefstal' contac t op met het I.eidsch Dagblad. Wenst ano niem te blijven, maar zegde Madeleine wel een splinternieu we brommer toe. Kwestie van haar gironummer. „Ik vind het een beroerd geval", zo meldt de 67-jarige Sassenheimer desge vraagd. „Ik heb meer geld dan ik nodig heb en daarom dit ge baar. Zij kan het heter gebrui ken dan ik. Of ik wel eens meer mensen uit de brand heb gehol pen? Zo af en toe", aldus de on bekende weldoener. „Niet te geloven, hartstikke gaaf roept Madeleine. „Een lot uit de loterij. Wat goed. hé. Nee. hier had ik echt niet op gere kend. Sterker nog. ik had het idee dat ik mijn brommer nog ooit zou terugzien al helemaal uit mijn hoofd gezet. En nu krijg ik zomaar een nieuwe. Ongelo- faUjk." Voor 200 gulden sloten. Dat is wat ze gaat besteden als het geld straks is verzilverd en er een nieuwe Tomos voor de deur staat. „Want ik neem geen enkel risico meer. En bedank die me neer van me. Ik ben hier ontzet tend mee geholpen". En af en toe trok ze aan de ha ren van sommige meisjes. Zo van: schiet eens effe op. Het wa ren echte slavendrijvers, die Van der Valks. Goedkoop en veel eten voor de klanten, lage lonen voor de bediening. Zo stak de boel in elkaar. Het was dus zaak fooien binnen te ha len." Volgens Roberta werkten slechts een paar mensen in vas te dienst. „Alleen in de grote zaal. Zes, zeven man misschien. En nog een paar in de keuken. Als het heel druk was werkten er wel een man of tachtig. Het gros werkte dan zwart." „Tachtig man?", vraagt Coby zich af, een oud-collega van Ro berta. ,,'s Zomers waren het er wel honderdvijftig volgens mij. Die werkten bijna allemaal zwart. Maar je kon leuk bijver dienen hoor. Door de fooien. Maar ook door dingen niet op het bonnetje aan te tekenen. Of door op je urenbriefje te zetten dat je vijf-vijfentwintig per uur verdiende in plaats van vijf gul den. Je moest wel om nog wat geld binnen te halen. Als je je salaris langzaam opvoerde, viel dat niet op. Het overzicht ont brak bij de leiding." Pauze „En dat merkte je ook op een andere manier", herinnert Ro berta zich. „Soms werd je kort tevoren 's ochtends opgebeld dat je niet hoefde te komen. Vervelend, want dat betekende geen geld.".„En dan de pau zes", zegt Wilma. „Als je om twaalf uur begon, had je eerst een half uur pauze. Dan werkte je tot tien uur 's avonds. Zonder pauze. Geschift toch? Je sloot je dus soms met een paar collega's op de WC op. Dan sprak je af wie er zou antwoorden als er ie mand op de deur klopte." Overtrokken verhellen? Anne Pols staat er in elk geval niet van te kijken. De voorlichtster van de I lorecabojid van de FNV heeft ze al vaker gehoord. Ook tien jaat geleden al. „Dan kun je wel zeggen: waarom zo laat, die inval? Maar dat is uiteraard niet de verantwoordelijkheid van de Horecabond. We hebben de in stanties vaak genoeg opmerk zaam gemaakt op het zwarte circuit in de horeca. De laatste twee jaar gebeurt er eindelijk iets. Daar zijn we blij mee. Beter laat dan nooit." HERMAN JOUSTRA» t de FIOD een inval heeft ge- an in verschillende vestigin- i van Van der Valk verbaast niks. Het verbaast oud-werk - mers van de Gouden Leeuw Voorschoten alleen dat het pas is gebeurd. Want als dat itaurant in de tijd dat ze er irkten een juiste afspiegeling rmde van de rest van het con- m. was er jaren geleden al rake an een gigantisch -geldcircuit. Waar ze zelf erigens driftig van mee profï- ;rden, dat moeten ze wel eer- toegeven. /oorschoten, daar begon het it allemaal voor de familie der Valk. En daar verdiende jeugd uit de Leidse regio ook eerste zakcentjes. Neem berta (op verzoek van de be kken zijn alle namen overi- is veranderd, de FIOD is ze een tikkeltje te actief). Zij rkte een jaar of tien geleden iet Voorschotense etablisse- int. „Zelfs voor mijn tijd wist gens mij iedereen al dat er ar flink zwart werd gewerkt, e dag kreeg je een formulier waarop je je uren moest in- len. Aan het eind van de dag te de chef er dan een krab- tje op en dan kreeg je •teen uitbetaald. Toen ik daar ^on kreeg ik drie-vijfentwin- per uur. Zwart. Een loon- Dokje heb ik nooit gezien. We rden in elk geval heel slecht aald. En we werkten ons de iwtandjes. Maar door de fooi kon je toch goed verdienen. |ar speculeerden ze natuurlijk Jl op bij Van der Valk." ■ren |opt", zegt Fred die ook in die J werkzaam was in Voorscho- „Ze waren enorm zuinig bij der Valk. Op het enge af. Er en illegale Polen die ervoor knaak per uur werkten. In poelkeuken. En Arie van der k zeg...wat was die zuinig! Ik :t nog dat een kok een keer eieren had laten kapotko- Hij had ze dus weggegooid, zag die eieren liggen en rd me toch driftig. Hij schold Jiij tierde wel vijf minuten lg. En overwoog de mogelijk- Id om die eieren nog te ver- rken in een salade." rh was Arie niet zo erg als vrouw Truus. „Die stond °|ar bij het koude luik te geeuwen", zegt Wilma. Mttor het koude luik werden de clde hapjes doorgegeven. 'rfcr stond zij de hele tijd bij. ledereen bij de Van der Valkconcerns is in rep en roer. Behalve de toekan. Die heeft altijd zwijgzaam toegeke ken en doet dat nu nog. foto loek zuyderduin de kinderen is die sneeuw natuudijk heel leuk', zegt mevrouw Vermande.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19