'Bloementeelt is in 2000 schoon' Leren luisteren'? naar de burger Randstad Alphense XTC-dealer vrij Betere resultaten Technische Hogeschool Voedseldropping op uitgehongerd Pampus VERKIEZINGEN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 Cel geëist voor serie misdrijven den haag/leiden ruud sep Zestien maanden cel, het uitzit ten van een oude celstraf van vier maanden en een boete van 250 gulden. Dat eiste officier van justitie I. van Ek gisteren te- gen een 22-jarige inwoner van Noordwijkerhout. De Noordwij- kerhouter stond voor de meer voudige kamer terecht voor een reeks misdrijven. Zo beroofde hij in Leiden een 73-jarige vrouw van haar tasje, reed hij onder invloed en zon der rijbewijs, nam hij geld op met een van een vriend gesto len pinpas en pleegde hij twee inbraken in de voetbalkantine van de Voorhoutse voetbalver eniging Foreholte. Voor een aantal van deze ver grijpen werd de man een jaar geleden al eens veroordeeld. Hij kreeg toen een alternatieve straf, als vervanging van vier maanden hechtenis. De man meldde zich echter te laat voor zijn straf, waardoor het aanbod van de alternatieve straf verviel. Vorig jaar had de Noordwij- kerhouter verzekerd dat hij niet meer het foute pad op zou gaan. Vandaar dat Van Ek dit keer weinig waarde hechtte aan de ontboezeming van de ver dachte dal zijn criminele verle den ver achter hem lag. De advocaat van de verdachte erkende dat zijn cliënt goed fout zat. „Zoals de feiten nu liggen, lijkt een gevangenisstraf onver mijdelijk", vond hij. Maar vol gens de advocaat was dat toch geen goede oplossing, omdat het waarschijnlijk de criminele carrière van zijn cliënt alleen maar zou bevorderen. Daarom vroeg hij om een psychiatrisch onderzoek. Dat zou de oorzaken van het gedrag van de Noordwijkerhouter bloot kunnen leggen, en behandeling mogelijk maken. Volgens een rapport van de reclassering is de man in zijn kinderjaren seksu eel misbruikt, mishandeld en verwaarloosd. De officier van justitie zag weinig in de zachte benadering van de advocaat. Maar rechtbankpresident j. de Vries had er wel oren naar. Zij besliste dat de zaak tot 6 mei wordt geschorst, in afwachting van een gedegen psychiatrisch onderzoek. Veilingen en minister niet geïmponeerd door eisen milieuorgansiaties Acties van milieuorganisaties die de sierteelt als vervuiler afschilderen en maatregelen afdwingen, zijn volkomen misplaatst. De tuinders en veilingen zorgen er zelf wel voor dat de teelt van bollen en bloemen in het jaar 2000 milieuvriendelijk is. De sierteelt voor de zoveelste keer de zwartepiet toespelen, is niet eerlijk. Dat is de reactie van voorzitter j. van Doesburg van de Vereniging van Bloe menveilingen Nederland (VBN) én minister Bukman. middelen en kunstmest geteeld worden. Naast deze zogeheten eko- bloemen moeten er bloemen met een milieukeurmerk ko men: deze bloemen zijn met eenvierde minder mest, energie en bestrijdingsmiddelen ge teeld. De milieuorganisaties roepen de veilingen op het voortouw te nemen bij het 'schoonmaken' van de teelt. Zo t de veilingen er ook voor Ze reageren hiermee op de gis teren gestarte campagne van een groot aantal milieu- en con sumentenorganisaties. Onder het motto 'Natuurlijk bloemen zonder gif eisen onder meer Greenpeace, Natuur en Milieu en de Consumentenbond, dat rond de eeuwwisseling eenvijf de van alle bloemen en bollen helemaal zonder bestrijdings- Miljoenen nodig voor kankercentra Voor de renovatie en nieuw bouw van de twee kankercentra in ons land (Rotterdam en Am sterdam) zijn nog honderden miljoenen guldens nodig. Een volgend kabinet moet proberen dat geld bijeen te krijgen. De bouw in beide plaatsen zou dan kunnen starten in 1996 en afge rond rond de eeuwwisseling. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit gis teren in de Kamer gezegd tij dens een beraad over de toe- i de Daniël den Hoed- Rotterdam en het An- Leeuwenhoek zieken huis/Nederlands kankerinsti tuut in Amsterdam. Simons zei dat er voor 'Rotterdam' nog 60 miljoen gul den wordt gezocht. Er ligt al 204 miljoen gulden op de plank, waarvan 53 miljoen gulden be schikbaar is gesteld door de provincieZuid-Holland. zorgen dat er vanaf 1995 op 100 punten milieuvriendelijke ro zen, lelies, tulp en chrysant te koop zijn. Van Doesburg vindt de actie onnodig. „Als ik niet op zo'n goede voet stond met de milieuorganisaties, zou ik uiter mate verontwaardigd zijn. We voeren echter voortdurend overleg, en dat wil ik zo houden ook." De veilingen, waaronder ook de Rijnsburgse bloemenveiling Flora, zijn ervan overtuigd dat er in het jaar 2000 een schone bloemen- en bollenteelt is. „We gebruiken steeds minder ge wasbeschermingsmiddelen, energie, kunstmest en produce ren steeds minder afval. We hebben ons eigen Milieu Pro ject Sierteelt en halen alle doel stellingen uit het Nationaal Milieubeleidsplan met gemak". De minister beaamt dat, al meldt hij wel dat het einddoel nog niet is bereikt: „Maar Keu len en Aken zijn nu eenmaal niet op één dag gebouwd." Twijfels Van Doesburg heeft twijfels bij de opvatting van de milieuorga nisaties dat er een grote vraag zou bestaan naar ecologisch (zonder kunstmest en bestrij dingsmiddelen) geteelde bloe men. Deze bloemen zijn onge veer 25 procent duurder. De VBN-voorzitter: „Onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut wijst uit dat er slechts 2 tot 3 procent van de consu menten zulke bloemen wil". Zowel de voorzitter van het Wereld Natuur Fonds E. Nijpels als L. Reijnders van Natuur en Milieu plaatsen kanttekeningen bij de "milieu-inspanningen' van de sierteeltsector. „Ze doen leuk hun best, maar de resulta ten zijn niet voldoende. De slo gan 'Neem vaker een bloeme tjes mee' heeft inmiddels een nare bijsmaakaldus Nijpels. De actie van de milieuorgani saties richt zich in eerste instan tie op de veilingen. Op dit mo ment worden alleen op de vei ling Aalsmeer ecologische bloe men verhandeld. Dat moet op alle veilingen gebeuren. Boven dien wordt de veilingen ge vraagd op korte termijn een milieukeur in te voeren voor bloemen die schoner zijn ge teeld. Over enkele maanden komen er consumentgerichte acties. „Uiteindelijk zijn het de consu menten die bepalen wat er ge teeld wordt. Als zij schone bloe men vragen, dan komen die er", aldus Reijnders. komst kliniek toni va den haag/alphen a Justitie dacht blijkbaar een hele grote zaak te pakken te hebben: een grote drugdealer in Alphen. De telefoon van de verdachten werd afgeluisterd en toen de politie voldoende aanwijzingen had, ging zij tot actie over. Het huis en de auto van de 28-jarige Alphenaar die gisteren terecht stond voor de Haagse recht bank, werden doorzocht, hijzelf werd achter slot en grendel ge zet. Het zoekwerk leverde ten slotte een dozijn pilletjes van diverse samenstelling op. Maar had justitie nu echt een grote vis aan de haak geslagen? Officier van justitie F. Slits vond in ieder geval van wel. Hij ba seerde zijn mening op de ge vonden pilletjes, de afgeluister de telefoongesprekken en diver se verklaringen. Hij achtte de handel in een hreed assorti ment aan hard-drugs bewezen, en eiste een celstraf van vijftien maanden. De verdachte vertelde tijdens de zitting echter heel open over zijn handel, en schiep een heel ander beeld. Hij was ongeveer twee ja^r geleden begonnen met de handel in de toen nog legale drug MDEA, een xtc-vari- ant. Hij kocht de pilletjes per honderd stuks in Rotterdam, en verkocht zijn voorraad in vier tot zes weken in het Alphense uitgaansleven. MDEA is sinds 28 juli vorig jaar verboden. Daarna heeft hij tot oktober nog in het nu illegale goedje gehandeld. Bovendien verkocht hij die laatste maan den ook een andere xtc-variant die al langer op de verboden lijst stond. „Wat groot is in Alphen aan den Rijn. is nog niet groot in ab solute zin", hoonde de advo caat. Hij vond de reactie van justitie inclusief de eis van vijf tien maanden buiten alle pro porties. „Het is een behoorlijk uit de hand gelopen hobby, waar hij een maand voor zijn arrestatie mee is gestopt. Het is zeker geen grote handelaar", al dus de advocaat. Na een kort beraad besloten de drie rechters die de zaak be handelden aan dit verzoek ge hoor te geven. De Alphenaar kan de uitspraak op 10 maart met vertrouwen tegemoet zien. De Technische Hogeschool in Rijswijk begeleidt eerstejaars extra. „Huiswerk uitstellen is er niet n Onderzoek begeleiding van eerstejaars RIJSWIJK DERK GRAVER Studenten met een HAVO-di- ploma, moeten meer begelei ding krijgen in hun eerste jaar op een hogeschool. De Techni sche Hogeschool Rijswijk heeft onderzocht waar deze studen ten moeite mee hebben en pro beert daar begin volgend schooljaar met een aangepast onderwijsprogramma op in te spelen. Door een betere begelei ding moet 60 procent binnen een jaar de propaedeuse halen. Dat veel studenten afkomstig van het HAVO moeite hebben hun draai te vinden in het HBO is niet nieuw. Ze zouden het ho ge studietempo niet bij kunnen houden en de leraar zou daar niet voldoende rekening mee houden. Van alle oud-HAVO- leelingen op de Technische Ho geschool Rijswijk doubleert momenteel zeventig procent in het eerste jaar. In verhouding tot studenten die eerst het VWO of een MBO hebben gedaan is dit enorm veel. Daarvan haalt ruim 80 procent het jaar wel. De Technische Hogeschool Rijswijk wil daar iets tegen doen Door betere begeleiding bij het praktisch toepassen van hun kennis moet meer dan zes tig procent slagen voor het eer ste jaar. Daar VWO'ers en MBO'ers dit niet nodig hebben, krijgen de studenten met een HAVO-vooropleiding een spe ciaal aangepast rooster. De school heeft hiertoe beslo ten na een langdurige samen werking met vier middelbare scholen Meerdere docenten van de Rijswijkse hogeschool heb ben meegelopen op de vier scholen om te kunnen oordelen over de inhoud van de lessen. „Nu kunnen we wis- en natuur kunde beter aansluiten op het HAVO-niveau. Want we weten nu wat de gemiddelde kennis is van een student. Dat wisten we niet, ook al gingen we daar ei genlijk wel vanuit", zegt Jan Blankespoor, leider van het project 'Verbetering Aanslui ting HAVO/HBO'. De slechte resultaten wijt hij voor een gedeelte aan de kennis die HAVO-leerlingen hebben als ze de hogeschool betreden. „Ze weten bijvoorbeeld niet wat telecommunicatie is. En dat is op een technische hoge school wel noodzakelijk." In het eerste semester zullen de studenten dan ook een soort 'spoedcursus' krijgen ..Maar", zegt de projectleider, „die cur sus moet niet ten koste gaan van het eindniveau van de op leiding." Daarnaast zijn, volgens Blan kespoor, de HAVO-leerlingen niet gewend aan de werkwijze van het HBO. „Op de middelba re school vertelde hun leraar precies wat ze moesten leren voor een tentamen. Wij ver wachten van de student dat hij dat zelf bijhoudt." Om ze te trainen op het gebied van stu dievaardigheden wordt iedere docent een mentor. Iedere week moet de leraar praten met de student over de studievorderin gen. Bovendien zal iedere stu dent een boekje krijgen, waar precies in staat wat hij moet le ren. „En iedereen wordt duide lijk gemaakt dat ze hun huis werk niet meer kunnen uitstel len, zoals ze op het HAVO vaak deden." Blankespoor noemt het 'uniek' dat een hogeschool de schuld bij zichzelf zoekt. „Hogescholen zochten altijd de oorzaak op de middelbare scho len en andersom. Dat werkte niet. Hier heb ik veel meer ver- 'Informatie afslanking van Fokker moet sneller' amsterdam De vakhonden willen met spoed, binnen een week, na dere informatie hebben over de afslankingsplannen van Fokker, waardoor 1900 ar beidsplaatsen zullen verval len. De bonden gaan in geen geval akkoord met gedwon gen ontslagen, zo hebben zij gisteren in een open brief aan de Raad van Bestuur van Fokker laten weten. In de brief wijzen de bon den er op dat de onrust on der het personeel van Fokker „bijzonder groot" is. De vak bonden vragen zich af waar om de directie nu al weet dat er 1900 arbeidsplaatsen moeten vervallen, terwijl het toekomstplan pas tegen het eind van dit jaar gereed zal zijn. pampus Met een helikopter van de luchtmacht is gisteren voedsel gedropt op het eilandje Pampus. Pampus ligt in het Umeer tegenover Muiden. De operatie was nodig omdat de twee bewoners van het eiland, Nick van den Bergh en Bianca Sol, hun dertien schapen, twee honden en twee katten langzamerhand zonder eten kwamen te zitten. Pampus is omge ven door kruiend ijs en onbereikbaar over water. Een bezorgd telefoontje van de Muidense burgemeester Smith, oud-wethouder van Lisse, was voldoende om de luchtmacht in beweging te brengen. Met een kleine helikopter werd 250 kilogram voedsel voor mens en dier afgeleverd. De bewoners van Pampus werden verrast door de plotselinge opleving van Koning Winter. Net toen ze hun voedselvoorraden wilden aanvullen, sloeg de vorst toe. En de ijsbrekers willen niet alleen voor Pampus omvaren. Ook telefonisch waren de eilandbewoners nagenoeg onbereikbaar geworden. Hun draagbare apparatuur begaf het. FOTOANP Prof. dr. Theo Toonen. dij ziet 'een algeheel gevoel van ongenoegen' bij de burgers over de wijze waarop ons land wordt oestuurd en vindt het de taak de politici en ambtenaren daar iets aan te doen. „Dat be tuurpolitici en ambtenaren komt steeds verder af te taan van de burgers: mensen voelen zich niet serieus geno- vinden dat er niet naar oen wordt geluisterd. Dat blijkt ook uit de protestpartijen die je overal ziet: op lokaal niveau Leefbaar Oegstgeest' bijvoor- oeeld, of de 'Stadspartij' in Am- terdam en Rotterdam. Lande- ijk gezien kun je zowel de Cen- Democraten als ook D66 orotestpartijen noemen: men- >en stemmen erop uit onvrede "net de regeringspartijen." I'rof. dr. Theo Toonen houdt zich als bestuurskundige aan de „eidse Rijksuniversiteit bezig net het 's lands bestuur: ge- neente, provincie en rijk. Toonen vindt dat er veel waars het geweeklaag over de toenemende kloof tussen bur gers en politiek. „Dat ongenoe gen is er. Maar helaas is de zelf- ngenomenheid van het Neder- ands bestuur behoorlijk groot." Volgens Toonen heeft het alle- naal te maken met het 'niet luisteren naar de burgers'. Hij it Oegstgeest, de gemeente hij zelf woont, als voor- Teeld. „In Oegstgeest kwam dat uiting in het ongenoegen de bevolking over de keuze i een nieuw stadhuis. Men Tikte dat niet en wilde over de- beslissing ook iets kunnen '.eggen. Uit die onvrede is 'Leef- Oegstgeest' ontstaan. De Testuurders luisterden veel te weinig naar de burgers." ,Op gemeentehuizen wordt te genwoordig vooral aandacht Testeed aan een goede ambte- ijke dienstverlening: snel je Taspoort ontvangen bijvoor- leeld. Maar daar gaat het dus liet om: mensen willen dat zij ;ehoord worden over zaken in mn buurt die hen werkelijk aangaan. Dan moet je ook an ders gaan besturen vind ik: flexibiler, met meer swung. En ook echt klantgericht: gericht Tp de wensen en ideeën die er rijn. Vergelijk het maar met het Tedrijfsleven: daar moet men Tok marktgericht opereren, doen wat de consument vraagt, anders red je het gewoon niet. det gemeentebestuur heeft vol gens Toonen te kampen met sterke gerichtheid 'naar Tinnen toe'. „Men kijkt alleen de dienstverlening en daardoor ontstaan gigantische Tureaucratieën. Het plan voor sociale vernieuwing' was op zich een goed idee om de pro- blemen het hoofd te bieden, vr samen met de bewoners zol.,, den de oude wijken wordorLe( opgeknapt. Maar wat is daatj, van in de Leidse regio terecf^e gekomen? Gemeentebesturtr s zijn blijven steken in vage n| ta's die niemand begrijpt. DJ— is heel jammer. In Rotterdal is dat beter opgepakt: daar il men wel de wijken ingegaai) heb ik gehoord. Je ziet waar schijnlijk straks aan de verkj zingsuitslag het aantal ptf J test- of niet-stemmers of| Rotterdammers nu wél tevrj den zijn." Volgens de Leidse hooglerak s hoeven politici niet klakkeld. alle wensen van de burgersf honoreren, maar moi wel bereid zijn daadwerkelil hun oor te luister te leggenjj de discussie aan te gaan. betekent dat je in elk geval I niet een plan meteen dwinl gend moet opleggen zoals lT ij-Weggen dat deed n Betuwelijn. Ze had in eerder stadium naar de be\l ners moeten gaan en moet! luisteren naar de bezwaren! „Ik vind ook dat gemeentel sturen veel meer moeten gl samenwerken om bepaald! dingen te bereiken: de Leidf regio staat veel sterker als gemeenten samen in actie men tegen de overlast v Schiphol bijvoorbeeld. DatB komt nu niet van de grond| „Ik hoop dat de burgers signaal af kunnen gevei dens de verkiezingen", besl hij. „Als de opkomst straks! dramatisch laag is, gebeurtf misschien eens wat. Het be| stuur moet zijn woorden e omzetten in daden." leiden caroline van ov Dit is de vierde aflevering P de serie Leidse wetenschai pers over de verkiezingen! Eerdere afleveringcr nen op 1115 en 17 febru Nog geen subsidie omstrede experiment van Leids bedt den haag/leiden Het is nog zeer de vraag of het Leidse bedrijf Gene Pharming 21,8 miljoen gulden subsidie krijgt voor het op grote schaal produceren van biomedische eiwitten. Onderdelen van het project, waarbij genen van run deren worden gemanipuleerd, worden eerst ethisch getoetst. Als het experiment volgens de toetsing 'ethisch ontoelaatbaar' is, geeft minister Andriessen (economische zaken) geen technisch ontwikkelings krediet (TOK). Dat antwoordt hij op vragen van GroenLinkser van Ojik. Door manipulatie van 4 wil Gene Pharming uiteiri koeiemelk produceren, wj geneesmiddelen kunnen j den gemaakt. Minister driessen van economisch ken heeft in beginsel, d aan alle voorwaarden wal daan, 21,8 miljoen guldei gezegd aan het bedrijf ach) stier Herman. Bij het kamerlid Brart Ojik van GroenLinks welj toezegging verbazing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18