Cultuur Kunst 'Ik leef mijn muziek' ff ïeer kans voor jong muziektalent Kunst uit Jemen bii Cellini: door bomen is bos niet te zien ^bewondering Sultans of Ping: lekkere set van jonge honden uit Cork kunstwerk voor Lissese jrandweer Heldere romanbewerking door Theatergroep Carrousel ONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 HEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356472. PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071-356473 brandweer van Lisse jj||jijgt een ereboog. Een goudgekleurd kunstwerk, dat ontworpen door de Haagse unstenares Leontine Lief- ing. Het kunstwerk dat voor Ie nieuwe brandweergarage p de hoek Trompstraat/Gla- iolenstraat zal worden ge- laatst werd deze week aan e leden van de commissie an cultuur gepresenteerd. De kunstcommissie heeft naniem voor dit ontwerp ekozen," aldus wethouder i. Meulemans-Seelen (WD). )ok het college is unaniem oor het laten vervaardigen an dit kunstwerk. Het is de edoeling dat het nieuwe unstwerk op z'n plaats staat Is in juni ook de nieuwe ka- eme in gebruik wordt geno- )f De ereboog wordt ge- I" Drmd door twee achter el- aar staande ringen die in de rond verdwijnen. Daartus- endoor is de toegangspoort. Iet kunstwerk wordt ver- aardigd uit roestvrij staal, rijgt een speciale coating in pudkleur en wordt zicht- laar voor iedereen naast de hgang van het gebouw ge- flaatst. Angelique Kidjo uit Benin Nieuwe Myriam Makeba Ze is hard op weg om na Myriam Makeba de belangrijk ste zangeres van Afrika te worden. En dat heeft ze dan niet alleen aan haar muziek te danken, maar ook aan haar persoonlijkheid. Angélique Kidjo uit Benin. Twee jaar geleden had ze reeds een bescheiden hit in ons land met het liedje 'Wé-Wé'. Inmiddels is haar nieuwe album 'Ayé' verschenen. Tien uiterst toegankelijke stukken pop muziek die zich door de talloze invloeden op geen enkele stijl laten vastpinnen en zich zelfs amper meer laten van gen onder het toch al zo vrijblijvende begrip 'Afropop'. Een song als 'Azan Nan Kpe' had, afgezien van de taal, zo uit het Franse of Italiaanse poprepertoire afkomstig kun nen zijn. AMSTERDAM PETER BRUYN Heeft het er misschien mee te maken dat Benin - net als Ne derland - een klein land is en gelegen op een kruispunt van koloniale en culturele machten? „Natuurlijk speelt dat mee," reageert de zangeres. „Zelfs de meest westerse elementen in mijn muziek zijn invloeden uit m'n jeugd. Als tiener in de jaren zeventig luisterde ik in Benin al naar Santana, James Brown en noem maar op. Dat hoor je nu weer in mijn liedjes terug. Ik haat het puristische idee dat dat ten koste van je eigen cultuur zou gaan. Purisme en perfectie zijn begrippen die niet bij mij passen. Purisme, daar komen alle oorlogen uit voort." En daarmee is de toon van het gesprek gezet. Want liever dan over popmuziek, praat An gélique over de waanzin van de oorlog in voormalig Joegoslavië, het sterker wordende racisme in landen als België en Duitsland en de recente ontwikkelingen in Rusland. „Als je er serieus over nadenkt is het toch allemaal te gek om los te lopen?" Metronoom En Angélique heeft er serieus over nagedacht. Ze woont al sinds 1980 in Europa. Haar ou ders steunden haar toen ze be sloot om zich in Parijs te vesti gen om van daar uit aan een muzikale carrière te werken. In de tweede helft van de jaren tachtig zong ze zelfs een tijd lang bij de Nederlandse groep Pili Pili van toetsenman Jasper van 't Hof. „Die man speelt rit misch zo strak als een metro noom. Fantastisch gewoon. Daar kan bijna geen Afrikaan tegenop. Ik heb in die periode ook een tijdje in Nederland ge woond en ben van dit land gaan houden. De mensen hier ko men op mij veel minder hypo criet over dan bijvoorbeeld de Fransen. Nederlanders zijn ge lukkig ook niet zo chauvinis tisch." Met Pili Pili maakte ze vier platen, waarna ze weer aan haar solo-loopbaan ging werken. Daar kwam schot in. toen in 1991 op het aan Island gelieerde Mango-label haar album 'Logo- zo' verscheen, geproduceerd door de van Miami Sound ma chine bekende Joe Galdo. Voor de opvolger 'Ayé' zocht de zan geres contact met Will Mowatt van Soul II Soul en David Z die voorheen al met Prince werkte. Ze heeft bewust voor een inter nationale carrière gekozen, met internationale muzikanten en dat is niet mogelijk vanuit Ben in. Daarom woont ze nog steeds in Parijs, zegt ze. Vrouwen Vrouwen hebben het in feite voor het zeggen in Benin, aldus Angélique Kidjo. „De wouwen zijn de baas in huis. Maar ze be heersen ook de handel. De rijk ste mensen in Benin zijn vrou wen. Maar tegelijkertijd houden ze het traditionele familiebeeld in stand: de man respecteert de vrouw, terwijl de \touw ook haar rol van echtgenote en moeder vervult. En ook in Ben in, hoe matriarchaal ook, wordt het van een wouw niet geac cepteerd dat ze professioneel zangeres wordt. Dat associeert men onmiddellijk met drugs en prostitutie. Ik heb gewoon het geluk gehad dat mijn ouders mij altijd steunden." Op het podium lijkt Angéli que van rubber. Een latex pop petje. dat danst, buigt, springt en stuitert. Voortdurend in be weging. zoals ze ook tijdens het gesprek amper een moment stil kan zitten. „Maar ik sta toch ook niet op het podium om uit te rusten?" reageert ze bijna verontwaardigd. „Ik lééf mijn muziek en wil de mensen daar van ook zoveel mogelijk meege ven. Het gevolg is soms. dat ik in m'n enthousiasme op de te nen van m'n muzikanten ga staan of mijn achtergrondzan geressen omverloop." Angelique Kidjo geeft zondag 27 februari een concert in De Melkweg in Amsterdam. Angelique Kidjo: „Purisme en perfectie zijn begrippen die niet bij mij passen. Purisme, daar komen alle oorlo gen uit voort." FOTO LEX VAN ROSSEN iechtnpa .hebben sommiee beroeDsin- or jonge muziektalenten adt op 7 en 8 mei in Utrecht 3r het eerst een nieuwe lan- ijke manifestatie gehouden, t 'Nationaal Jong Talent ;ekend' zal een jaarlijkse ge- jrtenis zijn en is bedoeld >r jonge (8-15 jaqr), zeer be- Mde muziektalenten om zich ii de professionele muziekop- fling te presenteren. Organi- pr is het Utrechts conserva- um. Doordat gemeentelijke mu- kscholen hun traditionele rol 1'toevoerkanaal' aan conser- jaria veelal hebben verloren, .hebben sommige beroepsin- stellingen dit zelf ter hand ge nomen. Ook samenwerking met particuliere muziekdocenten is veel belangrijker geworden dan voorheen. In conservatoria in Den Haag en Rotterdam bestaan zelfs ge- integreerde mavo- en havo-op leidingen. Tijdens het Nationaal Jong Talent Weekend in Utrecht be staat op 7 mei de mogelijkheid tot voorspelen. Op 8 mei spelen leerlingen van de huidige Jong Talent klas voor in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Inlichtingen: 030 31.40.44. beeldende kunst recensie roos van put Expositie 'Twee kunstenaars uit Vemen', beelden en reliëfschilderijen van Eli Gha- raf, sieraden van Jinan Gharaf Te zien t/m 31/3. do t/m zat 14 00-17 00 uur. Gale rie Cellini, Hooigracht 50. Leiden. De eerste internationaal getinte tentoonstelling van dit jaar bij galerie Cellini toont werk van twee uit Jemen afkomstige kun stenaars: beelden en reliëfschil derijen van Eli Gharaf en siera den van de edelsmid Jinan Gha raf. Jinan Gharaf gebruikt uiteen lopende materialen, van goud en zilver tot halfedelsteen. Uit enkele werken spreekt de origi naliteit van deze edelsmid, maar er zijn ook kettingen te zien die binnen het oeuwe ab soluut geen uitstraling hebben en er wat betreft vormgeving ook echt buiten vallen. Dit zijn variaties van verschillende ste nen. charmant gecombineerd wat betreft kleur en vorm. maar met kunst hebben ze weinig te maken. Uit het werk spreekt een nogal simplistische voor keur voor behagen. Ze doen denken aan de kralenkettingen die je maakte op de eerste han- denarbeidles. Het is een raadsel waarom dit werk in een galerie wordt geëxposeerd. Misschien omdat het 'van ver' komt. Andere werken van Jinan Gharaf zijn daarentegen heel bijzonder door de geabstraheer de vormgeving in combinatie met een bepaald soort steen. Uit deze werken spreekt raffine ment met karakter. Bijvoor beeld een broche van zilver, goud en amethist. De vorm is een rechthoek liggende op de lange kant. precies in het mid den van dit vlak steekt de paar se amethist scherp uit. Het con trast van de strakke rechthoek met de expressieve vorm van de steen is geslaagd. Andere aan sprekende werken zijn de ba- rokachtige zwaar ogende arm banden en ringen van zilver in combinatie met (halfiedelsteen. Eli Gharaf laat zich in zijn beeldhouwwerk inspireren door de vlammen die opstijgen bo ven de oliebronnen in zijn ge boorteland. De werken zijn alle verticaal. Op een soort vierkante boomstam, plaatst hij een ab stract element dat doet denken aan vlammen. Dit onderdeel is veelal van koper. De magische krachten van de natuur ver beeldt Eli Gharaf in deze wer ken op geheel eigen wijze. De verschillende elementen zijn lo gisch tot één geheel gecompo neerd met strakke vormen van grote allure, maar echt veel ver beeldingskracht heb je niet no dig om de vlammen boven de oliebronnen te herkennen. De reliëfschilderijen bevatten even eens koper. Gharaf brengt dit dik aan zodat uitstulpingen ont staan. die hij vervolgens weer beschildert. De kleuren zijn vro lijk en de compositie is in zowel de abstracte als figuratieve wer ken druk en niet direct te over zien. Echt krachtige werken zijn het niet, op een enkele uitzon dering na (The musican lady, The three birds). Er is te veel van hetzelfde - kleuren, diverse uitstulpingen en uiteenlopende vormen - in één vlak. Daarnaast vertonen de schilderijen wat co- loriet betreft veel overeenkom sten. De kracht gaat ook verloren als gevolg van het te grote aan tal schilderijen in de galerie. I let unieke karakter van een enkel werk gaat ten onder in de hoe veelheid, door de bomen is het bos niet meer te zien. deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het voord die, hetzij direct, ftzij zijdelings met kunst en cultuur te maken bben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde ichten. Van de snuifdoos van oma tot het .ijsgedraaide muziekstuk \alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt jinderboekenschrijfster Simone Schell uit Noordwijk haar fewondering uit. Ze legt Ide laatste hand aan een iistorische roman voor llwassenen. ,.Ik ben gek lip die dikke donders." Ik ben heel erg gehecht aan deze spiegel. Mijn man en ik hebben hem laten maken door Mino ■Hrtel, de vrouw van The Tjong ■Mig. Hij heeft een aantal van ^Bi boeken geïllustreerd en zo ^Hwe bevriend geraakt. Die ^Hgel hebben we nu een jaar flEen. Ik ben gek op die dikke ders die er boven op zitten, eb er heel veel bewondering r. Maar achter die spiegel zit verhaal dat ik echt ^^derlijkvind. ^^■en gegeven moment ^Hen we verhuizen naar ^^irdvvijk. We zeiden tegen ar: verhuizen we die spiegel i Nee. zei mijn man. dat arden we de verhuizers doen. e^erhebben er van die speciale len voor. We komen hier te enen maken die kist open. 5r depet bovenstuk totaal aan els. Het ovale spiegeltje, de e zo-hes, de ornamenten: alles kapot. Al die vrouwtjes n er af. Toen ik hem zo uit rat zag komen, vond ik dat fg- v trder is er een aanslag op ipiegel gepleegd. Het hout de achterkant begon krom ékken en het zag er naar uit ïet glas elk moment zou en barsten. Dat heeft Mino kig weten te herstellen. Nu pop Jaar RECENSIE HANS KEUZERS Sultans of Ping Niall O'Flaherty. zang. Pat O'Conell, gitaar, Alan McFeely. bas. Mor- ty McCarthy, drums Gezien 23/2 LVC. Leiden Het debuut-album van de Sul tans of Ping 'Casual Sex in the Cineplex' verkocht in Engeland opmerkelijk goed. Voornamelijk door de eerste hitsingle 'Whe re's me Jumper' en daarnaast nog door een aantal zeer hu morvolle catchy-hitsongs. Live geeft de Ierse groep zeker waar voor zijn geld. De Pings speelden gisteravond in het LVC weliswaar een ultra-korte set. maar de kwaliteit en voorname lijk de inzet van de groep ver goedde enorm veel. Een sterke troef is de zanger Niall O'Flaherty. Hij weet met ontbloot bovenlijf zingend zijn beperkte zangkwaliteiten be kwaam te verdoezelen door een energieke Iggy Pop-achtige po diumact neer te zetten. De jonge band kent zijn klas sieken. Soms klinkt O'Flaherty in zijn punksongs als een jonge Johnny Hotten van de voormali ge Sex Pistols. Daarnaast pro beert de band ook met de snel heid van de Ramones een aan tal melodieuze gitaarsongs neer te zetten. De jonge honden uit Cork doen dan nog het meest denken aan de eveneens piep jonge Power of Dreams. Door de snelle afwisseling van num mers - niet meer dan zo'n twee minuten per song - houden de Pings niet alleen de vaart in hun optreden maar weten ze ook zonder een enkele solo van gita rist Pat O'Conell hun optreden te beëindigen. Wat maakt het ook eigenlijk uit. 'Mexico', Japanese girl' en vooral het tijdens de toegift ge speelde 'You talk to much' zijn stuk voor stuk gelikte en daar naast energiek gebrachte pro ducten. Nieuw en verheffend zijn de Sultans of Ping zeker niet. maar live zijn deze jonge honden door de aanstekelijke presentatie en door de up tem po gebrachte no-nonsense songs meer dan de moeite waard. gV had ik mijn twijfels. Wij hebben haar gebeld of de spiegel nog te repareren was. En volgens Mino was het volledig onbegonnen werk. Ze durfde het niet aan. Dat ovale spiegeltje zit op die grote spiegel geplakt. Mino zou hem eraf moeten bikken en dan zou die grote spiegel zeker breken. Ik had me al min of meer bij het verlies neergelegd totdat de baas van dat verhuisbedrijf - Mino's telefoonnummer wilde hebben. Dat vond ik wel wat vreemd want ik dacht: man, daar ben je toch voor verzekerd. Maar goed, die verhuizer maakt een afspraak met Mino. Op haar atelier is hij drie middagen bezig geweest om met een fluppeltje en een hamer alles los te bikken. En verdomd, hij kreeg het voor elkaar. Op zijn dikke buik heeft hij uren liggen lellen om snipper voor snipper de lijst te verwijderen. De verhuizer moest er een aantal spiegels voor breken maar dat ovaaltje kreeg hij ook voor elkaar. Mino vroeg hem waarom hij zo veel moeite nam. Die verhuizer vertelde dat het gemakkelijk genoeg was om de zaak op te lossen via de verzekering. Die mensen zijn gek op die spiegel en dus doe ik alles om hem te maken, zo vertelde hij. Dus zitten die dikke dames met hun vleugeltjes weer keurig op de lijst. De buitengewone zorgvuldigheid van die verhuizer, waar kom je dat nog tegen? I )at is echt een wonder. TEKST LFTTY STAM foto ioek zuyderduin different' van Alberto Moravia door The atergroep Carrousel Regie Marites Heuer (tevens bewerking) en Lriwien Roothaan Spel Lieke-Rosa Afbnlt. Dik Boutkan. Marlies Heuer. Ludo Hoogmartens en Trudie Lute Gezien 23/2, LAKtheater, Leiden Aldaar nog te zien vanavond Bij gebrek aan energieke initia tieven resteert alleen nog de on verschilligheid. De ouderen in dit stuk zijn al zo ver. De jonge ren pogen zich nog te verzetten, maar ook zij behoren uiteinde lijk tot de 'onverschilligen'. Het is een vreugdeloze manier om zich in het kennelijk onvermij delijke van hun bestaan te schikken. De ouderen zijn hier een overheersende moeder en haar min of meer geheime minnaar I.eo. van wie zij financieel ge heel afhankelijk is. Ze heeft er heel wat voor over om haar po sitie binnen de gegoede burgerij te kunnen behouden. Leo krijgt steeds meer belangstelling voor haar dochter Carla. Die gaat al gauw zonder hartstocht op zijn avances in. want wat zou afwij zen nu eigenlijk opleveren? Haar broer Michele verzet zich aanvankelijk nog wel tegen de versierpogingen van Lisa. de oudere vriendin van zijn moe der en voormalige geliefde van lëo. Even overweegt hij een daad te stellen en uit wraak I>eo te vermoorden, daartoe aange zet door Lisa. Hij aarzelt en faalt, want hij verzuimt het pistool te laden. Ook hij zal zich voortaan schikken. Deze voor stelling laat daar geen enkele twijfel over bestaan. Carrousel heeft in het verle den al vaker laten blijken met het bewerken van een roman goed uit de voeten te kunnen. De kern van het verhaal wordt naar net niet puur realistische toneelbeelden vertaald. Voort durend bevinden de personages zich in eikaars nabijheid, of dat er voor het verhaal nu wel of niet toe doet. Overal staan stoe len. want alle spanningen spe len zich immers binnenskamers af. Bovendien wordt er bijna zo iets als gelijktijdigheid gesugge reerd. De gebeurtenissen lijken zich eerder tegelijk dan na el kaar af te spelen. Terwijl Lisa en Leo binnen de voorstelling als een soort aange vers fungeren, verschuift het zwaartepunt in het verhaal van moeder via dochter naar de zoon. De moeder verbergt haar verbittering, dochter Carla speelt een sterke wanhoopsscè- ne en tenslotte zoon Michele vervalt na zijn zinloze daad in berusting. Carrousel heeft dit al les tot een stuk van vijf kwartier gecomprimeerd. De opzet daar van is helder cn biedt mede door de kwaliteit van de acteurs boeiend theater.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9