Drugvrije cel haalt weinig uit OPRUIMING NOV: Pensioen, zorg en kiale zekerheid op helling Kwaliteit moet fruitteler redden Banco s trekken harder DE LAATSTE WEEK Binnenland Fleur zwaait haar baas uit JNPERDAG 24 FEBRUARI 1994 5 pelburg» De Zeeuwse politie heeft een 36 jongens tellende rdbende opgerold die verantwoordelijk wordt geacht voor 79 allen van vernieling, diefstal en overlast in Middelburg. Te- achttein jongens is proces-verbaal opgemaakt, twee van hen ©voorgeleid aan de officier van justitie. Vijftien bendeleden q voor alternatieve straffen doorverwezen, terwijl de rest van Hroep weer op vrije voeten is. De schade wordt geschat op 70.000 gulden. De jongens zouden uit verveling tot hun da- laizijn gekomen. r»d Ser keuzevrijheid voor individu b»oninklijk Nederlands On- iners Verbond (KNOV) wil zondheidszorg, de sociale wtheid en de pensioenrege- ?kt op de helling zetten om n g, het verschil tussen bru- i nettoloon, te verkleinen, gt al wil het KNOV een room van ongeveer 75 d gulden grondig verleg- het aan de organisatie het midden- en kleinbe- Qgt, verdwijnt de verplichte jfondspremie. In plaats 'Uin gaat men een commer- rt premie betalen die geen jstf heeft met het inkomen, indr krijgt iedere verzekerde 62ken met een verplicht ei- s?sico van duizend gulden, .pjitte moeten de medicij- ilf (eer uit de Algemene Wet chUdere Ziektekosten &l) worden getild. Het, ziet hierin een middel i uit de hand gelopen kos- flflipn medicijnen terug te an en. ingrepen in de gezond- !org maken deel uit van lesomvattend plan om de et een kwart tot de helft te ""Inen. Dat is volgens het .broodnodig met het oog creëren van meer werk- nheid. lederland is deze zogehe- g in vergelijking met om- je landen veel groter. De skosten zijn daardoor re- oger. De Sociaal-Econo- Raad (SER) heeft on- ifgesproken dat voor het nen van de wig vijftien gulden aan ombuigin- idig is. In de KNOV-visie" jr op termijn tussen de 37 iljard gulden aan geld- ln worden verlegd ten be an wig-verkleining. 'NOV zet vooral in op in- havelte Het Belgische trekpaard Fleur staat strak in het gelid tussen de manschappen van se. Kautz vertrekt naar het voormalige Joegoslavië waar hij de rechterhand wordt van de het 42ste tankbataljon uit Havelte. Het paard is de mascotte van het bataljon waar gisteren Nederlandse Unprofor-generaal Van Baal. foto anp het commando werd overgedragen van overste Kautz naar overste Van Boudijk Bastiaan- Afgekickte gevangenen vervallen in oude gedrag grepen in gezondheidszorg, so ciale zekerheid en oudedags voorzieningen. Ook wil deze werkgeversorganisatie verdere lastenverlichting voor werkne mers en bedrijfsleven. Het verbond pleit ervoor het stelsel van oudedagsvoorzienin gen te individualiseren. De AOW-leeftijd blijft vooralsnog 65 jaar, maar werknemers moe ten meer individuele vrijheid krijgen om aanvullende pen sioenen te kopen. Collectieve deelname aan pensioen- en VUT-regel in gen ziet het KNOV liever verdwijnen. Verder wil de ondernemersor ganisatie een ministelsel invoe ren voor de sociale zekerheid. Werknemers hebben daarin recht op een basisvoorziening ter hoogte van een bijstandsuit kering. Voor alles wat ze meer willen, moeten ze zich maar in dividueel bijverzekeren. Het KNOV wil de lastendruk met vijftien miljard verminde ren. Daarbij denkt de organisa tie vooral aan verlaging van het tarief in de eerste schijf en het langer laten doorlopen van deze en de daaropvolgende schijven. De onlangs door het kabinet aangekondigde vermindering van vijf miljard lastendruk vormt een eerste goede aanzet, vindt de ondernemersvereni ging- KNOV-belastingdeskundige Bongers, die de nota heeft op gesteld, stelt dat de essentie van de KNOV-benadering is dat de werknemer veel meer vrijheid krijgt om een pakket samen te stellen aan sociale voorzienin gen dat bij hem past. Bongers erkent dat werknemers door de wig-verkleining netto meer in handen krijgen, maar dat zij te vens meer geld kwijt zijn aan nieuwe verzekeringen die de oude collectieve voorzieningen moeten vervangen. De sfeer in gevangenissen knapt er van op. maar verder zetten drugvrije afdelingen in gevangenissen geen zoden aan de dijk. Eenmaal buiten de celmuren vallen ex-gede tineerden die verslaafd waren vrijwel direct terug in hun oude gedrag. Gemiddeld zijn ze na twee jaar weer even crimineel en verslaafd als andere ex-gevangen en. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen in opdracht van de ministeries van justitie en WVC Twee jaar lang volgden Nij meegse psychologen de gangen van 178 verslaafden uit het huis van bewaring Rotterdam Noordsingel en de gevangenis Kruisberg in Doetinchem. Van middag presenteerden de on derzoekers hun bevindingen. Formeel zijn drugs in alle ge vangenissen strikt verboden, maar in de praktijk blijkt dat niet te realiseren. Naar schat ting de helft van de 25.000 per sonen die jaarlijks worden op gesloten, is verslaafd. Zij weten op de meest ingenieuze manie ren (bijvoorbeeld onder een postzegel op een brief) drugs naar binnen te smokkelen. Jus titie is om die reden in de loop van de jaren tachtig begonnen met het installeren van speciale drugvrije afdelingen. Verspreid over het land zijn er nu elf van zulke afdelingen met in totaal 250 cellen. Begeleid door hulpverleners van de Con sultatiebureaus voor Alcohol en Drugs (CAD) kunnen verslaafde gedetineerden daar vrijwillig af kicken. Wie toch wordt betrapt op verdovende middelen, wordt direct overgeplaatst. Urine-con- trole moet stiekem gebruik ge heel uitsluiten. „Binnen de gevangenissen is men heel postief over de drug vrije afdelingenzegt onder zoeker Van den Hurk. „Bewaar ders en gedetineerden gaan er wat vriendschappelijker met el kaar om: er wordt minder snel met sleutels gezwaaid. Voor ver slaafden is het bovendien heel goed om eens een periode zon der drugs te zijn. Eindelijk weer eens de hand door je haren voe len of weten hoe een boterham met kaas smaakt: je moet niet onderschatten hoe belangrijk dat voor iemand is." Eenmaal buiten de celmuren blijkt het met de goede voorne mens echter snel gedaan. Bin nen twee jaar is het effect van een verblijf op een drugsvrije af deling verdwenen. Desondanks zijn de onderzoekers geen voor stander van het afschaffen van de speciale afdelingen. „Integendeel", zegt Van den Hurk. „Wij pleiten juist voor een verbreding en verbetering van het systeem. Zo zou je heel goed al in de gevangenis kun nen starten met methadonpro- gramma's. Dat vergemakkelijkt niet alleen het afkicken, het ver soepelt ook de overgang naar de hulpverlening na afloop van de detentie. Veel CAD's werken immers ook met methadon." Het ministerie van justitie wilde gisteren nog niet reageren op de gegevens van het rapport. Landbouwschap velt hard oordeel in reddingsplan De circa 3.000 Nederlandse fruittelers moeten minder fruit produceren dat goedkoper is en beter van kwaliteit. Alleen dan heeft de sector kans om te over leven. Dat stelt het Land bouwschap in een reddingsplan voor de fruitteelt, waar de nood hoog is gestegen. Bijna een kwart van de telers kampt met acute geldproblemen als gevolg van de Europese overproduktie. De winkelprijs van appels is al maandenlang bijzonder laag en een fors aantal telers had al geen financiële reserves meer als gevolg van twee vernietigen de nachtvorsten in 1990 en 1991. Het Landbouwschap consta teert bezorgd dat vooral de mo derne fruitbedrijven in moeilijk heden verkeren. Deze bedrijven zijn veelal voor een groot deel gefinancierd met geleend geld. De overheid moet de sector een duwtje in de rug geven om zo veel mogelijk telers overeind te houden, vindt het schap. Daarnaast moet de sector zelf werken aan een betere kwaliteit. Een te groot deel aan inferieur fruit komt bij de consument te recht, luidt het harde oordeel. „Een strengere selectie zou dit kunnen voorkomen. Daarmee ontstaat een kleiner aanbod van beter betaald eetfruit", aldus het Landbouwschap. Volgens het rapport moet de afzet van fruit worden gecon centreerd. De verkoop gebeurt nu door te veel veilingen. Een centraal bemiddelingsbureau dat rechtstreeks aan de groot handel levert, kan de afzet bun delen en daarmee een betere prijs bedingen, meent het Land bouwschap. Pogingen tot de oprichting van een dergelijk be middelingsbureau zijn tot nu toe echter gestrand op de onwil van veiling Geldermalsen, één van de belangrijke fruitveilingen van Nederland. De fruittelers hebben tot nu toe tevergeefs gevraagd om ex tra overheidssteun om de gevol gen van de nachtvorsten in 1990 en 1991 te compenseren. Ze wijzen daarbij op akkerbou wers in het noorden en hoeren in Limburg die wel schadeloos worden gesteld voor de gevol gen van wateroverlast. Minister Bukman van landbouw beraadt zich nog over extra steun, maar heeft al gezegd dat de fruittelers geen gouden bergen hoeven te verwachten. 33 Ken wereldnaam in tapijten sinds 1919- Heemstede. Bronsteeweg 2. telefoon 023-292509. >rt _j_Jterdam*Eindh( en*( >r< mingen*Heemstede*Hengek •H0versum*'nibuig«t trecht* Veenhuizen nog onbekend en onbemind veenhuizen anpvan justitie en/of de rechter commissaris kunnen voor gemotiveerde jongeren tussen de 18 en 23 jaar de voorlopige hechtenis schorsen voor deel name. Wanneer de jongere zich aan de regels houdt, hoeft hij vervolgens niet meer voor de rechter te komen. Daarnaast kan de rechter deel name opleggen als bijzondere voorwaarde naast een voorwaardelijke gevangenisstraf. Het kampe ment kan dienen als straf voor vergrijpen en mis drijven die normaal gesproken tussen de zes maanden en twee jaar cel zouden opleveren. De jongere moet vijftien maanden in de 1WI door brengen, waarvan de laatste zes weken onder in- tensieve begeleiding buiten de inrichting worden doorgebracht Justitie vindt het voorbarig om nu al te conclu deren tot een mislukking van het experiment. Volgens de woordvoerder van het ministerie heb ben nieuwe initiatieven echter altijd ruim tijd no dig. Vandaag wordt een nieuwe deelnemer opge nomen. morgen worden er nog twee verwacht. Daarnaast zijn er voor de komende weken nog twee in aantocht, aldus de woordvoerder. De ex ploitatiekosten van het JWI bedragen bij volledig functioneren 4,8 miljoen gulden per jaar, bijna een kwart miljoen per deelnemer per jaar. De Jeugd Werk Inrichting (|WI) in Veenhuizen heeft een weinig voorspoedige start gehad. Sinds het zogeheten 'kampement van Lubbers' per 1 ja nuari de poorten opende, zijn er niet meer dan vijf jongeren geplaatst, van wie één na korte tijd weer is weggestuurd. De 1WI telt totaal twintig plaatsen. Justitie wijt de trage start vooralsnog aan de on bekendheid van de inrichting.. Er wordt door het ministerie hard aan gewerkt om de JWI nadruk kelijker onder de aandacht te brengen van rech ters en advocaten in de arrondissementen van waaruit jongeren in Veenhuizen kunnen worden geplaatst - Amsterdam, Alkmaar, Almelo en Rot terdam. Justitie vermoedt dat het tot nu toe beperkte aantal opnamen ook te maken heeft met de strin gente toelatingseisen waaraan de jongeren moe ten voldoen. Ze moeten niet alleen hun misdrijf hebben bekend, maar zich ook vrijwillig onder werpen aan het regime. Op het kampement wil het kabinet jeugdige delinquenten discipline en arbeidszin bijbrengen. Zij worden daarvoor onder meer in de bossen aan het werk gezet. De officier. delft* En zo haalde weer een groepje Nederlanders het Guinnes Book of Records. 250 'Bahco's', studenten van de faculteit bouw kunde van de TU Delft trokken gisteren om het hardst touw met 250 medestudenten van de faculteit civiele techniek. Dit alles ter gelegenheid van het eeuwfeest van de studentensocietiet Het Ge zelschap Practische Studie. De bouwkundestudenten trokken er net wat harder aan en zodoende trokken de civiele-techneuten aan het kortste eind. foto anp her/aan pictirsi Arbeidsbureau mag kansloze laten zitten den haag npa Het arbeidsbureau hoeft zich van minister De Vries van socia Ie zaken niet meer in te span nen voor enkele tienduizenden werklozen die geen enkele kans meer hebben om nog aan de slag te komen. Het gaat daarbij om criminelen, verslaafden en andere problematische geval len, zo heeft De Vries de Kamer gisteren laten weten. De arbeidsbureaus (RBA) zelf zijn al langer in discussie over de vraag of ze zich nog wel voor iedereen moeten inspannen. De tijd die aan hopeloze gevallen wordt besteed, gebruiken ze lie ver voor mensen die nog wel een kans op werk hebben. Bin nen de RBA's lopen de schattin gen van het aantal onbemiddel bare werklozen uiteen van en kele tienduizenden tot bijna 200.000. De vereniging van di recteuren van sociale diensten Divosa houdt het op een kwart miljoen. De Vries bindt zijn toestem ming aan strikte voorwaarden. Niet alleen beperkt hij de groep tot enkele tienduizenden, ook wil hij dat de RBA's na verloop van tijd bekijken of deze men sen nog steeds onbeiniddelbaar zijn. CP'86 'opgepakt' na discriminatie alkmaar anp De Alkmaarse politie heeft pro ces-verbaal wegens discrimina tie opgemaakt tegen het Alk maarse bestuur van de Cen trumpartij'86. Deze extreem rechtse partij liet op verkie zingsborden de slogan 'Eigen volk eerst' aanplakken. Op last van het gemeentebe stuur van Alkmaar zijn de affi ches inmiddels verwijderd om dat ze in strijd met artikel één van de Grondwet. Dat bepaalt dat allen die zich in Nederland bevinden in gelijke gevallen ge lijk worden behandeld. De Kies raad vond in 1992 bij de in schrijving van de GP'86 op de zelfde gronden de leus ontoe laatbaar. In overleg met de officier van justitie heeft de politie besloten proces-verbaal wegens discri minatie op te maken. Kabinet zwakt beperking WW af den haag npa Het kabinet zwakt de eerder voorgenomen beperking van het recht op een WW-uitkering af. De werkloze moet minstens 35 weken in het jaar vooraf gaand aan de werkloosheid ge werkt hebben om in aanmer king te komen voor een uitke ring. Minister De Vries van soci ale zaken stelde eind vorig jaar nog de eis van 39 weken. Met de versoepeling komen de bewindslieden tegemoet aan kritiek van de vakbonden. Die waarschuwden dat met name werkloze bouwvakkers geen WW meer zouden krijgen en di rect op de lagere bijstandsuitke ring zouden zijn aangewezen. I lot kabinetsvoorstel wordt naar verwachting deze week nog aan de Tweede Katner voorgelegd. Het kabinet besloot vorig jaar het recht op een werkloosheids uitkering te beperken om de oplopende WW-uitgaven een halt toe te roepen. Daar gingen langdurige onderhandelingen met de regeringspartijen CDA en PvdA aan vooraf. De 39 we ken was een compromis. Op dit moment is 26 weken werk in het jaar voorafgaand aan de werkloosheid voldoende voor een WW-uitkering (zeventig procent van het laatstverdiende loon gedurende een half jaar). Onlangs werd al bekend dat de voorgenomen verhoging van de drempel aanzienlijk meer zou opleveren dan de 280 miljoen gulden die beoogd werd. 'Kindervriend' pakte kinderen amsterdam anp Een 63-jarige Amsterdammer en een 50 jarige Zeistenaar zijn opgepakt wegens ontucht met zeven jongens en een meisje uit Amsterdam tussen de acht en veertien jaar. De zedenpolitie kwam het duo op het spoor door video-opnamen van de ontucht, die de recherche vorig jaar in handen kreeg. De kinde ren kregen regelmatig cadeau's, werden getrakteerd op zwem- badbezoek of op reisjes naar pretparken. De Amsterdammer stond bekend als kindervriend. Hij won niet alleen het vertrou wen van de kinderen, maar ook van hun ouders. Niemand keek er van op als een kind een nachtje bij hem logeerde. erkeersboetes sneller geïnd y/AARHet rijk is steeds minder tijd kwijt met het innen van keersboetes. Sinds de boetes per giro worden afgehandeld, laait ruim 92 procent van de overtreders meteen na de eerste likking en/of aanmaning. Volgens minister Hirsch Ballin is de j-Mulder, die de verkeersovertredingen uit het strafrecht heeft :Qaald en zo de girale inning van de boete mogelijk maakte, Jrmee een doorslaand succes. Vroeger duurde het gemiddeld )e jaar voordat negentig procent van de overtreders had be- Jrie jaar cel wegens autozwendel ppelburg* Een 25-jarige automonteur uit het Zeeuwse Krui ngen moet drie jaar de cel in wegens de diefstal van een hele peperdure personenwagens. Zijn 24-jarige compaan kreeg je maanden cel wegens medeplichtigheid. Het duo had het pmamelijk voorzien op Porches, BMW's en Mercedessen, prbij de vaak geavanceerde alarminstallaties geen probleem br het duo vormden. In een loods in Kwadendamme werden (auto's vrijwel volledig gesloopt. De carrosserie werd vervol- hs gedumpt en de onderdelen werden verkocht. De politie b het stel vrijwel op heterdaad bij de sloop in de loods betrap- 31 door een tip van de Criminele Inlichtingen Dienst. trinchemEen 23-jarige man uit Zevenaar en een 18-jarige in- dier van Ermelo hebben bekend betrokken te zijn geweest bij ■noord op een Arnhemse taxichauffeur op 3 juli 1993 in Doe- Ihem. Eind oktober 1993 werd het speciale recherchebij- Ikdsteam opgeheven omdat het spoor was doodgelopen. In Hember kwam nieuwe informatie naar boven tijdens een re- jtcheonderzoek in Zevenaar. Daarop in in januari het onder- Ie heropend. Dat leidde uiteindelijk tot de aanhouding van Se verdachten. jeuwse politie rolt jeugdbende op ferlopen rijbewijs mag omgewisseld l haag Automobilisten die wegens bijzondere omstandighe- fchun oude linnen rijbewijs niet voor 1 oktober 1992 hebben pgewisseld voor een nieuw, kunnen daarvoor alsnog een ver lek indienen. Het gaat dan met name om personen die ten tij- [van de omwisseling vanwege medische redenen geen rijbe- js konden krijgen, in het buitenland verbleven of tijdelijk een [tzeggeing van de rijbevoegdheid hadden. Minister Maij-Weg- r van verkeer en waterstaat maakte deze regeling gisteren be- hd. Naar schatting hebben rond de één miljoen personen hun (de rijbewijs destijds niet op tijd ingewisseld. lannen aangehouden voor taximoord

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5