Europese Hof brengt milieuwet in gevaar fe iK MIS ff „Ik wil niet alleen weten of ik kan lenen, ik wil die lening nu ook afsluiten. Binnenland 'Boeing heeft schuld aan ramp Bijlmermeer' VAD E. Bezuinigen op WW, ZW en WAO Noodkreet van een dwaze pappa Notarissen: Tarief gaat niet omlaag Zes jaar geëist tegen leider van drugbende Twee jaar cel voor 'Monster van de Jura' Simons schrapt nog even 255 miljoen Huizen voor Duitsers in Duitsland DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 n Nederlands Persbureau Nederland» Pan a Man reed 43 jaar zonder rijbewijs nfn haag De politie van Den Haag heeft gisteren een 61 -jarige automobilist aangehouden die al 43 jaar zonder rijbewijs reed. De Hagenaar was doorgereden nadat hij een aanrijding had ver oorzaakt. De politie reed hem klem. Verdachte vliegt aanklager aan utrecht Officier van justitie mr. E. Julsing is gisteren tijdens een zitting van de Utrechtse kinderrechter aangevlogen door een 18- jarige man uit Nieuwegein. Zij bleef ongedeerd omdat de advo caat van de man, die terecht stond voor bedreiging en geweld pleging. haar snel te hulp schoot. Het was niet duidelijk waarom de Nieuwegeiner plotseling op de officier afstormde, de dossiers van tafel sloeg, haar bij de schouders greep en probeerde haar achterover te duwen. De man werd ingesloten en kreeg een pro ces-verbaal. Bouw viaduct Zaanstad uitgesteld zaanstad» De gemeente Zaanstad mag voorlopig niet beginnen aan de bouw van een dubbel viaduct bij het snelwegknooppunt Zaandam. Dat heeft de rechtbank van Haarlem gisteren bepaald op een schorsingsverzoek van de Milieufederatie Noord-Elolland (MNH) en omwonenden. De rechtbank oordeelde dat het on derzoek van Rijkswaterstaat naar geluidsoverlast voor de omge ving onvoldoende is. Het viaduct moet de oplossing bieden voor de dagelijkse files tussen Purmerend en Amsterdam. Broers Van der Valk heden voorgeleid schiphol* Samen met andere verdachten in de belasting- en premiefraudezaak van de gelijknamige hotelketen zijn de twee broers Gerrit en Arie van der Valk vandaag voorgeleid voor de rechter-commissaris in Den Haag. Vergezeld van hun echtgeno ten en een aantal rechercheurs kwamen zij gisteren uit Curasao aan op Schiphol. Greenpeace voorziet ramp brussel* aly knol Conclusie Israëlische onderzoekers: De strenge milieuwetgeving in Nederland, Denemarken en Duitsland dreigt te worden getorpedeerd door het Eu ropese Hof van Justitie in Luxemburg. Het is niet uitge sloten dat het Hof nog voor de zomer besluit dat deze drie landen hun regels ten aanzien van het giftige PCP (pentachlorophenol) moeten versoepelen tot het veel la gere Europese gemiddelde. Het besluit zou ook grote ge volgen kunnen hebben voor de Nederlandse wetgeving ten aanzien van cadmium en de plannen van de drie lan den voor de recycling van verpakkingsmateriaal. door Duitsland veel strengere normen mocht stellen aan het gebruik van PCP (pentachlorop henol) in de industrie dan in de geharmoniseerde Europese wetgeving is voorzien. Frankrijk kwam in het geweer tegen het besluit om Duitsland zijn zin te geven en deponeerde een klacht bij het Europese Hof. Volgt het hof het advies van de advocaat-generaal, dan heeft dat ook gevolgen voor Neder land. Net als Duitsland heeft Nederland een aanvraag inge diend bij de Europese Commis sie om voor PCP een uitzonde- correspondent Volgens de Europese afdeling van Greenpeace ..dreigt een ramp voor het milieu". „Deze vooruitstrevende landen moe ten hun nek uitsteken en een hoop rotzooi schoppen", aldus Greenpeace in Brussel. Bij het Europese Hof ligt mo menteel een advies van advo caat-generaal Tesauro om de Europese Commissie in het on gelijk te stellen. Het gaat om een beslissing van de Commis sie uit december 1992, waar- nng op de Europese regel te mogen maken. Voorts wil Ne derland strengere regels hante ren voor cadmium. PCP wordt vooral gebruikt om bepaalde soorten textiel, leer en hout te bewerken. Cadmium wordt on der meer voor de kleuring van plastic kratten gebruikt. Greenpeace in Brussel meent dat het hof tevens de plannen van Nederland, Denemarken en Duitsland kan doorkruisen om het hergebruik van verpak kingsmateriaal veel ambitieuzer aan te pakken dan in de regels van de Europese Unie staat. Voorts noemt Greenpeace het dreigende besluit „een teken aan de wand voor de vier kandi daatleden van de Europese Unie, die hadden gehoopt dat hun progressieve milieuwetge ving na hun lidmaatschap door de rest van Europa zou worden overgenomen". Het gaat met name om Noorwegen. Zweden en Finland. Het vierde land waarop Greenpeace doelt, is Oostenrijk. Dv'A^ jeruzalem «afp De verantwoordelijkheid voor de Bijlmerramp, die 43 mensen het leven kostte, ligt bij de Ame rikaanse vliegtuigbouwer Boeing. Dat is volgens de Israë lische televisie de conclusie van de onderzoekscommissie die de Israëlische regering na de ramp van 4 oktober 1992 heeft inge steld. De resultaten van het onder zoek worden vandaag officieel overhandigd aan de minister van transport. Gelijktijdig pre senteert in Den Haag de Rijks luchtvaartdienst (RLD) zijn be vindingen over de ramp aan minister Maij van verkeer en waterstaat. De RLD heeft de zaak in opdracht van de Neder landse regering onderzocht. De bemanning van de Boeing 747* van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al heeft 'volgens het Israëlische rapport „alle regels in acht genomen en geen enkele fout gemaakt". Het Voorzitters: 'Politiek moet toe naar nieuwe stijl' den haag npa ongeluk is te wijten aan een „defect aan de bevestigingen van de motoren van het vlieg tuig", dat tot het loslaten van twee motoren heeft geleid. „Elf minuten nadat het vlieg tuig was opgestegen, werd de piloot gewaarschuwd dat een der motoren vlam had gevat. De piloot heeft toen de snelheid verhoogd in de hoop dat de wind de brand zou blussen. Maar de motor is toen losge raakt en nam in zijn val de an dere motor op dezelfde vleugel mee", aldus het rapport. De commissie concludeert dat El Al alle instructies van Boeing voor het onderhoud van het vliegtuig heeft gerespecteerd. De RLD heeft enkele maan den geleden in Den Haag een aantal hoorzittingen gehouden waarin de betrokkenen werden gehoord. Na afloop weVd al be kend dat de ophanging van de motoren de oorzaak van het on geluk was. VNO en NCW stellen snij-operatie van 6 miljard voor den haag «anp De werkgeversorganisaties VNO en NCW willen zes miljard gul den bezuinigen door een ande re opzet van de werknemersver zekeringen WW, ZW en WAO. Het leeuwendeel van de bezui nigingen vinden ze in de WAO. Arbeidsongeschikten komen in hun plannen daarbij (na hoog uit twee jaar) in de bijstand te recht. Dat levert 3,5 miljard gul den op. Kern vjm het voorstel is dat werkgevers en werknemers (maximaal) de eerste twee jaar van werkloosheid en ziekte ver antwoordelijk zijn voor de soci ale zekerheid. Daarna verschuift de verantwoordelijkheid naar de overheid. De uitkeringen zijn de eerste twee jaar gekoppeld aan het laatst verdiende loon. Langdurig werklozen en arbeidsongeschik ten vallen daarna terug op de bijstand. Werklozen moeten wèl hun vermogen opsouperen al vorens ze bijstand krijgen, ar beidsongeschikten hoeven dat niet. Vorig jaar ging er 46 miljard gulden om in de werknemers verzekeringen. De werkgevers zien de hoge kosten van de so ciale zekerheid als een van de structurele oorzaken van de la ge arbeidsdeelname in ons land. NCW-voorzitter Blankert er kende dat het om een versobe ring gaat, maar noemde die on ontkoombaar. Volgens hem moeten de lusten en lasten op ondernemingsniveau komen te liggen en de ruimte voor afwen teling op 'anonieme gezamen lijkheid' worden afgesneden. VNO en NCW schaffen de ziektewet af. De werkgever wordt wettelijk verplicht de eer ste zes maanden zeventig pro cent van het loon door te beta len. Vervolgens komt de werk nemer in de nieuwe WAO te recht. Naarmate iemand ouder is, duurt de uitkering (zeventig procent) langer, maar tenmin ste zes en hooguit achttien maanden. Na de ZW/WAO-periode van ten hoogste twee jaar volgt een basisuitkering ter hoogte van het sociaal minimum. Die loopt door tot iemand 65 wordt. De nieuwe WW krijgt in het voor stel ook twee fasen. Eerst een halfjaar zeventig procent en vervolgens, via eenzelfde op bouwsysteem als in de WAO, zes tot achttien maanden even eens zeventig procent. De toe gang tot de WW wordt bemoei lijkt. delft Een dwaze vader kalkt zijn leed langs de A13 tussen Delft en Rotterdam. De vereniging Dwaze Vaders bestaat uit vaders (en dwaze opa's en oma's) die na een echtscheiding van de rechter hun kind zeer beperkt of helemaal niet meer mogen zien. foto»anp )e politiek moet naar een nieu- ve stijl toe om de kiezers weer aan zich te binden. Politici moeten luisteren naar de bur gers, een schakel vormen tussen overheid en burgers, publiek debatteren. De politiek moet af van de pretentie oplossingen op zak te hebben, niet zoveel in achterkamertjes regelen en de batten niet meer in de sfeer van winnaars en verliezers trekken. Deze oproep doen de voorzit-' ters Tjeenk Willink van de Eer ste Kamer en Deetman van de Tweede Kamer in een gezamen- ijk interview in Trouw. den haag npa 'Organisatie is niet ontmanteld' amsterdam vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is. krijgt u de volgende dag het contract thuisgestuurd. Zodra dat wilt. Een thuisbankier belt dan even de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Zn makkelijk (.jat dat bij de Postbank. Ken thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: (058)95 23 45. U vertelt dan uw giro nummer, uw netto-inkomen en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wiIt lenen Een medewerker Postbank Leenlijn vo« de wordt het geld op uw B girorekening gestort. De Postbank Leen- B lijn is door de weck B bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Kortom: als u een lening af wilt sluiten, belt u nu de Postbank l^ccnlijn. M Zes jaar cel is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de leider van een drug bende die zelfs vanuit zijn cel nog actief was. Volgens Justitie staat de man aan het hoofd van een bende die duizenden kilo's Marokkaanse hasj in Nederland importeerde en daarmee een slordige zestig miljoen gulden verdiende. „Deze criminele organisatie is met de arrestatie en berechting van de topman niet ontman teld. Ze is volledig in bedrijf, want er lopen nog ettelijke kop stukken vrij rond. Het oppakken van de leider heeft geen enkele invloed op de geldstromen", al dus de officier van justitie, mr. I. Valente. Valente acht bewezen dat de verdachte, tevens autocoureur, ruim vier jaar aan het hoofd heeft gestaan van een omvang rijke bende die drugwinsten met sporttassen tegelijk witwas te. Wat betreft zijn misdaadfor tuin is de autocoureur voorlopig niet af van Justitie. Er is nog een onderzoek gaande naar het cri minele vermogen van de man. Dat kan in het kader van de 'Pluk-ze'-wetgeving worden in gepikt door Justitie die daarvoor tot twee jaar na het vonnis van de rechtbank de tijd heeft. Advocaat mr. P. Doedens wil dat de rechtbank voorlopig nog geen eindvonnis wijst. Volgens hem moeten nog ettelijke getui gen worden gehoord, wil het onderzoek volledig genoemd kunnen worden. Doedens be strijdt dat zijn cliënt zich vanuit de gevangenis ook met de drug handel bezighield. De ruim 14.000 telefoongesprekken die de man met telefoonkaarten voerde, werden geruime tijd af geluisterd. Daaruit maakte Jus titie op dat de man crimineel actief was. Volgens Doedens is die conclusie onjuist. Wat de man aan de telefoon heeft be sproken, is tijdens de zitting niet duidelijk geworden. Uit spraak op 9 maart. 'Man is een tijdbom amsterdam* Een 39-jarige Zwitser is giste ren door de rechtbank in Am sterdam veroordeeld tot twee jaar cel voor poging tot ont voering van kinderen en ver boden wapenbezit. Zijn 22-ja- rige ex vriendin kreeg achttien maanden. De eis was 2,5 jaar Bij het opleggen van de straffen hield de rechtbank re kening met de rapporten die deskundigen van net Pieter Baancentrurp (PBC) over het tweetal uitbrachten. Volgens het PBC, is de man een 'tijd bom' die zo kan afgaan. Hij heeft als bijnaam 'Monster van de lura' omdat hij in Zwitser land wordt gezocht voor het maken van kinderporno waar bij hij zeer jonge kinderen, zelfs baby's, seksueel mis bruikte en mishandelde. In Nederland bleef het alleen bij poging tot ontvoering van kin deren. de man en de vrouw hebben op de Veluwe rond ge reden in hun auto met een speciale kooi om kinderen in te stoppen. Volgens de rechtbank is de Zwitser verminderd toerekc ningsvatbaar De man werd in het huis van bewaring ook al behandeld als randfiguur. De rechtbank zag er geen heil in om TBS op te leggen, omdat het Zwitserse paar nog dit jaar moet worden uitgeleverd aan de Zwitserse justitie wegens mishandelingen seksueel mis bruik van diverse kinderen. De rechtbank vindt dat de twee met hun strafzaak grote onrust in Nederland hebben ge/aaid, vooral onder moeders en kinderen. Dat landelijke gevoel van onveiligheid' be perkt kinderen in hun vrijheid, vindt de rechtbank. De twee worden nog dit jaar uitgele verd. Nieuwe KLOZ-voorz.itter Wiegel trekt meteen fel van leer POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank. herzogenrath npa Een Nederlands bouwbedrijf gaat in het Duitse Herzogenra- th, vlak over de grens bij Kerkra- de. tachtig woningen bouwen. Die kosten de helft van een doorsnee Duitse nieuwbouw woning. Dat kan omdat bij wij ze van experiment wordt uitge gaan van de Nederlandse bouwnormen. Op deze manier hopen de partnersteden Herzo- genrath en Kerkrade de massale stroom van Duitsers naar Ne derland een halt toe te roepen. Door die stroom kapitaalkrach tige Duitsers worden de huizen prijzen opgedreven, wat nadelig is voor de Limburgers. Huizen kosten in Duitsland als gevolg vat^,strengere bouw normen 350.000 tot 400.000 Mark. De geplande Nederlandse huizen gaan weg voor circa 200.000 Mark. Duitse huizen hebben bijvoorbeeld een twee maal zo dikke muur, hebben bijna altijd een kelder en zijn ze van minder steile trappen voor zien dan Nederlandse. Dat alles werkt enorm kostenverhogend. den haag anp-npa De tarieven in de gezondheids zorg moeten op 1 juli met 1.5 procent omlaag om zo 255 mil joen gulden per jaar te bespa ren. De tariefsverlaging gaat niet door als werkgevers en vak bonden in de CAO voor de ge zondheidszorg afspreken de lo nen in 1994 en 1995 niet te ver hogen. Dat schrijft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) aan de Kamer. Hij heeft het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg. dat alle tarieven in de zorgsector vaststelt, inmiddels opdracht gegeven de tariefin- greep voor te bereiden. Defini tieve besluiten vallen deze zo mer bij de voorbereiding van de begroting voor 1995. Volgens Simons willen werk gevers en vakbonden in de ge zondheidszorg de lonen best matigen als het kabinet belooft minder te bezuinigen. Simons maakt het in deze functie niet meer mee. Hij heeft vandaag zijn werk neergelegd als staats secretaris en is vertrokken als lijsttrekker van de PvdA in Rot terdam. Oud-commissaris van de ko ningin in Friesland. Hans Wie gel, heeft het plan-Simons giste ren naar de prullebak verwezen. Volgens de kersverse voorzitter van de organisatie van particu liere ziektekostenverzekeraars wil Simons onder het "mom van gezondheidszorgbeleid ten on rechte sociale, fiscale en inko menspolitiek' bedrijven door een deel van de ziektekosten premies inkomensafhankelijk te maken. Wiegel vindt verder dat er een minister van volksge zondheid moet komen en geen staatssecretaris. Verder hoopt hij dat het nieuwe kabinet niet nog eens met weer een nieuw, alles omvattend plan voor de gezondheidszorg komt. 'Zieke' muisje Simons krijgt nog een staartje den haag*npa door de straten. Oo den haag npa Staatssecretaris Simons meld de de Kamer gisteren dat hij ziek was terwijl dat helemaal niet waar was. Hij voerde de hele dag campagne voor de PvdA in Rotterdam waar hij nu lijsttrekker is. Daarom kon de 'zieke' Simons niet bij een beraad over het geneesmid- delenbeleid zijn tussen de Ka mer. hemzelf en zijn collega Van Rooy (economische za ken). Dat werd toen maar af gelast. Simons viel door de mand toen hij werd gefilmd in Rot terdamse wijken. De PvdA- politicus liep met open col bertjasje en sjaal om de nek door de straten. Ook was hij te gast bij radio Rijnmond. Het voorval is kamervoor zitter Deetman in het verkeer de keelgat geschoten. Hij zal Simons alsnog om tekst en uitleg vragen. Volgens de ka mervoorzitter getuigt de han delwijze van Simons van wei nig respect voor het parle ment. „Onhoffelijk", meent Deetman De kamerleden Smits (CDA) enFranssen (WD) reageerden woedend. Volgens hen zal dit muisje nog een staartje krijgen. Hoe de kamerleden dat willen doen is zeer de vraag want Si mons is geen staatssecretaris meer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3