Veel aandacht voor de kinderfiets Woon-werk-fietsers hebben opvallend goede conditie j DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 'n Avontuurlijk dagje freew ielen. Professioneel terreinwerk Duurdere ATB's komen niet meer uitsluitend uit Amerika. Batavus maakt deze Hunter Carbon voor professioneel terreinwerk. Het uiterst lichte frame is van koolstof en de achterdriehoek van aluminium De fiets heeft een verende voorvork en is afgewerkt met Shimano STX Special Edition onderdelen De prijs bedraagt 2 395 25-27 FEBRUARI 10-17 UUR AmsterdarrTïSïix Geen fiets, maar rijwiel I De Apeldoornse fietsenfabriek Sparta riep de J hulp in van couturier Frans Molenaar, niet voor het ontwerp van een doorsnee fiets, maar van een ouderwets rijwiel. Het moest gaan om een stijlvolle tweewieler van hoge kwaliteit, waarin het design van een meesterontwerper in terug te vinden is Molenaar koos in lijn met zijn eigen modecollectie voor de kleurencombinatie zwart, cognac en chroom en de ruime toepassing van leder. Bewust wilde Sparta een fiets van eenvoudig, klassiek ontwerp, zonder opsmuk met allerlei moderne onderdelen. „Fietsen is niet alleen een kwestie van zoveel mogelijk versnellingen en andere technische snufjes, ook het gevoelselement speelt een belangrijke rol," zo licht Sparta het ontwerp toe. Het rijwiel heeft daarom geen bagagedrager, geen versnellingen, geen handremmen, maar een simpele terugtraprem. Opmerkelijk is dat de fiets sterk naar leer ruikt. Voor het zadel, het zadeltasje, de kettingkast, de jasbeschermers en de handvatten is uit Schotland afkomstig leder gebruikt. De prijs van de Sparta-Molenaar-fiets is 1125. Ideale fietslamp Optica is de naam een nieuwe serie fietskoplampen van AXA. Ze zijn ideaal volgens deze Nederlandse fabrikant, want lamp en bevestigingsbeugel vormen een geheel en maken montage mogelijk op de vorkkroon van vrijwel elk type fiets. Alle lampen zien er hetzelfde uit, maar ze zijn verkrijgbaar met een diameter van 55 en 75 mm. Ook is er keus tussen een gewoon en een halogeen lampje. Bovendien kan de klant kiezen uit een normale lens en een retro-reflectielens die een extra grote lichtbundel op de weg geeft. De bedrading bij de Optica is beschermd en weggewerkt achter een kunststof klepje. Lamp en glas zijn vervaardigd van kunststof, zodat roest geen kans krijgt De goedkoopste Optica kost 13,50 en de duurste 25,- Alleen in de kleur zwart verkrijgbaar. De FietsRAI '94 in Amsterdam is voor publiek ge opend van vrijdag 25 tot en met zondag 27 februari van 10 tot 17 uur. De vakhandel kan bovendien nog op maandag en dinsdag terecht. De beurs biedt een representatief overzicht van de fietsen, snor- en bromfietsen en accessoires die op dit moment in Nederland te koop zijn. deo, vertellen over hun reiservaringen ver weg of dichtbij huis. De traditionele verkiezing van de Fiets van het laar volgt in maart, maar bezoekers van de Fiets-RAI kunnen daar zelf over meebeslissen door een oordeel te vellen over fietsen die voor deze titel in aanmerking komen. Daar valt bovendien een fiets mee te winnen. Tijdens de driedaagse beurs vinden tal van evenementen plaats. Er zijn wedstrijden om de Fietstechnicus van het Jaar. de organisatie van de Tour de France zet een compleet pa viljoen neer om vragen van het publiek over dit jaarlijkse spektakel te beantwoorden en elke dag worden zes mode shows gehouden van fiets- en regenkleding. Dan is er nog de mogelijkheid om gratis een fiets op maat te laten aanmeten. Belangstel lenden kunnen plaats nemen op een nauwkeurig afgestelde pasficts. Ter plekke een nieu we fiets aanschaffen is niet nodig, maar de bezoeker mag wel de exacte maten daarvan mee naar huis nemen. Tenslotte presenteren zich op zondag de wielerploegen die meedoen aan de Nederlandse ATB-competitie. De toegangs prijs tot het RAI-gebouw be draagt 15,-. Jongeren van I t/m 11 jaar en houders Pas 65 betalen 10,-. Rubber vervangt metalen veren Om prettig te kunnen fietsen is een goed zadel eerste vereiste. Een dure fiets met een merkloos zadel van een paar tientjes vormt daarom geen beste combinatie. Een merkzadel geeft zekerheid dat vakmensen zich I serieus met goed zitten op de fiets hebben bezig-gehouden Selle Royal, een Frans merk, heeft een nieuwe serie zadels gemaakt, waarbij de bekende metalen veren aan de achterzijde vervangen zijn door twee bollen van elastomeer, een soort rubber. Volgens de fabrikant vangt dit zadel schokken veel beter op dan het oude type. Bovendien kunnen er geen kindervingertjes tussen de rubbers komen en het maakt geen 'irritante piepgeluiden, zoals metalen veren dat doen. De fietser zit bovendien stabieler op de rubber bollen dat op het oude type zadel. De bovenkant van het nieuwe zadel is van leer met vlak daaronder een polstering van gel, genaamd Ergo Hiermee vormt het zadel zich naar v< de vorm van het zitvlak en het lichaamsgewicht wordt verdeeld. Voor 'Batnes en heren zijn er aparte zadels De prijs bedraagt 59,-. Dit jaar krijgt de kinderfiets spe ciale aandacht. Voor de zeer jeugdige bezoekers en hun ou ders is in de Westhal de Junior FietsRAI '94 ingericht. Kinderen van 2 tot 12 jaar kunnen hier zelf allerlei fietsen uitproberen, terwijl Ronald McDonald ver- keersles geeft. Ouders kunnen rondfietsen met kinderen op fietszitjes of met aanhangwa- gentjes. Tijdens dit spektakel kiezen kinderen de Kinderfiets van het Jaar. De FietsRAI bevat tevens een fietsvakantiemarkt, die de be zoeker uitgebreid informeert over georganiseerde fietsvakan ties in binnen- en buitenland, fietsroutes, fietsvriendelijke campings, pensions en hotels. Er is een continu programma waarin fietsvakantiegangers, ondersteund door dia's of vi- Keus is groter dan ooit Zegt u het maar. Wilt u een ATB of een racefiets? Een randonneurof een hybride? Een stadsfiets misschien of een crossfiets? Of liever een ligfiets, hoewel een vouwfiets ook heel handig is. De keus bij het kopen van een nieuwe fiets is groter dan ooit. Op de fietsententoonstelling in de Amsterdamse RAI-hallen tonen een kleine 30 merken genoemde typen in honderden verschillende modellen. Een totaaloverzicht geven is ondoenlijk. Deze pagina ter gelegenheid van de FietsRAI '94 beperkt zich tot het signaleren van enkele gloednieuwe onderdelen en modellen. Om duidelijk te maken wat fietsen voor het lichaam betekent gaan hierbij de gegevens van recent wetenschappelijk onderzoek naar het effect van fietsen naar het werk op de gezondheid. De resultaten werden ter gelegenheid van de FietsRAI '94 bekend gemaakt. Een handig overzicht van alle soorten in Nederland verkrijgbare fietsen biedt de jaarlijkse Fiets-Koopgids van 148 pagina's, die in de RAI op stand E40 verkrijgbaar is voor 14,95. Deze gids geeft alle technische details van 578 fietsen met de prijs erbij, wat vergelijken van het inmense aanbod enigzins vergemakkelijkt. Schijfrem Gazelle laat een prototype zien van een hybridefiets met een compacte schijfrem van Sachs aan het voorwiel. Mensen die dagelijks gebruik maken van de fiets om op hun werk te komen, hebben een opvallend goede lichamelijke con ditie. Dit is de uitkomst van een onderzoek door de arts dr U. Zuiderveld naar de effecten van lichaamsbeweging op de conditie en op de risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Op- merkelijk was, dat de bij de proef betrokken fietsers allen zeil den 'niet aan sport te doen'. Aanleiding voor het onderzoek is het nog niet zo lang bekende gegeven, dat te weinig lichaamsbeweging een belangrijke risi cofactor vormt voor het oplopen van hart- en vaatziekten. An dere risico's zijn roken, te hoog cholesterolgehalte, hoge bloed druk en hart- en vaatziekten in de familie. De 14 proefpersonen bestonden enerzijds uit een groep die zei in het dagelijks leven nauwelijks een vorm van lichaamsbewe ging te hebben en anderzijds uit een groep die dagelijks naar het werk fietst over een afstand van 5 tot 15 kilometer. De deelnemers werden eert half jaar lang 4 keer per week op een hometrainer gezet en kregen steeds een individueel pro gramma van een kwartier af te werken, waarbij rekening ge houden werd met leeftijd, geslacht, lichaamsbouw en trai ningstoestand. Elk programma bestond uit drie minuten licht trappen, zes minuten matig zwaar en zes minuten toenemend zwaar tot maximale inspanning. Opvallend was dat de deelnemers met de slechtste aanvangs- conditie de meeste winst boekten. Bij hen trad al na drie maanden conditieverbetering op in de vorm van een gedaalde bloeddruk en grotere zuurstofopname. Zuiderveld: ,,Uit het onderzoek blijkt, dat voor mensen die geen enkele beweging hebben het woon-werk-fietsen een zeer geschikt middel is om de lichamelijke conditie te verbe teren. Gewoon fietsen naar het werk is uitstekend vergelijk- f' baar met een intensief trainingsprogramma op de sport- r- .school." Met een team andere artsen zet Zuiderveld dit weten- A schappelijk onderzoek voort in de praktijk met 120 proef- I personen, mannen en vrouwen tussen de 30 en 50 jaar j Allen zijn ongetraind maar gezond. De bedoeling is dat fJ de helft van de deelnemers daadwerkelijk op de fiets i naar het werk gaat en de andere helft geen verandering t h fin leefgewoonten aanbrengt. Gedurende een halfjaar worden de verschillen in conditie van beide groepen ge- meten, waarna ook de andere groep op de fiets stapt. Het resultaat van dit onderzoek wordt najaar 1995 gepre- ;;senteerd. Het onderzoek is mogelijk gemaakt door het vj ^ministerie van verkeer en waterstaat, de Nederlandse ^Hartstichting en de stichting Fiets. Drie in een Fabrikant Koga-Miyata ontwierp samen met de Duitse firma Dormer een nieuw type fietsframe van kunststof uit een stuk. Een zadelpen van bijzondere constructie zorgt ervoor dat de fiets kan worden veranderd in drie verschillende soorten fietsen. Wanneer de zadelpen rechtop staat is de fiets geschikt om te toeren. De voorste stand is bruikbaar bij hard fietsen in triathlons en berg op met een ATB Bergaf per ATB kan de zadelpen in de achterste stand Volgens de fabrikant zijn kleine verstellingen van de zadelpen onderweg mogelijk om bij lange ntten vermoeidheid tegen te gaan KtbACTIE THEO VAN DER KAAIJ VORMGEVING MARCO KROES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25