Mogelijk opnieuw beperking 'grijsrijden' Skoda zeer actief in bestelmarkt ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?! Weg en wiel Belangstelling voor Delftse wielophanging Fiets Koopgids: 578 modellen pNDERDAG 24 FEBRUARI 1994 i etSkoda Speedbird pick-up met kunststof overkapping. fcu 'jKVANGERS REDACTIE PETER lODEWDKS voorschoten npa Skoda heeft na de overname in '91 door het VW-concern het nodige aan stroomlijning meegemaakt. Eén van de sectoren waar het Tsjechische merk zich nu energiek weert is de bestelmarkt. Daar hebben de tachtig dealers met de stationwagen, Hivo. Van en Metal Box al enige tijd prijsbrekers in huis. Nu zijn er aan de pick up serie twee versies toegevoegd: Speedbird en Coverline HT. Deze wagens hebben slagvaste kunststof overkappingen van de Nederlandse fabri kant Fabro, waar onder meer Mitsubishi, Toyota en Nissan ook klant zijn. Bij de Skoda pick-up Speedbird van nog geen 16 mille zorgt een gasgeveerde klep met getint glas voor een goede toeganke lijkheid en zicht naar achteren. Bij de ver hoogde Coverline van 17 mille is de laad- hoogte 1,53 meter en door de achterdeuren kan een pallet van 110 x 118 meterHet laadvermogen van beide Skoda vracht autootjes is door verstevigde koni-vering op 500 kilo gebracht. De Speedbird kan 2.4 kuub herbergen en de Coverline HT zelfs 3,5 kuub. Net als de standaard Skoda piek up van 13.187 excl.BTW hebben deze af gesloten versies een 54 pk motor van 1.3 li ter. Het merk afficheert zich beslist niet meer als een voormalig Oostblok-merk, „die pe riode zijn we ontstegen", aldus een zegs man. Nadat Skoda is overgenomen door Volkswagen houdt het moederconcern in Wolfsburg zich bezig met de stroomlijning van de dagelijkse produktie in Bratislava. Het gaat momenteel om bijna 1.000 auto's per dag en de assemblage van kleine hoe veelheden Passats Variant. Volgens Euro motor Reports zal de expansiedrift van Volkswagen AG (VW, Audi. Seat. Skoda) op termijn nog leiden tot een aandeel in Chry sler. Over enige tijd zal er bij Skoda een nieuwe produktielijn van versnellingsbakken, aan drijfassen en motoren staan. Mogelijk dat de 1.3 liter motoren voor de VVV-modellen Polo en Golf, uit de fabriek in het aangren zende Chemnitz (Duitsland) bestemd zijn voor de nieuwe Skoda. Deze auto met het formaat van een VW Polo/Seat Ibiza debu teert in september op de Salon van Parijs. Men wil in Chemnitz 100.000 stuks van de ze 1.3 liter krachtbron per jaar bouwen, de firma heeft tenslotte afnemers genoeg in Tsjechië, Spanje en Duitsland. èhcoda Volkswagen Groep PON MOBIEL B.V. Dealerbedrijf Dobbeweg 2 - Voorschoten 071-600233 Swatch niet definitief Mercedes heeft tegengesproken dat definitiefis besloten tot de bouw van de 'Swatch-auto'. zoals het weekblad Der Spiegel eerder meldde. De produktie van de mini-auto zou moeten plaatsvinden in samenwerking met de Zwitserse horlogefabri kant Swatch. Volkswagen zag vorig jaar af van dit project. Jlicra Jive aanvulling op Beat en Tango eijissan heeft het modellenprogramma van de Micra tijdelijk uit- nfebreid met een aantrekkelijke uitvoering in een beperkte opla ng: de Micra Jive. Dit actiemodel is een aanvulling op de in het ïttijaar van 1993 gepresenteerde actieauto's Beat en Tango. De ir|icra Jive is gebaseerd op de 1.0 L met 998 cc 16-kleppenmotor, ingevuld met een aantal extra's, en kost 22.595. bl Lancia verder met vier types Ypsilon 3CTgelopen november rolde de miljoenste Lancia Ypsilon van de 1'knd en het eind lijkt voorlopig nog niet in zicht. Het modellen- eirogramma is recent gewijzigd en nu zijn er vier verschillende "frsies te koop. die allemaal zijn gericht op de wensen van een pecifieke kopersgroep. Standaard heeft de Ypsilon onder meer jektrische raambediening, centrale deurvergrendeling, in de Dogte verstelbare gordels voorin, van binnenuit verstelbare Mitenspiegels en een in de hoogte verstelbaar stuurwiel. De vier 3es zijn de Junior 21.900), Mia 23.425), Ville 25.965) en oo 24.945). Laatstgenoemde komt in april en heeft een air- anditioning die in staat is de binnentemperatuur binnen tien Minuten met 20 graden te verlagen, jt tody styling-set voor Daihatsu Charade Tnaf de eerste helft van maart is de Charade bij de meeste Dai- -dealers te zien met een eigentijdse 'body styling-set'. Deze aaiingsset bestaat uit zijpanelen, een dakspoiler en spoilers Ie voor- en achterbumper en kost 3.145. inclusief montage- spuitkosten. De door Daihatsu Holland en Progress Europe htworpen set zal in maart op de Salon van Genève worden ge- Iesenteerd. In ons land geeft de Daihatsu-importeur drie jaar rantie op de set, terwijl montage niet ten koste gaat van de zes kjar lakgarantie. 1-1 Domme maatregel leidt tot slimme verbouwingen ei j Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in i'i het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 356 230 WEGWERKZAAMHEDEN Daags voor de opening van de Bedrijfsauto RAI kropen ze, gewapend met meetlin ten door de schier ontelba re grijze RAI-primeurs: drie ambtenaren van het minis terie van financiën. De be doeling was duidelijk. Fi nanciën wilde wel eens we ten wat zij met de nieuwe wetgeving in het land van de grijze kentekens had aangericht. Maar wat een kaalslag had moeten worden onder de bestelauto's, bleek juist een aanzienlijk nieuw grijs wa genpark, prima geschikt voor 'oneigenlijk gebruik', te hebben opgeleverd. Want dat heeft de wetgever niet opgelost. Oneigenlijk gebruik mag nog steeds, zij het niet voor alle modellen. Den Haag denkt intussen al weer over aanscherpen. HILVERSUM NPA De particulier uit het grijs-ken- tekenland weren is dus niet echt gelukt. Het tentoonstellingsco mité kan het absolute record aan grijze 'RAI-primeurs' in haar annalen bijschrijven. Want de importeurs hebben het er niet bij laten zitten. Tal van au to's die buiten de boot zouden zijn gevallen zodanig verhoogd, verlengd en afgeschot, dat ze binnen de nieuwe grijze wetge ving zijn gebleven. Of de nieu we modellen er allemaal mooier op zijn geworden kan in veel gevallen ernstig worden betwij feld. Pick-ups met dubbele ca bine blijken met veertig centi meter tot een soort king size- auto te zijn verlengd, bestelau to's kregen een polyester bobbel op het dak. De omschrijvingen Op de Bedrijfsauto RAI was een groot aantal omgebouwde auto's te zien, waaronder ook de Volkswagen Golf Variant Van. Deze is voorzien van een verhoogd, kunststof dak, waardoor hij wat maatvoering betreft in de categorie 'BPM-vrije' voertuigen valt. foto pon van de RAI-bezoekers varieer den van een 'hoge hoed' tot 'jeukbulten'. Achter de voorbank moet de 'grijze' en dus BPM-vrijgestelde auto, voorzien zijn van een schot. Daarachter mogen zich geen zitplaatsen bevinden. Ove rigens is de regeling zo ingewik keld dat hij bijna niet meer valt uit te leggen. Sommige auto's zijn niet verhoogd en mogen toch op grijs. Een verkoper legt het uit met een ezelsbruggetje: hoog dak. laag schot; laag dak. hoog schot. Waar komen al deze nieuwe au to's vandaan? Niet van de fa briek. Want er is geen fabrikant in de wereld die er aan kan be ginnen aparte modellen spe daal voor de betrekkelijk kleine Nederlandse markt te produce ren. Maar toch moet de bevol king van dit 'eiland in Europa', waar bovendien de ondeugde lijke wettelijke regelingen om de haverklap worden gewijzigd, worden bediend. De hoge daken en de schotten worden geleverd door verba zend inventieve carrosseriebe- drijven, zoals Terberg en Snoecks. In razend tempo heb ben deze voor elk binnen de nieuwe eisenkansrijk model een dakaanpassing ontworpen. Dat mag een prestatie van de eerste orde worden genoemd. Want door de bijna spreek woordelijke politieke besluite loosheid wordt doorgaans in december pas bekend welke re geling per 1 januari van kracht wordt. Natuurlijk kost het geld, zoals elke wet die niet deugt geld kost. Want dat de wet weer niet deugt staat buiten kijf. Maar je kunt een autoverkoper niet verwijten dat hij zich aan de wet houdt. Of. zoals een ambtenaar het in het blad 'Auto Contour' uitdrukte: „Creativiteit is tenslotte niet verboden. Dat hele grijze kenteken komt ons na een paar jaar eerlijk gezegd de neus uit". Hij voegt daar aan toe: „De re gels staan nu zwart op wit, dus zolang iedereen zich daaraan houdt zie ik niet dat er op korte termijn nog eens wordt ingegre pen". Dat staat overigens nog te be zien. Op de dag van de opening van de Bedrijfsauto RAI en na kennelijke rapportage van de snuffelende ambtenaren, spra ken staatssecretaris Van Amels- voort en de Tweede Kamer hun bezorgdheid uit over de nu ge- ft «anpbruikt, is een compromis. Een autorijder wil na melijk zowel een goede wegligging als een goede vering, twee zaken die technisch lastig met elkaar zijn te combineren. Een slap afgestelde schok demper is bij voorbeeld ideaal voor het rijden over een weg met kinderhoofdjes, maar veroor zaakt wel een slechte wegligging. De Delftse vinding kan eenvoudig in de auto wor den ingepast. De belangstelling van de autoin dustrie is volgens de makers daarom groot. Voor al omdat al jaren wordt gezocht naar compromis loze oplossingen voor de wielophanging. Ver schillende autofabrikanten zijn al langs geweest voor een proefrit met de Volvo 480, waarin het nieuwe systeem is ingebouwd. Aan de Technische Universiteit Delft is een gea vanceerd elektronisch wielophangingssysteem ontwikkeld. Een computer past hierbij continu de veren en dempers aan de rijomstandigheden aan. Daardoor helt de auto niet meer over in de bocht en is ook het bij hard remmen duiken van de voorkant verleden tijd. Bovendien wordt het ge makkelijker plotseling uit te wijken om een onge luk te voorkomen. Bijkomend voordeel is dat dit systeem, in tegenstelling tot de gebruikelijke hy draulische systemen, geen hoger benzineverbruik veroorzaakt. Het systeem dat nu in de meeste auto's wordt ge- re{rzi( jenj ïHanh irzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, gesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen FIETSSTROOK ;V\NWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. redactie: Theo van der Kaaij Kamsteeg Alkmaar - Amstelveen (A 9) n 'hoogte van de Velsertunnel. presenteerde grijze auto's. Van Amelsvoort beloofde de ontwikkelingen scherp in de ga ten te houden. „Als blijkt dat de autofabrikanten nieuwe wegen hebben gevonden om particu lieren alsnog grijs te laten rij den. dan zal de wetgeving ver der aangescherpt moeten wor den". Opnieuw? En dat terwijl de vori ge wet. die al een aanscherping was van een eerdere wet, slechts vijf jaar heeft gegolden en per 1 januari opnieuw is aangescherpt. De overheid kan toch niet in alle ernst menen dat om particulieren te treffen, een branche voortdurend ern stig mag worden gedupeerd, met alle economische schade vandien? Nu al zijn echte bestelwagens, bestemd voor transporttaken voor ondernemingen, op grijs kenteken verboden omdat ook particulieren ze konden kopen. Zolang de overheid toelaat dat particulieren grijs mogen rijden —en dat laat ze ook nu weer toedan faalt diezelfde over heid. Kennelijk is Den Haag niet capabel om een goede grijsken teken-wet te formuleren. Het wordt daarom tijd dat de over heid enige kennis van de mate rie vergaart, alvorens de econo mie telkens opnieuw met halve maatregelen grote schade toe te brengen De hele grijs-kentekenaffaire had natuurlijk vanaf het begin administratief geregeld moeten worden: Wie geen bedrijf heeft, rijdt niet grijs. Wie aan kan to nen dat er bedrijfsmatig goede ren moeten worden vervoerd, mag een bestelauto kopen. En ook een bestelauto met onge blindeerde ramen, zodat het verkeer niet in gevaar hoeft te worden gebracht om particulie ren te ontmoedigen om in een bestelauto te gaan zitten. Die maatregel uit de vorige wetge ving was immers ronduit idioot. Meer buitenlanders op Bedrijfsauto RAI AMSTERDAM ANP De Bedrijfsauto RAL die van 10 t/m 19 februari is gehouden, heeft rond 14.000 buitenlandse bezoekers getrokken. Dat zijn er ruim twee keer zoveel als op de vorige BedrijfsautoRAI in 1992. In totaal kwamen er dit jaar 191.385 mensen op de expositie af, ongeveer 9.000 minder. De buitenlandse bezoekers toonden volgens de RAI vooral veel aandacht voor de inspan ningen van de Nederlandse op bouwindustric, die zich van zijn beste kant liet zien, gedwongen door de beperkende maatrege len van de overheid om het 'grijsrijden' in te dammen. BUK IN HET VERLEDEN Amsterdam richting Utrecht (A 2) 'hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. lt- Den Bosch - Eindhoven (A 2) ^m^sen Boxel en Best. .llsen knooppunt Batadorpen knooppunt De Hogt. wiji Den Haag richting Utrecht (A 12) wi rfsen Prins Clausplein en Zoetermeer. overdag. I \^sen Bleiswijk en Gouda, avond en nacht. tufc m Den Haag - Utrecht (A 12) n Waddinxveen en Zoetermeer, overdag. Europoort - Gorinchem (A 15) rte van de Botlektunnel, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) m isen knooppunt Deil e Hoek van Holland - Gouda (A 20) Deifcen Kethelplein en Vlaajdingen, overdag. lorT aa'h1 Breda richting Eindhoven (A 58) loogte van Hilvarenbeek. e<L Leeuwarden - Meppel (N 32) De nieuwste uitgave van de Fiets Koopgids is op de FietsRAI in Amsterdam voor 14,95 te koop. Een passender begelei ding voor een bezoek aan de fietsententoonstclling (vrijdag, zaterdag en zondag) is niet denkbaar. Elders in deze krant een extra pagina ter gelegenheid van de FietsRAI '94. Het aanbod van Fietsen is ook dit jaar weer overstelpend groot, wat het kiezen van een nieuwe fiets er niet gemakkelijker op maakt. De jaarlijkse verschijnende Fiets Koopgids geeft details over 578 fietsmodellen van 72 merken. Alle besproken fietsen zijn in Nederland en België te koop. De gids maakt in 148 pagina's on derscheid tussen race-, sport-, vakantie-, vouw-, hybride- en stadsfietsen. ATB's. tandems en ligfietsen. Per categorie wordt van alle modellen informatie gegeven over prijzen, importeurs en fa brikanten. Daarbij gaan techni sche details over geometrie van het frame, materialen, afmonta- ge, voor- en achtervork, versnel- De Fiets Koopgids '94 is weer dik ker dan voorgaande jaren. lingen, remmen, banden en velgen. Er staan kleurenfoto's bij van de voornaamste model len. De gids bevat verder een verkla rende woordenlijst van techni sche begrippen en hoofdstuk ken over maten, rij- en stuurei- genschappen, onderdelen en accessoires. De Fiets Koopgids is ook te koop bij de rijwielhan- Fiets van het Jaar Op 24 maart is de verkiezing van de Fiets van het Jaar. Be zoekers van de FietsRAI kunnen op deze jaarlijkse verkiezing in vloed uitoefenen door een stem uit te brengen op een van de zes genomineerde modellen. Het gaat om de volgende nieuw in Nederland uitgebrachte fietsen: Batavus Comanche, Batavus Piazza. Gazelle Touché, Giant Custom Superlite, Koga Road- tourer Lady en Scott Boulder. De jury bestaat uit personen die deskundig zijn op fietsgebied en geen belang hebben bii fabri kanten. Bij de beoordeling wordt uitgegaan van de con structie van de fiets, oorspron kelijkheid. veiligheid, rijcomfort en prijs. De winnende fietsen in de afge lopen zes jaar waren achtereen volgens Gazelle Road Cruiser. MBK Randonneur 18, Batavus Allure. Gazelle Randstad. Giant Cadex M3 en Sparta Aspen. '^nsen Meppel en Havelje, overdag. Eind 1938 stelde Opel een nieuw model voor als opvolger van de Super 6. die zowel technisch als wat uiterlijk betreft uit de tijd was geraakt. De mo derne, Amerikaans gelijnde Kapitan kreeg echter geen kans door de naderende oorlog. Pas in 1947 ging dezelfde auto weer in produktie maar deed toen op zijn beurt weer een beetje bedaagd aan. Reden waarom Opel in 1951 met een modernere versie kwam om twee jaar later een geheel nieuwe Kapitan met ponton-carrosserie op de markt te brengen. Op de foto een exemplaar van de eerste generatie Kapitan. foto»oudopb club

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23