w ka Peiling: opkomst in grote steden blijft flink dalen Familieconcern Van der Valk: altijd de bal in de ploeg Amsterdam pak stadsduiven aait schonere bloemen' 'Snel maatregelen Randstad Bijdrage Juliana FonL aan oude dorpshuizen Hoogovens bezig te verkopen Directeur Dutch Cacao manager van het jaar DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 CHEF GERT VISSER. C I)i' restaurantketen Van der Valk met de opvallende toekan als symbool staat al jaren garant voor bizarre incidenten. Voor beelden zijn er genoeg. Bij een vakbondsactie werden de bondsleden met eieren beko geld door boze collega's. Door een voedselvergiftiging na een etentje was het openbaar minis terie even aan het ziekbed ge kluisterd. En nu weet de FIOD vrij zeker, dat het familieconglo meraat stelselmatig de belasting ontduikt De familie Van der Valk is een wereld op zich. Heel knap knoopt ze een kruideniersmen- taliteit aan grootschalig hande len. Dat is goed voor het beha len van forse winsten. En daar mee voor veel goodwill. Maar weinigen krijgen in Nederland, zoals Van der Valk, kostbare be- drijfsgrond voor een symboli sche gulden. En maar weinig ondernemingen betrekken vrij wel alles zo voordelig van hun eigen dochterbedrijfjes. Het familieconcern, met ze ker honderdvijftig BV's, is een samenraapsel van onderling met elkaar verbonden onderne mingen. Die spelen elkaar als hechte clan de bal toe. Wil men vis? Van der Valk vangt en fi leert, de eigen vrachtwagens verzorgen het transport. Had u plannen voor een vliegreis naar Curasao? Kom naar Van der Valks reisbureau. Overigens, zijn er tafels en stoelen nodig voor het restaurant, of bedden voor het motel, dan wel bedde- goed? I let meubelbedrijf schrikt er niet voor terug. Of wilt u als clanlid een nieuw restaurant bouwen in een onontgonnen gebied? De Van der Valk-aanne mers staan er klaar voor. Geld lenen, spullen verzekeren of een eigen creditcard benutten? Van der Valk regelt het snel en voor delig. Er is een keerzijde, zegt de op Curasao aangehouden peet vader van de familie, Ome Ger- rit: „Wie een Van der Valk dwars zit, krijgt met ons allemaal te doen." Terugpompen Alle Van der Valk-winst uit de uiteenlopende bezigheden en de eet - en slaapmarkl wordt on middellijk teruggepompt in de bedrijven, die groeien en groei en... Elk jaar openen twee, drie nieuwe wegrestaurants in bin ncn- en buitenland. Elk jaar ook worden enkele vestigingen ge moderniseerd en uitgebreid. Het is niet zo vreemd dat de belastingdienst (de Fiscale In lichtingen-en Opsporingsdienst FIOD) lange tijd bedenkelijk naar de opgegeven omzetcijfers keek: zo n driehonderd tot vier honderd miljoen gulden per jaar wordt weggegeten en ver slapen in de 55 motels. Zegt grote baas Gerrit van der Valk. Maar dat zegt hij al jaren. Bui tenstaanders schatten de jaar omzet, heel voorzichtig, tegen de miljard gulden. Los daarvan is er nog het gezamenlijk ver mogen van de onderling zeer nauw samenwerkende familie. Dat zal in dezelfde orde van grootte zijn met 55 restaurants en bijna evenveel motels. Die gebouwen zijn volgens de vaste Van der Valk-formule en kwali teit gemiddeld tussen de 20 en 35 miljoen gulden per stuk waard. De waarde van landerij en, veehouderijen, landbouw ondernemingen, fabrieken, transportmiddelen en dienst verlenende bureaus zijn dan nog buiten beschouwing geble ven. Alles bijeen is het een kost baar bezit. Letterlijk, want de fa milie houdt niet van geld lenen, het meeste is betaald uit de be drijfswinst. Ouderwets degelijk. Volgens cijfers van een paar jaar geleden zit slechts zo'n 30 procent vreemd vermogen in dit web van familie-BV's. Als er wat mis gaat, lijdt elk familielid schade. Als er winst volgt, profiteert ie dereen mee. Door verder te in vesteren, want voor geld opma ken is geen tijd, zegt Ome Ger- Kleinkinderen Gelukkig, een Van der Valk ver gist zich nooit. Met dit devies voor ogen groeit het bedrijf als kool, de familie trouwens niet minder. De in 1969 overleden stamvader had elf kinderen. In middels zijn er 84 kleinkinderen De Gouden Leeuw in Voorschoten. Ooit de basis van het Van der Valk-imperium. plus aanhang en de vierde ge neratie telt ook al meer dan 140 leden. Allen komen, zodra ze oud genoeg zijn, in de bedrijven van de familie aan het werk. De meest-ondernemende jongeren hebben al snel een ei gen restaurant, motel of op z'n minst een nieuw toeleverend bedrijf. Slechts een enkeling weet zich buiten het bereik van de bemoeizieke snavel van de toekan te houden. Voor een nieuwe investering iets begroten of het plan uitvoe rig laten onderzoeken is over bodig, meent Gerrit van der Valk. Zoals gezegd, de toekan maakt geen fouten. En Ome Gerrit is de hoofdtoekan van de familieclan, al is hij in naam nog slechts 'adviseur'. Vrijwel elk besluit van enige omvang passeert zijn bureau. Hij rijdt eens langs een beoogde vesti gingsplaats en als de plek hem aanstaat is de koop al vrijwel rond. Zo verwierf Van der Valk de doodgebloede Scheveningse Pier, inclusief de rotte pijlers. Het kostte vrijwel niets, hooguit wat opknapkosten. Op termijn moet er toch iets nieuws ko men, vindt de familie. De plek is in elk geval aantrekkelijk, met veel potentiële klanten. In Zwijndrecht kampte het plaatselijke Van der Valk-'motel' met het probleem, dat er geen motel gebouwd mocht worden bij het van de gemeente overge nomen restaurant. De luxe Meerdervoortflat, ertegenover, bood soelaas. Van der Valk bezit inmiddels 35 woningen in het honderd flats tellende gebouw. De bewoners klaagden lange tijd steen en been. Omdat de motelkamers in de deftige flat ook wel voor enkele uren wer den verhuurd, meldt Rotter dams Dagblad van deze week, aan 'dames van bedenkelijk allooi'. Na jaren is de gemeente de klagende bewoners zat. Van der Valk mag waarschijnlijk toch een eigen motel bouwen. Failliet Alles wat de familie begint, ver FOTO LOEK ZUYDERDUIN andert in goud. Of soms kla tergoud. Het prestigieuze Elysée Parkhotel in Nieuwerkerk aan den IJssel ging afgelopen najaar failliet. Er kwamen te weinig klanten. Van der Valk kocht het viersterrenhotel (Jan des Bou- vrie-inrichting) op. Ondanks de snel gesneuvelde ster en on danks de achtergelaten tè kekke meubels liep het meteen na de overname storm. Met kerst wa ren de eetzalen mudvol. Ook al waren de twee chefkoks twee dagen voor kerst plotseling ver trokken. Toekan-keukenpi van elders werden r werkerk gedirigeerd. Bijna geen moeite is de koper te veel om Van der van dienst te zijn met een li je. Want van der Valk is eer vertje, de keten trekt kla Altijd. De ondernemende I lie dwingt hiermee bewa ring af en roept afgunst doet nu eenmaal, wat ar niet lukt. Personeel stat dringen om aan de slag te gen, terwijl lang niet i volgens het boekje be|< krijgt. Veel werknemers w zelfs niet of zij zwart werki zien in elk geval nooit een ij strookje. Boete's De administratie moet well) een chaos zijn, suggeree» Van der Valk-aanpak, wanil verdiende gulden gaat m® terug in het bedrijf. Inzichti jaarverslagen passen daar|i bij. Bovendien, je gaat toclfci gratis werk doen voor de bi tingdienst. De boetes wa het niet opstellen van eenl<' verslag worden graag doet BV's Van der Valk voldaan.P boete is een schijntje, ven, ken bij de kosten van eenf stuk. E Het moet echter gezegd.1 der Valk is beslist gul voir klant. Wie een warm maaF stelt krijgt vele bakjes r' groenten en appelmoes vof.' schoteld. Te veel om aller' op te eten. Nog steeds zie j4 der Valk-klanten alles wat i fel onaangeroerd blijft door elkaar husselen, zod; niet nog eens kan worden i serveerd. Van der Valk blij zonde vinden kliekjes v gooien. De manier van zaken van de familie dwingt n af. Ze flikken het maar door in te spelen op de g heid van anderen. Soms i op het randje. Of, gezien grote aantal veroordeling^ overheen. Op vele terreinel het misgaan, zoals met de ene in de keuken. li i toeristische at tractie en zijn ook geliefd als dier of hoofdgerecht. Maar de duizenden stadsduiven in Am sterdam zijn ook een bron van irritatie. Zé poepen op gebou wen en wasgoed, wekken stads bewoners uit hun slaap en be schadigen met hun scherpe na geltjes de zachtstenen monu menten in de stad. Amsterdam gaat die overlast te lijf door het nageslacht van de vogels reeds in het ei om zeep te helpen. Dat kan, blijkt uit onderzoek van de GG&GD en Artis, door het geneesmiddel Nicarbazine door het voer te gooien. Embry o's bezwijken dan al in een vroeg stadium. Nicarbazine wordt in de pluimveehouderij gebruikt om een infectieziekte die wordt veroorzaakt door dar mparasieten te bestrijden. Na delige bijwerking is dat het vroeg-embryonale sterfte ver oorzaakt in het kippe-ei. Voor Amsterdam een aangename bij werking. De hoofdstad staat overigens niet alleen in de problemen met de duiven. Ook in Leiden is di verse malen voorgesteld de dui ven de pil te geven om de on stuimige groei vcan de popula tie af te remmen. Die voorstel len hebben overigens niet tot daden geleid. Voor het Amster damse onderzoek dat nu wordt gehouden is inmiddels ba stelling getoond uit Zuid-.t" en New York. Tijdens een proef kregej r durende vier maanden honderden in Amsterdaif Rotterdam gevangen de stadsduiven ver.' doses Nicarbazine toegeJ Het beoogde effect werd b| en de duiven zelf leden i schijnlijk niet onder de vod rende verstrekking van het del. Sterker nog. ze werdel gens Artis-directeur M. I kenhuis zelfs gezonder, a de parasieten waardoor ze den geplaagd, werden ge| Uit de eieren die toch uil men, kropen geen gehandil kuikens. Voor de gezondheid val delingen die regelmatig r duifje nuttigen, levert de lp bazine geen gevaar op, zf" de onderzoekers. Aan Nicarzabine lijkt ook een nadeel te klcvet mest van de dieren die her" del hebben gegeten blijldfi taal, hout, ijzer en koper d_ ger aan te tasten dan purel Het verschil is echter geril betogen de onderzoeker^ vendien wordt de totale(cj veelheid mest door de hal* van het nageslacht mindr~ het aan de Amsterd— milieuwethouder R. ten |h, ligt, wordt er volgend jaar een proef gehouden. Het Juliana Welzijn Fonds stelt ruim een miljoen gulden be schikbaar voor oude Dorpshui zen in Zuid-Holland. Het fonds wil met dit gebaar het voortbe staan van de oude dorpsgebou wen veilig stellen. De toekomst van de monumenten is name lijk in het geding door de hoge exploitatiekosten. In de Leidse regio komen onder meer Noordwijk, Oude Ade, Roelo- farendsveen en Hoogmade in aanmerking voor de financiële steun. Ieder bestuur van een dorpshuis kan maximaal 30.000 gulden ontvangen. Het Juliana Fonds vindt dat de huizen een belangrijke rol spelen in de leefbaarheid van kleinere gemeenten. Allerlei verenigingen organiseren er hun activiteiten en kunnen dus rekenen op een bijdrage uit het fonds. en De Rank in Noordwiji volgens bestuurslid W.' Sprang nodig aan een nJ^* isolatie toe. Voorzitter I van Dorpshuis De Alkebu»— Roelofarendsveen wil tri bijdrage energiebespap" lampen aanschaffen. Dar zou de vereniging flink be gingen op de elektri „Daarnaast moet ook hfjlc bouw worden geïsoleerd. I den hier veel bandjes op t~~ wil wel eens doordreunen»— Het Cultureel Centrum fcei made wil uitbreiden. In b bouw treedt regelmatig muziekvereniging op di' steeds aan leden toert^ei Hierdoor is de ruimte i Centrum te klein gewordei In totaal komen 39 doij~~ zen in Zuid-Holland in aaP0 king voor een bijdrage fonds. Alle huizen die e4 drage ontvangen, zullcn5e| energiebedrijven wordea Eis: 20 maanden pseudo-patiënt Officier van justitie mr. D. Aben heeft gisteren bij de rechtbank in Amsterdam twintig maanden cel geëist tegen een 25-jarige man die zich tot drie maal toe onder valse voorwendsels liet opnemen in ziekenhuizen. Hij maakte zich daarnaast ook schuldig aan diefstallen van geld en bankpasjes van onder anderen vrienden, zo heeft hij bekend. Deskundigen adviseren de man psychiatrisch te laten be handeld, omdat hij al jarenlang misbruik maakt van het ver- De man kwam in maart 1993 van Groningen naar Amsterdam en ontmoette in kerk De Duif een man waar hij een relatie mee kreeg. Om aandacht te krij gen. vertelde hij hem dat hij aan leukemie leed en trok in zijn woning. Hij haalde meerdere malen met de giromaatpas van het slachtoffer geld. Toen deze achter het bedrog kwam, werd de pseudo-patient dakloos en meldde hij zich op 3 september bij het AMC. Hij wendde nek- klachten voor en gebruikte de naam van zijn ex-vriend zodat hij mét een patiëntenponskaart werd opgenomen. Hij bleef twintig dagen. Het AMC heeft enkele tienduizenden guldens schade aan kost, inwoning en verzorging. De man herhaalde zijn truc twee keer bij het VU- ziekenhuis, waar hij voor vijf en vier dagen werd opgenomen. De schade daar is tien mille. Een aantal ondernemingen behorende tot I loogovens Industriële Toelevering is definitief Participatie Maatschappij (NPM) in andere handen overgegaan. F.ind oktober 1993 maakte de Hoogovens Groep al bekend dat besprekingen werden gevoerd om een aan tal I II I-activiteiten af te stoten. Het IJmuidense bedrijf wil zich meer concentreren op de kern activiteiten staal en aluminium. Het Algemeen Beurs Introductiefonds (Albif), de Nederlandse Alpinvest Holding BV hebben alle HIT-aandelen overge nomen. Het bedrijf wordt voortgezet onder de naam HIT (Holding Industriële Toeleveringsbe drijven) Groep, die is gevestigd in Haarlem. snel maatregelen worden genomen om te komen tot een schonere bloemen- en bollenteelt. Dat is de mening van een een aantal natuur- en milieuorganisaties, zoals die vandaag werd verwoord tijdens „Ik sta niet zo snel met mijn mond vol tanden, maar hier ben ik toch wel een beetje con fuus van." Alexander J. de Vries, directeur van Dutch Cacao Chocolate Holding uit Haarlem kwam even woorden tekort, toen hij gisteravond in Noord- wijk was gekozen tot manager van het jaar. Nadat hij met klein verschil zijn vijf mede-kandida ten had verslagen ontving hij uit handen van premier Lubbers zijn prijs, een bronsplastiek. Wat De Vries beter doet dan de overige kanidaten vertelde jury- (en VNO) voorzitter A. Rinnooy Kan niet. Wel had de jury moeten stemmen en dat was de afgelopen jaren nog maar zelden voorgekomen, zo verklapte hij een zaal met hon derden belangstellenden in ho tel Huis ter Duin. In de jury za ten verder bekende namen als voorzitter R. Koedijk van het be stuurscollege van accountant KPMG Klynveld, oud KLM-baas S. Orlandini, onderdirecteur M. .'k'iM'k v.m ,h- Wili1 landsche Bank en FNV-voorzit- ter J. Stekelenburg. De verkiezing tot manager van het jaar wordt sinds 1985 georganiseerd door het zaken blad Management Team. In die korte tijd groeide de titel uit tot een prestigieuze onderschei ding. Voordat een manager een nominatie voor de eindronde krijgt wordt zijn bedrijf door deskundigen uitvoerig doorge licht. De kandidaten werden gisteravond door de jury stevig ondervraagd. Finalisten waren onder meer een meubelfabri kant, een handelaar in audiovi suele apparatuur en een ont wikkelaar van agro-industriele produkten. De aanwezigen mochten een publieksprijs uit reiken. Deze onderscheiding ging naar directeur Noordhoek van een duikbedrijf, die door zijn humoristische presentatie regelmatig de lachers op zijn hand kreeg. („Als wij moeten duiken naar een schip vol gifti ge vaten die net zijn gaan lek ken gaan we eerst met zijn allen di' ki'ii'i een bijeenkomst in Nieuws poort in Den Haag onder het motto 'Natuurlijk, bloemen zonder gif. Daarbij waren on der meer de stichting Natuur en Milieu, Milieudefensie, Green peace en de Consumentenbond aanwezig. De bestaande teelt is de sastreus voor het milieu door gebruik van giffen en kunstmest en door een groot energiever bruik. Volgens de aanwezig or ganisaties moeten veilingen het voortouw nemen bij het streven naar een schonere teelt, in sa menwerking met de studieclubs van tuinders. Zo moeten nog dit jaar zoge heten ekobloemen worden ver handeld. Dat zijn bloemen die in de grond worden geteeld, zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest. De veiling van Aals meer is vorig jaar al begonnen met een dergelijke proef. Uit eindelijk moeten de ekobloe men in het jaar 2000 twintig procent van het totaal uitma ken, zo menen de milieuorgani saties. Bovendien pleiten zij voor het invoeren van de zogeheten milieukwaliteitsbloemen. Bij het telen van deze bloemen worden drie tot vier keer zo weinig bestrijdingsmiddelen en kunstmest gebruikt. In 2000 moet de milieukwaliteitsbloem dertig procent van de markt uit maken. Vier soorten van deze bloemen zullen het volgend jaar al op honderd verkooppunten verkrijgbaar zijn, zo heeft de bloemensector al laten weten. Het betreft hier de roos, de lelie, Gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart De opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart wordt nog lager dan vier jaar geleden. In Amster dam zou het opkomstpercentage zelfs onder de 40 kun nen duiken. Landelijk wordt de opkomst geschat op 50 procent, 10 procent lager dan vier jaar geleden en zelfs 22 procent lager dan bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1986. Dit blijkt uit een peiling van het bureau Inter/View in Amster dam, Rotterdam, Maastricht en Almere, in opdracht van het ANP en de NOS. Het bureau beeft ook de politieke voorkeu ren in de vier gemeenten geme ten. Maar door de dalende op- komst is het moeilijk een be trouwbare voorspelling te doen over de uitslag. Woordvoerders uit de vier steden noemen stuk voor stuk de verwachte opkomst bedroe vend en zorgelijk. Burgemeester Houben van Maastricht: „Als het opkomstpercentage inder daad zo laag zou zijn als wordt voorspeld, zou ik me als burge meester schamen." Minister Van Thijn van bin nenlandse zaken reageerde gis teravond geschrokken op de voorspellingen. „Het zijn schok kende en trieste cijfers. Volgens hem is de verwachte lage op komst „koren op de molen van extreem rechts". De peiling van Inter/View in de vier steden bevestigt eerdere landelijke prognoses. Dat bete kent flinke winst voor D66, dat in Amsterdam zelfs de grootste partij zou kunnen worden, en in mindere mate voor de WD. Verlies is er voor de PvdA die vooral in Rotterdam een flinke veer moet laten. Het CDA moet in de vier steden fors inleveren. De klappen komen het hardst aan in het katholieke bolwerk Maastricht, waar de partij 4 tot 6 zetels kwijt dreigt te raken. In de hoofdstad dreigt een halve ring. De Centrumdemocraten (CD) blijven in Amsterdam en Rotterdam gelijk of boeken een kleine winst. Pleidooi voor ekobloemen Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder), Telefoon 071-899206 Openingstijden: maandag t/m vnjdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22