Leiden ongewone was een hand gaf' 'Enige dat hij Sleutelpaskorting op soft-drugs opgeheven 'Stadsbestuur beter af met meer vrouwen' S T E M B U R E A U Politiek café in De Waag Stationsplein eerste in 'misdaad top-tien' Er staat een honbalknuppel in de hal DONDERDAG 24 FEBRUAR11994 Jongerencentrum a Het jongerencen- O trum In Voorscho ten zal toch bij het zwem bad Het Wedde komen Gemeentehuis A yt Het nieuwe ge- JL I meentehuis van Ja- cobswoude wordt ge bouwd in Rijnsaterwoude Vervolg van voorpagina Assitentie komt vanuit de omliggende districten. Binnen vijf minuten heeft een complete politiemacht zich gepos teerd langs de Schipholweg. Nieuwsgierig blijven voorbij gangers staan. Wat is er aan de hand? Aanvankelijk doen de agenten wat geheimzinnig, maar als een collega van de spoorwegpolitie luid roept dat er een 'vent met een geweer' in het kantoor van Research voor Beleid zit, be gint iedereen druk te speculeren. Houdt hij iemand gegij zeld? Heeft hij zich verstopt? Of rent hij straks in paniek naar buiten, schietend in het wilde weg? Directeur A. Coenen komt naar buiten. Hij krijgt instructies. Men weet al dat de verdachte bij een medewerker op de ka mer zit. Of hij zijn personeel tot kalmte wil manen. De directeur doet dat. Hem is op dat mo ment niet bekend of zijn mede werker wordt bedreigd. Via de personal computer worden alle medewerkers in het gebouw in gelicht. Iedereen moet blijven zitten waar hij zit. Buiten slaan de walkie talkies op tilt. „Hij komt naar bene den", krijgt een agent door, die zich samen met de voorlichter van de politie en twee journalis ten schuilhoudt achter de schuifdeuren van een naburig kantoor. Op dat moment komt net de postbode voorbij. „Mag ik er nog langs?" „Nou, als je maar snel bent." „Ik wil best even wachten hoor, of omlo pen." „Loop dan liever maar om." De conversatie lijkt erop te duiden dat de politie de veilig heid van voorbijgangers niet zo nauw neemt. Als de verdachte werkelijk 'vuurwapengevaarlijk' is, zoals dat in politiejargon heet, waarom dan niet de Schipholweg afgezet en ieder een de doorgang belet? Politievoorlichter Blom weet met die vraag niet zo goed raad. „Ik denk dat de agenten ge voelsmatig door hadden dat het niet om een figuur ging die zou gaan schieten. Ze hadden eer der een gijzeling verwacht. Bo vendien leek het ons beter de agenten in uniform terug te trekken. Zij kunnen de verdach te afschrikken. Het is in dit soort gevallen verstandiger om agen ten in burger te laten ingrijpen. Dat is uiteindelijk ook ge beurd." Een korte, maar heftige arres tatie volgt als plotseling de ver dachte doodgemoedereerd het kantoorgebouw verlaat. Agen ten duwen hem op de grond, slaan hem in de boeien en voe ren hem af in een politieauto. Dan keert de rust terug aan de Schipholweg. Advertentie Alleen bij Research voor Beleid is de zojuist ingerekende bezoe ker onderwerp van gesprek. Niemand lijkt geschrokken. Sterker nog. niemand wist dat een gevluchte overvaller zich schuilhield in het gebouw. „Die man die ze op het oog hadden was rustig binnen komen lopen met een advertentie. Hij kwam voor een sollicitatiegesprek en wist precies wie hij moest spre ken. Ik heb hem gewoon door gestuurd", zegt de jongedame achter de balie. Of hij zich merkwaardig gedroeg? „Nee, al leen gaf hij een hand bij bin nenkomst. Dat doet niet ieder een." Terwijl de man zijn gesprek voerde, werd directeur A. Coe nen telefonisch ingelicht over de mogelijk vuurwapengevaar lijke man. „Tja. ik heb maar ge daan wat de politie zei en ieder een gemaand rustig te blijven, ook de medewerkster die tegen over hem zat. Maar ja, paniek was niet nodig, de man deed niet bedreigend, leek niet idioot en heeft op een gegeven mo ment gewoon het kantoor verla ten." Een blunder van de politie vindt Blom het niet. „Wij heb Een grote groep agenten stort zich op de onschuldige 22-jarige Leidenaar, direct nadat de man het kantoor van Research voor Beleid heeft verlaten. fOTO LOEK ZUYDERDUIN ben die melding van de twee te lefoonkrakers, die we eerder op de middag hadden gepakt, seri eus genomen. Ook al was die derde overvaller niet gezien tij dens de achtervolging. Maar dat zegt niets; hij kon wel op de achterbank hebben gelegen. Of al eerder bij Holiday Inn zijn weggerend. Toen een motor agent iemand op de Schiphol weg schielijk een kantoor zag binnengaan, die precies vol deed aan de beschrijving, heb ben we groot alarm geslagen." Laat in de middag, na ver hoor, moest de politie toegeven de verkeerde man te hebben ge pakt. „Twee rechercheurs zijn met hem naar Research voor Beleid gereden. Om de man op nieuw te introducren en te ver tellen dat het hele ingrijpen op een vergissing berustte. LEIDEN WIM KOEVOET Met een hoger aantal vrouwen had het Leidse college van bur gemeester en wethouders doel matiger gewerkt in de nu bijna voorbije bestuursperiode. Dat betoogde gisteravond het enige vrouwelijke lid van het dagelijk se bestuur van de gemeente, PvdA'er Hennie Koek. Zij deed haar uitspraken tijdens een po litieke forumdiscussie over vrouwen en politiek in het Volkshuis, die door zo'n hon derd vrouwen werd bezocht en daarmee de tot dusverre drukst bezochte verkiezingsbijeen komst is. Het huidige college bestaat behalve uit Koek uit vijf manne lijke wethouders en een dito burgemeester. Koek voelt zich daar af en toe wel wat eenzaam tussen, reageerde ze op vragen hierover van de voorzitter van de bijeenkomst, Henriette van Dongen, die vo'o'r Koek wet houder was. Volgens Koek zijn vrouwen, ook als ze leidinggevende func ties vervullen, meer dan man nen uit op 'samenwerking en gezamenlijke resultaten'. Haar mannelijke collega's in het col lege vinden 'persoonlijke over winningen' en 'scoren' belang rijker dan het in teamverband voor elkaar krijgen van dingen. Koek, de wethouder van on derwijs, cultuur en emancipatie, vergeleek het college met een PvdA-vrouwengroep en de eveneens puur vrouwelijke jury die vaststelt wie de jaarlijkse Leidse emancipatieprijs toe komt. Hoewel ook in die groe pen lang niet iedereen het altijd met elkaar eens is, vangen de leden elkaar tenminste niet voortdurend vliegen af en spe len ze ook geen sfeerbederven- de machtsspelletjes, beweerde Koek. Ook GroenLinks-fractieyoor- zitter Rianne Peeters had scher pe kritiek op de houding van haar mannelijke collega-raads leden. „De boys willen toch vooral scoren en zo. Ze hebben ook betere toegangen tot de machtscircuits die per onder werp nogal eens van samenstel ling verschillen. Vrouwen moe ten er vooral voor zorgen dat ze daar meer bij komen te zitten. Nu roepen ze nog te snel dat ze dat niet kunnen. Een ding staat vast en dat is dat de sfeer in het stadsbestuur aangenamer wordt met meervrouwen erin." Melanie Maas van de WD en Marjan de Jonge van het CDA waren het niet eens met Koek en Peeters. Zij vinden wel dat er meer vrouwen in het stadsbe stuur moeten komen maar ze denken niet dat dat een garan tie is voor een hogere kwaliteit. Maas: „Er is geen soepelere be sluitvorming met meer vrouwen erbij. Dat heeft met karakter en niet met sekse te maken." De kans op een hoger aantal vrouwen in de nieuwe Leidse gemeenteraad is overigens ui terst gering. De vrouwelijke raadsleden en kandidaat-raads leden achter de paneltafel con cludeerden dat de vrouwen er slecht voor staan. Tien van de huidige negendertig raadsleden is vrouw en dat toch al lage aan tal kan alleen maar dalen omdat er maar weinig vrouwelijke kan didaten verkiesbare plekken op de kieslijsten innemen. Er is ook maar een vrouwelijke lijsttrek ker, Margje Vlasveld van Lei den WeerGezellig/De Groenen. Oorzaak van de mislukte op mars van Leidse vrouwen in de gemeentepolitiek, concludeer den de deelneemsters aan het debat, is een gebrek aan belang stelling. Mannen zouden ook meer moeite moeten doen om vrouwen de gemeentepolitiek in te krijgen, menen de vrouwen. Om de positie van het kleine beetje vrouwen in het stadsbe stuur te verstevigen, stelde GroenLinkser Peeters voor, 'een netwerk voor vrouwelijke raads leden' op te richten. Dat net werk moet dwars door de poli tieke partijen heen lopen. Peet ers' voorstel werd warm ont haald. LEIDEN WIM KOEVOET De korting die Anthony van Kla- renbosch van koffieshop Kimo no aan de Morsstraat geeft op soft-drugs aan houders van de gemeentelijke Sleutelpas loopt ten einde. Wanneer precies is nog onduidelijk. Maar Count down, de organisatie die con tracten afsluit met de Leidse wankels die prijsvoordeeltjes bieden in ruil voor vermelding in een speciale gids, wil in elk geval van de overeenkomst met Kimono af. „Zouden we dit over onze kant laten gaan, dan doen we onszelf natuurlijk de das om", zegt P. van Niekerk, directielid bij Countdown. Zijn organisatie laat drie categoriën winkelbe drijven niet toe: seks, gokken en drugs. Countdown verzorgt kor tingskaarten in 25 landen en noemt het geval Kimono tame- Er zit een koffieshop aan de Morsweg, op het hoekje met de Paul Krugerstraat: Afrika. En er komt een koffieshop in de Paul Krugerstraat, op het hoekje met de President Steinstraat: Manhattan. Twee koffieshops in Transvaal, op een krappe vijftig meter van elkaar, dat gaat te ver, vindt een aantal buurtbewoners. Zeker omdat Manhattan een tijdje geleden zijn deuren sloot. Op last van de politie, beweren sommige omwonenden. Waar of niet, de bezoekers zorgden voor overlast. Herrie, slordig geparkeerde fietsen en auto's, ongure types die op de stoep lagen. Enkele bewoners van het kleine, smalle zijstraatje van de Morsweg zeggen zich onveilig te hebben gevoeld. Waarom dan, zo vragen ze zich af, waarom dan staat de gemeente toe dat Manhattan weer opengaat? Leiden wil het aantal shops toch terug brengen naar vijftien? Koos Neuteboom zit in elk geval met de handen in het haar. Hij woont al 28 jaar met zijn vrouw Roos in de Paul Krugerstraat en zit met zijn knusse, zelfverbouwde huisje precies tussen de twee zaken in. Dat is pech hebben. „Het is een koophuis. Er staan hier sowieso vrij veel koophuisjes. Met zo'n koffieshop in de straat dalen die allemaal flink in waarde. Wat wil de gemeente nou eigenlijk? Er moesten toch juist minder koffieshops komen?' Namens een aantal buurtbewoners schreef hij een brief aan burgemeester en wethouders van Leiden. Op 7 januari van dit jaar. Met het verzoek het besluit om de koffieshop een vergunning te verlenen te heroverwegen. Harm van de Brink, sinds een jaar of tien woonachtig in dezelfde straat en een van de akers', is woedend lijk uniek. De omstreden prijs korting op cannabisprodukten kwam eerder deze week aan het liclu tijdens een bezoek aan en kele koffieshops van een Leidse PvdA-delegatie. Direct nadat verantwoordelijk wethouder J. Laurier (GroenLinks) ervan hoorde, heeft hij Countdown op de hoogte gesteld. Laurier heeft bij de directie op maatregelen aangedrongen. „Zonder dat PvdA-bezoek, waren we deze zaak wellicht zelf wel aan de weet gekomen maar daar was dan nog wel wat tijd omdat er nog steeds geen bevredigend antwoord is binnengekomen. „Want wat gebeurt er? Je krijgt bericht dat de brief is doorgestuurd naar de sector milieu. Met als toevoeging:, indien behandeling nodig is, zal dit enige tijd kunnen duren. Nou vraag ik je: indien behandeling nodig is...We verwachten gewoon antwoord." Hij vindt dat de straat verpaupert door de koffieshops. Het eerste deel ziet er juist zo fleurig uit met zijn vers geverfde deuren en kozijnen. „Maar die bezoekers verpesten dat. Hun auto's en fietsen donderen ze zo ui.Ml .i.ii Ir ii i I i 1111 'i i iink overheen gegaan", geeft Van Niekerk toe. „Wij bezoeken een keer per jaar alle aangesloten bedrijven en dat is geen water dicht systeem." Van Niekerk kan nog niet zeg gen of Van Klarenbosch bewust door de mazen van het net is geglipt. „Het is nu hoogst voor barig om in zulke termen te spreken. Het is ook heel goed mogelijk dat deze leidse onder nemer zijn bedrijf heeft veran derd. Dat gebeurt natuurlijk wel vaker en zulke veranderingen worden niet altijd direct opge- veel buitenlanders. Leiden heet toch de stad van de vluchtelingen? Nou, laat ze maar in de woestijn, zeg ik." En hij priemt vervaarlijk met zijn wijsvinger in de lucht. Koos Neuteboom drentelt intussen druk heen en weer in zijn woonkamer. Hij voelt zich de laatste tijd allesbehalve op merkt." Hoewel Countdown de zaak verder onderzoekt sluit Van Niekerk nu al uit dat Van Klarenbosch juridisch wordt aangepakt. „Voorop staat dat we de samenwerking verbreken. Countdown gaat zelf ook niet vrijuit." Van Klarenbosch ontkent dat hij Countdown en daarmee ook de gemeente leiden, de uitge ver van de Sleutelpas, bewust heeft misleid. „Vroeger had ik een zaak in afhaalmaaltijden. De Vliegende Schotel. Daar zat weinig seks. gokken of drugs bij. het nog mee. De meeste mensen hier durven niet eens meer wat te zeggen over die nieuwe koffieshop. Die zijn bang dat hun voorpui er uit gaat. Om 's avonds de hond uit te laten heb ik binnenkort een stuk ijzer nodig. Die kant gaat het op. We konden vroeger de deur op een kier open laten staan. M.i.j die tijd is voorhij. Later heb ik daar een koffieshop van gemaakt en sinds enige tijd heb ik die weer veranderd in een winkel in soft-drugs. Kortom, ik heb m n bedrijf en kele keren veranderd, drastisch zelfs, maar ik sta nog altijd te boek als traiteur. Die regeltjes over seks. gokken en drugs ken de ik niet. Ik vind ook niet dat ik de eerst aangewezen persoon ben om na te gaan of ik aan de voorwaarden voldoe." Van Klarenbosch treurt niet om de verbreking van de over eenkomst. „Hoewel veel van m'n klanten hier met de Sleutel pas kwamen, geloof ik niet dat m'n omzet hieronder gaat lij den. In die Countdowngids word ik toch al niet vermeld als koffieshop dus m'n klanten hebben dat ding niet nodig om mij te vinden. Verder blijf ik ook zonder die korting de goed koopste." Roos Neuteboom: ..Op een kier? Hij stond wagenwijd open als je even naar de melkboer ging. Maar nu heb je knippen nodig op de deur. En alarm." Bovendien herbergt het halletje van het echtpaar een heuse honkbalknuppel. Triest, maar het moet wel. Omdat de gemeente in gebreke blijft, analyseert een driftige Van de Brink. „Die moet zich gewoon houden aan zijn besluiten. In dit geval het terugbrengen van het aantal koffieshops. Hoe kan men toestaan dat er eentje opengaat die op last van de politie is gesloten? Vraag dat maar na." Het verhaal van de wijkagent. LEIDEN De binnenstad autoluw en mensenschuw. Onder dat mot to houdt het l>eidsch Dagblad vanavond haar tweede politieke café in leiden. Ditmaal is De Waag aan de Aalmarkt de plek waar Leidse lijsttrekkers aan de tand worden gevoeld. Plannen voor de autoluwe binnenstad, toekomstige wo ningbouw en hasjverkoop via koffieshops komen aan de orde. De Leidse jongeren gebruiken meer hasj dan de jongeren in grote steden als Amsterdam. Burgemeester Goekoop en schrijver Maarten 't Hart verle nen hun medewerking. De Waag is om 20.15 uur open. Van der Geest, over de sluiting blijkt simpel: „Eind oktober '92 constateerde ik dat er hasj werd verkocht in de zaak op het hoekje van de Paul Krugerstraat en de President Steinstraat. Ik heb toen onmiddellijk bijzondere wetten gebeld. Nou, er hoefde niet door de politic te worden ingegrepen. Een dag later sloot de uitbater zelf de boel al. De zaak is niet meer open geweest PolitiewoordvoerderTon Stuifbergen heeft een iets andere versie. „De uitbater deed op een gegeven moment zijn deuren gewoon niet meer open. Om wat voor een reden dan ook. Ongeveer acht maanden geleden was dat. Het verlof, de vergunning, geldt steeds voor een jaar. Als hij langer dan een jaar zou hebben gewacht had hij een nieuwe vergunning moeten aanvragen Nu valt er dus niets aan te doen." De vraag is nu: zat Manhattan nu acht maanden dicht, of ruim een jaar? De eigenares van het nog steeds geblindeerde pand zegt het niet te weten. De huurder is niet aanwezig op de momenten dat wij het pand bezoeken. En een telefoonaansluiting is er niet. Koos Neuteboom weet het echter zeker: „De zaak zat ruim een jaar dicht. Onze wijkagent is er toch bij geweest? De vergunning is dus verlopen. Ze hebben een fout gemaakt bij de gemeente, maar ze durven dat alleen niet toe te geven. Daarom lichten ze de politiewoordvoerderverkeerd voor. Daarom horen wij nog steeds niks." Daarom staat er een honkbalknuppel in de hal. HERMAN JOUSTR/C. Dit i.s de derde aflevering van een serie over de bewoners van de leidse wijk Transvaal, hun problemen en de naderende raadsverkiezingen. Deel een en twee verschenen respectievelijk op 17 en 22 februari. LEIDEN AAD RIETVELD De meeste 'straatmisdrijven' werden vorig jaar gepleegd op het Stationsplein. Voor geweld, bedreiging, tasjesroof en zak kenrollerij op het plein maakte de politie 69 keer proces-ver baal op. De Haarlemmerstraat staat met 61 misdrijven op de tweede plaats in de 'misdaad toptien'. Uit de cijfers van de politie wordt duidelijk, dat de binnen stad in 1993 goed was voor bij na eenderde van alle straatmis drijven in Leiden. Stationsplein en Haarlemmerstraat wgren de efhte i/Uschieters. Nieuwe Beestenmarkt, Steenstraat en Breestraat volgen met 25, 24 en 23 misdrijven. Behalve de Wil lem de Zwijgerlaan liggen alle straten van de top-tien in het centrum. In totaal werden vorig jaar in Leiden 853 misdrijven op straat gepleegd. Daarbij waren 340 ge weldsmisdrijven. De politie no teerde 131 gevallen van zakken rollerij en 33 berovingen en tasjesroven op straat. Er werd 231 keer aangifte gedaan van uit de hand gelopen ruzies en scheldpartijen. Verreweg de meeste geweldsmisdrijven wer den gepleegd tussen midder nacht en.;ijf uur 's morgens. Manhattan in Transvaal. Nu nog gesloten, straks open. Een koffieshop in de buurt, dat gaat nog, vinden de omwonenden. Maar twee koffieshops

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17