Mrs. Doubtfire: De emancipatie voorbij Film Belle van Zuylen en Benjamin in Kijkhuis The Remains of the Day ademt ongekende zorgvuldigheid en rust Ik zat verpakt in het grootste condoom ter wereld El Mariachi artistieke verrassing H DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 Akkoord over Amerikaanse versie De Lift utrecht De Amerikaanse maatschappij Wamer Brothers heeft met het Nederlandse productiebedrijf First Floor Features in principe overeenstemming bereikt over een 'remake' van de thriller De Lift. Dit is uit betrouwbare bron vernomen. Dick Maas zelf zou in staat worden gesteld de regie te doen van deze Amerikaanse versie van zijn kassucces van inmiddels elf jaar ge leden. Financieel zouden beide partijen al tot volledig overeen stemming zijn gekomen, maar de inhoudelijke invulling van het draaiboek vormt nog onderwerp van bespreking. Aan het project zijn nog geen acteursnamen verbonden. De remake van De Lift zou als alles meezit eind dit jaar in productie kunnen wor den genomen. FILMSIN LEIDEN Mean Streets in Alphen idealen vrijheid, gelijkheid en broederschap. Van Zuylens leven biedt ge noeg stof maar hoe breng je als filmer deze 'papieren' verhou ding in beeld? Sinke loste dat op vindingrijke wijze op. Delen van de correspondentie laat ze voorlezen terwijl de camera over het landschap glijdt. Daar mee suggereert ze de gang die de koerier maakt om de brief naar de plaats van bestemming te brengen. Waar Sinke niet aan ontkomt, is het levenstempo van die tijd. En dat is veel lang zamer dan we nu gewend zijn. De film komt dan ook in het be gin traag over. Will van Kralin gen zet de opmerkelijke Belle zeer bevlogen neer. Laus Steen- beeke speelt haar aanbidder en Kees Hulst is meneer De Char- rière. Martin Scorsese verraste vriend en vijand met ook een kostuumdrama The age of in nocence. Een opmerkelijke film van de regisseur die de emoties altijd rauw en onversneden op het doek gooit in zijn zeden schetsen van de onderbuik van een grote stad. Een mooi voor beeld daarvan is Mean Streets, te zien in hetTarkfilmhuis in Al phen. De film stamt uit 1973 en Scorsese verbaasde kijkers en critici toen ook al met al de technische foefjes die hij toe past. Het verhaal speelt zich af in een achterbuurt in New York. In dit Little Italy wacht Carlie een bloeiende carrière bij de mafia maar voorlopig heeft hij zijn handen vol aan maatje Johnny. Dit kruimeldiefje leent links en rechts geld, betaalt nooit terug en geeft iedereen die er wat van zegt een grote bek. Als echte bloedbroeders doorstaan de twee de dagelijkse sores. Geld verstoort echter de liefde, vriendschap en trouw tot in de dood. Robert de Niro en een fantastische Harvey Keitel spe len de hoofdrollen. ïzf' overzicht letty stam '1 Kijkhuis, Vrouwenkerksteeg 10, Leiden Belle van Zuylen, do 24/2 t/m wo 2/3, o 19 30 en 21 45 uur. Parkfilmhuis, Comelis Kon! Ceellaan 2, Alphen aan den Rijn Mean Streets, vr 25/2 en ra 26/2,20 30 uur |ans Ze reisde veel. Ze mengde zich erne graag in discussies over politiek en literatuur. En als ze dat deed. spitste haar gehoor extra de Ra' oren. Ze schreef romans en orstl componeerde muziek. Ze had ja 5 een grote belangstelling voor uziei wetenschappen. In het e< htele- s Po ven hield het niet over van de hartstocht maar op papier had „„„ze gloedvolle relaties. En dat al- an c les in een tijd dat een vrouw ge acht werd zich vooral stil te houden boven haar borduur werk. Belle van Zuylen 1740 - lhuy* 1805) was een opmerkelijke da- lgm me en Digna Sinke durfde het 1g; aan om haar leven te verfilmen. Het resultaat is te zien in het i. Kit Kijkhuis >'jt Hoewel van Hollandse komaf ,D0is de schrijfster hier niet zo goed bekend. In Frankrijk beleven de ï(j: boeken van Madame de Char- elii^rière, zoals ze na haar huwelijk heette, nog steeds herdruk op ldr00herdruk. Ze is voornamelijk be- ,htj. kend om haar brieven (in Ne em derland onder meer gebundeld riusiiin het prachtige 'Ik heb geen ta lent voor ondergeschiktheid'). Sinke baseerde zich voor haar film op de correspondentie tus- e'sen Van Zuylen en Benjamin BonConstant, een Frans politicus en randeschrijver. Hij was een romantisch heet- Hehoofd en erg verliefd op Van jeufeuvlcn Dat gevoel is wederzijds •Brafinaar de twee kunnen er niets mee. Van Zuylen is immers ge trouwd met de wat koude, fleg- 3P°r matieke Zwitser De Charrière. en Belle en Benjamin schrijven el- 30 Jcaar over en weer over hun ge- dv.a.voelens en die andere passie van ze: literatuur. En uiteraard Jcomt de politiek aan bod. Want tmg net is de tijd van de opwinden de de Franse Revolutie en de twee arzeeijn fervent voorstander van de "^'BIOSCOPEN AMSTERDAM 'Lesl )e d. c; Leidseplein tel. 6278806 The joy luck club 12 j dag. 13, 16, 18.45,21.30 oemeALFA 2 in Blo The snapper a i dag. 13.30, 16,30, 19.15,22 uadroftLFA 3 94'. Farewell to my concubine a I dag. 15 uu 13.30,20.30 raay- Imagine a dag. 17.15 f''cï*LFA4 BoYs Alladin a i dag 13. 15 45. 18.45 The piano 12 dag 21.30 .R|ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 j dQ-. The age of innocence a i dag. lie To- 16^20 MHAMBRA 2 The house of the spirits 16 j.. dag. )nafhc 16.45,20.30 oorstQJELLEVUE CINERAMA Marmxstraat 400 tel. 6234876 ïdy The three musketeers 12 i dag upcol 13 15. 16, 19.15.22 2INERAMA2 rfhun,0 Free Willy dag. 13.15. 16. 18 45 ition Heaven earth 12 jdag. 21 ansgerALYpSC) 1 ju sec Marmxstraat 402 tel 6234876 pnette The remains of the day 12 j dag ter- 13.15.16 45.20.30 12.3CALYPS0 2 ïsschc The firm 16 13.15, 16.30,20.15 nd en hNECENTER-CINEMA CORALINE Lijnbaansgracht 236 tel. 6236615 Naked 16 dag. 14, 16.30, 19.15, 22, zo ook 11.15 IINECENTER-PEPPE-NAPPA van 't |_e jeune werther 12 j dag. 14.30, ntverki 19.30. zo ook 11 15 igsforc Much ado about nothing 17,22 .JINECENTER-PIERROT The wedding banquet 16 14.15, 17. 19.30.22.15,zoook 11.15 :INECENTER-CINEMA JEAN VIGO Fiorile 16 dag. 14.15, 17. 19 30. 22.15. zo ook 11.15 INEMA 1 INTERNATIONAL jen. ac August Allebèpiem 4 tel 6151243 urjenc Mrs. Doubtfire a I dag. 18.45, 10-18, 21 30. za t/m woook 13.15. 16 INEMA 2 INTERNATIONAL Carlito's way a.I., dag. 20.30 ga, aqijTY i •ch™ Leidseplein tel. 6234579 73"af Mrs. DoubHirea I dag. 13.15, 16. jmli, ,8a5 2, 30 6UUr ITY2 Tombstone 16 j.. 16. 18 45. 21 30 J,IS ,ITY 3 ™°nsI Addams Family 2 12 rag 13.15 lOtense 5tï4 A perfect world 12 j dag. 12.30. 15 30. 18 30,21.30 JTY6 Sleepless in Seattle a i dag. 16, 18 45.21.30 ITY 7 Demolition man 16 jdag. 13.15, Bedenkelijke humor en verkleedpartijen van Robin Williams We zouden Mrs. Doubtfire kunnen beschouwen als een doodgewone Holly- woodkomedie, ware het niet dat de film in de V.S. zo'n enorm kassucces was, dat de vraag naar de ach tergrond daarvan zich op dringt. Want alleen op het niveau van de film, een simpele komedie waarin Robin Williams als geschei den vader z'n gezin bin nendringt in een traves- tierol als kinderverzorgster, laat zich dat succes nauwe lijks verklaren. film recensie jos de putter Mrs Doubtfire Te zien Lido 1, Leiden, Euro 1. Alphen, Asta 1. Odeon 1. Den Haag Op het eerste gezicht is Mrs. Doubtfire een intelligente com binatie van motieven die hun waarde aan de kassa eerder be wezen; we hebben eerder een indringer in de vesting van het gezin gezien in bijvoorbeeld The hand that rocks the cradle en het motief van betere kansen in een travestierol werd al eens uitgespeeld in Tootsie. Robin Williams tenslotte, is vooral ver maard om zijn imitaties en deze rol biedt hem de gelegenheid een heel register aan stemmen en mimieken aan te spreken. Dit alles zou in het beste ge val kunnen leiden tot een ko medie die een groot publiek aanspreekt, maar voor een overweldigend succes is op de een of andere manier ook altijd het aanvoelen van en inspelen op de tijdgeest een voorwaarde. Wat dat laatste, bredere, aspect betreft is Mrs. Doubtfire te ka rakteriseren als de wraak van de mannen op het tijdperk van de emancipatie, de tweeverdie ners, de doorbraak van de rol patronen. Mrs. Doubtfire stelt het gezin ondubbelzinnig voor als de hoeksteen van de samenleving, en elke inbreuk daarop wordt vooral geweten aan de te onaf hankelijke echtgenote, die haar moederrol is vergeten. Het suc ces van de film past zo in een algemenere trend die we ook aantreffen in design en mode: de nadruk komt steeds meer te liggen op klassieke, vertrouwde, rustgevende 'kwaliteitsnormen', waarbij experimenteerdrift pas sé lijkt. Robin Williams als Mrs. Doubtfire Het personage van Robin Wil liams is uiterst sympathiek: hij danst als liefhebbende vader met z'n kinderen, terwijl moe der er als carrièrebitch in de binnenhuisarchitectuur bekaaid af komt. Een uit de hand gelo pen verjaardagspartijtje is vol doende om scheiding aan te vragen, waarna ze ook nog eens via de rechtbank de voogdij krijgt toegewezen. Dat is te veel voor vader, die vervolgens met succes solliciteert naar een baan als kinderverzorgster, wat met veel bedenkelijke humor rondom travestie gepaard gaat. Aangezien vader ook nog een reguliere baan moet zoeken om 16, 18 45, 21.30 DESMET Plantage Middenlaan 4a El sol del membrillo 16 j, 19.30 Trahir 16 j., dag. 21 Vacas dag 22 15 Het is een schone dag geweest 16 j dag. 19.15, zo ook 14.30 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 The snapper a i dag. 18.15.20.15, 22.15. di met om 22.15 Sneak preview di 22.15 KRITERION 2 Der himmel über Berlin 16; ma 19.30 L'odeur de la papaya verte 16 i dag 17 45. 20.45, ma alleen 17.45 Raining stones a I dag. 22 45 Baby of macon 16 j., zo 16 RIALTO 1 Ceintuurbaan 338 tel. 6623488 Naked 16 j., dag 17.45, 22 Les gens normaux n'ont rien d'excep- tionnel 16 j., dag 20 RIALTO 2 De Portugese cinema in vogelvlucht 16j .dag. 18. 19.30.21.22.30 Langer gang zo 14 THE MOVIES 1 Haarlemmerdijk 161 tel 6386016 El Mariachi .6 dag. 17.30. 20. 22. za zo ook 15. do vr za ook 00.15 THE MOVIES 2 The piano 12 j.. 17.15, 19.30. 22 THE MOVIES 3 Little Buddha a dag. 19.15, 21 45, za zo ook 15 Orlando a I., dag. 17.30 THE MOVIES 4 The cement garden 16).. dag 17.15, dovrza ook 00.15 TroisCouleurs: Bleu 16 j .dag 19 30. za zoook 14.45 Passion Fish 21 45. za zoook 14 45 TUSCHINSKI 1 Reguiiersbreestraat tel. 6262633 Carlito's way 16j..dag. 13.15, 16.30, 20 30 TUSCHINSKI 2 Manhattan murder mystery a. L, dag 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Free Willy a I., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 4 Little Buddha a.I., dag. 20.30 TUSCHINSKI 5 Mr. Wonderful a.I dag. 13 15. 16. 18 45. 21.30. do 18.45. 21.30 TUSCHINSKI 6 Jurassic Park a dag 13.15,16. 18.45.21.30 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel 6237460 The house of the spirits 12). 17 30 Life according to agfa 16 lag. 20, 22. zoook 15 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. James Ivory is te keurig om een meesterwerk te maken film recensie jos de putter The Remains of the Day Te zien Studio. Leiden. Babyion 1Den Haag Om eerlijk te zijn vind ik de meest recente films van James Ivory lastig te bespreken. Ivory's vroegere werk (Room with a view, Maurice) liet zich relatief eeenvoudig afdoen als welis waar degelijk, maar toch ook braaf en wat muffig Brits vak werk, als een al te gemakkelijke idealisering van de 'belle epo que' ook. Met Howards End. en nu ook met The Remains of the Day, ligt dat iets anders. In deze films heeft Ivory's en scenering een natuurlijke souplesse, waardoor ze meer zijn dan de slaafse verbeelding van een fraai verhaal. Maar te gelijkertijd. en daarin schuilt de paradox in de waardering, roe pen deze films herinneringen op aan de echt grote chroni queurs uit de Filmgeschiedenis, aan mensen als Visconti, Wel les, Renoir en Fassbinder. die in hun eigen stijl afbrokkelende tijdperken vastlegden, en die vergelijking valt voor Ivory nog altijd negatief uit. In 77te Remains of the Day (inmiddels overladen met Os carnominaties) concentreert Ivory zich op het leven van een butler op een groot Engels land goed. Deze Stevens (magistrale vertolking van Anthony Hopkins) is de perfecte butler; in het Engeland van de jaren twintig en dertig betekent dit dat alles, ook de emoties uit het persoonlijk leven, moet wijken voor de orde cn regelmaat van de huishouding. Vanzelfspre kend is Stevens vrijgezel, z'n weinige vrije tijd spendeert hij aan het lezen van boeken, om zich beter te leren uitdrukken Hoe klein de stapjes zijn die hij op de ladder van het Engelse klassensysteem kan klimmen wordt treffend geïllustreerd wanneer z'n oude vader de I..MLI M Mr. Stevens, gespeeld door Anthony Hopkins, (rechts) geeft huishoude lijke instructies aan zijn oude vader (Peter Vaughan) Robin Williams over verkleedpartijen: de rechtbank er van te overtui gen dat hij zijn kinderen kan onderhouden zijn de verkleed partijen niet van de lucht. Zo grappig is dat op den duur allemaal niet, en de verklaring voor het succes van Mrs. Doubtfire moet waarschijnlijk gezocht worden in de senti mentele kant, in het verhaal van een liefhebbende vader die de deur wordt gewezen door een overambitieuze echtgenote en die vervolgens z'n gram haalt. Dat is helemaal niet zo moeilijk: in de wereld van Mrs. Doubtfire wordt iedereen vanzelf gelukkig als het eten op tijd op tafel staat. De man spreekt nog dialect en is ook slaafser dan z'n zoon. Stevens heeft z'n vader binnen gehaald om hem op z'n oude dag te kunnen verzorgen, maar dat botst op dramatische wijze met z'n verantwoordelijkheden wanneer de vader instort juist op het moment dat er een be langrijke politieke conferentie op het landgoed plaatsvindt. Zo is de zoon te laat bij het sterf bed en wordt genadeloos dui delijk gemaakt wat de positie van butler precies inhoudt. De scènes tussen vader en zoon Stevens vormen wellicht de meest subtiele, en tevens de meest wrede episode uit The Remains of the Day. Voor het overige wordt de film bepaald door de jarenlange 'verhouding' tussen Stevens cn juffrouw Ken ton. de huishoudster (Emma Thompson, ook al weer geno mineerd voor een Oscar). An ders dan Stevens laat zij af en toe haar emoties prevaleren, wat leidt tot een aantal tragiko mische conflicten. Dit hele verhaal wordt verteld 11 '-1'- 1 - - LONDEN NPA/PIETER VAN LIEROP De best bezochte komedie van de laatste maanden is in Ameri ka Mrs. Doubtfire geweest. Daarin speelt Robin Wiliams een man die gaat scheiden en die zich om stiekem toch in de buurt van zijn kinderen te blij ven, vermomt als struise huis houdster. Mrs. Doubtfire is Hollywoods verbluffendste tra vestie-rol sinds Tootsie. Robin Williams: „Er met de simpelst mogelijke ingrepen uitzien als een vrouw, dat was niet voldoende. Het ging er om te kunnen doorgaan voor een huishoudster zonder door de huisgenoten meteen herkend te worden als pa. Om die reden zijn al die protheses gebruikt. Die vermomming was vreselijk benauwd. Al dat schuimrubber om mijn lijf, al die lagen kunst huid over mijn gezicht; latex. Ik ligste vrijer die je je kunt voor stellen. Ik ben tijdens de opna men vijf kilo gewicht kwijt ge raakt." Mannen in travestie, het vormt een komisch genre apart. En Robin Williams kent zijn klassieken: „Het is een traditie in komedie. Het gaat terug tot Grieken, Romeinen en speciaal de tijd van Shakespeare. Het is aantrekkelijk voor vrouwen te zien hoe mannen denken dat vrouwen zijn. En voor mannen is het ook een grappig idee om een penis zoek te maken en te merken hoe het aanvoelt om vrouw te zijn. Het bevredigen van nieuwsgierigheid, zonder dat meteen Mevrouw Bobbitt er aan te pas hoeft te komen om hem af te hakken." Aladdin In het begin van de film Mrs. Doubtfire, zie je de vader bezig met zijn beroep. Hij doet stem metjes bij cartoons. Als publiek leg je onmiddellijk de link naar het fabuleuze stemmetjeswerk dat Robin Williams voor Dis ney's Aladdin gedaan heeft, als de geest van de lamp. Volgens de acteur heeft het zo altijd in de Doubtfire-scriptsgestaan. „Maar als mensen nu de link leggen met Aladdin, dan vind ik dat niet erg. Maar Aladdin is niet op die manier gemaakt. Daar heb ik geen stemmetjes gemaakt bij reeds getekende cartoons, daar ging het op de omgekeerde manier. Zoiets kan ook alleen maar bij Disney. Ik heb alles bij elkaar dertig uur in een kamer zitten improviseren en dat werd allemaal op vi deotape opgenomen. De beste de jaren vijftig een reis onder neemt naar de Westkust, om daar juffrouw Kenton opnieuw te ontmoeten. In het levensver haal van Stevens ligt ook het politieke verhaal over de teloor gang van het landgoed besloten; Stevens' werkgever. I>ord Dar lington, was zo'n typisch Britse landeigenaar die dacht dat in ternationale meningsverschillen tussen heren aan het diner kon den worden opgelost. Maar hij laat zich inpakken door de na zi's en komt pas tot bezinning wanneer het te laat is. Zo verbindt Ivory de persoon lijke met de grote geschiedenis, en hij slaagt daar heel behoor lijk in. Maar hij is te keurig om een werkelijk meesterwerk te maken Hij bezit niet de lyriek van Visconti, niet het gevoel voor bitter melodrama van Fassbinder, niet de trefzekere regie van Renoir. Hoewel Tlte Remains of the Day een voor onze dagen ongekende zorgvul digheid en rust ademt mist de film nou net dat soort accenten die met het predikaat 'onverge- '"l"L Robin Williams imitaties en grappen werden geselecteerd. Vervolgens werd dat gecomponeerd tot een ge luidsmontage en daar werden later de tekeningen op maat bij gemaakt. Ik heb gemerkt dat soms ook mijn bewegingen cn gebaren zijn gebruikt als basis voor de tekeningen en de ani matie." Scheiding Het filmverhaal van Mrs. Doubt fire is gebaseerd op een Engels kinderboek. Het initiatief voor de filmproduktie kwam echter van Robin Williams nadat regis seur Chris Columbus (beroemd geworden door twee Home Aio ne-films) er in was geslaagd eni ge valkuilen weg te werken uit de eerdere scriptversies. Robin Wiliams: „Ik kende dat script en ik wilde deze rol erg graag spelen, maar vooral de fi nale deugde eerst niet. In het boek eindigde het er mee dat de maskerade wordt doorzien en dat vervolgens de vader bij zijn familie in dienst blijft, maar dan zonder vermomming. Daar kun je in een film niet mee aanko men. Toen zijn er scriptversies geschreven waarin vader en moeder uiteindelijk gingen her trouwen. Nou. dat gelooft ook niemand. Dat is verlakkerij. Chris kwam op de proppen met een finale waarin, uiteindelijk de ouders toch definitief uit el kaar gaan, zonder dat het pu bliek daar een katterig gevoel aan over hoeft te houden. „Het probleem van een hap py ending, met pa en ma die gaan hertrouwen, zou volgens kinder-therapeuten geweest zijn dat het had gewerkt als een negatieve fantasie. Want dat is wat kinderen altijd doen als hun ouders gaan scheiden: fantase ren dat alles toch weer goed komt. Terwijl het in werkelijk heid bijna nooit meer gded komt. Daarom moet je ze ook niet met zulke fantasieën con fronteren." „Ik ben /elf ook een beetje zo'n lichtelijk chaotische vader zoals in de film. Eentje die de kinderen veel laat aandolk-n Dat komt omdat ik 's ochtends helemaal niks waard ben. Ik lig nog voor lijk als zij s'ochtends om half zes door het huis begin nen te springen. Ik weet niet wat voor drugs ze pakken om al die energie te verzamelen. Ik ben zelfs om tien uur moeilijk tot iets anders in staat dan te zeggen: 'Pappie houdt vreselijk veel van jullie En nu zal ik gauw Aladdin voor jullie op de video aanzetten.' later op de dag kom ik in vorm en dan ben ik zo'n slechte vader nog niet." „Over het algemeen probeer ik ze uit de film-sfeer weg te j houden. We wonen ook niet in Ixïs Angeles, maar in San Fran cisco. Daar kan ik wonen in een doodgewone buurt. Voor mijn f kinderen doet het er daar niet loe wie toevallig hun vader is. Ik ben coach van mijn zoontjes voetbalteam. Zeker, ik houd erg van voetbal. Ik heb zelfs met het loten voor de WK-poules mo gen helpen. Ik ga straks ook ze- j ker kijken in het Stan ford-sta-1 dion in San Francisco." „Ik ben in deze stad opge groeid en hij bevalt me beter clan l os Angelos, waar het film bedrijf al te dominant aanwezig is. Als ik te hard rijd in L.A., dan j word ik aangehouden door een politieman die vrijwel onmid dellijk opent met 'Hallo meneer Williams. Ik heb hier toevallig nog een leuk script dat u maar eens lezen moet. Het gaat over een smeris in travestie. Het heet Mrs. Hellfire!' In San Francisco krijg ik tenminste gewoon een 1 bekeuring." film recensie henk maurits El Mariachi Te zien Movies 1, Amster- In de Top 10 van de meest po pulaire films van het afgelopen festival in Rotterdam stond on der meer de film El Mariachi. Een curieuze actiekomedie die vooral de aandacht trok door zijn ongewoon hoekige visuele stijl. Een kruising tussen een goedkope exploitation - movie, zoals je die bij bosjes tegenkomt in de videotheek en een experi mentele studentenfilm, waarin iemand alle trucjes van camera en geluidsrecorder uitprobeert. El Mariachi heeft van allebei wat, maar is tegelijk af en toe zo ongewoon dolkomisch, dat de naam van deze film in Rotter dam op veler lippen lag. Maker van dit bizarre film werkje is Robert Rodriguez, 23 jaar oud pas toen hij de film maakte en inmiddels met een tweejarig contract van de Ame rikaanse major Columbia Pictu res op ziin zak. En dan te be denken dat hij El Mariachi ge heel in eigen beheer gemaakt heeft voor net aan zevendui zend dollar. Gewoon met een geleende 16 mm camera en een paar vrienden, die op de set pas te horen kregen wat ze moesten doen en zeggen voor de came ra. Een nogal onconventionele aanpak, maar Rodriguez wist zelf precies wat hij wilde. Normaal gesproken zou de Spaans nagesynchroniseerde film van Rodriguez gewoon in het Mexicaanse videocircuit te recht zijn gekomen, ware het niet dat iemand van Columbia Pictures hem onder ogen kreeg en het onmiskenbare talent van Rodriguez erin herkende. De zevenduizend dollar-movie werd opeens opgewaardeerd tot een 'grote' film. met een publi- citeitsbudget van 1 miljoen dol lar en het gevolg is dat hij nu de hele wereld overgaat en deze week ook in de Nederlandse bioscoop opduikt. De titel van de film slaat op de hoofdpersoon, een zanger Rodriguez maakt in El Mariachi gebruik van alle mogelijke came rastandpunten, lenzen, en trucjes. met een gitaar (een 'mariachi'), die op zoek is naar een plek waar hij kan optreden. Bij zijn aankomst in een stoffig Mexi caans stadje wordt hij verwis seld met een wraakzuchtige moordenaar, die jacht maakt op een zelfvoldane, rijke drugsdea Ier. Door de persoonsverwisse ling moet de mariachi regelma tig rennen voor zijn leven. De enige bij wie hij kan binnen vluchten is Domino, de mooie eigenares van een bar die wel wat in hem ziet, maar die ook met handen en voeten gebon den is aan de drugsdealer Het frisse en verrassende van El Mariachi is niet het verhaal, maar de speelsheid waarmee het wordt verteld. Rodriguez maakt daarbij gebruik van alle mogelijke camerastandpunten, lenzen, en trucjes. De actie wordt versneld of vertraagd en; ook in de beeld en geluids montage doet Rodriguez allerlei verrassende dingen Zo laat hij bij voorbeeld, zonder dat daar eigenlijk enige aanleiding voor is, een vrouw aan de bar opeens praten met een mannenstem. Het slaat nergens op, maar je schiet toch in de lach, zoals je dat vaker doet in deze merk waardige komedie. Een film die spot met alle conventies. Die thuishoort in het genre van de actiekomedie maar die noch aan de codes van -de gewelds- film noch aan die van ae komr die beantwoordt. Alsof je een taco eet bij de Chinees, of een broodje oorlog bij de Mexicaan. Maar smaken doet ie zeker deze quasi-Mexicaanse lekkernij, die mariachi heet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11