:l)rugbestrijders Nigeria zijn grootste handelaren Cultus rond Mexicaanse Marcos Buitenland Heldin van de armen en vijand van de rijken )ost-Europa vuilstoit van westerse industrielanden NSDAG 22 FEBRUAR11994 ndee gro8e"a kampt met een drugschandaal dat zijn weerga fiteeft kent in de zo rijke Nigeriaanse geschiedenis van cor- m nitieschandalen. Het Nationale Bureau voor Drugbe- 1 vjjjding (Ndlea) is ronduit berucht. Het werd in 1988 op- aar°Pc^t om de toenemende drughandel te bestrijden, arktlar het groeide uit tot een van de grootste drugbenden Het n Nigeria. ^ps^TOYEOLORiontbraken twaalf zakjes. Ambte naren van de Ndlea konden geen verklaring geven voor de verdwijning en zo gelastte een furieuze onderzoeksrechter Funmilayo Oni-Opakwu de ar restatie van negen topambtena ren van het bureau. Twee, on der wie de huidige directeur Bappa Jama'are. bleken in het buitenland te verblijven, de an dere zeven werden onmiddellijk opgepakt. Vorige week is de rechtszaak begonnen. De negen moeten zich verantwoorden voor de verdwenen heroïne die een waarde van 24 miljoen gulden vertegenwoordigt. Volgens de richtlijnen van het Ndlea krijgen ambtenaren die zich bezig hou- September vorig jaar wist de I jea in de haven van Lagos '£//|lag te leggen op een partij t 248 kilo heroïne, de groot- en njvangst die ooit op het Afri- Uifnse continent was gedaan, ollaij actie was het resultaat van Ie pnenwerking met Britse en ?rdetise collega's. Het beschadig- lernqirestige van het bureau werd Rusfrdoor enigszins opgevijzeld. Seviin februari zou de partij in >en.openbaar, in aanwezigheid I de pers worden verbrand. __monstratief werden de zakjes de stapel gegooid om in rOfnd te worden gestoken, ir bij 637 stokte de telling: er mrnm PERS- SINAASAPPELEN DOUWE EGBERTS ROODMERK KOFFIE De voorverpakte sni)-verse vleeswaren van Jac.Hermans komen 6 voortaan van Stegeman. Dat betekent voor u hoge kwaliteit van Stegeman en de u al vertrouwde lage prijzen van Jac.Hermans. Stegeman Vers* Pak Kipfilet zuurstofarm verpakt, ca. 100 gram den met de handel in verdoven de middelen tien jaar gevange nisstraf. ..Tien jaar is veel te kort", vindt de zakenman Akin Omo- jola. „Die agenten die zijn be trapt op het stelen van drugs zijn veel gevaarlijker dan de drugbaronnen." Tijdens het bewind van Fula- ni Kwajafa, de .voorganger van de huidige directeur van de Nd lea, werden negentig agenten ontslagen, omdat ze te nauwe contacten hadden gehad met de drughandel. Ze verkochten in beslaggenomen heroïne of cocaïne, terwijl het witte poeder dat met veel publiciteit in rook opging in veel gevallen gewoon meel was. aldus een in de ge vangenis verblijvende ex-mede werker van de Ndlea. De negentig agenten werden echter nooit vervolgd. Kwajafa werd ontslagen omdat hij grote onenigheid kreeg met de minis ter van justitie. In een recent in terview met het tijdschrift TelI zegt Kwajafa: „Het is waar dat ik Net als in Thailand (foto) verdwijnen ook in Nigeria in beslag genomen verdovende middelen op de brandstapel. Maar niet nadat de Nigeriaan se drugbestrijders een lucratieve hoeveelheid achterover hebben ge drukt. FOTO EPA onderzoeken niet in het ge- tie. Maar ik zou niet kunnen wenste tempo en met de nodige zeggen of dat opzet was, of al- efficiency kon afsluiten vanwe- leen maar het gevolg van bu- ge het ingrijpen van ambtena- reaucratischerompslomp ren van het ministerie van justi- Volgens het tijdschrift heeft de Ndlea zich ontwikkeld van een drugbestrijdings- tot een drugverkoopbureau. ,.De huidi ge verwording van het bureau is van dien aard dat sommige drughandelaren tegenwoordig hun handel bij voorkeur betrek ken uit de opslagplaatsen van de Ndlea. Dat is veel goedkoper en bovendien hoeven ze er niet voor naar het buitenland te rei zen, waardoor de pakkans aan zienlijk wordt verkleind." De Nigeriaanse regering die corruptiebestrijding hoog in haar vaandel voert, heeft vorige week een speciaal, zes man tel lend, opsporingsteam ingesteld onder leiding van een hoge le gerofficier om het drugbestrij- dingsbureau door te lichten. Het 'harddrugopsporingsteam' zal ook onderzoeken hoe het m^t de capaciteiten van de agenten is gesteld en of de Nd lea in de huidige vorm wel in staat is om de opdracht waar voor het bureau is gesteld uit te voeren. „Het is op zijn minst ironisch Zoo» de dehtstbijzi|rKJe tec Hermans bel 02154-83333 *anbiedingen geldig t/m zaterdag DEN HAAG THIEU VAESSEN Linkse studenten in Mexico hebben eindelijk posters van Che Guevara van de muren ge haald. Sinds nieuwsjaarsdag hebben ze hun eigen held: 'sub commandante' Marcos. Rond de charismatische leider van de splinternieuwe guerrillabewe ging EZLN is in Mexico een wa re cultus aan het ontstaan. De studenten begroeten elkaar tegenwoordig met een hand voor hun neus; een imitatie van de bivakmuts die Marcos bij zijn publieke optredens draagt. Militairen grappen dat ze mis schien wel familie van hem zijn en vrouwen zuchten diep als het nieuwe 'sekssymbool' ter sprake komt. In spanning wachten al die Mexicanen nu op het begin van het vredesoverleg met de ver zetsbeweging uit de provincie Chiapas. Wellicht dat Marcos dan zijn bivakmuts afdoet, en Mexico wat meer komt te weten over de verzetsleider. De rege ring hoopt binnenkort met de onderhandelingen te beginnen. Het wachten is op het ja-woord van de guerrillabeweging. Op nieuwjaarsdag kwam Mar cos uit het niets opdagen. Met zo'n 2.000 Maya-rebellen bezet te het Zapatistisch Nationaal Bevrijdingsleger (EZLN) enkele dagen lang zes steden en over rompelde daarmee alle autori teiten. Sindsdien heeft Marcos naam gemaakt, onder meer met een reeks verklaringen die steeds weer opvielen door hun humor, poëtische stijl en vast beradenheid. Marcos maakte zich vorige week spreekwoordelijk onster felijk tijdens zijn eerste lange in terview op de televisie. Zonder stemverheffing pleitte hij voor landhervormingen, eerlijke ver kiezingen en gerechtigheid voor de inheemse bevolking. Dog matisch marxistische retoriek kwam niet over zijn lippen. De strijd van het EZLN is volgens hem in de eerste plaats een po litieke, en niet een militaire. De speculaties over de identiteit van de verzetsleider zijn talrijk. De een meent dat hij een pries ter is, de ander houdt het op een geflipte antropoloog. Weer anderen menen dat Marcos een gewezen journalist moet zijn, gezien zijn vlotte omgang met de media. Het vloeiende Engels waarin Marcos journalisten te woord staat, verraadt ook een meer dan gemiddelde scholing. Ondanks de bivakmuts Ver spreidde de Mexicaanse rege ring begin januari een signale ment van haar tegenstander: donkerblond, grote neus, groe ne ogen en ongeveer een meter zeventig lang. De vage om- Indiaanse kinderen die het strijdtoneel in de Mexicaanse provincie Chiapas zijn ontvlucht. schrijving resulteerde in een tiental arrestaties, maar de éch te Marcos bleef de wereld be stoken met zijn brieven 'ergens uit het oerwoud in het zuiden van Mexico'. Het feit dat de gewapende op stand beperkt is gebleven tot de provincie Chiapas, is volgens Marcos niet verrassend. „We hadden niet verwacht dat men sen opeens hun keukenmes grijpen en de eerste de beste politieagent aanvallen". De boodschap is dat er iets mis is in Mexico, en die lijkt wel dege lijk aan te slaan. Boze Mexica nen die vorige week zo'n tien steden vreedzaam bezetten, droegen hun actie op aan de Zapatisten. De populariteit van de 'subcommandante' spruit mede voort uit teleurstelling over de prestaties van 's lands leiders. „Zijn succes illustreert de belab berde staat van de politieke par tijen", zegt een commentator in Mexico-Stad. De Mexic aanse regering heeft dat ook begre pen. In een poging de schade te beperken, hebben de autoritei ten een reeks sociale hervor mingen toegezegd. Ondanks de economische libe ralisering en het terugdraaien van de landhervorming be schouwde de regeringspartij PRI zich tot voor kort nog altijd als erfgenaam van de Mexicaan se revolutie. Het is de vraag of die pretentie is vol te houden nu de guerrillabeweging zich heeft vernoemd naar Emiliano Zapata, de legendarische boe renleider die aan de basis stond van de Mexicaanse revolutie. Marcos heeft de regering niet alleen beroofd van haar rust, maar ook van een symbool. dat een bureau, dat de drug handel moet bestrijden, of nog beter helemaal elimineren, zo ^eer in de greep van corruptie is gekomen dat het de handel in harddrugs enorm heeft bevor derd". verklaarde de tweede man van Nigeria, generaal Ola- dipo Diya. „Het recente schandaal rond de Ndlea, de verdwijning van twaalf zakjes heroïne uit een hoeveelheid van 649 zakjes die vorig jaar werden onderschept van drugkoning Joe Brown Aku- bueze, geeft onmiskenbaar aan hoe sterk de corruptie is toege nomen en hoe de effectiviteit van het anti-drugbeleid wordt ondergraven", aldus Diva. De Nigerianen geven de voor malige leider, generaal Ibrahim Babangida. die het bureau op richtte, de schuld van corruptie schandalen rond de Ndlea. Tij dens Babangida's acht jaar du rende bewind nam de drughan del sterk in omvang toe Vol gens de geruchten waren ook hoge militairen bij deze handel nauw betrokken. Adunola Beek ly. die voor zijn pensionering bij de sociale dienst werkte, tekent aan: „Hoewel het bewind van generaal Muhammadu Buhari geen drugbestrijdingsbureau opzette, bestond bij niemand twijfel over de doortastendheid van de regering (1983-1985) om de drughandel in de samenle ving uit te roeien De regering van Buhari, die in 1985 door generaal Babangida opzij werd gezet, had de doodstraf ingesteld voor drug handelaren. Tijdens diens rege ring werden drie personen ver oordeeld en vervolgens geëxe cuteerd. Nigeria is de laatste ja ren een belangrijke markt en doorvoerhaven geworden voor cocaïne uit Iatijns Amerika en heroïne uit Zuidoost-Azië. l.e- den van de Nigeriaanse drug- maffia hebben bovendien nau we contacten met het Colom biaanse drugkartel van Cali. Indiase bandietenkoningin op vrije voeten NEW DELHI TIM MCGIRK THE INDEPENDENT De Chambal-rivier in India wordt ook wel de 'rivier van de wraak' genoemd De stroom kronkelt zich door een doolhof van ravijnen die al eeuwenlang door rovers wor den bewoond. Veel Indiërs vrezen dat de Chambal weer rood zal kleuren van het bloed nu de beruchtste vrou welijke struikrover van India, Phoolan Devi, za terdag uit de ge- vangenis is vrijge laten. Toen Phoolan Devi en haar ben de in het begin van de jaren tach tig actief waren, werden rijke grootgrondbezit ters ontvoerd, dorpen geplunderd en vracht wagens op belangrijke verbin dingswegen in het gebied be roofd. Ze kreeg de bijnaam 'bandietenkoningin' en werd al snel een legende. Zo zou ze knap en bevallig zijn. 1.80 meter lang en bloedrood haar hebben. Poppen van een be koorlijke Phoolan Devi in ka ki-uniform met een patroon gordel om de schouder en een geweer op de rug ver kochten goed en sommige In diërs aanbaden haar zelfs als een reïncarnatie van Kali, de godin van de vernietiging. Net als Robin Hood werd ze door de armen bemind en door de rijken gevreesd. Ze schuimde het land af, meestal te paard, en eiste genoegdoe ning van rijke landeigenaren die volgens haar hun pachters uitbuitten en vertrapten. Toen de 24-jarige Devi zich op 10 februari 1983 ten over staan van een 7.000 koppige menigte van nieuwsgierigen aan de politie overgaf, moes ten de Indiërs tot hun teleur stelling constateren dat de bandietenkoningin een gezet te. donkere, vervaarlijk fron sende vrouw was die wel een wasbeurt kon gebruiken. Jarenlang hadden duizen den politieagenten gepro beerd haar te pakken, maar ze wist steeds te ontkomen. De vi's voorwaarden voor haar uiteindelijke overgave waren opmerkelijk: ze wilde in de zelfde cel zitten als haar man nelijke bendeleden en ze eiste dat de staat haar arme familie (compleet met geit en koe) een nieuw stuk land zou ge ven en dat haar broers een Robin Hood van India de schrik van de landeigenaren baan kregen bij de politie. Devi werd geboren als dochter van een arme boer die door een landeigenaar van een hogere kaste van zijn land werd gegooid. Op 11 -ja rige leeftijd werd ze in ruil voor een koe uitgehuwelijkt aan een man, die haar sloeg en ten slotte verliet. Ze werd gekidnapt door bandieten die haar eerst wilden vermoor den. maar toen besloten om haar in leven te houden voor seks en omdat ze goed kon koken. Ze leefde langer dan de meeste bandieten in de Chambal-ravij nen omdat ze slim was en al snel leerde mee dogenlooste zijn. In de gevangenis was ze rustig, re delijk en stelde geen hoge ei sen. Ze leerde er lezen en schrijven en maakte zich de kunst van het breien meester. Hoewel haar na haar overga ve zeventig strafbare feiten ten laste werden gelegd, waaronder moord. roof. af persing en ontvoering, heeft de staat na ruim elf jaar alle aanklachten ingetrokken. Vol gens het ministerie van justi tie heeft ze genoeg geboet. Toen Devi zaterdag als vrije vrouw de rechtbank verliet, zag ze er zwak en ziek uit. Dokters zeggen dat ze moet worden geopereerd om een tumor te verwijderen. Devi wil de rest van haar leven graag aan de oevers van de Chambal-rivier doorbrengen, mediterend en heilige liede ren zingend. Maar daarvoor heeft ze te veel vijanden, vooral onder de hoge kaste van de Thakurs, de landeige naren. die haar willen doden Bij haar vrijlating heeft Devi een politiclijfwacht meege kregen om haar tegen moord aanslagen te beschermen. Van de lagere kasten heeft Phoolan Devi niets te vrezen. Zij beschouwen haar als een heldin, een vrouw die kwaad werd aangedaan maar die het lef had terug te vechten tegen de heersende klassen. Ver schillende politici hebben al aangekondigd haar voor hun zaak te willen winnen om zo onder de arme bevolking stemmen te winnen. Op de vraag wat ze nu gaat doen. antwoordde Devi: »ods wil". VERTALING MARGREET HESLINGA fenswachten langs het voor- ilige IJzeren Gordijn hebben tinds enige tijd een nieuwe P7~r3kbij gekregen: vrachtwagens L-LlJitroleren op chemisch afval J vanuit het Westen naar 3 et-Europa, Rusland en Oek- 1 he wordt gesmokkeld om Sir illegaal te worden ge- nipt. Daar moet dan wel har- - .valuta voor op tafel worden egd. I hun zoektocht naar nieuwe 5 tomensbronnen hebben cri- 1 hele organisaties het chemi- 2 Ie afval ontdektzegt Ri- 3 3rd Benda. een Oostenrijkse D iitiefunctionaris. „Degeorga- 3 eerde misdaad heeft een ter- n gevonden waar zonder al te 3 ïl risico miljoenen winst kan 5 (ïden gemaakt." D orde criminelen zijn er wel- D I licht niet veel risico's aan ver bonden. maar voor de bevol king in Oost-Europa, die in de buurt van illegale of slecht be heerde stortplaatsen met giftig westers afval wonen, zijn de ge varen enorm groot. Branka Juvanovic van de Oos tenrijkse Nieuwe Groene Partij geeft een voorbeeld. Zo werden 400.000 ton overjarige bestrij dingsmiddelen uit Duitsland in vaten naar Albanië vervoerd. Boeren die niet wisten wat in de vaten zat. hebben de vaten ver volgens leeggestort in een ra vijn. Plotseling begonnen zich onder kinderen vergiftigingsge- vallen en huidziekten voor te doen. Volgens Rosemarie Pexa van Greenpeace Oostenrijk is het moeilijk een overzicht te krijgen van de werkelijke omvang van het probleem: „De meeste han del in chemisch afval is ille gaal." De Europese Unie produ ceert jaarlijks 2 miljard ton af val. Onder druk van milieuorga nisaties zijn westerse regeringen gedwongen strenge wetten voor afvalverwerldng op te stellen. Tegenwoordig kost het verwer ken van een ton huishoudelijk afval in Duitsland ongeveer 175 dollar. Het opruimen van be strijdingsmiddelen kan oplopen tot 6.500 dollar per ton. Daarom zijn veel landen op zoek gegaan naar goedkopere alternatieven. Zij zijn bereid het afval in hènden te geven van Oosteuropese firma's die bereid zijn om voor een fractie van de kosten het vuile werk op te knappen. Deze firma's, waarvan in veel gevallen alleen het post busnummer bekend is. funge ren als bemiddelaars. Ze nemen het afval over, hetgeen vaak be tekent dat het gewoon ergens op het land wordt gestort. De 24 meest ontwikkelde lan den in de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) produce ren 98 procent van 's werelds chemisch afval. Duitsland is de grootste exporteur, maar Green peace heeft een lijst van firma's uit België. Frankrijk. Finland. Italië, Oostenrijk. VS en Zwitser land die het afval naar Oost europese landen vervoeren. Het internationale recht biedt maar weinig houvast. De Con ventie van Bazel over gevaarlij ke afvalstoffen, die sinds medio 1992 van kracht is', verbiedt het dumpen van afval in het Zuid poolgebied, maar over export naar andere gebieden is de con ventie tamelijk vaag. De EU-regelingen over het Toe zicht en de Controle over Ver voer van Afvalstoffen die in mei van dit jaar van kracht zullen worden, verbieden de export van afval naar de 69 ACP-staten, de voormalige Europese koloni ën in Afrika, het Caribisch Ge bied en in de Stille Oceaan. I'exa: „Het probleem van deze EU-regeling is dat de Oost europese landen niet onder de categorieontwikkelingslanden vallen. Westerse landen zouden de export naar de Derde Wereld kunnen stopppen, maar die naar Oost-Europa gewoon doorzetten De volgende maand komen de landen die de Conventie van Bazel hebben ondertekend in Genève bijeen om wijzigingen te bespreken. Een aantal wes terse landen steunt een verbod op de export van afval naar ont wikkelingslanden. Greenpeace echter eist dat een allesomvat tend verbod op grensoverschrij dend afvaltransport moet wor den afgekondigd. Ook in België wordt illegaal gevaarlijk afval gedumpt. Op de foto de vuilstortplaats waar enkele jaren gele den gescheurde plastic zakken met asbestvezels werden aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7