inning prima hameren Hunyady bezorgt Oostenrijk primeur I Olympische Winterspelen innamarie Thomas kan Slechte generale voor Maagdeneilanden Krook had ander afscheid verwacht Bewondering voor Koss kent geen grenzen Regisseur Martijn Lindenberg brengt snelheid in het schaatsen jNSDAG 22 FEBRUARI 1994 Niemann veinst vreugde over derde plaats op 1500 meter lamarie Thomas begroet een nieuw persoonlijk record op de 1500 iter, goed voor de vijfde plaats. foto anp paul vreeker 2.05,18 waardoor ze als tiende kon worden geklasseerd. „Ik was wel zenuwachtig vandaag. Ik wilde in de buurt van mijn PR blijven (2.06,74). Dat is gelukt." De laatste Nederlandse, Carla Zijlstra, eindigde als 22ste, in een tijd van 2.08,49. Wat haar meer bezighoudt, is de vijf kilo meter van vrijdag. „Ik kan me voorstellen wat Niemann mee maakt, ik ging op de drie kilo meter kapot door de spanning. Ik denk dat niet nog een keer mee te maken." Bondscoach Henk Gemser vertoonde een glimlach na de tijden van zijn trio. „Dit is goed voor de winkel", zei hij. „Voor de vijf kilometer heb ik Carla al uit de favorietenrol gehaald. De druk moet van de ketel. Want volgens de huidige stand van zaken lukt het haar niet. Tac tisch gezien is dat een heel een voudige'benadering. Als ze dat nu gelooft." injnamarie Thomas kan tevre- zijn. De Friezin verbeterde 92 twee olympische schaatsda- 9n haar persoonlijk record. legde ze de 1500 meter (lin 2.03,70 en werd daardoor jjfde. Dat was ook al het geval Jde drie kilometer. ^Hoewel ik nauwelijks besef 18t ik op de Olympische Spelen li, kunnen ze voor mij al niet kapot." Thomas' tijd op 1500 meter stond op 2.05,10. had hier veel meer stress de hele dag. Dat valt reuze mee. Sommigen zijn 3 gespannen. Niemann is net h grote stressbal. Als ze zegt o[ ze tevreden is met brons, ze" Tonny de Jong bleef vierhon- 5 jdste boven het wereldrecord 5 Sr junioren dat op naam staat Svetlana Bazhanova De Jong kwam uit op Niemann stopt toch niet niet schaatsen 'es man uit Haniar naar begrafenis pC^MARZes leden van de Nederlandse olympische ploeg wonen e.ronderdag de begrafenis van Renske Vcllinga bijwonen. De &haatsers Nico van der Vlies. Arie Loef, Falko Zandstra, sprint- Wopke de Vegt en KNSB-arts Frans Noliet reizen dinsdag /w oensdag naar Nederland. Martin Hersman is al afgereisd. 'r iet is de bedoeling dat de schaatsers na de begrafenis naar Ha- r terugkeren. NOC'NSF wil dat de Nederlanders de winter- Ien na afloop als groep verlaten. Vellinga, lid van de selectie in Jong Oranje, kwam zaterdag door een auto-ongeluk om het ■gven. De 19-jarige Heerenveense maakte sinds vier jaar deel uit rftn nationale kernploegen en was goed bevriend met een aantal kjympische schaatsers. Imar Gunda Niemann zet haar schaatsloopbaan voort. Dat Raakte de 27-jarige Dyitse gisteren in Hamar bekend. Eerder dit t:fizoen liet de drievoudige wereldkampioene weten haar carriè- amet de Olympische Winterspelen in Noorwegen te besluiten. Erfurtse eindigde als derde op de 1500 meter, vorige week ISljvam ze tijdens de drie kilometer ten val. Desondanks geldt 1 ^iemann als favoriete voor de vijf kilometer, de afstand waarop J houdster van het wereldrecord is. De Olympische Winterspe- zal Niemann niet meer meemaken. „Nee, Nagano (1998) is _l4ver. Dan hoop ik twee kinderen te hebben." 14 j/merikaanse journalisten op wachtlijst -^mar» Het Amerikaanse Olympisch Comité (USOC) heeft zes- journalisten op een wachtlijst geplaatst voor het kunstrijden jorgen in het Amphi Theatre in Hamar. Het USOC kon slechts dertig kaarten bemachtigen voor het technisch programma van vrouwen. De overstelpende aandacht van de Amerikaanse Jedia wordt veroorzaakt door de affaire tussen Nancy Kerrigan Tonya Harding. De USOC hanteerde bij het verdelen van de ykets cle volgende normen; frequent bijwonen van het kunstrij- 1?n. regionaal belang en het regelmatig volgen van Olympische Wintersporten. ikivereniging kiest voor jonge sporten ,ifhaa/imfp jarenlang was het beleid van de Nederlandse Ski freniging (NSV) hoofdzakelijk afgestemd op het alpine skiën i skilopen. Daarin is verandering gekomen. De NSV legt voor t komende jaren, met het oog op de Olympische Winterspelen In 1998 in Nagano, de prioriteit bij het freestyle skiën en het kri Jowboarden. ..Het alpine skiën laten we niet vallen. Met die tak jan we ook door, maar iets geleidelijker", liet directeur Van Ihaveren weten. „Freestyle skiën en snowboarden staan bo- inaan. Het zijn twee vrij jonge takken van de skisport. We zijn [n van de eerste bonden ter wereld die snowboarders opgeno- ten hebben. Met Thedo Remmelink hebben we een goede in Emese Hunyady moet wel haast op haar moeder lij ken. Toen de schaatsster vorige week donderdag na de zilveren drie-kilometer- race trachtte haar ma te bereiken, was de lijn voort durend bezet. „Volgens mij belde ze uit pure vreugde met heel Boedapest. Er wo nen daar twee miljoen mensen, ik denk dat ze een miljoen van hen kent." Emese Hunyady ondernam na de 1500 meter niet eens een poging Hongarije te bellen. „Nu ik goud heb, zal de hele stad haar wel bellen." hamar renze lolkema npa-verslaggever Ook Hunyady maakt snel vrien den. Haar vrolijke karakter trekt een hoop gezellige mensen aan. Hunyady houdt van gezellige momenten. „Als ik blij ben. uil ik dat laten zien. Als ik bedroefd ben, probeer ik mezelf op te vrolijken door weer gezellig te zijn. Of ik een clown ben? Nee, ik ben echt zo." Na de zege van de 27 jaar ge leden in Hongarije geboren Oostenrijkse (2.02,19), wist het sfeervolle Vikingskipet in Ha mar het bijna zeker: er zou nog een show komen. Als warming up voor de dansjes die Nancy Kerrigan, Tonya Harding, Kate- rina Witt en vooral Surya Bona- ly later deze week op het kunstijs van Hamar zullen uit voeren, liet Hunyady alvast zien hoe sierlijk schaatsen kan zijn. Met haar spontane pirouettes en overige kunstzinnige uitin gen, beroemd geworden in Heerenveen toen ze daar vorig de Oostenrijkse vindt haar Duitse concurrente 'voorgeprogrammeerd'. se ouders. Emese had haar zin jaar Europees kampioen werd, bedankte Hunyady Noorwegen gisteren voor een onvergetelijke anderhalve kilometer. In Hongarije kon Hunyady zichzelf niet zijn, bedacht ze in 1985. Ze knoopte vervolgens op zakelijke gronden een liefdesre latie met Thomas Nemeth aan, een Oostenrijker met Hongaar- nen gezet op het buurland, toen nog een gastvrije natie. Het plan slaagde. Eenmaal in Wenen werd het huwelijk ontbonden en stond Hunyady op vrije voe ten. In het vrije westen bond ze daar ook weer schaatsen onder. Sindsdien komt ze uit voor Oos tenrijk. Het land behaalde giste ren voor het eerst in de geschie denis een gouden medaille op een olympisch schaatsnummer. Toch verlangt Hunyady in alle hevigheid terug naar haar va derland. Daar zou ze eventueel grootgrondbezitster kunnen worden. In 1956, toen de Rus sen met harde hand Hongarije omvormden tot een communis tische heilstaat, werd Hu- nyady's grootvader bestolen van al zijn land. „Hij was hereboer. totdat de staat ingreep." Nu ook Hongarije weer op eigen benen staat, wordt de familie in de ge legenheid gesteld obligaties te kopen om zich de oorspronke lijke grond weer eigen te ma ken. „Mijn broer doet dat", ver telde Hunyady onlangs. „Maar hij is een beginneling en dat is levensgevaarlijk. Hongarije wordt beheerst door gedeser teerde Russische militairen die in Hongarije zijn gebleven. Die melken nu iedereen uit. Maf fia." De gouden herinnering van Hunyady aan Hamar betekende tegelijkertijd een nog groter dra ma voor Gunda Niemann. De Duitse topper dacht eeuwige roem te kunnen te verwerven. Dat is tot dusver zwaar tegenge vallen. Op de drie kilometer maakte ze een tuimeling, giste ren stelde ze zwaar teleur. Nie mann moest zelfs de onbeken de Russin Svetlana Fedotkina voor zich dulden. „Maar ik ben met brons heel erg blij", loog ze. Niemann wilde beslist geen parallel trekken met 1988. toen haar landgenote Karin Kania onverslaanbaar werd geacht. Van Gennip sloeg toen drie keer toe. „Ik voel me nog steeds in vorm. De drie kilometer was een kleine schok, meer niet. Een olympische medaille is toch mooi. De tranen op het podi um. waren tranen van geluk. Niet van verdriet." Hunyady maakte er zich niet meer druk om. Ze had haar vij and verslagen en alleen dat al stemde tot tevredenheid.„Ik kom uit Hongarije, ben tempe ramentvol. Zij komt uit de DDR. zij is voorgeprogrammeerd." Niemann beschouwt ze als een dopingvraagstuk. „Ook als ik het stellige vermoeden heb. dat anderen pakken, motiveert mij dat alleen maar Ik dank daar vooral mijn coach Marek Sta- nuch voor. Hij leerde me de be tekenis van topsport en redde mijn carrière. Voor een groot deel is dit ook zijn medaille." 'Volslagen verrast door Koss' hamar covert wisse Nog Schutten hundereossen Vol verbazing kijkt een official naar de bobslee van het team van de Maagdeneilanden. Drie bemanningsleden hebben een plaatsje gevonden in de slee, maar de vierde heeft de bob gemist. Gelukkig voor de achterblijver betrof het hier slechts een training. foto lpa hamar govert wisse Eric Heiden werd veertien jaar geleden olympisch kampioen op de tien kilometer in een tijd van 14.28,13. 'Fenomenaal', zo meende de schaatswereld. Jo- hann Olav Koss reed afgelopen zondag bijna een minuut snel ler dan de Amerikaan. Heiden zat er, als CBS-verslaggever, bij in het Vikingschip en keek er naar. „Koss had mij op bijna twee rondjes gereden." De Amerikaanse 'golden wonderboy' van Lake Placid - in Noorwegen nog steeds immens populair - kwam de afgelopen dagen onder de indruk van de Noorse kampioen. „Koss heeft de afgelopen jaren keihard ge traind en dat heeft zich nu uit betaald. Dat hij won verraste me niet, wel de manier waarop. Terwijl anderen in de laatste rondjes op de vijf en tien kilo meter kapot gingen, ramde Koss door. Iemand, die zo diep kan gaan, moet mentaal wel heel sterk zijn. De Nederlanders vielen me tegen. Die hebben waarschijnlijk te vroeg gepiekt", aldus Heiden, die tegenwoordig als dokter is gehuisvest in Sa cramento en bij de wielerploeg van Motorola (ploegleider: Hen- nie Kuiper) hand- en spandien sten verricht als arts. De Noorse ex-stayer Geir Karlstad, die na de Spelen van Albertvïlle vanwege een rug blessure moest stoppen met zijn sport en de schaatsbeelden tegenwoordig voor de Noorse televisie van commentaar voor ziet, was ook vol bewondering voor zijn vriend en voormalige ploeggenoot. „Ik dacht wel, dat hij zou gaan winnen, maar in deze tijd, nee. Ik ging er steeds vanuit, dat 13.30 pas mogelijk was over een jaar of tien. Ik hoorde van de andere Noorse rjders, dat Koss tot vlak voor de Spelen problemen had. Die heeft hij overwonnen. Tech nisch reed hij nu perfect", meent Karlstad. De Noor denkt, dat het wereldrecord op de tien kilometer wel even stand houdt. „Maar hoe lang weet ik uiter aard niet. Als de ontwikkelingen rond de nieuwe schaatsen en pakken zich doorzetten heb je kans, dat ze er sneller onder duiken dan je denkt. Dat Koss een minuut sneller was dan Heiden zegt me overigens wei nig. Heiden reed op een buiten baan. Koss indoor. Dat scheelt een slok op een borrel. Boven dien kun je in mijn ogen ver schillende generaties schaatsers niet met elkaar vergelijken." en maandje doorbijten, dan zit het karwei er voor Ab Krook na zes seizoenen op. De coach van de Nederlandse all round-ploeg kijkt eind maart terug op een succevolle periode. Vijf Europese titels, twee wereldkampioenschappen - misschien drie - en de gouden plak van Veldkamp. De gouden handdruk ontbreekt evenwel hij het afscheid van de I.oosdrech- ter. De Noorse baas van het schaatsen besliste anders. Dat doet pijn. Krook zal de komende tijd ongetwijfeld nog wel eens lig gen te woelen in zijn bed. Had hij niet dit moeten doen in de aanloop naar de Winterspelen, had hij niet dat? Bij het opma ken van de eerste balans kan hij niet één, twee, drie ontdekken of hij fouten heeft gemaakt. „Nee. maar wie gaat er aan het begin van een seizoen vanuit, dat je 13.30 moet rijden om goud te pakken. Niemand, zelfs de Noren niet. Dat valt niet te plannen. Je kunt nu mis schien zeggen 'als ik dit had ge daan, hadden wij ook 13.30 ge reden'. Maar ik weet niet wat dat dan had moeten zijn. Spor tief gezien ben ik niet teleurge steld, want verliezen van zo'n superieure rijder is geen schan de. Maar emotioneel heb ik het er moeilijk mee. Ik kan wel zeg gen, dat ik tevreden en het ac cepteer, maar dat is een lulver- haaL" amar govert wisse Jartijn Lindenberg is, waar het puur ijn vakgebied betreft, een tevreden bens in Hamar. De NOS-regisseur is voor de recht- Ireekse TV-beelden vanuit het Vi- Ingschip, die naar ruim dertig lan en worden doorgeseind, eft De vijftien camera's in het Vi- nil^ngschip snorren en er is enthou- gesïtsme over de nieuwste technische icblefjes. Daardoor heeft de wereldbe- r deDlking zowaar nog het idee, dat het Johlaie bochtjes rijden in Noorwegen irerfts flitsends is. voo Lindenberg wordt minder vrolijk, vonls het schaatsen zelf ter sprake s Obmt. Zijn kritiek op de bobo's is bij- ?ve<nd. „De schaatswereld Iaat nu een ildtftorme kans liggen om zijn produkt te verkopen. De beelden gaan naar meer dan dertig landen. Na de Win terspelen hebben ze geen behoefte meer aan schaatsen. Het duurt dus vier jaar voor de wereld er weer naar kijkt. In de tussentijd besteden alleen Noorwegen en Nederland live aan dacht aan het schaatsen. De rest moet er niets van hebben. Geloof me. over tien jaar bestaat schaatsen niet meer in deze vorm." Het stemt de Nederlandse TV-baas in Hamar droevig, dat de Internatio nale Schaats Unie horende doof en ziende blind is. „Ik heb ze al zo vaak gezegd, wat er moet gebeuren, maar die stoffige types luisteren niet. Weet je met wie ik ondanks het leeftijds verschil perfect kan samenwerken. Met de 150-jarige Jan Charisius (KNSB- en ISU-bestuurslid, red.). Maar hij botst ook op een muur. Charisius snapt het, de rest van de ISU niet. Waarmee ik niet wil zeggen, dat alle oude mensen wegmoeten uit een organisatie. Jk vind alleen wel, dat oude mensen moeten worden bijgestaan door jonge mensen. He laas is dat ze niet aan het verstand te brengen." Volgens Lindenberg moet de span ning tijdens het schaatsen naar een climax groeien. Op het laatst dus de sterkste rijders tegen elkaar. Boven dien hoeft wat hem betreft het deel nemersveld niet zo groot te zijn als nu. „Alsjeblieft niet. Nu heb je zes spannende ritten en dan is de win naar al bekend. Daarna gaat het als een nachtkaars uit. Dan is het. met uitzondering van de tien kilometer, nog anderhalfuur doorklooien. Maak er een goede competitie van. Die dertig landen, die het nu uitzenden, pakken de beelden van die eerste rit ten en zeggen dan 'au revoir'. Alleen Noorwegen en Nederland gaan ten behoeve van die fanaten, die mee schrijven, tot het einde door met de reportage. De ISU is overal op tegen, niets kan worden veranderd. Weet je wat ze belangrijk vinden? Dat een Pool opeens zesde wordt. Is toch niet interessant? Wel voor die man. maar niet voor de sport." De Noorse organisatoren hebben diverse TV-regisseurs uit landen, waar een bepaalde tak van sport po pulair is, gevraagd hun specialiteit onder hun hoede te nemen. Een En gelsman regisseert het bobsleeën, een Zwitser de afdaling, een Fin de biathlon en Lindenberg is als inwo ner van schaatsnatie Nederland ge vraagd voor de Vikingschip-coverage. CBS verzorgt overigens zelf de Ame rikaanse uitzendingen. In het verle den had Lindenberg de olympische regie in handen van het wielrennen in Ixjs Angeles, Seoul en Barcelona en het schaatsen in Calgary. „Boven dien deed ik in Barcelona voor de Spanjaarden ook de marathons en het snelwandelen", aldus Linden berg, die ook geen onbekende is in de formule-1 - wereld. In Hamar maakt de NOS-man ge bruik van allerlei technische foefjes (camera onder het dak, langs één kant op rails meerijdende camera camera op een kraan) die het schaat sen verlevendigen en er snelheid in brengen. Hij is er content over. „Ik denk wel, dat wat we nu hebben, goed is. Meer moeten we niet intro duceren. Met trucs kun je de boel be hoorlijk opkrikken, maar je moet op passen, dat het geen circus wordt. De sport moet blijven bestaan." Er komt dus geen cameraatje op het hoofd van een schaatser, waar door je. net als tegenwoordig in een autorace, voor de buis het gevoel krijgt, dat je meerijdt. „Die beelden zouden te schokkerig zijn. Dan word je thuis doodmisselijk in je stoel. We hebben het eens geprobeerd met een camera om de middel van een schaatser. Daar werd je stapelgek De Oranje-coach had veel verwacht, maar niet zo'n over heersing van Koss. „Ik ben niet de enige. Ik heb met Koss' pri- vé-trainer Sletten gesproken. Die heeft me zondag verteld, dat hijzelf ook volslagen verrast is door Koss. Dat Koss zo'n ge weldig niveau en zo'n piek heeft kunnen bereiken, is meer een toevalstreffer. Rainer Mund kon vroeger op de halve seconde voorspellen, wat zijn DDR-mei- den in een bepaalde wedstrijd gingen rijden. Dat kwam dan uit ook. Geen Noors plan voor zag erin, dat Koss deze dingen zou laten zien. Koss had in 1991 al een hoog niveau bereikt, maar vergeleken bij nu was het toen maar een spelletje. Hij is een paar jaar wat minder ge weest en komt nu drie niveaus sterker terug. Daarop kun je niet anticiperen." Uit Nederland komen inmid dels de eerste dopinggeruchten overwaaien naar Noorwegen. Krook doet ze af als borrelpraat. „Dat krijg je altijd, als iemand er onverwacht boven uitsteekt. Dan gaat men op zoek naar ver klaringen en roept al snel ie mand. dat er doping in het spel is. Ik doe daar niet aan mee." De Nederlandse schaatspres- taties zijn op de grote toernooi en altijd van betere kwaliteit dan op cle Olympische Spelen. Krook: „Bij ons wordt het klas sement swerk nu eenmaal hoger gewaardeerd dan in andere lan den. Als Bonnie Blair wereld kampioene wordt, staat er een stukje in een Amerikaanse krant. Pakt ze goud. dan staan de hele VS op hun kop. Bij ons is de waardering voor beide mag nooit ontstaan. Wat er in de toekomst moet gebeuren? Krook wil daar niet al te veel over kwijt; dat is aan zijn nog onbekende opvolger. Zoals hij ook zwijgt, als hem gevraagd wordt naar zijn toekomstplan nen. Krook zal, wellicht als coach van de Nederlandse vrouwen, Zandstra, Ritsma, Veldkamp nauw blijven volgen. Dat Falko Zandstra ondanks een matig seizoen (derde op het EK en een bronzen plak) blijft meetellen, is voor Krook één ding wat zeker is. „Ik denk. dat het goed is, dat hij dit meemaakt. Mentaal heeft hij het best lastig gehad dit jaar. Hij was de grote man in de win ter van 1993. En dan komt in eens Rintje even voorbij. Zand stra is niet meer, zoals vorig jaar, de absolute topfavoriet. Die rol is hem afgenomen. Uit eindelijk gaat dat voor hem po sitief uitpakken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23