J Randstad ui m I #%|CHTERGROND a Topman G. van der Valk ■gearresteerd op Curacao Ijs regio Leiden is onbetrouwbaar 'Produktie F 50 blijft bij Fokker' heb, \:Als ik een slechte dag heb, weet de juf dat Speciale vakopleiding diamantbewerking (ISDAG 22 FEBRUAR11994r= EN PERK GRAVER irrit van der Valk, topman van het Van der Valk-hore- :oncern, is tijdens zijn vakantie op Curasao aan het Getand gearresteerd. Hij wordt verdacht van belasting- en 'Vemie-ontduiking. De topman zit momenteel vast in de p,iraalspecht-gevangenis op het eiland. Zijn broer Arie, pd hier ook met zijn gezin op vakantie was, is uit de han- njn van de politie ontsnapt. Het openbaar ministerie op irat^ao wil overigens bevestigen noch ontkennen dat Arie van der Valk wordt gezocht. ^■HAAG/WILLEMSTAD NPA IIarrestatie vond plaats in het rfier van een grootscheeps 011- Clzot'k van de li scale Inlich- een en Opsporingsdienst |0D) naar belasting- en pre- fcfraude bij het Van der Valk- jicern in Nederland. Gerrit n der Valk is inmiddels ver- brd door de rechter-commis- >fj on saris op Curasao en moet bin nen tien dagen worden overge bracht naar Nederland. De ar restatie van Van der Valk. onder begeleiding van twee Neder landse ROD-rechercheurs, vond gelijktijdig plaats met in vallen en arrestaties op diverse plaatsen bij Van der Valk-vesti gingen in Nederland. Op Cura sao exploiteert Van der Valk het Plaza Hotel in hartje Willem stad. In deze vestiging is geen inval gedaan. De jonge telg Marc van der Valk, die het hotel leidt, is geen verdachte. De familie Van der Valk heeft bij monde van haar advocaat mr. L. Spigt laten weten dat Jus titie een onderzoek heeft inge steld „vanwege een geschil over de hoogte van de af te dragen belastingen". Justitie heeft al eerder voorstellen gedaan om tot een definitieve afwikkeling te komen, maar die zijn door het concern afgewezen. De advocaat vertelt dat de fa milie Van der Valk ernstig ge schokt is door de manier van optreden van de FIOD. „Het stoort de familie bijzonder dat gasten onnodig zijn lastig geval len. Ze is ontsteld dat ook echt genotes van de familieleden zijn aangehouden en dat zelfs niet geschroomd is kleine kinderen van het bed te lichten", aldus Spigt. Bij de huiszoekingen in der tien plaatsen in woningen en motels annex restaurants zijn afgelopen zondagavond voor namelijk administratie en com puterbestanden in beslag geno men. De werknemers die bij de invallen in de horecagelegenhe den in Akersloot, Haarlemmer meer en Hel zijn aangetroffen worden nog gehoord. Veertien personen zijn aange houden op verdenking van on juiste opgave van betaalde lo nen aan de belastingdienst, op zettelijk onjuiste aangifte van omzet- en loonbelasting en het niet aanmelden van werkne mers bij de bedrijfsvereniging. Donderdag worden ze voorge leid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. "t Jjtjgi 1 door: NPA aal J Van der Valk botst geregeld met justitie en FIOD Het vriest dat het kraakt, maar van betrouwbaar ijs is in deze regio nog amper sprake. De po litiekorpsen uit leiden en de omliggende gemeenten raden de schaatsliefhebbers aan om de grootst mogelijke voorzich tigheid te betrachten, vooral op open water. Ter Aar en directe omgeving vormen in de provincie Zuid Holland de uitzondering op de regel. De plaatselijke ijsclub heeft zijn traditionele Piassen- tocht reeds op de nationale schaatskalender kunnen bij schrijven. Maar een paar kilo meter verderop in Nieuwkoop is de situatie weer anders. Op de plassen daar zakte een aantal mensen de afgelopen dagen door het ijs. Hen woordvoerder van de rijkspolitie te water post Alphen aan den Rijn schat de dikte van het ijs momenteel tussen de vijf en de zeven centimeter. „De harde wind vormde vorige week aanvankelijk een probleem. In de luwte bevroor het water di rect, maar op open stukken duurde dat een paar dagen lan ger. Dat geeft een vertekend beeld. Zo lijkt het op het eerste gezicht alsof het overal even sterk is. Wat in werkelijkheid dus niet zo is. Nee, het ijs is niet echt betrouwbaar Misschien dat het verderop in de week be ter wordt." Zijn collega in Hoogmade gaat nog een stap verder. ..Ronduit slecht en gevaarlijk", zegt hij. daarbij doelend op open water als bijvoorbeeld de Braassemermeer„Daar gaan gewoon nog boten doorheen, dus op sommige stukken ligt niet eens ijs. Wordt er hier op De Does en Wijde Aa wel ge schaatst? Kan zijn. Maar je moet wel voorzichtig zijn." Oppassen. Dat advies geeft ook de voorlichter van de I-eidse politie. Wat in dit geval overi gens neerkomt op een geheel vrijblijvende aanbeveling De politic in Heiden voelt zich na melijk niet geroepen een veto over singels, grachten, sloten of plassen uit te spreken. „Dat kan natuurlijk niet. We hebben een voudig veel te weinig mensen om daarop te controleren. Het is de verantwoordelijkheid van de schaatsers of ouders zelf. Die moeten zelf maar bepalen of het ijs betrouwbaar is ot niet." Nederkoom dagvaardt Haarlems Dagblad HAARLEM NPA De voormalige Fokker-topman H.J. Ncderkoorn heeft het Haarlems Dagblad en de Volkskrant in kort geding voor de rechter gedaagd. Nederkoom meent dat beide kramen te ver zijn gegaan in hun pu- blikaties over een bedrag van zo'n 25 miljoen D mark dat de voor malige Fokker-baas van DASA zou hebben ontvangen. Hij eist rec tificatie van de berichtgeving op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. Wdacht van belasting- en premie-ontduiking Dasa-topman Schrempp: Fokker hoeft niet bang te zijn dat de produktie van de F50 wordt stopgezet. Voorzitter J. Schrempp van het Deutsche Aerospace (Dasa), het moeder bedrijf van Fokker, noemt de geruchten over het stopzetten van de produktie van het vlieg tuig valse speculaties'. Hij kan echter niet garanderen, dat deze situatie de komende jaren blijft gehandhaafd. Dasa wil de prijzen van de vliegtuigrompen die het aan de Nederlandse vliegtuigbouwer levert, wezenlijk in prijs verla gen. zei hij maandag in het RTL5-journaal. Afgelopen woensdag nog zei minister Andriessen van econo mische zaken dat de contracten tussen Dasa en Fokker over de toeleveringen moeten worden opengebroken. De bewindsman wilde niet spreken over wurg contracten, maar hij zei wel tot de ontdekking te zijn gekomen dat er hier sprake was van 'een haar in de soep'. Begin deze maand circuleer den er berichten dat Fokker voor de vliegtuigrompen die Dasa aanlevert 60 procent meer kwijt is dan op de wereldmarkt gebruikelijk is. Schrempp ont kende niet dat de rompen rela tief duur uitpakken voor Fokker. Hij wees er wel op dat de rom pen worden geleverd onder de voorwaarden van een uit 1984 daterend contract tussen beide ondernemingen. Daarin waren naast de produktiekosten van de rompen ook de kosten van onderzoek en ontwikkeling voorzien. Schrempp zei voorts dat hij geïnteresseerd is in samenwer king tussen British Aerospace, dat naarstig op zoek is naar een partner en Fokker. Volgens Schrempp is een dergelijke sa menwerking voordelig omdat de risico's meer zijn gespreid. Ook kan er een duidelijke Eu ropese marktverdeling ont staan. aldus Schrempp. Uitgangspunt is echter dat de Nederlandse vliegtuigbouwer marktleider blijft van de kleine re, regionale vliegtuigen. Hen mogelijke samenwerking met British Aerospace mag aan dat uitgangspunt geen afbreuk doen, aldus de Dasa-topman. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV noemde het 'goed nieuws voor Fokker' dat Dasa publiekelijk aankondigt de contracten te willen herzien. Over de mogelijke samenwer king tussen Fokker en British Aerospace wilde de vakbonds man niet al te veel zeggen. „Ik kan de consequenties hiervan op dit moment nog moeilijk overzien", aldus Van Bers. Mochten Dasa en het Britse concern tot zaken komen, dan zal dat wel gevolgen hebben voor eventuele samenwerking tussen Fokker en het Italiaanse Alenia en het Franse Aerospa- cial, weet Van Bers. Het is altijd de bedoeling van Dasa geweest om juist deze twee vliegtuig bouwers te betrekken bij de stu dies naar een nieuwe generatie regionale vliegtuigen. feedingen maken Cito-toets zweet en angst. Leer- gen van de hoogst groep van (basisschool buigen zich van- g en donderdagochtend r over de Cito-toets met 180 •rkeuzevragen over taal, re ien en informatieverwerking, (ens de makers van de test. bepaalt de uitslag naar Ike middelbare school het d kan. «eraren weten wel beter. „De ling van een leraar weegt veel zwaarder dan het r?- taat van de toets", zegt direc- Van Haasteren van de Anne Frank-basisschool. fel is de test een objectieve ergave naast de mening van leraar, maar zaligmakend is uitslag niet." Als een leerling [zijn school slecht scoort ter- de leerkracht een goede in- k heeft van het kind. heeft test geen enkele invloed op ttere schoolkeuze. 3k op de interconfessionele lisschool Marienburch weegt |indruk van de leraar zwaar- dan die van de toets. „De is een momentopname. Als kind een keer zijn dag niet ^ft, kan dat invloed op bet re- saat hebben. Dan vind ik de ling van de leraar, die het al acht jaar kent. wel be- «JKrijker". zegt directeur J. Be- pi. Bovendien wordt de Cito- °Jts te moeilijk gemaakt, vbl- ?jis hem. „Vooral de teksten A begrijpend lezen zijn te in- ikkeld. I let zijn véél te grote l>en tekst. Zeventig regels jeilijke stof, vind ik voor een ^alfjarigeecht teveel." (De Cito-toets moet worden gezien als een ondersteuning van de indruk van een leraar. Kn de mening van de docent vin den we eigenlijk het belangrijk ste", zegt ook J. Verhoeven, con rector van de onderbouw op het Bonaventura College. „Mocht er discrepantie zijn tussen de toets en de indruk van de leraar, dan overleggen we opnieuw met de basisschool. En dat geeft dan de doorslag." En toch hecht deze middelbare school wel waarde aan de uitslag. „Een leerling moet wel een bepaalde score halen om hier toegelaten te worden." Op de Vrije Schoolgemeen schap Rudolf Steiner is het 'van zelfsprekend' dat een leerling doorstroomt. De Cito speelt er dan ook geen enkele rol. „Leer lingen van Mareland en de ba sisschool Rudolf Steiner worden hier sowieso aangenomen. Met de Cito-toets gaan we helemaal niet om. Bovendien past de test helemaal niet in ons leerplan", zegt algemeen coördinator B. van Dam. En als een leerling wil over stappen van een vrije school naar een openbare middelbare school wordt ook geen toets af genomen. „Nee, dan overleggen we met de desbetreffende school, maar daar komt geen ci- totoets aan te pas", is Van Dams ervaring. De toets weegt dan misschien niet zo zwaar, de kinderen zien er wel tegenop. Zo heeft Mauri ce (11) van de Apollo-Montes- sorischool er al zijn boeken nog eens op na geslagen. Bang? „Ach. als ik een slechte dag heb, weet de jufvrouw dat wel." n Apollo-Montessorischool bereiden zich voor op hun toekomst. Vandaag en donderdagochtend wordt de Cito-toets weer afgeno- foto HINK BOUWMAN I )ai Diamantbewerkers in de dop kunnen vanaf september het vak leren op een speciale vakschool in Amsterdam. foto npa De vakschool voor edelsmeden en fijne techniek in Amsterdam is gisteren officieel geopend. Als enige in Nederland biedt deze school vanaf september een speciale vakop leiding tot diamantbewerker. Ongeveer tien leerlingen van achttien jaar en ouder kunnen deelnemen aan de in to taal negen maanden durende basisoplei ding. Wie met goed gevolg de opleiding heeft voltooid, heeft de garantie op een baan. Naast twee stages van een maand moet verdere ervaring worden opgedaan in de bedrijven. Al ruim vier eeuwen mag Amsterdam zich diamantstad noemen. De geschiedenis van de diamanthandel en -bewerking is on verbrekelijk met de hoofdstad verbonden. Het is een bedrijfstak die grote oplevingen kende, maar evenzovele dieptepunten. liet vak werd meestal overgebracht van vader op zoon en geleerd in de bedrijven. Een echt gedegen opleiding heeft nooit bestaan. De belangstelling voor de nieuwe oplei ding is groot. Nu al hebben zich ruim dertig leerlingen aangemeld. Volgens B. Leesor van de Diamond Foundation Amsterdam (DFA) zijn minimaal twaalf banen per drie jaar gegarandeerd. De Diamond Founda tion bestaat uit vijf samenwerkende dia mantbedrijven in de hoofdstad. Samen met een aantal juweliers en de vakschool nam de DFA het initiatief tot de nieuwe oplei ding. Meer dan 150 gstrschillende bv's telt het zdVan der Valk concern, °Jiaar vrijwel nergens is 1 een Van der Valk als directeur direct ele aanspreekbaar. Daar °rpbben de procureurs en '^nvocaten voor gezorgd, vafgt Gerrit van der Valk, oside grote baas van het dapcern. Dat heeft hem de Mafgelopen dagen niet Jjholpen. Hij zweet nu in nTl cel op Curgao. lijl ejinvallen van dit weekeinde nimen hooguit een nieuw lipunt in de doorgaande saga is pde botsingen tussen Van irij Valk en justitie. Met hotels, ultels en restaurants in grote n jen van Nederland en in klgië, Duitsland, Frankrijk, Tuije en nu ook Willemstad .eijirgao) is het bijna inrermijdelijk dat er weieens L» fout loopt. [TojVan der Valk komt dat bitje' geregeld terug. Dan ■t leurt er zoiets als wat de -bjdcrlandse officieren van nefibe op hun jaarlijkse ptapje in een Van der Valk- efcrestaurant overkwam. Door lijldselvergiftigingvan het gehele gezelschap kwam de rechtspraak door de buikloop enige tijd stil te liggen. Al in de jaren zeventig liep het spaak. In de period^.van 1972 tot 1975 onderzocht justitie met enige regelmdat vestigingen van Van der Valk op de aanwezigheid van illegale gastarbeiders. Het NKV onderzocht de klacht van Marokkaanse medewerkers, maar het kwam in 1975 niet tot een strafklacht. In 1982 is het motel Eindhoven aan de beurt. De politie constateert meer dan 250 overtredingen van de arbeidswetten. Het gaat om te jonge werknemers (vakantiehulpen) die te lange uren maken. Tegelijkertijd wordt de structuur van het bedrijf doorgelicht omdat het vermoeden bestaat van zwart geld en belasting- en premiefraude. Hoe triest ook, justitie en FIOD kwamen op het spoor door de ontvoering van Toos van der Valk. Haar man bleek zonder problemen 11 miljoen gulden losgeld te kunnen betalen. De staat wilde weten waar dat geld vandaan kwam. Uiteindelijk kwam er een naheffing van 400 miljoen gulden, later teruggebracht tot twintig miljoen gulden en gewoon betaald door de Valkenhorst. Het zijn voortdurend terugkerende geruchten. Dan gaat het over brandstichting 'motel Nuland in 1976, 1983), het recyclen van voedsel (Heerlen), het zwart uitbetalen van lonen en onhygiënische toestanden in restaurantkeukens. In 1986 bevrijdt het Dierenbevrijdingsfront groepen herten die op het landgoed van Van der Valk bij Arnhem gehouden worden. De gemeente steunt de actie omdat het gaat om dier-onterende toestanden. Van der Valk wordt ook verplicht een groot aantal illegaal gekapte bomen te vervangen. 1986 was so wie so geen goed jaar. Er was een conflict over de overname van de schouwburg in Almelo en in de Bijhorst bij Wassenaar werd een inval gedaan op verdenking van zwartwerkers bij de bouw van een nieuwe vleugel. In 1987 blijkt voor de rechter dat de bomen op het landgoed niet herplant zijn en Van der Valk moet een boete van 4250 gulden betalen. De Cantharel in Ugchelen (bij Apeldoorn) komt in 1989 in het vizier van justitie. Ondanks enkele waarschuwingen van de Keuringsdienst van Waren wil het met de hygiëne in het motel maar niet goedkomen. Directie en koks moeten bijles krijgen in de hygiënische behandeling van voedselwaren, eist de officier van justitie. Het wordt een boete van 20.000 gulden. In 1991 botst Van der Valk met de gemeente Voorschoten over de onhoudbare stankoverlast bij restaurant De Gouden Leeuw, waar nota bene het Van der Valk succes al in de jaren dertig begon. Er ontbreekt een goede afzuiginstallatie, die uiteindelijk via de Raad van State wordt afgedwongen op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. Bij elke uitbreiding gaat het overigens op dezelfde wijze. Voor een prikkie of uit een faillissement koopt Van der Valk een aan lager wal geraakt pand. Zonder al te grote kosten wordt de beproefde formule van 'veel en goedkoop' er op losgefaten en van de ene dag op de andere loopt de zaak als een trein. Uit de winsten worden dan de nodige aanpassingen betaald. Hotelprijzen worden gehalveerd en de kamers worden soms wel twee keer op een dag verhuurd. Anders valt het niet te verklaren dat de belastingdienst de bezettingsgraad schat op 90 procent (Van der Valk houdt het op 80 procent), maar soms is het wel 110 procent. Wat wil je voor 110 gulden per nacht of dag voor een kamer?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19