Udo de Haes ziet door de bomen het bos niet meer Verpaupering rondom het Pesthuis Groengordels en houtwallen zijn juist goed voor de Bollenstreek Stem op Zappa Schrijvende Lezers Rust voor bisschop Bar V oorbehoedsmiddelen PvdA en CDA, tijd va de afrekening is nabij f Juryleden van Leids Cabaret Festival houden waarschijnlijk van voetba DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 Ik ben bang dat de nieuwe Hoogleraar Milieukunde in Lei den, Prof. Udo de Haes, door de bomen het bos niet meer ziet. Wat heeft deze professor name lijk bedacht: we hergebruiken zoveel oud papier, dat onze bossen niet meer worden uitge dund. Dus gaan die bossen in kwaliteit achteruit. Conclusie van de nieuwbakken hoogle raar: 'Hergebruik van oud-pa pier schaadt bossen'. Nu hoop ik niet dat iedereen gestopt is met het inzamelen van oud-pa- pier, want: Moeten wij papier gebruiken om kale, donkere, strak in rij en gelid staande produktiebossen in stand te houden? Hergebruik van kringlooppa pier spaart behalve bomen per ton ook zoveel water als een huishouden in drie maanden verbruikt (40 kubieke meter) en evenveel elektriciteit als een huishouden in twee jaar (6500 Kwh). De milieuwinst van kringlooppapier is dus niet al leen dat bomen blijven staan!? Bovendien is het maar de vraag of het hergebruik van pa pier de enige oorzaak is waarom onze bossen niet meer uitge dund worden. Misschien is dit hout te slecht of te duur voor onze papierindustrie? Waarom importeren ze anders zoveel hout uit Scandinavië? De hoogleraar wil meer geld r behoud van oude sfeer rond Pesthuis. archieffoto '- loek zuyderduin Hierbij voel ik de noodzaak ook eens te reageren betreffende de vreemde gang van zaken rondom het v.m. Pesthuis, zie i eids< h Dagblad (Ld. 9 februari 1994. Alweer geruime tijd geleden be gon de eerste aanslag op de Pesthuislaan en op de plaats nleg het Pesthuis. Vanwege i rioolsysteem t.h.v. bewoners en gebouwen moesten alle bomen worden verwijderd. Ken te bouwen be drijfsgebouw langs de laan maakte dat óók noodzakelijk. Het begon heel vroeg op een maandagochtend uiteraard zonder aankondiging aan de bewoners. Ken protest van de bewoners bleef niet uit, maar volgens gemeentelijk opzichter Harteveld en opzichter Klein stra, afd. Groen, zouden er na voltooiing van de werkzaamhe den weer bomen worden ge plant. Wat er van terecht geko men is kunt u aanschouwen langs de toenmalige laan, het is één moddertroep. Bij informa tie door mij in het stadsbouw- huis, afd. groen, werd medege deeld dat er geen bomen meer kwamen in verband met de nieuwe plannen N.N.M. 10 December 1993: een uitnodi ging aan bewoners Pesthuislaan en andere genodigden omtrent nieuwbouwplannen N.N.M. Met dia's en een maquette was dat afschuwelijke plan van die luchtbrug te zien, een soort ap pendix aan het nieuwbouwplan. Hoe kan iemand zoiets ontwer pen, een tweede aanslag op een eens zo mooi, rustiek stukje oud Leiden. Het is gewoon een beeldverpestend bouwsel voor deze historische plaats, dit is ook de opmerking van buiten staanders die bekend zijn in de ze omgeving. Verstandig is ook de opmerking van de heren W. Kngels en D. Sloos die dat ook zo zien (L.D. 9-2-94). Ken tunnel zal wel te kostbaar worden naar het Pesthuis onder de Darwinweg, gezien alle voor zieningen onder die weg. Ken beter alternatief, en kosten be sparend, is recht toe recht aan naar het oude gebouw. Of dit ook een knaleffect zal geven moet worden afgewacht (L.D. 10-12-93). Conclusie: gemeente, zet weer bomen daar waar ze altijd ston den, dat past wél bij het Pest huis, en geen stalen buizencon- Het voorgebouw is na de verhuizing van het Legermu seum verwaarloosd en moet plat. reden: het past niet bij het Pesthuis volgens een zegsman directie N.N.M. Beter is het ge bouw te renoveren, muren van de binnenplaats verwijderen en smalle hoge bomen als schei ding tussen de gebouwen. 'Nieuwbouw aan het Pesthuis te klein' staat in het Leidsch Dag blad van 4 september 1993, ver volgens een opmerking van mensen die verder denken, als je schoen knelt, hak je geen teen afl Dat wilde ik even kwijt. Namet is de meeste bewoners, G. Wesselius, van de Pesthuislaan sinds 16 januari 1935), Leiden. In het verslag van de wijding van bisschop A.H. van Luyn werd in een bijzinnetje nog even aangegeven wat destijds de reden was voor het op stappen van de vorige bis schop van Rotterdam, mgr. Bar. Daar is niet iedereen het In het Leidsch Dagblad van 14 februari jl. las ik het volgende betreffende de wijding van de nieuwe bisschop van Rotter dam. Deze nieuwe bisschop bedankte bisschop Bar, zijn voorganger, voor zijn grote in zet voor de mensen. Mooie woorden van onze nieuwe bis schop. Deze woorden klinken wel mooier dan die van uw ver slaggever Dick van der Plas. Is het nog steeds nodig dat ge ruchten over homoseksuele contacten van de vorige bis schop nog steeds opgerakeld worden. Het zijn trouwens maar geruchten, schande dat Bisschop Bar. archieffoto u daar zoveel waarde aan hecht. Ik hoop dan ook met deze nieuwe bisschop, dat bis schop Bar eindelijk de rust krijgt die hij verdiend heeft na een intensieve arbeid van tien jaar in één van de zwaarste bisdommen. De heer Van der Plas wens ik alle vrede toe. L. Koemans, Leiden. Frank Zappa. archieffoto npa Ik ben woedend. Wim Koevoet is in de rubriek De Stemming (Leidsch Dagblad van 12 febru ari jl.) toch echt te ver gegaan met zijn bewering dat ik geen interesse meer zou hebben voor popmuziek. Niels is namelijk minder waar. Als voormalig slaggitarist in enkele bands in het glorieuze 1 Iaagse Indorock- verleden, als fervent adept van onder meer Frank Zappa (op echt vinyl en niet op die zilve ren schijfjes met die smakeloze plastic doosjes), Captain Beef- heart, Stones, Doors, David Bo wie en Neil Young, en als actief beluisteraar van interessante hedendaagse popgroepen voel ik mij door popdeskundige en stemmingmaker Koevoet op mijn ziel getrapt. Ik kan name lijk rustig stellen dat er geen dag voorbij gaat dat ik me niet laat meevoeren op de klanken van de goden uit het popwalhalla. Popliefhebbers hoeven er dus helemaal niet voor terug te schrikken op 2 maart a.s. hun stem op mij uit te brengen. Het is waar dat ik ook gek ben op jazz. I'm coming out, ik ben bi-muzifiel, en ik schaam me er niet voor. Per slot ben ik met rock én jazz opgegroeid. Van swing, bop, Adderley, Coltrane. Mulligan e.a. lust ik we! pap. Door poppoliticologen heb ik me laten vertellen dat onder de zwevende kiezers die overwe gen op D66 te gaan stemmen, relatief nogal veel jazzliefheb bers zijn (Dixielandfans uitge zonderd, die blijken vooral op de WD te stemmen). Het is duidelijk: die kiezers hoeven in Leiden niet langer te zweven. Kr is een raadskandidaat die hun begrijpt, die hun dromen en verlangens kent. Overigens heb ik een uur geleden nog geluis terd naar Haydn's Symphonies Parisiennes en was ik afgelopen zondag in de stemming voor Verdi's Requiem (uitgevoerd door de Wiener Philharmoniker o.Lv. on Karajan). Dus klassie ke- muziekliefhebbers En wat het l.eids Vrijetijdscen trum betreft: ik heb heel goede herinneringen aan de roem ruchte tijden van het vroegere Kreatief Sentrum en het latere LVC en ik houd wel een beetje van traditie. Dus: ik ben en blijf van mening dat het LV< moet blijven zitten waar het zit. Ed van der Veen, gemeenteraadslid PvdA, I.eiden. Wat vindt u van de gedachte, die kennelijk niemand durft, of mag uitspreken dat de paus ei genlijk een figuur is die tegen het welzijn van de mensheid in gaat? Want door het verbieden van voorbehoedsmiddelen in b.v. Afrika zullen èr in de toe komst zeker duizenden kinde ren door overbevolking sterven, aan honger, armoede of aan AIDS. Als de wereldbevolking zo blijft doorgroeien, en iedereen op de wereld in dezelfde wel vaart wil leven als bij ons in West Europa, met al dat ener- (en waarom zouden zij dat niet mogen en wij wel?) dan ziet het er somber uit voor de mens heid. Voorlopig is er nog wel ruimte, maar als de wereldbevolking blijft groeien, gaat het zeker in eerste instantie ten koste van het milieu, de dieren en ten slotte de mens zelf. Maakt de paus dan uit of dat Gods wil is? Dan stelt hij zich boven God. Die heeft de mens de kennis ge geven om voorbehoedsmidde len te ontwikkelen. gieverbruik autogebruik t.v., koelkast, vliegvakanties Graag wil ik reageren op het ar tikel uit het Leidsch Dagblad van 3 februari 1994: Groengor dels rond 'bollen' schept pro blemen, geschreven door Do- rith Ligtvoet. Wat de bollensector ook be weert, de bollenvelden zijn het grootste deel van het jaar kaal. Daar komt nog eens bij dat de bollensector het landelijk ge bied sterk onder druk zet door de bouw van kassen, bedrijfs hallen, tweede woningen en al lerlei verplaatsbare plastic koe pels. Hierbij geeft men de voor keur aan bebouwing langs we gen, zodat van het achterliggen de open gebied weinig meer is te zien. Hierdoor heeft het bui tengebied niet echt een mooi karakter. Geen wonder dat de provincie de streek wil volbou wen met woningen. Als men door de streek rijdt, ziet men vanaf de wegen erg vaak een ge sloten lintbebouwing van o.a. bedrijven en glas. En deze ont wikkeling gaat nog steeds ver der, ondanks alle druk van de sector op de provincie om geen meter bollengrond prijs te ge ven voor woningbouw. Op deze wijze maakt de sector zichzelf niet geloofwaardig en bederft zij de leefbaarheid van de streek. Om deze leefbaarheid te verbe teren, is de aanleg van groen gordels een heel goed middel. Al jaren pleiten de natuur- en milieuverenigingen voor ver sterking van de groenstructuur van de Bollenstreek. Ook rijk en provincie hebben in al hun be leidsplannen een versterking van de groenstructuur opgeno men, zodat een minimale eco logische structuur kan worden hersteld en de landschappelijke structuur kan worden versterkt. Door alle aantastingen is deze landschappelijke Noord-Zuid structuur sterk aangetast en zijn de ecologische verbindingen in middels vernietigd. Door de aanleg van houtwallen, met op enkele plaatsen een gro ter stuk groen in de vorm van een bos, kan de streek worden opgeknapt, zodat mens, plant en dier hier goed kunnen leven. De vrees voor aantasting van de gewassen op het land door in secten en zoogdieren bewijst maar eens te meer dat de sector zich meer moet richten op re- sistentere gewassen, waardoor ziektes zich minder snel zullen voordoen. Het is natuurlijk on zin om hazen en vossen te ver bieden zich in de Bollenstreek te bevinden. Naast deze dieren zijn er nog veel meer planten en dieren die in de Bollenstreek thuishoren. Door het ontbreken van een groenstructuur in de streek zijn bijvoorbeeld soorten De groenstructuur bollenvelden door de provincie vol gebouwd wordt met woningen. vleermuizen en vlinders ver dwenen of dreigen te verdwij nen. Deze richten absoluut geen schade aan en zorgen juist voor een evenwichtige situatie van de natuur, waardoor het bestrijden van luis nauwelijks meer nodig is. Onderzoek heeft uitgewezen dat de aanwezig heid van houtwallen ervoor zorgt dat er minder bestrij dingsmiddelen nodig zijn om luizen en andere schadelijke in secten te bestrijden, omdat de populatie van deze insecten in toom wordt gehouden door hun predators. Door het verdwijnen van al de houtwallen en het bos, zijn ook deze predators verdwe nen en heeft men vervolgens extra last gekregen van luizen. De aanleg van houtwallen kan daarom een beperking van het bestrijdingsmiddelengebruik in houden. Natuurlijk heeft de aanplant van houtwallen ruimte nodig, maar als de sector, eventueel samen met de natuur- en milieuorganisaties, de koppen bij elkaar steekt en een goed groenstructuurplan op tafel legt, dan kan er een goede groen structuur worden gepresenteerd met een minimale belasting van het bollenareaal. Dit is voorde lig voor natuur en landschap, voor de leefbaarheid van de streek, voor de recreatiewaarde van de streek en daarmee voor de kracht van de streek om be bouwing tegen te gaan. Want via uitbreiding van het netwerk aan fietspaden en wandelpa den, gekoppeld aan een groen structuur, kunnen de inwoners voor universitair milieu-onder zoek. Omdat milieuproblemen, zegt hij, domweg te veelzijdig zijn om aan te pakken zonder uitgebreid universitair onder zoek. Die veelzijdigheid lijkt voor hem te betekenen dat je in het wilde weg alles met alles in verband kunt brengen. Als hij hoogleraar gezondheidskunde was geweest, had ik zeker gele zen dat ambulances een groot gevaar zijn voor de volksge zondheid. Ze rijden gevaarlijk snel, stoten giftige uitlaatgassen uit, veroorzaken geluidsoverlast. Levensgevaarlijk! Afschaffen! Even vergeten dat er nog mil joenen andere auto's op de weg zijn zeker. Als er maar geld is voor onderzoek. Dat straksf mens nog gelooft dat problemen op te lossen f deert de professor niet. Dal een veel groter probleem is geld voor zijn onderzoek, isl zijn probleem, maar het onfrn Ik blijf dus mijn oud papiaCOf zamelen en kringlooppapiefan pen. En wedden dat Prof.Ln de Haes en zijn collega'sT (stiekem) ook doen. Ik stelr' dat voor elke kilo oud papieP de Rijksuniversiteit Leiden jn 1 vert, zij vijf cent krijgen tra universitair milieu-ondeiij. Dan is iedereen weer gelukJÏ Nog een paar weken en de getergde inwoners van Leiden zullen hun vonnis vellen over het gevoerde beleid van de hui dige gemeenteraad en het daar uit samengestelde college. Bijvoorbeeld over de plannen van de afgelopen vier jaar, spe ciaal die welke er door middel van de truc van de 'versnelde procedure' via artikel 19 zijn doorgejast. Bijvoorbeeld door de ruim 1100 inwoners van de Merenwijk, die hun bange vermoedens wat er met de Kopermolen-omgeving zou gaan gebeuren inmiddels bevestigd hebben gezien: het 50 meter hoge 'monster van Van Rij' torent inmiddels in al zijn afschuwelijkheid boven de wijk uit, veel groen is verdwenen, parkeermogelijkheden even eens, fietsers moeten zich moei zaam een weg banen over een fietspad dat twee keer wordt doorkruist door zich een par keerplaats zoekende auto's of door de bevoorradingskolossen van Albert Heyn. Het gemeente bestuur beschouwde de toren immers als 'een fraaie bebou wing van een min of meer lelijk gebied'. Men heeft de profetie nu zelf vervuld: het is een lelijk gebied geworden. Als het niet zo gevaarlijk was zou je er met je ogen dicht langs willen rijden. Wij Merenwijkers zijn daar kwaad om en zullen u dat laten merken! Bijvoorbeeld door de Slaagh- wijkbewoners die door wethou der Van Rij zonodig uit hun iso lement moesten worden verlost. Zij zullen inmiddels in hun por temonnee hebben gemerkt wat de gemeente heeft gegeven en genomen. Bijvoorbeeld door de mensen die het ongeluk hebben tegen over een stukje groen te wonen waar nog wat woningen kunnen worden 'ingebreid' of in de buurt van een tweebaansweg waarvan best één kan worden bebouwd met flats. Bijvoorbeeld door de betalers van de Onroerend Goedbelas- tingen. U zit in Leiden op het hoogste niveau van het land. U kunt er donder op zeggen dat de gemeente de 'trend' van 5 ook dit jaar weer doorzet: zij heeft aan bevriezing van lonen of uitkeringen geen boodschap. Zij biedt u slechts de troost dat u de torenhoge belasting ge spreid en maandelijk automa tisch van uw inkomen mag la ten aftrekken. Bijvoorbeeld door de midden standers die een winkel hebben in de gebieden die zonodig au tovrij of autoluw senhage moeten rijden on daar probleemloos kan wol geparkeerd. Bijvoorbeeld door de La_ naars die er niets van begrf- dat voor de oplossing var- verkeersproblemen in het| tionsgebied niet de voor hand liggende oplossing1 een paar eenvoudige oi} grondse tunneltjes voor fie| en voetgangers van en naai station is gekozen, die h stens een paar miljoen gul zouden hebben gekost met) verstandige herindeling vari Stationsplein. De dwaze tui in de lengterichting langsp station zal nu twee keer z<jvi gaan kosten als ons was vo<L. spiegeld. Niet 95 miljoen if 190 miljoen gulden. Leidenaars, die geen enkelea; wondering hebben voorkfc slimheid van de H.H. vi Walenkamp om te vei dat hun al lang bekend hun al peperdure 'oplostdi voor het door hen zelf bec probleem niet 95 miljoen na het dubbele zou kosten. Di«, lazerderij wordt er nog kwaf*1 op als je dat als PvdA en fc eendrachtig doet, wat in bloemrijke taal van Van Rij heet: Joop Walenkamp air hebben in perfecte harrnp ons geloof in het project u)P straald", en hij vervolgens P in een boek liet opschrip vroeger moesten bestuup die die feiten verzwegen p het schaamrood op hun kjgi aftreden. P De 95 miljoen die men pep do tekort komt zullen nu inp fecte harmonie door de Lp burgers gezamenlijk mo|V worden opgebracht. Wij bp pen dat dit vertaald moet p den in nóg hogere OGB-bjd' tingen en dan niet meer metf' kinderachtige 5%-trend. M PvdA en CDA, de tijd van dP rekening is nabij. Wij zulip laten zien hoe wij over uwl stuur' van de afgelopen 4|~ denken. Het ziet er naar uiL het een genadeloze afstraf zal zijn. Wij zullen de ball en de beloften die u opf laatste moment ongetwij gaat doen niet meer geler Dat geloof heeft u bewust) speeld. U zult nu wordeni oordeeld op datgene wat u£ het u destijds door ons gegi mandaat hebt gedaan enP' gelaten. A. Huijvein archieffoto van de streek meer van het bui tengebied met bollenvelden en houtwallen genieten en zullen zij zich harder inzetten voor het behoud van de streek. Ook le den van de provinciale staten kunnen op deze wijze eens ach ter de bebouwingslinten kijken en inzien dat de streek het be houden waard is. De 'groene' aankleding van het landschap en de ontwikkeling van een eco logische structuur heeft dus zeer duidelijk een positieve uit werking en kan bijdragen aan het behoud van de streek en de werkgelegenheid in de bollen sector. Udo Hassefras. Voorzitter van Milieuüverleg Duin- en Bollenstreek(MODB), Tijdens de halve finale van het Leids Cabaret festival klonk boegeroep uit het publiek toen de jury bekendmaakte dat het Belgische duo Twee van Zand' tot de finale was doorgedron gen. Wat kan ik mij goed vinden in het commentaar van Wijnand Zeilstra in het Leidsch Dagblad van 18 februari jl. betreffende de jury-uitslag van het Leids Ca baret Festival. Toch denk ik, dat ik een en ander wel kan verdui delijken. Uw verslaggever zal zich zoals bijna elke bezoeker van de hal ve finale, na de bekendmaking van de drie finalisten door de jury afgevraagd hebben wat de ze jury heeft doen besluiten het Belgische duo 'Twee van Zand' te plaatsen voor de finale. Denkt de jury misschien dat het Leidse publiek niet meer kan waarde ren dan het 'naïeve' optreden (woorden van uw verslaggever) van de Belgen. L Nee, ik heb hiervoor dere uitleg. De drie heren leden zijn waarschijnlijk me voetballiefhebbers, inziens hebben deze drie die ene mevrouw uit Cuijk] gepraat om ook op de Bep stemmen. „Als wij nu de Bi een finaleplaats toeke kunnen a.s. zomt tijdens het WK-voetbal de Duivels niet anders dan i Oranje-jongens laten winti Zoiets moet het toch zijn, d[, u niet? Jammer voor hetL 'Ixtterveer, Feteris en Klopl burg' en ook voor 'Bert &j( Ik hoop dat mijnheer W de Vries het mijn echtgenol mij niet kwalijk zal hebber! nomen, dat wij geen geil hebben gemaakt van onze serveerde stoelen voor de fi^ Th.H. van Egml Leiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18