CDA en WD: liever doorgaan met elkaar 'Eindelijk wordt er naar de jongeren geluisterd' Meereboer heeft 'eindelijk zijn plek gevonden' Rijn- en Veenstreek CDA Alkemade blijft grootste partij IJsbreker op Oude Rijn PvdA Rijnwoude wil wethouder Commissie boos over rapportage Politiek: nieuwe plattegronden te duur pINSPAG 22 FEBRUAR11994 js PvdA wil nu ook wel eens in college B en W Alkenuide O eli| Ms de inwoners van Alkemade tijdens de gemeente- ke raadsverkiezingen van 2 maart op dezelfde partij stem- ien als vier jaar geleden, is de kans groot dat er weer een 'jjjCDA/WD-college komt. De twee kunnen het goed met do elkaar vinden en zien daarom geen reden om naar 'links' v« te kijken, zo bleek gisteravond tijdens het door Radio He- atwave georganiseerde verkiezingsdebat in restaurant De e Fransche Brug. alke CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 356413 imade marieta kroft PvdA-lijsttrekker Fred Hoogen- boom riep de kiezers dan ook op om eenzelfde uitslag te voor komen. Hij zei bereid te zijn om tijdens de komende raadsperio de wethouder te worden, d Groen Links-lijsttrekker Fret w Koek geeft er de voorkeur aan iin in de oppositie te blijven, fat maar steunt een PvdA/CDA- rktpóllege. Alkemade heeft al sinds 1978 naifen C DA/WD-college. Volgens lag WD-lijsttrekker Luuk Beelen I ui gaat het prima zo en verwacht cei hij meer samenwerkingsproble- un men als de WD een 'huwelijk' vo<fzou sluiten met de PvdA. CDA- Jijsttrekker Nico van Ruiten de hield nog een kleine mogelijk- laa heid open voor het delen van en een college met een van de an- oo dere partijen. „Voordat het zo- alt ver is moeten we wel harde no- rdften kraken met de WD over de geschilpunten." Geschillen be staan er volgens de CDA'er over het verkeers-, woningbouw en itsterfbeleid voor snelle motor- nnit- 1 bot Hoewel het twee uur durende verkiezingsdebat rechtstreeks op de radio in Alkemade te be luisteren was, was ook het res taurant volgestroomd met be langstellenden. Onder voorzit terschap van Henk van Tol, po litiek medewerker bij radio He atwave, kregen de vier lijsttrek kers om de beurt enkele minu ten de tijd om hun eigen partij te promoten, de anderen af te kraken en om vragen uit het pu bliek te beantwoorden. Op veel punten zijn de partij en het eens, zo bleek gister avond, vooral daar waar het gaat om het contact tussen de burger en de gemeente. Bepaal de punten liggen echter bij de ene partij gevoeliger dan bij de andere. Het CDA en de WD ho pen vooral op een spoedig be sluit over de nieuwbouw van Huize Jacobus. De PvdA maakt zich druk over de baggerstort in de Braassem. In tegenstelling tot de andere fracties, die de stort slechts kritisch willen vol gen, pleitte Hoogenboom voor een verbod. Koek van Groen- Links vond het hoog tijd dat de gemeente meer huizen beschik baar stelt voor asielzoekers. „Dan wachten de woningzoe kenden maar vijf maanden lan ger", opperde hij. Wat betreft de lastenverzwa ring in de komende vier jaar, liepen de meningen van de vier lijsttrekkers uiteen. De PvdA heeft berekend dat als haar wensen worden verwezenlijkt, er nog ruimte is van 1,5 ton voor lastenverlaging. Volgens de WD valt er echter niet aan be lastingverhoging te ontkomen als er besloten wordt voor nieuwbouw van Huize Jacobus. Bovendien leidt het doorvoeren van allerlei milieu-eisen tot las tenverhoging, voorspelde Bee len die nu nog financiën in zijn portefeuille heeft. CDA'er Van Ruiten wil alleen in uiterste nood de lasten voor de burgers verhogen. „Kostenverhogingen moeten eerst binnen het ge meentehuis worden opgevan gen." Als het aan Koek ligt, wor den bij het bepalen van de hoogte van de belastingen twee principes gehanteerd: 'De ver vuiler betaalt' en 'Eerlijk delen'. Met andere woorden: „Milieu vriendelijke minima gaan erop vooruit en milieuvervuilende maxima gaan fors meer beta len." alkemade marieta kroft Het CDA blijft de grootste partij in Alkemade. Dat voorspellen alle fractievoorzitters van de vier partijen. In opdracht van radio Heatwave spraken zij gisteravond de door hun verwachtte ver kiezingsuitslag uit. CDA-lijsttrekker Nico van Ruiten verwacht een groei met een zetel tot een totaal van acht. „Dat is die ene zetel, die we vier jaar geleden net misliepen." Van Ruiten verwacht dat de WD en GroenLinks op respectievelijk drie en twee zetels blijven staan en dat de PvdA er een verliest en daarmee op twee uitkomt. WD-lijsttrekker Luuk Beelen verwacht juist dat zijn partij een forse winst gaat boeken. Hij denkt een zetel weg te kunnen pak ken bij de PvdA en een bij GroenLinks. „Het CDA houdt dank zij de WD zeven zetels." Ook de PvdA en GroenLinks verwachten dat de WD groeit, al is het maar met een zetel tot een totaal van vier. Die ene zetel wordt weggehaald bij het CDA, veronderstel len de twee. Het CDA verliest volgens Koek en Hoogenboom nog een zetel en komt daarmee uit op vijf. Deze zetel gaat volgens Hoogen boom naar de PvdA die daarmee op vier uitkomt. Gezien de lan delijke opiniecijfers, ontlokte deze uitspraak gelach onder het publiek. GroenLinkser Koek verwacht eveneens een zetel van het CDA over te kunnen nemen waardoor deze partij uitkomt op drie. alphen aan den run De schaatsen kunnen weer in het vet en de Berenburg kan weer in de kast. Als we de provinciale waterstaat mogen gelo ven is de winter voorbij. Het ijs op de Oude Rijn tussen Alphen en Woerden moest er vanmorgen al aan geloven. Een ijsbreker brak de ijsvloer in de rivier om weer ruimte te maken voor het scheepvaartverkeer. De schippers kunnen hun gang weer gaan, de rayonhoofden kunnen weer rustig gaan slapen. foto ben de bruyn ILLEGAAL PLAKKEN Vol gens enige aanwezigen tijdens het gisteravond gehouden ver kiezingsdebat in Alkemade is de plaatselijke PvdA wel erg fana tiek te werk gegaan bij het plak ken van verkiezingsposters. Overal hangen ze: op bushokjes, op elektriciteitshuisjes enzo voort. „Als ik dat zou doen. zou ik zo een agent achter me aan krijgen", mopperde een man uit het publiek. Jongeren en politici praten over jeugd- en jongerenwerk hazerswoude-runduk Macht over stuur verloren alphen aan den run Bij een ongeluk op de Hisenhowerlaan in AJ- phen heeft gisteravond rond half elf een 48-jarige vrouw borst- ïetsel opgelopen. De Alphense verloor door nog onbekende oor zaak de macht over het sdtuur van hara auto en botste tegen een verkeerslicht, /.ij is per ambulance overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. Jongen van fiets beroofd alphen aan den run» Een nog onbekende jongeman heeft gister middag een 12-jarige Alphense jongen zijn fiets ontstolen. De knaap reed rond kwart voor vijf met zijn fiets over de Laan der Continenten in zijn woonplaats en kreeg een duw van een nog onbekende ongeveer 16-jarige jongen. Het slachtoffer kwam ten val en de dader verdween met zijn mountain-bike. Na vier jaar opposite staat de Rijnwoudse PvdA te popelen om terug te keren in het college van burgemeester en wethou ders. 'We gaan voor een wet houder' stelt de partij in haar verkiezingsprogramma. De so ciaal-democraten gaan met een uiterst degelijk programma 'vol vertrouwen het waardevolle verkiezingsjaar 1994 in'. De PvdA gaat de verkiezingen in met een minimum aan belof ten. De enige min of meer har de toezegging is dat de kosten voor de burger 'te dragen' moe ten blijven. Of dat betekent dat de lasten de komende jaren niet mogen stijgen, blijft in het mid den. De PvdA is in ieder geval wel voorstander van het verder differentiëren van de tarieven. Grote vervuilers en bewoners van dure huizen mogen wat meer gaan betalen, kleine ver vuilers en bewoners van goed kope huizen wat minder. De gemeente zou als het aan de sociaal-democraten ligt meer allochtonen in dienst moeten nemen. Daarnaast zou de ge meente een 'stimulerend beleid voor het creëren van arbeids plaatsen voor allochtonen' moeten voeren. Nog een paar kleine zaken waar de PvdA in haar program ma voor pleit: meer politie op straat, voldoende verlichting in woonkernen en op wandel- en fietsroutes, en professionele on dersteuning van het jongeren- en ouderenwerk in de gemeen te. Het overdekte zwembad De Dolfijn moet wat de PvdA be treft in elk geval open blijven. Mplienaar verkast van WD via Alphen 2000 naar De Groenen alphen aan den rijn ruud sep 'Hij is lid geweest van de Al phense WD. maar de liberalen r* wilden hem niet op de lijst heb- ben. Hij heeft een eigen partij jehad - Alphen 2000 - maar creeg daarmee onvoldoende stemmen om in de raad te ko men. Hij meldde zich met een groep sympathisanten aan bij GroenLinks in een poging het lijsttrekkerschap voor zich op te eisen. Maar ook dat mislukte. Nu is hij lijsttrekker van De Groenen. „Maar ik ben niet al leen maar bezig om in de raad te komen. Als er iemand is die het beter kan, ben ik de eerste die vertrekt." valerie leenheer „We hadden er niet veel van verwacht en echt veel heeft het ook niet opgeleverd, maar we zijn wel blij dat de politici nu eindelijk naar onze mening wil len luisteren." Marcel van der Meer, voorzitter van de jonge- rensociëteit BOC in Benthuizen is blij dat de Rijnwoudse poli tiek nu tijd en aandacht heeft voor de jongerensociëteiten van de gemeente Rijnwoude. Tijdens de discussieavond in 't Pluutje van de Stichting Jeugd-. longeren- en Buurtwerk JJB) in Hazerswoude-Rijndijk konden de vier Rijnwoudse jeugdsociëteiten, politie, jeugd werkers en PvdA en D'66 politi ci, discussiëren over de toe komst van het jeugd -en jonge renbeleid in Rijnwoude. Vol gens Marcel van der Meer was ciat hoognodig. „Ze hebben wel allerlei rapporten over ons. maar plaats voor discussie was er eigenlijk nooit. Nu is dat ein delijk wel mogelijk." De bijeenkomst was door PvdA en D'66 ook georgani seerd om een begin te maken aan de samenwerking tussen de vier jeugdsociëteiten. In de startnotitie Jeugd en Jongeren Rijnwoude van het gemeente bestuur, wordt daarvoor gepleit. De meningen van de sociëteiten over samenwerking, zijn echter verdeeld. Het BOC is tegen een hecht samenwerkingsverband. Daar voor zijn volgens hun de ver schillen de groot. „De drugspro blemen die het JJB met 't Pluutje heeft kennen wij hele maal niet. Dus waarom moeten wij daar met elkaar over praten? Het JJB wil juist wel samen werking. „Het klinkt een beetje cru", zo zeggen zij. „Maar de problemen die wij nu hebben kunnen jullie misschien wel over twee jaar krijgen. Het is goed daar op voorbereid te zijn." Het merendeel van de socië teiten ziet wel wat in meer be geleiding van proffcssionele jeugdwerkers. Volgens het DB hebben zij die ondersteuning, zeker met de huidige proble men, hard nodig. „Nu wij van avond met proffcssionele des kundige jeugdwerkers gepraat hebben is ons al veel duidelijk geworden over de oorzaken van onze problemen", zo zegt het JJB Ook het koudekerkse Trou ble Tree en het B(voelen daar wat voor. „Vooral het geld is een groot probleem," zegt Peter van Klaveren van het B(„Wij zijn niet opgeleid om allerlei finan ciële problemen op te lossen en dan is een proffessional een uit komst. De PvdA en D'66 hebben met deze avond de meningen vai de verschillende sociëteiten ge inventariseerd. „Het was niet de bedoeling om van deze bijeen komst een verkiczingsstuntje te maken," zo zegt Raadslid M. Balk-Hooghuis van D66. „Wij wilden graag de mening horen van de jongeren in hun eigen omgeving. Binnenkort wordt de startnotitie in een hoorzitting besproken met de commissie Welzijn, maar dan kunnen de jongeren weinig inbrengen. De drempel is dan ook hoger. Nu kunnen we op informele wijze precies horen wal de jongeren ervan vinden." jacobswoude joost panhuysen Inrichting woonwagenkamp en landschappelijk gezien ongewenst', aldus de rapportage. Met name het aanplanten van bo men in de dijktalud tussen de groensingel en de Raadhuislaan wordt hierin ondubbelzinnig afge- wezen. Ook bij de suggestie van de raad om de westelijke aanvoerweg te laten vervallen plaatst de ambtenaar grote vraagtekens. „Ik maak het rapport niet", zo benadrukte wet houder van openbare zaken L Bruins. B en W zijn verklaard voorstander van een groenblijven- de beplanting en wijzen de afsluiting van de wes telijke afvoerweg niet bij voorbaat af. Bruins noemde de ambtenaar in kwestie een specialist op het gebied van beplanting. „Ik heb geen twijfel over zijn objectiviteit", aldus de wethouder. C. van der Geest (CDA) meende dat de ge meente „de zaak opnieuw moet oppakken, maar ditmaal in de geest van wat er in de raad is be sproken. Het is vooral belangrijk dat er overleg met de omwonenden plaats vindt". Bruins zegde een dergelijk overleg toe. 'Inrichting woonwagenkamp uitvoeren conform huidige plan. Niet ingaan op voorstellen, gedaan in de raadsvergadering van '1 februari jl.' Deze aanbeveling schoot de leden van de lacobswoud- se commissie openbare zaken gisteravond in het verkeerde keelgat. „Een rapportage van niks", luidde het oordeel van J. van Dam. die bijval kreeg van E. Manvis (D66). C. van der Geest (CDA) zei „een beetje boos" te zijn geworden tij dens het lezen van het ambtelijk advies, dat door B en W overigens niet is overgenomen. De gemeente heeft plannen om het woonwa genkamp aan de Raadhuislaan in Ix»imuiden weer bewoonbaar te maken. Omwonenden ma ken bezwaar tegen de komst van woonwagenbe woners. legen deze achtergrond werd in de laatste raadsvergadering het idee geopperd om rondom het woonwagenkamp meer groenblij- vende beplanting te planten. 'Niet noodzakelijk Lijsttrekker Gerard Meereboer van De Groenen: „Ik ben niet alleen maar bezig om in de raad te komen. Als er iemand is die het beter kan, ben ik de eerste die vertrekt." In hun verkiezingsprogram ma pleiten De Groenen voor 'een groen gezond gezellig Al phen' en 'een zakelijk en kos tendekkend bestuur'. Uitgangs punt van alle beleid is voor De Groenen 'de ecomaat'. In een verkiezingsfolder wordt dat als volgt uitgelegd: „Alle ecologi sche en economische besluiten dienen als een groene draad zo veel mogelijk in evenwicht te zijn. Elke gulden is eigenlijk van nature een stukje natuur. De natuur is heilig voor ons. Met dit begrip als groene draad gaan De Groenen de andere partijen stimuleren hun groene para- Waarom moeten de inwoners van Alphen op 2 maart op De Groenen stemmen? Volgens Meereboer is het antwoord heel eenvoudig. „Groen stemmen is het natuurlijkste wat je kunt foto ben de bruyn doen. We zijn immers allemaal onderdeel van de natuur." Groen stemmen mag dan voor de hand liggen, de lijsttrekker heeft geen idee of het hem dit keer zal lukken om in de Al phense gemeenteraad te ko men. „Dat hangt af van de vraag of de kiezer ons begrijpt." jacobswoude joost panhuysen De politiek in Jacobswoude wil niet te hard van stapel lopen met het financieren van nieuwe plattegrondkasten. De fracties zijn geschrokken van de vijftig mille die de zeven nieuwe kas ten gaan kosten als de gemeen te kiest voor een grondige mo dernisering. De commissie openbare wer ken erkende gisteravond una niem dat de niet verlichte en re latief kleine plattegrondkasten in de gemeente aan vernieu wing toe zijn. De grote vraag was welk bedrijf hiervoor in de hand moet worden genomen. Het exploitatiebedrijf Saarland kan zeven nieuwe, grotere kas ten leveren, waarvan vier even tueel van reclame kunnen wor den voorzien. Bovendien vol doen de kaarten aan de richtlij nen van de commissie voor uni forme wegbewijzering in Ne derland. De kasten van het re clamebureau Publex zijn klei ner, kwetsbaarder, tweede hands en ongeschikt voor recla- igcsch me. Maar ook goedkoper. „Het materiaal van Publex is verouderd, maar Suurland is te duur", zo vatte WD-fractie- voorzitter J. van Dam het dilem ma van de fracties samen. Hij toonde zich sceptisch over de mogelijkheid dat Suurland een aantal reclame-plattegrondkas- ten op eigen kosten zal leveren. Zonder reclame zullen de jaar lijkse kosten ruim 66.000 gulden bedragen. Van Dam: „We kun nen het beste wachten tot het opstellen van de begroting van 1995." Wethouder L Bruins (Politiek '90) zei dat B en W over enkele maanden met een voorstel zul len komen. Hij vond vijftig mille 'gevoelsmatig' een erg hoog be dragvoorde zeven plattegrond kasten, maar wees er tevens op dat de huidige kasten 'een slecht visitekaartje' voor de ge meente Jacobswoude vormen, met name omdat ze in het don ker nauwelijks te lezen zijn. De wethouder zag weinig in het voorstel van burgerlid J. Boot om bij wijze van tussen- maatregel nieuwe straten op de huidige kaarten in te tekenen. Bruins: „Ik ga er van uit dat de kaarten momenteel up to date zijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17