panering Handelsweg overbodig Wethouder: 'Zoeterwoude krijgt dagopvang ouderen' 'Jammer dat het alleen maar vrouwen zijn' Debat in Leiderdorp mist vuurwerk Regio Eerste feestje Autoluw centrum houdt Voorschotenaren bezig AAN DAG 21 FEBRUAR11994 9 terrein aan de Handelsweg in Alphen waarop het aemische bedrijf Biesterfeld in 1986 vervuilde grond t|eft gestort, blijkt veel minder vervuild dan tot nu toe ird aangenomen. Uit nieuw onderzoek blijkt dat de irvuiling de afgelopen jaren sterk is afgenomen. Zo Ark, dat de provincie op dit moment sanering overbo- ng acht. Het openbaar ministerie (OM) blijft desondanks i mening dat de gemeente en Biesterfeld strafbaar zijn jjor het illegaal dumpen van de vervuilde grond. aan den run Ruud SEP feld een jaar geleden nog elk 45.000 gulden betalen om onder |t OM heeft zijn schikkings- strafvervolging uit te komen, atirstel overigens wel verlaagd, dat bedrag is vorige week ver pesten gemeente en Biester- laagd tot 15.000 gulden. Boven 5rote buit bij inbraak in Alphen |phen aan den run Inbrekers hebben een grote buit bemachtigd Ij een kraak in de Alphense Bremstraat. De complete audio-in- (allatie, de televisie, de videorecorder en -camera, de draagbare udio-apparatuur en nog wat losse apparaten zijn verdwenen, -ie waarde is onbekend. De inbraak werd zaterdag gepleegd tus- m zes en negen uur 's avonds. De inbrekers kwamen binnen bor de achterdeur te forceren. dien hoeven de twee. zoals het er nu voor staat, niet vöor sane ring van het terrein te zorgen. Tot voor kort werd ervan uitge gaan dat die sanering ongeveer een half miljoen gulden zou kosten. De enige verplichting die de gemeente nu nog op zich moet nemen, is dat zij het terrein de komende twee jaar scherp in de gaten houdt. Neemt de vervui ling in die tijd niet nog verder af, dan moet er eventueel als nog worden gesaneerd. Die sa nering kost in de huidige situa tie op zijn hoogst een ton. Bies terfeld is bereid de kosten te de len. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad nu voor om het schikkingsvoorstel van het OM te aanvaarden. Vol gens B en W betekent dat abso luut niet dat de gemeente ook vindt dat zij schuldig is aan het meewerken aan een illegale stort. Uit de nieuwste onderzoe ken en de soepeler opstelling van de provincie, put het ge meentebestuur zelfs goede moed dat een eventuele rechts zaak door de gemeente kan worden gewonnen. Dat B en W toch vinden dat de gemeente de schikking moet betalen, heeft te maken met de negatieve publiciteit die een rechtszaak met zich mee brengt. Na de voor de gemeente traumatische publiciteit rond de Coupépolder, verkiezen bur gemeester en wethouders een snelle afhandeling boven een eventuele kans om door de rechter van alle blaam te wor den gezuiverd. De gemeenteraad beslist aan staande donderdag over het al dan niet betalen van de schik king aan het OM. Iphen betaalt schikking van 15.000 gulden De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst ver wacht dat het college binnenkort met een voor stel voor dagopvang komt. Hoewel nog steeds onduidelijk is waar het geld vandaan moet ko men, wil Hogenelst zich hardmaken voor de op vang van 65-plussers. De wethouder heeft dit afgelopen week gezegd tijdens de receptie van het onlangs opgerichte Ouderen Infopunt Zoe terwoude. „Het Infopunt was de eerste stap. Dagopvang moet de volgende zijn. Ik wil de handschoen oppakken." Hogenelst ging hiermee in op de toespelingen die zowel Intopunt-voorzitter M. Knops als Fmmaus-directeur Q. Onderwater maakten. Beiden spraken de wens uit dat er snel een goede dagopvang voor ouderen van de grond komt. Sinds half januari kunnen Zoeterwoudse ou deren en gehandicapten met al hun vragen te recht op dinsdag- en donderdagmorgen van tien tot twaalf uur op telefoonnummer 01715- 4521. Twee vrijwilligsters verwijzen hen dan door naar de juiste instanties. Op dezelfde tij den kunnen mensen ook langskomen in 'Huize Emmaus' waar het Infopunt is gevestigd. Volgens vrijwilligster VI. van der Zeeuw vra gen veel ouderen om dagopvang en gezelschap thuis. ..Hoewel we nog maar heel kort bezig zijn. komt steeds dezelfde soort vraag tenig Mensen vragen om een praatpaal, om geestelij ke steun," aldus Van der Zeeuw. De indruk be staat dat veel ouderen eenzaam zijn. Oegstgeester Leeskring Woubntgge een groot succes Videorecorder gestolen iderdorpUit een woning aan de lohan Wagenaarstraat in Lei- Erdorp zijn in de nacht van zaterdag op zondag een videore- brder en een cd-speler gestolen. Een draagbare radio-cassette- scorder werd eveneens buit gemaakt. De dieven kwamen bin- èn door een raam aan de achterzijde te forceren. Jszeiler te water Euwkoop Een inwoner varf Nieuwkoop heeft afgelopen zater- kg voor enige paniek gezorgd op de Nieuwkoopse plassen. De tan was met zijn ijszeiler in een wak beland, en had zich ver- blgens klappertandend uit de voeten gemaakt. De half gezon- En en verlaten ijszeiler leidde tot groot alarm bij de brandweer. Ie met duikers uitrukte. Vlak voordat zij zich onder het ijs zou- En begeven, meldde de man zich ongedeerd op de plaats des hheils. De duikers hebben de ijszeiler nog wel op het droge ge- bkken. jongeren progressief Ruim 41 procent van de Oegst geester jongeren die vrijdag deelnamen aan een forumdis cussie van Halte Haaswijk, kiest voor Progressief Oegstgeest, de samenwerking tussen PvdA en GroenLinks. De WD zou bij de jongeren de tweede partij in Oegstgeest worden met bijna 13 procent van de stemmen. D66 zou bijna .10 procent krijgen en het CDA ruim 7 procent. Leef baar Oegstgeest krijgt van slechts 2 procent van de jonge ren steun. jibrekers actief in Alphen |Phen aan den run Een stereo-installatie, een videorecorder, Én fototoestel en een gouden ketting vormden de buit bij een Zlhraak in de nacht van zaterdag op zondag in een woning aan Veldbloemweg in Alphen. De inbrekers kwamen binnen door achterdeur open te breken. «i|it een woning aan de Alphense Javastraat verdwenen zondag „e#ee fototoestellen en vierhonderd gulden. Een raam was gefor- ^erd. De inbraak had plaats tussen elf uur "s ochtends en elf uur io,avonds. tJ's, een videorecorder en een telefoontoestel verdwenen in de acht van zaterdag op zondag uit een woning aan de Aardster, e daders kwamen via het balkon binnen. u)egstgeestenaar op A44 mishandeld jgstgeestEen 29-jarige automobilist uit Oegstgeest is gister- tond op de afrit van de A44 in Oegstgeest mishandeld door een f0t)g onbekende automobilist. De twee kregen om een onbeken- p reden onenigheid. Dat leidde tot een schop van de andere an in het gelaat van de Oegstgeestenaar. Met een gezwollen ..n en een snijwnnd dc-« cl hij gisteravond aangifte op het bu- :l\iu. De politie is nog op zoek naar de andere automobilist. Het inteken van de auto is bekend. Hefstal gouden armband EgstgeestUit een woning aan de M. H. Tromplaan in Oegst- detest zijn zaterdag tussen drie uur 's middags en elf uur 's fonds een stereo-installatie en een gouden armband gestolen, m binnen te komen, hadden de inbrekers de voordeur open- fbroken. "'/rouw verwond door naaimachine tZERSwouDE-dqrpEen inwoonster van Hazerswoude-Dorp is gelopen zaterdag gewond geraakt tijdens het naaien. De vrouw feeg de naald van de naaimachine in haar vinger. Zij is per am biance vervoerd naar het ziekenhuis. Ronald Veeren met alle Leiderdorpse lijsttrekkers achter de tafel. foto hielco kuipers Het traditionele verkiezingsde bat van Leiderdorper Ronald Veeren had afgelopen zaterdag vooral iets gezelligs. Onder het vage schijnsel van wat met boe- renzakdoeken aangeklede lam pen, bleven politiek vuurwerk en echte debatten achterwege. Alles dat zich in Leiderdorp maar een beetje 'bobo' kan noemen, was zaterdag aanwe zig in partycentrum Wik. De lijsttrekkers achter de tafel bij Veeren, de rest in de zaal. On der de aanwezigen burgemees ter M. Zonnevylle, de nieuwe gemeentesecretaris G. van Hof wegen en tal van partijbestuur ders. Maar er was toch ook een flink aantal geïnteresseerde bur gers komen opdraven. Er kwam echter geen echt debat op gang tussen publiek en zaal. de vra- genstellerij bleef hangen in een vraag en antwoord en hup, naar het volgende onderwerp. Op die manier kwamen wel vrijwel alle stevige onderwerpen in de Leiderdorpse politiek aan bod. Zoals de affaire-Buitenhof. Wethouder Kerner kreeg het verwijt van de nieuwbakken partij Burger Belangen dat het college zich nog altijd in neve len hult over deze kwestie. De CDA-wethouder beet fel van zich af. „Ik wil alle verantwoor ding afleggen aan de burgers die ze willen." Volgens de wet houder heeft het college ge tracht de burgers op de hoogte te houden van de ontwikkelin gen via de gemeente-adverten tie in het Leiderdorps Week blad. Ook het bouwen in polders kwam aan de orde. Namens GroenLinks liet C. Bos weten dat zijn partij weinig voelt voor woningen in de Boterhuispol- der. Er moet maar eens in de Bollenstreek worden gekeken, betoogde hij. Uit de zaal kwam de opmerking dat GroenLinks in de Bollenstreek op haar beurt weer naar leiderdorp kijkt. Bos probeerde zich wat schutterend uit deze naar afschuiven rieken de situatie te redden. Veeren hielp hem een handje: Cockie, wat vind jij ervan?" hiermee doelend op WD-lijsttrekker en wethouder Huigen. Deze benadering was teke nend voor de sfeer in Wik. Vee ren ging op een uiterst amicale wijze om met de lijsttrekkers. De echt kritische vragen kwa men dan ook uit het publiek. Zoals bijvoorbeeld van burge meester Zonnevylle. Hij vroeg de partijen aan te geven hoe ze het hoofd willen bieden aan de korting op het gemeentefonds. „Leiderdorp ontvangt vier tot zes miljoen gulden minder. Waar willen de partijen dat geld vandaan halen?" zo vroeg de burgemeester zich af. De daar op volgende discussie verzand de een beetje in een welles-nie- tes-spelletje over de verhouding tussen de verschillende ge meentebelastingen. Het is kortom de vraag of de 'zwevende kiezer' wijzer is ge worden van de bijeenkomst. De uitbater van Wik's partycen trum in elk geval wel. Naarmate de vergadering vorderde, trok ken steeds meer aanwezigen zich terug naar het bar-gedeelte achterin de zaal. „U zegt dat we moeten uitkij ken dat de Schoolstraat niet verpaupert. Nou. volgens mij is- ie dal al." riep een Voorschote naar in de microfoon tegen wet houder en lijsttrekker voor het CDA. F. ten Have. De toekomst van de belangrijkste winkel straat in Voorschoten was een van de onderwerpen tijdens het politieke café zaterdagmiddag in Het Wapen van Voorschoten. De middag was georganiseerd door het plaatselijke radiosta tion. Het was druk en rokerig in Het Wapen. Omdat het vrij ru moerig was en de geluidsinstal latie het af en toe liet afweten, waren de politici moeilijk te verstaan. Vooral in het begin, toen de hoogst geplaatste nieuwkomers op de kandida tenlijst zich aan het publiek mochten voorstellen. Het is de vraag of de bezoekers van het politiek café ze nu beter hebben leren kennen. Na de nieuwko mers deden de lijsttrekkers voor de komende gemeenteraadsver kiezingen hun zegje. Omdat er weinig vragen van inwoners van Voorschoten kwamen, en de tijd al begon te dringen, leverde de discussie weinig verrassends op. Presentator H. Aalders gooide de knuppel in het hoenderhok met zijn opmerking dat 'het he le dorp, behahe de midden stand, vindt dat die rotauto's uit de Schoolstraat moeten ver dwijnen'. „Waarom is dat nog steeds niet gebeurd?" vroeg hij zich af. Volgens het CDA ligt het alle maal niet zo simpel. „Kijk maar naar Voorburg, daar is de win kelfunctie van de Herenstraat verpauperd nadat de straat au tovrij is gemaakt. Dat moeten we voorkomen." aldus Ten Ha ve. Recht tegenover deze opvat ting staat die van GroenLinks, die de straat liever nog vandaag dan morgen van auto's wil ver lossen. om er een bruisend win kel- en ontmoetingsgebied van te maken. En als het aan deze partij ligt. dan verhuizen de Ra- bo-bank en de Gevers Deynoot- school maar naar elders. De CDA-lijsttrekker verweet Groen links het wekken van overspan nen verwachtingen. .Als ge meente heb je maar heel weinig instrumenten in handen om te zorgen dat er een gevarieerd winkelaanbod komt." De overi ge fracties waren het erover eens, dat het enige dat de ge meente kan doen. en die weg is zij inmiddels al ingeslagen, is het wijzigen van het bestem mingsplan. Op veel andere punten waren de lijsttrekkers van de politieke partijen het helemaal met el kaar eens. Bijvoorbeeld over be bouwing van het tuindersge- bied in de Krimwijk. De fracties staan niet te popelen om daar woningen uit de grond te stam pen. Het gebied ligt niet alleen planologisch moeilijk, maar is ook nog eens sterk vervuild. „Als de provincie graag wil dat daar huizen komen, dan moet ze zelf maar de kosten voor de sanering betalen." aldus D66- lijsttrekker Y. Molenkamp. Over het vormen van een regionaal bestuur vlogen CDA en D66 el kaar nog in de haren. D66 is voorstander, terwijl het CDA al leen voor een vorm van regio nale samenwerking is. „Ruimte lijke ordening is een wezenlijke taak van de gemeente en moet dat ook blijven." aldus Ten Ha ve. jacobswoude kees van kuilenburg Het was beslist niet de opzet van Tineke de Jonge om zelf een leeskring op te zetten in Woubrugge toen ze hier en daar eens informeerde of er in het dorp een dergelijke activiteit bestond. „Van het bestuur van de plattelandsvrouwen hoorde ik dat er geen leeskring was, maar dat beschikte wel over een lijst van mensen die belangstel ling hadden", legt zij uit. „Daar na volgde het verzoek om zelf iets dergelijks op te zetten." Nu ruim een jaar verder is de Woubrugse leeskring een groot succes. Twee groepen van ne gen personen buigen zich regel matig over de vaderlandse lite ratuur. Bespreken daarnaast li teraire televisie-programma's en wisselen video-banden met opnamen uit. „Voor een klein dorp als Woubrugge is een der gelijk aantal behoorlijk groot. Dat vind ik een verheugend ver schijnsel". merkt de 37-jarige lerares Frans op. Behalve Frans heeft zij ook algemene litera tuurwetenschappen gestudeerd. Een leeskring is voor Tineke de Jonge geen onbekend ver schijnsel. In haar vorige woon plaats Leiderdorp behoorde zij zelf enkele jaren tot de deelne mers. „Vandaar dat ik het erg miste, toen wij naar Woubrugge verhuisden. Maar het was niet mijn opzet om een leeskring te begeleiden, daar had ik geen moment aan gedacht. Nu de kring draait is het erg leuk om te doen. Vooral omdat je merkt dat de deelnemers steeds en thousiaster worden. Die vonk slaat op mij over. Bovendien steek ik veel op van de voorbe reiding." Opmerkelijk is dat alleen maar vrouwen op de lijst van deelnemers staan. „Kennelijk is literatuur een beetje het do mein van de vrouw, want ook in Leiderdorp waren het voorna melijk vrouwen. Alleen met het verschil dat de leeftijden in Woubrugge verschillend zijn. Grof gezegd van half dertig tot achter in de zeventig. In Leider dorp waren het voornamelijk de wat oudere vrouwen. De leeskring in Woubrugge is een zogenaamde wilde kring, die om beurten bij de deelne mers thuis wordt gehouden. Ti neke de Jonge: „Meestal wor den dergelijke activiteiten geor ganiseerd door volksuniversitei- ten of vergelijkbare organisaties. Hier werk ik onder de paraplu van de vereniging van platte landsvrouwen. maar zij verzor gen alleen maar de administra tie. Verder regel ik alles zelf', legt de Woubrugse uit. In het eerste seizoen heeft De Jonge de lijst van de te behandelen boeken zelf samengesteld en halverwege aangepast. Daarna heb ik een lijst met boeken ge maakt, waaruit een keuze ge maakt kon worden. Zowel schrijvers uit de vorige eeuw als de moderne. Voor het volgend seizoen moet elke deelnemer een titel inleveren. Per groep worden acht titels besproken." Inmiddels zijn schrijvers als Frederik van Eeden. Marcellus Emants, Bordewijk, Willem Els- schot. Marga Minco, Hella Haasse en (^arry van Bruggen aan de orde geweest. Alle deel nemers krijgen informatie over de te bespreken schrijver. „Noem het maar een stukje lite ratuur-geschiedenis. Ook dat wordt in de groep besproken." Aan de orde komen ook de zo genoemde moeilijke boeken. „Dan bespeur je toch na pak weg een jaar dat de deelnemers meer open staan voor die schrijvers en die hebben leren lezen. Dat vind ik een positieve ontwikkeling." Niet alle schrijvers scoren even positief bij de Woubrugse deelnemers. „Een boek van A.F.Th. van der Heijden wordt in Leiderdorp zonder blikken of blozen gelezen. Hier merk je dat sommige vrouwen er wat moei te mee hebben. Toch wil ik dat die boeken ook gelezen en be sproken hebben. Die schrijvers horen er tenslotte ook bij." Ji jna honderd cd's weg [Phen aan den run» Uit een woning aan de Schelfhorst in Alphen ^iin in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleine honderd cd's -estolen met een waarde van 3.500 gulden. Bij de inbraak ver evenen verder veertien cheques, een fototoestel en een parel ketting. De inbrekers kwamen binnen dooreen achterraam. Dat ~T)n worden geopend nadat een bovenlicht was opengebroken. \je bewoners ontdekten de inbraak toen ze om half een thuis- Uvamen. Perdorp Wethouder C. Kerner (CDA/welzijn) heeft zaterdag in Leiderdorp het nieuwe multi-functione- centrum aan de Ericalaan geopend. De wethouder beet bij die gelegenheid even van zich af. Enkele euwe huurders van de voormalige Engelendael-school suggereerden vorige week dat de opening een Vkiezingsstuntje was, omdat veel instellingen nog lang niet klaar zijn met de inrichting. ^tlgens Kerner is dit pure nonsens. Driekwart van het gebouw is al in gebruik en bovendien was het Bfcstje bedoeld een soort overdracht van het gebouw aan de huurders. Met andere woorden: de gemeente j^ylaar en mag hiervoor een feestje geven. :>e het ook zij, de nu gevolgde procedure staat garant voor nog wat feestelijkheden. Theater To-Ver-Lei, ~}dio Leiderdorp en de Oudheidkamer geven nog een receptie als ze helemaal zijn ingericht. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9