Brussel wil rem op aantal immigranten Buitenland Aanval op ANC-kantoor: 15 doden Bus met schoolkinderen gekaapt Brein aanslag De Gaulle overleden Voormalige Sovjetunie loog over walvisvangsten Shere Hite twijfelt over puberteit van meisjes Dood vrouw leidt tot protest in Israël AN DAG 21 FEBRUARI 1994 ;sse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International ran^aise indaag 19 jaar leeds meer bacteriën resistent francisco Bacteriën die onder meer long- en oorontsteking oorzaken, worden steeds ongevoeliger voor bestaande anti- itica. Amerikaanse onderzoekers waarschuwen dat op het oog ivone' infecties daardoor dodelijk kunnen worden. De precie- revolgen zijn niet in te schatten, maar vrijwel zeker is dat het rftecijfer zaJ stijgen, aldus de Amerikaanse onderzoeker xanderTomasz. 21 - nderzeeër verstrikt in visnetten rschau Een vermoedelijk Russische onderzeeër is zaterdag i noorden van Polen in de netten van Poolse vissers beland, n van de vissersboten kon zijn netten losmaken na enige tijd or de duikboot te zijn meegezogen. Een andere kotter zag h genoodzaakt zijn netten door te snijden. aus tegen resolutie homohuwelijk f/E» Paus Johannes Paulus II heeft zich gisteren uitgesproken jen de resolutie van het Europese Parlement waarin staat dat moparen moeten kunnen trouwen en kinderen adopteren, ledkeuring van een 'morele afwijking', was het oordeel van de us over de uitspraak van het Europarlement. De resolutie, die ;t bindend is, was ingediend door de Duitse Groenen en werd 8 februari met 159 tegen 96 stemmen aangenomen. erstekelingen levend uit container ckholm Een groep van 64 vluchtelingen, vermoedelijk Koer- ïuit Irak, is ternauwernood aan de verstikkingsdood ontsnapt een geslaagde poging aan boord van een scheepscontainer irZweden te komen. De vluchtelingen zaten in een container ider ventilatie. Een bemanningslid dat na drie uur varen irbij de wagen liep, hoorde wanhopig geroep en geklop op de Italen containerwand. Nadat hij de container met een breek- erhad geopend, kwamen er 26 kinderen, 14 vrouwen en 24 innen uit tevoorschijn. jidonesië: minder troepen Oost-Timor Meer dan negentien jaar na de inval in de voormalige Por- Rese kolonie Oost-Timor hebben Indonesische militairen ge- jd dat het gebied nu veilig genoeg is om een deel van de troe- acht terug te trekken. De provinciale gouverneur Abilio ares zei eind vorige week tegen verslaggevers dat 'over twee drie jaar niet meer dan twee bataljons op het eiland hoeven ilijven'. Momènteel zijn' acht bataljons van totaal 5.000 man- appen op het eiland gestationeerd. erzoeningsverdrag Jemen iaan» De twee rivaliserende leiders van Jemen hebben giste- ïeen verzoeningsakkoord getekend om een burgeroorlog en mieuwde opdeling van hun land te voorkomen. Driehonderd ilitici, clanleiders en andere hoge gasten woonden de onderte- ning in de Jordaanse hoofdstad Amman bij. - ajdar wil liberaal-conservatieve partij mkou» De radicale Russische hervormer Gajdar wil een nieu- e liberaal-conservatieve partij oprichten. Hij riep zaterdag in oskou tijdens een zitting van de beweging Ruslands Keuze alle mocratische groeperingen op zich te organiseren. Het eidooi volgt op de verpletterende nederlaag van de democrati- he krachten bij de parlementsverkiezingen in december. loden bij overval op Iraanse drugbende cosiABij een overval op een bende drugsmokkelaars in de lidoostelijke provincie Sistan-Baluchestan hebben Iraanse po- ie-eenheden twintig mensen gedood. Dat meldde het Iraanse irsbureau IRNA gisteren. De politie verrichtte meer dan hon- :rd arrestaties en nam bijna 3.300 kilo opium in beslag. linton veroorzaakt chaos door oodlopend steegje in te slaan 5hington ap Amerikaanse president Bill nton sloeg zaterdagmorgen lens zijn dagelijkse jogging- ite een andere weg in en be- - éde in een doodlopende eg. Even later kwam hij, laapachtig lachend, tevoor- tjn tussen de horde volgwa- van de veiligheidsdienst, zich hadden vastgereden in kteeg. Clinton besloot 's morgens zijn trainingsroute door de Washingtonse buurt Foggy Bottom, rondom het ministerie van buitenlandse zaken, te lo pen. Na rijen laagbouwwonin- gen en appartementen te zijn gepasseerd, sloeg hij een steeg in, gevolgd door de horde wa gens van zijn nietsvermoeden de veiligheidsagenten. Het foutje van de president leidde tot een complete chaos. Geheime nota Europese Commissie woensdag op agenda De Westeuropese landen moeten elkaar voortaan finan cieel te hulp schieten wanneer ergens onverwacht pro blemen ontstaan bij de opvang van vluchtelingen. Bo vendien moet de Europese Unie (EU) een strenge lijn trekken bij gezinshereniging en bij toelating van asielzoe kers. De toestroom van buitenlandse werkzoekenden moet tot een absoluut minimum worden teruggebracht. brussel peter de vriessamenwerking die de afgelopen correspondent eu drie jaar tussen de regeringen is Die voorstellen voor een geza menlijke immigratie-politiek staan in een nog geheime nota van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. De Commissie zal het 32 pun ten tellende actieplan waar schijnlijk woensdag goedkeu ren. Britse diplomaten hebben zich de afgelopen weken achter de schermen al verzet tegen de groeiende bemoeienis van de Commissie met wat zij zien als uiterst gevoelige 'binnenlandse zaken'. Ook Frankrijk, Duitsland en Denemarken zijn sceptisch. Zij geven er de voorkeur aan zonder Brusselse inmenging door te gaan met de onderlinge Volgens de nota moet de po sitie van legale migranten wor den verbeterd. Dat kan door de negen miljoen niet-Europeanen die al langer in de Unie verblij ven, uitzicht te bieden op een vast 'burgerschap'. Tevens zou den ze, net als de EU-burgers, voortaan niet meer mogen wor den gehinderd door visum- en paspoortcontroles. Bij het af schaffen van de grenscontroles is juist een uitzondering ge maakt voor rondreizende niet- Europeanen. Dat kwam mede doordat de Twaalf het niet eens zijn over een gezamenlijk vi- sum-beleid voor hun voormali ge koloniën. Europees Commissaris Flynn bepleit betere coördinatie tus sen de lidstaten bij de toelating van vluchtelingen en asielzoe kers. Zo moeten er bindende af spraken komen over wat 'onge fundeerde asielaanvragen' zijn en dienen de asielprocedures zoveel mogelijk te worden ge lijkgeschakeld. De regeling van 'tijdelijke op vang', die in Nederland en som mige andere landen is ontwor pen voor 'Joegoslavische' vluch telingen, moet worden uitge breid. Brussel wil zelf in de ga ten houden op welke plaatsen knelpunten ontstaan bij de op vang van vluchtelingen. Via een nieuw op te richten Europees Fonds zouden de lidstaten el kaar dan financieel kunnen bij staan. Volgens de Commissie kan Europa de deuren niet sluiten voor asielzoekers, maar is de hoge werkloosheid wel een re den om andere immigranten zoveel mogelijk te weren en ille galen aan te pakken. De Com missie voelt daarom ook niets voor een 'vreemdelingen-quo tum'. johannesburg npa-ap In het zwarte woonoord Bekkersdal, ten westen van Johannesburg, zijn gisteren aanhangers van ANC en In- katha met elkaar slaags geraakt. Bij de gevechten raakten twee agenten gewond, foto reuter kevin carter tien jaar. De moordpartij heeft de spanning in Natal nog verder opgevoerd. De provincie is al ja ren het toneel van een bloedige burgeroorlog tus sen aanhangers van het ANC en de Zulu-partij Inkatha. Daarbij zijn al duizenden mensen om het leven gekomen. Waarnemers verwachten verdere toename van het geweld, nu zo goed als zeker is dat Inkatha de eerste democratische verkiezingen (27 april) in het land zal boycotten. Deze week wordt nog ge probeerd Inkatha en andere conservatieve blanke en zwarte partijen, die zijn verenigd in de Vrij heidsalliantie, over te halen alsnog deel te ne men. Bij een aanval op een ANC-kantoor in de Zuid- afrikaanse provincie Natal zijn zaterdag vijftien mensen om het leven gekomen. Het bloedbad had plaats toen de slachtoffers een programma voor kiezersvoorlichting wilden voorbereiden. ANC-leider Mandela heeft Inkatha-leider Buthe- lezi verantwoordelijk gesteld. Hoewel er geen duidelijkheid bestaat over de toedracht van de moordpartij zouden vier zwaar gewapende mannen de slachtoffers hebben ge dwongen het huis binnen te gaan, waar ze wer den neergemaaid. Het jongste slachtoffer was e gewapende Afghaanse huurlingen hebben gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad een bus met 77 inzittenden (scholieren en onderwijzers) gekaapt. Zij eisen dat Pakistan hun door burgeroorlog geteisterde land voedsel en geld geeft. Na enkele uren onderhandelen lieten de gijzelnemers een groot aantal inzittenden vrij. De bus, waarin nu nog vijftien kinderen en een onderwijzer zouden zitten, staat momenteel bij de Afghaanse ambassa de in Islamabad. Het voertuig is omsingeld door Pakistaan se militairen. Op de foto overlegt een van de gijzelnemers met personeel van de Afghaanse ambassade. foto reuter muzammil pasha PARUSAP In een interview in 1990 met de Spaanse krant EI Pais zei Watin dat het originele plan was gericht op een ontvoering van De Gaulle, waarna hij door een speciale militaire rechtbank zou worden berecht en daarna zou worden geëxecuteerd. Watin vluchtte na de moord aanslag naar Zwitserland, waar hij werd gearresteerd. De Zwit sers weigerden hem echter aan Frankrijk uit te leveren en zet ten hem in plaats daarvan het land uit. Watin ging via Spanje naar Paraguay, waar hij zich in 1965 vestigde. Georges Watin, wiens poging om de Franse president Charles de Gaulle te vermoorden werd verwerkt in de roman en speel film 'The Day of the Jackal', is zaterdag overleden in Paraguay. Hij is 71 jaar geworden. Watin, die in 1963 bij verstek ter dood werd veroordeeld maar in 1968 amnestie kreeg, stierf aan een hartaanval. Dat maakte het Franse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren be kend. De in Algerije geboren Watin, die aan de Franse kant mee vocht in de burgeroorlog, was tegen De Gaulles besluit om in juli 1962 Algerije de onafhanke lijkheid toe te kennen. Watin was de leider van de 'Missie Drie', eert tak van de Franse on dergrondse militaire organisatie OAS, en een van de negen moordenaars die de aanslag op De Gaulle beraamde. Op 22 augustus 1962 vlogen kogels door de ruiten van De Gaulles limousine terwijl deze reed door Petit Clamart, een buitenwijk van Parijs. De presi dent overleefde de aanslag, maar de moordpoging vormde de basis voor Frederick Forsy- thes roman 'The Day of the Jackal', die later werd verfilmd. londen dpa (FOLK ISLAND AP walvisvloot van de voormalige Sov- unie heeft tientallen jaren twee keer veel walvissen gedood als officieel 'd opgegeven aan de Internationale nimissie voor de Walvisvaart (IWC). t heeft een Russisch commissielid teren gezegd. ormalige walvisvaarders hebben ge- gd dat de KGB de geheime dienst de Sovjetunie alle gegevens en ra- 'transmissies van de walvisvloot co- rde. De vloot opereerde in een mili- aandoende, strenge geheimhouding, ilvisvaart-deskundigen en biologen amen gisteren op het Australische rfolk Island bijeen om te praten over 'voorstel de jacht op walvissen in de >lzeeën de komende 50 jaar te verbie- De walviscommissie stelde in 1987 mondiaal verbod in op commerciële »gst. Volgens Japan rechtvaardigen weten schappelijke gegevens een hervatting van de jacht op de witte walvis in de poolstreek. De witte walvissen, waarvan er ongeveer nog een half miljoen rond zwemmen, zijn de laatste walvissoort waarop nog in grote getale kan worden Maar als de voormalige Sovjetunie ja renlang heeft gelogen over de walvis vangsten moeten alle schattingen over het huidige walvisbestand worden her zien. „Ik denk dat er twee tot drie keer meer walvissen zijn gevangen dan offi cieel was toegestaan", zei het Russische commissielid Konstantin Sjevliagin. „Het naar buiten brengen van deze ge gevens zal eindelijk leiden tot een realis tische schatting van de huidige wal vispopulatie." Rusland is een onderzoek begonnen naar de werkelijke walvisvangsten gedu rende het Sovjet-tijdperk, aldus Sjevlia gin. Hij vreest echter dat de functiona rissen van het voormalige ministerie van visserij zullen proberen de documenten uit het verleden te vernietigen. Volgens de Russen hebben de foutieve opgaven geduurd van de jaren zestig tot in de ja ren tachtig, en wellicht zelfs langer. WalvisbioloogAlexej Jablokov, ecolo gisch adviseur van de Russische presi dent Jeltsin, kwam er via vrijgegeven Sovjet-documenten achter dat een schip in de jaren zestig aan het IWC had ge meld dat het 300 walvissen had gedood, terwijl dit er in werkelijkheid bijna 10.000 waren, waaronder 717 van een beschermde soort. Ernst Tsjerny, een voormalige Russische walvisjager die aan het hoofd staat van de Russische Bond van Onafhankelijke Vissers en ook deel uitmaakt van de onderzoekscom missie, heeft ook voorbeelden gegeven van dergelijke misstanden. Wetenschappers aan boord van de wal visvaarder Sovietskaya Rossiya hebben bevestigd dat het schip in het seizoen 1961-1962 alleen al meer dan 1.500 wal - vissen hebben gedood, terwijl toen offi cieel aan het IWC werd gemeld dat de vier Russische walvisvloten gezamenlijk 1.200 vissen hadden gevangen. „Het is de moeite waard om te vermel den dat de Russische schepen in die tijd zo waren gebouwd dat het dek op elk gewenst moment met stoom aan het ge zicht kon worden onttrokken om de kar kassen van beschermde walvissen te verbergen", aldus Tsjerny. „Hierdoor werden observatie en fotografie vanuit de lucht bijna onmogelijk gemaakt." Hij voegt eraan toe dat alle radiobood schappen speciaal waren gecodeerd door de KGB, waarbij steeds verschillen de codes werden gebruikt. „Het leek meer op geheime operaties in oorlogs tijd dan industriële activiteiten in vre destijd", aldus Tsjerny. hoogstens als voortplantings- puberteit, redeneert Hite. Zij ziet haar theorie als voort zetting van de seks-psychologie van Sigmund Freud. Jongens in de puberteit leven in tweestrijd, stelt de wetenschapster. Aan de ene kant willen zij meisjes bege ren, maar hebben zij de wens hun eigen hardheid te bewijzen door vrouwelijkheid af te wij zen. Het boek van de Amerikaanse is gebaseerd op een schriftelijke enquête onder 3.000 mannen, vrouwen en jongeren in zestien landen. Het onderzoek nam vijftien jaar in beslag. Ook in haar vorige drie boeken stond de seksualiteit van de vrouw centraal. Hoewel er veel kritiek is op de conclusies en de weten schappelijke benadering, blij ken de boeken wereldwijd enorm populair. De omstreden Amerikaanse fe ministe en historica Shere Hite twijfelt of meisjes een puber- teitsfase hebben. Hite publi ceert op 1 maart in Londen haar vierde standaardwerk over seks, Het Hite-Rapport over de fami lie; Opgroeien in het Patriar chaat. In haar nieuwste boek plaatst Hite vraagtekens bij de tot nu toe heersende opvatting dat meisjes een puberteitsfase heb ben. Puberteit is afhankelijk van de mogelijkheid tot een orgas me. Meisjes kunnen echter al op 5-jarige leeftijd door mastur batie een orgasme bereiken, in tegenstelling tot jongens die dat pas als tiener kunnen. Daarom is het tijdstip van de eerste menstruatie niet als seksuele puberteit aan te duiden, maar Toeristen gewond bij aanslag op Egyptische trein Bij een aanval op een passa- gierstrein in het zuiden van Egypte zijn het afgelopen week einde vier mensen gewond ge raakt. Volgens de polite gaat het om twee Egyptenaren, een Tai- wenese student en een Poolse vrouw. Op het moment dat de trein door een dorp in de buurt van Assiut reed, werd de slaapwa gon onder vuur genomen. De politie meldde dat kort na de aanslag vermeende moslim-ex tremisten werden aangehou den. De aanslag is het werk van de fundamentalistische organisatie Al-Gamaa al-lslamiya, die in een verklaring meldde dat het een wraakactie is tegen het doodvonnis van drie mannen die zijn veroordeeld wegens het beramen van een moordaanslag op president Hosni Mubarak. De aanval op de trein wordt door de beweging omschreven als een 'snelle vergeldingsactie'. Ook wordt gewaarschuwd voor een 'ander soort wraak' indien de fundamentalisten worden geëxecuteerd. Ook herhaalde de beweging de waarschwuing dat alle buitenlanders Egypte moe ten verlaten. IRA-aanslagen op bedrijven in Belfast en Londen BELFAST AP Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren brandbom aanslagen gepleegd op negen winkels, cafés en restaurants in Belfast. Dat gebeurde een dag nadat Britse en Ierse leiders hun campagne voor vrede in Noord- Ierland nieuw leven hadden in geblazen. Het IRA eiste later de verant woordelijkheid voor de aansla gen op in telefoontjes naar jour nalisten in Belfast en Dublin. De verboden organisatie bedient zich veelvuldig van brandbom men ter grootte van een casset tebandje in haar strijd tegen het Britse gezag in Noord-lerland. Bij de aanslagen raakte nie mand gewond. Het IRA bracht zaterdag met brandbommen ook schade toe aan een krantenkiosk en zes an dere winkels in Londen. De aanslagen hadden plaats kort voordat de Britse premier Major en zijn Ierse collega Reynolds elkaar ontmoetten. Major >en Reynolds kondigden in decem ber aan dat Sinn Fein, de poli tieke arm van het IRA, aan de onderhandelingstafel zou kun nen plaatsnemen als het IRA een bestand in acht zou nemen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent De dood van een zwangere vrouw bij een aanslag op de Westelijke Jordaanoever leidde het afgelopen weekeinde tot wijdverspreide demonstraties in Israël tegen het beleid van de regering-Rabin. Kolonisten blokkeerden op grote schaal wegen en hier en daar kwam het tot handgemeen met politie en leger. De regering overweegt de bezette gebieden geheel of gedeeltelijk af te sluiten. De 34-jarige Israëlische Zipora Sasson kwam om het le ven toen de auto waarin ze met haar gezin reed, in de buurt van de nederzetting Ariel onder vuur werd genomen. Haar man en twee dochters bleven onge deerd. De islamitische verzetsbewe ging Harnas heeft laten weten dat ze de aanslag heeft uitge voerd. Dicht bij de plaats van het incident zijn dertien pa troonhulzen aangetroffen en een draagband met het op schrift Izadin al-Kassem, de naam van Harnas' gewapende organisatie. Later verspreidde de pro-Iraanse organisatie pam fletten waarin ze aankondigde dat elke dag 'een hel voor de Is raëli's' zal worden. Het Israëlische kabinet heeft gisteren de mogelijkheid van een afsluiting van de bezette ge bieden besproken, maar een definitief besluit uitgesteld. In de vergadering kwam ook de spanning in de Gazastrook teir sprake als gevolg van frictie tus sen de verschillende Palestijnse groepen, en het toenamende aantal moorden op van collabo ratie verdachte Paiestijnen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5