Bredesen dwingt Weissflog tot wereldprestatie Geest Maier waart rond in Oostenrijkse ski-ploeg Björn Daehlie zit er warmpjes bij Olympische Winterspelen Geurts weigert hoofd in de schoot te werpen MAANDAG 21 FEBRUAR11994 Duitse schansspringer na tien jaar terug aan de top De hemel boven het olympisch stadion was geladen met elektriciteit. I lad de wind verdreven. Maar de energie van 35.000 Noormannen kon Espen Bredesen niet tot de gouden horizon dragen. Toen zijn ski's met een doffe klap terugkeerden op aarde, klonk de schrille kreet van Jens Weissflog boven alles uit. De Vlo van Fichtenberg had aan een lentebries voldoende om de wedren der waaghalzen te winnen. Om na tien jaar opnieuw olym pisch kampioen te worden. Eén van de grootste presta ties uit de historie van de Winterspelen. zege kwam omdal hij niet al leen zijn tweede titel vierde. Hij had zojuist het grote onrecht verslagen. Want: De DDR had hem uitgespuwd, toen de held van de Heilstaat faalde in 1988. Het rijke westen had hem gene geerd na de val van de muur. Het noodlot had hem getart PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER Weissflog voelde zich licht als nooit tevoren, bovenop de grote schans. In de victorie geloofde hij niet meer. „Het gat met Es pen was na de eerste sprong te groot geworden." Zonder die hallast vloog hij als bevrijd. Zo vrij als in zijn tienerjaren, toen hij als onwetende zoon van het i >i)R systeem ln Sarajevo tri omfeerde. Destijds veranderde het goud zijn leven. Sprong de Vlo naar de bovenste treden van een bizarre maatschappij, een wereld die de boer uit Oberwie- senthal amper kende. „Er is veel veranderd sindsdien", zei Weis- silog gisteren. Hij is nu 29 Jaar en neemt na deze Olympische Spelen afscheid met een feest waarop de grootste ski-sprin- gers zijn uitgenodigd. Dat hij moest huilen na zijn bles i de V- stijl. „Weinigen geloofden nog in mijn wederopstanding", zei Weissflog met zijn schelle stem. „Ik ben zo ongelooflijk blij dat het is gelukt." Bredesen sidderde op de schans die hem zo lief is, de schans van het witte sprookjes park. Zijn voetblessure hinder de hem, zijn met lucht gevulde pak knelde. Deze zomer had hij zichzelf vreemde trainingen op gelegd: berg beklimmen en del ta-vliegen. „Ik heb mezelf onder druk gezet om te zien hoe ik zou reageren als mijn hartslag angstaanjagend hoog werd", zei hij. „Ik heb toen geen fout ge maakt, al was het gevaar groot. Dat gaf me hel vertrouwen dat ik, als laatste springer, ook geen fout zou maken. Al klopte mijn pols als een bezetene." Toch was hij vleugellam gis termiddag, na zijn eerste impo nerende sprong (135 meter ver). De vogelmens van dit moment, de man die geen angst kent en binnenkort als eerste ter wereld verder dan 200 meter wil vlie gen, verspeelde het goud. „Ik heb niets verloren", weersprak Bredesen. „Ik heb het zilver ge wonnen. Ik heb nog alle ver trouwen. I let was net niet goed genoeg." Vrijdag, op de 90 meter schans, krijgt Bredesen, 25 jaar, een herkansing in dit duel van giganten. Twee mannen die el kaar al weken opzwepen tot steeds verdere vluchten. Mis schien kan ook Bredesen, in 1992 laatste in Albertville, dan historie schrijven. Met een beetje hulp van de wind. Ontspannen zeilt Jens Weissflog naar zijn nieu we olympische gouden medaille. foto f. Kat ja 'KamikazeSeizinger onnavolgbaar op afdaling HUNDERFOSSEN PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER De sleëen van de palmbomen konden niet aan hem tippen. Zelfs het gediskwalificeerde Ja maica uiteindelijk niet. Daar heeft hel onvoorspelbare leven op glad ijs Rob Geurts gebracht. Op een 24ste plaats bij de Olympische Spelen, na twee da gen vol stuurfouten, ver achter kampioen Gustav Weder. Zo trachtte de bezeten bobber gis teren afscheid te nemen van het doolhof, waar hij tien jaar gele den binnen drong. Met een tin telend gevoel, zonder obsessies. Op onverdacht moment werd het levensdoel van Geurts in een bob de Winterspelen te be leven. Als een Don Quichotte begon hij zijn strijd tegen mis kenning en gemeesmuil. Het kostte hem al zijn geld en zijn gemoedsrust. De Winterspelen waren zijn victorie. Met behulp van Robert de Wit, één van Ne derlands beste atleten, die een formidabele starter bleek. Via het mini-hondje van voorzitter Wiltfried Idema. Een achteloze studentenclub, waarvan sport schoolhouder Geurts de ver guisde kopman werd. Eenmaal uitgegleden in de betonnen slang van Hunderfos- sen, terwijl een handjevol toe schouwers over zijn schouder meekeek, was Geurts echter nog steeds die dolende ridder vol obsessies. „Was dit het nu? Ik kan het me niet voorstellen. Ik wil er nog eens over nadenken." De bob is zijn hoofd en zijn hart geworden, het gevecht tegen onbegrip zijn dagelijks brood. „Ik heb nu zo veel bereikt. Moet ik dat nu weggooien? Het kan toch niet voorbij zijn." Robert de Wit (rechts) kon duwen wat hij wilde, Rob Geurts stuurde niet r 24ste plaats bij elkaar. foto npa harry tielman Tussen de derde en vierde run liep hij te piekeren, zoals al tijd. Geurts staarde naar de zon en twijfelde over zijn toekomst. „Ik heb genoten van elke secon de", zei hij later, maar hij ver langde naar meer. Dittmar Falkenberg, zijn erva ren Duitse coach, ried hem een rentree af. „Rob heeft grenzen verlegd door de Olympische Spelen te halen. Het moet nu voorbij zijn." Falkenberg heeft Geurts gebracht tot Hunderfos- sen. „Al was dat moeilijk, want Rob is een lastige jongen die niet zo maar iets aanneemt." Falkenberg wil jonge stuurman nen opleiden voor Nagano 1998. Met behulp van de erfenis van Geurts: een snelle bob en motivatie. „We bereiken een nieuw stadium", aldus Falken berg, die hoopt zijn contract te verlengen. De 34-jarige piloot stond stijf van stress bij het verlaten van 'het oude stadium'. Soepel ging het niet, dit debuut en afscheid. „Misschien door de pijnstil lers", opperde Geurts, gekweld door een spierblessure. „Mis schien door die enorme bak koffie die ik naar binnen werk te." Falkenberg zocht niet ver: „Hij is mentaal niet sterk in zo n grote competitie. Hij had met zijn handen van het stuur moe ten blijven." De Wit duwde zich bijna een hernia om de schade te repare ren. Buitenlanders prezen deze starter (remmer). „Maar voorlo pig richt ik me op het speerwer pen. Het bobben is een groot vraagteken." van bobbers roept vele vragen op. Een vreemde wereld van rub beren poppen met bolle, ge helmde hoofden en sportschoen- tjes: van fiber glas-bolides. Sta si-spionnen, prin sen en drogge- bruikers domi neerden de trai- ningsweek in de tweemans-bob. Zwitserse 'siga ren' beheersten de wedstrijd. Gustav Weder, de Demoon ge noemd vanwege zijn bijna-magi- sche materiaal, won zijn tweede gouden medaille. Bevrijdde zich van zijn obsessie door op de meet Reto Goetschi te kloppen. Geurts had alle vragen nog lang niet beantwoord, al was hij de Maagdeneilanden, Monaco en Taipeh voorgebleven. Wat had hij precies bereikt? Was hij een voorbeeld geweest voor de jongeren? „Ik heb bewezen dat dit haalbaar is." Betekende zijn afscheid het begin van een bloeiperiode in het Nederlands bobben? „Ik wil mijn kennis graag beschikbaar stellen." Of is hij toch de man die de touwtjes in handen moet houden? „Zon der die blessure en stuurfouten kom ik veel verder." De pionier van Oranje zit nog steeds ver strikt in het gladde labyrinth. Zijn slee waaraan hij tien jaar bouwde staat vooralsnog niet te koop. Katja Seizinger: „Het was alsof ik vloog." KVITFJELL PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER Met lood in hun schoenen gleden de Oostenrijkse skisters naar beneden in Kvitfjell. De eerste afda ling sinds de tragische dood van teamgenote Ulri- ke Maier werd voor hen een drama. Vrees, ver driet en valpartijen ontmoetten zij op de olympi sche berg. .Hei is een groot probleem", sprak hoofdcoach Herwig Demschar somber. „We heb ben alles geprobeerd om hen ontspannen aan de start te krijgen, maar niemand is geestelijk fit." Katja Seizinger (21) liet al dat leed ver achter haar. Angst kent dit Duitse buskruit niet. 'Katja Kamikaze' hebben de Noren haar gedoopt. Met een perfecte race bleef zij zaterdag haar rivalen vele lengtes voor. Een zeldzaam knappe race. Gis teren. in de afdaling voor de combinatie, verne derde zij iedereen opnieuw. „Het was alsof ik vloog", zei Seizinger. die talent en brutaliteit combineert. Tegenslagen bleken opnieuw geen vat op haar te krijgen. Vier dagen na haar misluk te super G, meed ze geen risico. „Ik zet ook slech te tijden gemakkelijk van me af." Renate Goetschi kan dat niet. Het 18-jarige ta lent uil Obdach trok met haar lichaam een spoor door de sneeuw. Ingrid Stoeckl volgde dat voor beeld. „Het ongeluk van IJlrike drukt zwaar op hen", zegt Demschar. De moeder van een vierja rige dochter kwam op 29 januari om het leven bij de afdaling in Garmisch-Partenkirchen. „Sinds dien hebben wij geen wedstrijden meer gehad", aldus Demschar. „Het kost moeite om iedereen weer op gang te krijgen. Er is geen zelfvertrou wen, geen concentratie. Ulrike was een belangrij- ke.persoonlijkheid binnen deze groep. Iedereen is ver verwijderd van zijn normale doen. Maar we moeten dit kruis met ons meedragen." Anita Wachter, de medaille-kandidate van Oostenrijk, is helemaal van slag. „Zij trok veel met Ulrike op. Maar dat zij niet meedeed kwam door een zware griep." Binnen het ski-circus hoeft het Oostenrijkse team verder op weinig mededogen te rekenen. „Iedereen loopt met een grote boog cm ons heen", aldus Demschar. „Niemand wil hier met ons te maken hebben, we worden tijdens en na de wedstrijden gemeden. Er wordt niet over Ulri ke gepraat. Ik kan me dat wel voorstellen. Die an dere landen moeten presteren, zijn puur met zichzelf bezig. Zij willen niet bij ons in het dal be landen." Zaterdag was de beste Oostenrijkse Veronika Stallmaijer (14). Gisteren, in de combinatie, gin gen nog maar twee skisters naar beneden, zonder succes. Demschar: „Ik weet niet hoe lang dit nog duurt. Het is iets waarover we geen controle heb ben." Op dinsdag droeg Diann Roffe, de Amerikaan se. haar gouden medaille op aan de nagedachte nis van Ulrike Maier. Seizinger deed dat zaterdag niet. Zij studeert 's zomers aan de Hagen-univer siteit om 'even niets met skiën te maken te heb ben'. In de euforie van haar eerste olympische goud wilde Seizinger liever even niet bij de scha duwzijde van haar zege stilstaan. Björn Daehlie kan een verdub beling van zijn salaris tegemoet zien. De Noorse skiloper, die in Lillehainmer reeds twee keer goud en een keer zilver be machtigde, gaat in dit jaar drie miljoen kronen, ongeveer 800.000 gulden, verdienen. Bij winst in de estafette en de 50 kilometer klassiek wordt zijn sa laris nogmaals verhoogd met één miljoen kronen. De bedra gen worden uitgekeerd door de sponsors van Daehlie. De skilo per uit Elverum is de succesvol ste in de olympische historie. In Albertville 1992 won hij reeds drie gouden medailles. Daehlie versloeg in 1991 voor het eerst in zijn leven Gunde Svan, de legendarische skiloper uit Zweden. „Winnen van mijn idool was mijn mooiste ervaring ooit." Dit weekeinde rekende de natuurmens uit Noorwegen voor eens en altijd af met Svan. Hij is op weg zelf een mythe te worden. Daehlie (26) moest daartoe op nieuw afrekenen met Vladimir Smirnov. de eeuwige tweede uit Kazachstan. Hij begon met achttien seconden voorsprong aan de vijftien kilometer achter volging. het verschil dat tijdens de donderdag gehouden tien ki lometer was ontstaan. „Ik voel de me vanaf het begin een prooi, opgejaagd, nerveus", zei Daehlie. „De duizenden toe schouwers (al om acht uur 's och tends was het Birkebeinerensta- dion halfvol - red.) maakten zo veel lawaai, dat ik de tussentijden niet kon verstaan. Mijn helpers schreven ze op karton." Bluf Zo schreven de Noormannen weer historie. Want de gedenk waardige zaterdag was al begonnen met de victorie van Fred Borre Lundberg (24). Hij versloeg de verbijsterde ka mikazes uit Japan bij de Noord se Combinatie, de tweekamp van schansspringen en skilo pen. „Ik heb altijd tegen de Ja panners opgekeken", zei de winnaar nuchter, „maar mis schien ben ik wel beter." Lund berg was in 1991 wereldkam pioen, maar presteerde daarna weinig meer. Hij begon zater dag zelf als een kamikaze. „Om mijn tegenstanders af te bluffen. Het lukte." De desastreuze nederlaag van Kenji Ogiwara (23) werd al op vrijdag ingeleid bij het schans springen. Ogiwa ra was sinds 1992 ongeslagen. De onttroonde kampioen zei voor de start nog dat zijn vele ze ges zijn carrière ruïneerden. „Ja pan heeft nau welijks meer aandacht voor me." Hij mag Lundberg dus dankbaar zijn. Takanori Kono redde de Japanse eer (zilver), ter wijl Bjarte Engen Vik (brons) het Vikingfeest com pleet maakte. Noorwegen heeft inmiddels acht gouden medailles behaald en is daarmee koploper. Treintje Prins Willem Alexander heeft gisteren een half uurtje op de overdekte piste van het Vikings- kipet geschaatst. De schaatsen de kroonprins verkoos sprint- coach Wopke de Vegt als bege leider. Ook schaatste hij een eindje op met Carla Zijlstra. Christine Aaftink en Arjan Schreuder. Aan het einde van de lichte trainingssessie, die een half uur duurde, stelde de prins OQQ Lillehammer '94 PROGRAMMA IJshockey (groep 17.30 Gjövik Slowaki 20 00 Lillehammer Vi Kunstrijden 19.00 Hamar IJsdans Skilopen 10.30 Lillehammer 4 1 ^""mehammer 1 Zweden - Canada WINTERSPELEN ,„ciifc Da h (Can) 39.61. 3 Schenk (Dui) 39.70, SCHAATSEi 3ylC ïema (VSt) 39 25.; mak) ioeki 4(3.26. n. \z ?i05! 40.38. 13 i Op 01 40.23. 10. Shimazaki (Jap) 40. (Chi) 40.37, 12. Hauck (Dui) 4 (C- J0.42. 14 Okazak'(Jap) 40.55. 15 3} li (Dui) 14.04,33. No 14,17.00. 12 Anoefri| 14.27,59. 16. Bengt' (VSt) 1.36,59. 3. (Dui) 1.27.28, 2. 1.28,19(a ner (Ita) 1.28.52 (1 1.28,67 (1,39), 5. TT Kt (135,5+122). 3. Goldberger (Oos) 255 (1281 (Noo) 266! 255(1283 243,5, 5 Soinir* iaMAI 3.30,81 (52,33-52,91-52,72-52,85), 2. Gis schi/Guido Acklin C 52.76-52.79-52,93), ':l S3 173. let i BOBSLU fa ~>i1 (52,36 "»a< W M j ens 3.31.01 (52.61-52.80-52.6 lochner/Z.mmermann (Dui) 3.31.78. '5 l"'\ Schösser/Schroll (Oos) 3.31.93. 24 Geurts® ^0 Wit 3.35.07 (53,52-53.90-53.58-53.98). SKILOPB 1 lyla (Fin) 1.01 55.9. 9.07.9. 2. Kono oo> 40.26.2. 4. Ogiv irkvardt (Est) 41 49,8 KUNSTRIJDER '(Rus) 1,5,2 erla IK f[0| H". 10 13 1 9-21 4-3 (2-2 2-0 0-1) .ip, d (7-1 (3-0 2-0 2-1Oostenrij» "a 5 5 0 0 10 25-t inri 5 3 0 2 6 11-1 o 5 3 0 2 6 16-1 e 5 3 0 2 6 20-14 ilyr zich aan kop van een zogeheten treintje, waarin alle op het ijs verschenen Nederlandse olym piërs meereden. Prins Willem Alexander brengt een vierdaags bezoek aan Hamar. Zwagers Twee Duitse zwagers konden gisterochtend Serguei Tarasov (28) niet stoppen. De biathlon- atleet uit Rusland schoot in de beginfase niet met scherp, maar trof aan de finish toch het goud. De Duitse overmacht strandde op een kloof van enkele secon den. Frank Luck werd tweede, zijn zwager Sven Fischer moest met brons genoegen nemen. „Na mijn eerste missers had ik de hoop al opgegeven", aldus Tarasov. „Ik ben verrast." Noorwegen 8 5 2 15 Rusland 7 5 3 15 Ver. Staten 4 3 0 7 Duitsland 4 2 5 11 Italië 3 3 7 13 Canada 2 2 2 6 Zwitserland 1 1 0 2 Oostenrijk 0 2 2 4 Kazachstan 0 2 0 2 Nederland 0 1 3 4 Frankrijk 0 1 2 3 Japan 0 1 1 2 Wit-Rusland 0 1 0 1 Finland 0 0 2 2 OS OP TV formati 19.00-23.00 EURO Kunstrijder! op de schaats: ijsdansen, vrije dans. 20.15-22.30 Did 1 Hoogtepunten vandaag, kunstrijden op de (l|S- rije dans) en ijshockey (VS-ll ne). 20.30-20.55 Ned 2 Hoogtepunten v. de dag. 20.30-22.15 BBC 1 Künstrijden opdtófl schaats (ijsdansen). 21.00-21.55 Ned 2 IJshockey: Slowa- kije-Frankrijk (samenvatting). VS-lf en kunstrijden op de schaats (ijsdansen J vrije dans). 22.15-22.45 Ned 2 Studio Lilleharr 22.50-23.15 Ned 2 IJshockey VS l liê en kunstrijden op de schaats (ijsdan-Tj sen. vrije dans) 23.00-23.30 EURO Special met alle if 00.00-02.00 EURO IJshockey: VS-lta- 1 hè. 1 00.15-00.55 BBC 2 Kunstrijden op de J schaats (samenvatting vrije kür ijsdan- sen), ijshockey (VS-ltaliè). verder alle hoogtepunten van vandaag. 02 00-02.30 EURO Special met alle ir formatie. 03.00-05.00 EURO IJshockey: Zwe- den-Canada 05.00-06.00 EURO Kunstrijden op de I schaats: ijsdansen. vrije d

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16