jPORT Buigen voor Koning Koss Getergde spits haalt gram in Volendam is weer liet de sterkste 'Dit is een aanslag op m'n lachspieren' FBI wil lijst van Nederlandse vandalen UNDAG 21 FEBRUAR11994 O .lem spierdijk. 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 l-Kharashi opvolger Beenhakker ad» De voetbalbond van Saudi-Arabië heeft Mohamed Al- arashi benoemd tot voorlopig opvolger van de zaterdag ont- gen Leo Beenhakker. De Arabier was een van de assistenten n de Nederlander. Al-Kharashi was in oktober verantwoorde ivoor de plaatsing van Saudi-Arabië voor de wereldtitelstrijd de Verenigde Staten. Tijdens het beslissende toernooi in Qa- verving hij de toen weggestuurde Braziliaan José Candido. t is onwaarschijnlijk dat de Arabier ook de technische baas is lensde eindronde. /erner Kooistra maand op proef x» Doelman Werner Kooistra (FC Lisse) is vooreen maand proef bij South China in Hong Kong. De voormalig doelman n AZ krijgt daarmee een hernieuwde kans in het betaald voet- I. Samen met Marcel Liesdek reisde hij afgelopen dinsdag, ider het toeziend oog van oud-bondscoach George Knobel opt Kooistra binnen een maand een contract af te dwingen, plek onder de lat bij FC Lisse wordt ingenomen door Paul enboer. chaatsploeg bewijst laatste eer mar» Een deel van de Nederlandse schaatsploeg bij de Olym- iclie Winterspelen in Ham ar reist deze week heen en weer ar Heerenveen om het zaterdag verongelukte schaatstalent nske Vellinga de laatste eer te bewijzen. Renske Vellinga am zaterdagmiddag bij een auto-ongeluk om het leven. Het -jarige lid van Jong Oranje reed volgens de politie van Wolve- met haar auto tegen een boom. Vellinga, de vriendin van nploeglid Ids Postma, had getraind op de Thialf-baan in erenveen. De Nederlandse schaatsploeg in Hamar reageerde rslagen op de dood van de viervoudig Nederlands kampioene de junioren. Falko Zandstra, Bintje Ritsma en Bart Veldkamp len de olympische tien kilometer met een rouwband. «de lphia» reuter 'jl Haarhuis is sterk, maar lit de sterkste; goed maar jit de beste. Zaterdag baande -fr.indhovenaar zich op zijn ie verjaardag een weg naar van het Amerikaans irkampioenschap in Phila- ihia. Gisteren verloor hij 3-6 2-6 van de als derde ge- Itste Michael Chang. Even kloos als twee jaar geleden (Youl) en begin dit in Qatar (Edberg); de voor- nde finaleoptredens in zes [professioneel tennis. is het winnen van een joi niet de eerste prioriteit de Eindhovense tennisser heeft gesteld. Dat is terug de top-30; een doel dat hij alle waarschijnlijkheid de- k in Rotterdam al kan rezenlijken. iarhuis had niet gedacht hij in Philadelphia ver zou (en. Pete Sampras en Jim frier sierden het deelne- (sveld op. Jacco Eltingh akelde Sampras uit en in de fe finales ging Courier tên- er tegen Chang. larhuis, die samen met Jac- Itingh ook de finale van het (belspel speelde, had een 'ilijke opening. Tegen de le- tennislegende Jimmy (nors moest hij in de eerste pe bij 5-6 0-40 in de derde drie matchpoints wegwer- 6-4 2-6 7-6 (7-3). de finale liet Chang, die be- dit jaar ook al won in Jakar- zich de hoofdprijs van in enerverende strijd heeft Sluenen gisteren de nationa- [badmintontitel geprolon- Quinten van Daim en |a van den Heuvel stelden tweede kampioenschap op Gullit 1 O Advocaat en Gullit I O hebben elkaar weer gevonden: de voetballer is beschikbaar voor het na tion iale elftal Lege handen s< q De waterpoloploeg I -/ van De Zijl/LGB stond afgelopen weekein de na de nederlaag tegen ZPB weer met lege han den. Kampioen /"v Na een spannende 2 U wedstrijd tegen nummer twee kon MSV gisteren een kampioens feestje vieren in de North- gohal. Leo Beenhakker aan de kant gezet rotterdam/riyad npa Leo Beenhakker zegt er trots op te zijn dat Wim Jansen en Monne de Wit zich solidair hebben verklaard met hun ontslagen hoofdcoach. Flet is immers nog onzeker of voor Jansen, die door Beenhakker als assis tent was aangesteld, en fysiotherapeut De Wit dezelfde financiële regeling kan worden getroffen. Formeel werd alleen Beenhakker op straat gezet. 'Sjeik' Leo had nog een con tract voor anderhalf jaar op zak. Dat zal door de Arabieren moeten worden afge kocht, omdat het eenzijdig is verbroken. Monne de Wit, nog niet zo lang geleden bij PSV vertrokken, was pas vier dagen in Arabië aan de slag. Lex Schoenmaker, de vierde Nederlander die in Arabische dienst zou treden, weet niet eens meer of hij nog welkom is en in het vliegtuig moet stappen. Schoenmaker zou volgende maand begin nen als coach van de nationale selectie tot 19 jaar. De Hagenaar had onder meer een aanbieding van RBC naast zich neergelegd. Leo Beenhakker begreep gisteravond nog altijd niets van de commotie en de bizarre taferelen in de top van de Arabische voet balbond. „We zijn ook niet uit het veld ge slagen of zo. Het is één grote aanslag op de lachspieren. Het is allemaal te belachelijk om boos te kunnen zijn. Donderdag heb ik nog anderhalf uur met één van de hoge pie ten van de voetbalbond zitten praten over de manier waarop alles tot stand kwam. Men vond het prima, zoals Wim en ik bezig waren. Vervolgens kregen we tijdens een potje klaverjassen via via te horen dat het avontuur opeens ten einde was. Dat is toch niet te rijmen?" Beenhakker en Jansen hebben begrepen dat de Arabieren achteraf vonden dat de overstap van een Braziliaanse naar een Eu ropese stijl te moeilijk voor de spelers was. „AJs je dat na vijf weken al meent te kunnen zeggen, is dal verdomd knap. Wij begrepen ook wel dat daar wat tijd voor nodig is, maar we dachten wel op de goede weg te zijn. Het was voor de spelers kennelijk lastig om plotseling twee keer per dag te trainen in plaats van drie keer per week te lumme len." Leo Beenhakker. Lillehammer '94 bewijst nut van specialisatie voor Nederland 190.000 gulden niet ontnemen. Haarhuis incasseerde ruim een ton en vertrok onmiddellijk naar het vliegveld. Hij wordt in Rotterdam verwacht, waar Boris Becker hem opwacht. Brenda Schultz haalde de finale in Oklahoma City, maar verloor van Meredith McGrath; 7-6 (8- 6) 7-6(7-4). De Heemsteedse begon het nieuwe seizoen anders dan voorgaande jaren. Ze tracteerde zichzelf op vijf weken vakantie in haar buitenhuis in Florida. Heerlijk luieren, waarbij de zin in tennis langzaam terugkwam. Ze miste de Australische kam pioenschappen, speelde in- plaats daarvan een 25.000 dol- lartoernooitje in Midland dat zij won en kwam uit in Chicago, waar met min 22 de tempera tuur precies vijftig graden scheelde met Florida. Ze verloor er weliswaar van Zvereva, maar het idee dat het weer ging was er. Dat gevoel was ze enigszins kwijtgeraakt nadat zij vorig jaar omstreeks dezelfde tijd tegen Monica Seles een matchpoint had veroverd en dat niet benutte. Hoe sterk de met zelfvertrou wen spelende Schultz wel was, ondervond de als eerste ge plaatste titelhoudster Zina Gar- rison-Jackson in de halve fina les: 6-7 (4-7) 6-3 6-4. De eindstrijd ging weliswaar over twee sets, maar duurde bijna twee uur en eindigde in een ze ge voor de 20-jarige McGrath die hiermee haar eerste toer- nooi-zege vierde. tenen prolongeert badinintontitel rij veilig door in de laatste partij tegen Duinwijck het vijfde punt voor de Brabanders binnen te halen. Nuenen verloor de twee de krachtmeting met 5-6, maar had vrijdag de eerste ontmoe ting met 7-4 gewonnen. Nul goud, één keer zilver, driemaal brons. De leeuw brulde toen het er niet om ging. Op het moment, dat z'n prooi binnen bereik was, hield hij zijn klauwen in. Vergeleken met Johann Olav Koss blaatte de Ne derlandse mannen- schaatsploeg de afgelopen acht dagen in Hamar als een lammetje. De ver wachting was, dat Oranje met een vuist vol goud zou thuiskomen. Het bleek een misrekening. hamar govert wisse Er was verbazing alom, dat Rits- ma, Zandstra en Veldkamp zo diep moesten buigen voor ko ning Koss. Maar wie Hamar 1994 plaatst in een historisch kader, komt tot de ontdekking, dat het tegenvallende presteren van de Nederlandse rijders op de 17de Winterspelen geen inci dent is. 's Werelds beste schaatsnatie heeft door de jaren heen bijna altijd slecht gescoord tijdens het miljarden-evene- Na het succes van Ard Schenk in 1972 hebben alleen Piet Klei ne in 1976 en Bart Veldkamp in 1992 goud behaald. Dat heeft alles te maken met het gebrek aan olympische cultuur, zoals die er wel is in Amerika en ook Noorwegen. Landen, die alleen al bij de gedachte aan goud koorts krijgen. In Nederland gaat het allround-rijden voor al les. Dat geldt voor de schaats fans. maar ook voor de rijders zelf. Rintje Ritsma zei niet voor niets, dat zijn Europese titel hem net zo lief was als olym pisch goud. In andere landen wordt daar hard om gelachen. Nederland is een vergaarbak van klassement-schaatsers. Specialisten zijn tussen de dui nen en de dijken de bekende spelden in een hooiberg. Eu ropese en wereldtitels worden met karrevrachten binnengere den, olympische schaatstitels niet. Nederlandse schaatsers zijn, om in atletiektermen te spreken, de tienkampers van Coach Ab Krook troost Rintje Ritsma. De Nederlander kon het niet waarmaken op de 10 kilometer. het ijs. Daar zijn ze mee groot gebracht. Ze kunnen en willen zich niet één keer in de vier jaar laten ombouwen tot specialist op een enkel onderdeel. Een blik op de wereldrecord- lijsten levert het beste bewijs, dat Nederland een allround cultuur heeft. Oranje heeft mo menteel drie wereldrecords in bezit: Dat van de kleine (Zand stra) en grote (Ritsma) vier kamp en op de incourante, niet- olympische 3000 meter (Bos). Met name de puntenrecords van beide Friezen geven aan, dat Nederland gemiddeld over alle afstanden uitstekend scoort. Afgezien van Ritsma, die zeer recent 40 dagen nummer één was op de 1500 meter, was Leo Visser in 1987 de laatste Oranje klant, die een wereldrecord (op de 5000 meter) in handen had. Men moet in de archieven tot 1976 teruggaan om voor de pe riode Visser Nederlandse we reldrecordhouders (Van Helden en Kleine) aan te treffen. Van de huidige lichting Oran je-rijders heeft Ritsma dus ruim een maandje de ranglijst op de 1500 meter mogen aanvoeren. Bart Veldkamp en Falko Zand stra hebben nooit een wereldre cord op een afstand in handen gehad. Olympische belangen worden in ons land vermalen in de all round-molen. Men moet niet vreemd opkijken, als Zandstra of Ritsma half maart in Zweden wel wereldkampioen wordt. Het seizoen is dan geslaagd, zo me nen de Hollandse schaatsfans. Is het in dat verband ook niet tekenend, dat waarschijnlijk meer supporters bij het WK in Zweden aanwezig zijn dan nu op de Winterspelen? Het is maar, waar je je priori teiten legt. Dat de Nederlandse ploeg ondermaats heeft gepres teerd. kun je de rijders niet eens kwalijk nemen. Zij zijn onder deel van een samenleving, die het eindeloos vindt, dat 'onze jongens' over een maand op een treurig baantje in een bui tenwijk van Gothenburg kam pioen worden. De wereld praat schamper over een poedelprijs, de mensheid tussen Winscho ten en Middelburg over de hoofdprijs, 's Lands wijs, 's landseer. De KNSB denkt mee te kun nen tellen, als het IOC la de tienkamp in de atletiek een olympische titel allround- schaatsen gaat invoeren. De KNSB heeft dat plan al 'ge dropt'. Voor Ritsma en Zandstra is te hopen, dat het voorstel nog voor Nakano 1998 wordt aange nomen. Maar voor de sport niet. Het is het paard achter de wagen spannen. Terwijl het schaatsen internationaal alleen kan overleven als het program ma flitsender en korter wordt, wil de schaatsbond terug naar af. Geen TV-kijker achter Ix>- bith, die daar op zit te wachten. Nederland doet er, ook met het oog op de snel naderende invoering van de WK afstanden (1996), beter aan om zelf eens vraagtekens te plaatsen bij de al honderd jaar bestaande schaatstraditie. Of men wil of niet, specialisatie wordt een vereiste. Anders haalt Neder land nooit meer goud en raakt het steeds geïsoleerder. washington anp De FBI wil van de Neder landse autoriteiten een lijst met namen van voetbalsup porters die zich in het verle den hebben misdragen. FBI- topman B. McGrath stelde dit zaterdag bij het bezoek van een Nederlandse delega tie. De vertegenwoordigers bereiden momenteel in de Verenigde Staten de komst voor van tienduizenden sup porters van Oranje. McGrath is tijdens het WK verant woordelijk voor de openbare orde en veiligheid. Het is niet de eerste keer dat de FBI met klem aan dringt op een dergelijke lijst. Enkele weken geleden al kre gen alle in de Verenigde Sta ten gevestigde ambassades van de aan het WK deelne mende landen het verzoek per kerende post bekend te maken welke supporters in eigen land op de zwarte lijst staan. Nederland heeft in tegen stelling tot bij voorbeeld Bel gië. dat zeer ongelukkig is met de situatie, niet op dat verzoek gereageerd. Nooit eerder heeft ons land derge lijke gegevens overgedragen aan politie-autoriteiten in andere landen. Vier jaar gele den werd in de aanloop naar het WK een vergelijkbaar ver zoek van Italië geweigerd. „Het Nederlands recht staat dit niet toe", zei bet Leidse raadslid en topambte naarvan binnenlandse zaken Thom de Graaf, leider van de Nederlandse delegatie. „De FBI wil recherche-informatie over zware voetbalvandalen. Wij kunnen dat niet zo maar geven." De Graaf heeft McGrath wel toegezegd bij terugkeer in Nederland te overleggen met de politic-ministers I lirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken). De Graaf: „Voor zover ik het nu kan inschatten valt mis- schien'alleen aan het Ameri kaanse verzoek te voldoen indien van te voren exact be kend is welke gegevens zij precies willen en wat zij er mee gaan doen." Van Loeit scoort enige doelpunt voor Feyenoord Loen is blij met de zijn treffer voor Feyenoord. volendam npa De feestverpakking ontbrak, maar Willem van Hanegem kreeg met de winst in Volendam precies het cadeau van zijn spe lers waarom hij had gevraagd. De Kromme, 50 jaar geworden, had vooraf duidelijk gemaakt dat hij niet zat te wachten op toeters en bellen noch op rare grappen en grollen. De 1-0 van Feyenoord kwam sober tot stand en paste dus bij het even sobere partijtje van Van Hane gem. De landskampioen deelde in Volendam van het begin tot het einde de lakens uit en bewees daarmee dat het tussen de be drijven door ongestraft een lu cratieve trip naar Japan kon maken. Geert Meijer: „Die vraag werd ons natuurlijk toch voor de voe ten geworpen. Is het wel zo no dig om dergelijke wedstrijden aan te nemen als je middenin de competitie zit? Wij liggen er niet echt van wakker." De reis naar het Verre Oosten had desondanks nogal wat ge volgen - positieve en negatieve - voor Feyenoord. In Japan raakte Joszef Kiprich geblesseerd aan zijn lies, waardoor deze dit weekeinde moest toekijken. De technische staf kon tegen Hiros hima een aantal spelers op nieuw op de weegschaal leggen. Dean Gorré is er opnieuw niet in geslaagd Willem van Hane gem en Geert Meijer te overtui gen van zijn kwaliteiten. Ook Orlando Trustfull verspeelde in het Japanse zijn net veroverde positie als rechtsachter. Rob Maas vulde gisteren weer het trio De Wolf, Fraser en Heus aan in de defensie. John van Loen nam voor de zoveelste keer dit seizoen in de spits de rol van Joszef Kiprich over. Niet onverdienstelijk, om dat de lange aanvaller uit IJssel- stein in de tweede helft de enige goal op zijn naam bracht en dus matchwinnaar was bij de lands kampioen. John van Loen haalde daar mee tegelijk zijn revanche op de mensen die hem - in zijn ogen voortdurend ten onrechte - overladen met kritiek. De lange spits uit IJsselstein rondde diep in de tweede helft met een sim pele beweging een vrije trap van Rob Witschge af. Toen Van Loen daarna in de slotfase werd vervangen door Ulrich van Gob- bel, die het na zijn lange afwe zigheid niet aandurfde op de bevroren mat 90 minuten te spelen, nam hij met een provo cerend gebaar afscheid van het Volendamse én het Rotterdam se publiek. Van Loen: „Waarom? Omdat ik het gewoon zat ben. Ik word door iedereen aangevallen. Ook door jullie, de pers. Elke slechte partij van Feyenoord wordt in mijn schoenen geschoven en daar baal ik van. Op de radio wordt er alles over mij uitge kraamd. En hoe denk je dat ik me voel als ik die verhalen van jullie elke keer onder ogen krijg? Van Loen lijdt als geen ander bij Feyenoord onder de matelo ze populariteit van loszef Kiprich. Van Loen gelooft ook dat de media de Hongaar daar bij een handje hebben gehol pen. Het publiek zou worden beïnvloed. Feit was dat de spits in Volendam bij een deel van het legioen geen goed kon doen en opnieuw het nodige over zich uitgestort kreeg. Trainer Geert Meijer: „In de rust was de hele spelersgroep ontdaan door alles wat er door de eigen supporters werd geroe pen naar Van Loen. Het is ook niet normaal meer. Als je hoort wat die jongen allemaal naar zijn hoofd krijgt geslingerd... Dan interesseert het mij ook niet zoveel dat hij op zo'n ma nier reageerde toen hij het veld afstapte." Van l>oen: „De ergste ziektes krijg ik toegewenst. Echt niet te recht, want ik werk me te pletter voor dit elftal en word ver- schrikkelijkonderschat." Dat het enige doelpunt gister middag voortkwam uit een vrije trap, was geen toeval. Het aan tal uitgespeelde kansen was op de vingers van een hand te tel len. Hoogstandjes bleven uit op een veld waar elke bal meters omhoog sprong. De man die voor het meeste gevaar zorgde was Gaston I aument. Voor rust bezorgde hij na een rappe pas seerbeweging John van Dien een kansje, in de tweede helft claimde hij in een wirwar van spelers een strafschop na een buiteling over de voet van Ro bert Molenaar. Feyenoord speelde, met na me in de achterste linie, gedisci plineerd en liet zich in de slotfa se niet meer verrassen. Dp de juiste momenten bediende het zich ook van de gewenste agres sie. Voor sommige Volendam- mers onverteerbaar, niet voor de gelouterde coach Wim Rijs- bergen. De Ixndenaar: „Ik zag hier en daar een elleboogje gaan en er ging ook nogal eens een speler van Volendam tegen de vlakte. Maar als je in het profvoetbal wat wil bereiken, moet je weten dat een beetje agressie erbij hoort. De Wolf zie je geen duel verliezen, hoor. En Taument blijft ook niet alleen op zijn techniek drijven. Maar ja, daarom doet Feyenoord mee voor de titel en staan wij onder aan..".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15