Slepers Smit leggen werk neer 'Onze beste vrienden mogen niet achterblijven' K2ss»~ Directie en vakbonden van NedCar bereiken akkoord Binnenland :3gr CPB geeft Brinkman en Wöltgens allebei gelijk Seizoenswerkers hoeven geen premies te betalen Een hapje van de anjer van de prins 'Schilder' Van Thijn ATERDAG 19 FEBRUAR11994 Pcisbu'cju npa NedertantePwsAss andere de bekende driearmige cacteeën uit de Sonorawoestijn overgevlogen. In de De sert leven onder meer slangen, schorpioe nen en vele hagedissesoorten. Op de foto probeert een chuckwalla, een soort legu aan, een stukje van Bemhard's anjer op te eten. ioto» anp» frans van DERUNDë Nederlander met 147 kilo coke aangehouden brussel anp De Belgische politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag uit een Nederlandse auto 147 kilo zuivere cocaïne in beslag genomen. Zij hield de bestuur der. een 40-jarige Arnhemmer, aan. De politie ging op onderzoek uit na een tip dat zich in de ha ven van Zeebnigge twee duikers in de buurt van een Colom- biaans banauenschip bevon den. De cocaïne bleek aan de kiel van het schip te zijn vastge maakt. De duikers brachten de drugs aan land en laadden het goedje in de Nederlandse auto. De agenten slaagden er niet in deze twee mannen op te pak ken. Wel kon de politie de auto even later in Brugge aanhou den. Volgens de politie ging het om een recordvangst in Zee- brugse haven. Begin deze maand onder schepte de Antwerpse politie ook drie ton hasj bestemd voor Nederland. De partij zat ver stopt in olijfblikken die met een Deens schip vanuit Marokko naar de Antwerpse haven was vervoerd. Mandela roept Nederlandse ondernemers op in Zuid-Afrika te investeren De regering die na de verkiezingen van 27 april aan treedt in Zuid-Afrika, zal het economisch beleid niet radicaal wijzigen. Het moet bovenal een beleid zijn dat wordt gedragen door alle belangrijke politieke partijen in het land. „Kom dus nu naar Zuid-Afrika om plannen te maken", nodigt ANC-leider Nelson Mandela de Nederlandse ondernemer uit. „Grote groepen Amerikanen, Fransen en Italianen zijn al langs geweest. Nederlanders, onze beste vrienden in de hoogtijdagen van de apartheid, mogen nu niet achterblijven". De ANC-leider en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede schetste gisteren voor een paar dozijn Ne derlandse ondernemers de politieke situatie van na de verkiezingen. De eerste algemene verkiezingen in Zuid-Afrika, waarbij het ANC zonder twijfel als veruit de grootste partij uit de bus zal rollen. „Elke politieke partij die meer dan vijf procent van de stemmen behaalt, wordt uitgenodigd in een natio naal kabinet zitting te nemen", aldus Mandeja. „In zo n kabinet van drie tot vijf politieke partijen zal al tijd gestreefd worden naar consensus, volledige over eenstemming. Alleen in het uiterste geval zullen we van onze meerderheid gebruik moeten maken. Maar we onderhandelen nu al vier jaar met de blanke rege ring en hebben tot nu toe nooit hoeven stemmen. We zijn al een eind op weg naar zo'n kabinet van nationa le eenheid". Politieke stabiliteit en vrede in het land zijn de be langrijkste voorwaarden voor het aantrekken van bui tenlandse investeringen. Dat is ook de hoogste priori teit van de nieuwe regering, zegt Mandela. De verte genwoordigers van Nederlandse bedrijven, bijeen in het Amsterdamse World Trade Centre, lijken Mandela op z'n woord te willen geloven. Toch kijken veel on dernemers voorlopig liever de kat uit de boom. Met een jaarlijkse export ter waarde van zo'n 650 miljoen gulden naar Zuid-Afrika en importen uit het land van rond de 400 miljoen is Nederland een relatief kleine handelspartner. Verreweg de meeste Zuidafri- kaanse exportprodukten komen terecht in Italië, ge volgd door Japan en de VS. Exporteurs naar Zuid-Afri ka zijn in volgorde van grootte Duitsland, Groot-Brit- tannië, de VS, Japan en Italië. Mandela maakt daarom van de gelegenheid gebruik een delegatie van Neder landse topondernemers naar zijn land uit te nodigen. „Wij zullen nooit vergeten wie onze vrienden waren", zei de ANC-leider. Investeringen zijn nog belangrijker dan handel. Mandela: „En vrede is de belangrijkste voorwaarde voor alle investeringen. Wij zijn ervan overtuigd dat we de capaciteit in huis hebben om dat te bewerkstel ligen". In een vrije-marktsysteem. „Buitenlandse be drijven krijgen het recht hun winsten weer te exporte ren. Met zoveel mogelijk landen willen we overeen komsten sluiten die garanties geven voor wederzijdse investeringen. Binnen- en buitenlandse bedrijven zul len gelijk worden behandeld door de overheid". Mandela zegt niets liever te willen dan dat Zuid- Afrika een onderdeel wordt van de internationale eco nomische gemeenschap. Na jaren van een internatio nale boycot van het apartheidsregime. De radicale ommekeer van het economische beleid die wèl wordt nagestreefd door het ANC is de aanpak van de massa le werkloosheid en een enorm woningbouw-program ma om de zwarte krottenwijken te vervangen. Maar ook: medische zorg en scholing voor iedereen, theater, sportaccommodaties, transport, waterleidin gen. Het ANC Reconstruction and Development Pro gramma dat gisteren werd uitgedeeld, staat er vol mee. Terwijl nationalisatie van de voor Zuid-Afrika vi tale goud- en andere mijnen waar vroeger voor ge vreesd werd niet in de ANC-stukken voorkomt. Al leen de opbrengsten voor de schatkist moeten in het vervolg iedereen ten goede komen, in plaats van al leen een blanke minderheid. Staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) wil wel meewerken aan het bevorderen van handel met en investeringen in het nieuwe Zuid-Afrika. Over zo'n verdrag voor de bescherming van investeringen wil ze zo snel mogelijk aan de tafel gaan zitten met de nieu we Zuidafrikaanse regering. „Het tekenen van zo'n verdrag zou Nederlandse investeerders de verzekering kunnen geven waar ze nog op wachten", aldus Van Rooy. Pagina 7: Beeld Zuid-Afrika behoeft correctie. .uk 17 ft®- 9 BOVO— A '«r' v. ,r\tO G10 van «ïOP'0"'hiBVOO'1 -oAftuvi'. Werknemers protesteren tegen reorganisatie Havensleepdiensten De bemanningen van Smit Havensleepdiensten in Schie dam staken. De gistermiddag begonnen wilde actie van de 450 werknemers wordt sinds vanochtend gesteund door de drie vakbonden (FNV, CNV en FHV). Dit gebeur de nadat een aan de directie van de sleepdienst gesteld ultimatum was verlopen. Er liggen 27 sleepboten stil in Europoort. Schiedam, Maas sluis en Vlaardingen; in Vlissin- gen liggen twee boten voor de kant. De werknemers eisen van de directie dat de aangekondig de saneringsplannen van tafel gaan. De bedrijfsleiding kreeg tot middernacht de tijd om te reageren. Smit Havensleepdiensten wil dit jaar ongeveer 120 arbeids plaatsen schrappen. Gedwon gen ontslagen zijn daarbij waar schijnlijk. Daarnaast wil'Smit 124 mensen plaatsen in een pool van Smit Internationale en zestien werknemers overdoen aan dochter Van den Akker in Vlissingen. De resterende 190 werknemers kunnen in dienst blijven, zij het tegen sterk gewij zigde arbeidsvoorwaarden. Zo wordt van hen verwacht dat zij gaan werken in een rooster van één week op en één week af. In de werkweken zijn zij 84 uur in touw en 84 uur op afroep be schikbaar. Daar staat een aanmerkelijke loonsverbetering tegenover. Volgens de bonden gaan de sa larissen dertig procent omhoog. Zij vinden de voorstellen onver teerbaar. Als de loonsverhoging achterwege blijft, kunnen in ie der geval 70 van de 120 mensen in dienst blijven, menen zij. Ge dwongen ontslagen en wijzigin gen in de roosters zouden dan niet nodig zijn. Urenlang overleg tussen de bonden en de directie van de sleepdienst had gisteravond geen enkel resultaat. De hoofd directie van Smit Internationale was alleen bereid het gedwon gen ontslag van een nog onbe kend aantal medewerkers voor twee maanden op te schorten. FNV-onderhandelaar Van den Brink: „Daar konden wij niet mee uit de voeten. De mensen kwamen daarna meteen in ac tie. Vanuit Schiedam voeren ze naar de Europoort." In ruzie over voetoverheveling Zowel CDA-fractielcider Brink man als zijn PvdA-collega Wölt gens hebben gelijk bij hun ruzie over de koopluachteffcctcn van het schrappen van een belas tingvoordeel voor kostwinners. Dat heeft het Centraal Planbu reau gisteren bekendgemaakt. Wöltgens schreef Brinkman donderdag een woedende brief, waarin hij zich beklaagde over de stelling van zijn CDA-collega dat het plan uitkeringstrekkers, bijstandsmoeders en AOW'ers zou treffen. Volgens hem klopte er helemaal niets van Brink mans verhaal. Die beriep zich op berekeningen van het CPB. Het belastingvoordeel voor kostwinners houdt in dat zij de belastingvrije som (het inko- mensdeel waarover geen belas ting betaald wordt) van de niet- werkende partner bij hun eigen belastingvrije som mogen op tellen. WD, D66. PvdA en GroenLinks willen het belas tingvoordeel geleidelijk afschaf fen. Door die geleidelijke invoe ring worden koopkrachteffecten nu voorkomen, zo erkent het CPB. Dat geldt dus ook voor uit kcringstrekkers. bijstandmoe ders en AOW'ers. In die zin heeft Wöltgens gelijk. Brinkman heeft echter ook gelijk, maar dan op veel langere termijn. De maatregel die VVD, D66, PvdA en Groen Links voorstaan, zal ook effect hebben op de hoogte van het minimumloon. Daarin is rekening gehouden met het kostwinnersvoordeel. Omdat de uitkeringen daaraan zijn gekop peld, treedt daar ook een verla ging op. Uiteindelijk zal dat ook gaan gelden voor mensen die 65 jaar worden. Door de geleidelijke invoering die de vier andere partijen voor staan, zullen de door Brinkman geschetste effecten echter na 2040 optreden. Ouderen mcr ken pas een effect als zij AOW krijgen. MI waarschuwt schaatsers haag Het KNMI waarschuwt schaatsers dit weekeinde op te tassen. Het ijs heeft begin deze week te lijden gehad van de har- Ie wind. Openingen die daardoor ontstonden, zijn later weer lichtgevToren. De stukken ijs die er het mooist uitzien, zijn ech- •r het meest verraderlijk omdat het erg dun is. Op de ijslijn via informatie te krijgen. Volgens het KNMI zal het ijs het 'eekeinde blijven aangroeien. THLIIlgC\ KJ Ier het mei B6-9775 is [iele weeke Geen vergoeding voor foute abortus iPEN haag Het echtpaar uit Schoonhoven dat wegens een mis lukte abortus bijna 100.000 gulden had geëist van een gynaeco loog, krijgt dat geld voorlopig niet. Mocht de arts al een be- Jroepsfout hebben gemaakt, dan is het nog maar de vraag of het redelijk is hem voor smartegeld en onkosten te laten opdraaien. Dat heeft rechter mr. J. Holtrop gisteren in Den Haag bepaald. Bestuur omstreden internaat treedt af rekken Het bestuur van de Fonteinstichting, waaronder het jeugdinternaat De Marke en de Koningin Wilhelminaschool in Rekken vallen, treedt af. De stichting kwam in het nieuws toen journalist Ton Elias in een rapport de enorme geldverkwisting van de school aan de kaak had gesteld. De directeur van de school werd op non-actief gesteld en er werd een onderzoek in gesteld naar de rol van het bestuur. Een accountantsonderzoek bevestigt dat het op de school inderdaad een financiële chaos jwas, maar dat enkele 'sterke staaltjes' uit het onderzoek van Eli as (de huur van dure Mercedessen en dure etentjes) fabels wa- ren. de Meer dan miljoen allochtonen in 2000 den haag In het jaar 2000 zullen in Nederland meer dan een miljoen allochtonen wonen. Rond de eeuwwisseling maakt deze groep naar verwachting 6,6 procent van de totale Nederlandse bevolking uit (1.056.515 mensen). Dit heeft het NIDI (de stich- jr ting Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut) be 1 kendgemaakt. Het onderzoek werd gehouden op verzoek van de overheid. In januari 1992 woonden 783.000 allochtonen in Ne derland. "i Prijs medicijnen met 5 procent omlaag den haag De prijs van medicijnen gaat op 1 april met vijf pro cent omlaag. Bovendien worden de prijzen gedurende twee jaar ij op dat niveau bevroren. Het kabinet heeft daartoe besloten. De n maatregel betekent een bezuiniging van 200 miljoen gulden per jaar. Met het besluit neemt het kabinet een aanbod van Nefar- ma, de organisatie van de farmaceutische industrie, over. Staats secretaris Simons van volksgezondheid was van plan in te grij- pen in de prijzen van medicijnen, maarniet daar nu van af. Kabinet komt met plan voor tuinbouw den haag anp a Mensen die seizoenwerk ver- 0 lichten, hoeven van het kabinet r fceen werknemerspremies (WAO, ziektewet en WW) te be- talen. De ontheffing dient be perkt te blijven tot één keer per voor maximaal vier weken. Dat heeft het ministerie van so ciale zaken gisteren bekendge maakt. Het kabinet wil hiermee een bijdrage leveren aan het oplos sen van de personeelsproble- 'a imen die zich met name in de tuinbouw voordoen. In totaal werken er 300.000 seizoenarbei ders in de tuinbouw, vooral tij dens de kortdurende oogstpe- riodes. Die arbeid is; mits regu lier uitgevoerd, duur. Tuinders nemen vaak hun toevlucht tot illegale arbeid. Met de nu voorgestelde maatre gel komt het kabinet de toezeg ging na om met een regeling voor seizoensarbeid te komen. De maatregel moet op 1 januari 1995 ingaan. De Sociale Verze keringsraad (SVr) en de Zieken fondsraad is gevraagd advies uit te brengen. Arafat: 'Lubbers wil bemiddelen in vredesproces' den haag npa-anp- Premier Lubbers is bereid een 'bemiddelende rol te blijven spelen in het vredesproces tus sen Israël en de Palestijnen. Dat heeft PLO-leider Yasser Arafat gisteren gezegd na een gesprek met een delegatie van het kabi net. Arafat toonde zich verheugd over de Nederlandse toezeggin gen om te helpen bij de weder opbouw van de Gazastrook, on der meer door het aanleggen van een haven en de bouw van een hotelschool. Hij zei te ho pen dat de haven er snel komt 'want dat is een strategisch on derdeel van onze plannen'. De PLO-leider zei ervan uit te gaan dat de Israëlische regerijig haar belofte nakomt om zo spoedig mogelijk alle Palestijnse gevangenen vrij te laten. „Ik hoop dat dat voor het einde van de Ramadan de islamitische vastenmaand die vorige week vrijdag is begonnen gebeurt. I Die vrijlating is hard nodig voor een goed en geloofwaardig ver- loop van het vredesproces. Dat zelfde geldt voor de terugtrek king van Israël uit de Gaza strook en het gebied rond Jeri cho, die voor 13 april moet plaatshebben." Arafat had gistermorgen een ontmoeting met Nelson Man dela. Die is van plan een offi cieel bezoek te brengen aan Is raël. Hij heeft Arafat echter ver zekerd dat hij pas gaat als er een vredesakkoord is met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie. Bedrijf wil 370 miljoen gulden bezuinigen De vakbonden en NedCar in Born hebben giste ren een principe-akkoord bereikt over een ingrij pend bezuinigingsplan. De bestuurders van de Industriebond FNV en de Unie BLHP leggen het resultaat met een positief advies aan hun leden voor. Het Limburgse bedrijf wil dit en volgend jaar 370 miljoen gulden bezuinigen. Een deel daarvan komt op tafel door een versobering van de ar beidsvoorwaarden. Bovendien wordt een al eer der aangekondigde reorganisatie gedeeltelijk ver sneld uitgevoerd. De extra besparing is nodig om de continuïteit van het bedrijf veilig te stellen. NedCar heeft vorig jaar een verlies geleden van ongeveer 220 miljoen gulden. In de drie daaraan voorafgaande jaren werd een negatief resultaat geboekt van 393 miljoen. Vooral de ingestorte markt voor personenauto's en de schommelingen van de valutakoersen hebben het bedrijf parten gespeeld. De bezuinigingen moeten er toe leiden dat NedCar al bij een produktie van 90.000 tot 95.000 auto's quitte speelt. Enkele jaren geleden was dat pas het geval bij 120.000 voertuigen. Door de reorganisatie verdwijnen voor 1998 bij» elkaar vierhonderd banen. Afgesproken is dat er voor eind volgend jaar al iets meer dan tweehon derd arbeidsplaatsen vervallen. Gedwongen ont slag is daarbij niet aan de orde. Voor de werknemers die vrijwillig willen ver trekken, geldt een al eerder afgesproken sociaal plan. Ook worden ze geholpen bij het vinden van ander werk. NedCar denkt hiermee jaarlijks twin tig miljoen gulden te bezuinigen. De versobering van de arbeidsvoorwaarden levert het bedrijf in 1994 en 1995 een besparing op van in totaal 12,5 miljoen. Die besparing wordt onder meer bereikt door een tijdelijke verlaging van de gratificatie van vijf naar drie procent en het inleveren van twee ATV- dagen. NedCar wilde ook de lonen van de reste rende vierduizend werknemers de komende twee jaar bevriezen. Daarvan is voorlopig afgezien. Het bedrijf is wel bereid de 0,5 procent loonsverho ging. die voortvloeit uit de lopende CAO, gewoon uit te betalen. Pans nieuwe burgemeester Almere [almere In Almere is gistermiddag burgemeester R. Pans (42) ge ïnstalleerd. Hij volgt burgemeester C. de Cloe op, die in 1993 af- (trad nadat bekend was geworden dat hij onterecht onkosten had jgedeclareerd. Pans is afkomstig uit het Brabantse Rosmalen. Mans nieuwe burgemeester Enschede [ENSCHEDEOok Enschede heeft een nieuwe burgemeester. De provincie Overijssel maakte gisteren bekend dat drs. J. Mans (53, (PvdA) is benoemd. Mans is burgemeester van Kerkrade. Hij [volgt H. Wieringa op die met de VUT gaat. In zijn sollicitatiege- jsprek heeft de nieuwe burgemeester laten weten groot voorstan- (der te zijn van de fusie tussen Enschede en Hengelo. den haag Minister Van Thijn van binnenlandse zaken blijkt over onvermoede talenten te beschikken. Gisteren schilderde de oud-burgemeester van Amsterdam een rode stip op een Haagse tram. Met de tram, die het motto 'Den Haag zet democratie op de rails', wil de gemeente een ode brengen aan deze staatsvorm. arnhem» Prins Bemhard heeft gisteren in Arnhem de nieuwste attractie van Burgers Dierenpark, de Desert, geopend. Hij deed dat door twee kalkoengieren vrij te laten. De Desert, die twintig miljoen gulden heeft gekost, is een nagebouwd stukje van de So norawoestijn in de Verenigde Staten. Voor de aankleding van de attractie zijn onder

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3